Gemengd Nieuws, jonge dames en meisjes, zoowel ais winkeliers, bereid zullen vinden om mede te werken aan dezen verkoop. Deze heeren zijn gaarne bereid alle gewenschte inlichtingen te verschaffen. Wij lezen dat te Alkmaar de school kinderen de bloempjes kosteloos krijgen door een bijzondere gift, voor dit doel geschonken. Door Burg. en Weth. is aan den raad overgelegd een overzicht van de uitgaven voor het leggen van de geheele rioleering, watervrijmaking, en demping van havens in de ge meente, vanaf 1906 tot einde 1909, in verband met de daarvoor aange gane geldleening ad f 400,000 nomi naal. Hieraan is het volgende ontleend Voor het uitvoeren van opgemelde buitengewone werken, werd krach tens raadsbesluit van 28 Juni 1907, gewijzigd bij dat van 17 October d.a.v,, goedgekeurd door Ged. Staten van Zeeland den 8 November 1907, met het Pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van Burgerlijke Ambtena ren, eene geldleening aangegaan van f 400.000, tegen den koers van 987s pet., alzoo opbrengst f 394,000 reëel. Dit bedrag werd geregulariseerd in de begrootingen van 1908 en 1909 als volgt: Raming aan rioleering f 298.300, uitgaaf respectievelijk in 1908 f 174,388,21, in 1909 f 138.102,59, totaal f312.490,79; wafervrijtnaken f 11.700, in 1908 f 9.808,487,in 1909 f 143,20, totaai f 9.951,68'/Jj dempen havens f 84000, in 1908 f 18.897,42, in 1909 145.954,417„ totaai f 64.851,83 en verzekering tegen ongevallen in 1908 f 3.131,61, in 1909 f 2300, totaal f5431,61, totaal-generaal f 392.725,92. Bovendien werd in de jaren 1906 en 1907 nog verwerkt aan rioleering in 1906 f 29.236,14 en in 1907 f 56.807.80'totale kosten derhalve f 478.769,86 Totaal der raming f 394.000, Verschil en meer f 84,769,867n. Dit meerdere bedrag is ontstaan als volgt: tengevolge van het stellen van hoogere eischen door het rijk voor de inrichting van de uitlaatsluis werd meer vereischt f 33000 het niet maken van het ontworpen stoomge maal gaf eene besparing van uitga ven ad f 24000 alzoo meer uitgaven f 9000restant meerdere uitgaven f 75.769,867 2, welk bedrag werd ge vonden uit de opbrengst van ver kochten bouwgrond. Gisterenavond werd in het Tehuis voor Militairen door den heer Van de Volkere een voordracht gehouden over „Draadlooze Telegrafie." De spreker vond een vrij talrijk en aandachtig luisterend gehoor, waar onder ook de kapitein Westra werd opgemerkt. Deze aandacht was ook ten zeerste verdiend, waar op popu laire en aangename wijze alles wat op dat onderwerp betrekking heeft, werd uitgelegd en door prachtig slagende proeven werd toegelicht. Na afloop bracht dan ook de voor zitter van het Tehuis den heer Van de Voikere den oprechten dank der vergadering over, terwijl ook kapitein Westra namens het garnizoen dank bracht voor hetgeen door den spreker zoo geheel belangeloos voor de mi litairen was gedaan. Naar wij vernemen zal door com missarissen van de Vlissingsche Duin waterleiding-Maatschappij aan de aigemeene vergadering van aandeel houders worden voorgesteld over het afgeioopen jaar een dividend van 12 pet. uit te keeren. Huisvlijt^T entoonstelling van 10 tot 22 Aug. 1910. Met elke postbezorging komen aanvragen om plaatsruimte, zoowel van huisvlijt als industrie. Als bijzonderheid kan dienen een inzending van den heer H. Arendz te Amsterdam, van een paar dames schoenen uit enkel riempjes gevloch ten. Tevens komen talrijke aanbiedingen van tooneel-, operette- en specia