Qranje-Hassau Feest Cantate. Laatste Berichten. Advertenties! F. P. VAN HAM. inbonden Sfukken. JUITKNLAND. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Niets is lastiger te verdragen dan aambeien. Mr. R. Melvii Baron Van Lynden. f WEBEBE EIGHT. STOOM- VER VE RIJ Chemische Wasscheri] ïandgreep. Dit vraag- -edigende wijze opge- i techniek hebben ei- de hand geboden. In I wordt de draad ge- eerende haakjes,waar- aad wordt gespannen, de steundraadjes van de pooldraden en laden van de polen tdraadjes daar op de te gesneden. Nu volgt .sbewerkingen. Eerst taafjes, die haakjes en moeten dragen, op meden. Dan wordt uit ogenaamde bruggetje trin de pooldraden en vastgesmolten. Dit teerende toestellen met een dierarinen voor arbeidster een brug- wijden mond naar stel draait een kwart oeven opgezette brug- u voor een glasvlam, van onderen voor- Br een kwart slag om, steekvlam het glas Je pooldraden worden den derden slag wordt ran het bruggetje dicht et afgewerkte stuk uit- |n den onderkant van yordt het glazen staafje daarna wordt dit twee kransjes met |il op roteerende toe- in deze knopjes aan van het staafje de aan het boveneind de ies ingesmolten. Ten de gloeidraden over en aan den onder- steundraadjes vastge- Fadengestell" het is daarmede gereed, ing ervan vereischt, ote teerheid van den loral, een lichte hand ïeid en verbijsterende Zijn meest jongens, ïuwen, die dit deel /errichten ze behan- draadjes met bijna Jrheid, ze slaan nooit hun toestel over en zoo dood gewoon net het gemakkelijkst teriaal werkten. Daar- natuurlijk onontbeer- ïoudt er daarom een waar zij haar werk en eiken gedrilden door een nieuwen draadwerk moet nu worden gezet. Deze wasschenvervolgens boveneinde een busje rdoor de bol straks mpt kan worden. Heel Drdt dan het draad- ;n hals in den ballon itstaande rand van het op dien hals rusten. I van het bruggetje lOrverwarmd, gegloeid riten, daarna een wei- Voordat het glas nog len, wordt het draad- en dan is de ballon iet bevestigen van de ooidraden in het brug- erst gescheiden door lapje, en vervolgens or haar eigen contact- itaalhuls. In een gips- ballon sluitend aan- bp de huls langzaam d, totdat de gips den ie contactgaatjes wor- eerd. smolten buisje wordt luchtpomp geplaatst vijderd, dan wordt het deren dichtgesmolten bp gereed. et voor de verzending, len handel wordt ge- e onderzochtslechts de gestelde eischen len, dan wordt ze, in m karton omslag ge- en en doozen verpakt. |n wordt de Philips geheele wereld ver- rr werd het noodza- Ike lamp zorgvuldig bergen in vaten, om- oobandenmaar de p is sedert veel sterker lat de gloeidraadjes, cking in doozen, tegen van een wereldreis ,nd zijn. i e 1 i n g van d e Z rige schrijft uit Wei!" ,Kölonische Zeitung. ïuten over een zagen een afstand van een het luchtschip van nen. Wie de Zeppelin heeft, zooals ik in <eulen, moest dadelijk en draaien van het erken. Nu eens wa$ je voorsteven, dan weer de achter steven boven, en het draaide voort durend om zijn as heen en weer. paar er een harde storm woei, kwam jet luchtschip snel nader en met den verrekijker kon ik zien, dat er nie mand. in de schuitjes zat en dat de schroeven niet werkten. In ongeveer tten minuten was het luchtschip vlak gij en daalde steeds dieper in het Lahn-dal. Ons huis ligt op een steil opsteigende rots. Daarop dreef het luchtschip angstwekkend snel aan, en toen ik zag, dat het dicht bij ons zou botsen, snelde ik naar beneden, 0m dadelijk hulp te kunnen bieden, poen ik erheen snelde, stootte het luchtschip juist tegen de rots. De Bewoners