Eerste Blei Draagt Plouvier's Schoenwerk. No. 90. 48e Jaargang. 1910. Maandag 18 April. Dit nummer hestaat uit 2 bladse Brieven uit de ffofsfad. Feuilleton. Het Geheim van den Ouden Visscher. bïnnenXand. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen LXIIi. Zoo dol als verleden jaar na de geboorte van Prinses Juliana zal het op den 30en April wel niet toegaan in onze schoone Hofstad, maar toch laat het zich wel aanzien dat er weer dapper gefeest zal worden. Nu, als je maar één prinsesje hebt dan mag dat ook wel. Hoewel de grooteren stellig ook niet thuis zullen blijven op dezen dag, is het toch een heel goed denkbeeld om vooral de jeugd te laten feest vieren geen dag is daarvoor zóó geschikt als de verjaar dag en dan nog wel den éérsten verjaardag! van ons kleine Prin sesje. Door het Haagsche comité voor Volksfeesten zullen ter gelegenheid van de viering van den eersten ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana des middags van 2—4 uur in ver schillende gebouwen voorstellingen voor kinderen geven worden. Een 2000 tal kinderen, leerlingen van openbare en bijzondere scholen, zul len tot deze voorstellingen worden uitgenoodigd. Merkwaardig dat het gemeenbestuur zich zoo koel betoond heeft ten op zichte van dezen gedenkwaardigen jaardag, juist waar het de Haagsche schooljeugd betreft. De schoolcom missie had in overweging gegeven omsden30en April tot een vacantiedag te maken, doch B. en W. wilden daar niets van hooren. Misschien heb ben ze gedacht aan de mogelijkheid dat het huwelijk van onze Koningin en den Prins nog heel rijk gezegend zal worden en als dan de verjaardag van elk prinsje en van elk prinsesje een vacantiedag moet worden, dan blijven er voor de Haagsche school- kindertjes te weinig schooldagen over en dan worden die kindertjes niet knap genoeg. Als ze zoo ge dacht hebben dan vind ik dat B. en W. een goede pa en ma van de Haagsche schoolkindertjes zijn. Maar nu kan iemand met een erg Oranje kleurig hart allicht in teedere ont roering uitroepen, dat in elk geval de Koninklijke familie nog maar éen enkel spruitje telt en dat het dit maal gaat om den éersten jaardag van het zoolang en met zooveel span ning verwachte prinsesje, dus dat er ditmaal al heel bijzondere omstan Vrij bewerkt door M. J. Korving. o— 54.) „Aan u heb ik het herstel in mijn rechten en het bezit van dit kasteel te danken. Het zal me gelukkig ma- ■ren, als ge ze voortaan ook als het uwe wilt beschouwen." »Nu niet," antwoordde Henri Gar- Qel, die nauwelijks in staat was zijn hevige gemoedsaandoening te ver- 5ergen. „Ge kunt mij thans best ont beren." »Neen, neen, ge moet bij ons blijvenJa ge blijft bij ons niet Jaar Qe moogt niet heengaan, zon der dat wij u met daden onze dank baarheid hebben betoond. Marie en wij zullen u liefhebben als een Demind lid van onze familie." «wel zeker," voegde Marie er me' een innemend lachje bij. „Wij digheden zijn, die een extra vacantie dag wettigen. Zeker is het, dat velen aan B. en W. de weigering hebben kwalijk genomen en dat men zelfs aan dat college heeft verweten niets meer of minder dan „politieke neu traliteit" Nu, de lezer zal weten dat die kwalificatie sedert de kouwe drukkie daarover door onze vuur- roode en rozeroode schoolmeesters gemaakt, een erg kwalijk luchtje heeft voor iederen rechtgeaarden, nationaal-denkenden en Oranje-voe lenden Nederlander. Zoo'n kwalifica tie toe te passen op B. en W. van onze Hofstad lijkt me dan ook al heel bedenkelijk en onverdiend, hoeveel ik overigens ook gevoel voor extra-vacantiedagen, niet alleen ter- wille van de jeugd, die wel eens graag buiten de kille schoolmuren wil blijven, maar ook terwilie van onze schoolmeesters die het immers zoo vreeselijk hard hebben, dagen nacht zwoegen om die ondankbare jeugd tot allerlei christelijke en onchriste lijke maatschappelijke en onmaat schappelijke deugden op te leiden. Doch laten wij terug keeren tot het feest op Prinses Juliana's ver jaardag. Voor een plechtige opening is alvast gezorgd. Door den kolonel-commandant van het regiment Grenadiers en Jagers is goedgunstig beschikt op het verzoek van het Comité om tot inwijding van dezen gedenkdag te middernacht (29/30 April) aan den voet van het Nationaal Gedenkteeken op het Plein 1813, door de Koninklijke Militaire Kapel, onder leiding van den luitenant directeur N. A. Bouwman, koraalmu- ziek te doen uitvoeren. 