Gemengd Nieuws. Roermond, Utrecht, Venloo, Vlissin gen, IJmuiden, Zwolle en Zaandam. (Hembrug) Arnhem, Hellevoetsluis en Hoorn hebben niets van zich laten hooren. Einde des jaars zal opnieuw het gevoelen der leden gevraagd worden, omdat de uitslag der stem ming niet bevredigd heeft. Vlissingen, 27 April. HOSANNA. Gisteravond werd door bovenge noemde gemengde zangvereeniging, onder leiding van den heer H. van der Graaf, eene uitvoering gegeven in het Concertgebouw aan de Emma- straat. Voor een goed bezette zaai werd een vrij gevarieerd program over het geheel verdienstelijk uitgevoerd. Wij hebben met aandacht dat progrnm ten einde toe gevolgd en de totaal indruk van de uitvoering was zeer bevredigend. De koren, hoewel voor het gehoor nog steeds in vele ge deelten zwak, zongen verdienstelijk zuiver. Waarschijnlijk zit de matheid in het domineerende van de sopranen, in ieder geval kan het mannenkoor nog gerust iets van zijn bescheiden heid laten varen, de uitvoering zal er bij winnen, want de grond was nu over het geheel nog te zwak. Dat kwam bijv. goed uit in de liederen van Röntgen, die om het eigenaardige der toonzetting, een zware begeleiding eischen. Zoo werd „Van liefden comt groot liden" zeer lief door de sopra nen gezongen, maar was de begelei ding te zwak. Beter klonk het aardige, opgewekte „Meilied" en flink het „Lied op het ontzet van Bergen op Zoom", daar voelde men de kracht, toch kon dat nog forscher. Bescheidenheid is, wij wezen er verleden jaar reeds op in een verslag, nog steeds eene kenmerkende eigen schap van „Hosanna". Dat is eene verdienste, die echter niet als door loopenden regel genomen behoeft te worden voor de koren. Voor de solo's, duetten en terzetten is dit nog iets anders. Bij deze voldeed zeer goed het duet „Zefyr" om den zuiveren zangdankbaar was het terzet „In 't Bosch", waarin de baspartij zich bijzonder kranig hield lief klonk het „Lentelied" en mooi het duet „Zo merlied" met een goed gezongen sopraan-partij. Onder de liederen van Röntgen, een vijftal, verdient nog in 't bijzonder genoemd „Verlangen", dat zeer mooi werd gezongen. In Psalm 24 werd met genoegen ge luisterd naar een goede tenor-solo alles te zamen genomen dus eene goede uitvoering van deze zangver eeniging, die onder de rustige leiding van haren directeur blijkbaar tracht, om, woekerend met de krachten, waarover kan worden beschikt, haren bezoekers eenige aangename uren van ontspanning te verschaffen. De verschillende zangstukken wer den weer op verdienstelijke wijze geaccompagneerd op harmonium door den heer S. Landsman, die daardoor in niet geringe mate tot het welslagen van deze uitvoering heeft bijgedragen. De heer Onno Borgman heeft van den adjudant en secretaris van Z. K. H. Prins Hendrik, een schrijven ont vangen waarin hij namens den Prins dank betuigt voor de door den heer Borgman gezonden gelukwenschen en" voor zijn cantate „Neerlands Hoop" Z. K. H. aangeboden, ter gelegenheid van dè herdenking van Hoogstdeszelfs geboortedag. In onze gisteren gegeven beschrij ving van het Strand-Hotel, hebben wij vergeten te melden dat het schil derwerk is uitgevoerd door den heer P. Mos, die bewezen heeft dat het werk aan bekwame handen is toe vertrouwd geweest. Wij dienen volledigheidshalve ook nog te melden, dat de geheele elec- trische installatie is geleverd door de heeren A. C. Zoethout Zoon te Middelburg. Heden zal op het kantoor van het Nederlandsch loodswezen alhier een vergadering plaats hebben van de Nederlandsche en Belgische auto riteiten, belast met het toezicht op de vaart en verlichting der Schelde. De Belgische leden dezer com missie zijn gisterenavond alhier met hun jacht „Emeraude" van Antwerpen aangekomen. Op het Betje Wolffsplein is men begonnen met het bouwen van een wachthuisje voor de tram Vlissingen— Middelburg. Van de De Ruyterschool is geslaagd voor derden stuurman groote stoom vaart, de heer H. Schoo. De Engelsche schoener „Athole" heeft aan den steiger bij de electro- tinfabriek ligplaats genomen, om een lading ijzer in te nemen, met be stemming naar West-Hartlepool. Bij aanschrijving van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, is de overplaatsing van den sergeant Hengelaar, van de le compagnie hospitaal-soldaten van hier naar Den Helder, ingetrokken. De schietvereeniging „Koningin Wilhelmina" te Vrouwepolder zal ter herdenking van haar tienjarig bestaan een driedaagschen wedstrijd houden en wel op 16, 17 en 18Juni as. H. M. de Koningin en de Com missaris der Koningin hebben elk een verguld zilveren medaille ge schonken voor dezen wedstrijd. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad te Groede, werden uitgebracht 326 stemmen, waarvan 6 van onwaarde. Gekozen werd de heer P. Lombaard met 210 stemmen.Op den heer Luteijn waren uitgebracht 110 stemmen. Door de administratie van het Kroon domein is gister aan den kapitein der maréchaussée te Breda, den heer G. J. P. A. Thomson, een gouden horloge met ketting met inscriptie ter hand gesteld, wegens de diensten het Kroondomein bewezen. Dit blijk van erkentelijkheid is hem aangeboden naar aanleiding van het feit dat door hem een brandstichter is aangehouden die dan ook zijn straf ondergaat. Gedurende een reeks van jaren brandden er in de omgeving van Hon- tenisse telkens prachtige boerderijen af, waarvan men als oorzaak vermoedde dat deze aan kwaadwilligheid waren toe te schrijven. Ondanks een uitge breid onderzoek en het uitloven van een groote premie, wist men de daders niet te achterhalen, tot het eindelijk het vorige jaar aan kapitein Thomson, daarbij geholpen door de brigade te Hontenisse, gelukte een brandstichter aan te houden. Ook de brigade te Hontenisse is een geschenk aangeboden, nl. f 50 voor ieder der manschappen. In de gisteren te Axel gehouden raadszitting was ingekomen een schrij ven van Ged. Staten, dat het geld van het verkochte postkantoor, f 5000, ook voor andere doeleinden mag wor den gebruikt. Omtrent de overeenkomst uitwate ring „Noordpolder," met de gemeente, werd het volgende bepaald Het gemeentebestuur van Axel en het bestuur van het waterschap de „Noordpolder" zijn overeengekomen het water uit den Noordpolder in en door de gemeentelijke waterleiding te doen uitstroomen, overeenkomstig de volgende voorwaarden a. Voor rekening van den Noord polder zullen door het Singelwegje, ten genoege van den gemeenteop zichter, Engelsche gresbuizen van 35 cM. doorsnede worden gelegd. b. De Noordpolder betaalt tot wederopzeggens toe telken jare een bedrag van f 5. c. Partijen behouden zich het recht voor deze overeenkomst te doen be ëindigen, doch hebben een termijn var. opzegging in acht te nemen van drie maanden. De gronden, gelegen in de oude stad, zullen publiek worden verpacht, telkens voor een termijn van vijf achtereenvolgende jaren. Op voorstel van Burg. en Weth. werd aan de afd. Axel der „Zeeuwsche Landbouwmaatschappij," voor de te houden landbouwtentoonstelling in Juni, eene gemeentesubsidie verleend van f 250. Door den Commissaris der Koningin is aan den heer J. C. P. J. Vorster te Stavenisse, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid der gezond heidscommissie, zetel Tholen. KERK- en SCHOOLNIEUWS. In een buitengewonen kerkdienst werd gisterenmiddag te Groede de onlangs tot pastoor benoemde zeer Eerw. heer van der Made plechtig als zoodanig ingewijd. Van de wo ning naar- en in de kerk waren versieringen aangebracht en van de woningen der parochianen wapperde de vlag. Na afloop van den kerk dienst werd Zijn Eerw. door het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" een serenade gebracht. Voor de akte-examens zijn gis teren te Middelburg geëxamineerd 8 mannelijke candidaten.. Geslaagd zijn de heeren L. Greeven, F. van der Hare, J. Kakebeeke, A. A. Kole, J. LampertenJ. van Ham te Middelburg en J. Christiaanse te Serooskerke. De rijksnormaallessen te Oos- burg zullen met 1 Mei a. s. tot de eerste klasse verheven worden. In verband daarmede is benoemd tot onderwijzer in de Fransche taal aan die inrichting de heer H. M. Kerpe- stein te Sluis, terwijl het onderwijs in de algemeene geschiedenis is op gedragen aan den heer J. F. A. van de Wal te IJzendijke. Verkoopingen en aanbestedingen. Ten overstaan van notaris J. C. Paap alhier, werden gisteravond in