van het huis, dat 15 M. van de plek ligt, vlogen mij tegemoet melden uitroep „Ons huis gaat eraan, gerg je lijf." En bijna zou het huis ook erg gehavend zijn, daar de bal lon vlak erbij in de boomen vloog, onder welke ik mij juist bevond. Een ware hagelbui van takken en twijgen kletterde .om mij neer en toen het schuitje botste, greep ik snel een neerhangende lijn en wond die ijlings om een boom. Daardoor van onderen vastgehouden, spietste de ballon zich inde takken vast, terwijl 't luchtschip midden doorbrak en de voorsteven met het voorste schuitje langs den anderen kant van de rots neerdaalde. Snel meerde ik het schuitje ten tweede male met een touw vast. Spoedig verschenen ook de verschrikte be woners van het huis weer en tele foneerden naar de onderofficiersschool te Weilburg, maar de ballon had de telefoonpalen gebroken en de leiding vernield. Maar in de stad was het ongeluk opgemerkt en spoedig ver schenen de onderofficieren en de brandweer, die het schip spoedig vastgemeerd hadden. De ballon had intusschen steeds meer gas verloren en flapte gaandeweg in elkaar. Maar hoe zag hij er uitFlarden hingen neer en flapperden in den storm, in het midden was hij doorgebroken en de aluminium deelen staken uit in de lucht. Een waar beeld van gebro ken macht. Na ongeveer drie kwartier kwamen uit Limburg de officieren en manschappen van de luchtschip- persafdeeling aan en begonnen eerst de schuitjes, waarvan de motoren bijna niet geleden hebben, in veilig heid te brengen In het „Soer. Hbl". komt een advertentie van een jonggehuwd paar tje voor, waarin de jeugdige echte lingen ook namens hun ouders dank zeggen voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. In een advertentie vlak daaronder maken papa en mama van de jonge vrouw echter bekend, dat zij bij bovenge noemd huwelijk zelf volstrekt geen belangstelling toonden. Het proces tegen luitenant Hof- richter te Weenen, die beschuldigd wordt van vergiftiging of poging tot vergiftiging van verscheidene mede officieren, welk proces nu al zoo lang in voorbereiding is, zal, naar men bericht, half Mei in behandeling komen en dan spoedig men hoopt in twee dagen worden afgedaan. Hof- richter wordt nu, na afloop van de instructie, opnieuw aan een onderzoek betreffende zijn geestestoestand onder worpen. Hij schijnt zeer kalm en rustig te zijn. Een bekentenis moet hij niet heb ben afgelegd. Ook moet de vraag, vanwaar hij het vergif had bekomen, nog onopgelost zijn. (De copie wordt, nimmer teruggegven.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur In uw blad van gisteren las on- dergeteekende met belangstelling, hetgeen een daartoe zich gevormde commissie besloten had te doen be treffende de lang verbeide betere verbinding der provincie aan het vaste ™d, door de aangeslibte Ooster- Schelde. Daaruit bleek het hem, dai tot doel werd gesteld het maken van een rijweg, doch dat men vreesde nat daarvoor de kosten te hoog zou- oen zijn. Hij zou de commissie daarom in overweging willen geven aanstonds 'e beginnen met een voetpadje van ven eenen wal naar den anderen te «ten maken, z. i. kan dat niet veel tosten en dit zou ten minste voor lopig reecjs [efs zjjni om ons njep tolachelijk te maken in het oog van 0en vreemdeling Ook een van het vaste land afgeslotene. FRANKRIJK. Een artikel in den totflParisien" berekent de stemmen, Velke door elk der partijen zijn af gegeven. In vergelijking met de ver kiezing van 1906 hebben de repu blikeinen der linkerzijde dan 240.000 stemmen gewonnen. Zij brachten thans uit 1.090.000 