liteiten-gezelschappen, zoodat het aan uitspanning op de tentoonstelling niet behoeft te ontbreken. Het 4e bataljon alhier en het 2e bataljon te Middelburg zullen van 19 tot en met 27 Augustus deel nemen aan de regimentsoefeningen te Ber gen op Zoom en aldaar hef kamp betrekken op Kijk in de Pot. Het traject Vlissingen—'s Heer Arendskerke zal, zoowel bij den heen als bij den terugmarsch, marcheerende worden afgelegd. Door de troepen alhier in garnizoen zal, ter gelegenheid van den ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden, op 30 April a, s., des middags om 12 uur, eene garni zoensparade worden gehouden, welke zal worden gecommandeerd door den kapitein M. F. Goldenberg. De officier van gezondheid dr. Verberne zal van 22 September tot 1 October a. s. den geneeskundigen dienst in de legerplaats bij Harskamp verrichten, tijdens de aldaar aanwe zige 11e schietserie. Het stoomschip „Sophie H," dat Donderdag van hier naar Bilbao ver trok, is daar Dinsdag aangekomen en neemt daar een lading ijzererts in met bestemming naar Rotterdam. Door den Commissaris der Konin gin is aan de schietvereeniging „Ko ningin Wilhehnina" te Vrou-vepolder een verguld zilveren medaille ge schonken voor den door deze ver- eeniging te houden schietwedstrijd, bij gelegenheid van haar tienjarig bestaan. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland tot gezworene van het waterschap de Breede Wa tering bewesten Ierseke J. van de Velde te Ierseke; tot dijkgraaf van den Nieuw Noord-Beveland-polder A. D. Snoep te Colijnsplaat. Onder Oostburg is gisteren middag een span paarden bij de voormalige Schoondijksche tol met de stoomtram in aanraking gekomen. De paarden werden schichtig toen de tram aan kwam en werden door de tram ge grepen en in de sloot geworpen. De paarden werden ernstig gewond en een der dieren bezweek kort daarna. Een der personenrijtuigen van de tram werd eenigszins beschadigd. KERK-^en stlTÓOLNIEUWS- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Arn hem ds. A- B. te Winkel te De Meern. Voor de akte-examens zijn gis teren te Middelburg nog geslaagd de dames M. J. de Regt te Koude- kerke, L. A. Vertregt en M. J. H. Roldanus te Middelburg. Gisteren is te Breda voor het onderwijzers-examen geslaagd onze stadgenoot, de heer Jac. School meester, leerling der Bisschoppelijke kweekschool te Oudenbosch. Van hooggeachte en eerbied waardige zijde wordt aan de „Tijd" uit 's Gravenhage de volgende ware geschiedenis medegedeeld B een jong meisje, had ge schreven op eene advertentie in het „Nieuwsblad voor Nederland", waar bij „in een gesloten zaak een meisje ter bediening" gevraagd werd. Het antwoord was, dat men na goede informaties verkregen te hebben, besloten had haar te nemen. Zij moest er op rekenen, dat zij veel en druk werk zou hebben. Aan het adres, een gesloten huis, gekomen, werd haar door mevrouw zelve de deur geopend. Mevrouw was allervriendelijkst en vroeg of zij wel wist, waarvoor zij gekomen was en wel goed bedienen kon. „O ja, mevrouw", antwoordde zij, verheugd zoo'n goede meesteres te krijgen, „ik ken mijn werk." Zij werd nu naar haar slaapkamer gebracht, want het was al iaat in den avond. Den vol genden morgen was er niemand, die haar wektezij ontwaakte eerst Iaat in den morgen en van het drukke werk, hetwelk van haar zou gevor derd worden, bemerkte zij ook in den loop van den dag niets. Den geheelen tijd mocht zij voor zich zelf besteden. Eerst tegen den avond gingen