Draagt Plouvier's Schoenwerk. Bp den Band van de Kampong. Donderdag 21 April. 2>. No. 93. 1910. Gemeentebestuur, Van Week tof Week, Feuilleton» 48e Jaarprang. BINNENLAND. VL1SSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. I flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 37 der drankwet; doen te weten, dat bij hen is in gekomen lo. een verzoek van C. VAN DEN BROEKE, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, in de perceelen Zand- veg no. 32 en 34 2o. een verzoek van J. BEUN, om verlof tot verkoop van alcoholhou denden drank, anderen dan sterken drank, in perceel Hendrikstraat no. 44; 3o. een verzoek van A. J. C. VAN DER STEEN, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, in perceel Boule vard Bankert no. 106. Dat van af heden, gedurende veer tien dagen,schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van de ge vraagde verloven kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voor noemd. Vlissingen, 20 April 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. De economische worstelingen in het groot maatschappelijk strijdperk, zijn in den nieuweren tijd geenszins van minder aanbelang dan de poli tieke en vereischen al o~nze aandacht. Voor het tegenwoordige wordt die aandacht in sterke mate getroffen door de worsteling in het Duitsche bouwbedrijf, door de „Kölnische Zeitung" terecht eene catastrophe genaamd- Er staan 22.000 patroons tegenover 400.000 werklieden. Stelt men op eiken werkman slechts (wee gezinsleden, dan komt men reeds tot het resultaat, dat rechtstreeks minstens éen en en kwart millioen menschen CA - Schets uit hetBataviasche leven. 2.) Winters was welvarend geworden door vlijt en beleid, Swendels langs sbnksche wegendeze mannen Pasten niet bij elkander, maar de omstandigheid, dat hun chefs vrien- flen en vennooten waren, bracht hen voortdurend met elkander in aanra- mog, en de sinjo zocht de vriendschap an den totok, en deed zich ook egenover hem altijd fatsoenlijker en escheidener voor dan tegenover Meren. Winters behoefde zich niet Mers voor te doen dan hij was rllik en oprecht, met een tikje Werschilligheid, dat hij uitzijn sol- jMtijd, waarin hij het nog tot ueroffieier gebracht had, had over- stai°U^en' Ziin fiere- slanke gestalte sok gunstig af bij de eenigszins ""n houding van de ineengedron- bij deze zaak betrokken zijn en dat de loonderving meer dan een millioen mark daags zal bedragen, waarvoor de weerstandskassen spoedig zullen opdrogen, spaargelden weldra zullen verteerd zijn, een algemeen leven op crediet zal ontstaan en de kleine win kelstand, die toch al weinig missen kan, een slechter, tijd tegemoet gaat. Maar nu volgen natuurlijk een aan tal van het bouwbedrijf afhankelijke ambachten, die alle de gevolgen mede zullen dragen en zoo kan men zonder bezwaar tot de slotsom komen, dat daze strijd zijn wedergade niet vinden zal, bij hetgeen tot dusver werd be loofd. Vermoedelijk zullen wij op deze krachtproef nog meermalen moeten terugkomen. Aan het einde der vorige week was de uitsluiting reeds in alle groote steden van kracht geworden, met weinige uitzonderingen althans; de arbeid ging alleen door op de werkplaatsen van zulke zaken, die niet bij de algemeene werkgevers- vereeniging waren aangesloten, maar deze vereeniging maakt zich sterk, dat zij ook daar de voortzetting van den arbeid zal kunnen beletten. De bond der ambachtsvereenigin- gen heeft besloten dat van al hare leden die nog aan 't werk kunnen blijven eene bijdrage ten behoeve van eene weerstandskas zal worden gegeven. De talrijke beambten in dienst der ambaehtsvereenigingen, zullen nu dagen lang hun salaris in de weerstandskas storten en later een vierde gedeeltemaar desondanks en hoewel de organisatie der bouw- werklieden over vijf millioen mark beschikt, zal er zoo ontzaglijk veel vereischt worden, voor het onder houden van zoo ontzettend veel