m m fffi gesteld de beide aftredende anti-rev. leden, de heeren mr. C. Lucasse en M. de Jonge Jz. en in plaats van de twee aftredende liberale leden, de heeren J. N. Elenbaas en W. Kake- beeke, werden gesteld de heeren W. van Oeveren te Wolfaartsdijk en C. P. Vogelaar te Krabbendijke. 1 1® I® 11 pit Bil KERK- en SCHOOLH3EÜWS. Ger. Kerken. Beroepen te Achluin ds. G. J. D. Aalders te Wolfaartsdijk en te Poortvliet ds. G. Davelaar te Aalst. Op Zondag 5 Juni a.s. zal ds. J. B. Netelenbos, predikant bij de Ger. gemeente te Oostkapelle, afscheid van zijn gemeente nemen en op Zon dag 12 Juni daaropvolgende zal hij des voormiddags in zijn nieuwe ge meente Heerenveen bevestigd worden door dr. Wagenaar van. Middelburg, om des namiddags zijn intrede te doen. üometigd Nieuws. Op voorstel van den hoofdin specteur der Holland-Amerikalijn is het blusschen van de „Sominelsdijk" gisterenmiddag voorloopig gestaakt, ofschoon de lading in het achterschip noJ brandt, daar het schip door het bluschwater steeds sterker ging over hellen. Er zijn maatregelen genomen om omslaan te voorkomen nieuwe staaitrossen zijn uitgebracht. Te Egmond aan Zee werd gister een oefeningstocht gehouden met de reddingboot der Noord- en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij. De wind was Noord-West, buiig weer en hooge zee. Tweemalen werd met de sleepdreg achteruit naar den wal geroeid. De oefening heeft bijzon der goed voldaan. Een dezer dagen te 's Graven- hage gefailleerd bankier, die er van door is gegaan, moet zich ve^<^ hebben met het bagatel van f 200.UUU. Een bankier te 's Gravenhage die aan dezen onsolieden collega cre- diet verschafte, moet niet minder dan f 100.000 aan hem tekort komen. Een aannemer te Roermond vond op den openbaren weg een gesloten enveloppe zonder adres. Bij opening bleek dat deze inhield vijf bankbil jetten van f 1003. De vinder deed van zijn vondst direct aangifte. Een arme kantoorlooper had het geld verloren. De oliedomme n. Ze zijn er weer, of beter ze zijn er nog maar in den laatsten tijd zijn ze weer op meer frequente wijze gesignaleerd geworden: de heeren kwartjes-vin ders in de buurt van 's Gravenhage op den Leidschen- en Wassenaar- schen weg. En op eiken mooien morgen of middag kunt ge u eens klaps verrast vinden door een troepje van 4 a 5 „als heer gekleede per sonen", tusschen het jonge voorjaar- gewas „en scène" opgesteld. Allen zijn per fiets gekomen, die zij in de hand houden of nevens zich hebben nedergelegd. Een is de eigenlijke metteur en scène, directeur-gerant, de chef-valschspeler, zittend op den berm van den weg, met 3 kaarten voor zich op den grond gelegd. Ter weerszijden staan dan op hun fiets geleund de „belangstellende" heeren, waarvan een in houding den directen tegenspeler op ripostant voorstelt en zijn fiets op den grond heeft liggen. Zijn houding is vol boeiende actie, terwijl nog een ander meer van ter zijde den protesteerenden voorbij ganger verbeeldt. Bij uw aankomst begint de comedievoorstelling juister gezegd is ze dan eensklaps in vollen gang. Wij zijn namelijk niidden-in een zeer spannende actie van de wie weet voor hoevelen niet gratis voorstelling. „Meneerrzegt die van terzijde, op" luiden brouwerigen toon tot den kaartlegger, die ineens vervaarlijk met een rijksdaalder op de steenen klettert, „meneerr het is schandalig, zeker, meneerr, schandalig, hier op den openbaren weg zoo maar te spelen. Verboden, meneerr, ja ver boden worden meneerr, dat moest het „Maar meneerr", repliceert even onbehouwen hard die op den berm, meneerr u hebt er niets mede te .maken. Het is hier openbare weg, voor iedereen vrij meneerr. En mijn spel, dat is zuiver als goud. Een, twee, drie, waar ligt ruitenvrouw „Neen, meneerr, het blijft schanda lig, meneerr", enz. Inmiddels doen dan de neven