1 m loofden de gasten der directie aan een feestdisch, waaraan niet minder dan ruim 1400 personen aanzaten. De directie deelde mede, dat het personeel voortaan met een kapitaal van f200,000 optreedt als deelgenoot in de onderneming. De eerste 100 aandeelen van f 1000 zijn volgestort, door van de loopende exploitatie een ton gouds daarvoor te bestem men, de tweede serie zal wor den volgestort, door telkenjare 5 pet. van de overwinst boven 5 pet. van het kapitaal tot dit doel aan te wenden. De arbeiders zullen certifi caten ontvangen van deelgerechtig- heid in de winst dezer aandeelen, elk naar de mate van zijn loon. Vlissingen, 25 April. De Friesche vereeniging „Fier fen Hüs" hield gisterenavond een alge- meene vergadering in het lokaal van den heer Buning alhier. Na enkele medeelingen van huis- houdelijken aard werd rekening en verantwoording gedaan, welke werd goedgekeurd. Uit het verslag van den secretaris bleek dat verschillende nieuwe leden zijn toegetreden. Door den voorzitter werd het on langs overleden lid, de heer mr. B. W. F. von Brucken Fock, in enkele waardeerende woorden herdacht. Hierna werd overgegaan tot de verkiezing van een nieuw bestuur en werd dit samengesteld uit de heeren L. Leydesdorff te Middelburg, voorzitterR. F. Haarsma alhier, secretarisS. P. Willems te Middel burg, penningmeester en J. Bouma alhier, vice-voorzitter. De contributie werd verlaagd tot f 1 en hoopt men daardoor dat vele Friezen die nog geen lid zijn, zich bij de vereeniging zullen aansluiten. Men zal bovendien nog op andere wijze trachten het ledental uit te breiden. Aan den heer mr. P. Iroelstra, die zooveel voor de Friesche taal heeft gedaan, zal verzocht worden voor de vereeniging als spreker te willen optreden. Voor het examen in Fransche han delscorrespondentie, afgenomen door de vereeniging van leeraren te Rotter dam, slaagde mejuffrouw A. J. Krafft, onderwijzeres aan school E alhier. tegen H. A. v. D., notaris en uitgever van het weekblad „de Volkswil" te Hulst, beklaagd van smaadschrift. Rechtsingang werd verleend in de zaak tegen P. C., 31 jaren, rijwiel handelaar, wonende te St. Jansteen, verdacht van diefstal van rijwielen. De Deensche schoener „Jongen 1"-*Ttpnde vu» Qïl bestemd voor Landerneau, kapitein Fischer, is Zaterdag namiddag op de Nolleplaat aan den grond gevaren. Zaterdagnacht is gemeld schip door een sleepboot met opkomend water vlotgesleept en naar de haven ge bracht. Het schip, dat denkelijk lek is, zal eerst worden onderzocht. De heer L. Marannes, woonachtig alhier, heeft met goed gevolg het examen afgelegd te Ostende ter ver krijging van het diploma van kapitein op de groote vaart. De heer Ch. Pison, sloeproeier bij het Belgisch loodswezen alhier, is te Ostende geslaagd bij het examen ter verkrijging van het diploma van stuurman ter kustvaart. Men schrijft ons uit Middelburg De biljartspeelster uit Domburg, die op het nationaal biljartconcours te Middelburg op baan D (25 stooten maximum 75 punten) 68 punten had weten te behalen, heeft thans deze serie verbeterd tot 70 en van de 2600 partijen, die Zaterdagavond waren gespeeld op deze baan, stond zij no. één, zeker een bewijs dat zij een uitstekend amateur-speelster kan wor den genoemd. Zaterdagavond heeft zij haar eere plaats moeten afstaan aan den heer J. J. N. van Baarle te Middelburg, die op deze baan alle caramboles heeft gemaakt, n.l. 21 over band en 4 ineens, dus 21 ><34-4X2=71 punten wist te behalen. Rechtszaken. Ter openbare terechtzitting van de arrondissements rechtbank te Middel burg van den 20 Mei 1910 zal wor den behandeld de zaak tegen M. C. P., 23 jaar, arbeider, geboren en wonende te Kortgene, thans gedeti neerd in het huis van bewaring te Middelburg, beklaagd van zware mishandeling den dood tengevolge hebbende, gepleegd te Kortgene