BUITENLAND. hemden). Voor de rust, met wind mee, is het spel bijna voortdurend op de Zeelandia helft. Twee keer weet de „E. M. M." middenvoor het net te vinden de eerste maal uit een prachtig genomen hoekschop. Stand bij de rust 2—0. Daarna is het spel meer verdeeld. Toch doelpunt de Vlissingsche mid denvoor ten derde male 30. Kort daarop maakt de Goesche middenvoor een prachtig tegenpunt 31. In de laatste minuut krijgt Zeelandia een strafschop te nemen. Deze wordt goed genomen, doch de kleir.e VI ssingsche doelverdediger weet den bal prachtig te stoppen en weg te werken. Het eind breekt dus aan met den stand 3 1. Over de spelers het volgende Van de Vlissingers vielen in het bijzon der op de doelverdediger, de rech- terachter- en midden-middenspeler, de linksbinnen en de middenvoor. De linkerachterspeler en de linker- middenspeler waren vóór de rust beter dan daarnabij den rechter- middenspeler was het juist andersom deze speler is bovendien nog een beetje te onbesuisd. De rechtsbuiten was goed in het veld; hij zet echter te weinig voor; de invallende rechtsbinnen voldeed wel, doch was erg vreesachtig de linksbuiten was niet in orde en kon dus niet zijn gewone spel vertoonen. Bij Goes vielen op de rechter- achterspelers, de midden-midden- en de linkermiddenspeler en de midden voor. De beide binnenspelers waren slecht, terwijl de linkerachterspeler door ruwheid trachtte te vergoeden, wat hem aan voetbalcapaciteiten ont brak. Het publiek veroorzaakte soms veel last. A.—Z. Van de 189 miliciens die uit de provincie Zeeland dit jaar voor de lichting 1910 voor korte oefening zullen worden ingedeeld, zijn 94 mi liciens bestemd voor het 4e bataljon alhier. KERK- en SCHOOLNIEUWS. Voor de akte-exainens werden gis teren te Middelburg geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd zijn de heeren M. J. Engelvaert, Tholen; N. J. G. A. Elenbaas, Bruinisse D. J. Coumou, J. L. van Heuseveldt, beiden ZierikzeeJ. L. van Nieuwen- huijze, St. Maartensdijk; M. C. van de Panne, Eikerzee. Verkoopingen en aanbestedingen. In de opgaaf van de gisteren ge houden aanbesteding voor het amo- veeren van het perceel Palingstraat 14 en het terzelfde plaatse bouwen van een woonhuis, zijn enkele fouten ge slopen. Het laagst was ingeschreven door den heer Bekkers te Middelburg voor f 6395, dan volgde de heer M. J. Sanderse aldaar voor f 6520. Ook was niet ingeschreven door de heeren Bekkers en Jongepier te Middelburg, doch door Dekker en Jongepier aldaar. Gemengd Nieuws. Een zeer brutale treindiefsta! is in den nacht van Zaterdag op Zondag in een der laatste treinen van Rot terdam gepleegd. Op het bureau van den postpakketdienst aan het Centraal Station te Amsterdam bleek a.l., vol gens het „N. v. N.," dat uit den kol- liwagen van trein 48 uit een aantal zakken verscheidene postpakketten waren verdwenen. De zakken waren opengesneden en daarna weerdicht- genaaid ook de lakken waren ver broken. Dat de dader van dezen diefstal met allerlei toestanden op de hoogte moet geweest zijn, mag afge leid worden uit de omstandigheid, dat bovendien het advies, d.i. het gelei biljet met de opgave der pakketten was verdwenen. Hierdoor kon tot nu toe niet worden vastgesteld, hoeveel pakketten er gestolen zijn. Van het kantoor van verzending moet men dus eerst de opgave van de verzonden pakketten hebben en daarna kan eerst bij de afzenders geïnformeerd worden naar den inhoud. De colli-wagen is gedurende de reis onbeheerd wel was er een conduc teur van den postpakketdienst in den trein aanwezig, doch deze zat in een anderen wagon. