Gemengd Nieuws. was, dat een genoegzaam aantal Ka merleden bereid zouden bevonden worden, dit aanbod te aanvaarden. Die voorwaarde was spoedig vervuld maar ten slotte stuitte de zaak af op het bezwaar van eenige leden, die in de Kamer eene positie van gezag inne men, dat de aanneming niet overeen te brengen was met het prestige van het Kamerlidmaatschap. Bij dit be zwaar legden velen zich neer, waar onder ook leden, die overigens gee nerlei bezwaar tegen aanneming van het aanbod zouden hebben gehad. Opening van de tentoonstelling van Brussel. De officieele opening van de ten toonstelling is bepaald op Zaterdag 23 April, om twee uur des namiddags. De Belgische koning en de konin gin, de ministers, de leden der beide Kamers, het diplomatische corps en de hoofdcommissarissen der verschil lende landen, die aan de tentoon stelling deelnemen, zuilen bij die plechtigheid aanwezig zijn. Baron Janssen, voorzitter van het uitvoerend comité, is belast met de feestrede uit te spreken. Na het ant woord van den koning, zullen zich al de genoodigden, ten getale van 2300, naar de voornaamste hallen begevendaarna zullen zij de Spaansche sectie bezichtigen, het paviljoen van Nederland, wiens in richting daags te voren zal in orde zijn en dat éen der prachtigste van de tentoonstelling is, en eindelijk de Duitsche en de Fransche afdeelingen. In het paviljoen der stad Brussel zal aan den koning, de koningin, de ministers en de hoofdcommissarissen thee worden aangeboden. Om zes uur des avonds zal het feest ten einde zijn en des ander daags heeft een raoüt plaats in de prachtige zalen van het stadhuis van Brussel. Vlissingen, 13 April. Vlissingsche Orkest=Vereeniging. Onder directie van den heer Aiei- dus Coenen werd gisteravond in het Concertgebouw in de Emmastraat een concert gegeven met geheel belang- looze medewerking van de dames mej. Joh. Klippink van Amsterdam voor zang en mej. Aletta de Jongh van den Haag voor viool. Voor deze medewerking mag de vereeniging dankbaar wezen, want beide solisten hebben door haar aan deel eene aangename afwisseling in het concert aangebracht. Vooral mej. Aletta de Jongh had veel succes dat was verdiend. Een mooie, heldere viool, zuiver van toon en lieve voor dracht. De Sonate in G. moil van Tartini gaf al dadelijk een goeden dunk van wat deze dame zou pres- teeren de uitvoering van het drietal nummers na de pauze bevestigde de goede verwachting en dankbaar is genoten van de mooie aria van Bach en vooral van het bekoorlijke „Wiegelied" van Reger. Mej. Joh. Klippink zong een zestal liederen. Vóór de pauze een drietal van Brahms, waarvan „Botschaft" wel het meest zal hebben voldaan. Na de pauze een drietal Hollandsche liede ren. Bepaalde aanvankelijk de ver wachting van deze sopraan zich tot het middelmatige, omdat vooral aan de lagere tonen adel van klank ont brak, in het hooge register zong deze dame mooi en met het zeer fraaie „Madonnakindje" van Cath. van Rennes, maakte de zangeres goed, wat aanvankelijk tot minder voldaan heid aanleiding gaf. Omtrent de uitvoering van de or kestnummers zij opgemerkt, dat het ensemble-spel over het geheel goed voldeed. De ouverture „Die Hoch- zeit des Figaro" maakte dan ook een goeden, ofschoon zwakken in druk. 't Komt ons voor, dat het orkrst over het geheel nog veel te beschei den optreedter spreekt niet vol doende energie uit de voordracht; de indrukken zijn zoo zwak. Zoo klonk het Allegretto uit de Militar Sinfonie van Jos. Haydn veel te mat het aantal leden, dat het podium vult, doet van zulk een nummer an dere verwachtingen koesteren. Meer zekerheid sprak uit het Menuet en Marcia alia Francese van W. A. Mo zart, daarom voldeed di t nummer dan ook veel meer. Er schuilen in de orkestvereeniging wel goede krachten, die bij meerdere ontwikkeling door volhardende oefe ning zeker wel tot een goed geheel zullen komen. De leiding van den heer Coenen is daarvoor een waar borg; uit zijn directie bleek, dat hij nog meer wenschte, dan gegeven werd. De beide solisten werden door hem op verdienstelijke wijze geaccompag