- en M 27 April. Woensdag p - 6, ram dienst. Ihe Havendienst. BINNENLAND. VAN DEN HAK OP BEN JAK. No. 98. 48e Jaarg-ang. 1910. jt zelf uw Bijenwas 30 ct. p. entijn op te lossen i oleum spicae 10 ct. rkrijgt een met niets ihteWrijfwas voor in elke hoeveelheid. Aanbevelend, jlUTWIELER. Oroote Markt. VL1SS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ittegevende f iek f 0,57 - 5,50 - 0,62 ski. - 2,07 - 6,70 ste Eiigelsehe Itsluitend met .m Walcheren In (Station' 9.20 12.15. 15. Het vertrek van de tul Krugerstraat en het 5 10 en 13 minuten later, ii'g6.25, 9.23, 12.18, 8. ke na-r Domburg: 6.45., 6.en 8.40. (naar Vlissingen en Mid- 10.40, 1.35, 4.15, 6.55 ■ke (naar Vlissingen <ni 8.30,11.29, 2.24, 5.04, iingen-Sfii&derburg v.v. :en: 4 40| 5.50f 7.55 12.30 1.15 2.— 2.45 5.50 6.55 7.50 8.60 van de Remise, de au- het Eadhuis. jss5.15f 6.25J 8.40 30 1.15 2.— 2.45 3.30 .55 7.50 8.50 9.40 10.25 verder dan tot de Re- treinen gaan naar het; n v.m. 6.6.20, 6.45, 9.30, 10.—, 10.20, 10-40, 12.—. 12.30,1.-1-30 Ï5, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 7.20,7.40,8,20. .ensluis: vm. 6.10, 6.3U, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, .50. N.m. 12.10, 12.45. 3.10*, 3.40,4.10,4.40, 3 50, 7.10,7.30,8.—, 8-3u' en vallen desZondaga-^1 |ster»Schelde. 1910. b) 3,43 o) en 6,35id) Boa) 4,10 e) en 7,05 nm. 2,15 a) en 5,05 3) bl 3,43 en 6.3» d) h) pruiten na het vertrek v akerko a.Netiaen vei. 8,50 ar Bresksns, BoreseieeS Brnskena ten hoogste l5 jiuten wachten. kan de boet van 10.4 idagen van 16 April tot Prins Hendrik. De Prins wordt den 6en Mei van Het Loo in de residentie verwacht om den volgenden ochtend van daar naar Nieuwediep te vertrekken, ten einde des nam. te U/a uur aan boord van de „Heemskerk" de reis naar Noorwegen te maken. Vóór de afvaart zal hij den lunch gebruiken in het gebouw van de marinedirectie te Willemsoord als gast van den com mandant der marine aldaar, vice-ad- miraal Van den Bosch. Snellere postdienst. De Southeastern Chattam Spoor wegmaatschappij bericht, dat de nachtpostdienst naar Nederland via Queensborough-Vlissingen, met in gang van 1 Mei met één uur zal worden versneld. Prins en Prinses Foesjimi. in Bracks Doelen Hotel te Amster dam heeft gisteravond de maaltijd plaats gehad, aangeboden door den burgemeester van de hoofdstad aan den Japanschen Prins Foesjimi en diens echtgenoote. Behalve de hooge gasten en de voornaamste ieden van bun gevolg zaten aan De Japansche gezant te 's Oravenhage en mevrouw Röell, benevens de heeren H. de Jongh en W. G. Siewertsz van Ree- sema, respectievelijk consul van Ja pan te Rotterdam en waarnemend consul te Amsterdam. De Prinses was, evenals de haar vergezellende dames gekleed in rijk Europeesch avondtoilet. In het haar droeg zij een diadeem. Officieele toosten werden er niet uitgesproken, daar de etiquette mee brengt, dat het vorstelijk echtpaar eerst na ontvangst door H. M. de Koningin zijn incognito opheft. Te halftien kwamen de rijtuigen weer voor en werd naar het Amstei- hotel teruggereden. Zaterdag vierde een algemeen ge- eerd landgenoot, de heer T. P. baron Mackay, die den lande in onder scheidene functiën heeft gediend en thans lid is der algemeene rekenka mer, zijn 70sten verjaardag. De heer Mackay is als penning meester van de Unie „Een school met den bijbel" geen onbekende en heeft zeer veel tot den bloei onzer Chr. scholen bijgedragen. Oud-president Roosevelt te Amsterdam. Zooais wij reeds mededeelden zal ex-president Roosevelt Vrijdag 29 dezer te Amsterdam komen. Op dien datum worden den heer Roosevelt, zijne echtgenoote, dochter en zoon des middags door H. M. de Koningin ten paleize „Het Loo" ont vangen en zullen zij aldaar