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de dader zich onderweg laten insluiten en vermoedelijk tusschen Leiden en Haarlem uit de postpakketten gesto len, wat hem naar zijn gading voor kwam. Dat de diefstal waarschijnlijk na Leiden is gepleegd, blijkt uit het feit, dat er onder de geschonden pakketten ook een was, hetwelk eerst in Leiden in den trein is geladen. De dader heeft den wagen op een, hem gunstig toeschijnend ougenblik hetzij onderweg, hetzij op een station met den buit verlaten. Hoewel de politie eerst meer om trent den inhoud der opengesneden pakketten weten moet, alvorens met succes nasporingen te doen, is nu reeds gebleken, dat er uit de pak ketten geldswaarde en sieraden zijn verdw.nen. Omtrent het bloedig drama on der Rijswijk, waarvan wij gister reeds melding maakten,wordt nog vernomen dat op de kamer van den dader jlir. G. v. S. een schrijven van dezen is ge vonden, gericht aan den burgemeester van Rijswijs, terwijl de dader zelf met een papier in de hand werd aan getroffen, geadresseerd aan een kennis, waarop hij eenige onsamenhangende woorden had geschreven, verband houdende met de bedreven daad. Reeds gedurende eenige dagen moet de dader zichtbaar overstuur zijn ge weest. Ook werden door hem de les sen aan de Technische Hoogeschool te Delft niet meer gevolgd. Vast staat dat er geen worsteling heeft plaats gevonden. Naar men verneemt, heeft de familie van jhr. G. v. S. diens verdediging opgedragen aan mr. Boer- lier, advocaat te 's Gravenhage. Vol gens verklaring van den dader zou hij op uitdrukkelijk verlangen van het slachtoffer tot de daad zijn over gegaan. De toestand van den ver dachte was gisteren zeer bevredigend. De zeewaardige eminerbagger- molen met zuig- en persinrichting en twee schroeven „Hsin-Ho" verliet gisteren de werf „Gusto" te Schiedam om de reis naar China onder eigen stoom te aanvaarden. Deze bagger molen, voor rekening van het Chi- neesche gouvernement gebouwd, heeft de volgende hoofdafmetingen lengte tusschen de loodlijnen 48 M., breedte 11 M.; holte 3.50 M. Het werktuig is in staat den opgebaggerden grond tot op 300 M. afstand en 3 M. hoogte weg te persen, zoowel hij het zuigen als bij het werken met den emmer ketting. De baggerdiepte bedraagt 8 AL, de emmers hebben een inhoud van 600 liter en worden geledigd rnet een snelheid van 14 per minuut. De „Hsin-Ho" heeft 2 compound machines, elk van 320 I. P. K., ver scheidene hulpmachines en de ge bruikelijke stoomlier, 2 ketels met een verwarmend oppervlak van 120 Ms. elk en werkend op 8 atm. druk; verder een donkey-ketel voor het voeden der hulpmachines. Het schip is geheel electrisch verlicht. Werkelijk verrassend, is het aan bod in ons blad van heden van de firma Gebr. E. en M. Cohen, te Am sterdam. Thans is men in de gelegen heid om voor werkelijke spotprijzen de beste boeken te koopen. Men be taalt nu tijdelijk slechts de helft van de reeds sterk verminderde prijzen. Werken van Keller, Marlitt, Thac keray, Dahn, Bilderdijk, van Zeggelen en zooveel andere mooie boeken meer. Alles voorde helft der vermin derde prijzen. Zondagavond bij aankomst te Zwolle van den laatsten trein uil Utrecht bleek dat op de treeplank van den trein een 15jarige jongen was medegekomen, die bij aankomst op den loop ging. Het bleek de zoon van de weduwe M. te Zwolle te zijn, die sedert Zaterdagmiddag werd vermist. Volgens zijn opgave had hij de reis van uit Nunspeet op