Zaterdag 23 April Gemeentebestuur. Gemeenteraad, No. 95- 48e Jaargang. 1910 BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fivecmaal berekend, üroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks; uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. j| TELEFOONNUMMER 10. Rbonnements-Adoerteniiën op zeer uoordeelige uoormaarden PUBLICATIE. Politie. Burgemeester en Wethouders bren gen ter openbare kennis dat door heeren Oed. Staten van Zeeland, ter voldoening aan artikel 4, derde lid van het opnieuw vastgestelde regle ment op de bescherming van Trek honden in deze provincie, hetwelk op 1 Mei 1910 in werking treedt, een model is vastgesteld van den voor trekhonden te gebruiken muil korf, waarvan een exemplaar op de Provinciale Griffie en bij de Provin ciale veeartsen der 2e klasse voor belanghebbenden ter bezichtiging aan wezig is, terwijl voorts van eene af beelding ervan met beschrijving op de Gemeente-Secretarie (Griffie) kennis kan worden genomen. Vlissingen, 22 April 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. SCHIETOEFENINGEN. Onveiligheid Vaarwater. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van zeevarenden, die daarbij belang kunnen hebben dat op 27 en zoo noodig ook op 28 April a.s. schietoefeningen zullen plaats hebben van het fort Erfprins dat omtrent de regeling dier schiet oefeningen inlichtingen zijn te beko men ter Gemeente-Secretarie op eiken werkdag, van des voorm. 9 tot des n.m. 4 uur. Vlissingen 22 April 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Zondagsrust voor de scheepvaart. Te Dordrecht werd Woensdagavond een vergadering gehouden van ree- ders en kapiteins van sleepbooten, ter bespreking van het plan ter in voering van de algeheele Zondagsrust. Een voorloopig comité werd be noemd, dat de opdracht kreeg, om de volgende week een vergadering te beleggen. Dan zal verslag worden uitgebracht over het gehouden refe rendum in zake de Zondagrust en tevens een permanent comité worden benoemd voor de verdere uitvoering van de voorbereiding tot invoering van de Zondagsrust. Kleeding militie en landweer. De minister van oorlog heeft met ingang van 1 Januari voor de militie en de landweer een nieuw stelsel van kleedingbeheer ingevoerd, waarbij onder meer is bepaald, dat de mo bilisatie-uitrusting, welke tot dusver in deponeerkamers bij de korpsen werd opgelegd, grootendeels aan de miliciens wordt medegegeven, wan neer deze met groot verlof vertrekken. Ten einde een geleidelijken overgang van het oude in het nieuwe stelsel te bevorderen, worden de op de depo neerkamers opgelegde goederen, voor zoover deze tot de mobilisatie-uitrus 'ing behooren, aan de miliciens me egegeven bij vertrek met groot verlof, na voor herhalingsoefeningen onder e wapenen te zijn geweest. Vermits de miliciens, behoorende rot de compagnie administratietroepen, niet voor herhalingsoefeningen on der de wapenen komen, kan bedoelde maatregel niet op hen worden toege past. De goederen worden aan deze miliciens uitgereikt door de zorg van de militie-commissarissen bij de jaar- 'psche inspectie. Een-manstentoonstelling. la de lokalen der Amateur-Fotogra- en-Vereeniging, Handboogstraat 2, dek Spui, te Amsterdam, wordt van h j 8 April eene tentoonstelling ge- ouden van het werk vandenbeken- pCn Dujtschen portretfotograaf Nicola efscheid. Door de redactie van het foto-tijdschrift „Lux" werden de 41 meesterwerken op foto-gebied afge staan, die inderdaad het bezichtigen ten volle waard zijn. De tentoonstel ling is kosteloos toegankelijk en ra den wij onze kunstzinnige lezers aan van deze gelegenheid om met het beste wat op portretgebied gemaakt wordt, kennis te maken. Het tijdschrift „Lux", officieel orgaan der A.-F.