Gemengd Nieuws,, uit die straat des morgens te ont halen, wat zal plaats hebben in de christ. school aldaar. Des middags van 4—6 uur zal vóór die school een concert worden gege ven door het muziek gezelschap „Ons Genoegen". Wij vernemen dat met ingang van 1 Mei is benoemd tot directeur van het postkantoor te Tilburg de heer A. C. P. T. Hollingerus Pijpers, thans directeur van het postkantoor alhier. Aan den gemeenteraad is een ver zoek gericht door het R. kath. kerk bestuur alhier, tot aankoop van een stuk grond, ter oppervlakte van on geveer 250 M2, gelegen bij de Paul Krugerstraat, teneinde daarop een nieuwe kath. kerk te bouwen. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei a. s. benoemda tot machi- n st aan boord van het stoomloods- transportvaartuig voor den algemee- nen dienst van het loodswezen enz. in het6e district (monden der Schelde) de lichtwachter-machinist aan boord van 's Rijks lichtschip „Schouwen- bank" K. Schraver, zulks onder eer vol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekkingb. tot lichtwachter-ma chinist aan boord van 's Rijks licht schip „Schouwenbank" de opzichter machinist bij 's Rijks kustverlichting te Westkapelle H. Koster, zulks onder eervol ontslag uit zijn tegenwoordige betrekkingc. tot lijdelijk opzichter machinist bij 's Rijks kustverlichting je Westkapelle, de heer L. M. Verheul, 3de machinist bij de stoomvaart maatschappij Rotterdamsche Lloyd. Heden namiddag is van hier ver trokken het Engelsche stoomschip „Blue-bell", met bestemming naar Goole, na een lading steenkolen ge lost te hebben voor de firma F. Wi- baut Zoon. Hedenmiddag is het Oostgat inge komen het Nederlandsch oorlogsschip „Evertsen". Het schip is weder direct vertrokken langs de Wielingen. Met ingang van 16 April is bevor derd tot klerk der posterijen en tele grafie le klasse de klerk 2e klasse A. Frelier. Het exainen voor den rang van sergeant-majoor-instructeur en ser geant le klasse, zal voor de onderof ficieren, die gedurende den afgeloopen winter daarloe alhier hunne opleiding hebben genoten, te Bergen op Zoom worden gehouden en op 18Aprila.s. een aanvang nemen. Hedenmiddag had in het Bellamy- park een 15 jarige jongen het ongeluk al spelende een sleutelbeen te breken. Nadat geneeskundige hulp was ver leend werd de jongen naar de ouder lijke woning gebracht. In de Prinsestraat is gisteren in de woning van de N. een begin van brand ontstaan, vermoedelijk door het wegspringen van een lucifer, waar door de gordijnen vlam vatten. Ten gevolge hiervan zijn enkele ruiten gesprongen. Men wist evenwel den brand in den beginne te blusschen. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de gisterenavond te Middelburg gehouden algemeene vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen werden tot leden be noemd a. te Middelburgmr. W. Dijck- meester, advocaat-procureur; dr. H. Reilingh, artsE. Scheps, arts mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg, rechter in de arron- dissements-rechtbankJ. Terpstra, di recteur der registratie en domeinen J. D. Wielenga, predikant bij de Gereformeerde kerk Adr. J. Wolff, leeraar in de wiskunde aan de Rijks Hoogere Burgerschool; E. P. Zan- dijk, leeraar aan de Rijkskweekschool, met akte middelbaar onderwijs voor Duitsch en Fransch b. in Zeeland (buiten Middelburg) L. G. James, arrondissements-school- opziener te Sluis H. F. Oberman, predikant bij de Engelsche gemeenten te Middelburg en Vlissingen, te Vlis- singen J. F. A. M. van Waesberghe, lid van de Prov. Staten, te Hulst; c. in Nederland (buiten Zeeland) dr. C. Brakman, leeraar aan het gymnasium te 's Gravenhagemr. dr. K. J. Frederiks, commies bij de directie van den landbouw te 's Gra venhage prof. dr. J. Huizinga, hoog leeraar in de geschiedenis te Gro ningen prof. dr. J. C. Kapteijn, hoogleeraar in de sterrenkunde te Groningenprof. dr. G. W. Kern kamp, hoogleeraar in de geschiedenis te Utrechtprof. dr. J. P. Kuenen, hoogleeraar in de natuurkunde te LeidenC. W. Lunsingh Scheurleer te 's Gravenhage; dr. C. J. Vinke- steijn, inspecteur der gymnasia te 's GravenhageF. M. Wibaut, lid