Jr. Woensdag 13 April, ^binnenland. Feuilleton, No. 86. 48e Jaargang. 1910. sciie Havendienst ram Walcheren Vester-ScheSde. Het Geheim van den Ouden Visscher% lALSTRAAT 74, egen billijke premiën iesbraak-, Trast s- Ms°a£fs-, 'B!as~ @n rxekering, er£ (egess Onge- amn- kSstsMi widest op J$jp#s©= sb eerste SsBsteao kbsmko n worden gaarne ver- genv.m. 6.6.20, 6.45, 0, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, i. 12.— 12.30,1.—, 1.30*, 3.25, 3.55 4.30, 4.50, 5.20, 7.20, 7.40, 8,20. uiteneluisvm. 6.10, 6.30, 0, 9.15, 9.50, 10.10, 10,30,. 11.50. N.m. 12.10, 12.45. .50*, 3.10*, 3.40, 4.10, 4.40, 5,6 50, 7.10,7.30, 8.—,8.30, erteu vaJlec desZondage uit. ngen (Station' 9.20 12.15. 8.15. Het vertrek van de Paul Krugeretraat en het sp. 5, 10 en 13 minuten later, elburg6.25, 9.23, 12.18, 8.18. kerke na»r Domburg6.45, 1.20, 6.— en 8.40. u g (near Vlissingen en Mid- ,0, 10.40, 1.35, 4.15, 6.55 ekerke (naar Vlissingen en 5.54, 8.30, 11.29, 2.24, 5.04, tramdienst. Vliiiingen-Hidiel'bars v.v. singen: 4 40f 5.50| 7.55 1.45 12.30 1.15 2.- 2.45 5.— 5.50 6.55 7.50 8.50 ken van de Remise, de an- van het Badhuis. elburg: d.löj" 6.25J8 40 12.30 1.15 2.— 2.45 3.30 :0 6.55 7.50 8.50 9.40 10.25 liet verder dan tot de Re- ere treinen gaan naar net ®S»®P L0 a) b) 3,43 e) en 6,35 d) 12,35 a) 410 c) en 7,05 g) nm. 2,15 a) en 5,05 2,10 a) b) 3,43 en 6.30 d) minuten na het vertrek ,50 ekenakorken.Neuzsr vm.8,1 n naar Breskens, 15 aar Breskens ten hoo Z9'6 minuten vrachten. gd, ober kan de boot van 10, Weekdagen van 16 April tot VL1SSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. I TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fidoertentiën op zeer uoordeeiige uooriuaarden Jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck. Zaterdagavond is te Utrecht over leden jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal, commissaris van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Jhr. mr. Henrick Maurits Jan van Asch van Wijck werd in 1850 te Utrecht geboren en promoveerde in 1875 aan de hoogeschool aldaar, waarna hij in hetzelfde jaar werd benoemd tot adjunct-commies bij de Algemeene Rekenkamer, in 1876 echter werd hij substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te De venter, om het volgend jaar als zooda nig over te gaan naar Utrecht, waarop hij substituut-officier van justitie werd te Zierikzee (1878), Breda (1879) en Utrecht (1884), terwijl hij in 1885 rechter werd in de Utrechtsche recht bank. In Juli 1889 werd hij lid van den Utrechtschen raad, in 1896 lid van de Provinciale Staten van Utrecht voor Amersfoort, 15 Juni 1897 lid der Tweede Kamer voor Wijk-bij- Duurstede. In 1901 werd dit mandaat hernieuwd, doch in Augustus van dit jaar vaardigden de Utrechtsche Staten hem af naar de Eerste Kamer. jhr. Van Asch van Wijck, die tot de anti-revol. partij behoorde, was onlangs benoemd in de Staatscom missie voor de Grondwetsherziening. Hulde aan dr. Kuyper. Men verzoekt aan de „Rotterd." te melden, dat door de nationale com missie in zake de Kuyper-hulde is besloten met inzamelen voort te gaan, doch met het overhandigen der, voor de Vrije Universiteit, verzamelde gel den te wachten, totdat de commissie van onderzoek uitspraak zal hebben gedaan. Hierdoor zal dan tevens meer gelegenheid zijn de zaak serieus aan Ie vatten. Het Belgische Koningspaar in ons land. Het „Hbl. van Antwerpen" deelt mede, dat het bezoek van den Koning en de Koningin der Belgen aan 's Gra- venhage reeds is vastgesteld, evenals dat aan Londen en Berlijn. Ook Parijs wordt bezocht. Vrijkaarten. „De Vaderlander" vertelde, dat geen der leden van de Tweede Kamer ge bruik heeft gemaakt van het aanbod door de Spoorwegmaatschappijen ge daan om aan de Kamerleden vrijkaar ten te verschaffen. „Het Centrum" kan echter met stelligheid verzekeren dat Vrij bewerkt door M. J. Korving. 