menschen, dat ook hier wel weer een spoedig einde, na veel verbruik van geld en krachten en misschien na veel ellende, zonder eenig wezenlijk gevolg verwacht kan worden. De Perzische regeering heeft afge zien van het aangaan eener leening bij Rusland en Engeland en meent zich zelf te kunnen helpen, in de onderstelling dat er uitzicht op toe neming der bronnen van inkomst bestaat en in de onmiddellijke be hoeften van het land door verkoop van de kroondiamanten zal kunnen wor den voorzien. De Éngelsche en vooral de Russische pers zijn daarover zeer ontstemd. Men heeft de lui zoo graag financieel onder den duim. Men kan dan zoo lekker met ze sollenMaar men had dan ook de voorwaarden maar wat gemakkelijker moeten stel- gen gestalte van den ander, die bo vendien eenige jaren meer telde dan zijn hooggeschatten sobat. Inmiddels waren de twee vrienden een zijweg ingeslagen naar het huis van Swendels. Het lag een goed eind van den weg af, op een met boomen beplant voorerf, waartusschen men duidelijk de voorgallerij kon zien, die omringd was, en gedeeltelijk bezet, met exotische planten in Chineesche potten. Terwijl Winters zich in een gemakkelijken stoel bij de tafel plaatste, ging Swendels, zoo hij zeide, zijn vrouw even verwittigen van de komst van den huisvriend. „Ze heeft je in geen tijden gezien, en zal blij zijn, dat je weer eens aankomt wip pen." Nu, de vrouwen zagen elkan der niet dikwijls. Zij woonden nog al een eind van elkander afmet het oog op zijn zaken op Senen woonde Winters al sedert eenige jaren op Goenang Sahasi, dicht bij Pasar-Senen.Maar bovendien, afkomst en levensopvatting van deze vrouwen liep ook nog al uiteen. Toos, de vrouw van Swendels, was een ty pische nonna. Zwaar gebouwd, ge makzuchtig, verzot op het kaartspel, len. De wijze waarop het geleende geld besteed zou worden, moest on derworpen zijn aan de goedkeuring der Britsche en Russische gezanten te Teheran in den raad van beheer moesten twee Europeanen zitting hebben de beide Rijken zouden in Perzië het recht van voorrang voor den aanleg van spoorwegen hebben; ook zou Perzië zich verbinden tot de oprichting van een corps gendarmerie (ot beveiliging van heirwegen, welk corps door vreemde officieren zou worden gecommandeerd. De rente was 7 percent en zou gevonden worden uit de opbrengst der douanen. Het is duidelijk genoeg dat de aanneming van dergelijke voorwaarden weinig .- zou hebben overgelaten van de reeds zoo beperkte mate van zelfstandigheid, welke Rusland en Engeland bij hun akkoord van 1907, den Petéfschen staat gegund hadden, 't Was een strop; de Perzen hadden geen lust om te hangen en als ze ten slotte zich zelf niet konden helpen, dan .zullen ze in Berlijn betere voor waarden kunnen bedingen. Intusschen heefi de geschiedenis het kabinet den kop gekost, daar de volksvertegenwoordiging van meening was, dat niet flink genoeg tegen de Russen werd opgetreden. In China zijn, in het Zuid-Oosten van Nanking, gevaarlijke onlusten uitgebroken. Schaarschte aan het voiksvoedsei, rijst, en haat tegen de vreemdelingen, moeten er de oorzaak van zijn. Een ingekomen depêche meldt, vrij onrustwekkend, dat al de huizen der buitenlanders, uitgezon derd het Britsche consiriaat, in brand zijn gestoken. De troepen bleven bij het oproer werkeloos en daarom hebben de verschillende zendings- posten ook bevel gekregen om de geheele provincie te ontruimen, om dat de autoriteiten een aigemeenen opstand duchten en zich niet in staat achten om eene voldoende bescherming aan de vreemdelingen te verleenen. De bedoeling der thans in het Én gelsche Lagerhuis aangenomen moties, komt weder op afschaffing van het volstrekte verwei pingsrecht der lords. Hun zal vergund worden een zooge naamd opschortend veto, hetwelk hun voor twee opvolgende zittings-perio- des het recht geeft om een wetsont werp, dat het Lagerhuis gepasseerd is, af te