TpÈStïF Tilt Oemeiibileerde tars mgé Nieuws. miEH IBEDEELim. De glimlach ep da lippen Het lichaam gefolterd, Advertentiën. Dienstbode, BUITENLAND. Hoogwater fe yilsslngen. WEEKBERICHT. ent het noodig geacht ag laatst ter plaatse te en nauwkeurig onderzoek cht- en steekpartij in te jft ons iden tijds is door de ijve- anda der heeren C.Zwa- iddelburg, J. A. Lijppens en J. A. Vijverberg te het aantal geitenfokver- n Zeeland gestegen van iet ledental van 375 tot aantal melkgeiten van 450 end is het voor genoemde :e in hun edel streven dat ar in het algemeen ten financiëel gesteund wor- im 60 donateurs die voor che bijdrage van ruim ekend hebben, half Juni a.s. te Axel te dbouwtcntoonstelling zal ;ing ter bevordering van kerij in Zeeland deelne- nige puike veredelde en one geiten. de maand Maart wer- :land verzonden 5.863.120 ;en 5.028.900 in dezelfde 1909, alzoo een vermeer- 835.00 stuks. Hierbij moet vergeten worden dat de dit jaar in Maart zijn op feestdagen de vraag euwsche zeebanket altijd dit jaar trouwens ook was en SCHOOLNIEUWS.™' Door dr. A. Kuyper Jr' enmorgen in de Nieuwe in den aanvang van de efening medegedeeld dat t beroep naar Breda heeft dsdienstoefening werd dr. monde van den ouderling noes, in hartelijke bewoor- iproken en namens de ge- ïk gezegd voor het geno- waarop de talrijke schare Jen leeraar Psalm 1343 het eind-examen der H. in Zeeland, waarvan het gedeelte te Goes zal wor men, hebben zich 49 can- ïngemeld en wel 27 uit 13 uit Goes en 9 uit dsfeesten van den Alge- :d. Wielrijdersbond zullen 16 en 17 Juli te Arnhem houden. inde voorloopige program- igemaakt Vrijdagavond ontvangst, waarna avond- BuitensocieteitZaterdag- g verschillende fiets- en iten, middagmaal (volgens iagindeeling), des namid- en fietstochten naar Nij- zoek aan de electriciteits- ling aldaar, alwaar het kan gebruikt worden, en terug per fiets of trein irmiddagbezoek aan het Doorwerth", met lunch nam. de alg. verg. waar- groot Bondsdiner, en ten ndfeest. De mogelijkheid itgesloten, dat aan deze „vliegdemonstratie" ver- ordt. dag is uit Bergen op Zoom naar Breda overgebracht .1., diaken van den kerke- Sereformeerde kerk te Ber- om en penningmeester van atrimonium, verdacht van ng van verschillende gel aste van beide vereenigin- hem waren toevertrouwd, moesten dienen voor den r school. Hij had zich jX naar Rotterdam begeven, hoofdagenten van politie orloopige bewaring namen rdag jl' M strafvervolging is ingesteld B. geneesheer te Loenen, vegens het veroorzaken van schuld. Hem was nl. ver- jen avond van 8 Maart :omen ten huize van J- wiens vrouw ernstig on' De dokter ging evenwe gaf een drankje mede. ging de dokter op een ■zoek, des nachts gedaan te is daarop in den nacn 10 Maart overleden. Ver- -dt, dat bij tijdige genees- ulp het leven der vrou espaard gebleven, en welvarende Gelderse e waar de raad een w moemd had, die dit am elijk had bekleed, weru jeze gelukkige door den voorzitter als volgt toegesproken Ik kan niet nalaten u geluk te wenschen, nu gij het tijdelijke met l,et eeuwige verwisselt hebt." Te Vlaardinger-Ambacht is uit eene sloot aan den Broekweg opge haald het lijk van den zonder beroep ^vervende 73jarigen Dirk Labrijn. Vrijdagmiddag wierp een smid te Jut- pliaas een schep steenkolen op het nisidsvuur, waarop een hevige ont ploffing plaats had, waardoor hij ta melijk ernstige wonden aan hoofd en armen kreeg. Ook zijn zoontje kreeg eenige lichte kwetsuren. Vermoedelijk l,eeft zich een dynamietpatroon in de kolen bevonden. Te Achteveld, bij garneveld, is een 75jarige stokdoove weduwe op eenige afstand van haar woning dood gevonden. Uiterlijke ver