het koffiehuis „de Oude Vriendschap", in het openbaar verkocht: lo. Het huis en erf te Vlissingen aan de Nieuwstraat no 21, groot 1 are 16 centiaren. Hoogste inschrijver de heer L. de Nooijer voor f 2550, kooper dezelfde voor f 2720; 2o. Het huis en erf aldaar aan de Vrouwestraat no. 31, groot 64 centiaren. Hoogste inschrijver de heer M. Meijer voor f 1710, kooper de heer P. N. de Veij voor f 1760; 3o. Het huis en erf aldaar aan de Bouwen Ewoutstraat no. 16, groot 76 centiaren. Opgehou den op f 26954o. Het huis en erf aldaar aan de Bouwen Ewoutstraat no. 18, groot 74 centiaren. Hoogste inschrijver de heer j. Loois Hz. voor f 2625, kooper de heer K. Maas voor f 27055o. Het huis en erf aldaar aan het Mariniersplein no. 3, groot 71 centiaren. Hoogste inschrijver en kooper de heer K. Maas voor f 2376; 6o. Het huis en erf aldaar aan de Oude Markt no. 27, groot 65 centiaren. Hoogste inschrijver de heer J. Coleijn voor f 1800, kooper mej. M. Indorp voor f 2200. Ten overstaan van notaris J. C. Paap werden heden voorm. 11 uur in het café „Dorpzicht" te Oost-Sou burg in het openbaar verkocht le. Het huis en erf aldaar aan het Dorpsplein, no. 9a, groot ongeveer 1 are 5 centiaren, kooper de heer J. Koole te Koudekerke voor f870; 2e. Het huis en erf aldaar, naast perc. 1 no. 9, groot ongeveer 99 cen tiaren, kooper de heer J. Wouters te Koudekerke voor f 772 3e. Het huis en erf aldaar, naast perc. 2, groot ongeveer 1 are 45 cen tiaren, werd opgehouden op f731. Aan het gebouw van het pro vinciaal bestuur van Zeeland te Mid delburg werd heden aanbesteed het onderhoud van de nieuwe werken van het Nederlandsch gedeelte van het kanaal van Ter Neuzen met bij- behoorende werken gedurende de jaren 1910 en 1911. Raming f 16650. Inschrijvers de heeren Joh. van de Velde f15410, G. J. Balkenstein Sr. f 16150, G. J. Balkenstein Jr. f 15949, W. F. Staal f 15880 en A. Tholens Dz. f 15640. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. Voor het eerst is men gisteren middag aan boord van het stoom schip „Sommelsdijk" te Rotterdam geweest. De ruimen waren schoon uitgebrand. Het achterschip was vrij wel koud, ofschoon op sommige plek ken het ijzer nog gloeiend lag. Zoo spoedig mogelijk zal men het voor schip, waarin circa 1000 kub. M. water staat, ledig pompen. Verdere plannen omtrent het sloopen en weg- sleepen zijn nog niet genomen. Een derde turbine-stoomboot, gebouwd voor rekening van de Great Eastern Railway Company en bestemd voor den dienst tusschen Hoek van Holland en Harwich, zusterschip vande „Munich" en de „Copenhagen", is Maandag op de werf van de hee ren Brown Co., te Clydebank van stapel geloopen. Het schip werd door Miss Green, dochter van den heer Frederick Green directeur der Great Eastern Spoorweg- Maatschappij, gedoopt met den naam „St. Petersburg". De nieuwe boot zal toegerust wor den met draadlooze telegraphie, met onderzee-kloksignalen en voorzien zijn van de nieuwste verbeteringen in ventilatie, verlichting en verwar ming. Het schip is 343 Eng. voeten lang, 44 breed en zal een snelheid hebben van 21 knoopen per uur. Het zal 300 eerste klasse reizigers kunnen vervoeren. Een bijzonderheid van dit schip is, dat het een aantal één-persoons hut ten zal bevatten, terwijl het meeren- deel der overige hutten voor 2 per sonen is ingericht. De „St. Peters burg" zal waarschijnlijk in het begin van Juli in dienst gesteld worden. Vanaf dien datum varen in den Hoek van Holland—Harwich-dienst uit sluitend turbineschepen. Gisteren werd met goed gevolg te water gelaten van de werf Alex. Stephen Son, Govan, Glasgow, het dubbelschroefstoomschip„Zeelandia" aldaar in aanbouw voor den Konink- Hollandschen Lloyd te Amsterdam. Het stoomschip „Zeelandia" is van eenigszins grooter afmetingen dan de reeds in de vaart zijnde dubbel- schroefstoomschepen „Hollandia" en „Frisia" en zal zijn eerste reis 20 Juli a.s. van Amsterdam aanvaarden. Nabij den vuurtoren van West- Schouwen is een reusachtige visch aangespoeld, naar men vermoedt een walvisch. Het dier is 16 meter lang en ongeveer 3 meter breed. Op den rug heeft het een groote vin. In de Waal tusschen Vuren en Dalen is