siemmen, de ra dicalen en radicaal-socialisten brach ten uit 3.330.000 en wonnen 203.000 stemmen, de onafhankelijke socialis ten brachten het tot 255.000 stemmen en wonnen er 25.000, van de geuni- fieerde socialisten waren deze cijfers 1.012.000 en.112; de republikeinen van rechts kregen 771.000 stemmen, wat sedert 1906 een verlies is van 339.000 stemmen,clericalen en monar chisten behaalden 1.746.000 stemmen en verloren er 754.000. Het grootste verlies van meer dan een inillioen stemmen hebben dus de partijen van de rechterzijde geleden. ENGELAND. Bij een tweede ont bijt, dat de liga tot tariefhervorming aan de uit Duitschland teruggekeerde arbeiders aanbood, die zich daar van de toestanden in de industrie op de hoogte gesteld hadden, heeft Balfour gezegd, hoe hij het veroordeelde, dai mer. in den strijd over het tarief overdreven oordeelen had geveld over de beschaving van een groot naburig volk, dat in vriendschap met het Engelsche leefde. Duitschland heeft iets van Engeland te leeren, maar Engeland kon zeker nog meer van Duitschland overne men. De Duitschers hadden zich met taai volgehouden arbeid, met zeld zame bekwaamheid, groote zaakken nis en vasthoudendheid groote sociale opgaven gesteld, in de industriecen tra zoowel als op het platteland. Hij hoopte, dat de Engelsche po litieke partijen in staat zouden zijn de groote vraagstukken van maat schappelijke hervorming met denzelf den geest en ernst ter hand te nemen, als de Duitsche polttiek steeds ge kenmerkt had. Het is niet voor de eerste maal, dat een unionist de conservatieve politiek van Duitschland aan het En gelsche volk ten voorbeeld stelt. Er ligt dan steeds een bedekte waar schuwing in tegen de staatkunde van de huidige liberale regeering en het prijzen van de toestanden in een an der rijk is een probaat middel om die in het vaderland zelve te doen be treuren. RUSLAND. Onder het opschrift „een nieuwe nederlaag der Doema" bevat de „St. Peterburger Zeitung" een artikel over de hervorming der geestelijke academies, dat de volgende mededeelingen doet Het jaar der revolutie, dat zoovele ongerechtigheden bloot legde, had ook het bankroet van dien tak van onderwijs in Rusland getoond. Het reactionnaire reglement voor de aca demies, in 1984 ter vervanging der vroegere bepalingen ingevoerd, werd zelfs in officieeie kringen ondeugde lijk en onbruikbaar geacht. En als gevolg daarvan kregen ook de gees telijke academies, evenals de andere hoogescholen, een beperkte autono mie. In de beide laatste jaren echter waatin de reactionnaire strooming in Rusland opnieuw oppermachtig werd, werd de strijd tegen de auto nomie der academies's hervat. Een ontwerp-reglement werd opgesteld, dat tot nog toe niet is gepubliceerd, maar dat naar Iu d van alle mededee lingen bedoelt, de autonomie der hoogescholen geheel op te heffen. Het werd echter van zelfsprekend geacht, dat dit nieuwe reglement, dat niet alleen voor de geestelijke academies maar ook voor de wereld lijke hoogescholen gelden zou, op de voorgeschreven wijze aan de beraad slagingen der Doema zou worden onderworpen. De kerk echter heeft aanleiding gevonden, op grond van art. 65 der grondwet, de behandeling van dit reglement aan de Doema te onttrekken. Dat artikel luidt„Bij het bestuur van alle kerkelijke aan gelegenheden werkt de autocratische macht door de tusschenkomst der allerheiligste dirigeerende Synode." Op grond dier bepaling wordt het nieuwe reglement eenvoudig aan de Kroon ter goedkeuring voorgelegd. De kerkelijke kringen rekenen er met zekerheid op. dat die