personages, in geanimeerd figuratie- spel moeite u met hun quasi-belang stellende gebaren, bij de zaak te betrekken. De „schandalige meneer wendt zich zelfs direct tot u Doch ge zult natuurlijk wijzer zijn dan zij denken, en hoewel met een beetje angst kalm voorbijgaan en u er allerminst mede inlaten. Immers het onnatuurlijk comedie-spel, de diverse „meneerr"-intonatiën, het naar u schuins-oogen, de gestes van eigen lijk heel het vieze troepje in heimelijk bestudeeren van uw uiterlijk of ge niet een begeerlijke kwartjesvinders prooi zijt, dat alles heeft u geheel en al ingelicht. Bovendien, eenige meters verder, en de voorstelling, ge hoort 'net dui delijk is plotseling gestaaktde twist gesprekken, het animo der figuratie, het is nu eensklaps geheel onnoodig geworden. En weer opnieuw heerscht dezelfde stilte, als waaruit ge daar even bij uw komst zoo onaangenaam verrast werd opgeschrikt. Ge zijt hun prooi dus niet geworden; natuurlijk niet. Maar wie dan wel Want dit heusch niet moderne straat- rooverslag moet toch leven de4a5 congruente deelen dier gevaarlijke nederzetting moet er een daggeld uitslaan, genoeg om elk lid der bende voor de moeite en den tijd aan zijn „werk" besteed, te beloonen. En de revenues, uiteraard wisselvallig, moe ten niettemin zeer royaal zijn, getuige de uiterlijke welstand van fietsen en van „heeren". Wie dan die slachtoffers, waarvan nu pas weder opnieuw sprake is, wel zijn mogen Het antwoord luidtde aartsonnoozelen onder het mensch- dom, de van alle onderscheidings vermogen gespeenden, in een woord, de oliedommen. En hoe velen moeten het er nog zijn, om het vak zoo bloei end te houden Maar is het inmiddels geen schande, onder den rook van de residentie, waar men intra muros wel van optre den tegen de uitwassen van groote stadsleven weet, dat daar extra-muros nog toestanden gehandhaafd blijven kunnen, die in de 20e eeuw op onze vaderlandsche wegen ondenkbaar moesten zijn („Vad.") Van de werf „Gusto" van de firma A. F. Smulders te Schiedam is gisteren met goed gevolg van stapel geloopen de stalen romp van een zeewaardigen emmerbaggermolen genaamd „Adelaide", in aanbouw voor de Zuid-Australische regeering. De „Adelaide", welke gebouwd wordt onder speciaal toezicht van Lloyd's, heeft de volgende hoofdafmetingen lengte 50 M', breedte 10.50 M., en holte 4 M. Het schip is voorzien van een Compound machine van 500 paardekrachten voor het drijven van de schroef en den emmerketting en van een hulpmachine van 150 P.K. voor de lieren welke van het centrale systeem zijn. De stoom voor deze machines wordt geleverd door twee scheepsketels van een gezamen lijk verwarmend oppervlak van 180 M2 en werkend met een druk van 8 atmosfeeren. Het schip is geheel electrisch verlicht. De baggermolen zal in staat zijn ongeveer 400 M? vasten kleigrond per uur tot op een diepte van 13 M. op te baggeren. Na voltooiing zal het schip de reis van Schiedam naar Australië onder eigen stoom doen. „Vloeiende" p 1 a k z e g e 1 s. De postzegelautomaten hebben in het begin van hun bestaan meer ge geven dan zij konden verantwoorden. Men schijnt aan het postkantoor te Rotterdam thans de schade in te halen. Van verschillende kanten kwamen er gistermorgen klachten, dat men op kantoren plakzegels op het hoofdkan toor der posterijen had laten halen, die bij bevochtiging en aanraking hun mat-paarse kleur verloren. Van de leeuwen die zoo trotsch de Fransche leus op het Hollandsche wapen Je Maintiendrai 1 beschermen en heel het officieele watermerk bleef niet anders over dan de paar letters en cijfers in zwartden 19 Dat het voor handelsmenschen wel eens een uitkomst zal zijn, met een voch- tigen vinger, in sommige omstandig heden, iets onzichtbaar te kunnen maken, kunnen we begrijpenmaar wanneer men zoo gelukkig is geweest, den wissel