-V. mag men dank zeggen voor hetgeen het doet om de beste producten op foto-kunstgebied onder ieders oog te brengen. Op uitnoodiging van het Centraal Bureau voor informatie en propaganda der „Vereeniging tot bestrijding van het Nieuw-Malthusianisme" hebben een 27 heeren, onder wie de heer H. C. Hogerzeil, beroepen predikant te Vlissingen, zich bereid verklaard het Nieuw-Malthusianisme in de propa ganda daarvoor in openbare of cur susvergaderingen te bestrijden. Uit- noodigingen, direct tot de sprekers ge richt, blijven onbeantwoord. Men moet zich tot het Centraal Bureau wenden. Zitting van Vrijdag 22 April, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren Vermaas en Merckens de laatste met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goedgekeurd. Scholenbouw. Van Ged. Staten is ingekomen een afschrift van de afwijzende beschik king van den minister van binnen- landsche zaken op een verzoek van het gemeentebestuur, om buitenge wone subsidie in de kosten van den bouw van twee nieuwe scholen. Deze afwijzende beschikking is gegrond op het volgende advies van Ged. Staten Bij de beoordeeling der vraag in welke mate de gemeente Vlissingen met belastingen is bezwaard, moet naar de meening van Ged. Staten in het oog gehouden worden, dat onder de in 1906 en 1908 gesloten geldleeningen van respectievelijk f 200.000 en f 400.000 een totaal bedrag van f 264.000 is begrepen voor aankoop en demping van kaden, waaromtrent de verwach ting bestaat, dat de gemaakte kosten door vervreemding van de daardoor verkregen bouwterreinen geleidelijk zullen worden vergoed. De rente en aflossing van dit gedeelte der ge leende kapitalen moeten, zoolang zij het gemeentelijk budget drukken en de te verwachten inkomsten niet vloeien, worden gevonden uit be lastingheffing. Intusschen zal, naar mate de verwachting verwezenlijkt wordt, de in 1909 ingevoerde straat belasting, waarvan de opbrengst in het bijzonder bestemd is tot dekking van rente en aflossing der leening van 1908, kunnen verminderen. Laat men deze belasting buiten aanmerking, dan blijkt, dat, om in de geleidelijk gestegen behoeften te voorzien, de belastingheffing se dert 1904 geen andere wijziging heeft behoeven te ondergaan, dan een ver hooging van het percentage van den hoofdelijken omslag van 3.07 tot 3-5. Hierbij verdient dan nog te worden opgemerkt, dat met de aldus beschik bare middelen tevens kunnen worden bestreden de uitgaven voor middel baar onderwijs Ged. Staten noe men slechts de nieuw ingerichte H. B. school welke sedert dien tijd op de begrooting zijn gebracht. Ged. Staten ontkennen niet, dat het lager onderwijs reeds belangrijke offers van de gemeente vraagt, doch in vergelijking met tat van andere gemeenten is de verhouding van de uitgaven voor het lager onderwijs, tot het geheele jaarlijksche budget, niet ongunstig te noemen. Ged. Staten zijn van oordeel, dat de gemeente ook door de uitvoering van den voorgenomen scholenbouw zonder rijkssubsidie, in verband met de andere door de wet aan de ge meente opgelegde uitgaven nog niet onbillijk wordt bezwaard. Met een verhooging van den hoof delijken omslag van 3.5 tot 3.7 zullen de rente en aflossing eener voer die bouw noodige leening kunnen ge vonden worden. Op grond van het vorenstaande veroorloven Ged. Staten zich den minister in overweging te geven, dat op het verzoek om subsidie ongun stig wordt beschikt. Is de mogelijkheid, waarop zij aan het slot van hun laatste schrijven wezen, tot dusverre geen werkelijk heid geworden, zoo is toch de toe komst der gemeente Vlissingen nog hoogst onzeker en zal een on verhoopte mislukking van hetgeen haar bestuur tot haren opbouw meent te moeten ondernemen, zoodanige gevolgen na zich kunnen sleepen, dat steun van buiten onvermijdelijk wordt. sfc Klinkerpad op het Eiland. Van den minister van waterstaat was bericht ontvangen op het ver zoek van Burg. en Weth. om ver gunning tot het op rijksgrond aanleg gen van een verharden weg naast het rijksklinkerpad fusschen dejoost-de- Moorstraat en de Kanaalstraat. De minister heeft goedgevonden, behoudens ieder recht aan de ge meente Vlissingen, tot wederopzeg ging vergunning te verleenen tot den aanleg van een kunstweg op de per- ceelen rijksgrond, kadastraal bekend gemeente Vlissingen sectie C nos. 1010 en 1388 en zulks onder ver schillende voorwaarden. Uit deze voorwaarden blijkt dat de weg een breedte verkrijgt van ten hoogste 3.50 M. en loopt evenwijdig met het rijksklinkerpad. Wanneer de verharding uit keien of klinkers be staat, wordt de weg onmiddellijk langs het klinkerpad gelegd; is dit niet het geval, dan blijft tusschen