goedkeuring niet zal worden geweigerd, en dat het nieuwe reglement binnen enkele maanden zal worden ingevoerd. Wat zal de Doema doen, wanneer zulk een een reglement bij keizerlijk besluit wordt uitgevaardigd In ker kelijke kringen wijst men er op, dat de invoering van het nieuwe regle ment geen geldelijke eischen stelt, en dat de Doema alleen recht heeft op behandeling van wetten, waarvan geldelijke gevolgen te wachten zijn. Dat deze opvatting der Heilige Synode onjuist is, behoeft niet te worden herhaald. Maar de „St. Peterburger Zeitung" betoogt, dat c'e autocratie en de Synode met graagte dezen weg insloegen, om de wetgevende macht opnieuw eenig gezag te ontnemen, en de Doema een nieuwe nederlaag toe te brengen. BALKAN-STATEN. De opstand in Albanië neemt eer toe dan af. De Albaneezen hebben voor dat wij tot den aanval zijn overgegaan, toen de strijdkrachten van de regeering nog niet vereenigd en dus nog niet gereed waren. H.t kabinet hoopte, naar het schijnt, door een sterk troepenvertoon de Albaneezen zonder bloedvergieten te onderwerpen en het ziet zich teleurgesteld in deze verpachting. Volgens de ingekomen berichten zijn de stammen, die wo nen ten westen van de Kossowo Polje (het Lysterveld) in westelijke richting voorwaarts gerukt om zich met hun stamgenooten te vereenigen, die sedert weken in de omgeving van Prisjtina samentrokken. Het is den Turkschen bataljons gelukt hen tegen te houden maar tegelijkertijd hadden op verschillende wegen lei dende naar Prisren en Ipek, botsin gen plaats, waaruit men besloot, dat een algemeene aanval der Albanee zen was op touw gezet. Katsjanik, waar de Albaneezen treinen aanhielden, is het tweede station op den weg van Uskub naar Mitrowitza, den hoofdader van het verkeer, waarlangs alle menschen, materiaal en munitie worden ver voerd. Het moet dus voor alles de taak van de Turksche legermacht zijn deze lijn weer geheel meester te zijn. Het optreden der Albaneezen toont, dat men tot nu toe het erop heeft toegelegd te beletten, dat de Turksche troepen elkander kunnen naderen, om hen te beletten den spoorweg als operatiebasis te ge bruiken. Men wilde ze gescheiden houden in drie groepen, n. 1. om MitrowitzaWoetsjitrn in het noor den veder bij Prisjtina en Werisso- witsj. De naar Prisren gezonden le- gerafdeeling was dan afgesneden. Intusschen meldt een „Reuter-tele- gram" thans, dat de Albaneezen verdreven zijn van de Katsjanikpas en dat de troepen de pas bezetten. Dit zou dus werkelijk een overwin ning van beteekenis zijn voor de Turken. Toch blijft de strijd voor hen nog zwaar genoeg. Sedert 1903 zijn de Albaneezen niet zoo heftig tegen de regeering opgetreden, die in alle opzichten een moeilijke taak heeft. De Jong-Turksche partij heeft n. 1. nog rekening te houden met de Albaneesche afgevaardigden. De opstand moet op die manier op twee wijzen worden bestreden, militair in Albanië, politiek te Konstantinopel. Een oplossing in het belang van Turkije kost daarom wel eenig hoofdbreken. De „Times" wijst erop dat het de taak is van de Turksche regeering niet alleen de rust te herstellen, maar tevredenheid onder de niet- Turksche bevolking te stichten. Het zou echter van nog meer beteekenis zijn, indien zij de vele rassen welke het rijk bewonen en die niet van Turkschen oorsprong zijn, wist te vereenigen zoo, dat zij elkander ver dragen. Dit is het werk, dat het jonge Turkije heeft tot stand te brengen om de grondslagen te leggen tot een krachtig en bloeiend Turksch rijk. Het blad keurt dan af het vertoon van geweld van Turksche