m RIJN, ijèi lok 9 tan-Rijwielen Dinsdag' Rpden Rand van de Kampong. froeamiddd No. 97. 1910. 26 April. Feuilleton. eker C. G. Baert. 48e Jaargang. lijn Jranje Nassau." per 16 Hl f 16.58 I Hl 1.85 „16 Hl -19,-- 1 Hl 1,25 1II 1,55 m Gaslafariekspriis. A. HUSON. am Walcheren tram dienst. sche Havendienst ester-Schalde. BINNENLAND. buisstraat 88, in voorraad le klasse an eigen sterk fa, gen uiterst concurreeren- •inrichting, Répara- g en billijk, Vernik- ffelen, enz, aargroei en verwijdert cent per Flesch. e 51 - Telefoon 7. >r de prov. Zeeland van Expl. van Limburgsche jnen. ïgen (Station"' 9.20 12.15. 8.15. Het vertrek van de Paul Krugerstraat en het p. 5, 10 en 13 minuten later, iburg 6.25, 9.28, 12.18, S.18. kerke na°r Domburg6.45. (j20, 6.— en 8.40. g (nrar Vlissingen en MM- t), 10.40, 1.35, 4.15, 6.55 kerke (naar Vliaaingen en 5.54, 8.30,11.29, 2.24, 5.04, liastnsen-ïïidielbvirg v.v. :nsen 4 40f 5.50f 7.55 .45 12.30 1.15 2.— 2.45 5.50 6.55 7.50 8.50 en van de Remise, de an- an het Badhuis. L3UBQ 5.15t 6.25f 8 40 12.30 1.15 2.— 2.45 3.30 6.55 7.50 8.50 9.40 10.25 et verder dan tot de Re» re treinen gaan naar het gen v.m. 6.6.20, 6.45, 0, 9.30, 10.—, 10.20. 10.40, lm. 12.— 12.30,1.—, 1.80*. 3.25, 3.55, 4.30,4.50,5.20, 7.20, 7.40, 8,20. uitensluis: vm. 6.10, 6.30, ko, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 11.50. N.m. 12.10, 12.45. .50*, 3.10* 3.40, 4.10, 4.40, 5, 6.50, 7.10, 7.30, 8.—, 8.30, arteu vallen »er 1910. a) b) 3,43 c) en 6,35 d) .2,35 a) 4,10 e) en 7,05 i) nm. 2,15 a) en 5,05 a) b) 3,43 en 6.35 d) h) rainuten na kot vertrek va® .enHkarken.Neuaen vm.8,50 naar Breskens, Borsaeleen Breakena ten hoogste ninuten wachten. ber kan de boot van i'1-,'1' jekdagen van 16 April '-0'' VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, i; TELEFOONNUMMER 10. Ij ftbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uoorioaarden ^aBBaagMBBsaBBBBaaausBBgamBaMBaaaM Hofberichten. Onder de verrassingen Z. K. H. Prins Hendrik ter gelegenheid van zijnen verjaardag bereid, behoort het portret van H. K. H. Prinses Juliana, op last van H. M. de Ko ningin naar het leven geschilderd door mevrouw Therèse Schwartze van Duyl. De kunstenares, die het stuk, daags te voren, ten Paleize opstelde, had het voorrecht den ochtend van den verjaardag door Z. K. H. te worden ontboden om haar persoon lijk zijn groote tevredenheid en dank te betuigen. De rechtsche coalitie. De „Standaard" driestart: Wat bij de Provinciale verkiezin gen voor ettelijke dagsn in het dis- strict Hulst is geschied, is niet zon der bedenking. Door de antirevolutionnaire en roomsch-Kathoiieke centralen was de heer mr. Dieleman candidaat gesteld. Natuurlijk stelden de liberalen hier tegenover hun eigen candidaat, waarop niets viel aan te merken. Maar wat wel bevreemdde, de chris- telijk-historischen stelden óók een eigen candidaat, en toen zij dit eenmaal deden, meenden enkele par ticulieren van roomsch-katholieke zijde dit voorbeeld te moeten volgen, en insgelijks een roomsch-katholiek te moeten candideeren. De uitslag was dan ook, dat er herstemming moet plaats hebben tusschen den heer Dieleman en den priyaten candidaat der roomsch- katholieken. Hoe het nu ioopen zal, hebben we af te wachten. Maar ook al krijgt mr. Dieleman hulp van liberale zijde, zoodat zijn kansen stijgen, toch is zulk een loop van zaken verre van gewenscht, vooral nu de algemeene Statenverkiezingen in Juni voor de deur staan. Zulk een tegen elkander optrekken breekt toch het onderling vertrouwen bemoeilijkt allicht een volgend maal de samenwerking ook in andere districtenen geeft elders, wat in Hulst niet het geval was, allicht kans aan den liberalen candidaat. Iets wat te ernstiger karakter aanneemt, zoo men rekent met het feit, dat de R.