Tweede Blad. No. 84. 48e Jaargang. 1910. Maandag 11 April, Gemeentebestuur, JUNNENLAND. VLISSING Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. SCHULDVORDERINGEN. Herinnering aan het tijdig indienen van schuldvorderingen, ten laste van het rijk, de provincie en de gemeente. Burg. en Weth. van Viissingen gezien de circulaire van den Com missaris der Koningin in de provincie Zeeland, van den 30 Maart jl„ A no. 185, le afdeeling herinneren de ingezetenen aan de wet van 8 November 1815 („Staats blad" no. 51) volgens welke alle vorderingen ten laste van den Staat, het dienstjaar 1909 betreffende, voor of op den 30Juni 1910, bij de betrok kene administraiiën, door welke de bevelen tot het doen van werken, leveringen, enz. uitgegeven zijn, moe ten zijn ingediend, alsmede dat de bij genoemde wet gestelde termijn van verjaring volgens art. 125 der provinciale- en art. 228 der gemeen tewet, ook op de vorderingen ten laste van de provincie en de gemeente van toepassing is wordende mitsdien de belangheb benden aangemaand om den uitersten termijn niet af te wachten, maar hunne rekeningen en verdere bewijs stukken ten laste van het rijk, de provincie of de gemeente voor het dienstjaar 1909, ter plaatse waar het behoort, ten spoedigste in te dienen. Viissingen, 9 April 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. HINDERWET. Kennisgeving. Burg. en Weth. van Viissingen gezien de artt.6 en 7 der Hinderwet geven bij deze kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van W. C. TRAPMAN, glashandeiaar te Aar denburg, om vergunning tot het op richten en in werking brengen van eene glasslijperij en eene spiegel- fabriek in het perceel kadastraal be kend gemeente Viissingen, sectie B, no. 902, plaatselijk gemerkt Singel- weg 29 dat dit verzoek met de bijlagen gedurende veertien dagen, te begin nen met Vrijdag den 8 April 1910, op de Gemeente-Secretarie ter visie zal gelegd worden en dat den 22 April 1910 ten Raadlmize, des namiddags 'en 2 ure, gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het op richten der inrichting in te brengen, zullende zij die niet overeenkomstig ar'. 7 der Hinderwet voor het ge meentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten "iet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen voor dat tijd- s'ip> ter Gemeente-Secretarie van de 'er zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Viissingen, den 8 April 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. S'aatcommissie herziening wetboek van strafvordering. '"gesteld is een staatscommissie Lr, y°orbereiding en herziening van nn!r van Strafvordering, met Pdracht een voorstel aan te bieden bVolledige herziening van dat Wet- - ek, in den vorm van een wetsont- t ,JP' me'toelichtende memorie,tenzij 0 ntnaie aanbieden van partiëele ^werpen, wanneer het onderzoek m toe'aat, aan de staatscommissie m ?eraden mocht blijken en tevens °Pdracht, tijdens haar onderzoek de regeering van advies te dienen op wetgevend gebied der strafvorde ring, wanneer dit van regeeringswege mocht worden gewenscht. Benoemd is tot lid, tevens voor zitter, mr. B. Ort, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad te 's- Graven- hage tot lid, tevens secretaris, mr. H. C. Dresselhuys, directeur-gene raal van het gevangenisrijkstucht- en opvoedingswezen te 's-Gravenhage tot leden mr. P. A. Diepenhorst, hoog leeraar aan de Vrije Uuniversiteit te Amsterdam jhr. R. Feith, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage G. A. van Hamel, hoogleeraar, lid der Tweede Kamer te Amsterdam R. B. Ledeboer advocaat-generaal bij den Hoogen Raad te 's-Gravenha- ge E. R. H. Regout, lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhage; G. J. Ph. Schimmeipenninck, oud-officier van justitie te 's-Gravenhage D. Simons, hoogleeraar te Utrecht; tot adjunct secretaris mr. J. V. van Dijck, com mies bij het departement van justi tie te 's Gravenhage. Bepaald is dat de ieden, wier ge voelen van de meerderheid afwijkt, daarvan door afzonderijke nota's kunnen doen blijken. Bij Kon. besluit van 8 dezer is aan H. P. J. Tutein Nolthenius, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Apeldoorn, onder dankbe tuiging voor de in die betrekking be wezen diensten. Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren. De heer Jac. van der Laan, secre taris der gemeente Sneek, is bij can- didaatstelling herkozen als voorzitter van den Nederlandschen bond van ge meenteambtenaren. De heer van der Laan bekleedt deze betrekking reeds sedert 1894. In dien tijd heeft de ver- eeniging zich krachtig ontwikkeld. Het lenental klom van 250 op 3500. Ver scheidene instellingen, ook zoodanige, die niet uitsluitend strekken in het belang der gemeente-ambtenaren, maar ook mede ter bevordering van het algemeen belang, werden in dien tijd door den bond opgericht, zooals een hulpfonds voor gemeenteambtenaren, cursussen voor opleiding in de ge meente-administratie, bureaux voor verbetering van de gemeente-admi nistratie,'n plaatsingbureau vooramb tenaren, een zeer lezenswaardig week blad, dat als administratief blad hoog staat aangeschreven. Maar vooral was het streven van de vereeniging onder den heer van der Laan steeds gericht op bereiking van het doel, waarvoor zij in 1893 in de eerste plaats werd opgerichtrijkspensionneering van ge meenteambtenaren en hunne weduwen en weezen. Ook in dezen tijd ontwik kelt de vereeniging hiervoor weder eene krachtige actie en na de toe zeggingen der regeering mag worden vertrouwd, dat oplossing van dit voor de gemeenteambtenaren brandende vraagstuk zoo spoedig mogelijk haar beslag zal krijgen. Minister Heemskerk noemde het onlangs in de Tweede Kamer eigen lijk een schande, dat er in ons land nog ambtenaren zijn, die geen pen sioenregeiing hebben en voor genoeg zame toetreding van bekwame krach ten tot de steeds belangrijker en om vangrijker wordende gemeente-admi nistratie is regeling van hun pensioen gewis een eerste noodzakelijkheid De Nederiandsche Post- en Tele graafbond heeft een brochure het licht doen zien getiteld„Uitslag van een onderzoek, in den zomer van 1909 ingesteld naar de werk zaamheden van de commiezen en de klerken der posterijen en telegrafie' Viissingen, 9 April. ELIAS. Door „Vlissing's Gemengde Zang- vereeniging," onder directie van den heer Quo Lies, werd gister avond ftbonnements-ftduerientiën op zeer uoordeelige voorwaarden in het Concertgebouw uitgevoerd het zeer omvangrijke en muzikaal door wrochte oratorium „Eiias," van Felix Mendelssohn Bartholdy. Ais solisten werkten mede mevr. N. van den HoutenSino, sopraan te Rotterdam mevr. B. Driessen Verroen, alt te Rotterdam de heer os. E. Schilderman, tenor te Utrecht en de heer dr. H. v. d. K., bas te Middelburg. In dit karaktervolle werk van den grooten toondichter is zooveel ver scheidenheid in-vorm en kleur, naast zooveel eenvoud en verhevenheid er zijn zulke treffende tafereelen met zoo'n meesterhand geschilderd, in zoo'n breeden stroom van over en door elkaar golvende muzikale vor men, dat het bezwaarlijk valt den totaal-indruk in korte woorden te beschrijven, moeilijk als het is een helder beeld te vormen van de som van de zich elkaar verdringende in drukken, die alie partijen op den hoorder maken. Van de dames-solisten dient op de eerste plaats genoemd mevr. van den HoutenSino, die de sopraan-partij zong. Die dame heeft zeer veel te genieten gegeven. Haar mooi helder, nu eens zacht en lieflijk, aan weer krachtig geluid, in alle nuanceeringen klankvol en sprekend, hield, onder ademlooze stilte de aandacht steeds gespannen, en telkenmale, 't zij zij zong als W/ittwe, als Knabe of als Engelwerd haar door een welge meend applaus dank gebracht voor haren keurigen zang en talentvolle voordracht. Van mevr. B. Driessen—Verroen als alt, ging veel minder bekoring uit. Was het schuchterheid of eene soort van neeschheid, die haar geluid zoo gevoileerd maakten, 't is niet recht duidelijk; op het laatst had zij eenige goede oogenblikken, over het geheel liet zij haar gehoor koud, wal wel toegeschreven zal moe ten worden aan te weinig gloed in voordracht, waarschijnlijk een gevolg van minder voldoende zekerheid. De heer Jos. Schilderman, tenor uit Utrecht, mocht zich eveneens bij herhaling verheugen in de hulde, die hem na ieder optreden werd gebracht. Zijn fraai klinkend geluid en keurige voordracht lieten dan ook niet na den gewenschten indruk te maken