zijde dat getuigt van bedoelingen tot onderdrukking en waarschuwt dat dit niet de wijze is oin de Al baneezen te behandelen. Men moet ze niet met de wapenen onderwer pen, maar ze behandelen met om zichtigheid. Deze raad thans van Engelsche zijde klinkt wel als van den vos, die de passie preekt. VEREENIGDE STATEN. Het is het ideaal vanTaft om als sluitstuk van zijn presidentschap, de grootste vloot, die de wereld ooit aanschouwd heeft, op een kruistocht door den grooten Oceaan te zenden. Dezer dagen heeft hij de plannen daartoe den eersten stoot gegeven. In 1912 zullen deze vlootplannen gereed zijn en op 1 juli van dat jaar zal de Amerikaansche vloot haar tocht ondernemen, die de bewijzen zal moeten afleggen, dat de Amerikaansche vloot geheel aan de modernste eischen van bewapening en techniek kan voldoen. De uitbreiding der Amerikaansche vlooi houdt in de eerste plaats ver band met de gelijktijdige vermeerde ring van slagschepen van Engeland, Duitschland en Japan, en het schijnt dat de Vereenigde Staten ernstig streven om de tweede zeemogend heid te worden. Zooals Duitschland en Engeland gedurig verzekeren dat hun vlootuitbreiding volstrekt niet tot agressieve doeleinden geschiedt maar „slechts" tot handhaving van den wereldvrede, zoo heeft Taft ook een uitvluchtje bedacht, om zich te kunnen verantwoorden jegens hen die in den voortdurenden aanbouw van nieuwe slagschepen, meer prak tisch, een bedreiging van den vrede zien. De uitgestrekte kust langs den Grooten Oceaan was onvoldoende beschermd, en vooral na de opening van het Panama-kanaal zou een of andere Europeesche vijand binnen tien dagen een groote vloot tot blok keering van San Francisco ter plaatse kunnen hebben. Ook de Philippijnen moeten beter verdedigd kunnen wor den. Wanneer het Congres nu de plannen goedkeurt en de vloot-ad- ministratie de vrije hand geeft dan zal er in 1912 een vloot zijn in den Stillen Oceaan alleen grooter dan de gezamelijke vloten van Amerika en Spanje tijdens den laatsten oorlog. In Mei 1912 zullen de 20.000 ton „Dreadnoughts", de „Wyoming" en de „Arkansas", waarvan de kiel zoo juist gelegd is, gereed zijn. Deze schepen begeven zich dan, onmiddellijk na hun proeftocht, naar de verzamelplaats in Hamptan Roads, uit welke haven dan op één Juli de slagschepen „Florida", „Utah", „De laware", „Dakota", „Michihan", „Con necticut", „Louisiana", „Carolina", „Kansas", „Vermont", „New Hamps hire", „Georgia", „Nebraska", „New- Jersey", „Virgina", „Ohio", „Minne sota", „Mississippi", „Idaho", bene vens de beide bovengenoemde zullen vertrekken. Vier gepantserde kruisers en éen leger torpedo-, kolen- en proviand booten zullen deze enorme vloot op haar tocht rond de halve wereld vergezellen. Men verwacht datTaft een speciale boodschap aan het congres zal rich ten om dit plan te doen aannemen. Wanneer het congres echter geen toestemming zou willen geven tot de uitbreiding van het personeel die daarvan allereerst gevolg zou zijn, dan wil staatssecretaris Meyer alle oude schepen zoo lang op non-acti viteit stellen, en hun personeel op de nieuwe vloot overbrengen. Wordt het programma in zijn ge heel aangenomen wat wel waar schijnlijk is, dan zal geen enkel slagschip of kruiser meer dienst doen uit den tijd van den Spaansch-Ame- rikaanschen oorlog. In twaalf jaar tijd zal dus de Amerikaansche vloot ge heel vernieuwd zijn, en zullen de elf slagschepen die den oorlog tegen Spanje wonnen, nu slechts als reserve- vloot achteraf wérden gehouden. Maar weinig kwalen worden er aan het menschdom opgelegd, die