-K. kiesvereenigingen aan het uitgegeven parool trouw bleven, maar blijkbaar niet gevolgd zijn door haar kiezers, althans slechts zeer ten deele. Wat in Hulst geschied is, zal al licht ook op Walcheren en Zuid- Beveland nawerken. Zeeland is rechts, maar het zal meer dan gewone kracht moeten in spannen, om de drie rechtsche par tijen in eenheid saam te houden. Springt die eenheid, dan is Zeeland om. Schets uil hetBataviasche leven. o— 5.) Doch ook hiermee was alles vor- raelijk toegegaan, zelfs de indruk wekkende plechtigheid van het eerste Avondmaal had hen vrij koud ge laten. Maar in de laatste maanden had er een groote verandering in kerkelijk gemeenteleven plaats ^grepen, die ook, en vooral, haar mvloed deed gevoelen op de jeug- Q|gc leden der gemeente. De beste redenaar van Batavia was naar Hol- aiJd vertrokken, de man, die, of schoon modern, door zijn beminnelijk arakter en meer dan gewoon spreeic- aient de eenige was, die voor ta- mciilk bezette kerken preekte. Bij de "deren was het de dood in de pot. en zeiden: nu kunnen ze de s °ote Kerk wel sluiten de ortho- Xei1 gaan naar de Kwitangkerk Grondwetsherziening. Minister Heemskerk zal als voor zitter van de staatscommissie der grondwetsherziening de eerste ver gadering op 2 Mei slechts met een kort welkomstwoord openen. De com missie zal daarna haar reglement van orde vaststellen. Waarschijnlijk zal de minister van binnenlandsche zaken, aangezien hij zelf lid en voorzitter van de staats commissie is, geen eigenlijk gezegde instaliatierede houden, evenmin als dit in 1883 geschiedde, toen wijlen zijn vader, minister Heemskerk, de toenmalige staatscommissie voor de Grondwetsherziening presideerende, doch zich bepalen tot een woord van welkom tot de aanwezigen in deze eerste vergadering der commissie. Kiesrecht-politiek. In zijn jongsten staatkundigen brief vergelijkt mr. S. van Houten de grondwetsherziening van 1887 met het stadium, waarin het vraagstuk ten opzichte van het kiesrecht zich thans bevindt. Hij geeft een interessant stukje politieke geschiedenis, waarvan de conclusie is, „dat nalezing der ge schiedenis van dien tijd het bewijs levert, dat thans slechts e:n zwakke, door eenige napleiters over hun ne derlaag van 1894—1896 ook in de liberale pers onderhouden nagalm te bespeuren is van de beweging van vóór 1887". Mr.van Houten heeft het in zijn brief hoofdzakelijk over mr. Troeistra's positie in de staatscommissie voor grondwetsherziening. Mr. Van Houten schrijftTroelstra bezit ook door mij hoog gewaardeerde bekwaamheid als rechtsgeleerde en als redenaar. Maar in politieken zin is hij gaandeweg dalende, daar hij zijn krachten verspilt in onvrucht bare kiesrechtmanoeuvres. Revolu- tionnaire krachten, om armenkies- recht door te drijven, zijn er niet, en zoodra de vraag werkelijk voor par-, lenient of huidige kiezers ter beslis sing komt, of er behoefte en lust be staat om ook aan de klasse van bedeeiden en wanbetalers van belas ting kiesrecht te verleenen, zullen de voorstanders een verpletterende meerderheid tegenover zich vinden. Dat kan Troelstra even goed weten als ik. Twijfelt hij nog, hij is in de gelegenheid er eene proef van te ne men in de commissie. Daarin zal zeker het oude voorstel van 1887, van Zijlker en mij, weder steun vin den, om èn de methode van kies wetregeling, èn ds kiesrechtbeper kingen maar aan den gewonen wet en de liberalen zullen nu wel heele- maal thuis blijven. Doch .die zoo dachten kwamen al spoedig tot een andere ervaring. Het Kerkbestuur zond van uit een andere groote