de treeplank on opgemerkt mede gemaakt. Een amokmaker. Zon dagavond kreeg een milicien van het 6e reg. inf., op de Markt te Breda een aanval van delirium, ledereen dreig de hij met zijn bajonet en zekeren H. verwondde hij daarmede aan het been. Niemand durfde hem naderen tot een veld-artillerist gelast werd hem met zijn sabel aan te vallen. Deze sloeg hem daarmede tegen den grond, waar na de ongelukkige door de politie werd overmeesterd en gearresteerd. Des avonds is hij door een patrouille afgehaald en naar de kazerne gebracht. Twee personen, die Zondagnacht door een agent van politie op den Nieuwendijk te Amsterdam werden aangemaand geen nachtrumoer te maken, vielen dezen in de Enge Kapelsteeg aa n. De agent werd tegen den grond geworpen en ernstig mis handeld met kwetsuren aan het ge laat en vermoedelijk met een gebro ken pols werd hem in het binnen gasthuis hulp verleend. De aanvallers werden door burgers naar het politie bureau gebracht. Op de Kruisstraat onder Ouden bosch is een man uit die gemeente door de stoom Tim aangereden en onmiddellijk gedood. De man liep naast de rails en wilde die plotse ling oversteken zonder dat hij ge merkt had dat de tram in aantocht was. Uit den Rijn bij Rees is Zaterdag opgehaald het lijk van een 35-jarigen metselaar uit Haarlem, die op zeer ongelukkige wijze daar was te water geraakt. Te Deventer is in den IJsel drijvende gevonden het lijk van een schippersknecht, die veertien dagen geleden overboord is geraakt. Gisterennacht heeft tus schen Luik en Maastricht een auto ongeluk plaats gehad, dat twee men- schen het leven kostte twee heeren, beiden uit Maastricht, terwijl de andere inzittenden slechts onbe langrijke kwetsuren bekwamen. In een onbewaakt oogenblik viel gisterenavond een O/s jarig meisje te Rotterdam uit het raam der tweede verdieping der ouderlijke woning. De moeder, die hevig ontsteld naar de straat snelde, droeg haar kind naar het ziekenhuis. Daar binnengedragen bleek de kleine reeds overleden. Zaterdagavond is een knaapje te Amsterdam op tragische wijze om het leven gekomen. Omstreeks 10 uur moest de vrouw even naar be neden om een 2l/s centsstuk voor den muntgasmeter te halen. Zij lief daartoe haar drie kinderen even in het bedje alleen. Toen zij boven terugkwam, vond zij het jongetje, ruim 4 maanden oud, levenloos in de dekens. Waarschijnlijk is door het spelen met de andere kinderen of door het woelen het knaapje in de kussens gestikt. Uit een mod dersloot aan denDelftschen weg onder Rijswijk is het lijk van een onbekend persoon opgehaald. Bijzonderheden ontbreken. Een vrouw te Beesd, die voor enkele dagen in een kelder viel waardoor zij een schedelbreuk bekwam, is aan de gevolgen van dien val overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is uit de Rijnhaven het lijk opgehaald van een onbekenden 28 a 29jarigen machinist van een in de Rijnhaven liggend stoomschip. Met een vrouw had hij zich naar zijn roeiboot begeven, teneinde naar zijn schip terug te keeren. Door een misstap was hij in het water gevallen en terstond in de diepte verdwenen. Hierop had de vrouw luid om hulp geschreeuwd. De politie wierp spoedig dreggen uit, maar slaagde er eerst lang daarna in den drenkeling op te halen. De Duitsche bladen bevatten allerlei bijzonderheden over het ont zettende ongeluk, den ballon De- litzsch en de vier luchtreizigers boven Reichensachsen bij Kassei overkomen. Men neemt algemeen aan, dat het gas in den ballon is ontploft door een bliksemstraal. Aan