aan een Ie hunner eere gegeven lunch aan zitten. in den namiddag vertrekt de familie Roosevelt naar Amsterdam, alwaar ■nen aan het Centraal-Station te 5.2 arriveert. De heeren J. T. Cremer en S. P. van Eeghen, hebben den heer Roose velt hunne rijtuigen aangeboden waar mede de familie dan een rijtoer door de stad zal maken. In den huize Couturier wordt des avonds te halfacht den oud-president 'en banket aangeboden door den aargeraeester, waarbij nog verschil lende ingezetenen zullen aanzitten. Ons was uit 's Gravenhage gemeld 'at er nog een receptie gegeven zou lorden door den heer J. T. Cremer. Ult is niet juist. Het boven vermelde 0|rirentde aanbieding der equipages 'ahijnt tot dit onjuiste bericht aanlei ding gegeven te hebben. Na afloop van den maaltijd vertrekt resident Roosevelt naar 's Graven- („N. v. d. D.") Moed, Beleid en Trouw. ,'n het 28e jaarverslag dervereeni- S'ng onder de zinspreuk „Moed,Beleid en Trouw" wordt een kort overzicht gegeven van hetgeen voor en door de vereeniging werd gedaan in het tijd vak, dat achter haar ligt. Uit de door de Vereeniging verzamelde fondsen werd gedurende de eerste 20 jaren van haar bestaan voortdurende onder stand verleend aan 11 ridders, zonder gezin 22 ridders mei hun echtgenoo- ten, maar zonder kinderen 14 ridders met echtgenooten en 37 kinderen 53 weduwen zonder kinderen en 24 weduwen met 71 kinderen. Tijdelijke ondersteuning kwam ten goede aan 9 ridders en aan 5 weduwen. Daaren boven werden, op aanbeveling der vereeniging, 58 ridders en 5 eervol vermelden geplaatst in de door hen verlangde betrekkingen. Geven deze cijfers aan wat door de vereeniging is gedaan; er werd ook zeer veel voor haar gedaan. Zij kreeg door de mildheid onzer landgenooten zoo hier als in de koloniën de be schikking over een bedrag van f168.436 en kweekte aan rente f25.221. Onder de ontvangen giften is begrepen een som van f 40.725, die voor eenmaal werd gegeven, ter wijl f 127.710 het totaal der jaarlijk- sche contributiën en bijdragen vormen. Van bovenstaande bedragen werd aan onderstand uitgekeerd de kapitale som van f 118.987, terwijl door den aan koop van geldswaardige, rentegevende papieren een bedrag van f 56.216 kon worden besteed. Hulde wordt in het verslag gebracht aan de nagedach tenis van overleden bestuurders. Be treffende de geldmiddelen over 1909 wordt medegedeeld, dat ontvangen is totaa! f 12.131. Uitgegeven werd f 8440, waarvan f 5972 aan onderstand. Op 1 Januari jl. bleef in kas f3690. Bond van gemeente-politiebeambten. De jaarlijksche algemeene vergade ring van genoemden bond zal worden gehouden op Woensdag 11 Mei te Haarlem. Aan de orde komen o.a. voorstellen betreffende het herstellingsoord en tol wijziging van de Proeve van Wets ontwerp, samengesteld door den Bond ter verkrijging eener wettelijke rege ling van den rechtstoestand der bur gerlijke ambtenaren, waar men ook politiebeambten wil invoegen. Een afdeeling wil de oprichting van een weestandskas, waaruit degenen, die buiten hun schuld uit den dienst wor den ontslagen, zullen worden gesteund tot zij een andere betrekking hebben gekregen. Ondanks al wat over de kometen is geschreven, blijft de kometenvrees hier en daar nog bestaan. De Oosten- rijksche minister van onderwijs heeft een aanschrijving gericht aan de be volking van Dalmatië, Krain enlstrië, dat zij niet bang behoeven te wezen voor de komeet van Halley, die na dert. Er waren daar ni. boeren, die uit vrees voor het vergaan der wereld hun boeltje wilden verkoopen. Ook in Fransch en Italiaansch Zwitserland heerscht ongerustheid en angst. De directrices van een aantal meisjes-kost scholen merkten, dat het aantal harer leerlingen sterk verminderde, zonder