LÖTISICQ Gemengd Nieuws* Gemeentebestuur* Laatste Berichten. Actvertentiën. Éipitti Assuraitie-lantoor L L SI9FKQPEB, POLISSEN Verloren. BUITENLAND. Ingezonden Stokken. Sfaats-Loferij. Doopsgezinde Kerk. J. BEUN. „DE ZON". C. BEUL AGE. heeren Tichelman en werd verleend met ivereenkomst aan te gaan ichting van het gras- :t eiland ten behoeve van -reiniging en zulks voor Ivan f 160. rd de vergadering ge- ssingen, 22 April, jttentoonstelling tot 22 Aug. 1910, ige malen is in dit blad ver huisvlijt, vooral met ,3e tentoonstelling, die dit stede zal worden ge- vele kanten, zoo werd eld, komen aanvragen zelfs werd eenige da- de angstkreet geslaakt, zou morden overvleu- ees daarvoor kan men £n, want er zijn in onze lden van huisvlijt in den arschillende voorwerpen i.s. tentoonstelling, waar aarschijnlijk zullen wor- eene eereplaats zullen ider de vele, die wij jn id waren te bezichtigen nderen, behoort een re- n de beroemde kerk van |heden is nog maar eene iweest voor het stel van ie tot in alle deelen de iwe afbeelding geven van intaal gebouw en wel in n Nederland waren de te bekomen, zoodat ze van Milaan moesten jzonden. |genoot, de heer C. Cal- nam het reusachtig werk erlijke gebouw op eene .40 M. bij eene breedte in 1.20 M. zoo getronw n 8 verschillende hout- ..strueeren en hij is daarin |geslaagd. 'tls ondoenlijk eurige beschrijving te deze proeve van hout- Alleen het front dwingt af voor het taai ge- rusteloos pogen, om al- omen mogelijk tot stand Een groot aantal beeld der er zijn van ongeveer ren den voorgeveltal tsen langs den geheelen In het bovengedeelte en inst de groote toren, die iet midden van het kruis Ikken de verbazing en lied af voor den onver en het taai geduld om isde liefhebberij voor de van een kunststuk van ;rk. ven er niet meer van te die dit prachtwerk in van nabij wenschen te begeven zich naar het |n heer Baggerman op den waar het vanaf heden enige dagen ter bezich- iteld. Ongetwijfeld zal de beroemdste onder de 18 (Pavia, een aantrekkings- de huisvlijttentoonstel- naastdeze waarschijnlijk _ere kunststukken var. de- een plaats zullen vragen. Ivereeniging „VoorVader- ningin" alhier, zal dezen :e!egenheid van haar 10- t, een jubileum-wedstrijd elke 5 achtereenvolgende daats hebben en tot deel- araan alle Nederfandsche ds-schutters zullen deel- verschillende afdeelingen Jschoten en zoowel per- korpsprijzen zullen wor- lofd. loot „Oranje Nassau" heeft nd de eerste reis naar aanvaard, zoodat thans uwe mailbooten allen m gesteld. Irische stoomschip „Ny®' rtrok den 19 dezer van een lading melasse voo .gemeene vergadering, 25 ddelburg te houden, van pne Maatschappij tot be- ankoopen van met vrucht- periodieke uitkeeringen irden, zal het verslag dier rij worden uitgebracht over boekjaar. Wij ontleenen rslag het volgende le 1909 werden 27 lee- sloten tot een bedrag van Op ultimo Dec. 1908 stond 26.50 samen 1,485,373.50. ?rd ?°dwrende 1909 een f83,610.44. Op ultimo Dec. 1909 stonden uit 78 leeningen tot een bedrag van f 1,401,763.06. Op ultino December 1908 waren uitgegeven pandbrieven tot een bedrag van f785,800. Gedurende 1909 werd uitgegeven f 740,200,samer.f 1,526,000. Volgens overeenkomst met de Trust iSafe-Maa(schappij mocht worden uit gegeven een bedrag van f 1,544,893.06. joodat minder is uitgegeven dan ge oorloofd is f 18,893.06. De Maatschappij dekt zich door verzekeringen tegen de verschillende bijzondere risico's die de geldleenin- gen met zich brengen. Uit het winstsaldo, ten bedrage van f7374.357s