50.) _0_ »ik begrijp niet welke vooroordeelen tegen mij hebt opgevat, en weer evenmin, welke lastertaal men u omtrent mij heeft wijsgemaaktmaar zeg ik uLeon de Maurès is er ™an niet naar om zich ongestraft e laten beleedigen. Omtrent uw <i kn vr'end weet ik niet veel °ch hetgeen ik weet strekt tot zijn oordeel. Ik zal u thans echter niet hger ophoudenmaar zoo waar zal-h 'eef' uw SedraS tegenover mij acht i"r°UWen' ^eem u voor m'i 'n JJij deze woorden trilde de stem Van den graaf van verkropte woede dL °i0gen schoten vuur. Met een 0n Bejschen lach en biikken vol haat f uduard en den markies verliet hij nooit een aanbod van vrijkaarten is gedaan aan de leden der Kamer, zoo dal dezen dat niet hebben kunnen weigeren of aannemen. Ned. Ver. tot bevordering der Zondagsrust. De algemeene vergadering der Ne- derlandsche Vereeniging tot bevor dering der Zondagsrust, werd gister middag te Zutphen geopend door prof. dr. Ritter uit Utrecht. In zijn welkomstwoord herdacht hij o.a. het oudlid Van Malsen uit Utrecht. De toestand der vereeniging was wellicht niet bloeiend, maar, zei spr., wij houden vast aan de idee. Wij zoeken voor den mensch het allerbeste, opdat hij het beste, dat in hem is, meer en meer helder zal aanschouwen. Onder aanhaling van een woord van dank betuigde spr., dat de adel der ver eeniging alleen is te handhaven door propaganda en daarvoor is alleen noodig, hart voor de vereeniging. Spr. hoopt, dat door deze algemeene vergadering het hart verdiept en verruimd worde. Uit het jaarverslag van den secre taris Van Aaken, bleek, dat het denk beeld de courant der vereeniging te vervangen door een tijdschrift, op geheven was. Naar den Zondags dienst van het personeel van Van Gend en Loos was geïnformeerd bij de Kamers van Koophandel. Volgens den secretaris was de toestand ver beterd en moet men de wettelijke regeling afwachten. Ook de verslagen der afdeelingen bleken bevredigend. Hierna kwamen de voorstellen der afdeelingen in behandeling. Den Haag wilde dat het hoofdbe stuur aan de besturen van de staat kundige partijen verzoeken zou, ver gaderingen op Zondagen te vermij den. Dit voorstel werd aangenomen. Het tweede voorstel-den Haag luiddeHet hoofdbestuur wordt uit- genoodigd met de besturen van de groote speelvereenigingen in overleg te treden tot het in het leven roepen van een krachtige beweging voor dei vrijen halven Zaterdag. Tegen voorstel werden velerlei bedenkingen geuit. Den Haag trok dan ook zijn voorstel in en aan het hoofdbestuur werd opgedragen, de zaak in studie te nemen. Verder stelde den Haag voor„de vereeniging wende zich tot de regeering met het verzoek een ontwerp van wet op de sluiting der winkels op Zondag in te dienen." Het hoofdbestuur bad geen bezwaar en het voorstel werd aangenomen. Een vierde voorstel luiddeDe vereeniging wende zich tot de re- geerjng met het verzoek, de Zon dags-postbestelling af te schaffen. Dit werd met groote meerderheid ver worpen. Op voorstel van Den Bosch werd de kamer en weldra zagen beiden hem van het slotplein wegrijden. „Hij zal trachten zich verschrikkelijk op u te wreken," zeide Eduard tot den markies. „Ik vrees hem niet," antwoordde deze. „Zulke lieden