den arm en hand van een der slachtoffers meent men ook sporen van den bliksem waar te nemen. Een bericht zegt, dat het weerlicht de vier mannen in de lucht op slag gedood moet hebben, maar blijkbaar heeft de berichtgever dit zelf gaarne willen gelooven, of het voorde nabestaanden zoo willen voor stellen, om den indruk van de ramp te verzachten. Maar andere berichten beschrijven de ontzetting, die er op het gelaat van twee der dooden stond, en zeg gen, dat daaruit onmiskenbaar blijkt, dat zij bij volle bewustzijn den vree- selijken val hebben gedaan. Zelfs de dokters, zegt een telegram, ontstelden van die uitdrukking van angst op de gezichten, en een verpleegster raakte haar zelfbeheersching kwijt. Of de twee andere dooden nog leefden, toen zij hun val deden, was niet na te gaan. De lijken waren schrikkelijk verminkt. Het ballonnet werd in flarden te ruggevonden. In de grootste stukken waren zigzag-vormige scheur :n,meldt een berichtgever, wien nog ouderwet- sche voorstellingen van den bliksem voor den geest schijnen te staan. Dr. Archenhold, directeur van de sterrenwacht te Treptow, heeft een verslaggever van de „Lokal Anzeiger" het volgende gezegd Een ballon loopt steeds het gevaar, wanneer hij bij krachtigen wind sterke wrijvingen veroorzaakt in zwaar met electriciteit bezwangerde lucht,dat het gas ontploft. Komt een ballon in een onweerswolk, dan doet men goed dadelijk ballast uit te werpen om erboven te stijgen. Bliksemstralen schieten niet alleen uit de wolken omlaag, maar ook van wolk tot wolk, bijna evenwijdig met de aarde. Zweeft de ballon in de baan van zoo'n blik semstraal, dan kan het gas dadelijk ontploffen. In het „Berliner Tageblatt" vertelt Hildebrandt van vroegere ballonon gelukken, door den bliksem veroor zaakt. Vrij zwevende ballons loopen minder gevaar, dan die door een ka bel met de aarde zijn verbonden. In 1907 is bij Rome echter het bekende ongeluk gebeurd, toen kapitein Uli- velli ten aanschouwe van den koning van Italië in een ballon opsteeg, en spoedig, op nog geen 300 M. hoogte, zijn ballon uit onbewolkten hemel door een biiksemshaai getroffen werd. Het gas ontplofte en het schuitje viel ter aarde. De luchtschipper stierf eenige uren later aan zijn wonden. De bliksem had hem zelf niet ge troffen. Hildebrandt vertelt verder, hoe hij eens samen met prof. Miethe in een ballon was opgestegen en in een onweer was geweest. De ballon werd een paar maal, zonder dat de lucht schippers iets deden, pijlsnel in de lucht opgeheven. Eindelijk vielen zij, daar veel gas ontsnapt was, snel en er zouden ongelukken zijn gebeurd, als een beuk den val niet had ge broken. Hildebrandt zegt nog, dat de raad, boven een onweerswolk te stijgen, moeilijk te volgen is, aangezien men niet weet, hoe hoog die reikt. Zaterdagmiddag tusschen vijf en zes uur heeft boven een gedeelte van Londen een voor den tijd des jaars buitengewoon zwaar onweder gewoed. Terwijl omstreeks half zes, toen de middagvoorstellingen der schouwburgen uitgingen, de honder den, die daar genoten hadden, „ver rast" werden door een hevige regen bui, welke hen zoo spoedig mogelijk een goed heenkomen deed zoeken in de gelukkig in de buurt van Pic cadilly niet schaarsche „tearooms", was dit weer niemendal vergeleken bij hetgeen men kreeg boven Hamp- stead, Islington, Hackney, Hotton, enz. Daar volgden hevige donderslagen op verblindende bliksemstralen, en stroomde eenigen tijd het water uit den hemel. Op vele plaatsen werden de straten een paar voet blank