het argelooze meisje de oogen open en bespeurde zij tot haar ontzetting, waar zij was aange land en welke diensten van haar gingen gevorderd worden. Zij speelde geducht op en verklaarde onmiddellijk te willen vertrekken, eene verklaring, welke door hare lotgenooten en haar „mevrouw" met schaterlachen werd ontvangen. Het meisje begreep toen, dat het haar alleen door list zou gelukken, uit hare onwaardige om geving te ontvluchten. Zij wendde daartoe een middel aan, dat gelukte, maar dat toch veel te gevaarlijk en te onzeker is, om in dergelijke ge vallen algemeen aanbeveling te ver dienen. Nadat zij den eersten avond door krachtig verzet had bewerkt, dat zij met rust werd gelaten, deed zij den tweeden dag, alsof zij gezind was zich in haar lot te schikken. Zij zonderde zich af met een bezoe ker, wiens voorkomen haar vertrou wen inboezemde. Zoodra zij met dezen alleen was, verhaalde zij hem, op welke schandelijke wijze zij in het huis gelokt was en hoe men van hare onervarenheid misbruik had ge maakt. Zij viel voor den haar geheel vreemden bezoeker op de knieën en smeekte hem onder een vloed van tranen haar behulpzaam te zijn, om aan het vreeselijk lot, hetwelk haar wachtte, te ontkomen. Gelukkig waren bij den jongen man, tot wien _zij zich gericht had -al getuigde zijne tegenwoordigheid daar ter plaatse tegen hem nog niet alle betere gevoelens uitgebluscht. Hij had me delijden met haar en beloofde on middellijk de politie te gaan waar- schuwen. Nog geen half uur daarna trauen twee rechercheurs het huis binnen, welke zonder veel omhaal van woor den vorderden, dat het bedoelde meisje aan hen zou worden uitgeie- verd. Vol vreugde maakte het meisje zich gereed en ging met hen ™ede naar het bureau. Daar vertelde zij de toedracht der zaak; er werd ge- telephoneerd naar de St. Anna- Stichting in de Mariastraat (Bezui denhout) en daar verblijft zij nu, tot de Dames van de R. K. Vereentgtng tol bescherming van meisjes eene betrekking voor haar gevonden heb- beWij meenden, eindigt het blad, aan dit verhaal openbaarheid te moe ten geven, om nog eens door een sterk sprekend voorbeeld te doen uitkomen, hoe gevaarlijk het is zonder deugdelijke informatien in te' gaan op schoonschijnende aanbie dingen in advertentiën. Zeker is het, dat veel vrouwen en meisjes, vooral op deze wijze, reeds ongelukkig geworden, in het diepste verderf zijn gestort. Een der oudste inwoners van Amsterdam, de heer J. F. Heijdenrijk, is op lOljarigen leeftijd overleden. De moord te Rijswijk. Gisterenmorgen is uit het Ge meente-Ziekenhuis te 's Gravenhage naar Haarlem overgebracht het stotte- lijk overschot van mevrouw W., uit Delft, die door den polytechnisch student jhr. G. v. S. te Rijswijk werd gedood. Bij de begrafenis op het kerkhof te Schoten werd niet ge sproken. Een schat van bloemen dekte de baar. De Haarlemsche familie strooide bloemen op de lijkkist en verliet diep aangedaan de begraaf plaats. Kon dezer dagen bij gerucht gemeld worden, dat D., te Amsterdam ir. hechtenis, verdacht van valsch- munterij, zou hebben bekend, thans wordt dit bevest'gd. D. heeft bekend valsche biljetten te hebben uitgegeven. Gisteren is ook V., de vervaardiger der biljetten, die door D. voor ge zamenlijke rekening werden uitgege ven, wederom voor den rechter van instructie geweest, terwijl een heer uit Rotterdam als getuige in Den Bosch bij de instructie aanwezig was. De verhooren zijn nog niet zoover gevorderd, dat