den 28 Maart 1910. Vanwege het O. M. werden in deze zaak vijf getuigen gedagvaard, bene vens twee deskundigen. Als verdediger zal optreden mr. F. N. van der Bilt, advocaat en procu reur te Middelburg. Bij beschikking van de recht bank te Middelburg is verwezen naar de openbare terechtzitting de zaak Gemengd Nieuws® Het weer i n M a a r I. Het overzicht van het Meteorologisch In stituut vermeldt het volgende Gedurende de eerste twaalf'dagen van Maart was de temperatuur ge middeld 2 a 3 gr. boven de normale, daarna waren de verschillen voor het meerendeel van weinig beteekenis De bewolking was over het algemeen geringvooral in de eerste dékade waren er veel heldere dagen. Te De Bilt bedroeg het totaal aantal uren met zonneschijn 174 tegen 100 uren normaal, een bedrag dat aldaar sinds het begin .der waarnemingen 1899 niet is voorgekomen. De hoeveelheid neerslag was algemeen gering alleen in de tweede dekade viel veel regen, vooral in Zeeland; gemiddeld "be droeg de maandsom 0.6 van de nor male hoeveelheid. In de eerste dekade werd in de omgeving van de Oostzee een gebied van hooge drukking aan getroffen den 11 breidde zich een ander gebied van het Z.W. over West-Europa uit en hield daar tot in April stand. Te De Bilt was de luchtdrukking gemiddeld 6 mM. bo ven de normale en alleen van den 10 tot 12 en van 17 tot 19 er be neden. In de eerste dekade waren de Z.- en Z.O.-lijke winden bijzonder talrijk, daarna vooral de N.-lijke. Ge durende de geheele maand was de windkracht aanmerkelijk beneden de normale. De „Prins Willem II".— Op de Zaterdag te Amsterdam ge houden jaarvergadering der West- Indische Mail, herinnerde de voor zitter er aan, nadat op verzoek van dezen door een der directeuren voor lezing was gedaan van liet gedeelte van 't verslag waarin het vergaan van de „Prins Willem 11," schoon in 1910 geschied, wordt vermeld, hoezeer de directie, aandeelhouders en publiek onder den indruk verkeeren van deze ramp. Gedurende 27 jaren van haar bestaan was de Maatschappij niet gespaard gebleven voor het verlies van schepen, doch bij de vorige rampen gingen geen menschenlevens -«■oren. inaiia iijn neiaa» te betreu ren de levens van de geheele beman ning. De Maatschappij heeft ge meend tusschenbeide te moeten ko men om het lot der nagelaten be trekkingen te verzachten en ook het publiek heeft uit eigen initiatief pogin gen aangewend aan de achterblijven- den steun te verleenen. De voorzitter eindigde met een woord van diep leedwezen en van groot medelijden met de nagelaten be trekkingen. t b a I. Onder groote belangstelling werd gisteren te Arn hem de eerste Holland—Duitsche wedstrijd gespeeld. Er waren plm. 8000 toeschouwers. Het Hollandsche elftal won met 4—2. De rust ging in met 2-1 voor Duitschland. Als het eindsignaal gaat stormt het publiek het veld in, om de overwin naars te huldigen. Door een dichte haag van juichende menschen moes ten de spelers zich ten slotte een weg banen naar de kleedkamers, waar zooals men begrijpen kan de meest gelukkige stemming heerschte. De regen, die gedurende het tweede deel van den strijd reeds begonnen was, scheen het nu te gaan meenen en pas waren de spelers binnen of kletterend viel de regen neer, een niet al te aangename verrassing voor het naar Arnhem terugkeerend pu bliek. Een goed georganiseerde rij- tuigendienst bracht tal van bezoekers voor een luttel bedrag naar het station, vanwaar verschillende extra-treinen lefhebbers, na een genotvollen voetbaldag, weer naar alle oorden van ons land terugvoerden. Waarlijk het was een gelukkig slot van het dit jaar niet in alle opzichten bevredigend geweest zijnde interna tionale programma. 