te kunnen voldoen, heeft men ook graag, dat de staat er geen blanco waarmerk op drukt. Gisternacht is in de Dijksgracht te Amsterdam een der opvarenden van een daar liggenden baggermolen verdronken. De man viel te water, toen hij uit een vlet op den molen wilde overstappen, en werd door zijn kameraden met een dreg opgehaald. De dood was toen echter reeds ingetreden. Het lijk werd naar de Oosterbegraafplaats vervoerd. Een 11 jarige jongen te Nieuw-Weerdinge, die onder een wagen van een stoom tram is geraakt en naar Groningen zou worden vervoerd, is bij aankomst te Assen reeds aan de bekomen verwondingen overleden. Een arbeider werkzaam op een fabriekte Helmond, had het ongeluk in een kuip metzwavelzuur te vallen. Zijn toestand -is zorgwekkend. Te Woensdrecht is een 2jarig kindje, terwijl de ouders afwezig waren en een oude vrouw met het toezicht was belast, in een tobbe met water gevallen en verdron ken.Uit de Delfhavensche Schie is het lijk van een 60jarigen man opge haald. Een 14 jarig meisje te Borne, dat zich Donderdagmiddag op den Hengeloschenweg zonder hulp in 't fietsrijden oefende, is daarbij tegen een voorbijkomenden wagen gereden met het gevolg, dat zij er onder ge raakte. Levenloos werd zij thuis ge bracht. Gistermiddag zijn te Utrecht een drietal spoorwegbeambten door den trein uit Den Bosch aange reden. Een ploegbaas werd onmiddel lijk gedood, de andere 2 wegwer kers werden gekwetst, een aan het hoofd en een aan den arm. De eerste daarvan werd naar de klinie ken vervoerd. Op een steenfabriek te Haaften geraakte een werkman onder een locomotief. De man was zoo hevig gewond dat vóór hulp door een geneesheer kon worden verleend de dood reeds was ingetreden. Een 5jarig knaapje te Amsterdam is in de Wittenburgervaart gevallen een uur later werd 't lijkje door den vader opgehaald. Aan de gevolgen zijner bekomen kwetsuren is in het Zieken huis te Rotterdam overleden een 16 jarige jongen die op 6 dezer in een houtzagerij een slag van een gebroken drijfriem tegen het onderlijf had ge kregen, waardoor hij ernstig werd gekwetst en 't linkeronderbeen brak. De politie te Leeuwarden hield sedert geruimen tijd het oog op een vrouw van verdachte zeden, die ze verdacht zich aan koppelarij schuldig te maken. Gisteren drong ze de wo ning binnen en trof daar een buiten man aan met een 14jarig meisje. De buitenman en de vrouw werden aan gehouden en zijn beiden naar het huis van bewaring gebracht. Naar „Politiken" meldt, heef kapitein Moesker van het Nederland- sche kofschip Neezartie, (thuisbehoo- rende in Groningen en Woensdag te Gothenburg aangekomen) vandaar gemeld, dat er dien ochtend in de vroegte van boord van zijn schip een luchtballon was gezien, die lichtseinen gaf. Toen viel de ballon en verdween in het Skagarak. Het kofschip bevond zich op ongeveer 30 graden ten NO. van Hansholm. „Politiken" seinde aan haar correspondent te Thisden en op Skagen om inlichtingen, maar die wisten geen bescheid. Vermoe delijk was het ballonongeluk niet van de Deensche kust waargenomen. Een nauwkeurig onderzoek, in gesteld naar de verduisteringen, ge pleegd door den brievengaarder H. te de Lutte, onder Oldenzaal, heeft aan 't licht gebracht, dat plm. f1800 op verschillende spaarbankboekjes is verduisterd. Meerdere bewoners dier buurtschap, vooral ook eenige kleine luiden, zijn van deze fraude het slachtoffer geworden. H„ die in de Lutte steeds had gewoond en voor enkele jaren met de oprichting van 't hulppostkantoor aldaar bovenge noemde functie aanvaardde, genoot steets ieders vertrouwen. Dat hij zijn uitgaven geenszins naar zijn inkom sten hij genoot een salaris van f600 regelde, moet als oorzaak van zijn handelwijze te beschou wen zijn. Toen hij dan ook geen uitkomst meer zag, en zijn superieuren een onderzoek kwamen doen, meldde hij zich uit eigen beweging bij de justitie te Almelo aan. Toen gisternamiddag een trein uit Amsterdam te Leiden aan het sta tion aankwam, stapte een reiziger uit, die bij de politie een klacht indiende tegen drie personen, die hem tusschen Haarlem en Leiden met kaartspel een bedrag van f 100 afhandig hadden gemaakt. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat een der drie mannen wer kelijk een som van f 100 bij zich had, hetwelk hij eerlijk met kaartspel meende gewonnen te hebben. Van het geval werd proces-verbaal opge maakt. Op last van den commissaris van politie te 's Hertogenbosch, is ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld zekere J. F. S., uit Gemert, verdacht van valschheid in geschriften, ten nadeele van een der bankinstellingen te 's Hertogen bosch gepleegd. De gearresteerde, een gepensionneerd Indisch militair, had zich bij die bank vervoegd, met een valsche attestatie de vita, op naam gesteld van een zekeren Ritter, uit Heusden, en voorzien van een valsche handteekening van den bur gemeester Honcoop. De bankhouder schoot op het zeg gen, dat het kantoor van den betaal meester gesloten was, daarop negentig gulden voor. Den volgenden dag, toen de attestatie gepresenteerd werd, bleek, dat het stuk niet op de mon sterrol van den betaalmeester voor kwam, en het valsch was opgemaakt. Bij zijn arrestatie had S. nog slechts twee gulden van de hem versterkte som bij zich. In Manchester hebben de werk lieden der katoenindustrie een besluit aangenomen, waarin het voorstel der werkgevers om de loonen met 5 pro cent ie verminderen ongerechtvaar digd en onaannemelijk wordt ge noemd. Men vreest dat 160.000 ar beiders het werk zullen neerleggen. De saair.gegroeide tweelingzus ters Blaschek maken het volgens een bericht uit Praag zeer goed in het kraambed. Men denkt, dat zij over een week het ziekbed zullen kunnen ver laten. De directeur van het Vondelin genhuis heeft hen bezocht en de meisjes naar den naam van den vader en naar hunne plannen met het kind gevraagd. Zij bevredigden zijn nieuws gierigheid alleen op het laatste punt. Zij zouden het kind bij pleegouders onder dak brengen. De twee zusters verheugen zich over de reclame, die er voor haar gemaakt wordt en hebben schitterende aanbiedingen van vreem de impresario's gekregen. Van ge neeskundig belang is, dat beide zus ters in staat blijken het kind te voeden. De Koning van Engeland heeft dezer dagen de Edwardmedaille 2de kl. toegekend aan de löjarige Hannah Hugill, die eenigen tijd geleden hare moeder heeft verdedigd tegen een dollen stier. De moeder werd, toen zij een paar koeien in het land bracht, door een stier aangevallen. Zij ver dedigde zich met een hooivork, maar de stier wierp haar op den grond en begon haar met zijn horens te bewerken. Toen kwam Hannah, die het uit de verte gezien had, aansnel len. Zij haalde de hooivork onder den stier vandaan en sloeg en prikte hem uit alle macht. Daardoor gelukte het haar, de aandacht van het woedende dier af te leiden, zoodat hare moeder opstaan en met haar vluchten kon. Omtrent de overstroomingen in Servië die erger zijn dan men daar sins vele jaren heeft beleefd, worden de volgende nadere bijzonderheden bericht. De omtrek van Kragoejewatz is in een uitgestrekt meer verkeerd. Te Kragoetewatz staat de beneden stad geheel onder water. Men heeft alle moeite gedaan om verstoring van het internationaal verkeer op de lijn Belgrado—Nisj te voorkomen, maar die pogingen zijn, blijkens een der jongste telegrammen mislukt. Alle fabrieken staan stil. Telegraaf- en telefoonverkeer is gestoord. De schade is ontzaglijk groot en alleen te Kragoejewatz zijn reeds twaalf menschen verdronken. Ook op vele ander plaaten in West- Servië is de schade groot. Er zijn reeds vele huizen ingestort. De