de zaak naar de open bare terrechtzitting wordt verwezen. Is het zoover, dan zal de zaak wellicht voor de rechtbank te Amsterdam of te Zutfen worden behandeld. Dit is echter thans nog niet met zekerheid te zeggen. Door de politie te Dubbeldam werden drie scheepsjongens aange troffen, behoorende aan boord van Hr Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, die Zondag ji. van boord wa- ren weggeloopen. Zij hadden den weg van daar naar Puttershoek en 's Gravendeel te voet afgelegd en waren daar per veerboot overgevaren naar Wieldrecht, vanwaar zij verder naar Willemsdorp liepen, met de be doeling daar over de spoorwegbrug te gaan. Dit gelukte hun echter met, reden waarom zij naar Dubbeldam liepen en daar in een varkenshok overnachtten. Den ganschen dag hiel den zij zich schuil in een schuurtje van een bakker aldaar,- waar zij door de politie werden opgepikt. Zij be weerden weggeloopen te zijn uit te genzin tegen den dienst. Dinsdagmid dag werden zij naar de pontonniers kazerne te Dordrecht overgebracht, om naar boord te worden terugge zonden. De stoomloodsboot no. 8, die gisteren ter reede te IJmuiden onder stoom werd beproefd, heeft in alle opzichten aan de gestelde eischen voldaan. Een snelheid van UV*mi]l werd behaald. De nieuwe boot is bestemd om dienst te doen voor den Nieuwen Waterweg te Rotterdam. Onder Krerenskerke is een 9 jarige jongen in den watergang ge vallen en daaruit levenloos opgehaald. Gisterennamiddag is door een locomotief der Eerste Drentsche Stoomtramwegmaatschappij een 10 jarige jongen op den Weerdinger Nieuwen-Dijk, overreden. Een reiziger die eenigen tijd later den Nieuwen- Dijk passeerde, vond het jongetje en droeg het naar de ouderlijke woning. Een geneesheer constateerde, dat het eene been, even boven de knie, bijna geheel afgereden was. De jongen is naar het academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Te Woens- drecht is een ongeveer 2jarig kindje, terwijl de ouders afwezig waren, en eene oude vrouw met het opzicht was belast, in een tobbe met water gevallen en verdronken. Uit de ouderlijke woning te Rotterdam wordt vermist een 13jarige scholier. Sedert eergisteren wordt vermist uit de echtelijke woning aan de Rubroek- straat aldaar een 51 jarige aanwerver van schepelingen.Van het tjalkschip Lamina, liggende nabij het Maasstation mede te Rotterdam, wordt vermist de 35jarige schippersknecht Nicolaas Baars. Men vermoedt, dat de man verdronken is Te Tilburg is in een tuin gevonden het lijk van een voldragen kind. De politie doet on derzoek. Te Bovenknijpe is een 3jarig kind verdronken. Het „kwartjesvinden" is, naar telkens blijkt, nog steeds een lucra tieve bezigheid. Bijna geen dag gaat voorbij, of men leest in de dagbladen dat de professionals van deze kracht, hier of daar hun slag weer meesterlijk geslagen hebben. En vooral de spoor lijn Rotterdam Utrecht Arnhem blijkt een uitnemende operatie-basis voor hen te zijn. Ook is het niet al tijd een zelden reizende agrariër, die „er in wordt gezet," en er zijn tal rijke staaltjes bekend, waaruit blijkt, dat dit slag van lieden heel wat ge- wikster is, dan menige kantoorbe diende of koopman, die van des kwartjesvinders offerte gebruik maakt. Ook Dinsdagavond was het een koopman, in Soest woonachtig, die in den trein tusschen Rotterdam en Utrecht het slachtoffer werd van een Haagschen kwartjesvinder. In enkele oogenblikken tijd waren hem f 60 afgewonnen, en, zooals het gewoon