Ma Hvpotl ^guranliën Zaterdag 9 April. rfwiiipiniiK. No. 83. 48e Jaargang. 1910. rkstfcicj No. 2. de jonge Co. LANDER. rAN in»! afzonderlijke tarieven. BËHGKHUUSEH-KLOP. W. C. BEKER. tvftmi-GT - Ja^jlraafc. 146-47 - /AIPPELBUKÜ Gemeentebestuur. BINNENLAND. Feuilleton. Het Geheim van den Ouden Visscher. nd verkrijgbaar bij oop door het gebruik van :rijgbaar bij DE BREE, EEND AM. :ekenden Agenten der Bank at steeds Kapitaal voor- Is eerste Hypotheek. Ook ediet, tegen een rente vanaf 1 afsluitprovisie. dere inlichtingen zijn wij ei d. Kassiers. Telefoon 125. aat 43. GOES Magdalenastraat. LOSKADE. diening. tan allerlei goederen. bij aanvrage verstrekt. DE DIRECTIE, raat 11. geteekende beveelt zich aan t bezorgen van ASSURAN- tp Beurspolis te Rotterdam, en, Inboedels, Koopmansgoe- schepen, Land-, Rivier- en porten. Coosje Buskenstraat. COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. BEKENDMAKING. Afgekeurd Vleesch. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; maken bekend dat gedurende het le kwartaal 1910 door den keurmeester van het slacht te en vleesch afgekeurd zijn als na delig voor de gezondheid 2 schapen, 2 varkens, 2 partijen varkensvleesch, 7 ingewanden. Voorts herinneren zij belangheb benden voor zooveel noodig, aan het bepaalde bij art. 207, 3e lid der al- jemeene verordening van politie, luidende: „wanneer het herhaalde lijk voorkomt, dat bij eenzelfden sla ger of vleeschverkooper, voor de gezondheid nadeelig vleesch wordt aangetroffen, zonder dat daarvan aan gifte is gedaan, zijn Burgemeester en Wethouders bevoegd, zulks met vermelding van de namen der belang hebbenden, ter openbare kennis te brengen. Vlissingen, 8 April 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WiTTEVEEN. TELEFOONNUMMER 10. i ftbonnements-ftduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden Koninklijk bezoek Amsterdam. Amsterdam wil schitterend feest vieren als de koninklijke familie in Mei in de hoofdstad komt. Bovenaan het programma prijkt de historische optocht, die schitte rend belooft te zullen worden, vedelt het „Hbld." 700 personen doen er aan mede, en het aardige is, dat hiervoor ditmaal geen huurlingen noodig zullen zijn. Jongelieden,dames en heeren, uit gegoede Amsterdam- sche families, zijn in groot aantal bereid de verschillende hoofdperso nen voor te stellen. Dan is de commissie voornemens een middag- en avondwaterfeest te geven, met het traditioneele vuur werk aan den Amstel. Illuminatie, volksfeesten, gala-con cert in het Concertgebouw, voorstel ling in den Stadsschouwburg, twee aubades, een van schoolkinderen en een van Nederlandsche zangvereni gingen, en versiering van den Dam prijken verder op het program. Het blad verneemt voorts, dat er nog plannen zijn bij bewoners der Hee ren-, Keizers- en Prinsengracht om te versieren, en vooral tot het in wendig verlichten der huizen op te wekken, waardoor steeds zoo'n prachtig effect bereikt wordt. Vrij bewerkt door M. J. Korving. 47.) «Breng hem dadelijk hier," beval graaf. Be bediende ging heen en eenige °°genblikken later trad een langen *?rel met een woest uitzicht de kamer innen. Het was de aanvoerder der lurken, die Eduard Dumat opgelicht aan de matrozen van de brik overgeleverd hadden. «Ha, zijt gij daar Chauronzei wachf«at' "'k heb reeds op 'e ge" ^»En ik op u, heer graaf," antwoord- ,ander op een toon, die weinig 'ect uitdrukte. «Heb ,Vroeg de je op mij gewacht, Chauron graaf met geveinsde ver- w°ndering. zeker! Wij hadden immers In district III is de versiering ook door een comité ter hand geno men, dat eerebogen wil oprichten. Op het Jonas Daniel Meijerplein zul len zangers H. M. de Koningen een groote hulde brengen bij het pas- seeren van den koninklijken stoet. Het Schildergenootschap „Arti et Amicitiae" wil een tentoonstelling organiseeren van oude en nieuwe kinderportretten. De nieuwe Armenwet. De „Tijd" schrijft o.m.Het thans door minister Heemskerk ingediende ontwerp van een nieuwe Armenwet heeft de groote verdienste, dal het in verschillende richtingen duidelijk aan den dag gekomen tekortkomingen van de vigeerende wet tracht te ver helpen en aan te vullen, zonder