rion, W. Steketee, J. W. Stroo, W. de Wolf, J. S. Walrave, G. S- Kroon, P. van der Graaf, C. Kooger, A. Smit, A. J. G. de Poortère, A. A. de Croo, P. van den Berg, H. X Geldof, C. Maliepaart, J. M. Korver, M. Valkier en J. P. Verheul. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 2e tot de 3e klasseJ. Baljeu, P. Krijger, J. Krul, A. M. van Leuven, A. F. de Mooy, P. C. Nonne- kes, W. Z. Ort, W. P. de Kam, W. van der Hoek, J. van Rijssel, P. Pol derman, P. J. Matthijssen en W. Vij geboom. Niet bevorderd geen. Voor het eindexamen der Avond school voor Handwerkslieden ge slaagdC. G. Balmakers, P. J. Caljé, M. jongman, G. M. Prins, J. F. Ge- leijn, C. Olijslager, M. Vader en J. Colijn. Niet geslaagd geen. Hedenavond wordt de tweede nieuwe mailboot, het stoomschip „Mecklenburg", in dienst gesteld. De derde boot, de „Oranje Nassau" zal den 19 dezer de eerste reis maken. Gedurende de tentoonstelling te Brussel zullen van 1 Mei tct en met 31 October 1910 door den provin cialen sfoombootdienst op de Wester- Schelde worden afgegeven recht- streeksche plaatsbewijzen van Vlis- singen naar Brussel, heen en terug, tien dagen geldig, tegen de volgende prijzen Vlissingen—Ter NeuzenGent- Brussel en terug: le klasse f 7.75, 2e kl. f 5.70, 3e kl. f 3.60. Vlissingen—Ter Neuzen—Mechelen Brussel en terug: le klasse f 5.70, 2e kl. f 4.35, 3e kl. f 2.85. Kaarten le en 2e klasse geven recht op le kajuit der boot, die der 3e klasse op 2e kajuit der boot. De kaarten worden bij de conducteurs verkrijgbaar gesteld. De kaarten over Gent geven recht tot onderbreking van de terugreis te Gent. Z. M. Koning Albert van België heeft de burgermedaille le klasse toegekend aan den heer R. G. van Nieuwkuyk, hoofd der R. K. jongens school alhier. Het stoomschip „Sophie H" ge bouwd op de werf der Kon. Maatsch. „de Schelde" heeft gemeerd gestoomd. Dinsdag zullen in de binnenhaven de kompassen worden gesteld, waarna het schip Donderdag naar Rotterdam zal vertrekken en dan wordt tevens de proeftocht gehouden. Wij vestigen de aandacht op de Maandagavond in de Engelsche kerk te houden lezing, waar ds. H. T. Oberman zal spreken over: „de gods dienstige tendenzen der nieuwere Hollandsche poezie." De Fransche schoener „Marie Laure", welke bij het Grand Hotel is gestrand en later als wrak werd verkocht is thans, nadat eerst de la ding uit het schip was gehaald, vlot gebracht en op den Oostberm aan den grond gezet. Daar zal het schip worden gesloopt. De Belg. aviso „Ville d' Anvers", is hedenmorgen alhier ten anker ge komen van den kruistocht. Het schip kwam hedennamiddag op de haven. De Noorsche bark „Polycrap" van Noorwegen naar Gent is heden nacht in de Schardijnkil aan den grond gevaren, doch hedenmorgen, zonder assistentie, met wassend water vlot gekomen. Gisteren is binnengekomen de Russische driemastschoener „Pittan" kapt. Behrsin, komende van Demarara, met een lading greenhout voor de naamlooze vennootschap „Houthan del" voorheen G. Alberts Lzn. <S Co. te Middelburg. De Engelsche driemastschoener „Eldra" is heden alhier uit Antwer pen binnen gekomen teneinde een lading ijzer in te nemen aan de elec- trotinfabriek. Genoemde schoener maakte bij het binnenkomen lichte averij aan de kleine sluis. De reserve-luitenant J. P. Louwerse wordt belast met de schietoefeningen tot verhooging van 's lands weerkracht, welke gedurende de maanden Mei tot en met Augustus a. s. alhier zullen worden gehouden. Met da administratieve verrichtin gen der op 11 April a. s. alhier onder de wapenen komende landweertroe pen, wordt, voor wat den staf betreft daarmede belast de adj.-onderofficier de Btuijne van hef 39e landweer bataljon en wat de 2e en 4e comp. aangaat, resp. de sergeant-majoor Jentink van het 4e bataljon alhier en de res.-serg.