wondingen waren niet te bespeuren. Donderdag verhuisde een land bouwer J. V. van Bergen (L.) naar Overloon. Als naar gewoonte zat de lieele familie, vrouw met kinderen, op eene huifkar. Onderweg had het driejarig dochtertje het ongeluk van de kar te storten, met het noodlottig gevolg, dat het oogenblikkelijk dood was. Toen Vrijdagavond laat de zoon van den heer L., vleeschwarenfabri- kant te Deventer, zijn fabriek inspec teerde, hoorde hij in een der rook- kasten een verdacht geluid. Een in breker vermoedende, sommeerde hij dezen te voorschijn te komen, waar aan echter niet werd voldaan. De beer D. stak daarop den brand in het hout, dat beneden in de kust was gelegd, teneinde's nachts de hammen' te rooken. De kast werd nu gesloten met een ijzeren deur. De heer L., stellig overtuigd, dat er iemand inde kast zat, want hij had niet alleen vreemde geluiden vernomen, doch ook een paar beenen gezien, dacht, dat de persoon in kwestie het nu wel te benauwd zou krijgen en zich zou overgeven. Hij had echter buiten den waard gerekend, want de inbreker klom langs de spijlen naar boven en wist op het dak te komen. Voordat de politie verscheen, was de onge- noodigde gast reeds verdwenen. Zijn slag heeft hij intusschen niet kunnen slaaner werd nl. slechts een ham vermist, die later op het dak terug gevonden werd. Een nieuw zedenschandaal te Bremen, waarbij ongeveer 50 zonen van aanzienlijke families betrokken zijn, wekt in Duitschland groot op zien. Eenige jongelui, onder aanvoe ring van een ingenieur, een arts uit Hamburg en den zoon van een hoog geplaatst ambtenaar uit Bremen, vierden in een door den ingenieur gehuurde kamer, woeste orgieën. Schooljongens van 13 en 14 jaar en andere jeugdige personen werden op de kamers gelokt en, zooals uit hel voorioopig onderzoek reeds is gebleken, door sigaretten, wijn en taartjes, die opium bevatte, bedwelmd. De zaak kwam aan het licht door een jongen man van 17 iaar, die de bende in handen gevallen was en door opium willoos gemaakt was. Nadat de jonge man de zaak aange geven had, ontving hij verschillende brieven, waarin hij met den dood bedreigd werd. Reeds zijn een zestal personen in hechtenis genomen, ter wijl een zeventigtal jongelieden en knapen als getuigen verhoord zullen worden. Twee personen zijn reeds naar het buitenland gevlucht, waar van een naar Holland. Ook zijn bij verschillende personen brieven in beslag genomen, die sterk compro- mitteerend voor hen zijn en waaron der er sommige zouden zijn, die be wijzen (volgens het „Berl. Tagebiatt,") dat de bende in verbinding stond met kringen, waarin Philip von Eu- lenburg placht te verkeeren. Wilhelm Voigt, „de kapitein van Köpenick," moet op het oogen- genblik ergens in de Vereenigde blaten vertoeven. De einigratieauto- nteiten aldaar schijnen echter niet bijzonder op dezen gast gesteld te z|in; aan het „Berl. Tagebl. wordt '"hans uit New-York geseind, dat d,e emigratie-commissaris Williams s,nds eenige dagen reeds onderzoekt, waar Voigt zich eigenlijk bevindt. Zooals men weet, wordt er thans 'n "e V. S. nauwlettend toezicht ge- Jouden op de nieuw aangekomenen, Jen sluwen grappenmaker schijnt het echter gelukt te zijn de waakzaam heid der beambten te hebben ver- d'"1: Wordt hij ontdekt, zoo ordt in het telegram verder mede oefentocht tot een diepte van 25 M. gedoken en daar 12 minuten geble ven vervolgens dook ze tot 35 M. diepte en voer er 24 minuten lang heen en weer. De bemanning heeft er geenerlei hinder ondervonden. Een vakman verbetert in het „Berl. Ta gebiatt" het bericht van de „Matin," dat de Fransche minister van marine de algeheele vervanging van