in strijd te komen met de deugdelijk gebleken hoofdbeginselen der wet van 28 Juni 1855 of zich te begeven op een gebied, hetwelk nog niet ten volle onderzocht mag heeten. De minister heeft zich willen be palen tot het noodzakelijke en tot het aanbrengen van zoodanige ver beteringen, omtrent wier wenschelijk- heid de ervaring uitspraak heeft ge daan en eindelijk verschil van mee ning is buitengesloten. Wij behoeven we! niet te zeggen, hoezeer daardoor de kans van siagen tot eene zoo gunstig mogelijke is ge maakt. Een minister, die op het gebied van het armwezen in betrekkelijk korten tijd werkelijk iets tot stand wii brengen, behoorde zóó en niet anders te handelen. Dat doer deze regeering het hoofd beginsel der wet van 1854, waarbij de ondersteuning der armen in de eerste plaats wordt overgelaten aan de kerkelijke en bijzondere instellingen van liefdadigheid, zou geëerbiedigd blijven alsook, dat de voor de ver vulling van hare taak zóo hoogst noo- dtge vrijheid van evengenoemde in stellingen niet zou worden aangerand, mocht a priori worden aangenomen. Juist daarom achten wij het van zooveel belang, dat door het kabinet der rechterzijde deze belangrijke zaak welke reeds lang op afdoening wacht, tot een goed einde zal worden ge bracht. Immers zou eene liberalistische re geering, uitgaande van het begrip van onbeperkte staatsalmacht en van zoo ver mogelijke uitbreiding van staats bemoeiing, aan het reglementeeren gegaan zijn der christelijke, zoowel kerkelijke als particuliere liefdadig heid, met 't doel deze geheel onder op pertoezicht te brengen der burgerlijke overheid, het onheil zou niet te over zien geweest zijn. En dit gevaar bestond, het dreigde onder elk liberaal kabinet. Met ingenomenheid derhalve het afgesproken, dat wij te Saint Malo weer een samenkomst zoudenhebben." „Heb ik dat gezegd „Komaan, ge zult het toch niet vergeten zijn „O ja, nu herinner ik me er iets van." „Och, het komt er minder op aan," zei Charon een weinig spottend. „Ge hebt alleen beloofd, dat ge mij gis terenochtend te tien uur in de her berg van Louis Trochet zou wachten ik moest zorgen, dat ik er precies op tijd was." „Werkelijk, ChauronIk geloof dat je gelijk hebt!" „Nu, ik was er op tijdmaar ik heb te vergeefs op u gewacht, beer graaf." „Nu ja, door de drukte is me die afspraak door het hoofd gegaan." De graaf zei echter een groote onwaarheid. Hij had begrepen, dat het niet raadzaam was, dat hij zich liet zien in gezelschap met Chauron. De aanslag kon mislukt en ter kennis van de overheid gekomen zijn. „En nu ben je hier gekomen, dat is even goed," vervolgde de graaf. Ik heb vernomen, dat zekere jonge spreekt van zelf wordt het nieuwe ontwerp uit de handen dezer christe lijke regeering door ons ontvangen. En om het feit der indiening zelf, en om den inhoud van hel ontwerp, voor zoover wij dit reeds nu in groote lijnen konden nagaan. Rijksverzekeringsbank. Het aantal agenten van de Rijks verzekeringsbank is dezer dagen ver meerderd met zes personen, voor- loopig voor een half jaar tot tijde lijk agent benoemd. Voor een deel behooren ze tot het administratief personeel van de Rijksbank. Naar wij vernemen, zullen twee hunner den achterstand helpen verminderen. Twee zuilen werkzaam zijn bij de onder nomen herziening van toegekende renten. En de twee overigen zullen worden toegevoegd aan de Techni sche Commissie. Winkelsluiting. In eene te Rotterdam gehouden ver gadering der handelsvereniging „Rot terdam", waarin de heer mr. I. G. Schurman het wetsontwerp op de winkelsluiting toelichtte, werd in het daaropvolgend debat sterk de mee ning verdedigd, dat een vervroegde winkelsluiting slechts in het belang zou zijn van de groot-winkeliers, doch de kleine winkeliers er groot nadeel van zouden ondervinden, daar dezen het dikwijls juist het drukst hebben in de avonduren. Er waren ook voorstanders aan het woord. Tevens werd de wenschelijk- heid betoogd, dat if. een eventueele wet ook de bepaling worde opgeno men, dat na het sluitingsuur het win kelpersoneel geen ander werk moet worden opgedragen. Vulkanische uitbarsting op Java. De correspondent van het „Hbl." te Batavia seinde gisteren Er heeft een uitbarsting plaats aan den Tangkoeban-Prahoe. Oogenblik- kelijk is er geen gevaar bij, hoewel een voortdurende aschregen valt. Zeeroof in Indië. De „Hbl."