ikantoor sen andere, che merken ER. Vaste Gecdcrcü. ET. N: 1 - o, - V rijdag 22 April. Dp den Rand van de Kampong. Gemeentebestuur, Feuilleton. d: hittegevende beste Engelsche uitsluitend niet BINNENLAND» Waéenaarstraat 2. No. 94. 48e Jaargang. 1910. 15 ets.) r op te geven. en f met 16 Woonhuizen, at, b. n. o. enstig voor werkplaats, senstr. Oppervl. 90 cA. de 9 kamers, 2 keukens, s. Aparten opgang. en 1 Mei, bev. 3 kamers, kamers, keuken, zolder, en watercloset. Ruim d: raat. n weg. ïur of verkoop aan het iet jaar). ior de eigenaren zeiven ts de helft van boven- ioterij, zijn doorloopend uur. iriek 1 0,51 5,50 - 0,02 gekl - 2,01 6,10 VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERT'ENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, i' TELEFOONNUMMER 10. II ftbonnements-Aduerfentiën op zeer uoordeeiige uooru/aarden ARBEIDSWET. De Burgemeester van Viissingen brengt ter kennis van belanghebben den, dat bij de aanvragen om ver gunning tot overwerk, krachtens art. 5,3e lid Arbeidswet, in spoedeischen- de gevallen aan hem gedaan, nauw keurig moeten worden vermeld de bijzondere omstandigheden welke tot de aanvraag leiden welke der be schermde arbeiders (jeugdige perso nen beneden 16 jaar en vrouwen) asn het overwerk zullen deelnemen en den ouderdom van elk dier per sonen welk soort werkzaamheden zij dan zullen verrichten en welke arbeids- en rusturen voor hen op de dagen, waarop men overwerk wenscht te doen verrichten, zullen gelden. In het belang van de aanvragers wordt aangeraden, de verzoeken zoo vroeg mogelijk aan hem toe te zenden. Viissingen, 21 April 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal in plaats van 2 Mei, eerst Maandag den 9en Mei bijeenkomen. De zitting zal dien dag te 2 uur aanvangen. Drinkwatervoorziening. Bij Koninklijk besluit is ingesteld een staatscommissie tot het dienen van advies aan de regeering over verzoeken om steun voor plannen van drinkwatervoorziening. Daarin zijn benoemdtot lid en voorzitter dr. D. Bos, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's Gravenhagetot leden L. W. Havelaar, directeur der gemeen telijke duinwaterleiding te Haarlem dr. Q. A. F. Molengraaff, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool,'te 's Gravenhage M. Onnen, luitenant kolonel, commandant in het 1ste ge- mecoinmandement te UtrechtJ. M. K. Pennink, directeur van de ge meente-waterleiding te Amsterdam J. C. Ramaer, hoofdingenieur-direc teur 1ste klasse van den rijkswater staat, chef van den algemeenen dienst te's-GravenhageC. P. E, Ribbius, directeur der Delftsche waterleiding te Delft, en tot secretaris, dr. J. W. Jenny Weijerman, lid en secretaris van den Centraien Gezondheidsraad, te Utrecht. De reis van den Prins De Prins vertrok gistermiddag ts half twee van Het Loo per auto over Zwolle naar Leeuwarden, vergezeld Schets uit het Bataviasche leven. 3.) Die kennismaking leidde tot een engagement en weldra tot een hu- Weliik, waaruit slechts een kind, een jongen geboren werd, die op zijn zeventiende jaar op het Hoofd-bureau an den Post- en Telegraafdienst ™erd geplaatst, nadat hij de drie assen der Kon. Wilhelminaschoo! au afgeloopen. Winters had gehoopt, at zijn jongen examen zou doen °°r de Cadettenschool te Alkmaar, aar de knaap had geen zin in den zK stand, tot vreugde van Jn ujoeder, die hoopte hem nu nog ug bij zich te kunnen houden. Her- u had het voorkomen van zijn kar t»' s'ank en blondmaar het mn i ?n be neigingen van zijn Bii h teruggetr°kken, ernstig. 1 ue familie Swendels kwam hij van de heeren Van Suchtelen, adjudant en Von Biilow, beheerder van's Prin sen goederen te Dobbin. Op het paleis werd afscheid genomen van de Koningin. De Prins keert Zondag middag per auto terug. Om kwart over vijf kwam Prins Hendrik in een dichte auto te Leeuwar den aan. Omdat men Z. K. H. pas tusschen 6 en 7 uur verwachtte, was er niet veel volk op de been. Met matigen rit ging het door de rijk bevlagde straten naar het paleis. Hier werd Z. K. H. ontvangen door den Commissaris der Koningin. De stan daard werd geheschen op het gebouw. Het plein vulde zich langzamerhand met menschen, die verlangend