een 17jarige schippersdochter overboord gevallen en verdronken. Te Heteren is het lijk opgehaald van een arbeider, die reeds sedert 14 dagen vermist werd. In de Slingerbeek bij Bredevoort heeft men drijvende gevonden het lijk van een boerenknecht uit Miste, die Woens dag een verkochte koe moest afleveren en sedert dien dag niet was terrug- gekeerd. Waarschijnlijk is hij door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Te Stadskanaal is een man door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Nog een feit van gasontsnapping dat echter geen ernstige gevolgen heeft gehad, heeft zich te Amsterdam in den nacht van Zondag op Maandag toegedragen in een perceel aan het Waterlooplein. De eerste étage wordt bewoond door de familie J. Stokking. Zondagavond had het gezin zich ter ruste begeven, toen omstreeks kwart voor eenen mevr. S. die ongesteld is, ontwaakte en een sterke gaslucht ge waar werd. Onmiddellijk wekte zij de verpleegster die in dezelfde kamer sliep, deze stond direct op en gooide de ramen open, zoodat het gevaar geweken was. Bij onderzoek bleek het dat de stopkraan, welke de gas- toevoer naar het gascomfoor in de keuken regelt, opengelaten was en de slang, welke de gaspijp verbindt met de gasbuis van het gascomfoor, vermoedelijk door de gaspersing los gesprongen was, zoodat het gas vrij kon uitstroomen. Ware mevr. Stokking niet ontwaakt, dan waren wellicht een aantal menschenlevens te betreu ren geweest. De bekende Noorsche dichter Björnstjorne Björnson is te Christia- nia overleden. Björnstjorne Björnson werd 8 De cember 1832 te Kirkne geboren,maakte zich het eerst algemeen bekend met zijn boerennovelle „Synnöve Solbak- ken" en het tooneelstuk in één bedrijf „Tusschen de Slagen." In 1857 werd hij tooneeldirecteur te Bergen. Van 1860 tot 1863 verbleef hij te Rome, in Duitschland en in Frankrijk. Van 1865 tot 1867 directeur van den schouwburg te Christiania. Daarna literaire en politieke voordrachten in Europa en Amerika. Sedert 1875 woonde hij, wanneer hij niet in het buitenland vertoefde, in het Gud- brandsdal op zijn landgoed Aulestad. Vaneen metaal lampje. Het vakblad „De Ijzer- en Staal kroniek" wijdt een artikel aan de Philips-fabrieken te Eindhoven. Wij ontleenen er de beschrijving aan van de vervaardiging van het kleine me taaldraadlampje, dat in den tegen- woordigen tijd van toenemend ver bruik van electrisch licht een bijna onmisbaar artikel geworden is. Over het metaalmengsel wordt in het artikel niet geschreven, omdat de bereiding der krachtige, duurzame sterk geleidende stof het geheim der firma is. We zien echter eerst de vele breede rijen cylinders, die onder een druk van twee tot drie duizend atmosfeeren door een gaatje in een diamantje, waarvan de middellijn moet worden aangegeven in honderdste milimeters, het metaal spuiten tot de ragfijne draad, die straks na een zestigtal bewerkingen, de schitterende licht bron der gloeilamp zal worden. Een menschenhaar is driemaal zoo. dik als deze draad men kan het slechts zien op een dofzwarten ondergrond maar in een aangrenzende stof- en tochtvrije nevenzaal, wordt ze geme ten en gewogen, of ze wel de juiste middellijn en het vereischte gewicht heeft. Vooraf echter is de gespoten draad geprepareerd geworden, onder welke bewerking hij aan vormveran dering onderhevig is. Een zeer nauw keurige berekening is dus noodig om de dikte te bepalen, waarop hij moest worden uitgespoten en de lengte waarop de werkman hem moest afsnijden, opdat, na de prae- paratuur, het juiste gewicht zal worden verkregen. Dit gewicht blijft ver beneden het miligram dus zijn voor het wegen en meten uiterst gevoelige en vlekkeloos zuivere ap paraten noodig, die geen handgreep van ruwe menschenhanden kunnen verdragen. Toch moet het wegen en meten met menschenhanden geschie den, dus moest er wat op verzonnen worden om de toestellen te vrijwaren voor de ruwe handgreep. Dit vraag stuk is op bevredigende wijze opge. lost; vernuft en techniek hebben el kander daartoe de hand geboden. ]n een andere zaal wordt de draad ge maakt voor de veerende haakjes,waar over de gloeidraad wordt gespannen. Voorts