neerd, wat trouwens bij voorbaat te verwachten was. Gisterenavond werd een vergade ring gehouden van bewoners van de Kleine Markt en Korte Walstraat, waarin werd besloten deze straat, met den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana te versieren en des avonds te verlichten. Het blijkt meer en meer dat onze gemeente op 30 April geheel in feest dos zal zijn en dat hier feest zal wor den gevierd op een wijze, zooals op weinig plaatsen in ons land het geval zal zijn. De door de Nederlandsche Auto mobielclub voor dezen zomer geor ganiseerde en door ons reeds aan gekondigde propagandatocht door Walcheren is thans vastgesteld op 28, 29 en 30 Juni. Men verwacht dat een vijftigtal auto's aan den tocht zullen deelnemen. Gereden zal worden van Bergen op Zoom over den Scheldedam bij Rilland naar Middelburg. Van daar uit zal een tocht worden gemaakt door het eiland, waarbij Domburg, Veere en Vlissingen zullen worden bezocht. Met een der nieuwe mailbooten van de stoomvaart maatschappij „Zeeland" zal een zeetochtje worden ondernomen. Ter eere van de bezoekers zullen te Middelburg verschillende concerten worden gegeven. Tot machinist in de Electrische Centrale alhier is, naar wij in het „Rott. Nbl." lezen, uit een groot aantal sollicitanten benoemd de heer M. Vuijk, werkzaam op de fa briek der Kon. Mij. „de Schelde". Wij vernemen nader dat de mail boot „Oranje Nassau" morgenavond naar Rotterdam vertrekt om in het droogdok aldaar te worden schoon gemaakt. Het schip zal daarna eenige dagen in de Parkhaven ter bezichti ging worden gesteld en Donderdag 21 dezer in de geregelde vaart komen. Het stoomschip „Windhuk" van de Deutsche Ost Afrika Linie, kwam hedenmorgen alhier te reede, ko mende van Durban en vertrok na ontscheping van passagiers en goe deren naar Hamburg. Het Belgische stoomschip „Elza Alexander" van Antwerpen naar Gran gemouth, is gisterenavond in de Schardijnkil aan den grond gevaren, doch hedennacht met wassend water vlot gekomen, waarna het schip op de reede ten anker kwam. Aan boord van den Belgischen loods schoener no. 2 uit Ostende, die door aanvaring is gezonken, bevon- zich 9 man, ni. een schipper, 2 lood sen, 2 hulploodsen en 4 loodsleer- lingen. Ziehier de namen der slachtoffers Schipper: L. P. Tournoy, 51 jaar oud, 32 jaar, in Belgischen Staats dienst. Loodsen: E. L. Allegoet, 52 jaar oud, 30 jaar dienst en M. E. van Wonterghem, 44 jaar oud, 24 jaar dienst. HulploodsenT. L. P. Caroen, 33 jaar oud, 13 jaar dienst en A. S. Vollemaere, 31 jaar oud en 14 jaar dienst. Loodsleerlingen H. O. Verburgh, 40 jaar oud, 12 jaar dienstL. L. C. Henderijckx, 30 jaar oud, 13 jaar dienst; L. J. Clou, 31 jaar oud, 9 jaar dienst en P. J. A. Jansen, 30 jaar oud en 7 jaar dienst. In 't geheel dus 9 slachtoffers, die ongeveer een 30tal kinderen achter laten. Hedenmiddag zijn door het uit schieten van een plank bij den in aanbouw zijnden winkel van den heer Jamin in de Lepelstraat, de metselaar B. F. en de opperman Van de B., beiden te Rotterdam woon achtig, van de stelling naar beneden gevallen. Eerstgenoemde brak zijn been en werd op advies van dr. Vermaas, die de eerste hulp verleende, per bran card naar het gasthuis vervoerd, ter wijl Van de B. zijn pols verstuikte en in het gasthuis werd verbonden. Volgens mededeeling van den in specteur van het loodswezen in het 6a district is in het lager licht van Rilland aangebracht een rood scherm dekkende bovenwaarts den oever van Bath tot ongeveer 40 M. beW. stompe ton 45. In het licht van het O.-lijke lichtbaken op de Slikken aan de N.zijde van het Nauw van Bath is een rood scherm aangebracht, dekkende van lichtboei no. 37, Nauw van Bath, tot ongeveer 40 M. beO. spitse ton no. 39. Uit het verslag over het afgeloopen boekjaar van de Onderlinge Brand waarborg- maatschappij te Groede, blijkt dat zijn verzekerd 881 panden op een gezamenlijke geschatte waar de van f 3.511,255. Het cijfer voor de verzekerde gebouwen is met f 60115 vermeerderd. Wat de brandschade betreft is de maatschappij in 1909 al zeer geluk kig geweest. Er werd slechts f 14.58 betaald of omgeslagen over de 881 panden iets meer aian l1/? cent. De laatste 3 jaren werd in het geheel slechts f 66 uitbetaald, tegen f 25350 de drie daaraan voorafgaande jaren. Het rentegevend kapitaal der maat schappij bedroeg op 31 Maart j. 1. f 99000. De rekening over 1909 bedraagt in ontvang f 534110l/a en in uitgaaf f 4142.657s en sluit dus met een voordeelig saldo van f 1198.47. Tot directeur der maatschappij werd herkozen de heer J.J.Aalbregtse. Rechtszaken. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg is rechtsingang ver leend met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde in de zaak tegen H. O., 27 jaar, geboren en wonende te Axel, beklaagd van het misdrijf genoemd onder art. 246 van het wet boek van strafrecht. Nog is rechtsingang verleend met last tot instructie der zaak en met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde in de zaak tegen M. R., 35 jaar, koopman, geboren te Koudekerke en wonende te Vlissingen, thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van rijwielen. De Centrale Raad van Beroep voor de ongevallen-verzekering te Utrecht deed gisteren uitspraak in de volgende zaken: 1. Hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij met vernieti ging eener beslissing van de Bank, die verdere schadeloosstelling weigerde, aan A. J. B. te Vlissingen over het tijdvak van 17 tot en met 26 Augustus 1909 is toegekend eene rente van 70 pet. van zijn dagloon, ter zake van een ongeval waardoor hij geleden heeft aan eene huidaandoening De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. 2. Hooger beroep van de Centrale Werkgevers Risico-Bank te Amsterdam tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij zij niet ontvankelijk is verklaard in haar beroep tegen debeslissing van de Rijks verzekeringsbank, voorzoover daarbij genees- ,en heelkundige behandeling is toegekend aan P. Ch. te Vlissingen, ter zake van een ongeval waardoor hij aan de rechterhand gewond werd, hem overkomen'als werkman in dienst van de firma Melis, Hariot en Vader te Vlissingen. De Centrale Raad ver klaarde eischeresse wel ontvankelijk in haar beroep, vernietigde de uit spraak, doch bevestigde de beslissing der Bank. 3. Hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uit spraak van den Raad van beroep te Middelburg, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, die eene rente van 17l/3 pet. van het dagloon toekende, aan F. X. H. te Sas van Gent met ingang van 30 Augustus 1909 is toegekend eene rente van 35 pet. van het dagloon, ter inzake van een ongeval waardoor zijn linkerhand en arm werden ge kwetst. De Centrale Raad bevestigde de uitspraak. Voor de nagelaten betrekkingen van de met de „Prins Willem II" omgekomenen,kwam tot hedenf 18,000 in, waaronder bijdragen van f 500 en f 1000. De Deutsche Dampfschiffahrt- Gesellschaft „Hansa" te Bremen, heeft besloten met 1 Mei a. w. Rot terdam geregeld aan te doen met hare booten naar Britsch-Indië, namelijk een lijn naar Bombay en Caraile en een naar Colombo, Madras en Cal cutta. Een paar dagen geleden werd een heer te 's Gravenhage des avonds door een vrouw op straat aangehou den en uitgenoodigd met haar mede te gaan naar haar woning in een van de zijstraten van het Stationsplein. Dom te over, ging de ongelukkige haar achterna, gelijk „een os ter slachting en gelijk een dwaas tot tuchtiging der boeien." In het huis binnengekomen, werd het paar over vallen door den man der vrouw een berucht individu en een zijner vrienden, die er vlak naast woont, mede een bekend chanteur. De in de klauwen der chanteurs gevallen man, gaf ter voorkoming van erger, het in zijn bezit zijnde geld, een vrij aan zienlijk bedrag, en kwam spoedig tot de overtuiging van de noodzakelijk heid de politie te hulp te roepen. Deze heeft na onderzoek het'feit van zoo ernstigen aard bevonden, dat een agent voor genoemde huizen is ge plaatst. Ter aanvulling van het gisteren opgenomen bericht omtrent een hui- selijken twist te Hoogeveen,wordt nog het volgende gemeld. De twist ont stond tusschen man