lijk gaat, beklag bij de politie haalt niets uit; daar zijn kwartjesvinders dan ook professionals voor! Wanneer zullen de menschen toch wijzer worden Tot nu toe is nog geen enkei lijk aangespoeld van de slachtoffers van den loodsschoener „Ostende 2," alhoewel de ramp op betrekkelijk korten afstand van de kust voorge vallen is. Daar de ongelukkigen in den slaap verrast werden, moeten zij, om zoo te zeggen, gevangen gehouden geweest zijn in hunne kajuit, terwijl de waker op het dek door 't zeil zal omwikkeld geweest zijn. Eerst later, tengevolge van eenen stoim kunnen de lijk en los geraken. In naam van den Belgischen Staat en van de familiën der slachtoffers, is, naar het „Hbl. vanAntw." meldt, bij deurwaarder klacht opgemaakt tegen het aanvarend schip. De vroege lente heeft in Noor wegen overstroomingen veroorzaakt. De vele sneeuw, die er gevallen is, heeft, snel gesmolten, de rivieren buiten de oevers doen treden. Er is veel hout verloren gegaan, de sterke stroom heeft bruggen meegevoerd en op vele plaatsen is het water de huizen bin nengedrongen. Intusschen blijft het regenen en men vreest voor erger. Op enkele spoorwegen is het verkeer ge stremd of wordt het nog met moeite onderhouden. Overstrooming in Ser- v i Berichten uit Kragoutzevatsch, Dapo en Kraijevo spreken van een vreeselijke catastrofe, veroorzaakt door den hoogen stand van het water. Gisteren brak boven Midden-Servië een zwaar onweder los, dat een overstrooming tengevolge had, die zich uitstrekt van Kragoutzevatsch tot Belgrado. Tien personen verloren het leven, terwijl het spoorwegver keer onderbroken is. Vele dorpen leden waterschade. Volgens de eerste schattingen beloopt de aangerichte schade verscheidene millioenenfrancs. In westelijk Servië vreest men even eens, wegens den hoogen stand van het water, groote rampen. Graaf Zeppelin moet voorne mens zijn begin Mei met zijn bestuur baren ballon van Friedrichshaven naar Brussel te reizen. De reis zal plaats hebben in twee etapes de eerste van Friedrichshaven over Bazel, Straatsburg, Sarreburg, Urville (waar de graaf den Keizer en de Keizerin, dan aldaar op hun kasteel vertoe vend, zal begroeten) naar Metzde tweede van daar over Luxemburg en Luik naar Brussel. De graaf is voornemens eenige dagen in de Belgische hoofdstad te blijven en daarna weder door het luchtruim over Keulen en Hannover naar Berlijn te gaan, waar hij de vliegweek van Johannisthal (einde Mei) hoopt bij te wonen. De correspondent van ,,L' Auto" te Friedrichshaven, die dit berichi aan zijn blad seint, zegt erbij, voor de juistheid ervan in te staan. Er is alieen nog niet beslist of de „Zeppelin III" dan wel de nieuwe „Zeppeiin« welke dezer dagen gereedkomt, voor' den tocht zal worden gekozen. In de lucifers-fabriek te Szege. din (Hongarije) had een ketelontp]0fI fing plaats. De ketel was 1600 K. G zwaar en de ontploffing deed dé muren van het gebouw instorten Militairen en brandweer snelden toé naar de puinhoop, waaruit luide jam- merklachten opstegen. Tijdens de ontploffing waren in de fabriek 30 meisjes aan het werk, die allen be dolven werden. Tien meisjes van 13 tot 17 jaar en een man, de machi nist, werden dood van onder het pujn gehaald, terwijl 18 meisjes en een sto ker zwaar gewond zijn. De stoker beweert dat de machinist meermalen de fabrikanten gewaarschuwd had voor den slechten toestand, waarin de ketel verkeerde, maar dat de fabrikanten weigerden de noodig ge oordeelde