gemeente een man, ds. Molenaar, die vroeger tot de moderne richting gerekend werd, doch in de laatste jaren meer tot de behoudende partij was gaan overhellen. Reeds lang hadden de rechlzinnigen naar dezen man uitgezien, want ds. Molenaar muntte uit door zeldzame gaven van geest en gemoed. Trouwe herder zijner kudde, was hij dag en nacht werkzaam in het stoffelijk en geeste lijk belang zijner gemeenteleden. Zeldzaam meester van het woord, gepaard met een mystieke opvatting van het Evangelie, bracht hij zijn hoorders niet alleen tot luisteren maar zeifs meermalen in extase. Troost en bemoediging vloeide van zijn lippen, en zijn prediking, ont daan van alle hoekige dogma's bracht zelfs modernen en ongeloo- vigen, die eerst enkel uit nieuws gierigheid kwamen luisteren, tot nadenken. Van de Haantjeskerk I moesten telkens de bezoekers heen gever over te laten. Immers de uit sluiting der vrouwen moet uit de Grondwet vervallen, en Troelstra en de blanco-verbondenen van 1904 zullen die uitsluiting wel niet willen schrappen, zonder tegelijk de verdere beperkingen, die hun hinderlijk zijn, te laten vallen. Maar laat hij dan de proef op de som nemen door voor te stellen tegelijkertijd bij additioneele bepalingen alle beperkingen ook uit de kieswet te lichten. Dan zal hij de bokken zich van de schapen zien scheiden. Ook onder de vrijzinnig- democraten en unie-liberalen. Troel stra meent dezen aan het lijntje te hebben; ik geloof het niet. En verder o. m.Er is bij de kiezers van alle andere groepen, dan de so ciaal-democratische, niet de minste of geringste neiging om met het al gemeen kiesrecht in de sociaal democratische omschrijving mee te gaan. De groote massa heeft bij alle andere partijen reeds meer dan ge noeg en krijgt eiken dag meer over- genoeg van eenzijdige pleiters voor bijzondere belangen van kiezers, die altoos hun brood verdienener is niet het minste verlangen naar ver meerdering van het aantal der tegen woordige kiezers-parasieten met nog honderdduizenden kiezers-parasieten uit nooddruft. Troelstra en de zijnen hebben han dig partij getrokken van het krachts- evenwicht van clericalen en liberalen, om zich een schijn van macht ie geven. Doch slechts een schijn. Zoo dra zij zeiven de leiding zouden willen nemen, is het met hun rijk uit. De adhaesiën, die Troelstra van de unie-liberalen en vriizinnie-dB- mocraten afgeperst heeft, zijn slechts woorden, die hij niet in daden zal omgezet zien. Herziening der jachtwet. Door het ministerie van landbouw is in druk uitgegeven het verslag der staatscommissie aan welke was op gedragen te onderzoeken, welke wij zigingen en aanvullingen de wette lijke bepalingen tot regeling der jacht behoeven, meer in het bijzonder tot bevordering van de afschaffing der heerlijke jachtrechten en ter vervan ging van een billijke regeling tot vergoeding van jachtschade. De slotsom van haar breedvoerige beraadslaging heeft deze commissie neergelegd in een ontwerp van wet, dat als bijlage aan dat verslag is toegevoegd. Mede zijn daarbij opge nomen een voorstel van mr. S. van Houten ten aanzien van de heerlijke jachtrechten en hun opheffing en een nota van den vorigen voorzitter der commissie, thans wijlen mr. E. H. J. M. van Zinnicq Bergmann. Te ruim 7 uur arriveerden gister gaan, omdat alle plaatsen bij hun komst reeds bezet waren, en zelfs de trotsche Willemskerk kon met haar honderden zitplaatsen in het ruim en op de galerijen tijdens de groote Christelijke feestdagen niet alle bezoekers zich in opnemen. De prediking van ds. Molenaar maakte vooral indruk op de jeugdige gemoederen, inzonderheid op die van de kinderen Swendels. Hun onverschilligheid