zijn moedig in hun woorden, maar laf in hun daden." „O, ge weet niet, waartoe hij in staat is. Wij kunnen niet genoeg op onze hoede zijn, want Leon de Maurès is een doortrapte schurk, dat heeft hij tegenover mij reeds genoeg be wezen." „Wees gerust, Eduard, ik zal wel op mijn hoede tegen hem zijn," sprak de markies om onzen held gerust te stellen. XX. Op het kasteel Fiselle gingen de zaken nu hun gewonen gang. Marie kreeg als tevoren geregeld onderricht in de teekenkunst en de beide min- nenden werden nog meer aan elkaar gehecht, nu ze elkaar nog beter leer den kennen. Zij waren zoo gelukkig, als slechts mogelijk is. Natuurlijk kwam het geheim van Eduards af komst dikwijls tusschen hen ter het volgende voorstel aangenomen „Het hoofdbestuur stelle verkrijgbaar gedrukte kaarten met het opschrift b.v.: „Zondagsrust bevordert de volks welvaart" of „Doe uw inkoopen niet op Zondag." Rotterdam stelde voor„Het hoofd bestuur dringe bij de regeering aan op strengere handhaving van het artikel der drankwet, waarbij verbo den wordt de verkoop van sigaren in koffiehuizen (met vergunning.) Het werd met op één na algemeene stem men aangenomen. Verder had Rotterdam een voorstel, om bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op meerdere Zondagsrust der post- en telegraafbeambten. Daar dit sloeg op Rotterdamsche toestan den, werd dit punt aan Rotterdam overgelaten. Het laatste voorstel was van Rot terdam en luidde: „Met het oog op de bepalingen, betreffende Zondags-^ rust in de voorgestelde wet op het bakkersbedrijf, dringt het hoofdbe stuur bij de Tweede Kamer aan op aanneming dier wet." Na eenige discussie werd besloten, dat de vereeniging bij de Staten- Generaal zal aandringen op aanne ming van volledige Zondagsrust in de bakkerswet. Vrouwenrechten. De Vereeniging ter behartiging van de belangen der Vrouw heeft aan de staatscommissie tot herziening der Grondwet het drngend verzoek gericht om de zaak der Nederlandsche vrouwen, die tot dusver van eigen vertegenwoordiging zijn verstoken gebleven, naar recht en billijkheid te willen behandelen, opdat de even tueel gewijzigde Grondwet waarborge de aigeheele gelijkheid als staats burger van het geheele Nederlandsche volk, mannen en vrouwen, zoodanig dat de gelijkheid niet enkel bepaald biijve tot de strafwet en justitieele "ipalingen. Vlissingen, 12 April. Vereeniging tot bevordering van het VreemdelingverKeer. Gisterenavond had de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier. Na goedkeuring der notulen en het jaarverslag over 1909, dat wij hier onder Jaten volgen, werd de rekening en verantwoording goedgekeurd, slui tende met een nadeelig saldo van f 56.44. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden de heeren W. L. Winkelman en A. E. Dudok van Heel, die bij acclamatie werden herkozen. Wegens de groote attractie, die de sprakedit bleef nog steeds duister en daardoor werden de gedachten der gelieven niet weinig beziggehou den. Op den vierden morgen na het bezoek van graaf de Maurès was het weder bijzonder zacht. Naafloop der teekenles had Marie haar vader tot aan de middagtafel gezelschap gehouden. Toen de maaltijd was af- geloopen, keerde Eduard terug naar „de studeerkamer," om een paar schetsen te ontwerpen voor de les van den volgenden morgen, en Marie ging naar den tuin, om haar eigen rozenperkje te verzorgen. Zij was daar misschien tien minuten mee bezig, toen zij in hare nabijheid voetstappen hoorde. Zij wendde 't hoofd om en zag nog juist een onbekenden man, toen