herstellingen te doen aan brengen. Ten slotte waren de pijpen gebarsten en zoo was het ongeluk ontstaan. De machinist, die juist het ketelhuis wilde verlaten toen de ont ploffing plaats had, riep, terwijl hij stervend neerzonk: „Die schurken F De moeder van een der omgekomen meisjes, die 6 jaren stom" geweest was, kreeg door den schrik plotseling haar spraakvermogen weer en riepl toen zij de ontploffing hoorde „Waar is mijn dochter!" Naar de „Daily Mail" uit Boe dapest verneemt, wordt Roosevelt in Hongarije voortdurend gevierd. Dinsdag voerde een extratrein van regeeringswege hem naar Acs en vandaar ging het in rijtuigen een talrijk gezelschap deed den tocht mede door een streek van graanbouw. In de dorpen die men doorreed waren triomfbogen opgericht, en de bevol king juichle Roosevelt allerwegen geestdriftig toe. Een bezoek aan een staatsmodel boerderij en stoeterij besloot den dag. Bij zijn terugkeer* te Boedapest opnieuw een huldiging van de inge zetenen. Al die betoogingen, zegt de correspondent, gelden natuurlijk alleen den persoon van Roosevelt. Hongarije wil over de geheele wereld vrienden hebben. Geen uitlating van den oud-president heeft dan ook meer geestdrift gewekt, dan zijn belofte, Dinsdag aan bet noenmaal buiten afgelegd, dat hij zou trachten het Amerikaansche volk er toe te brengen, dat het Hongarije op zijn rechte waarde schat. Te Stockholm zullen Roosevelt en de zijnen hun intrek nemen in het koninklijk paleis en er dezelfde ver trekken bewonen als laatstelijk de Duitsche Keizer. De ballonramp bij Rei- chensachen. Bij nader on derzoek is gebleken, dat de ballon „Delitzsch" wel degelijk door den bliksem getroffen werd. Het lijk van den koopman Karl Luft vertoont aan de linkerwang duidelijk sporen van getroffen te zijn door den bliksem; ook verschillende kleedingstukken droegen sporen van schroeiing en eveneens stukken van het ballonom hulsel. Bij sectie bleek nog, dat het lijk van Luft van den schouder over de borst naar het onderlijf een brand- streep vertoonde, waaruit bleek, dat het slachtoffer door den bliksem ge troffen werd. De artsen waren heter echter over eens, dat de bliksem den dood der ongelukkigen niet veroor zaakt heeft. De ballon poogde, nadat zij door zware windvlagen naar beneden gedrukt was, boven de gevaarlijke zone van het onweer uit te komen; daartoe werden tusschen Eisenach en Reichensachsen 27 zakken ballast uitgeworpen. De ballon, afgedreven naar het noordwesten, kwam echter tusschen hooge bergruggen van den Meiszner- en den Trimberg, juist midden in de onweersbui terecht. De op het gebroken registreertoestel aangegeven hoogte kan volgens des kundigen niet juist zijn voor de be paling van de hoogte van den val, want dan zou de ballon buiten de gevaarlijke onweerszone geweest zijn. De onweersbui dreef op een hoogte van 300 meter. Nu onderstelt men, dat de ballon een tijdlang op die hoogte voortdreef en de inzittenden pogingen deden op te stijgen. De ballon is dus waarschijnlijk in die hoogte getroffen. De „Kampioen" geeft voor wielrijden in 't voorjaar de volgende wenken Ga niet voor de eerste maal na de winterrust rijden, zonder uW fiets aan een nauwkeurige inspectie te hebben onderworpen. Rijd zelts bij mooi, zonnig weer niet te dun gekleed. Ga bij een korte rust niet op den grond zitten, doch leg {els onder u. Voor een lange rust mijoe men de buitenlucht. Drink liever een

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2