-correspondent te Bata via seinde gisteren: Officieel wordt medegedeeld dat zich een geval van zeeroof heeft voorge daan nabij Toli Toli. De roovers zijn vermoedelijk afkomstig van den Soe- Ioe-archipel. Het fiotieljevaartuig „Ser- dang" werd ter vervolging van de roovers afgezonden. Uit officieuze bron wordt vernomen dat een aanval gevreesd werd op Ba- lipapan of Tarakan, dat telegrafisch gewaarschuwd werd en dat het ge rucht gaat, dat Toli Toli is afgeloopen. man spoorloos van het kasteel Fiselle is verdwenen. Heb je daar ook soms iets van gehoord Chauron „Ja," antwoordde Chauron, plot seling in verwarring gebracht. Doch hij herstelde zich onmiddellijk en vervolgde op lossen toon „Wel zeker daar weet ik van, heer graat. Ik heb uw bevelen nauwkeurig opgevolgd en den jonkman in handen van Lanet overgeleverd. Ik zag hem aan boord brengen en de brik onder zeil gaan. Alzoo heb ik mijn werk verricht en ben nu hier gekomen om u aan uwe verplichting te herinneren." „Je bent wel haastig." „Dat komt, doordat ik groot ge brek aan geld heb." „Nu, ik zal je betalen, want ik denk, dat Lanet den jonkman niet zal laten ontsnappen." „Ge kunt er zeker van zijn, dat hij reeds lang uit de voeten is." „Je bedoelt toch niet, dat ze hem gedood zullen hebben vroeg de graaf met geveinsden angst. „Wel neen, het lag immers niet in uw bedoeling, dat hij gedood moest wordenzei Chauron met een potlach. Cholera te Soerabaja. Te Amsterdam is uit Soerabaja een particulier telegram ontvangen van den volgenden inhoudDe cholera heerscht hier momenteel sporadisch. De besmetverklaring van Soerabaja is opgeheven. Begin Mei zal bij den uitgever K. Beitsma te Deventer verschijnen no. 1 van „Weduwenzorg," maandblad der Vereeniging van gepensionneerde Eu- ropeesche militairen vóór de wet 1909, goedgekeurd bij Kon. besluit van 17 Mei 1909, no. 55. Dit blad zal gratis worden toege zonden aan de plm. 5000 leden, do nateurs en begunstigers der vereeni- g'»g- Den 2den April vierde de burge meester van Leens, de heer P. A. de Rochefort, zijn 40-jarig ambts-jubi- leum. Van de 409 raadsvergaderingen, in die 40 jaar gehouden, heeft hij er niet minder dan 408 gepresideerd. In dat tijdperk werden 1098 huwe lijken voltrokken niet minder dan 1064 paartjes werden door Z. E. A. in den echt vereenigd, en dat de woorden, daarbij gesproken,weerklank bij hen hebben gevonden, bewijze het feit, dat slechts 3 a 4 den ge sloten band verbraken en echtschei ding verkregen. Deze burgemeester heeft dus een mooien „staat van dienst." Dat heeft ook de Engeische kroonprins, maar in anderen zin. Deze is n.l. de re cordhouder onder de vorsten van voorheen en thans op 't gebied van reizen. Cijferaars hebben uitgeplozen, dat hij dusver 240 duizend kilometer buiten Brittanje te land en te water heeft afgelegd. Hij is dus èn koning Eduard èn keizer Wilhelm hier in den baas. Over vorstelijke personen sprekende, denken wij aan een médedeeling, dezer dagen gedaan in de „Berl. Mi!. Polit. Korrespondenz," betreffende „een vorstelijk huishouden, in het heele Duitsche Rijk, bekend als een voorbeeld voor alle vorstelijke en vele burgerlijke huisgezinnen." De jeugdige moeder daar was ten einde raadde oudste harer zonen ont haalde de jongere broertjes op aller lei krachttermen, en ook volwassenen onder het dienstpersoneel kregen nu en dan uit den mond van het prinsje een uitdrukking te hooren, welke niet vleiend was. Papa wordt in den arm genomen: deze moet het broekmannetje maar eens hartig toespreken Maar alvorens dit te doen, moet papa we ten, wat de deugniet dan toch gezegd heeft, en hij hoort het schrikkelijke woord „Vervloekte rekelPapa staat verstomdHij peinst daarna, „Ik hoop, dat men mij goed be grepen heeft," antwoordde de graaf, terwijl hij verlegen de oogen neer sloeg voor de onbeschaamde blikken van den schurk. „Doch nu over geldzaken gesproken. Weet ge, hoe veel ge nog moet ontvangen „Tweehonderd frank." „Neen, slechts honderd!" „Honderd voor mij en