van den gemeenteraad te Amsterdam d. buiten Nederlanddr. R. Hapke te BremenMiss Seller te Bourne mouth. Tot voorzitter van het Genoot schap, in plaats van den heer mr. R. Fruin, die aan de beurt van af treding en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer dr. H.japik- setot secretaris werd herkozen de heer mr. W. Poiman Kruseman en gekozen tot leden van het bestuur de heeren dr. A. H. Kan en dr. L. H. Wagenaar. Door den secretaris, den heer mr. W. Polman Kruseman, werd het jaar verslag uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen In het afgeloopen jaar had het ge nootschap weder het verlies te betreu ren van directeuren en leden echter was hun aantal gelukkig ditmaal min der dan het gewone middencijfer aangeeft. Van de 18 in de laatste algemeene vergadering benoemde nieuwe leden namen 16 hunne be noeming aan, terwijl 1 verzocht ais directeur te mogen worden beschouwd. Het aantal directeuren en direc trices bedraagt thans 38, het aantal leden 413 (tegen 405 ten vorige jare) waarvan 78 (tegen 79) te Middelburg gevestigd zijn. In het verslag wordt herinnerd aan de 25jarige ambtsvervulling van den bibliothecaris, den heer M. Fokker, en aan diens benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ook wordt herinnerd aan de benoeming van den voorzitter, den heer mr. R. Fruin tot ridder in de Nederlandsche Leeuw, en wordt hem, daar hij als voorzitter aftreedt hulde gebracht voor wat hij in de vijf jaar van zijne voorzitterschap voor het genootschap heeft gedaan. Het aantal bezoekers van de ver zamelingen bedroeg in het afegeloo- pen jaar 2895, waarvan 778 tot den werkenden stand behoorden, tegen onderscheidelijk 2810 en 710 in 1908. Medegedeeld wordt, dat van den heer William Elliot Griffes te Ithaca (U. S.) een aanbod is ingekomen, om te Middelburg eene gedenkplaat te plaatsen, ter eere van Robert Browne, een Engelsch prediker, die in het begin van de 17e eeuw van Engeland naar Middelburg en van daar naar Amerika is uitgeweken en de godsdienstige secte der Brownisten gesticht heeft. Met den heer Griffes is van gedachten gewisseld of de oprichting van de gedenkplaat in het gebouw van het Zeeuwsch Genoot schap, dan wel in de Engelsche kerk zal plaats hebben vermoedelijk zal het laatste het geval zijn. In het verslag of in daarbij ge voegde afzonderlijke verslagen wordt melding gemaakt van de boeken, munten, prenten en oudheden, waar mede de verzamelingen van het Ge nootschap wederom verrijkt zijn. Men schrijft ons uit Middelburg De gemeenteraad heeft in zijn gis terenmiddag gehouden zitting, welke van half twee tot ongeveer half zes duurde, nog behandeld een voorstel van Burg. en Weth. tot regeling en wijziging van de salarissen van ver schillende gemeenteambtenaren, o. a. van de politie. De agenten 3e kl. zullen volgens dit voorstel een salaris hebben van f 600—625, de agenten 2e kl. f 650— 675, de agenten le kl., waarvoor ten hoogste 8 plaatsen beschikbaar zijn, van f 700—775 en de 3 hoofdagenten f800—850. Door deze regeling zal volgens een adres der agenten-ver- eeniging Middelburg behooren tot de best betalende der gemeenten, die met Middelburg op een lijn kunnen worden gesteld. De regeling werd goedgekeurd. De voorzitter deelde nog mede, dat het beeld van de Koningin en Prinses Juliana, dat in den topgevel van het stadhuis geplaatst zal worden, op 30 April, Prinsesjesverjaardag, zal wor den onthuld, nadat het eerst een paar dagen ter bezichtiging voor het pu bliek zal zijn gesteld. Aan den adjudant-onderofficier J. van Burg van het 2e bataljon te Mid delburg, werd heden op de gebruike lijke wijze de zilveren gesp voor 30 jarigen trouwen dienst uitgereikt. Te Serooskerke is Dinsdagavond omstreeks 8 uur een rijwiel gestolen, dat voor het café „Veldzicht" stond. De eigenaar der fiets was maar even binnen geweest. Er is nog geen spoor van den dief kunnen ontdekken. Bij Kon. besluit is ingevolge de weduwenwet voor onderwijzers 1905 een pensioen verleend van f685 aan M. W. Hildernisse, wed. D. J. Gou wetor, onderwijzer aan een openbare lagere school. Nog is .pensioen verleend aan P. L. de