en vrouw de ruzie werd zoo hoog, dat de vrouw, die uien zat schoon te maken, op sprong en haar man met een vlijm scherp mes een kleine steekwond in den boven linkerarm toebracht. De man vluchtte en vond een schuil plaats achter een scherm, dat hij stevig vasthield. De dochter die tus- schenbeide kwam, moest het nu ont gelden en kreeg een steekwonde bij den schouder. Volgens den dokter zou de wond, wanneer hij iets dieper was,doode!ijk zijn geweest. De vrouw is in hechtenis genomen. De toestand van het meisje, dat door het vele bloedverlies zeer zwak is, is tamelijk wel. Voetbal. De meeste Bel gische bladen erkennen in hun ver slagen van den Holland—België-wed- strijd, dat de Hollanders voortreffelijk speelden en verdienden te winnen, doch wijzen er op, dat de pech van Cambier zeer heeft bijgedragen om de overwinning der Nederlanders zoo groot te maken. Aan het „U. D." wordt officieus medegedeeld, dat bij den wedstrijd Holland—België alleen de voorver koop, die negenduizend kaarten be droeg, reeds een recette van f 7260 had opgeleverd. In een onbewaakt oogenblik ge raakte een ongeveer 4jarig knaapje te Ooltgensplaat in een sloot nabij de ouderlijke woning. Het werd leven loos opgehaald. Uit de Maashaven te Rotterdam is het lijk opgevischt van een 59jarigen schipper van het Rijnschip „Elise". Zondagavond werd hij vermist en is dus blijkbaar door een misstap te water gevallen. Een 2jarig meisje, in een woning aan de Jacob Catsstraat te 's Gra venhage, was Zaterdagavond te slapen gelegd. Terwijl de moeder in de keu ken was, ging het meisje het bed uit nam de lucifers weg en stak in haar bed de kleeren van popje in brand, waardoor ook het bed vlamvatte. Op het hulpgeroep kwamen de moeder en eenige buren te hulp. Met ernstige brandwonden overladen werd het kind naar het gemeenteziekenhuis gebracht, waar het kind na eenige uren is over leden. Te Kuinre viel een kind in het diepe kanaal. Een heer denkende dat het zijn kind was, sprong dadelijk te water evenzoo zijn vader. Een oogenblik daarna sprong ook de wer kelijke vader te water. Het kind werd spoedig gered, maar de redding van de driemannen gelukte eerst na veel moeite. Bij de schietoefeningen van de Engelsche marine zal dit jaar een belangrijke proef worden genomen. Tot dusver was op een tamelijk ge vaarlijke plaats een controletoestel aangebracht. Bij een aantal schepen zullen deze toestellen nu weggeno men worden. Men hoopt op deze wijze zekerder gegevens voor de ge- vechtswaarde der schepen te krijgen. Hoezeer de staking te Marseille verloopt en de vertegenwoordigers der revolutionaire „Confédération génerale du Travail" zich van de beweging trachten meester te maken tot bevor dering van haar streven, blijkt wel uit de redevoeringen, welke op een Zon dag in de arbeidsbeurs gehouden mee ting uitgesproken zijn, ter voorberei ding van de algemeene staking, die gisteren zou ingaan, doch deerlijk mis lukt is. Mannen alsjouhaix, de secretaris generaal der C. G. T. voerden het hoogste woord de inscrits zelf luis terden naar de toespraken,waarin aan gespoord werd tot directe actie tegen de bourgeoisie, en begrepen niet, wat dit alles te maken had met hun eischen. Een getrouwe van Gustave Hervé predikte den socialen oorlog en ein digde zijn speech met den kreet „Leve Liaboef, weg met het leger." Een Ita- liaansch redenaar pleitte voor den al- gemeenen opstand, waarna Jouhaix tenslotte nog even de houding der regeering kwam critiseeren. Na afloop begaf men zich in optocht naar de prefectuur. De prefect weigerde het gevraagde onderhoud en deed de be- toogers door een paar eskadrons hu zaren en dragonders uiteen jagen waarbij het vrij hardhandig toeging. Zeven belhamels werden ingerekend, waarna de menigte zich al spoedig verspreidde. De groote passagierbooten, op Ja pan en Madagascar varende, zijn op tijd vertrokken met voltallige eigen equipages. Het werk in de haven l Jolietre en in de stad vond gister, ge regeld, als op gewone dagen, plaats" Aan boord van de motorboot „Concordia" die van Eibing naar Koningsberg voer, had