over strooming is veroorzaakt door aan houdende regens, die tegelijk kwamen met het smelten van de sneeuw in de gebergten. In de Skoepsjtina be loofde de regeering uitgebreide maat regelen tot hulp en onderstand van de noodlijdenden, en de Koning ontbood den minister van binnenlandsche zaken om met hem daarover ie be raadslagen. Uit Petersburg wordt aan de „Lokal Anzeiger" bericht, dat te Moskou een groot aantal gymnasias ten van 15 tot 19 jaar in hechtenis zijn genomen. De veelbelovende knapen hadden nl. een bende ge vormd, die er haar werk van maakte, de patiënten in de wachtkamers van geneesheeren en tandartsen te beste len. Veertig diefstallen, door de jeug dige boosdoeners gepleegd, brachten hun ongeveer f 6000 op en van dit geld hadden zij in de restaurants goede sier gemaakt. Te New-York is thans het op zienbarend proces begonnen wegens den moord op de 15 jarige typiste Ruth Wheeler, waarvan een jong Duitscher, Albert Wolter, wordt be schuldigd. Het aanvankelijk verbod van toegang voor vrouwen werd in getrokken en er waren nu heel wat toehoorderessen. De gezworenen wer den benoemd en daarna gaf de be schuldiging een uitvoerig verhaal van de misdaad. Ruth Wheeler, die bij hare ouders woonde, was leerling van een han delsschool, die haren leerlingen be trekkingen bezorgde en het was in antwoord op een aanvrage aan die school, dat zij naar het kantoor van Albert Wolter werd gezonden, van waar zij niet terugkeerde. Haar oudere zuster kwam haar daar zoeken. Zij keek in kasten en hoeken, onder tafels enz., maar vond geen spoor van haar zuster. Zij werd door Wolter, die te bed lag, grof beleedigd en het kostte haar moeite, de kamer uit te komenmaar Wol- ter's geliefde hielp haar weg, toen zij zeide, dat een politieagent haar buiten wachtte. Toen zij later met politie terugkwam, waren Wolteren zijne geliefde gevlucht. Wolter werd teruggevonden in een ander huis, waar hij onder een aangenomen naam leefde, en in dat huis vond de po- litie in een boek eene aanteekening betreffende Ruth Wheeler, terwijl in den schoorsteen van Wolters eerste wor.ing een zak gevonden werd met het gedeeltelijk verbrande stoffelijk overschot van het meisje. „Ik zal u bewijzen", zeide de off. van just, verder, „dat de dood werd veroorzaakt door verworging, maar dat ook nog ander kwaad dan ver worging en verbranden het lichaam van het arme meisje is aangedaan". De Amerikanen zijn voornemens te New-Orleans in 1915, het jaar van de opening van het Panamakanaal een wereldtentoonstelling te organi- seeren. De permanente tentoonstel lingscommissie voor de Duitsche industrie geeft daarover de volgende mededeelingen Een deputatie, aan wier hoofd de gouverneur van den staat Louisana en de burgemeester van New-Orleans stonden, was te Washington en heeft geconfereerd met den voorzitter van hel particulier comité voor industrie en tentoonstellingen en afgevaardigde Rodenburg van Illinois. Mr. Roden burg deed hem opmerken, dat de opening van het Panamakanaal niet enkel een Pan-Amerikaansche aan gelegenheid, maar een internationale gebeurtenis isdaarom kan de ten toonstelling, welke te harer eer ge houden wordt, niet anders dan een wereldtentoonstelling zijn. De deputatie was verstandig genoeg met dezen wenk rekening te houden bij haar verdere besprekingen met president Taft, den voorzitter van het Huis van Volksvertegenwoordigers vele Senatoren, afgevaardigden en vertegenwoordigers der pers. Het re sultaat der gevoerde besprekingen schijnt te zijn, dat de regeeringskrin- gen te Washington voornemens zijn de opening van het Panamakanaal door een groote wereldtentoonstelling te vieren en dat die tentoonstelling te New-Orleans kan plaats hebben, Sommige zuidelijke staten, als Alba nia, Tennessee en Mississippi, hebben reeds financieele hulp toegezegd, en