gezet en leden vele kelders en sous-teriains waterschade. Op verschillende plaat sen sloeg de bliksem stukken van schoorsteenen en uit muren en in Stepney sloeg het hemelvuur in een pakhuis aan Regents' Canal Dock, dat totaal uitbrandde. De bewoners van Rothefield Street in Islington hadden nog een sensatievol avontuur. Daar daalde n. I. in een tuintje achter een der huizen in genoemde straat een luchtballon neder. Te half vier was die ballon, bemand door capt. Maitland, vergezeld door een dame bij Crystal Palace opgestegen. In het luchtruim was op eens die onweersbui opgekomen en de ballon was door telkens veranderden wind in verschillende richtingen gedreven. De luchtschipper was genoodzaakt telkens ballast uit te werpen om den ballon drijvende te houden, doch boven Islington was hij gedwongen te dalen. Hij had gepoogd in Rocher- field Street neer te komen, maar de ballon was nog over de huizen ge dreven rukte een stuk van een schoor steen en daalde toen inden stadstuin. Gelukkig werden noch kapitein Maitland, noch de dame gewond de ballon was ernstig gehavend. Men begrijpt dat de geheele buurt uitliep, toen men bemerkte dat de ballon midden in de stad zou moeten neer komen en Rotherfield Street een menschenmassa werd. De dame, die dit ernstig ballon- avontuur mede maakte, had zich kranig gehouden en verklaarde zelfs „dat zij voor geen geld een zoo on gedacht avontuur had willen missen." Op den Loosduinschen weg tusschen de Gaslaan en de Regen- tesselaan te 's-Gravenhage, heeft gis terennamiddag een aanrijding plaats gehad van de Westlandsche Stoom tram met een open victoria, waarin een heer en dame waren gezeten. Laatstgenoemd rijtuigje werd zoo goed als verbrijzeld terwijl de inzittenden met den schrik vrijkwamen. De koet sier van het rijtuigje viel van den bok op de rails vóór de stoomtram, maar kwam door een gelukkige om wenteling ook niet met de stoomtram in aanraking en heeft ook geen noe menswaardig letsel bekomen. De komeet. De opmer king wordt gemaakt dat onze huis moeders dit voorjaar over het alge meen zeer traag zijn met het schoon maken. Ook dit brengt men in ver band met de komeet. Wij hoorden van de week juffrouw Pietje tot juf frouw Naatje zeggen Niet dat ik bang ben, dat de we reld zal vergaan, maar ik wacht maar met schoonmaken tot die 18e Mei voorbij is. Je kunt nooit weten, of zoo'n komeet misschien geen vuilen boel geeft(Historisch.) Het nieuwste. Vreemde woorden hebben over het algemeen bijzondere aantrekkelijkheid, zoowel onder het mannelijk als onder het vrouwelijk deel der Nederlanders. Te beginnen met de politiek, waar gesproken wordt van interpelleeren, interrompeeren, amendeeren en andere eeren. Het modevak wemelt van vreemde benamingen, te beginnen met modes, confectie's, tailles, cos tumes, blouses, pantalons etc., te veel om te noemen. Met de bedrijfs namen schijnt het denzelfden op te gaan. Men spreekt van fabrikant, een coiffeur, een cuisiJ11 een patissier, een photograaf, e5 Thans wordt in een provincial blad medegedeeld, dat iemand een Nederlandsche stad een bo-'" ding house zal openen. Dat En?i sche woord zal ongetwijfeld |ni vinden want geen rc-chtschan!8 Hollander, die prijs stelt op goeden naam, wil weten, dat h kostgangers houdt. Zelfs in dewer? mansbuurt spreekt men van con mensalen, hooger op houdt ieder een kamer met kost heeft aa'nf bieden, pension en in nog voornam kringen inviteert men betalend' logés. Daar raakt het deftige ook al af. Boardinghouse kan nu J. nieuwste en