hij is een aangenaam zanger, naar wien men met genoegen luistert. De zeer zware en omvangrijke partij van Elias werd gezongen door den heer dr. H. v. d. K. uit Middel burg. Van diens fier, mannelijk geluid gaat steeds eene bijzondere bekoring uit; hij onderscheidt zich door bij zonder duidelijke zeggingskracht en onder de veie mooie passages, die ook bij de andere solisten zijn aan te wijzen, mag voor hem wel afzonderlijk worden genoemd de meesterlijk voorgedragen zeer moei lijke aria: 1st nicht des Hernn l\ort wie ein Feuer, dat was waarlijk wel een glanspunt. Zeer dankbaar klonken de kwar tetten en het terzet Die Engel. De koren waren het geheele stuk door uitstekend op dreefsteeds slagvaar dig, eene onontbeerlijke eigenschap voor dit nummer met zijn tal van fuga's, van smeekbeden en van on stuimige gemoedsuitingen. Door de geniale opvatting van verdeeling der stof komen de koren steeds mooi uit en zooals ze dan ook gister avond optraden, bereikten zij volkomen het beoogde doel. Een niet gering aandeel tot het welslagen van dit concert, heeft de zeer bekwame pianist, de heerA. A. N. uit Middelburg, die het geheel begeleidde. Het allerliefst, opfris- schend accompagnement in Es gehet eine kleine W/olke auf aus dem Meere, werkte betooverend. De directeur, de heer Otto Lies, kan met voldoening neerzien op dit welgeslaagd concert. Zijn mooie opvatting van het geheel, zoo duide lijk sprekende uit zijne directie en de wijze van uitvoering, is een klaar bewijs voor zijn degelijke kennis en bekwaamheid. Het talrijk opgekomen publiek zal zeker met dankbaarheid op dezen genotvollen avond terugzien. Zeevaartschool. Aan het verslag der vereeniging Zeevaartschool alhier over het jaar 1909 is het volgende ontleend In overeenstemming met de ver wachting, uitgesproken aan het einde van ons verslag over 1907, naderde het schoolgebouw in den aanvang van 1909 zijne vollooiïng. Op 23 Maart, dus juist twee jaren na de steenlegging, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden onze vereeniging de hooge eer be wezen „de Ruyterschool" met eene toespraak voor geopend te verklaren. Met groote welwillendheid heeft Zijne Koninklijke Hoogheid bij die gelegenheid voldaan aan ons eerbie dig verzoek en het beschermheer schap onzer vereeniging aanvaard. Behalve de autoriteiten van het Provinciaal en Gemeentelijk gezag, werd deze plechtigheid bijgewoond door twee leden van het hoofdbestuur van het nationaal de Ruyter-comité 1907, welks belangrijke schenking, nevens de subsidie-verhoogingen van rijk, provincie en gemeente, de stich ting van het gebouw heeft mogelijk gemaakt. Het gebouw heeft gedurende het eerste jaar van zijn bestaan aan de gestelde verwachtingen voldaan. Op 1 September werd dr. W. A. de Looze, die Viissingen metterwoon verliet, als leeraar in de verbandleer en hygiène aan boord van schepen vervangen door dokter F. Bennik. Als leeraar in de natuurkunde ver kreeg de school op 1 November de medewerking van den heer j. C. Heine, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool alhier. De school werd bezocht door 152 leerlingen in het geheel. Het grootste getal, dat tegelijkertijd de school bezocht, was 78. Aan drie leerlingen werd vergund de lessen bij te wonen tegen ver minderd schoolgeld. Van de 104 stuurlieden en aspi rant-stuurlieden, die de schooi be zochten, waren 12 tweede stuurlie den, 7 derde en vierde stuurlieden, 22 stuurmansleerlingen, 42 kwartier meesters en matrozen, 21 lichtmatro zen en jongens. Van de 48 machinisten en aspi rant-machinisten, die de school be zochten, hadden 2 diploma B, 14 diploma A, 1 het diploma van voor- loopig machinist, 31 geen diploma. Aan de examens voor de rijks commissies tot examineeren van stuurlieden en machinisten namen deel 12 aspiranten voor len stuur man groote stoomvaart, waarvan ge slaagd 7 en afgewezen 5 2 voor 2en stuurman, die beiden slaagden; 26 voor 3en stuurman, waarvan 17 ge slaagd en 9 afgewezen1 voor 3en stuurman zeilvaart, die slaagde4 voor de sleepvaart, waarvan 3 ge slaagd en 1 afgewezenvoor het machinisten-programma C nam deel 1 aspirant die slaagde programma B 11 aspiranten, waarvan 8 slaag den en 3 werden afgewezenpro gramma A resp. 14, 11 