wijzen. Voor financieële zaken geldt dit niet en daarin zullen de lords zich in het geheel niet meer te moeien hebben. babbelachtig en onvertrouwbaar, had zij toch ook wel eenige goede eigen schappen uit de Kampong, waar zij als kind van een gepasporteerd mi litair was grootgebracht, meegebracht. Zij was een goede huishoudster, die op de kleintjes paste en van eik voordeel gebruik wist te maken. Uit de pakhuizen van haar man werd haar genoeg aan levensmiddelen toe gevoerd, zoodat zij daarvoor geen uitgaven had te doen, en dikwijls anderen, goedhartig als zij was, nog bij kon staan. Aan marktvrouwen leende zij geld uit: een gulden per dag, om na afloop van de markt f 1.10 terug te ontvangen. Ook aan mindere spoor- en trambeambten, die in de toko's van haar man op kre diet kochten, werd gedurig geld ge leend tegen ruimen intrest, maar zij kwamen er bij haar toch genadiger af, dan bij de Arabieren, die juist in deze wijken als vampyr-woekeraars rondzwerven en menigeen te gronde richtten. Aan pronk of opschik gaf zij niet veel uit; maar op de talrijke slamatans, offerfeesten, die zij, Christin in naam, maar vol bijgeloof en fa talisme, bij elke voorkomende ge- De begrooting zal voor den 27 dezer worden afgehandeld. Als het Hoogerhuis de veto-ontwerpen mocht afwijzen, dan is het zoo goed als zeker dat het ministerie den koning in overweging zal geven om van zijn macht tot verandering van het Hoo gerhuis door benoeming van een aantal liberale pairs gebruik te ma ken. Mocht de koning dit voorstel niet aannemen, dan zal het kabinet aftreden of het parlement zal ander maal worden ontbonden. Het beginsel der Britsche constitutie is, dat de koning wel heerscht maar niet regeert; maar men zal ons toe geven, dat het kabinet van den ko ning thans wei degelijk een regee- ringsdaad verlangt en dat ook in breuk zal moeten worden gemaakt op liet beginsel dat de kroon boven de partijen staatwant de kroon zal betrokken worden in een conflict tusschen de conservatieven aan den eenen kant en de liberalen, werklie den en Ieren aan de andere zijde. Ons dunkt het niet zeer waarschijn lijk, dat het kabinet den vorst zal kunnen bewegen tot zulk een in grijpende verandering van de plaats, die de kroon in het staatsbeleid in neemt. In Frankrijk worden binnen enkele dagen ook de algemeene verkiezingen gehouden, maar zij wekken blijkbaar zeer weinig de belangstelling van het volk op. Aan ingrijpende verande ringen gelooft niemand en de mees ten willen die ook niet. Zij die haar willen, hebben niet genoeg macht en invloed om een beduidende strooming in andere richting te doen ontstaan. Het is daarom doodeenvoudig de vraag welk ministerie gedurende de eerstvolgende vier jaren het roer van den staat in handen zal houden en zelfs de beantwoording van die vraag laat de meeste kiezers koud, omdat zij de regeering niet van grooten in vloed achten op het volksleven, dat zijn eigen gang gaat. Belangrijke vraagstukken xomen ook maar weinig aan de orde. Alleen maakt men zich nog een weinig druk om de evenredige vertegenwoordiging, die in Frankrijk, zoowel als elders, vele voorstanders telt. De verjaardag van Prins Hendrik. Veel had de feestviering ter eere van Prins Hendrik gisteravond te 's Gravenhage niet te lijden, omdat immers de gewone illuminatie van legenheid gaf, ging het royaal toe, want dat moest haar, in het oog van haar kennissen, een zeker aanzien verschaffen en blijk geven van haar welvaart. De armsten echter werden bij zulke gelegenheden ook niet ver geten. Zij deed graag groot voor het oog van de wereld. Eiken Zon- en feestdag, als het weer het maar eenigszins toeliet, ging zij tegen vijf ure met man en kinderen toeren om in den wagen gezeten een half uurtje naar de muziek op het Waterlooplein te luisteren, of eigenlijk rond te kij ken of men wel op haar lette, terwijl het verdere van den Zondagavond bij Rikkersof