ging over in be langstelling, het jagen naar prikke lend vermaken in stille overdenking van hoogere roerselen des gemoeds. De openbare plaatsen van vermaak ontweken zijhun uitspanning be stond voortaan in het bezoeken der godsdienstoefeningen, der zangver- eeniging of in een uitstapje naar den Plantentuin te Buitenzorg. Zij zagen het leven nu in een ander licht dan vroeger. Eertijds onverschillig voor hun huisgenooten, deelden zij thans hartelijk in het lief en leed, vooral van hun jongere zusjes, en toen dezen op de lagere school volleerd waren, wisten zij de ouders te be wegen tien de lessen op de Klooster school te doen volgen, ten einde avond aan het Weesperpoort-station te Amsterdam de Japansche prinsen prinses Hirovasu Fushimi. Het gevolg van het hooge gezel schap bestond uit den korvet-kapitein Kiyokawa, adjudant, den heer Tanaka, kamerheer, den heer Murakami, se cretaris, mevr. Hashiguchi, eere-dame, en den heer Ho, kapitein ter zee. Te Keulen was de legatieraad uit Den Haag de hooge bezoekers reeds te gemoet gereisd. Per rijtuig begaf het gezelschap zich naar het Amstel Hotel. Zijdelichten voor de binnenvaart. Het hoofdbestuur der Scbippersver- eeniging Schuttevaer heeft geadviseerd op een schrijven van de inspecteurs- generaal van den rijkswaterstaat in de le en 2e inspectie, omtrent een verzoek aan den minister van water staat tot invoering van zijdelichten voor de binnenvaart op de Zuiderzee, de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche stroomen en den Nieuwen Waterweg. Uit de rapporten der afdeelingen blijkt, dat men in het noorden des lands, dat zijn de schippers, die speciaal de Zuiderzee bevaren, de invoering van zijdelichten wenscht, terwijl daarentegen aile voorstanders van het toplicht de besturen van de zuidelijke afdeelingen zijn of wel schippers, die speciaal de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche stroomen be varen. Het hoofdbestuur meent, dat, met uitsluiting van den Nieuwen Waterweg, de zijdelichten behooren te worden voorgeschreven, doch ad viseert voorloopig, om een storm van de zijde der schippers te voorkomen, het toplicht door te toestaan maar voor de vaart op de Zuiderzee het voeren van zijdelichten gebiedend voor te schrijven, een en ander ech ter met dien verstande, dat gesleept wordende schepen, ook op de Zui derzee, het toplicht (zonder zijdelich ten) blijven voeren. Dit laatste voor behoud is gegrond op het feit, dat daardoor gesleepte of zeilende sché pen van eikaar zijn te onderscheiden, terwijl door de lijn der toplichten van de schepen van een sleeptrein, welke sleeptrein kenbaar is aan de bijzondere (voorgeschreven) lichten der sleepboot, de richting, in welke die sleeptrein zich beweegt,voldoende wordt aangewezen. Koninklijke Vereeniging van gepen sioneerde officieren van het Nederlandsche leger. Blijkens het verschenen verslag over 1909 blijkt dat deze vereeniging we derom in de gelegenheid was veel te doen om het lot van menig oud kameraad te verlichten, terwijl ook aan weduwen en weezen van leden een niet onbelangrijke ondersteuning zich tot een maatschappelijke be trekking voor te bereiden. Er kwam zoodoende een andere geest in dit huisgezin, die echter over de hoofden der ouders heeHging.