KOOP. f. HUySMAN. Woensdag 20 April Op den iaad van de Kampong. 1910e Feuilleton. aan streng concur- prijzen geleverd door VENHAAGSCHE G. BEKEK Jzn. tram Walcheren mtramdienst. iBjjsche Havendienst Wester-Schelde. totier 1910. 48e Jaargang. BINNENLAND. L aanbevelend. vertrek naar elders wordt P aangeboden een so- aljjK gebouwd en mo» sricht nieuw WOON» eneden en bovenwoning, n opgang. Br. lett. A., Bu- Bingsche Courant." nappii van restiaa te 's MAYENHASE. rzekeringen van Kapitalen den, van Lijfrente, Wedu- en, Kinderverzorging enz., billijke Premiën. en inlichtingen worden trekt door den Agent: singen (Station: 9.20 12.15. >11 8.15. Hat vertrek van de de Paul Krugerstraat en het resp. 5, 10 en 13 minuten later, delburg6.25, 9.23, 12.18, n 8.18. dekerke nasr Domburg: 6.45, 3.20, 6.— en 8.40. itu g (naar Vlissingen en Mid- .40, 10.40, 1.35, 4.15, 6.55 idekerke (naar Vlissingen en 5.54, 8.30, 11.29, 2.24, 5.04, n Vlisiingen-ïïiddelburg v.v. isaiNQEN4 40f 5.50f 7.55 11.45 12.30 1.15 2.— 2.45 5.5.50 6,55 7.50 8.50 3kken van de Remise, de au- van het Padhuis. DELBUBG: 5.15t 6.25J" 8.40 12.30 1.15 2.— 2.45 3.30 .50 6.55 7.50 8.50 9.40 10.26 niet verder dan tot de Re ders treinen gaan naar het ssingen v.m. 6.6.20, 6.45, 8.50, 9.30, 10.—, 10.20, 10-40, Nm. 12.—. 12.30,1.—, 1-30 3.25, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 7.-, 7.20, 7.40, 8,20. Buitensluis: vm. 6.10, b.su, 8.30, 9.15, 9.60, 10.10, lO.oO, 0, 11.50. N.m. 12.10, 12.45. 2.50*, 3.10*. 3.40,4.10,4.40, 6.25, 6 50, 7.10,7.30,8.8.30> fvssrten vallen deeZoDdags m - ,10 a) b) 3,43 ej ea 0,35 d) 12,35 a) 4,10 c) en 7,05 45 g) nm. 2,15 a) en 5,05 12,10 a) bj'3,43 en 6.35 d) W 0 minuten na het vertrek v dekenskerke n.Nenae i vm.;V' en naar Breskens, Borseele00 No. 92 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. I ftbonnemenis-ftduertentiën op zeer uoordeeüge voorwaarden Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins reden Zondagmiddag geruimen tijd door Apeldoorn, overal met groo te hartelijkheid begroet. Op verschil lende punten langs den weg had zich een groote menigte opgesteld en deed de Koningin Prinses Juliana, die op haar schoot had plaats genomen, met de handjes wuiven. H. K. H. Prinses Juliana heeft reeds een rijpaard en een fraaien Shetland- schen ponny, die Zaterdagmiddag op Het Loo werden aangevoerd. De Rijksmiddelen. De opbrengst der rijksmiddelen over de maand Maart, geven, over het geheel genomen, een beeld van een bevredigende ontwikkeling in het zakenleven, zegt het „Hbl." Tot bij zondere opmerking zou de staat overigens geen aanleiding geven, ware het niet, dat het hoogt verras sende cijfers van den accijns op het gedistilleerd sterk de aandacht ver dient. Tot dusverre heeft men slechts kunnen gissen naar den invloed der jongste accijnsverhooging op het jenevergebruik. Immers waren aan vankelijk met het oog op de in De cember afgekondigde verhooging be langrijke voorraden ingeslagen, ten einde nog van de lagere heffing te profiteeren, en kon niet met zekerheid worden nagegaan, welk gedeelte van de opbrengst aan deze abnormale lijdelijke vermeerdering van de vraag Ie danken was. Daar deze accijns uiterlijk twee maanden na het inslaan van den voorraad moest worden betaald, mag men aannemen, dat die factor in Maart niet meer heeft nagewerkt, en nu is het uiterst opmerkelijk, dat de opbrengst van den accijns op binnen- en buitenlandsch gedistilleerd in de aigeloopen maand bij een eindcijfer van f 2,094,697 slechts f 88,593 hoo- ger is dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar, terwijl de opbrengst niet minder dan f521,970 ten achter blijft bij 1/12 gedeelte der raming. Wat dit