's Avonds vereenigden spelers en officials van beide bonden zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in Klarenbeek waar menig hartelijk woord op de voortdurende vriendschap tusschen beide landen werd gesproken. Ook scheidsrechter Howcroft werd voor zijn uitstekende leiding ook Duitschland was het hiermede volkomen eens bedankt ...s,udent, jhr. G. v. S„ die te Rijswijk mevr. W. door revolver schoten doodde en zich daarna zelf verwondde, is Zaterdagmiddag door i G-ii verpleegster en een veldwachter in burgerkleeding, begeleid, per auto van de Roode Kruisinrichting in de Jan van Nassaustraat naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage over gebracht. Op telegrafisch verzoek van den officier van justitie te Leeuwarden is Zaterdagnacht aan boord van het stoomschip „Nieuw-Amsterdam aan gehouden een 27jarige smidsknecht uit Koudum in Friesland, die op het punt stond mei vrouw en kinderen naar Amerika te vertrekken. De man wordt verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Hij is gevankelijk naar Leeuwarden overgebracht. Naar het „Hbl." meldt, is een bewoner van de Weteringschans te Amsterdam de dupe geweest van een of meer grappenmakers. Den gehee- len dag kwamen aan zijn woning leveranciers, die door hem zouden zijn opgebeld. Twee rijtuigen kwamen om den heer Marx naar zijn bureau te brengen, een knecht met 20 fles- schen wijn, een ander met 2 doozen gebakjes, een ander met 50 sinaas appelen en nog een ander 20 pond paasch'orooden. Verder nog bedienden met paling, gerookte zalm, bier, si garen, dit alles was besteld voor den feestmaaltijd. Er was echter niets be steld. Ook kwam een aanbieding van twee heeren, die een muurvlakte wilden huren. Men kon niet bevroe den, wie deze ongepaste grappen maker is geweest. Te Zuilichem is bij het graven van een sloot een pijpekop gevonden van niet alledaagsch maaksel. De kop stelt een mar.nenhoofd voor met zwa- ren baard en afgezet met oranje, rood, wit en blauw. Verder met goud in gelegd en voorzien van het jaartal 888 en den naam Jacob. In den IJsel te Deventer is een Iöjarige jongen te water geraakt en verdronken. Te Roermond is een man onder een omvallenden muur geraakt. Hij werd in- en uitwendig zoo zwaar gekneusd, dat hii eenige oogenblikken later aan de gevolgen overleed. In de Neerlands Tuin straat te Arnhem is een tweejarig kind uit de wieg met het hoofd in een pot met warm water gevallen en gestikt. Uit de Amsterdamsche Vaart onder Haarlemmerliede is het lijk opgehaald eener 50jarige dame, die nader door de familie uit Amster dam herkend is. Zij was sinds eenige dagen aldaar vermist. Uit het Oosterdok bij de Oosterdoksluis te Amsterdam ic het lijk opgehaald van een man, dat in verren staat van ont binding verkeerde. Een rangeerder te Amersfoort geraakte, terwijl hij met het aankoppelen van waggons bezig was, tusschen de buffers, met het noodlottig gevolg, dat hij on middellijk werd dood gedrukt. De man laat een vrouw en 5 jeugdige kinderen achter. Te Lommei (N.-Br. grens) is een koffiehuis af gebrand. Een der knechts beliep bij het redden van eenige goederen zulke hevige brandwonden, dat hij thans aan de gevolgen is overleden. Te Maastricht is in het jaar 1891 overleden een zekere lieer Pierre Bonhomme, koopman in aardewerk aldaar en, ofschoon de boedel op verzoek der kinderen, uit zijn eerste huwelijk geboren, als toen verzegeld is geworden en zijn tweede echtge- noote, Maria Johanna Elisabeth Mou- ren, thans echtgenoote in 3e huwelijk van Joseph Franciscus Boshouwers, te Maastricht, de memorie van sue cessie dier nalatenschap, sluitende met een saldo-passief, na aftrek van alle actief, van f 704.98, in October 1901 beëedigde, schijnt nader ge bleken te zijn, dat, in stede van een saldo-passief van f 704.98, de nala tenschap, na aftrek van alle schulden, een netto actief van f 60.000 gulden opleverde, hetgeen bij notarieele akte is geconstateerd, welk netto actief tot dat