de tor pedobooten door onderzeesche boo ten had aangekondigd. Er was alleen sprake van de kleine kusttorpedo- booten. Verder zegt de vakman, dat er ook bij het Duitsche vlootbestuur over die vervanging gedacht is of nog wordt. Maar zoolang onderzee sche booten nog niet sneller loopen dan ze doen, zullen z. i. de snelle torpedobooten voor nachtelijke aan vallen op de groote oorlogsschepen onontbeerlijk zijn. Over dag zijn zij tegen het vernielende kleine geschut dier schepen niet meer bestand. De mode van mor ge n Een paar heldere, zonnige dagen, zijn voldoende geweest om Parijs in lentestemming te brengen en aan zijn straten een lente-achtig voorkomen te geven. Hoewel er bij de rennen van Auteuil nog een frisch windje woei, dat de mantels onmisbaar maak te, zoo bleek uit dat wat zich daar onder verborg, doch hier en daar wat vrijer voor den dag kwam, dat men nu reeds ten volle met den winter had afgerekend. Het was de triomf van het nieuwste in de mode. Slechts cachemir- en zijdenvoile- stof fen, de laatste over de eerste gelegd, of sluierstoffen over charmeuse, over serge rayé of een anderen lichten of zachten ondergrond, waren er te zien wij staan dus voor een sylphe- achtige mode. De mantels van de straat zijn ook van lichte stoffen pékiné de velours, gaas- of zijdemousseiinestoffen, bijna altijd echter met band bezet. Bleu de roi en cerise hebben op het oogen- blik de overhand. Blouses in denzelf den toon, onvermijdelijk bij deze cos- tuums, bestaan uit de zeldzaamste, fijne oude of geïmiteerde oude kant met goudborduursel, steeds echter met sluierstoffen in denzelfden tint over dekt. De hoeden worden voornamelijk gekenmerkt door een origineele bui ging; zij zijn in het algemeen groot en terzijde of van voren bevallig om geslagen, enkel met een roos, een vleugel of een aigret versierd. De zeer kleine, meer excentrieke dan mooie vormen staan niet ieder even goed en zijn daarom veel minder algemeen. Zeer mooie witte kanthoeden, groot van vorm, geheel bedekt met zwarte tulle of Cliantilly-kant, en enkel een reusachtige liberty-tuff ais garneering ziet men reeds tamelijk veel. Ook hoeden van changeant-taft, rijk met aigrettes versierd worden al veel ge dragen. De avondtoiletten zijn korter dan ooit, vooral de meest elegante genres. De nachtmerrie van het aftrappen der sleep is voor de heeren een legende uit het verleden geworden. Als type van de mode van het oogenblik zij hier nog op een too- neeltoilet per laatste dagen gewezen voile cerise, zwarte liberty-ceintuur, zwarte stroohoed, met roode hane veeren gegarneerd. -■-i ui wei telegram veraer rneue- scdeeld, dan wordt hem onmiddellijk .J"'blijf in Amerika ontzegd. Wat Ip'h- n"ees tot dien maatregel aan- ,"jlng heeft gegeven, blijkt echter va~ onderzeesche bóót „Ventöse," "e Fransche vioot, is, volgens n bericht uit Cherbourg, bij een FRANKRIJK. Gistermiddag kwam Briand te Saint Chamond aan. Bij een redevoering, bij den feestmaaltijd ge houden, besprak hij de hervormingen, aan te brengen in de kieswet, bij de rechterlijke macht en het financiën- wezen. Ook bracht hij het arbeids contract ter sprake. Hij besloot zijn rede met de volgende woorden: „Geen regeering kan toelaten, dat het gezag stelselmatig ondermijnd wordt, zonder de groote belangen, waarvoor zij moet waken, op te of feren." Gedurende Briand's redevoe ring had een tegen-manifestatie buiten de feestzaal plaats. De ruiten van de zaal werden met steenen inge worpen, en gendarmen moesten de manifestanten terugdrijven. Terwijl Briand sprak, wilde een Spanjaard zonder toegangsbewijs de zaal binnen drijven. Hij werd gearresteerd en men