vijftig voor ieder van mijn twee heipers, dat maakt samen tweehonderd. Ik zal zorgen, dat ze hun geld dadelijk krijgenzij wachten mij in de her berg van Louis Trochet, dat is onze afspraak." „Nu, goed," zei de graaf en haalde een beurs uit den zak. Er wasjechter niet genoeg inhij verzocht Chau ron, een oogenblik te wachten, en verliet de kamer om geld te halen. „Verduiveld, ik zal blij zijn, als ik het geid heb," mompelde de schurk. „Wat zal die goede lieve graaf vloeken en razen, als hij ver neemt, dat de jonkman gezond en wel op het kasteel Fiselle is terug gekeerd. Ik zou wel eens willen we ten hoe de snaak aan de handen van Lamet is kunnen ontsnappen." hoe te zullen optreden, en na eenig overleg met zich zelf, stiet hij de klacht van zijn lippen „Waar mag die ver vloekte rekel zulke woorden toch wel vandaan halen Maar nu gaat de moeder een licht op, en even later is ook aan den vader het raadsel opgelost, en wij weten het nu ook. Genoemd blad vertelt niet, hoe het met de boetpre dikatie is afgeloopen, 't zal wel niet zoo erg geweest zijn, denken we, er is zeker kans op beterschap. Het zijn niet alleen kleine jongens en meisjes, die zich onbehoorlijk ge dragen, dat kon men Zaterdag nog in den Haag zien, waar eenige man nelijke leden van Garland's Neger- operetten-ensemble.die een fietstoertje wilden maken, omstuwd werden door vele boodschap- en slagersjongens, die als jonge honden de snelrijdende negers aankeften. Dezen gingen in de richting der straten, welke op dat uur voor wielrijders verboden waren de zwartjes wisten dat niet, en nie mand hunner vervolgers dacht er aan hen te waarschuwenKun je begrij pen dat zou flauw zijn Men ver heugde zich bij voorbaat op de be drukte gezichten van de negers, die er „zoo leuk" inliepen. En ja, ze liepen er ook in, of liever, ze reden er in, in de verboden straat namelijk, en een luid gejuich steeg op pro cesverbaal zou nu volgen Zoo dacht men, en een agent, verwonderd over deze vermetele overtreding der wet, schoot dan ook toe en liet de zwartjes afstijgen. Maar de slagers- en bood- schapjongens konden teleurgesteld afdruipen, want toen de agent zag met wien hij te doen had, was hij heel vriendelijk en liet het gezelschap ongemoeid te voet zijn weg vervol gen. 't Is toch vreemd, dat het jeug dig publiek menschen met een andere kleur van huid maar niet in vrede kan laten gaan. De Duitsche meisjes staan er anders tegenover. In offici- cieuse Duitsche bladen komt zelfs de klacht voor, dat de meisjes al te lief doen tegen de zwarten in de kolonie en in teedere briefwisseling met hen staan. De pers noemt dit malloterigheid, welke afbreuk zou doen aan het aanzien van het blanke ras tegenover het zwarte. De zwarten moeten met veroveraarstrots de portretten hunner vriendinnen langs den wand van hun hut te pronk hangen. De Duitsche meisjes storen zich niet het minst aan de afkeuring over haar briefwis seling uitgesproken zij doen het, zeggen ze, o'm vreemde postzegels machtig te worden, en omdat ze het zoo aardig vindenDe vorige week, toen een aantal Senegaleezen, die zich eenige wéken te Berlijn hadden laten kijken,zouden vertrekken, was het voor den schouwburg zwart van meisjes. Chauron had namelijk een uur ge leden Eduard Dumat gezien, toen deze naar het kasteel op weg was. Hij mocht dus geen tijd verliezen en had zich gehaast, de belooning voor zijn boevenstreek te gaan ontvangen, voordat de gr*af de terugkomst van den jonkman vernam. Hoe Eduard nog had kunnen ont snappen, begreep hij niet; maar hij zou zich het hoofd daarmee niet vermoeien, het geld was voor hem de hoofdzaak. Na eenige oogenblikken keerde de graaf terug en betaalde Chauron, die nu spoedig vertrok. De graaf zal hem met genoegen heengaan, want de tegenwoordigheid van den man, dien hij voor een schurkenstreek had om gekocht, was hem nu verre van aangenaam. Toen Chauron vertrokken was, ging de graaf weer aan de tafel zit ten. Hij bleef echter niet lang onge stoord, want reeds een paar minuten later kwam een bediende melden, dat er drie heeren in de voorkamer wa ren, die hem verlangden te spreken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1