dat zij wisten wat de oorzaak daar van was. Zij stelden een onderzoek in en nu bleek, dat vele zorgvuldige moeders heur kinderen thuis hielden om ze op den fatalen 18en Mei toch vooral bij zich te hebben... Hoe achter lijk en bijgeloovig is de bevolking daar toch, zullen wij zeggen, 't Zij zoo, maar is men in ons land alge meen die vrees te boven Uit Berlijn komt een bericht, waar men geneigd is een vraagteeken achter te zetten. Prof. Hollander heeft daar zoo heet het in een g neeskundige vereeniging, een meisje voorgesteld, dat tengevolge van een schrik was gaan vermageren en onder de huid van het gezicht al het vet verloren hadzij zag er uit als een doodshoofd en kon zich op de straat niet meer verluonen. Geen enkel üieët fibonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden gaf eenige baat, tot dat men zijn toevlucht nam tot inspuiting met (schrik niet, lezer menscheiijk vet. Dat hielp, evenwel slechts voor een poos; na een paar maanden was het vet weer verdwenen. Toen probeerde men het met een mengsel van menschem-'et en vet van een schaap en dat gaf, tot heden, een duurzaam succes Of het meisje door die kuur nu ook zachtzinnig is geworden als een schaap en even als dit dier kan blaten, wordt niet gemeld. Laten wij het bericht voor kennisgeving aan nemen In New-lfork gedragen de vrouwen, speciaal de huismoeders, zich alles behalve zachtmoedig: zij zijn, wegens de hqpge vleeschprijzen, zeer gebeten op de slagers. Heele troepen woedende vrouwen belegeren de winkels, beletténde de menschen inkoopen te doen. Zoodra de slager buiten komt, krijgt hij er met hoe denpennen, regenschermen, enz. van langs. Een slager, die de vrouwen met de zweep wilde wegjagen, werd dit wapen ontnomen en,„werd er zelf duchtig mee afgeranseld. De minister van landbouw wil redding brengen hij wil het nijlpaard en den witten rhinoceros voor de consumptie in voeren. Wel heeft de bevolking, een natuurlijken afkeer van dikhuidigen, maar als zij maar eenmaal weet, meent de minister, hoe lekker het vieesch van die dieren smaakt, zal zij dien afkeer wei overwinnen. Aan zoo'n nijlpaard zit een flinke bout een volwassen dier kan aan niet min der dan 900 menschen een flinken maaltijd geven. En heerlijk ook Ge rookt en gezoutenmoet nijlpaarden- vleesch een bijzondere lekkernij zijn. De smaken kunnen anders verschillen en, geiijk het spreekwoord zegt Over den smaak valt niet te twisten. Uit Boedapest meldt men, dat de politie een Zigeuner heeft gearres teerd, die er werk van maakte pas begraven lijken op te graven, om er zich met zijn familie aan te goed doen! Is hel niet om van te rillen? Maar ook onder ons zijn menschen, die lang niet kieskeurig zijn. Hoeveel vieesch wordt er nog genuttigd, waar van men weef, dat het van zieke dieren afkomstig isEn wat wordt er in den vorm van worst al niet aangeboden Men moet op het platte land wonen om daar over te kunnen meespreken. Niet ver van mijn woning was eenigen tijd geleden een varken begraven, waarvan het vieesch voor de consumptie was afgekeurd. Na een paar dagen kwam er een slagertje uit de buurt aan den eigenaar vragen, onder een of ander voorwendsel, of hij het cadaver mocht opgraven, 't Werd hem toegestaan. Toen echter de man ter plaatse kwam, bleek een ander hem reeds vóór te zijn geweest. Smakelijk eten Iets aardigs wordt uit Terband ge- meid van een levend varken, iets, wat men eer van een hond of kat, allerminst van een krulstaart zou verwachten. De arbeider T. aidaar had een varken verkocht aan een slager te Tjalleberd, op ongeveer een uur afstand. De slager sloot het dier in een hok; des morgens was het evenwel verdwenen. Wat bleek bij onderzoek Dat het varken 's nachts was