fijnste worden. Volgens een telegram uit San Jose is de republiek Costa Rica J teren geteisterd door een aardbevL' Een dertigtal schokken werden waai genomen. De laatste schok had Vw en twintig uur na den eersten plaats In de steden en dorpen waren de inwoners door den schrik bevangen- en zij vluchtten naar het open veld' waar bij het afzenden van 't bericht' nog groote menschenmasa's vertoef den, die hardnekkig weigerden naar hun huizen terug te keeren. Honderden gebouwen zijn ingestort De schade wordt op twee en een half millioen geschat. Zeer opmerke lijk, zijn er echter bij deze ramp voor zoo ver althans bekend is, geen per- soonlijke ongelukken te betreuren. In de Vereenigde Staten is een begin gemaakt met ophalen der kaar ten van de tiende volkstelling. Een leger van niet minder dan 65.000 tellers en 330 opzichters zal 30 dagen bezig zijn met het ophalen der kaarten De uitslag der telling moet bekend gemaakt worden voor den len Juli 1912. De kosten van de volkstelling zullen, dit er natuurlijk echt Ameri- kaansch bijgevoegd, 2,500,00 dollar bedragen. Men schat dat de bevol king van de Vereenigde Staten m ongeveer 90,000,000 bedragen zal tegenover 76,000,000 in 1899. ENGELAND. Gisteren kwam het Lagerhuis weer bijeen. Het Huis was stampvol. Bij de indiening van het guillotine-voorstel, waarbij de be sprekingen voor de begrooting van het vorige jaar beperkt worden tot 5 dagen, verklaarde de eerste minis ter Asquith, dat deze begrooting in hoofdzaak gelijk is aan die van het vorige jaar en terugwerkende kracht zal hebben. Er zullen eenige amen dementen van technischen aard wor den ingediend,uit welke de bedoeling van de regeering ten opzichte van sommige punten duidelijk blijkt, De Iersche leider Redmond zeide, dat hij de regeering zou steunen, omdat hij de verklaring, die Asquith op 14 April had afgelegd, als een voldoenden waarborg beschouwde, dat de beweging voor Iersche „home rule" snel tot een resultaat zou leiden, Hij ontkende, dat er eenige overeen komst tusschen de regeering en hem was gesloten. Balfour noemde die ontkenning belachelijk en verklaarde, dat de re geering den steun der Ieren bij de begrooting heeft betaald met het op geven der groote tradities, die zij ten plicht heeft te handhaven. Asquith ontkende in zijn antwoord, dat er een overeenkomst was gesloten en deelde mede, dat zijn verklaring van M April door het kabinet was opge maakt, zonder overleg met Redmond- Zij spreekt de weloverwogen onaf hankelijke meening van het kabinet uit en Asquith zou bij die meening zijn gebleven, onverschillig of Red mond het er mede eens was of niet. Na een verder geanimeerd debat werd het guillotine-voorstel aangenomen met 345 stemmen tegen 252. FRANKRIJK. Zondag zullen de kiezers der Fransche Repubiek 59' Kamer-afgevaardigden hebben te kie zen. Er zijn 2060 candidaten, dat w» zeggen, dat er 1463 teleurgestelde» zullen zijn, wanneer de kiezers hu» taak hebben verricht. loch is het aantal candidaten niet buitensporig groot, vergeleken "ij andere jaren. Dat komt, omdat de radicalen op congressen hebben besloten, om overal maar met één candidaat uit te kome»> en aldus te vermijden, da! de can didaten van twee radicale fractie tegenover elkaar komen te staan. in elk arrondissement wordt o gemeenschappelijke radicale canfl daat gekozen in een bijeenkomst va alle kiezers, die een jaar lang de hebben uitgemaakt van een der ra cale fracties. Op deze wijze wil men v

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2