-majoor de Vries van het 22e landweerdistrict. Volgens mededeeling van den in specteur van het loodswezen in het 6e district is het topteeken van stom pe ton 15 met afgekn. kegel, Everin- gen, overgebracht op stompe ton 14. De betonning van de Oude Eve- ringen wordt, in verband met den snellen achteruitgang van den Qoste- üjken uitloop van het Schaar van Oud Everingen die bij laagwater na genoeg droogvalt, opgenomen. Op zijn daartoe gedaan verzoek is aan C. Heydens, fortwachter bij het fort De Ruyter eervol ontslag uit zijn betrekking verleend ingaande 1 April jl. Naar aanleiding van een dienstorder van den directeur generaal der staats spoor waarin voornamelijk het jon gere personeel meerdere dagen verlof moest derven, en alleen zij, die reeds 10 jaren in dienst der Maatschappij waren 14 dagen verlof konden beko men, heeft de directeur generaal heden eene nieuwe dienstorder uitgevaardigd luidende Verzoeken van personeel tot het bekomen van 1 of meer verlofdagen met behoud van bezoldiging, die het vóór de uitnoodiging van bewuste dienstorder méér zou hebben kunnen genieten, kunnen zonder nader voor stel worden ingewilligd, indien de dienst het toelaat. Denkelijk is men op het spoor van den dief of dieven, die in den laat- sten tijd te Serooskerke en omstreken rijwielen ontvreemd hebben. Zoo is door de politie aangehouden, als ver dacht van den laatsten diefstal \an Dinsdagavond M. R. koopman te Vlissingen, welk persoon op dien avond te Serooskerke, waar hij familie heeft, zeker geweest is. Ofschoon hij ontkent, duurt het onderzoek nog voort. Heden is naar het huis van bewa ring te Middelburg overgebracht M. R., 35 jaren, koopman, geboren te Koudekerke en wonende te Vlissingen, verdacht van diefstal van rijwielen. Men schrijft ons uit Middelburg Bij gelegenheid van den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal door de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" aan de leerlingen der lagere scholen alhier Zaterdagmiddag 30 April een kinderfeestje worden gege ven in het Schuttershof. In de te Middeiburg gehouden al- gemeene vergadering der „Zeeuwscne Spoorbootmaatschappij" is het divi dend over 1909 bepaald op f 39.50 per heel- en f29.50 per half aandeel, tegen resp. f 23.50 en f 13.50 over 1908. Tot commissaris werd herkozen de heer A. Kijn, te Zierikzee. Daar in 1912 het subsidie-contract met de provincie zal eindigen, werd besloten, aan het provinciaal bestuur te kennen te geven, dat de maat schappij niet de verlenging van het contract wenscht en in beginsel be sloot tot liquidatie der vennootschap met 1911. Stoomtram Hulst Walzoorden Blijkens het verslag over het zevende boekjaar bedroegen de ontvangsten der exploitatie aan personenvervoer f 16388.127s, goederen- en bagage- vervoer f 23068.09postvervoer f 1324.66 72 en buitengewone ont vangsten f 889.64. In het geheel werden 112.710pas- sagiers vervoerd tegen 117.045 in 1908. Het vervoer van suikerbieten was dit jaar weder zeer bevredigend. De exploitatiekosten beliepen f 22465.64 tegen f 23318.687s in 1908. De exploitatie-rekening wijst een voordeelig saldo aan van f 16259.38. De exploitatie-kosten bedragen onge veer 53.91 °/0 van de ontvangsten uit de exploitatie verkregen. Het voordeelig saldo der exploita tie bedraagt f 16259.38 en de ont vangen subsidies van provincie, ge meenten en polders f 7500, terwijl de rente-rekening een nadeelig-saldo aanwijst van f 255.i>6, zoodat het zuiver winstcijfer bedraagt f 23503.82, waarvan worden bestemd voor af schrijving van 36 obligaties a f125; afschrijving op kosten voor concessie aanvraag, opmaken plannen, teeke- ningen enz. der ontworpen lijn Ter Hole-Sas van Gent f 200; reserve voor terugbetaling renteloos voorschot f 2207,824 pet. dividend van f 180.000 is f 7200; reserve bedrijfs belasting f 396 resteert als nog f 9000, waarvan aan den administrateur 10 pet., de leden van de raad van be-, stuur 10 pet. en de aandeelhouders 80 pet., zoodat 8 pet. dividend kan worden uitgekeerd. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der directe belastingen enz. te Meersen, E. G. van den Bovenkamp, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hans- weert en is ontheven van zijn beheer en tijdelijk werkzaam gesteld bij het departement van financiën E. Halff, ontvanger der belastingen teColijns- plaat. Door verschillende liberale kies verenigingen in het district Zierikzee is tot candidaat voor de Prov. Staten gesteld de heer mr. D. van der Vliet, wethouder te Zierikzee. KERK- en SCHQOLNIEUWS. Ger. Kerken. Aangenomen het be roep te Heinkenszand de heer F. W. H. Bremer, cand. aan de Vrije Uni versiteit, die voor de beroepen te Achlum, Hardinxveld, Zevenheven, Siddeburen en Oostkapelle heeft be dankt. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de „Stct." ter alge- meene kennis dat, behoudens on voorziene omstandigheden, het mon delinge gedeelte van de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid als onderwijzer te Mid delburg zal worden afgenomen in een lokaal der sociëteit „St. Joris" (aan de Balans) op 18, 19, 21, 25, 26,28. April, 2, 3, 7 en 9 Mei, telkens van des morgens 9.30 uur af. Rechtszaken. Het Openbaar Ministerie bij het Gerechthof te 's Gravenhage eischte handhaving der veroordeeling tot twee jaar gevangenisstraf van A. W., koopman te Zierikzee, wegens valsch- heid in geschrifte. De verdediger concludeerde vrij spraak. Uitspraak 21 April. De Centrale Raad van Beroep voor de Ongevallen-verzekering te Utrecht deed gisteren uitspraak in het hooger beroep van de Rijks verzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Mid delburg, waarbij met vernietiging eener beslissing van de Bank, die meerdere schadeloosstelling weigerde, aan J. F., te Middelburg met ingang van 19 September 1909 eene rente is toegekend van 7 pet. van diens dagloon, ter zake van een ongeval hem overkomen bij het afhakken van takken van een boom. De Centrale Raad, van oordeel, dat deze werk zaamheden niet behooren tot een verzekeringsplichtig bedrijf, vernie tigde de uitspraak en bevestigde de beslissing van den Raad, hoewel op andere gronden. Gnmeingd Nieuws. Een Franschman over Middelburg. Pierre Mille, de bekende novellist die vele landen ge zien heeft en vooral goed thuis is onder de Mohammedanen van Turkije en Noord-Afrika, geeft in de Parijsche „Temps" impressies van Middelburg. Zijn stukje is vol verwarring en over drijving hij spreekt bijvoorbeeld van „ik-weet-niet-hoeveel carillons, die op marktdag gek worden en alle maal door elkaar luiden" maar toch zijn er aardig geziene en gezegde gedeelten in. Bijvoorbeeld dit, over de sieraden van de Walchersche vrouwen. „Die sieradenAan weerskanten van de witte muts, van korten, half- ovalen vorm, en geheel gelijk aan die van de vrouwenportretten, welke de oude Hollandsche meestersschilderen, twee lange oorknoppen van goud fili graan, inet drie hangers eraan, en op den hals, dien mooien blooten witten hals, als sluiting van het jakje, van achter een ronden gouden plak, van traditioneele, barbaarsche bewerking, een plak zooals men die zou kunnen vinden in de graven der oude Skan- dinaviërs uit het bronstijdperk. Boven elke slaap twee kleine gouden horen tjes, of liever twee voelsprieten, zoo regelmatig gedraaid dat men ze voor veêren houden zou, doodgewone springveêren van helder metaalmaar het zijn niets dan aanhangpunten voor andere sieraden, en bijna altijd hangen er andere hangers aan, wanneer het ten minste geen twee vierkante plak ken zijn van effen goud, die kijken, ik weet er geen ander woord voor die kijken boven de twee oogen, als die spionnetjes, die men in het Vlaamsche land naast de vensters hangt, en die dienen om van uit de kamer te zien wat er op straat ge beurt." En dan dit, over de kinderen „...je zou willen spelen met de kin deren, die daar (op de markt) in grooten getale met hun moeders zijn meegekomen maar ze spelen niet, ze zijn rustig, vreemd-rustig. Hun blauwe of zeegroene oogen zijn koud, als water in den winter. Het zijn kleine manui Ij-, s en vrouwtjes, gekleed als volwassen mannen en vrouwen, de jongens met den ronden hoed met den smallen rand en het ronde jasje, dat aan den hals met twee zilveren knoo- pen vastgemaakt is,zoo ouwelijk in dit pakje, dat men zeggen zou, dat ze zoo dadelijk zullen uitvaren om haring te vangen, of een van de herbergen met lage zoldering zullen binnengaan en daar bij 'n tonnetje een pijp gaan roo- ken, en een van de kleine meisjes zoe nen die drie aan drie voorbijgaand,bijna altijd drie aan drie, alsof ze