uitgebroken en zijn ouden baas weer had opgezocht. Het lag daar voor de deur \an zijn vroeger hok. Getroffen door zooveel trouw, aanhankelijkheid en verstand bij dit varkens-exemplaar, werd toen door T. en den koopman de koop onge daan gemaakt en bleef langoor bij zijn ouden baas Pardon, lezer en lieve lezeres, die ook getroffen zijt in uw gevoelig hart, zóó ging het niet, ik liet slechts een oogenblik mijn fatasie werken. Nog meer zal u voorzeker treffen, het gebeurde te Weert, waar het 8 jarig zoontje van een arbeider een geladen revolver van de tafel nam en de haan overhaalde, zoodat het schot afging met het noodlottig ge volg, dat de kogel het knaapje in de wang trof. Hoogst ernstig werd hij verwond en de toestand van het ventje is bedenkelijk. De kogel kon nog niet verwijderd worden. Treurig ook voor de ouders moge het ventje voor hen gespaard blijven! 't ls niet aan ons, te vragen in hoeverre zij misschien in deze zich zelf iets te verwijten te hebben, maar wij deelen het geval mede ter waarschuwing Ouders, zorgt toch, dat uw kinderen geen wapens binnen hun bereik kunnen krijgen Zoovele kleinen en grooteren zijn reeds te pas gekomen Een dienstbode te Hamburg kwam ook te pas, ofschoon de afloop van het ongeval wonderbaarlijk goed was. Zij was op de tweede verdieping, op de smalle vensterbank, bezig de glazen te wasschen. Toen zij even naar beneden keek, overviel haar een duizeling, zij liet tiaar handen los, plofte pardoes, onder het uiten van een hartverscheurende gil naar be neden en kwam terecht op een volbeladen hooiwagen, welke daar juist stond te wachten. Met den schrik kwam het meisje vrij. Keuvelaar. Vlissingen, 26 April. J ulian a=F eest. Het programma der feestelijkheden vanwege den „Vlissingschen Oranje- bond," op Zaterdag a.s., ter gelegen heid van den eersten jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, is verschenen. De feestelijkheden zullen aanvangen met een reveille met muziek, des morgens te 7 uren door tamboers van het garnizoen en het algemeen depot van discipline, het fanfarenkorps van het 4e bataljon en het muziekgezel schap „Oefening na den Arbeid." Na het slaan van de reveille door de tambours en het spelen van het Wilhelmus volgens de oude toonzet ting door een der muziekkorpsen, vangt de marsch door de stad aan, iangs den volgenden weg Emmastraat, Hendrikstraat, Gra- vestraat, Korenstraat, Palingstraat, Joost de Moorstraat, Piet Heinstraat, Dijkstraat, Renier Claessenstraat, Ka naalstraat, Joost de Moorstraat, Kleine Werf, Houtkade, Schipbrug, Dokkade, Lampsenssfraat, Aagje Dekenstraat, Glacisstraat, Hobeinstraat, Paul Kru gerstraat, Badhuisstraat, Coosje Bus- kenstraat, Spuistraat, Paardenmarkt, Slijkstraat, Groote Markt, Korenmarkt, Breestraat, Bellamypark, Beursstraat, Bellamypark, Nieuwstraat, Walstraat, Wagenaarstraat, Kleine Kerkstraat, Wilheiminastraat, Emmastraat, waar de stoet wordt ontbonden. Van 8 tot 9 uur 's morgens wordt het carillon van den St. Jacobstoren bespeeld. Ten 11 uur vangt de zanguitvoe ring in het Bellamypark aan door een koor van ongeveer 1100 leerlingen uit de hoogste klassen der verschil lende openbare en bijzondere scho len, onder leiding van den heer P. Landsman. De zang van de kinderen zal be geleid worden door het muziekge zelschap „Oefening naar den Arbeid", directeur de heer Onno Borgman. Na afloop van de zanguitvoering zal de Julianaboom worden geplant, wat zal geschieden door den burge meester, den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, eere-voor- zitter van den „Vlissingschen Qran- jebond." Bij de wortels van den boom zal worden gelegd een op perkament geschreven en in een looden koker gesloten oorkonde, vermeldende bij