in de Chineesche bierhal werd doorgebracht. Mevrouw Winters was een heel ander type. Geboren op een kinaloud, als dochter van een tuinopzichter, die evenals zijn vrouw jong was overleden, had zij haar opvoeding in het Djatigesticht genoten, waar het stijf toeging onder het opzicht van een oud-zendeling en zijn vrouw, maar waar de kinderen lichamelijk en zedelijk goed werden opgevoed. Zij had uitstekend onderwijs genoten en er ook goed van geprofiteerd de officieele gebouwen gasverlich ting was, die niet uitregent. Ook de bevolking scheen zich weinig te storen aan de ongunstige weersge steldheid. Het was in het centrum van de stad weinig minder vol dan wanneer de nationale feestdag ge vierd wordt onder gunstig weer. Het voornaamste deel van de feestviering geschiedde overigens onder het be schuttend dak van de vijftien kerken en feestlokalen, waar het Haagsch Comité voor volksfeesten zijn dui zenden gasten weer als steeds door de welwillendheid van een heel leger artisten en uit liefhebberij muziek en tooneelspeelkunst beoefenenden den verjaardag van den Prins der Nederlanden op waardige wijze kon doen vieren. Voor het eerst waren dit jaar ook eenige honderden kaarten beschikbaar gesteld voor militairen, waarom eenigen als tegenbeleefdheid zich beschikbaar hadden gesteld ais com- missarisen van orde. Dat de burgemeester, die anders zoo gaarne van zijn belangstelling blijk geeft door een of meer der lo kalen te bezoeken, daarin thans was ve/Jynderd door ongesteldheid, werd Jqglgepiëen betreurd. Hier en daar werd bij den aanvang van ^e uitvoering het Wilhelmus ge speelt^ en door het publiek meege zongen. Waar mogelijk, spraken comitéleden ook het publiek toe. Gisteren waren op het Loo, ter ge legenheid van de verjaring van Prins Hendrik, vele vlaggen uitgestoken. De felicitatie-registers ten Paleize werden druk geteekend. Het gemeen tebestuur en de Oranjevereeniging zondgn bloemstukken. Te 10 uur werd den Prins een aubade gebracht in de groote zaal van de Kon. stallen. Tegenwoordig waren Z. K. H. de Prins, H. M. de Koningin en eenige dignitarissen. Het zangkoor uit het personeel, „Kunst naar Kracht" zong den Prins eenige liederen toe. De Prins dankte tot tweemaal toe den directeur Muriks, uit Den Haag, en den voorzitter Van Velzen. Ook de Koningin zeide dank. De Prins zeide dezen eersten morgenfeestgroet zeer te waardeeren. Gistermiddag 2 uur reed het Kon. Echtpaar door de druk bevlagde ge meente. De Prins mende zelf. Het „Hbld." gaf gisterenavond van den jarigen prins-gemaal een anec dote, welke bedoelt te laten zien met hoeveel flinkheid en doorzettings vermogen Z. K. H. zijn wil weet door te drijven, wanneer hij een zaak waarvan hij het belang inziet en waarvoor zijn belangstelling is opgewekt, tot stand wil brengen. Ten paleize in den Haag waren een aantal heeren bijeen, ten einde zoodat men eerst voornemens was haar tot onderwijzeres op te leiden, maar zij was te stil en te terugge trokken. Zoo kwam zij als tokojuf frouw in een der groote magazijnen, waar zij in den omgang met een fijne clienteeie in at haar doen en spreken een Europeesche werd. Zij deed niet mee aan allerlei pretjes van haar vroegere kennissen, maakte of verstelde in haar vrijen tijd haar kleederen, en haar eenige uitspanning was met haar jongere broertjes en zusjes, die nog in het Djatingesticht waren, Zondags en bij feestelijke gelegenheden uit te gaan. Toen deze kinderen volwassen waren kwamen zij allen in betrekking op de eene of andere landelijke onderneming, wat met hun aanleg en karakter strookte. Maar toen werd het Marie toch wat al te stil. Gelukkig ont moette zij op een muziekuitvoering in den Dierentuin, waar zij met de familie van den boskhouder der toko, waar zij werkte, was heenge gaan, den jongen Winters, die pas uit den dienst was ontslagen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1