haar plotse ling een doek over het hoofd ge worpen en voor den mond gehouden werd, zoodat zij niet zien of spreken kon. Tegelijkertijd werd zij opgeno men en weggedragen. Vervolgens werd zij met behulp van nog een paar andere personen over een om heining getild en daarna op een paard gezet, Iemand kwam achter reclameplaat, „Badplaafs-Vlissingen" ondervond werd besloten nog 1000 exemplaren te laten bijdrukken. Ook zullen door de vereeniging voorloopig 1000 bloemfolders worden besteld, inhoudende een lOta! kiekjes van Vlissingen en die bij wijze van reclame worden uitgegeven. Aan de Maatschappij tot Exploita tie van Staatsspoorwegen zijn 100 exemplaren van de reclame toege zonden, die op de stations in Ne derland en Rijn-Pruisen zullen worden opgehangen, terwijl aan de stoom tram Gent en Maldeghem 30 exem plaren zijn overhandigd, om die op hare stations op te plakken. Op de borden vanwege de ver eeniging in de stad geplaatst, zal de reiswijzer weder worden gepubliceerd en 3000 stuks van de reiswijzers gratis worden uitgegeven. Omtrent een te houden wedstrijd van motorbooten vanaf het Hoofd te Vlissingen naar Nieuwesluis en terug, is het bestuur nog in onder handeling met het bestuur van de motorbootvereeniging te Amsterdam en zal daarover eerstdaags een be slissing genomen worden. In den pensionsgids, uitgegeven door „Mooi Nederland" zullen cli chés van Vlissingen worden geplaatst met eene beschrijving, alsmede op gave en advertenties van hotels enz. Ingekomen was een schrijven van de Schiet(Weerbaarheids)vereeniging „Voor Vaderland en Koningin" alhier met verzoek haar voor den provinci alen schietwedstrijd ter gelegenheid van haar lOjarig bestaan een me daille te willen aanbieden, waartoe werd besloten. Ook was ingekomen een schrijven van de vereeniging „IJver en Broeder min" te Antwerpen, die om toezending van eenige reclameplaten vraagt, daar zij dezen zomer 4 reizen naar Vlissingen zal maken en wel op 15 Mei, 12 Juni, 10 Juli en 15 Augustus. Daar reeds 4 families hebben aan gevraagd om gemeubileerde villa's zonder pension te huren, heeft de ver eeniging daartoe advertenties ge plaatst en hoopt zij daarom opgave te bekomen. Verder is de vereeniging voorne mens een grootsche reclame te maken, wat zal afhangen van de groote plannen die in de gemeente aan hangig zijn. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende In het afgeloopen jaar is het aantal leden en donateurs niet vooruitge gaan en bedroeg 59. Daar de voorraad van de reclame plaat Badplaats Vlissingen tot op 400 stuks verminderd was, werd be sloten weder een 3000 exemplaren te laten drukken. Daarvan werden 450 stuks door de spoorwegmaat- haar zitten, omvatte haar met zijn armen, en nu ging het in vliegenden galop. Na een rit van een half uur hield men stil en het verschrikte, bijna bewustelooze meisje, werd van het paard getild. Zij werd een trap opgedragen en op den grond gezet- De doek werd nu van haar hoofd genomen en daar stond zij tegenover Leon de Maurès. „Wel, jonkvrouw, wat zegt ge van mijn beleefdheid vroeg hij op een toon, die schertsend en tegelijk be- leedigend klonk. „Wat zal uw vader in zijn schik zijn over mijn inval!" „Graaf de Maurès mompelde het meisje met vragenden blik, alsof zij haar oogen niet vertrouwde. „Ja, ik ben het, lieve jonkvrouw Een geruime poos stond Marie als bedwelmdzij trachtte zich een heider denkbeeld van haar toestand te vormen, en dit gelukte haar ook. Haar vader en Eduard hadden haar gesproken over het laatste be zoek van den