pijnlijker zijn en meer ongemak ver oorzaken dan aambeien. De onop houdelijke jeuking en brandende pijn verschaffen u dagen vol kwelling en nachten van slapeloosheid en ellende. En indien jeukende aambeien ver onachtzaamd worden, leiden zij tot inwendige of bloedende aambeien, die den patiënt zijn energie ontnemen, bloedarmoede veroorzaken en hem zwak en wegkwijnend maken. Reeds de eerste aanwending van Foster's Zalf geeft een ongekend ge voel van verkwikking en verlichting aan de aangedane deelen, en slechts zelden is éen doos onvoldoende om een volkomen en duurzame genezing teweeg te brengen. Voor eczema, huiduitslag, gordel roos, puisten en alle jeukende huid ziekten is Foster's Zalf een zeker geneesmiddel. Zij is wonderlijk ver zachtend, heelend en antiseptisch. Zij prikkelt de huid nieten doet haar niet te spoedig opdragen. Zij is zon der wederga. Overtuigt u, dat gij de echte Fos ter's Zalf krijgt. Zij is te Vlissingen verkrijgbaar bij den heer A. C. Beniest, Lepel straat 124. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel af 1.75 voor éen, of f 10 voor zes doozen. Per Telegraaf. 's GRAVENHAGE. In den afge- loopen nacht is in den ouderdom van 67 jaar oveFleden mr. R. Melvil baron van Lijnden, minister van buitenlandsche zaken in het kabinet Kuyper, van 1 Aug. 1901 tot 9 Maart 1905. Stoomschip „SommelsdijK." ROTTERDAM. Hedenmorgen is een aanvang gemaakt met het leeg pompen van het schip. Het kolenruim bleek nog één vuur zee daarop zijn 2 stoomspuiten aan het werk getogen om te trachten het vuurte blusschen,terwijl stoompompen in werking gesteld zijn om het inge voerde water weder naar buiten te brengen. Te dien einde is aan stuurboord zijde een groot gat in den wand boven de waterlinie gezaagd. Het schip levert een treurigen aanblik op. Men kan zich haast geen denk beeld geven hoe alles kromgetrokken en verwrongen is. Hoogwater te Vlissingen. April vm. nm. Donderdag 28 3.20 3.40 Vrijdag 29 '3.54 4.14 Zaterdag 30 4.35 4.55 medegedeeld doorliet Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 27 April 1910.) Hoogste .barometerstand 767,2 te Horta. Laagste barometerstand 750,8 te Bodo. Verwachting tot den avond van 28 April Zwakke tot matige Z.- tot Z.W.-iijke wind. Half bewolkt, waar schijnlijk droog weer. Zachter. Getrouwd M. J. K1MMEL Jr. en J. C. EDELMAN, die, ook namens wederzijdsche fa milie, dankzeggen voor de vele blij ken van belangstelling bij hun hu welijk ondervonden. Vlissingen, 27 April 1910. oo— Op veler verlangen heeft het Uit voerend Comité besloten met goed vinden van den Componist! den Hëer M. H. VAN 't KRUIJS, de Algemeene Repetitie voor 't publiek toegankelijk te stellen. Ze zal a. s. Vrijdagavond te 8.15 gehouden worden onder lei» ding van den Componist in het Concertgebouw, Emmastraat. Toegang f 0.25 per persoon. Kaarten verkrijgbaar bij de Leden der deelnemende Vereenigingen en des avonds aan de zaal. Plaatsbespreking voor de Uit» voering van Zaterdag op Vrij dagmiddag van 121 uuralO cents. HET COMITÉ. o Sluit verzekeringen tegen BRAND, INBRAAK, TRANSPORTEN en op het Leven. Neemt gelden a Deposito. Vertegenwoordiger van de Noord Nederlandsche Hypotheekbank te Gro ningen, voor de uitgifte van 4 PER CENTS PANDBRIEVEN en bezorging van HYPOTHEKEN. Kantoor Vlasniarkt, K 146,- te Mid delburg. KONINKLIJKE en AMSTERDAM. o— Te Vlissingen vertegenwoor digd door Gez. MOTKÉ, Nieuwendijk. Nette aflevering in 8 dagen. Goederen worden eenmaal 's weeks afgehaald en weder thuis bezorgd.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3