aanzienlijk bedrag is gestegen o.a. doordat eene opgegeven vorde ring van den broeder der tweede echtgenoote van den erflater ad 10.000 gulden, door haar ten laste van den erflater opgegeven en be- eedigd, niet zou bestaan. Een uit het eerste huwelijk van den overleden Pierre Bonhomme ge boren in België wonend kind, heeft zich nu gewend tot den minister van justitie te Brussel, om door diens tusschenkomst er bij onze regeering op aan te dringen, 'n strafvervolging tegen hare stiefmoeder te doen in stellen en ten einde te bewerken, dat zij haar aandeel in de vaderlijke nalatenschap, in 1901 opengevallen, bekomt, terwijl door den kleinzoon van den overledene, Pierre Nijst, te Maastricht, aan de Tweede Kamer te 's Gravenhage bij gemotiveerd request verzoek is gedaan, om als nog de tweede strafvervolgingen tegen de tweede echtgenoote van zijn o~::ic!ca grootvader te doen instellen. Met belangstelling wacht men de beslissingen af De Brusselsche ten toonstelling. De tentoon stelling werd Zaterdag onder ont zaglijken volkstoeloop en in feeste- ijken zonnegloor geopend. Klokslag twee deed de koninklijke stoet zijn intrede. De koning en de koningin, die zich voor de eerste maal na de troonsbeklimming in het publiek ver toonden, werden geweldig toege juicht. Gansch 't garnizoen der hoofdstad vormde een haag van het paleis naar de tentoonstelling. Voor het hoofdgebeuw stonden de afgevaardigden van alle regimenten met de vaandels opgesteld, 's Nachts waren nog mirakelen gedaan, om den schijn van voltooiing te geven. De feesthal met gansch de officieele wereld gevuld, leverde een grandio- zen aanblik op. Bij zijn intrede werd den koning een warme ovatie gebracht waarna baron Janssen, voorzitter van de tentoonstelling, een lange redevoe ring hield. Hierna volgde een banale redevoering van den minister van ar beid, Hubert. De koning antwoordde met een flinke zaakrijke rede, waarin hij wees op de hooge beteekenis van dezen internationalen wedkamp op het veld van den arbeid en al de natiën dank te die haar medehulp verleend heb ben. Na 's konings rede werd een feest cantate uitgevoerd. Om half vier was de plechtigheid afgeloopen. De koning en de koningin wandelden den tuin in en bezochten verschillende paviljoenen zonder ge- leide, zich met moeite een weg ba- nend door de jubelende menigte. Als oorzaak van het ongeluk met den ballon „Delitzsch" bij Rei- chensachsen, is nu na onderzoek van den gevonden venfiefring vastgesteld, dat een electrische ontlading vari onderen af heeft plaats gevonden Waarschijnlijk is de bliksem in het uitgeschudde zand geslagen. Er wer den sporen van den bliksem gevonden aan de mand, aan den ring daarvan en aan de klep. De bliksem is door deze deelen van den ballon en bet omhulsel heen gegaan en heeft het gas doen ontvlammen. Zoo is het ook verklaarbaar, dat het lijk van een der inzittenden sporen van den blik sem vertoonde. Git het overstroomde gebied In Scrvic komen voortdurend ernsti ger berichten. De aangerichte schade wordt thans op 30 millioen geraamd ten ooggetuige seinde onder den eersten indruk van de ramp te Kra- goejewatz aan het „Berl. Tagebl." „Het regende heviger dan ooit in deze streken gezien is. De storm woedde van 's middags tot 's avonds en het eene zware onweder volgde op het andere. Wolkbreuken stortten waterlawinen naar beneden. In alle kerken werden de klokken geluid, in de kazernes werd alarm geblazen en de stoomfluiten der fabrieken werk ten voortdurend, alles met het doel de omgeving te hulp te roepen. Ge heele straten van de benedenstad, in de buurt van de Lepenitzarivier, die de overstrooming veroorzaakte, ston den binnen enkele minuten 2 M. onder water. Een aantal magazijnen sla 'S werden letterlijk wegge- De nacht was vreeselijk, overal hoorde men het weenen van vrouwen en