uitzagen of ze Z. K. H. ook voor een der ramen ontdekten. Gisterenavond gaf de Commissaris ter eere van zijn hoogen gast een diner, waaraan o. m. aan zaten de Burgemeester en diens eclit- genoote.Tot de gasten die mede aanza ten behoorden de heeren B. Ph. baron Van Harinxma Thoe Slooten, oud- Commissaris en mevrouw Van Ha rinxma, mevr. de wed. Van Harinxma Thoe Slooten—Coilot d'Escury, P. Peerebootn, lid van Gedeputeerde Staten, jhr. Van den Brandeler, pro cureur-generaal, kolonel De Wolff en mr. Fockema, president van het ge rechtshof. De particuliere landen op Java. Uit Londen wordt door het Reuter- Agentschap het volgende aan de bladen gemeld Vernomen wordt, dat de Neder- landsche minister van buitenlandsche zaken de bijzondere aandacht der Engelsche regeering heeft gevestigd op een bepaling in het prospectus van de „Anglo Dutch Plantation of Java Limited", betreffende de door de maatschappij aan te nemen hou ding met betrekking tot het voorne men der Nederlandsche regeering om het bezit der maatschappij te ont eigenen. De Nederlandsche regeering heeft er den nadruk op gelegd, dat zij volkomen recht heeft op grond van de Nederlandsche wet om de parti culiere landen te onteigenen. De verzekeringen, die de president der maatschappij in de dagbladen van den 18en dezer heeft doen opnemen, worden door de bevoegde autoriteit te 's Gravenhage geacht te zijn ont bloot van eiken grond. De maatschappij heeft hiertegen over een verklaring bekend gemaakt, waarin in de eerste plaats wordt ge zegd, dat geen enkele vijandige be doeling ten opzichte van de Neder landsche regeering in bedoelde be paling ligt, doch uitsluitend de ver zekering aan de aandeelhouders, dat de directeuren hun best zullen doen hun belangen te beschermen. In de nooit aan huis. Zijn vrije avonden besteedde hij aan lectuur en muziek, en zijn grootste uitspanning was nu en dan met zijn ouders een be zoek te brengen aan 's Lands Plan- tenduin te Buitenzorg. Bij de familie Swendels, die een volwassen zoon en dochter en twee jongere meisjes hadden, gold hij voor een verwaan den kwast, maar zijn chefs en ka meraden op het bureau hielden van hem, omdat zij gedurig gelegenheid hadden zijn flinkheid en vriendelijk heid te waardeeren. Toos werd geroepen, maar ver scheen niet. Trouwens Swendels had ook niet anders verwacht. Hij wist wel, dat zijn vrouw zelden vóór éen ure thuis kwam. Maar voor zijn vriend wilde hij dat zoo niet weten, en hij verzon maar iets om haar afwezigheid te verschoonen. „Zij loopt zeker de beddenwinkels af, want de twee jongste meisjes worden te groot om samen te slapen ln werkelijkheid zat Toos bij Me vrouw Meijers te konkelen over be denkelijke aankoopen of leeningen of bij de dames Persoons te kaarten Swendels wist zeker, dat ze bij éen tweede plaats zegt de directie, dat de maatschappij tot hiertoe heeft op getreden op de meest vriendschap-, pelijke en vredelievende wijze tegen de Nederlandsche autoriteiten, dat zij geen handeling van roof door de Nederlandsche regeering vreest en dat zij niet aarzelt te verklaren, dat elk optreden van de Nederlandsche regeering niet schadelijk zal wezen voor de belangen der aandeelhouders, wier eigendomsrecht en exploitatie recht niet wordt betvyist. Het is enkel de quaestie om te komen tot een overeenkomst, waarbij niet behoeft geregeld te worden eenige onover komelijke moeilijkheid ais het eigen domsrecht der landerijen. Wethouder te Amsterdam. De gemeenteraad te Amsterdam heeft gisteren tot wethouder benoemd de heer L. Serrurier (lib.) met 22 stemmen. De heer H. Worst Jr. (lib.) verkreeg 12 en F. M. Wibaut (soc.