wordt afgeschreven op: oprichtingskosten het geheele saldo ad f4000, inventaris f503, en uitge keerd aan aandeelhouders 5 pet. di vidend over het verplicht en 4 pet. over het onverplicht gestorte kapitaal f2788. Men schrijft ons uit Middelburg Op het nationaal biljartconcours hebben de zeer velen die gisteren avond aanwezig waren, kunnen ge nieten van het prachtig, kunstig spel van een Amsterdammer, die op de beide banen B en C thans bovenaan staat met resp. 46 en 38 punten. Op baan B is de laagste stand 29 en op baan C de laagste 19 punten. Op baan D (alleen voor inwoners van Walcheren) is de hoogste stand thans 70, de laagste 64. Gisteren zijn door de politie geboeid naar het bureau overgebracht zekere D. en G., die den kippen- koopman v. d. B. in de Nederstraat hadden mishandeld. Heden werden de kinderen der openbare en bijzondere scholen in de gelegenheid gesteld om, onder leiding hunner onderwijzers en on derwijzeressen, het beeld van de Koningin met Prinses Juliana, dat in het stadhuis tentoon is gesteld, te bezichtigen. Door bijna allen werd hiervan een dankbaar gebruik ge maakt. Op de alphabetische naamlijst ter vervulling van een vacature voor raadsheer in het gerechthof te Leeuwarden is o. a. geplaatst jhr. mr. W. H. Hoeufft, rechter in de rechtbank te Middelburg. Ten behoeve van de vereeniging tot christelijke verzorging van krank zinnigen in Zeeland, gevestigd te Middelburg, zal eene leening worden uitgegeven, groot f 200.000, rentende 4 pet. 'sjaars, verdeeld in obligaties van f 1000, f500, f 100 en f50; zij is aflosbaar a pari in 50 jaar of eerder. De inschrijving is opengesteld van 1 tot 5 Mei a.s. ten kantore der firma's W. Laane te Bergen op Zoom, Roo sendaal en Oudenbosch en J. A. Zip en van Teijlingen te Middelburg tegen den koers van 100 pet. Bij ge noemde firma's moet de storting der toegewezen obligaties plaats hebben op 15 Mei daaraanvolgende. Op de Nieuwehaven te Rotterdam is aangehouden de stoombootkapitein 8.M., die verdacht wordt ten nadeele van de Zeeuwsche Stoombootmaat schappij een bedrag van f 40 te heb ben verduisterd. Zijn aanhouding is door den commissaris van politie te Middelburg verzocht. Na verhoor is de verdachte weder °P vrije voeten gesteld. in de gisteren te IJzendijke gehou den vergadering van aandeelhouders van de IJzendijksche stoomtram-maat schappij waren gedeponeerd 83 aan delen, uitbrengende 24 stemmen. Het jaarverslag van commissarissen, zoomede de balans, winst- en ver- besrekening over het dienstjaar 1909 werd goedgekeurd en besloten de winst te verdeeien als volgt L Aan de houders der preferente Mndeelen een dividend ad 3 pet. uit 'e betalen tot een bedrag van f 2100. 2. Op weg en werken af te schrij- e" Mn bedrag van f 4.500. 4 Op nieuwe rekening over te örengen f 354,64. De heer L. de Groof, periodiek dend Hd van de raad van com issarissen, werd met algemeene 'emmen herkozen. f 717,19 en uitgegeven f 776,18, Voldaan werd aan eenige wenken van Ged. Staten voor het aanbrengen van de wijzigingen in de onlangs vastgestelde verordening tot het heffen van loon voor het ruimen van privaatputten. Met de behandeling van het kohier van den hoofdelijken omslag werd aangevangen, wat lieden werd voort gezet. KERK- en SCHOOLNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zoelmond (toezegging) ds. G. C. C. Geijskes te Cats. Voor de akte examens zijn gis- tersn te Middelburg geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd zijn de heeren P. A. J. Bosselaar enJ.B. Molenaar, beiden