vond een revolver in zijn bezit. In zijn redevoering zeide Briand nog het volgende „De verkiezingen zullen plaats hebben zonder dat eenige pressie van regeeringszijde plaats zal hebben Vervolgens zette hij nu het program der regeering uiteen. De minister meent, dat een redelijke staking somtijds geoorloofd is, al dreigt zij ook de welvaart des lands te benadeeien. Hij meent, dat het mogelijk is, van hoogerhand een scheidsgerechtshof in te stellen. Over het antimii'ta'risme «prekende, zegt hij, dat het den arbeidersstand nog niet heeft aangetast De socialisten hebben den plicht zich met de andere burgers aaneen te sluiten tot verde diging van het land- Bij het uiteen gaan der vergadering hadden hevige betoogingen plaats ongeveer tweehonderd anarchisten wierpen steenen naar de omge ving des ministers. Zij, die den minister vergezelden, antwoordden door met stok en regenscherm zich te weeren. De anarchisten losten met revolvers schoten in de lucht. Verscheidene arrestaties hadden plaats en een aantal agenten werd gewond. ENGELAND. Het Lagerhuis nam in 1678 de volgende resoluti aan „Alle geldbewiiliging door Zijne Majesteit in het Parlement is niets dan een goedkeuring van het Lagerhuis; en alle wetten betreffende zoo'n bewil liging moeten eerst in het Lagerhuis komen. Het is het ontwijfelbare en uitsluitende recht yan het Lagerhuis in zulke wetten de doeleinden, voor waarden beperkingen en quaiifica- ties vast te stellen, terwijl het Hoo- gerhuis daar geen veranderingen in zal mogen brengen," Men weet dat in Engeland een resolutie van het Lagerhuis veel grooter kracht heeft dan overal elders een door de volksvertegenwoordi ging aangenomen motie men mag bijna zeggen, dat in belangrijke zaken zoo'n motie, zooveel als kracht van wet heeft, 't Is slechts als gevolg van de traditie, welke in Engeland zoo'n taaie kracht in het openbaar leven toont. Die oude Lagerhuis-re- solutie is dan ook door de eeuwen heen tot verleden jaar altijd geëer biedigd en haar macht werd ver sterkt door den ouden Pittt, die eer biediging dier resolutie „essentieel noodig voor de vrijheid" achtte. In 1860 maakten de iords een uitzon dering op den regel, door eenfinan- cieele wet te verwerpenmaar men is 't er vrijwel over eens dat onder uit- zonderingsomstandigheden geschied de, zoodat er geen precedent in mocht worden gezien. Eerst verleden jaar durfden de lords het bestaan met de oude traditie, die helaas nooit in de wet is vastgelegd, te breken zij ver wierpen de begrooting, en de Lager huisontbinding, de verkiezingen en al de bekende nasleep daarvan, waren het gevolg. De liberale bladen betoogen nog eens, dat als men de lords hun gang had laten gaan, in spijt van een uitslag der verkiezingen de ministers weldra niet langer de staatslieden zouden zijn die Lagerhuis en bevolking aan't bewind willen zien, maar slechts de dienaren van het Hoogerhuis. Zoolang niet de thans aangenomen resolutie wet zal zijn, zat geen ministerie langer dan een jaar aanblijven dan bij de gratie van het Hoogerhuis. De premier heeft, vóór de stem ming begon, nog eens uitdrukkelijk gezegd, dat de Regeering voet bij stuk zou houden. Ook al had het Kabinet alle. precedenten tegen in plaats van vóór zich, dan nog ware het onbetwistbaar dat de pretenties van het Hoogerhuis onvereenigbaar waren met het beginsel van een vertegenwoordigend regeeringstelsel. Meer dan twee eeuwen hebben de publieke opinie en de traditie het Hoogerhuis binnen de grenzen ge houden: en bovendien heeft het Hoogerhuis de laatste jaren door de stelselmatige verwerping van alle liberale wetten, ook andere dan fir.an- cieele, een