ten aanzien van het verbruik beteekent, wordt duidelijk uit de navolgende cijfers Per H.L. gedistilleerd a 50 pet. bedroeg de accijns verleden jaar f63. Over 1909 werd in het geheel circa f 26 miliioen aan jeneveraccijns ont vangen, zoodat het verbruik onge veer 410,000 H.L. moet hebben be dragen. De raming voor 1910 is bij een tot 90 per H.L. verhoogde heffing opgemaakt op een eindcijfer van f 31,400,000, d.w.z. op een aan genomen consumptie van circa 350,000 H.L, waaruit volgt, dat eene ver mindering met circa 15 pet. con- naar Breskens tan hoogste 0 minuten wachten. 15 aa kt. in 46 ctober kan de boot van t tot Weekdagen van 16 April t° Schets uit het Bataviasche leven. 1.) De anders zoo druk bezochte toko's aP Pasar-Baroe raakten langzamer hand geheel verlaten. De dames had- pn haar inkoopen gedaan en tegen "aalf uur vertrokken de laatsten om p het toebereiden der sterk gekruide 'isttafel toe te zien, voor zoover zij niet even waren aangewipt bij e een of andere vriendin, waar gauw nog een kaartje werd gelegd. as de njonja niet op tijd thuis, an zorgde de kokkie wel, dat de Rages den gevulden etensdrager aar de kantoren in de benedenstad 'achten, waar de vaders en oudere oons hun bezigheden hadden. Iets j 5r aénen kwamen de kinderen uit th en was mama dan n0£ niet Df h't ^an wer(^en de moederlijke >"chten door kokkie en baboe waar- sumptie werd verwacht, als gevolg der accijnsverhooging. De opbrengst over Maart jl. ad f 2,094,697 verte genwoordigt evenwel slechts een verbruik op den basis van 279,000 H.L. per jaar, d. i. ruim 31 pet. min der dan de consumptie over 1909. Indien deze verhouding ook verder gehandhaafd blijft, dan, zou de ver hooging van een fiscaal standpunt beschouwd, een deerlijkfiasco worden, aangezien van de geraamde hoogere opbrengst alsdan weinig terecht zou komen, tengevolge van een veel ster ker vermindering van het verbruik, dan tegemoet werd gezien. Minister Nelissen. Naar de „Msb." uit goede bron ver neemt, houdt minister Nelissen sinds enkele weken zijn verblijf te Enschedé. Tot algeheel herstel van gezondheid zal de minister nog eenigen tijd in Twente rust houden. Volgens het „Huisgezin" zal binnen veertien dagen of drie weken beslist zijn, of de gezondheidstoestand van minister Nelissen dezen zal veroor loven, zijn ambt weer op te nemen, dan wel of hij zich genoopt zal zien zijn hooge functie neer te leggen. Een nieuw Koninklijk paleis. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct." schrijft Wanneer de Koninklijke familie de pastorale stilte der landelijke omge ving van het vorstelijk lustslot te Apeldoorn gaat opzoeken en ook de kringen onzer „upperten" elkaar na een vermoeienden season van gran dioze winterfestijnen „rendez vous" geven naar de badplaatsen der Ri viera, dan wordt het stil in het def tige stadskwartier, waar de partrici- sche huizingen gelegen zijn. En 't Paleis in het Noordeinde, waarvan de koninklijke standaard is neergehaald en waar nu de schild wacht in zijn eenzaamheid heen en weer drentelt, geeft meer dan ooit den indruk hoe weinig vorstelijk dit verblijf der Koningin inderdaad kan worden genoemd. Hoeveel vorstelijker en koninklijker van conceptie is de in 1879 gebouwde vleugel, waar de stallen gelegen zijn. Hokkerig en zon der groote, ruime zalen biedt het niet eens gelegenheid om in voorko mende gevallen aan de gasten der Koninklijke familie een logies te bie den, dat inderdaad royaal kan ge noemd worden. Van de moderne eischen van comfort kan hier dan ook hoegenaamd geen sprake wezen. En wie in de periode van afwezig heid van het vorstelijk gezin er wel eens doorwandelde, komt tot de con clusie, dat ook de ruimte voor eenigs- zins omvangrijke avondpartijen hier uiterst beperkt is. Onder Frederik genomen. De kinderen kwamen er niet bij te kort, want de liefde van den inlander voor blanke kinderen is dikwijls beschamend voor menige blanke moeder. 