den weg en het voetpad een breedte van 2 M. onverhard. De weg wordt horizontaal met een tonrondte van '/40 gelegd. In het belang der afwatering van den weg wordt evenwijdig aan en op 2 M. ten zuiden der verharding een greppel gegraven met een nor male bovenbreedte van 1 M. Indien de weg uit keien of klinkers bestaat, wordt tusschen den weg en het rijks klinkerpad en indien de verharding uit steenslag bestaat onmiddellijk naast het rijksklinkerpad een vlakke goot van klinkers op den kant gelegd. Uit de voorwaarden blijkt verder dat ter erkenning van het eigendoms recht van den Staat op den krach tens deze vergunning in te nemen rijksgrond, de concessionarisse jaar lijks een recognitie moet betalen vanfl. De bevoegdheid tot het maken van werken Krachtens deze vergunning vervalt een jaar na dagteekening de zer beschikking. De gemeente-bouwmeester heeft de kosten voor de bestrating met klinkers op f2100 begroot en vroeg de Voorzitter machtiging dit werk uit te voeren en werd voorgesteld dit in het najaar te doen. De heer Taat vond het beter met het oog op het vreemdelingenverkeer zoo spoedig mogelijk hiertoe over te gaan. Dit werd goedgevonden. Verder word( mededeeling gedaan van een beschikking van den minis ter van binnenlandsche zaken, dat de door den raad vastgestelde ver ordening, regelende de jaarwedden van het personeel van de H. B. school alhier, bij den minister geen beden king ontmoet en mitsdien wordt goed gekeurd. Voorts nog van de goedkeuring door Ged. Staten van verschillende raadsbesluiten. Ingekomen was een adres van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen-verkeer, waarin wordt medegedeeld dat de vereeniging, aan gemoedigd door het succes, dat zij heeft gehad met het verspreiden van de reclameplaat „Badplaats Vlissin gen", zooals in het jaarverslag over 1909 is vermeld, opgenomen in de „Vlissingsche Courant" van 13 April, besloten heeft weder 1000 exemplaren daarvan te laten drukken om die op doelmatige wijze te verspreiden. Daar de vereeniging voornemens is ook nog op andere wijze reclame te maken, zooals in het verslag van de algemeene vergadering, voorko mende in dezelfde courant, is mede gedeeld, doch de kas van de ver eeniging helaas met een nadeelig slot van f 56.44 sluit, neemt zij de vrij heid zich tot den gemeenteraad te wenden met beleefd verzoek, het be drag van f 100 dat zij jaarlijks van de gemeente voor adverteeren ont vangt, te willen verhoogen op f 300. De vereeniging hoopt den zeer ge- waardeerden steun van den gemeen teraad te mogen ontvangen, om haar in staat te stellen uitvoering aan haar plannen te geven. Dit adres werd gesteld in handen van Burg. en Weth. om advies. Het bestuur der schiet (weerbaar heids) vereeniging „Voor Vaderland en Koningin" alhier,heeft het volgende adres gezonden dat de vereeniging den l Mei 1900 werd gesticht, zoodat zij dezen zomer 10 jaren bestaat; dat naar aanleiding van dit feit, de daartoe bijeengeroepen algemeene vergadering van leden der vereeni ging voornoemd, heeft besloten deze gebeurtenis niet onopgemerkt te doen voorbijgaan en de feestviering in overeenstemming te brengen met haar doel en streven dat dientengevolge is aangenomen een jubileum-wed strijd te organiseeren, die 5 achter eenvolgende dagen zal plaats hebben en waaraan alle Nederlandsche weerbaarheids-schutters tot deelne ming zullen worden uitgenoodigd dat aan dezen wedstrijd diverse afdeelingen zullen worden verbonden, waarbij zoowel persoonlijke als korps- prijzen zullen worden uitgeloofd, die bestaan uit kunstvoorwerpen en me dailles, waarvan de totale waarde nagenoeg f 550 belooptdat voren bedoelde prijzen, zonder eenige daar aan verbonden voorwaarden van welken aard ook, geheel gratis door de deelnemers zijn te behalen dat onderscheidene gemeentebesturen in ons land bij gelegenheden als bij onze vereeniging zich voordoet, van hunne sympathie doen blijken. Redenen waarom adressant op grond van het hierbij aangevoerde, en aangemoedigd door de in het ver- loopen jaar ter gelegenheid van een jubileum-wedstrijd eener zustervere niging te dezer stede gebleken be langstelling in stoffelijken zin van de 'zijde van den gemeenteraad, de