Regt, wed. J. J. Versluys, hulp- sluismeester aan het kanaal door Walcheren tot een bedrag van f301. «f In de heden te Hulst gehouden algemeene vergadering van aandeel houders van de naamlooze vennoot schap stoomtram HulstWalzoorden werden de balans en winst- en ver liesrekening over het boekjaar 1909 goedgekeurd en het dividend bepaald op 8 pet. De tusschentijdsche verkiezing voor een lid van de Prov. Staten in het district Zierikzee, in de vacature ont staan door het overlijden van den heer mr. H. C. Moolenburgh, za! ver moedelijk wel zonder stemming kun nen afloopen. Althans de anti-revolu tionairen moeten voornemens zijn tegenover den heer mi. D. van der Vliet, van liberale zijde gesteld, geen candidaat te stellen. KERK- en SCHOOLÏ51EUWS. Ned. Herv. Kerk, Bedankt voör het beroep te Amsterdam ds. G. H. Wa genaar te Rotterdam. Ook te Amsterdam poogt men thans weerwaardelooze dollarbiljetten aan den man te brengen. Men zij dus op zijn hoede. Gisterenmorgen bood een omstreeks veertigjarig man en gisterenavond een vermoedelijk achttienjarige jongen dergelijke biljetten van 10 en 20 dollar aan bij het filiaal van deTwentsche bank aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam. De portefeuille die naar wij meldden, te 's-Gravenhage vermist werd en f 4000 inhield is, echter zonder het geldswaardig' papier, gis teren ten huize van den verliezer terug bezorgd geworden door iemand die beweerde haar te hebben gevon den aan de Vaillantlaan waar langs de incasseerder inderdaad ook had geloopen. De zaak is in onderzoek bij de politie. Te Culemborg verwondde een tweejarig kind zich bij het vallen zoo hevig aan de tong, dat het binnen twee dagen aan de gevolgen overleed. Gisteravond is bij de Poorsters- haven tusschen Maassluis en Hoek van Holland door een goederentrein een knaapje van 9 jaar totaal in stuk ken gereden. Te Epe is wederom een vrouw het slachtoffer geworden van het zoo onvoorzichtig handelen om petroleum te gieten op een vuur. De kleeren van de vrouw geraakten hierdoor in brand, met het gevolg, dat zij nog denzelfden dag aan de bekomen brandwonden overleed. Bij de Rijnbrug te Oosterbeek lag het lijk van een jongmensch, die sedert 4 weken werd vermist. Te Vrees wijk is een 14jarige jongen uit St. Maartensdijk, overboord geslagen en verdronken. De ongelukkige verdween direct in de diepte en werd kort daarop levenloos opgehaald. Een dokter kon niet anders dan den dood constateeren Toen een lantaarn opsteker te Bredevoort gisteren bezig was een lantaarn schoon te maken, werd op hem gescholen. Een kogel drong hem in de wang. De man welke hevig bloedde moest zich in het Ziekenhuis laten verbinden. Gisterenmiddag speelden eenige kna pen in de Vijverhofstraat te Rotterdam. Toen van uit de Zomerhofstraat een vrachtwagen gene straat inreed, gin gen de jongens voor het paard loopen, soms juist voor den kop van het dier de straat overstekende. Her haaldelijk waarschuwend, joeg de bestuurder hen weg. Terwijl zij zoo wegvluchtten struikelde een 4jarige jongen en viel voor het paard. Op geschrikt sprong het dier over het kind heen, met het treurig gevolg, dat het voorwiel van den zwaren wagen over het hoofdje van den kleine reed en den schedel verbrij zelde. Een dokter die ter huip snelde, constateerde dat de dood onmiddel lijk was ingetreden. Uit de Kat tenburgerkade te Amsterdam is het lijk opgehaald van een sedert eenige dagen vermisten bakkersknecht. Ten opzichte der straatdames heeft de Haarlemsche politie zich een zeer'goede tactiek eigen gemaakt Iedere juffrouw namelijk, die in Haar lems kuische dreven min of meer fortuinlijke zaakjes hoopt te doen, krijgt een agent van politie achter zich, die haar stipt als een automaat volgt. De juffrouw mag zich wenden, keeren, zij mag boos worden of on verschillig blijven, zij mag een too- neelmaiigen schijnafgang doen, zij mag den agent met haar liefste lachje willen vermurwen, zij kan te zijnen koste een scheldpartij organiseeren, 't helpt allemaal niets: de agent blijft volmaakt ongeroerd en drentelt zijn plichtmatigen pas achter haar aan, ais haar tweede-ik. Deze