't Was dien middag buitengewoon warm. Loodrecht scheen de tropische zon in de nauwe ruimte tusschen de lange rijen van dicht bij elkander staande huizen, zoodat van schaduw geen spoor te bemerken viel. Juist sloegen twee mannen den hoek van Pasar-Baroe om in de richting van Pasar-Baroe-Oost. Zooals Pasar-Baroe het meest bezocht wordt door In dische lui met kleine fortuinen en inkomens, zoo is ook Pasar-Baroe- Oost en daar achterliggende buurten hoofdzakelijk het verblijf van Indische familiën. Winkelt de élite op Noord- wijk en Rijswijk in de prachtige maar dure Europeesche toko's, in welker omtrek zij ook haar buiten verblijven heeft, de menschen met schralere beurzen kunnen beter in de Chineesche toko's op Pasar-Baroe terecht. Wie er buiten de Indische familiën komen zijn meest doorrei- zenden, die uit nieuwsgierigheid een kijkje nemen. Vooral het scheeps- den Grooten één der vroegere eigenaars moet het al reeds zoo zijn geweest. Voltaire, die er op last van den koning zijn intrek had genomen, schreef den vorst, dat de toestand van het Paleis hem alle aanleiding gaf om er het zinnebeeld van alle menschelijke grootheid in terug te zien. Eenige jaren later bij den nieuwen Pruisischen gezant, graaf Von Podewils gelogeerd, schrijft Vol taire in een brief aan de Koningin „de votre vaste et ruiné palais de ia Haye." Dat het zoo erg niet meer ger steld is, behoeft natuurlijk geen be toog. Maar hoog tijd wordt het toch dat men de noodzakelijkheid eens gaat overwegen om aan de Koningin in haar residentie te verzekeren, dat den naam van Koninklijk Paleis vol komen waardig is. Wil de Hofstad het verblijf hier voorde Koningin aantrekkelijk maken en dat bezoek niet meer en meer tot de uiterste noodzakelijkheid beperkt zien, dan mag men er tevens wel eens op bedacht zijn haar meer vrijheid r'an beweging mogelijk te maken dan nu het geval is. Want nog altijd is het haar niet mogelijk een voet buiten het paleis te zetten zonder direct gevolgd te worden dooreen nasleep van nieuws gierige menschen. Het feit dat deze oploop steeds veroorzaakt wordt door dames uit onze beste standen, is wei een bewijs, dat men de beschaving niet steeds aantreft waar men ze m de eerste plaats zou denken te kunnen vinden. Mr. T. M. G. Asser. Het is heden de herdenkingsdag van mr. Asser's promotie, 50 jaren geleden. Op den 19den April 1860 trad een jonge jurist in de maatschappij, die een van de weinige Nederlan ders zou worden, wier namen men over de geheele wereld onder de beste rekent. De wetenschap van het in ternationale recht heeft in hem een voorganger als weinige in de his torische plaats, aan ons vaderland in die wetenschap en de beoefening baret praktijk toekomende, werd het door hem opnieuw bevestigd. Zijn beminnelijke omgangsvormen en de gemakkelijkheid waarmede hij in de vreemde talen zich uitdrukt in woord en schrift, maakten hem tot een bij uitstek representieve persoonlijkheid in de diplomatieke en in de inter nationale geleerde wereld. Daarnevens heeft hij niet slechts de wetenschap met tal van geschriften verrijkt, maar ook ons land als deskundig raadgever van de regeering in menig moeilijk geval voortreffelijke diensten bewezen. Aan eerbewijzen in binnen-en bui tenland heeft het Asser in zijn leven niet ontbroken. Ook heden zullen de volk ontmoet men hier nog al eens, waar zij in de goede en goedkoope Chineesche restaurants voor weinig geld de maag komen vullen met