kinderen, de menschen zochten een schuilplaats op de daken der huizen en kerktorens, op boomen en alles was in duisternis gehuld, want de lichtfabrieken waren door de over strooming stop gezet. Ook in het binnenland ziet het er treurig uit. Niet alleen te Lepenitza bij Kragoejewitz, maar ook de an dere rivieren hebben groote verwoes tingen aangericht. Te Lapowo is niet alleen materieele schade aangericht, maar zijn ook menschen om het leven gekomen. Het geheele verkeer in den omtrek dier stad staat stil, daar ook de wegen en bruggen onder water staan. Van alle bergen stroomt het water de dalen in en het staat daar zoo hoog, dat schepen er in kunnen varen. Men kan zich een denkbeeld vormen van den stand, die het water heeft bereikt, wanneer men weet, dat van een hotel een balcon werd weggesla gen, dat op een hoogte van 7 M was aangebracht. Vrijdag is te Berlijn tusschen de werkgevers en werklieden in de bouwvakken de vrede definitief tot stand gekomen. Zoowel de werklie den als de werkgevers hebben de uitspraak van het scheidsgerecht aan vaard de werkgevers met algemeene stemmen en de werklieden met groote meerderheid. De eenige wijziging, die in het vroegere arbeidscontract aangebracht wordt, betreft de regeling der loonen die eenigszins verhoogd worden Aa de vereenigde Berlijnsche werkgevers werd toegestaan zich af te scheiden van den Algemeenen Duitschen bond van werkgevers. Buiten Berlijn begint de uitsluitin» langzamerhand te verloopen. In Ver° scheidene steden werd het werk her vat, in Hannover werd de „lockout» formeel geëindigd verklaard. Toch is het aantal der werklieden die nog onder de uitsluiting lijc|e zeer aanzienlijk. Het „Berliner Ta- geblatt" schat hun aantal op200.000 a 300.000 man. Algemeen wordt ech ter aangenomen, dat de strijd door de" werkgevers reeds verloren is. Een ongeluk, dat ernstige ge volgen had kunnen na zich sleeps doch thans betrekkelijk goed jj afgeloopen, gebeurde in den nacht van Maandag op Dinsdag met het stoomschip „Minnehaha" van de Atlantic Transport Company te Lon den. Het schip, dat 9 April van New- York naar Londen vertrok met 64 passagiers le klasse, voor't meeren deel Amerikanen, ruim 100 man equipage, 300 stuks vee en een lading stukgoed, strandde in genoemden nacht te 2 uur tijdens dikken mist bij de Scilly-Roch. Het zat stevig vast op den kant der rotsen en bij on derzoek bleken in den bodem gaten en het voorschip zwaar beschadigd Ie zijn, zoodat spoedig 20 voet water in het voorruim stond. Door middel van de draadlooze telegrafie werd hulp gevraagd en deze noodtelegrammen werden op gepikt door het Marconi-station te Lizard, het Rame Headstatio» nabij Plymouth en Bolt Tailstation, zoodat spoedig van verschillende kanten hulp onderweg was. Intusschen werden aan boord de reddingsbooten gestreken en de passagiers aan land gebracht op het eiland Bryher, een der 5 bewoonde eilanden van de 48, die tezamen de Scilly-eilanden vormen. Later slaagde men er in ook al de bagage der passagiers te bergen. De passagiers zijn per scheepsgelegen heid van Bryher naar Peurance over gebracht en vandaar per specialen trein te Londen aangekomen. Het vee is op Sampson-eiland geland. Van de lading is een ge deelte overboord geworpen en men is druk bezig ook lading in andere vaartuigen over te laden. Het voorschip zit nog steeds stevig vast. Machinekameren ketelruim zijn nog droog en het zou wel niet on mogelijk zijn dat alleen het achter schip werd geborgen, zooals vroeger ook al eens met een groot stoom schip gebeurde. De bergingstoomer „Belos", sleep- booten en nog vele andere vaartuigen zijn op de strandingsplaats. De „Minnehaha" kapt. S. Layland, is een mooi schip van 13,443 ton en werd in 1909 te Belfast bij Har- land and Wolff gebouwd. Het is voorzien van onderwaterklok-toestel- Ien en