— De veranderde stemming der oudst» kinderen was het onderwerp van het gesprek, dat dien avond ten huize van Winters plaats greep. „Jan en Annie worden vroom," merkte Swindels met een ironisch lachje op. „Heb je daar iets tegen voerde Mevrouw Winters hem te gemoet. „Wij bemoeien ons niet met de dominees, maar het is toch beter, dat de jongelui in de kerk dan in de kroeg of om de speeltafel zitten. Mijn jongen denkt als wijhij kan het buiten de kerk stéllen, maar ik zag hem toch liever in de bijeen komsten van ds. Molenaar dan in de Comedie-Stamboul. Niet, dat ze daar iets verkeerds leeren, maar zulk uitgaan wordt altijd nachtbraken. Ze kunnen hun tijd en hun geld beter besteden." „Maar wat voer jij dan zooal uit in je vrijen tijd," vraagde Mevrouw Swendels aan Herman. „Een mensch kon worden verleend. Dat de toepas sing daarvan steeds de noodige kiesch- heid en omzichtigheid vereischt, be hoeft geen betooghet bestuur had immer een open'oor voor de aan vragen om tegemoetkoming en dank zij ook een subsidie van f 1000 van het departement van oorlog, kon aan alle verzoeken om ondersteuning wor den voldaan. De bloei der vereeniging zou gewis hooger zijn, als alle gepensionneerde en actief dienende officieren zich rekenschap gaven van het belang, dat voor hen in de vereeniging ligt. Het afgeloopen jaar heeft duidelijk bewezen, dat weinig noodig is öm onder het officierskorps de sympathie te winnen. Immers een korte uiteenzetting van het doel en de werking der vereeni ging heeft tal van officieren tot toe treding doen besluiten, zoodat aan den secretaris-penningmeester is op gedragen om zijn eenmaal met zoo veel succes bekroond werk van lie verlede door te zetten in alle garni zoensplaatsen van eenige beteekenis. Telde de vereeniging het vorig jaar 437 gewone en 352 buitengewone leden, thans zijn deze getallen resp. 462 en 399. Door overlijden zijn de vereeniging 14 gewone leden ontno men, waaronder de eere-leden luit.- generaal A. Pompe en generaal-ma- joor C. F. Pabst. Over 1909 werd aan geldelijke on dersteuning verleend aan gewone leden f 477, weduwen van leden f 1928.90, kinderen van weduwen f 91.65, weezen f 250, bijslag op lagere pensioenen f 5780, rentelooze VOOrSChnM"- «JMI IlOiri cc Ned. Onderwijzers Genootschap. Blijkens het thans verschenen jaar verslag van het Ned. Onderwijzers- Genootschap bedraagt het aantal af deelingen 236 met 5887 gewone en 1225 buiteng. leden, behalve de 80 alg. leden buiten Nederland en de contribuanten. Het ledental is sedert 1 januari 1909 juist met 1 toegeno men. De afdeelingen Arnhem en omstreken en Wieringen werden op geheven. Opgericht werden de afdee lingen „het Bildt", „Weesp", „Ter schelling", „Siiedrecht" en „Zwijn- drecht". De levensverzekeringmaat schappij van het „N. O. G." heeft een verzekerd kapitaal van f 11.224.946.50 met 7988 polissen. Het reserve kapi taal bedraagt f3.736.295.03. Jubilee Gist- en Spiritusfabriek. De Nederlandsche Gist- en Spiri tusfabriek te Delft herdacht Zaterdag op feestelijke wijze haar 40jarig be staan. Te 11 uur werd het bedrijf stop gezet en waren de léden van het personeel, met vrouwen of ver moet toch wat hebben voor zijn pleizier." „Wel, Mevrouw 1 ik ga nu en dan Zondags jagendat is een uitstekende bezigheid en lichaamsoefening. Als Pa en Ma het schikken kunnen, gaan we naar Buitenzorg; we gaan er dan Zaterdags met den laatsten trein heen, en komen Zondags met den laatsten trein terug. Zoo halen we even een kouden neus, en zien heel veel moois. Bij voorkeur maken we die uitstapjes omstreeks volle maan. Dan hebben we ook nog wat aan den avond buiten. Verder onderhoud ik met een paar commiezen het Fransch en het Engelsch, dat we op het gymnasium hebben geleerd, want ik hoop mettertijd het examen voor tweeden commies te doen. En dan ben ik lid van een liefhebberij-mu ziekgezelschap, een dubbel kwartet, waarmee we ons Zondags-avonds amuseeren. Ik verveel me nooit. En denk je nognietaan trouwen Jawel, Mevrouwmaar ik vind, dat het den tijd nog wel heeft. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1