tactiek van lijdzame vervolging lijkt werkelijk zeer doeltreffend, mits ze maar met geduldige, taaie volharding worde voortgezet. Een plattelandsraadslid, dat nog even voordat de raadsvergadering zou worden geopend een telegram had verzonden, kwam tot de ont dekking dat hij zijn bril op het post kantoor had laten liggen. Aanstonds verzocht hij den gemeentebode dit voor hem onmisbare voorwerp even te halen. Toen echter de bode met de boodschap op de raadzaal terug kwam, dat de bril nergens te vinden was, zuchtte het vroede vadertje „och, assie dan mer niet mittit tille- gram verzonden is". Op den Vesuvius-spoorweg is een goederenwagen losgeraakt en in botsing gekomen met een wagen, die den berg besteeg. Van een jong Engelsch paar werd de vrouw ge dood en de man ernstig gewond. In het Spaansche dorp Busdon- go, bij Leon, heeft een lawine een baanwachtershuis vernield, waarin zich man, vrouw en zes kinderen bevonden. De zes kinderen kwamen om het leven. De baanwachter en zijn vrouw werden zwaar gewond uit het puin gehaald. Door geheel Spanje is veel sneeuw gevallen en in vele streken heeft dat kwaad ge daan aan de boomgaarden, waar de vruchtboomen reeds begonnen te bloeien. De staking te Ma rseii- 1 e. Zes torpedojagers zijn naar Marseille gezonden om den postdienst te verzekeren. De equipages van 18 schepen zijn onvoltallig. Er zijn uitgebreide maat regelen genomen tot handhaving van de orde. De secretaris van den dokwerkers- bond te Marseille heeft den bericht gever van de „Temps" medegedeeld dat de dokwerkers zich niet zullen aansluiten bij de zeelieden. De onderstaatssecretaris Chéron zeide tot denzelfden correspondent dat hij geen onderhoud kon hebben met Rivelli wegens diens revolutio- nare houding. Verder zeide de onderstaatssecre taris „Wij zullen zoo krachtig mo gelijk optreden ten einde de revolu tionaire beweging onverwijld te stuiten. Charles Roux, president van hel centrale comité der Fransche reede- rijen, heeft een schrijven gericht tot den minister-president, waarin hij uitweidt over de stakingsbeweging onder de zeelieden en over de ge volgen van deze beweging voor de handelsmarine. Volgens Roux gaat het hier niet om de regeling van economische quaesties, waar over onderling over leg kan worden gepleegd, maar wordt er verzet gepleegd tegen de wet, die toch voor allen gelijkelijk geldt. De wet nu veroorlooft, dat buitenlanders bij de handelsmarine worden aange nomen, het verzet der matrozen daartegen is dus ongegrond. Verder worden in het schrijven de verschil lende vergrijpen tegen de discipline opgesomd, die in de maand Maart aan boord van Fransche schepen zijn voorgekomen. Dit gebrek aan disci pline is een groot nadeel voor de handelsmarine. De regeering heeft beloofd alle wettige middelen te zullen aanwenden om de discipline te her stellen en de reeders rekenen erop, dat zij haar woord gestand zal doen. Zij achten zich overtuigd, dat de zeelieden zich niet tot berispelijke handelingen zullen laten medesleepen, wanneer hun slechts blijkt, dat zij ten onrechte meenen, dat zij dat straffeloos kunnen doen. Het is de plicht der regeering hen van die dwaling te genezen en de autoriteit aan boord te verzekeren. Wij hebben reeds den onder gang gemeld van het Engelsche schip „Kate Thomas", dat op weg van Ant werpen naar Port Talbot schipbreuk leed, waarbij de geheele bemanning op éen na het leven verloor. Die eenige geredde, de scheepsjongen, is thans te Falmouth aangekomen. Hij vertelde dat hij 's nachts te 4 uur door een hevigen schok uit zijn kooi werd geslingerd. Hij sneide naar het dek en zag hoe een groot stoomschip dat met den boeg in de „Kate Tho mas" was gedrongen, zich trachtte te bevrijden, hetgeen dan ook na enkele oogenblikken gelukte. De stoomboot stoomde achteruit en was weldra uit het gezicht verdwenen. Nelson, de scheepsjongen, ijlde nu naar de brug, waar hij den kapitein en den eersten officier met hunne beide jonge vrouwen geheel gekleed aanwezig vond. Van de achttien kop. pen tellende bemanning was ook de meerderheid reeds aan dek. De „Kate Thomas", werd door de kleine