poseeren voor een geïllustreerde briefkaart. Waarom zouden die kleine, kalme meisjes daar ook niet aan meedoen ze dragen immers dezelfde uitgesne den jakken, dezelfde doekjes, dezelfde mutsen en dezelfde sieraden, alsof ze al dertig jaar waren Als 't niet onfat soenlijk was, zou je vragen of je hun rok eens mocht optillen; om te zien of ze evenals haar moeders daaronder aan hun ceintuur, de groote beurs met parels dragen, waarop rozen, tul pen of gladiolussen schitteren, de beurs, zwaar van centen en guldens, met het groote zilveren slot. En het eenige onderscheid is, dat men er geen weduwen onder zietzoover kunnen ze het niet brengen met hun navolging: weduwen met oorhangers in den vorm van groote zwarte tranen, door een gouden puntje verlevendigd. Ja, ja, men zou zeggen dat heel dit volk van één leeftijd is, en dat alleen toevallig kleinere exemplaren anders loo en, die in hun ontwikkeling be lemmerd zijn." Is dit niet juist zoo, als men 't ziet Aan het slot, na heel wat conven- tioneelen onzin over de natuur, die bij ons geen natuur is, maar maaksel van den mensch, dit karakteristieke zinnetje „Maar wat is het toch, per slot van rekening triest en droog, zoo'n land waar niemand er uitziet alsof hij wel eens zou willen schreien Dat doet je weer begrijpen hoe zoo'n Franschman zich toch nooit thuis kan gevoelen in een land, waar de menschen hun aandoeningen niet zoo aanhoudend en uitbundiglijk uiten als in het zijne 1 („Hbl.") Zware brand. Ongeveer 7 uur gisteren avond werd de brand weer te Amsterdam gealarmeerd voor een zwaren brand in de Rus tenburgerstraat bij den Buiten-Amstei. Het was in de vroegeren paarden stal van de Amsterdamsche Omni- busmaatsch.,waar een stoomschoenen- fabriek is gevestigd. Aan den kant der Kuiperstraat bevonden zich de kan toren, daarachter de werkplaatsen, en het achtergedeelte van het pand zonder verdiepingen werd als maga zijn gebezigd. Hoewel het meerendeel van het werkvolk, bestaande uit 100 personen, mannen en vrouwen, nog in de fabriek aanwezig was bij het uitbreken van den brand, kon tot dusverre de oorzaak nog niet vast gesteld worden. De vlammen sloegen plotseling met geweldige kracht door het dak en de rameu van het mid- denste gedeelte uit. Op straat ver oorzaakte het angstwekkend schouw spel der nog door niets beteugelde vuurzee een ware paniek, die ver ergerd werd toen men de werklieden ijlings het brandende gebouw zag ontvluchten. De enkele politieagenten die aanwezig waren hadden groote moeite om het volk op een afstand te houden. De omwonenden stelden zich spoedig in veiligheid. In de Rustenburgerstraat, zoowel als in de Kuiperstraat was men druk bezig have en goed buiten te bergen. De brandweer, die met talrijk materiaal aanrukte, tastte de vlammen aan met drie stoomspuiten en vele slangen op de leiding. Ook de Jan van der Heijden was komen aanstoomen, maar is niet in werking gesteld. Nagenoeg de geheele fabriekende opslagplaatsen zijn uitgebrand, en de vele en kostbare machinerieën ver nield. Het werk der brandweer werd door de schier verstikkende rook van het brandende lederwerk, dat ver in den omtrek een benauwenden stank verspreidde, niet weinig bemoeilijkt. Uit de kantoorvertrekken heeft men niets kunnen redden. Hoe de boeken zich gehouden hebben, was halftien nog niet bekend, daar de brandweer daar niet had kunnen doordringen. Ook over de oorzaak kon niets worden vastgesteld. Men dacht eerst aan kortsluiting, doch gebleken is dat hiervan geen sprake is. Persoonlijke ongelukken vallen niet te betreuren. Naar ons door een der firmanten werd medegedeeld wordt de aanzien lijke schade door verzekering gedekt. Nader kan worden medegedeeld, dat de boeken onbeschadigd zijn gevon den. Onze lezers worden attent ge maakt, op de in ons nummer van heden voorkomende advertentie der Hollandsche Credietbank, die Bel gische Congo-loten a frs. 100 aan biedt op maandelijksche aflossing van f 1, f 2, en f 3. 