lekkernijen, die zij aan boord moeten missen. Hun inkoopen doen zij ge woonlijk liever op hei vuile markt plein Glodok, waarachter Japansche en Inlandsche schoonen hun komst steeds met genoegen te gemoet zien. Ook liefde is daar te koop en voor een civielen prijs. De twee mannen, die blazende en hijgende, met Iangzamen tred naar huis stapten, waren vriendeneen totok en een sinjo, die anders ge woonlijk maar liever elkander ont wijken. Doch verschillende omstan digheden hadden deze mannen, beiden van geringe afkomst, maar door energie en slimheid tot zekere wel vaart gekomen, bij elkander gebracht. Winters was indertijd als koloniaal uitgekomen, om zijn oude moeder met het handgeld te helpen, en zelf eens in de wereld rond te zien. In handenarbeid had hij niet veel lust, en als kantoorlooper verdiende hij te weinig naar zijn zin. En verder zou hij het wel niet brengen, daar best bevoegden zijn verdiensten loven naar hem toekomt. Geen betere hulde ware te bedenken geweest dan die men hem gaat brengen zijn naam voor de toekomst te verbinden aan een bibliotheek van internationaal privaatrecht welke deel zal uitmaken van de boekerij van het Vredespaleis. Daar zal die naam voortleven daar sta hij gebeiteld als een teeken van Nederland's roem bij den aanvang der 20ste eeuw. („N. Ct.") A. Kruijt. f De hoofdinspecteur der telegrafie, de heer A. Kruijt, is Zaterdag in den ouderdom van 69 jaar te Scheveningen overleden. De overledene had een hoogst eer volle, bijna 50jarige loopbaan bij dezen tak van staatsdienst achter zich. Met 1 Juli a.s. zou hij zijn gouden ambtsfeest hebben gevierd. De heer Kruijt ving zijn werkzaamheid in dienst van den Staat aan als leerling-telegrafist. In 1891 werd hij van commies bevorderd tot inspecteur, waarna in 1902 zijn benoeming volgde tot de hooge be trekking, welke hij tot zijn dood toe vervulde. Herhaaldelijk vertegenwoor digde hij ons land op internationale congressen. Roosevelt De oud-president der Vereenigde Staten van Amerika, Roosevelt, wordt Vrijdag 29 dezer per trein van 1 u. 31 ni. HoIIandsche spoor in den Haag verwacht. De heer Roosevelt zal in het Hotel des Indes zijn intrek nemen. Postkwitanties. Uit een in de nieuwsbladen ge voerde gedachtenwisseling in zake de betaling van port voor mededee- lingen op door tusschenkomst van de post in te vorderen quitantiën en wissels, blijkt dat daaromtrent eenig misverstand bestaat. De bedoeling is slechts, te weren allerlei mededeelingen, inlichtingen, enz., geen rechtstreeks verband hou dende met de eigenlijke quitantie en al die reclames, welke hinderlijk zijn voor eene vlugge behandeling van die stukken door de postbeambten. Zeker is het, dat geen extra port zal worden gevorderd voor de ver melding van den naam, de woon plaats en het beroep van den schuld- eischer, voor de opneming van zijn telefoonnummer en telegram-adres, voor eene opgaaf van filialen en dépöts, welke eventueel van zijn zaak beslaan, van abonnementsvoorwaar- den op nieuwsbladen en tijdschriften en van den prijs van adverlentiën, maar wel over uittreksels van regle menten of statuten, en voor waar schuwingen, enz., gericht tot de schuldenaren. hij niet meer dan het gewoon lager onderwijs had genoten, ofschoon het hem noch aan gezond verstand noch aan scherpzinnigheid ontbrak. Deze eigenschappen waren voldoende ge weest om hem, toen zijn zesjarige diensttijd verstreken was, een plaats als pakhuisknecht bij een Chineesche firma te bezorgen; en door eerlijk heid en oplettendheid won hij het vertrouwen van zijn chef, die hem na verloop van eenigen tijd belastte met het toezicht op de verschillende toko's, welke hij in de buurt van Pasar-Baroe en van