worden de steundraadjes van het „spinneweb", de pooldraden en de overgansdraden van de polen naar die steundraadjes daar op de vereischte lengte gesneden. Nu volgt een reeks glasbewerkingen. Eerst worden de staafjes, die haakjes en steundraadjes moeten dragen, 0p haar lengte gesneden. Dan wordt uit buisjes het zoogenaamde bruggetje gevormd, waarin de pooldraden worden gelegd en vastgesmolten. Dit geschiedt in roteerende toestellen met vier armen. Op een dier armen voor zich plaatst de arbeidster een brug getje met den wijden mond naar boven. Het toestel draait een kwart slag ont, het zooeven opgezette brug getje komt nu voor eer. glasvlam, die het buisje van onderen voor verwarmt. Weer een kwart slag om, dan verhit een steekvlam het glas lot gloeihitte. De pooldraden worden ingezet en op den derden slag wordt de onderkant van het bruggetje dicht geknepen en het afgewerkte stuit uit geworpen. Aan den onderkant van het bruggetje wordt het glazen staafje vastgesmoltendaarna wordt dit voorzien van twee kransjes met knopjes. Ook al op roteerende toe stellen, worden in deze knopjes aan het ondereind van het staafje de steundraadjes, aan het boveneind de veerende haakjes ingesmolten. Ten slotte worden de gloeidraden over haakjes gelegd en aan den onder kant aan de steundraadjes vastge smolten. Het „Fadengestell" het draadwerk is daarmede gereed. De samenstelling ervan vereischt, wegens de groote teerheid van den gloeidraad vooral, een lichte hand bij groote vastheid en verbijsterende vlugheid, 't Zijn meest jongens, meisjes en vrouwen, die dit deel van het werk verrichten ze behan delen de dunne draadjes met bijna machinale zekerheid, ze slaan nooit een toer van hun toestel over en het gaat hun zoo dood gewoon af, afsof ze met het gemakkelijkst hanteerbare materiaal werkten. Daar toe is oefening natuurlijk onontbeer lijk. De firma houdt er daarom een school op na, waar zij haar werk krachten oefent, en eiken gedrilden leerling steeds door een nieuwen vervangt. Het draadwerk moet nu in de ballons worden gezet. Deze worden eerst gewasschen vervolgens wordt in het boveneinde een busje gesmolten, waardoor de bol straks luchtledig gepompt kan worden. Heel voorzichtig wordt dan het draad werk door den hals in den ballon gebracht; de uitstaande rand van het bruggetje blijft op dien hals rusten. Hals en rand van het bruggetje worden weer voorverwarmd, gegloeid en samengesmolten, daarna een wei nig afgekoeld. Voordat het glas nog stijf is geworden, wordt het draad werk rechtgezet, en dan is de ballon gereed voor het bevestigen van de fitting. Beide pooldraden in het orug- getje worden eerst gescheiden door een flanellen lapje, en vervolgens elk gestoken door haar eigen contact gaatje in de metaalhuls. In een gips- pap wordt de ballon sluitend aan gedrukt, waarop de huls langzaam wordt verwarmd, totdat de gips den ballon houdt. De contactgaatjes wor den dichtgesoldeerd. Met het ingesmolten buisje wordt de ballon op de luchtpomp geplaatst is de lucht verwijderd, dan wordt het bolletje van onderen dichtgesmolten en nu is de lamp gereed. Echter nog niet voor de verzending. Voordat ze in den handel wordt ge bracht, wordt ze onderzochtslechts wanneer ze aan de gestelde eischen blijkt te voldoen, dan wordt ze, in een lapje en een karton omslag ge wikkeld, in kisten en doozen verpakt. In deze doozen wordt de Philips lamp over de geheele wereld ver zonden. Vroeger werd het noodza kelijk geacht élke lamp zorgvuldig ingewikkeld te bergen in vaten, om woeld met stroobandenmaar de meraaldraadlamp is sedert veel sterker geworden, zoodat de gloeidraadjes, bij goede verpakking in doozen, tegen de ongemakken van een wereldreis uitstekend bestand zijn. De vernieling van de ZII. Een ooggetuige schrijft uit Weil- burg aan de „Kölonische Zeifung: Om twintig minuten over een zagen wij plotseling op een afstand van een paar kilometers het luchtschip van Zeppelin aankomen. Wie de Zeppelin vroeger gezien heeft, zooals ik in mijn vaderstad Keulen, moest dadelijk het wankelen en draaien van hel luchtschip opmerken. Nu eens was

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2