te Middelburg en S. J. Bennet te lerseke. De heeren Bosselaar en Molenaar slaagden heden voor de akte gym nastiek. Rechtszaken. Door den officier van justitie te Middelburg is hooger beroep aange- teekend van het vonnis der rechtbank aldaar van den 15 April 1910, waarbij L. A. S-, 32 jaren, assuradeur, geboren en wonende te Vlissingen, destijds gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg, als beklaagd van diefstal van Engelsche posialorders werd vrijgesproken met bevel tot zijne invrijheidstelling. Bij beschikking van de recht bank te Middelburg zijn de navolgende zaken verwezen naar de terechtzitting, met last tot gevangenhouding van de beklaagden: lo. de zaak tegen H. O., 27 jaren, arbeider, geboren en wo nende te Axel, beklaagd van poging tot verkrachting; 2o. de zaak tegen R. S., 19 jaar, kellner, wonende te Bochum (Duitschland) beklaagd van diefstal3o. de zaak tegen F. B. S., 18 jaren, kellner, wonende te Bochum (Duitschland) beklaagd van heling, allen zijn thans gedetineerd in het huis van bewaring te Middelburg; 4o. de zaak tegen J. G., 26 jaren, reiziger, geboren en wonende te Goes, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van oplichting en diefstal. Het gerechtshof te 's Graven- hage, gisteren uitspraak doende in de zaak van A. W., koopman te Zierikzee, heeft vernietigd het vonnis der recht bank aldaar wegens vormgebrek, en veroordeelde hem, opnieuw recht doende, wegens valschheid in ge schrifte en gebruikmaking van het geschrift als echt en onvervalscht tot twee jaar gevangenisstraf, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming op grond van vrees voor ontvluchting. Men schrijft ons uit Ter Neuzen In de vergadering van Donderdag '"leende de raad met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag aan mej.W. J. oalkenstein als onderwijzeres aan school C zij verzocht dit wegens aanstaand huwelijk. Wegens over- compleet van personeel zal geen aieuwe oproeping geschieden. Verschillende verzoeken om afwij- 'nS van de bepalingen der bouw- rerordering werden ingewilligd. Onder dankbetuiging aan de leden ™or hun gewaardeerden arbeid werd rekening der Nieuwjaarscommissie 1Qe<lgekeurd. Er was ontvangen Scheepsbrand. Een scheeps brand van zoo buitengewone hevig heid, als in de haven te Rotterdam nog nimmer is aanschouwd, is gis teravond uitgebroken. Reeds omstreeks halfzes liep het gerucht, als zou er brand zijn uit gebroken in een der stoomschepen van de Holland—Amerika Lijn, lig gende aan paal 13 in de Maashaven. Bij het naderen van de rivier, om per veerboot over te gaan, zag men overal in het zuid-oosten zich dikke rookwolken samenpakken, hetgeen een aanwijzing kon zijn, dat het vuur van beteekenis moest zijn. Bij het naderen van de Maashaven zag men dan ook door den dikken rook heen de vlammen zich bijna huizen hoog verheffen. Het bleek, dat de brand woedde in het stoomschip „Sommelsdijk", bestemd om Zaterdag naar Boston en Philadelphia te vertrekken en reeds sedert gisteren bezig om de uitgaande lading in te nemen. Het vuur was ontstaan in het voorruim door een ongeluk was bij een kleine reparatie, die het schip moest on dergaan, een gloeiende klinknagel door een nageljongen niet behoorlijk met een tang overgenomen en in dit ruim gevallen, te midden van 2500 balen teerzout, die daar lagen ge stuwd. Blijkbaar is die stof zeer brandbaar, althans in een oogwenk stond het ruim in lichterlaaie en sloegen uit het luik de vlammen als uit een brandenden krater. Voor zoover er