graaf en daarbij hadden zij niet verzwegen van de bedrei gingen, die hij bij zijn vertrek had gedaan.. „Heer graaf, wat beteekent deze schappij MechelenTerneuzen aan de stations in België opgeplakt en aan vereenigingen toegezonden. Door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen werden 150 stuks op de stations in Nederland en 50 op stations in Rijn-Pruisen opge hangen terwijl door de directie van den Provicialen stoombootdienst en door de directie van de stoomtram VlissingenMiddelburg een groot aantal in Antwerpen en Brussel zijn verspreid. Verder werden aan ver schillende buitenlandsche reisbureaux de reclameplaat, de gids door Wal cheren en folders „panorama Vlissin gen" toegezonden. Dat de reclameplaat zeer de aan dacht trok bleek ons uit de vele aanvragen en uit brieven, die wij van vereenigingen ontvingen, onder anderen van de vereeniging „IJver en Broedermin" te Antwerpen, die ons schreef„Vriendelijk verzoek ik U mij een vijftal plakbrieven te laten geworden, waarop het strand van Vlissingen op verbeeld staat. Daar wij nog twee reizen, zijnde 15 Juli en 15 Oogst naar Vlissingen doen, zou ons zuiks veel reklaam bijzetten en insgelijks goed voor uwe stad wezen. U zult wel weten, dat onze kring reeds tweemaal dit jaar ten uwent is geweest telkenmale met on geveer 350 man." Van de maatschappij „Vrienden kring" te St. Nikolaas die ons me dedeelde: „Het is ons een zeer groot genoegen U te kunnen melden, als- dat uwe reklamen ons en tevens U een grooten bijval hebben verzekerd. Zondag aanstaande komen wij in groot getal met het stoomschip „Wil- ford" naar uwe lieve badplaats Vlis singen." Van den bond „Belanghebbenden dokken en kaaien" te Antwerpen, die ons berichtte: „Eenige biljetten bad- Vlissingen hangen hier ter stede aangeplakt en bevallen nog al het publiek. Op 27 Juni maken wij een pleizierreis met „Wilford VI" naar uwe stad en teneinde reklaam te ma ken, ontvingen wij graag een tiental plakbrieven enz. Verder werden in het buitenlandsche nummer van de „Holland-Express" clichés van Vlis singen met eene beschrijving opge nomen. Op de borden, die vanwege de vereeniging in de gemeente zijn ge plaatst, werd de reiswijzer aange plakt, aangevende de verschillende reisgelegenheden van en naar Vlis singen en werden 3000 exemplaren van den reiswijzer gratis uitgegeven. Inlichtingen betreffende logies in hotels, gemeubileerde kamers, toch ten door Walcheren enz. werden aan vereenigingen en particulieren ver strekt te Triest, Karlsruhe, Bad-Nau- heim, Oberlahnstein, Willebroeck, lage handelwijze vroeg zij eindelijk met een onverschrokkenheid, waar over zij zelf verbaasd was. „Och, de zaak is zeer eenvoudig, lieve schoone," antwoordde de graaf op spottenden toon. „Reeds langge leden beloofde uw vader mij uw hand. ik heb hem aan zijn woord gehouden en mijn bruid gehaald. Ge ziet dus hoe eenvoudig de zaak is." „Maar mijn vader is van zijn be sluit teruggekomendat heeft hij u duidelijk genoeg gezegd." „Waarde jonkvrouw, om een koop te sluiten zijn twee personen noodig, en om die te ontbinden eveneens. En tot hef ontbinden van den koop heb ik mijn toestemming niet gege ven, ik ben niet van besluit veran derd daarin ligt het verschil tusschen uw vader en mij. In dergelijke om standigheden doet elk der partijen haar best om te winnen en dit maal heb ik gewonnen, geloof ik. Dit is althans zekerik heb den vogel en wil dien behouden. Ge zult nog hedenavond mijn echtge- uoote zijn." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1