tactiek gevolgd die met de uitdrukkelijke wilsuiting van het volk in strijd is. Die overtuiging geeft den liberalen moed voor den verderen strijd tegen de aanmatiging der lords. DUITSCHLAND. Aangenaam koel weder begunstige Zaterdag te Jeruza lem de inwijding der stichting op den Olijfberg en de Hemelvaartskerk. Sinds den vroegen morgen trokken de feestgangers over den keizerstraat- weg naar den Olijfberg tusschen de Jaffapoort en het klooster. Een dichte menigte begroette met hartelijk sym- pathiebetoon het vertrek van den stoet. Aan het hoofd van den plech- tigen optocht, die zich van de feestzaal naar de kerk bewoog, schreed de ge- heele geestelijkheid met het kerkelijk vaatwerk en de bijbels die de Keizer en zijn Gemalin geschonken hadden. Dan volgden de voorzitter van den Pruisischen Opperkerkeraad D. Voigts en de Engelsche bisschop Biyth en de Johanniter en Maltheser ridder, en daarop verschenen, begeleid door den eersten curator der Olijf berg stichting en den opperhofmeester freiherr v. Mirbach, het prinselijke paar Eitel Friedrich, de Beiersche prinsen Georg en Konrad, de gou verneur Abdur Pallim pasja en de gezant freiherr Marsehall von Bieber- stein. Een kinder- en vrouwenkoor van honderd stemmen hief het „Dochter Zions, verblijd u aan. De inwij dingsrede hield deOberkonsistorialrat Lahusen. Terwijl de geestelijke tot het uit spreken van den zegen nederknielde begon de groote klok te luiden. De prediking sprak proost jeremias uit. Na aflooo van de kerkelijke plechtig heid had in de feestzaal de ontvangst plaats van de Johanniter en Malteser ridder, later van het consulaire korps. Het prachtig uitgevoerde met verras sende details versierde gebouw maakte algemeen diepen indruk en werd door ieder geprezen. BALKAN-STATEN. De correspon dent van de „Frankfurter Zeitung" te Uskub is heei wat minder optimist over het succes, dat de regeeringstroe- pen op de opstandige Albaneezen be haald zouden hebben, dan volgens de officieele gegevens gerechtvaardigd zou zijn. Deze gegevens zijn dan ook hoogst onwaarschijnlijk. 2 dooden en 5 gewonden aan regeeringszijde, hoe wel een vuurmond verloren ging, en 1000 dooden en gewonden aan Alba- neesche zijde, het is meer dan on waarschijnlijk.' Berichten uit particu liere bron luiden dan ook geheel an ders en spreken van een geheel ba taljon, dat vernietigd zou zijn. Het zou geenszins onmogelijk zijn, dat deze mededeeling de waarheid zeer r.abij komt. Uit de officieele gegevens immers zou blijken, dat de bedieningsman schappen van een der batterijen hun allereersten plicht hebben verzuimd. De onderneming van de regeering is er een, die haar nog vele en groote teleurstellingen kan bezorgen. Zij schijnt daarop te rekenen, want de troepenmacht, die zij concentreert, 34 bataljons, met de noodige artillerie loopt, tegen de 30.000 man. Het woes te ontoegankelijke bergland maakt de expeditie niet gemakkelijker en de gemiddelde Albanees beschouwd zijn geweer als wij ons horloge. D. w. z. hij legt het eerst op zij wanneer hij slapen gaat, maar houdt het dan nog onder zijn bereik. in de Oostenrijksche pers heeft een gerucht de ronde gedaan als zouden de Albaneezen de Oostenrijksche vlag ontplooid hebben. Onmogelijk is het niet, Oostenrijk zoowel ais Italië, is in Albanië op politiek gebied zeer actief. Waarschijnlijk oordeelen we het echter niet. De tijden zijn er voor Oostenrijk niet naar om weer op po litiek avontuur uit te gaan. De bin- nenlandsche politiek zoowel in Oos tenrijk als Hongarije vereischt veel zorg en de financieele gevolgen van de inlijving van Bosnië en Herzego- wina zijn nog lang niet overwonnen. De