scheepsvolk en bootwerkers aan boord waren, toog men onmiddellijk met eigen blusch- middelen aan den arbeid, terwijl zooveel mogelijk gemeentelijk blusch- materieel werd gerequireerd, dat ook spoedig gevolgd werd door andere sieepbooten, van spuiten en slangen voorzien. Van den wal scheen men weinig te kunnen uitrichtende rijdende stoomspuiten rukten dan ook spoedig in. Met behulp van roeibooten slaagde men er intusschen ook in, om de slangen van een 4-tal handbrandspuiten aan boord te krij gen en ook daarmee van de brug het vuur te bekampen. Dit was echter van dien aard, dat aan blus- schen niet gedacht scheen te kun nen worden. Eerst sloeg het over naar den voorplek, waarin de ge wone scheepsbehoeften waren op geslagen, vervolgens naar de andere zijde, naar ruim 2, waarin onder meer 750 ton steenkolen voor eigen gebruik waren geborgen. Een tweede vuurspuwende krater, nog heviger dan de eerste, ontstond en beiden maakten dat de inspecteur van de lijn, de heer Van Helden, order moest geven om in allerijl het schip te ontruimen. Het was een algemeen sauve qui peut, waarbij menigeen een buil of een schram of zelfs een brandwond opliep. Verder plantte het vuur zich voort naar de bunkers, en dat het ook daar met buitengewone hevigheid woedde, bleek wel daaruit, dat spoe dig daar ter blaatse de zijden van het schip roodgloeiend stonden. Er was geen bestijden aan. De havenmeester gaf daarom aan een tweetal spuiten last om de achterruimen nat te houden, doch concentreerde verder zijn kracht op den kop van het schip, ten einde te voorkomen dat die zich begaf, waardoor het vaartuig zou zijn gaan drijven en in de voile haven de grootste onheilen zou kunnen stich ten. Bij wijze van voorzorg werden overigens alle Rijnschepen, die aan den wal lagen, verhaald. Desgelijks geschiedde met het stoomschip „Maartensdijk" van dezelfde lijn, dat, voor de loodsen der firma Furness Nephews liggende, bij het draaien van den wind of het overboord gaan van tuig of masten allicht schade had beloopen. Juist toen dit geschied was, hoorde men een hevigen knalvermoedelijk opgeperste koolgassen, die een uit weg zochten. De luchtdruk was zoo hevig, dat er ruiten in genoemde loodsen braken en voor de veilig heid ook dit terrein geheel van toe schouwers werd ontruimd. Op dit oogenbiik staat het schip bijna van voor tot achter in vlam men alleen een deel der achterrui men biedt nog weerstand, maar zal het wel niet houden. Volgens des kundigen kan het schip dan ook met de inhebbende lading als totaal verloren worden beschouwd. De „Sommelsdijk" behoorde tot de schepen, die de maatschappij vóór ongeveer twee jaar overnam, tegelijk met de „Neptune Line". Het is een schip van circa 9000 tons. Om de achterruimen lagen allerlei stukgoederen gestuwd. (Zie Laatste Berichten.) De minister van marine brengt in de „St. Ct." ter algemeene kennis, dat blijkens een van den commandant van Hr. Ms. schoener „Dolfijn" ont vangen bericht, een reddingsboei van genoemden bodem is verloren geraakt. Het vinden van dit voorwerp behoeft derhalve geen aanleiding te geven tot ongerustheid. weten dat ik er op een ongewoon uur mee ben aangekomen, toen er slechts twintig leden aanwezig waren. Dat is een leugenik heb de verga dering op den gewonen tijd geopend, de debatten zelf gerekt en kamerleden uit een ander gedeelte van het ge bouw laten halen. Daarenboven is acht dagen later de quaestie weer voor de Kamer geweest en in den breede behandeld, terwijl een maand daarna de Senaat op zijn