welke gelegenheid en door wien de boom werd geplant. Vervolgens zal door het kinderkoor een toepasselijk lied worden gezon gen op de wijze van het Oostenrijksch Volkslied. Des middags half twee wordt in het Bellamypark de optocht opge steld van versierde rijwielen en sportkarren. De optocht wordt als volgt sa mengesteld het muziekgezelschap „Oefening na den Arbeid", bestuurs- i leden van den Oranjbond, de Vlis- singsche Turn vereeniging, versierde sportkarren, versierde rijwielen en ten slotte de deelnemers aan da volksspelen. Om 2 uur vertrekt de optocht van het Bellamypark en neemt den vol genden weg Nieuwendijk, Zeilmarkt, Emma straat,Hendrikstraat, Nieuwstraat,Wal straat, Kleine Markt, Walstraat, Eli zabeth Wolffsplein, Badhuisstraat, Paul Krugerstraat, Hobeinstraat, Cly- verstraat, Scheldestraat, Glacisstraat, Badhuisstraat, Elizabeth Wolffsplein, Coosje Buskenslraat, Spuistraat, Paardenmarkt, Slijkstraat, Groote Markt, Korenmarkt, Breestraat, Bel- lamyparkt, waar de stoet wordt ontbonden. Hierna vangen in het Bellamypark de turnuitvoering en hindernis wedstrijd aan, onder leiding van de heeren F. G. Lemmers en L. van der Steen en zullen verschillende volks spelen plaats hebben, bestaande in mastklimmen, sprietloopen en ton- kruien. Tijdens de turn-uitvoering en de volksspelen zullen papieren lucht ballons worden opgelaten en zal het muziekgezelschap „Oefening na den Aarbeid" de feestelijkheden opluis teren. Om half zes zullen de turners en de deelnemers aan de volksspelen af- marcheeren naar het Concertgebouw, waar de behaalde prijzen zullen wor den uitgereikt door den heer J. G. van Niftrik Jr., voorzitter van den Oranjebond. Verder worden des avonds van 8 tot 10 uur volksconcerten gegeven en wel in het Bellamypark door „St. Caecilia" en op de gedempte Potte- kade door „Oefening na den Arbeid." Aan een comité van dames vanwege de vereeniging „Het Groene Kruis" is door het bestuur van den Oranje- bond toestemming gegeven om ge durende de feestelijkheden in het Bellamypark, binnen het afgezette terrein, de Juliana-bloem ten verkoop aan te bieden. Naar men verneemt zal a.s. Zaterdag ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prinses Juliana voor de onderofficieren van het 4e bat. alhier een wedstrijd worden gehouden, voor wat betreft de sergeanten in marga- schieten, gymnastiek en schermen en voor de revolverdragenden in revol- verschieten. H. M. de Koningin-Moeder wordt Vrijdag 6 Mei met den Hollandschen mailtrein hier verwacht en zal met de nachtmailboot haar reis naar En geland voortzetten. In de vacature ontstaan door het vertrek van den directeur van het postkantoor alhier, zal haar men ver neemt tijdelijk worden voorzien door den heer G. J. Somer, commies der posterijen alhier. Onze stadgenooten de heeren A. Cogghe, G. Deknuyt, A. van Loo, P. Vanoutryve en A. Legein zijn na gehouden examen te Ostende ge slaagd voor den rang van 2e stuur man ter groote vaart. Een bekend ingezetene te dezer stede heeft een brief ontvangen van den reeds meermalen ter sprake ge komen Spaanschen schatgraver, afge zonden uit Madrid den 23 dezer. De schatgraver, die volgens dat schrijven thans gevangen zit wil een losprijs ontvangen, in ruil waar voor de bedoelde ingezetene een ge deelte van de in Frankrijk geborgen schat van 1.200.000 francs zal krijgen. Het antwoord dat verwacht werd om nadere bijzonderheden te ont vangen van den schatgraver, moest getelegrafeerd en niet per brief wor den verzonden. Dat de ontvanger van het in be hoorlijk Fransch gestelde schrijven niet op het verzoek is ingegaan, laat zich wel begrijpen. Wij maken dan ook alieen melding

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1