- dem.) 8 stemmen. De heer Serrurier heeft de benoe ming nog in beraad genomen. Hij is thans voor de vierde maal tot wethouder van de hoofdstad be noemd. De eerste maal was hij wet houder van September 1889Sept- tember 1895. Daarna, tijdelijk, in de plaats van dr. Blooker, van half No vember 1901 tot half April 1902, en eindelijk van September 1902 tot September 1907. Oefeninien. Er zijn uitvoerige voorschriften ge geven omtrent de lit jaar door de verschillende korpsen van het ieger te houden oefeningen op groote schaal. Voor de eerste maal zullen aan die oefeningen deelnemen de nieuwe mitrailleurafdeelingen. De schietoefeningen in de leger plaats bij Harskamp en te Wetten zullen gehouden worden in de maan den April lot en met October. Oefe ningen der infanterie zuilen gehou den worden in de legerplaatsen bij Reyen, Zeist en Laren in de maanden Augustus en September. De cavalerie houdt oefeningen op groote schaal in Oost-Noordbrabant, terwijl de artillerie onder meer marschoefeningen zal houden, waarbij tevens vervoer per spoor of per boot van een op oorlogssterkte gebrachte en op oorlogsvoet uitgeruste batterij gedurende drie dagen. Het korps genietroepen zal van 20 Juni tot en met 6 Augustus kampeeren in de legerplaats bij Zeist tot het houden van practische oefeningen. Voorts worden er nog oefeningen gehouden in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie van 16 tot en met 27 Augustus. Land- m Tuinbouw. 'mn die twee familiën te vinden zou zijn, maar hij dacht er niet aan ze daar te laten roepen. Hij veront schuldigde dus zijn vrouw, en ge bood den huisjongen de bitterflesch en de glaasjes in de voorgallerij te brengen. „Of wou je liever een whisky-soda „Nou om je de waarheid te zeg gen ik wou wel iets nats, want het is gloeiend heet, en dan kunnen we nog wel een paitje op de val reep nemen. Jonges, haal ijs!"— En weldra begonnen de vrienden, nadat Swendels zelf een paar fles- schen der blanda en de whisky- flesch van achter had gehaald, rustig en gemakkelijk het op straat aange vangen gesprek voort te zetten. Hoe kwam jij van morgen zoo vroeg naar huis," begon Winters. „Wel, het is vandaag een stille dag; er wordt niet gefourageerd, en ik heb maar vroeg wat er in de toko's naar mijn meening noodig was, uit gedeeld. Aan den boekhouder heb ik gezegd, dat, ais er wat te kort kwam, hij me subiet moest laten roepen ;- maar niet na eenen. Tegen half zes ga ik zelf nog eens kijken, Een belangrijke voederproef. In no. 1 der verslagen en mede- deelingen van de directie v. d. Land bouw over 1910 vinden we het rap port omtrent de voederproef met het opfokken van kalveren met gepas teuriseerde afgeroomde melk, te En schede. In de literatuur zijn meerdere proefnemingen beschreven omtrent het gebruik van gekookte en niet- gekookte melk bij het mesten van kalveren, ln 1902/03 werden in „Kieinhof-Tapiau" proeven genomen met het mesten van kalveren, waarbij men gekookte en ongekookte melk met verschillende toevoegingsmiddelen aan de dieren toediende en waarbij nagegaan werd, hoeveel K.G. melk in de verschillende gevallen noodig geweest waren voor het produceeren van 1 K.G. levend gewicht. Daaruit bleek, dat toevoeging van keukenzout een gunstige werking bij de voeding scheen uit te oefenen, zoodat het niet onmogelijk was, dat een even tueel ongunstige werking van het pasteuriseeren opgeheven zou kunnen worden, door toevoeging van een zekere hoeveelheid keukenzout. In 1904 werd in „Kieinhof-Tapiau" op nieuw een voederproef genomen, waarbij gekookte melk met bical- ciumphosphaat, gekookte melk met tricalciumphosphaat en rauwe melk met formalin (Behring) met elkaar vergeleken werden. Gekookte melk met tricalciumphosphaat gaf de gun stigste uitkomsten. Beide proefne mingen hadden hei gebrek, dat zij met een te gering aantal dieren in iedere groep genomen werden in 1902 was dit slechts 5—7, in 1904 maar 3. Te Lonneker werd de proef als volgt genomen. Men had drie groepen geformeerd, ieder bestaande uit min stens 30 kalveren, die wat ouderdom en gewicht betrof, zooveel mogelijk aan elkander gelijk waren. Dele groep ontving rauwe melk, de 2e gepasteuriseerde, de 3e als de 2e maar met 2 gram keukenzout per liter, tot een maximum van 20 gram per kalf per dag. Zooveel mogelijk werd de wijze van voedering in die streken in gebruik, gevolgd. Het voe derrantsoen was de le week 4—6 1. volle melk per dag, de 5e week 14 i. ondermelk Vs K.G. lijnkoek of lijnmeel, de 8e week idem, maar met Vs K.G. lijnkoekdaarna werd de ondermeik geleidelijk verminderd, zoodat deze na de 20e week niet meer noodig was. Wij kunnen bij alie bijzonderheden der proefneming niet stilstaan