beurt het ontwerp heeft behandeld en goedge keurd. De aanwezige kiezers, die trouwens tot Brisson's partij behoor den, verklaarden zich ten zeerste voldaan. FRANKRIJK, 't Is bekend dat vele Fransche kiezers het de vertrekkende Kamer zeer kwalijk genomen hebben, dat zij op zekeren dag plotseling, zonder vooraf te waarschuwen, het traktement der Kamerleden van 9000 francs heeft gebracht op 15000. De afgevaardigden die dit op hun geweten hebben begrijpen natuurlijk heel goed dat het hun veel kwaad kan doen in den stembusstrijd, want niets is voor een tegen-candidaat gemakke lijker dan aan de kiezers te zeggen de Kamer heeft die-en-die hervormin gen, welke beloofd waren, niet tot stand gebracht, maar ze heeft wel tijd gehad om goed voor haar eigen zak te zorgen. Daarom heeft de pre sident der Kamer, de heer Henri Brisson, in een te Aurioi (nabij Mar- selle) gehouden redevroering de 15000 francs verdedigd. Men zegt aldus Brisson dat wij eerst de kiezers over de verhooging onzer jaarlijksche tegemoetkoming hadden moeten spreken. Maar wan neer dat gebeurd was, dan zoudt ge geen verkiezing hebben gehad, maar een aanbesteding. De een zou 15000 francs geëischt hebben, de ander 9000, een derde zou het wellicht voor 6000 hebben willen doen en weer een ander zou hebben kunnen betoogen dat de kamerleden in 't ge heel geen geld behooren te krijgen. Zoo zou de verkiezing een aanbeste ding zijn geworden, waar de laagste inschrijvers het werk krijgt. Neen, het was geen quaestie die men den kiezers kon voorleggen. Dan heeft men gezegd zoo ging Brisson voort dat de Kamer bij overrompeling het voorstel heeft aan genomen, en inen heeft mij zelfs ver- (De copie wordt nimmer teruggegven.) (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) De Juliana-Bloem. Mijnheer de Redacteur! In uw blad van gisteren avond komt onder bovenstaand opschrift een bericht voor dat, om misverstand te voorkomen, eenige rectificatie ver- eischt. De verkoop van genoemde bloem namelijk gaat hier ter stede niet uit van de plaatselijke Vereeniging „Het Groene Kruis," doch uitsluitend van de Provinciale Zeeuwsche Groene Kruisvereeniging. Deze laatste heeft voor hare reke ning en risico 10.000 stuks besteld, teneinde ze te verkoopen in eenige plaatsen, n.l. Vlissingen, Middelburg, Zierikzee etc. De opbrengst zal in ieder geval besteed moeten worden voor tuber culosebestrijding ter plaatse, doch het staat nog geenszins vast of ze zal worden uitgekeerd aan de plaatselijke Groene Kruisvereeniging, of aan een eventueel op te richten speciale Vereeniging of plaatselijk Comité tot bestrijding der tuberculose. De plaatselijke Vereeniging en haar Bestuur hebben namelijk tot heden nog geen besluit genomen of zij de bestrijding der tuberculose ter hand zullen nemen. Binnenkort is een rap port te verwachten van de door de Prov. Vereeniging ingestelde Tuber- culose-Coir.missie, waarin ook de kwestie door welke organisatie de bestrijding moet worden tor hand genomen, zal worden behandeld. Intusschen hopen wij dat de ver koop hier ter stede met succes moge worden bekroond. Met dank voor de plaatsruimte, Uw dw.r Mr. F. S. W1TTEVEEN Nos. 23 Ï896 4011 5662 7018 8052 9147 10892 11976 13003 15471 16679 17630 18927 Trekking van Donderdag 21 April. 3e Klasse 4e Lijst. 3052 en 4897 elk f 100. 449 2366 4045 5943 7023 8109 9444 10939 12110 14129 15651 16769 18246 18983 Prijzen van f45. 