nu hoopt men ook op den steun van de noordelijke staten der Unie. Ver der wordt verwacht, dat vele corpo- ratiën een aanzienlijke bijdrage zullen geven. Wat er dan nog te kort komt hoopt men te krijgen van de regee ringen der Unie en der afzonderlijke Bondsstaten en van de Middel-Ame- rikdansche republieken. BUITENLAND. ENGELAND. Een tooneel van tie meest hartstochtelijke opwinding bo den de debatten in het Lagerhuis over het optreden van sir Herbert Anderson, den vroegeren chef der geheime politie, wiens artikelen over het Parnellisme en misdaad groote sensatie verwekten. De unionist Campbell maakte in den loop van zijn rede een opmerking, die werd opgevat, als zou, in weer wil van de uitspraak der Parnell- commissie, het nog steeds een open vraag zijn, of Parnell in connectie stond met de bekende Phoenix Park moordenaars. De nationalisten en ministerieelen eischten onmiddellijk, dat deze in sinuatie zou teruggenomen worden, Campbell antwoordde hierop, dat nij onder zekere voorwaarden bereid was, zijn woorden in te trekken, welke verklaring een nog grooter tumult ten gevolge had. De „chairman" achtte zich gen0""' zaakt, te verklaren, dat Campbe niet gedwongen kon worden, z') woorden terug te nemen. Hij w echter van meening, dat de sprexe op onnoodige wijze aanvallend was opgetreden in een punt, waarop sommige leden van het parlemc zeer teergevoelig zijn. De nationalisten verklaarden au» tevreden te zullen zijn met een on voorwaardelijke intrekking, enl vroegen, dat de afwezige. „speaKd geroepen zou worden. i Campbell stond op en zeide, d hij bereid was, de uitspraak Parnell-commissie te aanva, maar de nationalisten waren mei verklaring niet tevreden. Het tu duurde voort, zoolang Campbe1' spreken, zoodat geen woord v rede verstaanbaar was. De „chair weigerde den „speaker" telate pen en verzocht het Huis, Champ het spreken niet onmogelijk tem De nationalisten zetten het echter voort en vroegen, aa „chairman" verklaarde, dat de nuatie tegen den overleden geen beleedig tegenwoordig nationalisten d niet en namen mond „Wij b de als een bef tionalisten." Minister Cl voor, de zitti het tooneel ee dat dit voorstell de zitting van DUITSCHL uit het heeren de krachtige Zij heeft de kiesrechtonwer door de regeer verklaarde veif vallen. Alleree het kiesstelsel onwijzigbaar dat voor vera stelsel in Hui en Heerenhuis aantal stemme gevonden zou Quaestie bes verdeeling dei kiesklassen na welke zij als 1 voorts over d^ dank zij hun in een hoogeri De klassen w maakt uitsluite betaalde bela| wordt var, personen bepal grootere ontwi in de klasse waarin zij vl zouden stemm| het Heerenhr scheutig met dere ontwikke van meening, ralen in het P ntet voor te v regeering eclit denen gesteld nationaal-liber bepalingen vej FRANKRIJf den minister ken, geeft de een der meel radicale partij volgende kan president Roo „Ik acht m| nen aansluiter minister van gisteren aan heeft gebracht De heer niet alleen dej algeheeie rep beid van dieI democratie, dj Niet alleen soon lijk gisteren zoo tl wijzen van vriendschap ge de banden, di die hetzelfde elkaar verbind Maar het is gedelegeerden conferentie g. aan het zoo b president Roo ling van he| heeft gehad. Hij is het initiatief nam conferentieh van Abitrage? groote interna waren zijn afp Vredesconfere lende zeer bef ben ingediend stellen hebben de vorming v bof en de gebruik van innen van coi Men kan ze hooge moreel- Roosevelt, dc der beide Rej houden hebb de organisatie en aan de voi vereeniging de En het is ee jets, dat de stai net voorbeeld intense Levei volgens de jui beer Pichon, v materieelemac heeft, dat de vi ban samengaa gelijk besef va recht en de ml vendheid. Parijs kan Patriot, in wi^ "!°rgen een ha djgste voorloc n'et schitterenc

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6