sleep, boot „John Buil" gesleept, maardeze deed, evenmin ais het groote stoom- schip, dat de ramp had veroorzaakt eenige moeite om het zinkende schin te hulp te komen. De vrouw van den kapitein riep met doordringende stem om hulp terwijl de zeer jonge vrouw van deri eersten officier bijzonder kalm bleef Nelson weet niet, waarom geen p0l ging werd gedaan om de reddings boot neer te laten. Hij herinnert zich alleen dat het schip plotseling kap- sijsde, waarop het water met geweid het gapende lek binnenstroomde, Toen greep Nelsön een reddingsgor- del en sprong van het schip, zorg dragende buiten de kolk te blijven door het zinkende schip veroorzaakt, Binnen enkele oogenblikken was dé „Kate Thomas" geheel verdwenen, Nelson zwom naar de sleepboot, die op ongeveer een halven kilometer afstand rustig dobberde. Plotseling zag hij naast zich den derden stuur man, Strangmann. Deze zwom met moeite, daar hij zware waterlaarzen droeg. Nelson trachtte hem die uit te trekken, maar te vergeefs. Strangmann, die reeds meermalen schipbreuk leed', verklaarde echter zich wei boven water te zullen houden. Hij vroeg Nelson vooruit te zwemmen naar de sleepboot en daar hulp te halen. Toen de scheepsjongen echter de sleepboot had bereikt, was hij zoo uitgeput, dat hij op het dek in zwijm viel. De kapitein van de sleepboot, die eveneens te Falmouth aankwam, be weert, dat hij langen tijd op de piaats van de ramp heeft gekruist, maar niemand heeft gezien. Hij acht hel onbegrijpelijk dat de aanvaring kon plaats hebben, daar de lichten van de „Kate Thomas" helder brandden, Het schip was zoo snel gezonken, dal men op de sleepboot nauwelijks tijd had de touwen te kappen. Men vermoedt dat de stoomboot, die het ongeluk veroorzaakte, de „India" is, die met sterk beschadigde boeg te ■Penzance aankwam en volgens ver klaring van den gezagvoerder met een lichtschip in aanvaring was ge weest. Een meer van soda. - De Engelschen gaan in Afrika een spoorlijn aanleggen, die Oeganda zal verbinden met het meer Magadi,om de soda, die dit bevat, te exploi- teeren. Dat meer Magadi is een curiositeit van Oost-Afrika en is slechts te be reiken na een lange reis dwars door een woeste, dorre streek. Het ligt in de diepte eener vallei, die met bergen tot 2000 M. hoog is omringd, sommige toppen bereiken zelfs 3000 M. Geen spoor van men- schelijk leven is er te vinden, maar het meer is bedekt met een menigte rooskleurige planten. Van de hoogte der bergen gezien, lijkt dit meer, dat een iengte van 18 K. M. en een breedte van 4 tot 5 heeft, op een gewone waterkom met eenigszins roodachtige weerkaatsing. Wanneer men het nadert, wordt men gewaar, dat het water slechts een diepte van enkele duimen heeft en een opper vlakte bedekt, die veel weg heeft van rooskleurig marmer het vormt een ontzaglijk soda-depót. De peilingen hebben aangetoond, dat dit zich uitstrekt tot op een aanmerkelijke diepte, over een oppervlakte, welke geschat kan worden op 70 KMa. De regeering heeft de exploitatie voor 99 jaren, geconcessioneerd aan de heeren Samuel Co. Ze belast zich zelf met den aanleg en de ex- ploitatie van den spoorweg. De boorden van het meer zijn voor het oogenblik zeer moeilijk te genaken, niet alleen door de natuur der heuvelachtige woestijn, volspo ten en riffen, die men moei over trekken om er te komen, maar ook door de menigte leeuwen en rhino- cerossen, waarvan het wemelt en die hun prooi vinden in giraffen en an tilopen. Iver Shelford, de ingenieur belast met het traceeren der lijn, heeft de grootste moeite gehad, zich met zijn karavaan een doortocht te banen. De posten, welke hij langs den w£ê aanlegde, werden onophoudelijk door leeuwen en rhinocerossen aangevallen gelokt door watervoorraden, die men er nederlegde. Op zekeren nacht kwamen 15 dorstige leeuwen de ten ten aanvallen. Ze hinderen trouwens menign®3 den loop der treinen op de lijn v3" Oeganda zelf: het gebeurt dikwijl dat deze moeten blijven stilstaaih omdat de stationschef niet buiten ka» komen om de signalen te doen wen ken, wijl de leeuwen die in den o®"

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2