576 751 894 2456 2648 2758 4102 4370 4831 6039 6095 6500 7129 7209 7416 8154 8335 8854 9602 9847- 9889 11259 11331 11479 12342 1240S 12543 14254 14402 14564 15946 15979 16254 16897 16929 17162 18431 18471 18513 19155 19280 19927 1245 3876 5067 6603 7640 8891 10033 11577 12622 14726 16557 17380 18690 20282 1631 3992 5440 6720 7737 9142 10793 11716 12865 15438 16627 17617 18852 20636 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van ANTHONY VAN DEN BUUSE, alhier om verlof tot verkoop van alcoholhoudende dranken ande ren dan sterken drank in perceel Lombardstraat 3 dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het ge vraagde verlof kunnen worden inge bracht bij Burgemeester en Wethou ders voornoemd. Vlissingen, 22 April 1910. Burg. en Welh. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Per telegraaf. De brand van het stoomschip „Sommelsdijk". ROTTERDAM. Hedennacht te 1 uur sloegen de vlammen uit alle luiken. Te 3 uur viel de hooge schoor steen om en verdween in de Laak haven te 41/, uur stopten de 7 stoom spuiten, daar blusschen onmogelijk bleek. Toen rukte alles in, op 2 stoomspuiten na, die de scheepstros- sen blijven nathouden. Bij het aanbreken van den dag leverde het schip een treurigen aan blik op. Sterk overhellend, vormt het dek berg en dal en is alles sterk ver wrongen behalve de stoommachines en de ketels is alles totaal verloren. Het achterschip - is nog een vuurmassa. De voorraad brandbare lading schijnt nog niet uitgeput. De partij teer bestond o. m. uit 32199 balen. Het schip is verzekerd voor 63000 pd. st. op de beurs te Rotterdam en te Londen, waarvan 2 ton op de Rot- terdamsche beurs. De waarde van de lading wordt geschat op 2'/s ton. De lading is voor risico der afzen ders en wordt doorassurantie gedekt. Niettegenstaande het groote gevaar, waarin de blusschers verkeeren, had den geene noemenswaardige per soonlijke ongevallen plaats. WEEBBEESCHT. medegedeeld doorliet Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en ver-wachting. (opgemaakt 22 April 1910.) Hoogste barometerstand 769,0 te Biaritz. Laagste barometerstand 742,2 te Wisby. Verwachting tot den avond van 23 AprilMeest matige N.W.-lijke wind. Zwaarbewolkt. Waarschijnlijk eenigs- zins buiïg. Kouder. Heden overleed na een lang durig en geduldig lijden, meer malen voorzien van de H. Sa cramenten der Stervenden, onze innig geliefde Echtgenoote en Zuster, Mej. ELISABETH ADRIANA MARIA HöRSTMANN, geb. Dekker. J. J. HöRSTMANN. M. C. J. FRANKEN— Dekker. A. L. FRANKEN. A. G. M. DEKKER. Familie HöRSTMANN. Vlissingen, 22 April 1910. I benige en algemeene kennisgeving. Voor de zeer vele gewaardeerde bewijzen van belangstelling en deelneming, ons betoond gedurende de ziekte en bij het overlijden van onze dierbare Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw E. A. HER- TOGH, Weduwe van den Heer J. S. Schellings, zeggen wij hartelijk dank. Joh. M. F. SCHELLINGS. J, A. V. M. SCHELLINGS Ceujlen, en Kinderen. Vlissingen, 21 April 1910 Scheldestraat 46. ZONDAG 24 APRIL 1910. voorm. 10 uur ds. P.A. VIS van Noord- Beemster. Hoofdvertegenwoordiger Hendrikstr. 46, geeft doorloopend uit, gelijk aan y20 Lot in de Neder- landsche Staatsloterij. Deze Polissen zijn door hun bijzon dere condities zeer voordeelig. De Ondergeteekende, zich ge vestigd hebbende in de Brood-, Beschuit en Kleingoed=bak= kerij van de Erven J. H. VAN DE PUTTE, beveelt zich minzaam aan in de gunst van Vlissing's inge zetenen. Wagenaarstraat No. 15. Men wordt beleefd verzocht Sta= len KANTSTOF en LINT spoedig terug te bezorgen.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3