8 Zooals uit de advertentie blijkt trekken deze loten 6 maal 's jaars en zijn er zeer hooge prijzen aan ver bonden. De eerstvolgende trekking, waarin de hoofdprijs frs. 150.000 bedraagt, heeft reeds op 20 April a. s. plaats! Omtrent het treurig ongeval, dat gisternacht bij den brand te Schiedam te betreuren viel, deelt de N. R Ct." nog de navolgende bijzonderheden mede Omstreeks half vier was een groot gedeelte van de perceelen uitgebrand waardoor de gevel zijn steun verloor en het bovengedeelte daarvan onder donderend geraas instortte. Een drie- tal brandweerlieden geraakten onder het brandende puin. Ze werden spoe dig er onder uitgehaald. Twee hun ner hadden lichte verwondingen be komen, de derde echter was er erger aan toe. Deze man had een schedel breuk, benevens een ernstig kwetsuur aan eender beenen. In nagenoeg stervenden toestand werd de onge lukkige naar een naburig huis over gebracht. Kort daarop is hij overleden. Een oude bekende van de justitie, die Woensdagavond uit een schuit, gelegen aan den Noordwal te 's-Gravenhage, eenige voorwerpen trachtte weg te nemen, liep aardig in de val. De schipper die achterin zijn schuit uit zijn slaap wakker werd door het rondscharrelen van den indringer en bemerkte dat er zich in het voor-onder iemand be vond die niet aan boord thuis be hoorde, ging doodbedaard op bet dekluik zitten, zoodat de man ge vangen was. De politie werd ge waarschuwd, deze nam den man mede. Een driejarig kind te Schijndel werd verdronken in een sloot gevon den. Vermoedelijk is het kindje al spelende, zoekende naar veldbloemen, te water geraakt. Een Russische landverhuizer aan boord van het stoomschip „Campania" te Rotterdam die in het ruim viel en een schedel breuk kreeg, is in het ziekenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. De heer J. Kalff, oud-procureur-generaal in Suriname is te Dinant het slacht offer geworden van een auto-ongeluk. Hij was zijn auto niet meester, reed achteruit tegen een boom en werd verpletterd. Op den Zeedijk, hoek Storm steeg, te Amsterdam, is Vrijdagavond een 25 jarige werkvrouw, terwijl zij, omstreeks 10 uur met eenige man nen en vrouwen te praten stond, ernstig door een revolverschot aan het achterhoofd gewond. Wie de dader is, kon voorloopig niet worden vastgesteld. De getroffene werd naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Hoewel het geruimen tijd duurde, vóórdat het bewustzijn terugkeerde, bleek de toestand der vrouw geheel zonderlevensgevaar. De politie slaagde er tot dusverre niet in, den schuldige te vinden. Zij heeft dienaangaande nog niet de minste aanwijzing, doch meent meer reden te hebben om le denken aan een roekelooze baldagheid dan aan opzet om de vrouwte dooden, Het is zeker niet ondienstig te wijzen op een vergelijking tusschen electrische en andere iichtstrooinen. De per uur ontwikkelde warmte i» k.g. caloriën per 1000 kaarsen be draagt voor petroleumlicht 36400 en het koolzuur in liters 530spiritus- gloeilicht resp. 16.800 en 2270gas- gloeilicht 11000 en 1130; persgaslicht 6480 en 670; Lucaslicht7820en810; Millemiumlicht 5770 en 595voor electrisch licht: kooldraadlampen: 3990 en nihilmetaaldraadlampen 1340 en nihil; gewone booglampen 950 en 27 en effectlampen 200 en 12. Bij menschen bedragen deze cijfers per hoofd resp. 75 en 14. Op de hoogte van Beachy Head is Donderdagmiddag een scheeps* geluk gebeurd, dat naar omstandig heden nog vrij gelukkig is afgeloopen De Engelsche passagiersboot „Cairn- rona" met 900, meerendeels Russi sche, Armeensche en Montenegrin- sche landverhuizers aan boord, ge raakte plotseling door een geweldig' ontploffing in het kolenruim in bram- De afdeeling, waarin de vrouwen e» kinderen verbleven, werd vernield en verschillende vrouwen liepen ernstig' verwondingen op. Een'kind werd nj de hoogte geslingerd en kwam m'1 zooveel kracht op het dek terecht dat het lichaampje geheel te ple®r viel. Onder de emigranten en de andere passagiers ontstond een geweldig' paniek, allen vochten als wilden o® op het dek te geraken en toen ev" later een tweede ontploffing volgde- waarbij negen manschappen omkw^ men, liepen de ongelukkigen als ra- deloos over het dek te jammeren® te schreien. Sommigen sprongen

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6