't Is te hopen,dat een zoo stichtelijk begonnen dag niet met onstichtelijke dronkemanstooneelen zal eindigen. Nu, als alles zoo goed gaat als 't vorige jaar, dan is er geen reden tot klagen. Ook nu zullen er weer heel wat menschen op de been zijn, daarvan kan men overtuigd zijnvooral 's avonds om naar „de lichtjes" te gaan kijken. Natuurlijk zal de illumi natie niet zoo overweldigend schitte rend zijn als bij het geboortefeest, maar toch zal er ook nu weer veel moois te zien zijn. Daarvan heeft dezer dagen Prins Hendrik zelf zich kunnen overtuigen bij een bezoek aan de gemeentelijke electriciteitsfa- briek, bij welke gelegenheid Z. K. H. o.a. getoond werd een eiectrische illuminatie, geconstrueerd voor de viering van het eerste jaarfeest van H. K. H. Prinses Juliana. Deze illuminatie bestaat uit een hebben uw tegenwoordigheid noodig om ons geluk volkomen te maken." Henri Gardel boog het hoofd en hield de hand voor het gelaat om de tranen te verbergen, die langs zijn wangen biggelden. „Ik kan uw beden niet langer wederstaan," zeide hij eindelijk, „doch laat mij een oogenblik alleen om te overleggen." Hij ging nu in de aangrenzende kamer, en na de portières dichtge trokken te hebben, bleef hij daar een oogenblik. In een paar seconden onderging hij nu een allermerk waardigste gedaanteverwisseling. Hij trok den zijden gordel los en met een enkele beweging viel het Moor- sche overkleed van zijn schouders vervolgens zette hij zijn fraaie muts af en met een kleine beweging van zijn hand verdween ook zijn baard. Het weelderigste zwarte haar viel nu in rijke lokken op hals en schou ders in plaats van het roodbruine overkleed omsloot nu een smaakvol gegarneerde japon van zwarte zijde de sierlijke gestalte. Welk een verandering! Nu de volle donkere baard, uie wangen, TELEFOONNUMMER 10» reusachtige vergrooting van de beken de fotografie van H. M. de Koningin met Prinses Juliana in electrisch licht. De lijnen dezer fotografie wor den gevormd door circa 3000 kleine gloeilampjes, weike door een scha kelmechanisme achtereenvolgens uit geschakeld worden, zoodat het op het publiek den indruk maakt, alsof dit beeld zeer snel in lichtlijnen ge- teekend en daarna plotseling uitge- wischt wordt. Dit herhaalt zich om de twee minuten. Het geheel is omvat door een ronde lichtende lijst, die door de koningskroon, mede in lampjes uitgevoerd, gedekt wordt. Het Feestcomité 1909, dat leiding heeft gegeven aan de feeslelijkheden in de Residentie ter gelegenheid van de geboorte van H. K. H. Prinses Juliana, en waarvan de herinnering aan de herauten, den lichtstoet en het groote feest in de Maliebaan nog voortleeft, heeft besloten den eersten verjaardag van de Prinses luisterrijk te vieren door het organiseeren van een groot waterfeest in den prachtigen historischen hofvijver (Vijverberg). Het sympathieke denkbeeld om op Prinsessedag aan de feestviering een werk aan menschenliefde te verbinden, zal vermoedelijk uitstekend slagen. Het denkbeeld van den verkoop van een „Julianabloem" op dien dag, ten bate van arme tuberculoselijders, heeft blijkbaar overal veel instemming, ge vonden. Met de aanvragen er voor loopt het al enorm, terwijl men het bloempje nog niet eens heeft gezien. Verschillende particulieren bv. bestel den hoeveelheden om kosteloos op de scholen te verspreideneen aantal winkeliers vroegen eveneens eene collectie aan eer.ige maatschappijen verleenden door ruimen aankoop reeds goede medewerking. De kleine celluloïdbioem zal slechts 10 cents kosten, dus valt haast binnen ieders bereik, behalve dan van de allerarmsten, voor wie helaas een dag