vrij heid neemt beleefd te verzoeken haar een subsidie te willen verleenen van f 50. Ook dit adres werd gesteld in handen van B. en W. om advies. Nog waren ingekomen de verslagen over 1909 van de brandweer, het beredeneerd verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volks gezondheid in de gemeente Vlissingen gedurende 1909 is gedaan, en het verslag van de Zeevaartschool, al welke verslagen zullen worden opge nomen in het gemeenteverslag over 1909. De begrooting der gezondheids commissie voor 1911 was nog inge komen, sluitende in ontvang en uitgaaf met een bedrag van f 1355, meteen bijdrage van de gemeente van f955. Werd gesteld in handen van de financieele commissie. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering ingekomen adres van de vereeniging van leeraren in het schoonschrijven, om ook het vak schoonschrijven op te nemen in de verplichte vakken aan de H. B. school met daaraan verbonden handelscur sus, is van den inspecteur een schrij ven ontvangen, waarin deze bericht, dat het schoonschrijven reeds is op genomen in het program der Hoogere Burgerschool en dat voor de handels school ook uren zijn uitgetrokken voor machine-schrijden en stenografie. Niets ware er op tegen om eerstbe doeld vak ook te doen geven door een bezitter der akte N., doch de inspecteur veronderstelt, dat hij, die het thans onderwijst, die bevoegd heid mistkwijt de titularis zich overigens goed van zijn taak, dan ware het misschien hard hem daarvan te ontheffen, zelfs wanneer zich ter plaatse een bezitter met middelbare bevoegdheid mocht bevinden. Overigens spreekt het vanzelf, dat bij alle werk, speciaal in de hoogere klassen, dient gelet op netheid en duidelijkheid. Nog was ingekomen een adres van A. H. Polak, handelende onder de firma gebr. Polak, van den volgenden inhoud dat hij vernomen heeft, dat in uwe eerstvolgende zitting o.a. een voorstel in behandeling komt tot verbouw en uitbreiding van het politie-bureau dat door dezen verbouw de toe gangsweg van en naar de Baliastkade door de Mastkraanslop naar en van den Nieuwendijk geheel wordt afge sloten dat het magazijn van ondergetee- kende in bovenbedoelde straat uitko mende, voor een groot deel zijn waarde voor aan- en afvoer van goederen komt te verliezen, doordien het manoeuvreeren met vrachtwagens en vooral met paard en wagen ten zeerste zal worden belemmerd. Eveneens dat een groot gedeelte van de Baliastkade als laad- en los plaats voor de visschersvloot komt te vervallen. Overwegende dat het belang tot verbouwing van het toch reeds zeer ongunstig gelegen politie-bureau, niet opweegt tegen het onttrekken aan den openbaren dienst van een verkeers weg van den Nieuwendijk met de Baliastkade, welke van groot nut is voor de aangrenzende bewoners en de visschersvloot overwegende dat de voorgenomen verbouwing evenmin datgene ver schaft, wat voor een hoofdpolitie bureau naar de eischen van den tegenwoordigen tijd noodig is, geeft adressant aan uwen raad in welwil lende overweging geen goedkeuring te hechten aan het hierbovengenoemde besluit. Nog was een adres van adhaesie ingekomen met dit adres, geteekend door J. Houbaer en anderen. Deze adressen zullen worden be handeld bij het desbetreffende voor stel. Medegedeeld werd dat per circu laire is besloten aan den heer J. G. Meyer tot 8 Mei optie te verleenen tot aankoop van den grond bewes ten het Badhotel. Uit de circulaire blijkt, dat Burg. en Weth. van den minister van finan ciën toezegging hebben verkregen dat de minister bereid is mede te werken tot afwikkeling van de eigen- doms-quaestie van dezen grond, waarom werd voorgesteld den optie termijn met éen maand te verlengen, waarmede de heer Meyer genoegen neemt. De Voorzitter deelde mede dat voor de leden Ier visie heeft gelegen een staat van de schoolgelden, zulks naar aanleiding van een door den heer Geelhoed in de vorige zitting gemaakte opmerking. De heer Geelhoed zeide na inzage van dezen staat tot de conclusie te zijn gekomen dat voorloopig geen andere regeling kan worden getrof fen en hoopte hij dat daarvoor later zich een gunstige gelegenheid zal voordoen.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1