ter hoogte van Aschhof een ontploffing van de motor plaats, waardoor brand ontstond. De 8 zich aan boord bevindende perso nen sprongen met brandende klee deren in den Pregel, maar werden allen door een voorbijvarende stoom boot gered. Bij den aanleg van een spoor weg in Texas had, nabij Novite, een ontijdige ontploffing eener dynamiet- mijn plaats, die voor het uithollen van den rotsachtigen bodem was ge legd. Daarbij kwamen 14 spoorweg- werkers om het leven. In weerwil van alle moeite, die Toselii zich geeft om zijn vrouw te bewegen aan het echtscheidingsproces geen voortgang te verleenen, heeft de ex-prinses de Montignoso drie advocaten met de leiding van het geding belast. Te Florence zal ge. procedeerd worden. Zooals onze le zers weten heeft mevrouw Toselii zich voorloopig te Montreux, in Zwit serland, gevestigd. Haar man, die te Florence een contract teekende haar niet langer te zullen volgen, heeft haar te Montreux wederom opgezocht en nam zijn intrek in hetzelfde hotel,' waar ook zijn echtgenoote woont! Hij laat geen middel onbeproefd om de ex-prinses tot andere gedachten te brengen. Vier kamers op de vijfde verdieping van het Patast-hotel vor men de bescheiden woning, die me vrouw Toselii te Montreux betrokken heeft. Zij leeft daar met twee gou- vernanten en haar dochtertje. Met zorg tracht zij alle opzien te vermijden. Onder de post-, telegraaf- en spoorwegbeambten in België broeit iets. De lagere beambten in het bij zonder zijn hoogst ontevreden over verschillende zaken en hebben een vergadering willen beleggen om hun grieven ter sprake te brengen en verschillende eischen aan de regeering te formuleeren. De minister heeft deze vergadering echter verboden, waardoor groote ontstemming is ver oorzaakt. Men vergaderde nu toch, maar indirect. De voormalige be ambten schreven een vergadering uit waarop de dienstdoenden als gast verschenen. Uit geheel België waren menschen ter vergadering gekomen en over 't algemeen werd in heftige taal tegen de bestaande toestanden opgekomen. Te Parijs vergadert een rechtbank van revolutionnairen om het ai dan niet schuldig uit te spreken over het hoofd van een zekeren dr. Reichmann, een Roemeen, die verdacht wordt als agent provocateur van de politie te Boekarest in 1907 een aanslag op Koning Charlos en December 1909 den aanslag op Brantiano, den mi nister-president, eerst te hebben ge organiseerd en daarna verraden. Hij zou zich onder den invloed van den alcohol voorbij hebben gepraat. Hij is voor de rechtbank verschenen en houdt stijf en strak vol, dat hij on schuldig is. Het is met dergelijke rechtspraak een iewat zonderlinge zaak. We kunnen noch voor terroristen nöch voor agents provocateurs van sympathie getuigen. We kunnen al leen maar dankbaar zijn, dat wetOj dusver van de bezoeken van beide partijen verstoken zijn gebleven. Te Rixdorf bij Berlijn is de geneesheer, dr. Egon Hartung, die een groote praktijk uitoefende, in hechtenis genomen, onder de ernstige verdenking, dat hij zich aan vrouwe lijke patiënten vergrepen heeft. De dokter hield zich in de laatste jaren veel bezig met hypnose en suggestie. Reeds vroeger waren er klachten van vrouwen over hem bij de politie in gekomen. Kortgeleden beweerde een meisje, dat hij haar in een toestand van hypnose geweld had aangedaan, en dit geval heeft nu tot zijne inhech- tisneming geleid. Hij heeft een borg stelling van 100.000 mk. aangeboden, maar het gerecht wil hem niet vrij laten. Te Londen is onlangs een Hjvijj werk uitgegeven, dat de statistiek bevat van het Britsche wereldrijke" tevens een belangwekkend overzien' geeft van de ontwikkeling van de be volking, scheepvaart en handel. De toename der bevolking is vooral op vallend in het Vereenigd Koninkrijk, in Engeland, Schotland en Ierlan'd1 het bevolkingscijfer van 34.884.04 in het jaar 1881 gestegen tot bove 45.000.000 in 1908. De bevolking van het Britsche wereldrijk in zijn gepee, telde nog in 1881 303.694.000ziele"' in twintig jaar is dit getal gesteg tot 385,357.000.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2