en 2voor- loopige machinisten resp. 11, lOen 1. Door een 8 tal leerlingen werden taai-examens afgelegd ten overstaan van eene commissie uit het bestuur der school. Uitgereikt werden 8 diploma's te weten 4 voor Engelsche taal, 4 voor Er.gelsche, Duitsche en Fransche taal. Gedurende het afgeloopen jaar ver lieten de school zonder examen te doen Van den stuurliedencursus 21 leerlingen, te weten: 14 wegens on voldoenden vaartijd, 1 wegens plaat sing bij den loodsdienst, 1 wegens afkeuring, 5 wegens verschillende andere redenen. Van den machinistencursus 3 leerlingen, te weten1 wiens verlof verstreken was, vóór hij examen kon doen, 2 die geene vergunning kregen zich voor het examen op te geven. Aan het einde des jaars bleven hunne studiën vervolgen49 leer lingen in de stuurlieden-afdeeling, 11 leerlingen in de machinisten-af- deeling. De leerlingen, die het rijksdiploma verwierven, vonden, evenals het vo rige jaar, allen spoedig plaatsing als officier bij verschillende reederijen. De leermiddelen voor den stuur lieden-cursus werden door schenking, bruikleen en aankoop vermeerderd met1 toestel voor onderzeesche kloksignalen, 1 standaardkompas, 1 navisphere, 1 dieptemeter, 1 cheru- blog, 1 Barr en Stroud's afstand meter. Voor het onderwijs in de stoom werktuigkunde werd van de stoom vaart-maatschappij „Zeeland" ten ge schenke ontvangen een model Mor- gan-wiet en een koperen Weirs-schuif, van de Koninklijke maatschappij „de Schelde" 12 stuks kiinkverbanden en van den Prov. stoombootdienst op de Wester-Schelde in bruikleen een Erfniann's ketelwatercontroleur. De mast, die in het vorige jaar door het departement van marine aan de school werd afgestaan, is geplaatst op een terrein naast de school en bewijst goede diensten bij het onderwijs in de practische zeevaartkunde. Ter gelegenheid van de opening ontving de school van particulieren verschillende plaatwerken, een oude atlas, een stel lantaarnplaten, op de Ruyter en zijn tijd betrekking heb bende, fraaie tinnen inktkokers en verschillende geschenken in geld, waarvan de gevers onbekend wen- schen te blijven. In den aanvang van het jaar werd van het departement van marine een loodskotter ten gebruike ontvangen. Deze kotter werd, met goedkeuring van Z. K. H. den Prins der Neder landen, genaamd „Prins Hendrik". In den afgeloopen zomer werden met dit vaartuig verschillende oefen tochten gemaakt in de monding der Wester-Schelde. Na gehouden examen zijn aan de Burgeravondschool bevorderd van de lste tot de 2e klasse: F. Brasser, C. van Eek, H. Caljé, A. Janisse, I. Sinke, G. Lagendijk, A. C. Appel, L. A. J. Nijssen, J. J. Groen, C. J. Fey, A. Bedet, S. Auer, C. M. van Boekhout, A. de Croo, H. van der Graaf, H. J. Bode, D. C. Dekker, A. H. van der Linden, C. M. Janse, J. Jobse, W. J. Castel, A. J. van der Linden, J. D. van der Kolk, J. Keukelaar, W. j. G. Leefiang, J. Looisen, P. J. van der Kuijl, M. G. de Hondt, P. de Land meter, J. H. Verdonk, J. G. Timmer man, P. Wever, A. van Rijswijk, j. A. de Pagter, C. Stroo, J. W. Ratel band, A. Romeijn, G. J. Kentin, L. A. Roelse, J. C. R. van der Schaft, F. L. Timmerman, W. H. van der Schaft, J. Vos, W. van Rooijen, A. R. Saman, M. A. de Ruijter, J. de Jong, E. Weug en M. van der Hooft. Niet bevorderd 21 leerlingen. Voor het eindexamen der Burger avondschool zijn geslaagd A. Daane, J. F. Berting, L. C. D. van Hecke, M. W. Bok, F. Naerebout, L. Kluijf- hout, D. Romijn, H. D. Kemeling, J. Puijpe, Th. Hofman, P. Meeuse, C. de Zwart, J. van Dijk, D. van Mo lenbroek, L. Suurmond, I. P. Cort- hals, H. L. van der Ree, J. C. de Roo, J. J. Engelse, I. de Bree, C. J. v. Oor schot, O. E. van Campen, J. J. van Steveninck, P. van Boekhout, J. Hen- drikse, J. J. Kokelaar, C. L. Dert, L, Corthals, P. van Oorschot, F. H. van Hecke, T. Smit, J. P. van der Staai, M. Th. Philips, F. C. H. Smidt, H, R. van Rosevelt, B. J. van Dieren- donck en A. M. Koolwijk. Niet ge slaagd 10 leerlingen. Aan de Avondschool voor Hand werkslieden (3jarigen vervolgcursus der B. A. S.) zijn bevorderd van de lste tot de 2e klasse: M. K. Daane, I. van Biemen, J. Meeuse, L. M. van Noppen, E. van Herk, C. A. van Ma-

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5