als deze geen feestdag heeten mag. Doch ook om hen is gedacht. De verkoop is met goedvinden van het bestuur der Nederlandsche Cen trale vereeniging tot bestrijding der tnberculose en de plaatselijke ver eeniging tot bestrijding der tuberculose, gegund aan de 's Gravenhaagsche stadsgezondheidskolonie, die zich' eensklaps blijkens haar statuten de tuberculosebestrijding ten doel stelt, en wier bestuur medewerking verkreeg van eenige heerendaaruit ontstond een comité ter voorbereiding van den verkoop. Dat comité zou wenschen, dat een ieder zich tooide op 30 April met de bloem welke het fibonnenients-ftduerientiën op zesr uoordeslige uoorioaafden lippen en kin bedekte verdwenen was, zag men een geheel ander ge laat en wel een gelaat van groote schoonheid. Doch de schitterende oogen waren dezelfde behalve dat ze vol tranen stonden, toen het gezel schap ze weer te zien kreeg. Eenige minuten hield de verwon dering ailer tong geboeidhet was geheimzinnig stil. Toen sprong Edu- ard op, legde zijn hoofd tegen de borst der schoone vrouw en, tegelijk lachend en weenend, juichte hij „Moeder, moeder! Lieve moeder!" „Ja, mijn kind, ja, mijn zoon zeide zij, terwijl ze hem vurig aan haar hart drukte en zijn gelaat met kussen bedekte. Geen pen is in staat om de aan doeningen te beschrijven, die in deze oogenblikken hun ziel bestormden de harten van deze vier menschen waren te hevig bewogen, zij gevoel den zich te gelukkig, om door woor den aan hun gevoel lucht te kunnen geven. Isabella, gravin de Sauterne, de zoo lang verstooten vrouw, stond nu voor hen, en zij was dezelfde per soon als de onverschrokken Henri moet verkoopen, een ieder, dus van de rijksten tot de armsten. Want eerst als dat gebeurt dan krijgt de verkoop de beteekenis, welke hij moet ver krijgen heel een volk offert op één dag in het jaar een penning ten bate van de lijdenden. Nu zijn er he laas, wier levensomstandigheden het niet gedoogen dat zij offeren voor den medemensch, die lijdt; er zijn er wien het niet vergund is, ook maar één cent anders te besteden dan voor het strikt noodzakelijke. En toch zou het comité zoo gaarne zien dat op dien enkelen dag een ieder droeg éénzelfde bloem. Dat kan alleen wor den bereikt met hulp. Het comité zou de bloemen op de scholen ver krijgbaar willen stellen 29 April, al thans indien schoolautoriteiten en onderwijzers daartoe medewerking willen verleenenhet zou op dien zelfden dag op de scholen der be hoeftige kinderen de bloem gratis willen uitdeelen en dit indien het hiertoe noodige geld wordt ontvangen, want filanthropisch mag het comité hierin niet optreden. Zooals ik reeds zeide, is thans al gebleken, dat het comité in dezen niet vergeefs op de weldadigheid der vermogende Hagenaars heeft gerekend. Ook in ander opzicht heeft het comité blijkbaar niet misgerekend. Voor den verkoop op den 30sten Aprii stelde het zich voor de hulp te verkrijgen van winkelzaken, ma gazijnen, van dames en van kinderen. De winkeliers willen die verwachting niet beschamen. Den verkoop in de binnenstad en op de drukke punten (stations, eind punten der trams enz.) zou het comité gaarne zien in handen van dames, in de buitenwijken in handen van kinderen. ik mag ook niet vergeten, mede te deelen dat de Haagsche Tramweg- Maatschappij haar medewerking ver leent door op 30 April allen verkoo- pers en verkoopsters gratis trammen aan te bieden. Bovendien heeft de Maatschappij een groote collectie bloempjes besteld om die op 30 April onder haar personeel uit te deelen. Het comité verwacht veel van Den Haag. Het heeft besteld 100.000 bloemen. De inkoopsprijs is uiterst gering. Het comité betaalt niets meer dan den werkelijken kostprijs, hiertoe in staat gesteld door de leveranciers de firma Stappers Co., Korte Poten 3, en den fabrikant der Eerste Ne derlandsche Ceüuloïdwarenfabriek, A. N. Honig, te Koog a/d Zaan. Waar aldus ieder en alles mede werkt, belooft Prinsessedag een zegen te zullen worden voor arme en lij dende medemenschen, die den naam