Senen bezat. Senen is gelegen te midden van de militaire kampementen en de clienteele bestaat bijna uitsluitend uit militairen. En de Chinees, die spoedig bemerk te, dat hij Winters volkomen ver trouwen kon, liet hem in alles zoo veel mogelijk de vrije hand, daar hij zelf dikwijls op reis moest voor de rijst- en koffieaanplantingen, welke hij in den omtrek van Buitenzorg bezat. Het ondergeschikte personeel wist, dat zij voor Winters evenveel respect moesten hebben als voor den Baba zelf, en de onderchef maakte daar geen misbruik van. Scherp Mochten sommige personen of firma's een nog bescheiden voorraad quitantie-formuiieren bezitten, welke niet aan de gestelde eischen voldoen, dan zullen naar wordt verzekerd, verzoeken, om die formulieren nog gedurende eenigen tijd te mogen blijven bezigen, zonder betaling van extra-port, door het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie gaarne in overweging worden genomen. Aan het vanwege de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen dezer dagen te Arnhem en 's Graven- hage afgenomen mondeling examen gemeente-administratie werd door 255 candidaten deelgenomen. Hiervan zijn 128 tot het afleggen van het schrifte lijk gedeelte op 25 Juli a. s. toege laten. Eert jongensweeshuis. Te Het Loo, gemeente Apeldoorn, is in den ouderdom van bijna 80 jaar overleden de heer M. Berghorst, een der oudste en eenvoudigste, doch tevens een der rijkste ingezetenen. Zijn woning, bij het Paleis gelegen, wordt, volgens testamentaire beschik king, eerlang afgebroken en daar ter plaatse een jongensweeshuis gesticht, waarvoor nagenoeg het geheele ver mogen beschikbaar gesteld is. Vlissingen, 19 April. Ter gelegenheid van den jaardag van -Z. K. H. Prins Hendrik wapperde heden van alle openbare gebouwen de driekleur. Ook de mailbooten, de loodskotters en rijksvaartuigen had den gevlagd, terwijl verschillende particulieren eveneens het nationale dundoek hadden uitgestoken. Op den Koningsweg werd een groote parade gehouden, door de troepen alhier in garnizoen, welke gecommandeerd werd door den kapi tein V. Repelius. VOETBAL. Zeelandia I (Goes)-E. M. M. II 1—3. Deze wedstrijd had plaats re Goes, ten aanschouwe van eenige honder den toeschouwers. Goes verscheen voltallig, terwijl de Vlissingers 2 in vallers hadden. Het gelukte den jon geren „E. M. M.'ers" de Zeelandianen uit hun overwinningsroes te wekken. Deze speelden nl. hun drie laatste wedstrijden 3—3, 3—2 en 20. Hard hebben ze evenwel moeren werken, om de 2 kostbare puntjes in de wacht te sleepen. Ga zoo voort „E. M. M." en ge wordt kampioen der Zeeuwsche competitie. Als de elflallen zich opstellen, blijkt dat de Vlissingers in het wit spelen, om verwarring te voorkomen. (Goes heeft nl. ook rood witte over- lette hij op, dat ieder zijn plicht deed, maar niemand overlaadde hij met bezigheden, en voor ieder had hij steeds een vriendelijk en aan moedigend woord over. Iedereen, van den boekhouder tot den minsten koelie, mocht hem graag lijden. Anders was het gesteld met den sinjo Swendels. De bonhommie van dezen parvenu was onnatuurlijk en ruw. Ook hij was ais magazijnmeester bij een rijken Chinees op Pasar-Ba roe werkzaammaar het werkvolk moest niets van hem hebben. Met sinjo's uitermate gemeenzaam tot in het gemeene toe, was hij ruw, on hebbelijk en handtastelijk tegen de inlanders, die hem zooveel mogelijk uit den weg gingen. Zijn chef merkte dat ook wel, en tevens, dat op zijn eerlijkheid niet best was staat te maken, maar Swendels had een mooie, jonge dochter, en om die reden wenschte de wellustige Chinees goede vrienden met den vader te blijven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1