vrouwen die werken, zijn in het bijzonder onderhevig aan erge pijnen tengevolge van inwendige sto ringen. Vooral worden zij aangetast die verplicht zijn van den morgen tot den avond staande te blijven in fabrieken, werkplaatsen en winkels, ook zij die met de naaimachine wer ken. De werkster is dikwerf de bróód winster van het gezin. Of zij gezond of ziek is, of het regent of waait, zij moet aan haar werk zijn, zij moet een glimlach op de lippen hebben en zich aangenaam voordoen, terwijl de pijnen haar lichaam folteren. De Pink Pillen bewijzen groote diensten aan de vrouwen van alle standen. Zij zijn een machtige herstel ler van het bloed, een volmaakte ver sterker van het zenuwstelsel. Zij re gelen de functies en voorkomen bij de vrouwen die storingen welke^voor sommigen iedere maand weerkeeren en zoo verslappend zijn De vrouwen en de jonge meisjes wier bloed door ver- moeienden arbeid gen cn omstreken bij de firma S. A. Luitwieier, NieuwstraatA. C. Beniest, Lepelstraat; te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlasmarkt K 157. En verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. SCHIETOEFENINGEN. De Majoor, Commandant, officier van het 4e Bataljon, 3e Regt. infan terie, brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de Schietoefeningen tot verhooging van 's Lands-weer- kracht gedurende de maanden Mei, Juni, Juli en Aug. zullen plaats hebben op de schietbaan in het Middenre- duit, iederen Zaterdag van 5—7 uur namiddag. Vlissingen, 11 April 1910. De Majoor voornoemd, ZANINO. April vin. nm. Dinsdag 12 2.38 2.58 Woensdag 13 3.23 3.43 Donderdag 14 4.14 4.34 Vrijdag 15 5.05 5.25 Zaterdag 16 6.05 6.25 f Zondag 17 7.26 7.46 Maandag 18 8.58 9.18 f Eerste Kwartier nam. 2.24. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 11 April 1910.) Hoogste barometerstand 766,2 te München. Laagste barometerstand 741,7 te Bodo. Verwachting tot den avond van 12 AprilMeest matige Z.O.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Toenemende bewol king. Mogelijk regen of onweer. Zachter. verzwakt is, zij die zich afmatten in werkplaatsen waar de lucht onvol doende is, zullen een werkelijken steun vinden door van de Pink Pillen gebruik te maken. Zij zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doozen, bij het Generaal Depot der Pink Pillen, Eeg- henlaan22, Amsterdam. Voor Vlissin- Voorspoedigbevallen van een Zoon. J. C. LUITWIELER-de Leede. Vlissingen, 9 April 1910. Het Keizerlijk Duitsch Consulaat te Vlissingen maakt bekend, dat te Bremerhaven, op 9 April 1910 in ondertrouw zijn opgenomen ERNST EMIL ROELEN en ANNA KUMMERER. Heden overleed te Middelburg onze geachte Behuwdbroer, de Heer FRANS KEULEMANS, in den ouderdom van bijna 40 jaar. Namens Behuwdbroeders en Zuster, A. HUIZING. M. J. HUIZING Van Apeldoorn. Mijdrecht. M. VAN APELDOORN. D. VAN APELDOORN— Adriaanse. Schiedam. A. A. VAN APELDOORN, j. VAN APELDOORN— woestenburg. Vlissingen. 10 April 1910. De eenige Uitdeelingslijst in het faillissement van A. J. DE JONGE, Broodbakker te Vlissingen, is neder- gelegd ter Griffie der Arrondissements Rechtbank te Middelburg, gedurende tien dagen. De Curator, Mr. P. J. VAN BORTEL. Oostburg, 9 April 1910. TE HUUR, ook geschikt voor 2 vrienden op 1 Kamer met aparte slaapgelegenheid. Br. letters K. K., Bureau „Vlissingsche Courant." Mevr. KROMWIJK, Koningsweg, vraagt een kunnende goed koken en netjes wer ken. Loon van f 120 tot f 150. Leeftijd niet onder de 23 jaar. Zich aan te melden 's avonds na 8 uur. Stoom Boek- en Handelsdrukkerij J fine lam, r. TAN de telde irviningeii

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3