en laten hier slechts de con clusies volgen, welke de rapporteur meent te mogen trekken lo. dat men in de praktijk geen nadeeligen invloed zal bemerken van het pasteuriseeren der melk voor het opfokken van kal eer ik naar de soos (de burger-so- cieteit op Kramat voor de Indische lui) ga. Maar jij zelf bent ook vroe ger op het pad als gewoonlijk. Hoe is dat zoo „Wel, mijn jongen wordt overge plaatst naar Tjibatoe en nu heb ik van mijn baas vrij-afgekregen, om het een en ander voor hem in orde te brengen. Ik ben er al klaar mee." Winters praatte nu nog wat over zijn jongen, zijn afgod, tot hij, op zijn horloge ziende dat het naat éenen ging, en ondanks de tegen werpingen van zijn vriend heenging. „Goed dan loop ik in den voor avond met Toos even bij je aan dan drinken we nog eens op de goede reis en de gezondheid van Herman." Drinken, dat was de aangenaamste bezigheid voor Swendels. Hij sprak dan ook, in afwachting van de komst van zijn vrouw, de bitterflesch nog eens stevig aanstraks, na de rijst tafel kon hij behoorlijk uitslapen. Terwijl hij nog met de bitterfiesch voor zich zat, de meisjes waren in- tusschen uit school terug gekomen, en scharrelden bij de kokkie in de veren 2o. dat toevoeging van keu kenzout aan de gepasteuriseerde melk onnoodig blijkt en zelfs met het oog op de eenigszins laxeerende eigen schappen, dient te worden afgeraden 3o. dat het pasteuriseeren der melk op 80 a 85 graden C. gedurende kor ten tijd, zooals dat met de pasteuri- seer-apparaten, bij de zuivelindustrie in gebruik, wordt uitgevoerd, vol doende blijkt om het gevaar van be smetting van kalveren met tuberculose door melk van tuberculeuze koeien te voorkomen. Viissingen, 21 April. De «Juliana-bloem. Het denkbeeld om op den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana een edei menschlievend werk te verrichten door den verkoop van een zgn. Ju- Iiana-bloem, vindt ook hier ter stede groote instemming. Onze lezers hebben uit den jong- sten brief uit de Hofstad kunne» zien wat eigenlijk het doel is van den verkoop van deze bloem, nl. de opbrengst te bestemmen ten bate van arme tuberculoselijders. Hier ter stede gaat de verkoop uit van de afdeeling van het „Groene Kruis", welke 10,000 van deze Juliana- bloemen heeft besteld, terwijl de heeren dr. A. van Maanen en A. J. van Ockenburg Sr., zich met de re geling hebben belast. Het mag meenen wij, vooral wel onder de aandacht gebracht worden dat de gelden welke hier inkomen door den verkoop van deze celluloid- bioem, uitsluitend bestemd worden voor plaatselijke hulp aan arme tuberculose-lijders, bijv. door lighallen, volkshuisvesting enz. Dat het schoone doel dat met den verkoop dezer bloemen beoogd wordt, algemeen instemming vindt, kan we! verwacht worden en tot nog toe heb ben zich dan ook reeds 16 dames bereid verklaard, te trachten deze Juliana-bloem te verkoopen. Ook reeds eenige winkeliers, o.a. de heeren A. van de Sande, R. Andriesse, C. G. Baert en Anth. Goote, verklaarden gaarne mede te willen werken om te trachten deze bloem op zoo ruim mogelijke schaal van de hand te doen. De prijs van de Juliana-bloem be draagt 10 cent per stuk en dus is ieder in de gelegenheid een offer te brengen op het altaai der mensch- lievendheid. Wie toch is niet bereid op deze wijze mede te werken om het lijden van de arme tuberculose lijders zooveel mogelijk te helpen verzachten. Wij hopen dan ook dat de 10.000 aangeschafte bloemen alie verkocht zullen worden en dat de heeren Van Maanen en Van Ockenburg nog vele keuken rond, kwam een sado hef voorerf opgereden, en stopte moeder de vrouw, verhit en hijgend, uit een sado. „Hé, wat ben je vandaag vroeg thuis; ik heb je eten al naar de goedang gezonden." „Mis, wijf, daar heb ik al voor gezorgd. Ik was al om tien ure vrij, en toen heb ik hier met Winters een heele tijd zitten praten. Hij is nog geen half uur geleden vertrok ken." Hij wilde haar doen gevoelen, dat hij best begreep, dat zij weer den geheelen morgen van huis was geweest, maar zij sloeg er blijkbaar geen acht op. 't Was meer dan tijd om aan tafal te gaan. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1