van prinses Juliana zullen zegenen. Welk een heerlijk gezicht zal het zijn, als op dien gelukkigen dag ieder, letterlijk ieder op straat, oud en jong, arm en rijk, met dat zoo heel véél .zeggende kleine bloempje zal getooid zijn. Welke heerlijke gedachten zal die aanblik opwekken en hoe zullen die nietige bloemskens de oprechte feestvreugde verhoogen Lepelaar. Gardel. Hun verbazing was groot, zij konden het bijna niet gelooven, en toch was er geen twijfel mogelijk. Het duurde wel een half uur, voordat onze vrienden na de uitingen van het levendigste gevoel weer eenigszins hun bedaardheid terugge kregen hadden. Toen zaten zij weer rustig en vertrouwelijk bij elkander. „Komaan," sprak de markies, „nu wij voor het oogenblik aan de ge voelens van ons hart genoeg hebben lucht gegeven, wilde ik u gaarne verzoeken mevrouw de Sauterne, aan onze nieuwsgierigheid te voldoen, door ons nog een en ander uit uw romantisch leven te verhalen." „O, met genoegen" antwoordde de gravin met een aanminnig lachje „doch het voornaamste weet ge reeds. Wat ik nu te verhalen heb, dient meest tot aanvulling van mijn verklaring Nadat ik de zorg voor mijn kind aan Jean Dumat en zijn vrouw had opgedragen, zwierf ik eenigen tijd doelloos rond. Wat moest ik aanvan gen Ik begreep, dat een jonge vrouw aan vele gevaren is blootgesteld, die het mannelijk geslacht niet bedreigen ik besloot mij daarom als man te H. M. de Koningin-Moeder te Haarlem. Gisterenmiddag heeft H. M. de Koningin-Moeder een bezoek gebracht aan de bloemententoonstelling. H. M., vergezeld van jonkvr. Van de Poll, baronesse Van Ittersum en dn heeren jhr. De Ranitz en Van Tets, kwam te 2 u. 20 uit Den Haag te Haarlem aan en werd aan het station ontvangen door jhr. Boreel van Hogc- landen. In hofrijtuigen werd dadelijk door de vlaggende hoofdstraten naar het terrein gereden, alwaar het hooge gezelschap even over halfdrie uur aankwam. H. M. werd aan den ingang ont vangen door het hoofdbestuurslid der Vereeniging voor Bloembollencultuur en de Tentoonstellingscommissie. Het dochtertje van den heer Van Waveren, den voorzitter van het tentoonstel- lingsbestuur, bood H. M. een ruiker aan. Door bovengenoemde heeren bege leid, ondernam H. M. eene wande ling over het terrein, waarbij zij door den heer Krelage werd ingelicht, ter wijl zij zich door dezen verschillende inzenders deed voorstellen. Met groote ingenomenheid werd alles door H. M. bezichtigd. In de kunstzaal, welke als ont vangstsalon was ingericht, gebruikte H. M. de thee, die Haar door de dames Van Holkema—De Breuk en Tadema—De Breuk, de dochters van den secretaris der Vereeniging voor Bloembollencultuur,geschonken werd. Daar teekende H. M. tevens het livre d'or. Bij het bezichtigen der schilde rijen in de zaal gaf de kunstschilder A. L. Koster H. M. de gewenschte inlichtingen. Tijdens de wandeling over het terrein werden aan H. M. ook de leden der internationale jury voorgesteld. H. M. keerde per trein van 4.41 uur naar Den Haag terug. Ouderdoms- en invaliditeits verzekering. Het „Huisgezin" (een kath. blad) vestigt de aandacht op de ook door kleeden. Daar ik lang en slank was, stond die vermomming mij zeer goed, en toen ik een baard omgedaan had, was ik zelf verbaasd over mijn ver anderd uitzicht. Wel hoopte ik, dat ik nog eenmaal in mijn rechten zou hersteld wordenmaar toch wilde ik langer niet werkeloos blijven, in mijn jeugd had ik veel op het water ver keerd, Mijn vader had te Bordeaux een jacht, waarop ik verscheidene zeetochtjes had medegemaakt. Ik hielp van de zee en geloofde, dat ik daar het veiligst zou zijn. Daarbij kwam dat hetgeen ik ondervonden had mijn gemoed met bitterheid had vervuld tegen alies wat naar dwang der re geering geleek. Ik verkocht mijn ju- weelen voor zeven duizend francs en maakte te Saint Malo kennis met eenige smokkelaars. Het waren op rechte, onverschrokken lieden en ik vond in hun levenswijze veel aan trekkelijks. (Slot volgt,

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1