draadlooze telegrafie. De Atlantic Transport Cie. kent de gevaren van de Westkust, want eenige jaren geleden verloor zij haar stoomschip „Mogegan" op de Mana- eler-rotsen waarbij zeer veel men schen het leven lieten. Ongeveer 37 jaar terug verging op Seilly-Rock een zeilschip dat even eens „Minnehaha" heette.De opvaren den redden zich door zich van den kluiverboom op de rotsen te laten zakken. Slechts een man sloeg van het wrak in zee en verdronk. „Mark Twain," de Amerikaan- sche schrijver, is gestorven zoo hij geleefd heeft. Nog enkele uren voor zijn dood was hij vroolijk en opge wekt, en zijn pittige humor gaf eenige opbeuring aan de diepbedroefde doch ter en kennissen, die rond zijn ziekbed vergaderd waren en zeker wisten, dat de dood eik oogenblik kon intreden. Kalm en rustig is de humoristische schrijver overleden. In den namiddag om een uur of vier, voelde hij zich iets beteren hij wilde een gesprek met zijn dochter beginnen, maar de ziekte had zijn krachten in de laatste uren zoo ondermijnd, dat het spreken zeer moeilijk ging. Hij vroeg derhalve een stuk papier en potlood om zijn verlangen duidelijk te maken. Het geschrift was zoo goed als onleesbaar, maar men meende er uit op te ma ken, dat de zieke om een van zijn eigen pennevruchten vroeg. Toen zijn doch ter nog met de ontcijfering bezig was, raakte Mark Twain plotseling buiten kennis en sluimerde zacht dendood in. Nu wordt het eerst recht duidelijk, hoezeer de Amerikanen in de pittig humoristische boeken van mr. Cle mens opgaan, hoe de schrijver van „Tom Sawyer" over de geheele Unie bemind en gevierd werd, hoe het lezend publiek in hem een waren vriend verloren heeft. Alle bladen kolommenlange vergetelijken pro o0k speciale e door de Amerika; en gelezen. Dar humorvolle „grap ver opgenomen teuren velden het Twain was een groot man, een i vers van dezen tl Merkwaardig isj president Taft journalist, die on) „Mark Twain" vj sident„Mark iniliioenen een g genoegen gesch- zullen door het i zelfde opgewekth en wat vooral 1 „Mark Twain" h. geschreven, die e zijn dochter kor, heeft zich een or) de Amerikaanschi ven." Niettegenstaand de laatste jaren slagen te lijden vermogen op ruil geschat. Behoud legaten is zijn met den Poolsche gehuwd is, de i De New Y zaak. In lu Wolter, die het i Ruth Wheeler d' naar zijn kamer 1 daar had vermoo lijke tooneelen voi dat de moordenaa heeft, het lijk te c het te doen ver waren de zuster! vermoorden versl schuwelijk vermirj: indentificeeren ei niet verteerde de stukken, lijfsierad keilden het stoffel andere voorwerp in onmacht. Het verhoor was zoo mogeli prof. George Hu de gevonden ov en hetzelfde licha en wel van een nl tien. Verder was doode een pluk niet van het m Prof. John. S. La mededeelingen ov.( onderzoek. Dr. PI titiedokter, verkla nog niet dood w in den haard werq is door anderen kan en het licha; was gesneden. Vrijdag is de v Katie Muller, geh heeft geleefd. Tl plaats tegenover vermeed zij bek verklaarde, dat 2 was,toen zij uitgin te doen. Toen zi zij hem voor de vuurplaat goed 1 schreef verder ee. Wheeler, de zus Die kwam om d, Toen Pearl weg bekl. of het mei weest. Hij ontkei klaart, dat ze 's gehoordtweema| kachel, en Woltei op om er naar te der getuigen a geloopen. In de haven Japansche onder waarbij alleopvari ben gelaten. De voerder, luitenant heeft in den tijd, gen na het zinkei den dood overbh gesteld, waarin hij omtrent het ongel Tsoetoma Sakof innige smart schri den door mijn sc ondergang te mei van mijn kamen en van de ver wensch er voor e te wijzen, dat all ■nen zijn om het oppervlakte te do| jneraden en de tot het einde toe werkt. 'k had bevel ge •U1g in zijn vaart '°en ik had opg snel geschiedde, t 'en te sluiten, w b'i de duikbeweg Ongelukkigerwijze

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2