8 April. 1910, Feuilleton. No. 82. 48e Jaargang. Vrijdag Gemeentebestuur. BINNENLAND. Het Geheim van den Ouden Visscher. Land- en Tuinbouw. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke-nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. j TELEFOONNUMMER 10. I ftbonnernents-flduertenfiën op zeer uoordeeiige uoorwaarden PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van de kohieren der Persor.eele Belasting no. 3 en 4, dienst 1910. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks-Ontvanger is ge zonden de executoir verklaarde ko hieren wegens de Personeele Belasting nos. 3 en 4, dienstjaar 1910; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden üjd aan te zuiveren, ook ter voor koming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden ge daan bij den Directeur der directe Belastingen binnen zes weken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7 April 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van de kohieren No. XI en XII der Bedrijfsbelasting, dienst 1909/1910. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijks-Ontvanger zijn ge zonden, de door den Directeur der Directe Belastingen te Middelburg executoir verklaarde kohieren no. XI en Xll wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1909,1910; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 7 April 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Prinses Juliana. Gisterenmiddag omstreeks 2 uur bij het groote hek op den Hoogen Wal naast de Koninklijke stallen te s Gravenhage. Een vrij talrijke groep menschen, meest dames, wachtend °P het uitrijden van het Koninklijk rijtuig. Vrij bewerkt door M. J. Korving. -o 46.) Eduard was zeer verrast door deze woorden die blijk gaven, dat de ge voelens van den markies ten op zichte van hem reeds gewijzigd wa ren. Er volgende een poos van suite. De markies scheen geheel in gedachten verdiept, terwijl onze jonge held door allerlei vermoedens W(hd bestormd. i"iZ>?ar w'e 's Henri Gardel eigen- '1 vroeg de markies eensklaps. „Ik weet bet niet, mijnheer. Ik bem niets ontlokkenalleen lat s'' ®ezeS't. dat hij me wellicht m,5 j Seheim van zijn leven zal .eelen. Het is voor mij een on oplosbaar raadsel." j ",s b'j van plan tegen den graaf aurès handelend op te treden Te 2 uur precies vaart er een goedmoedige dienstijver in de wacht hebbende agenten. De menschen worden op twee rijen gezet. „Terug daar 'n beetje, asjeblieft! Niet drin gen, menschen Allö jongen, achter uit Nee, juffrouw hier mag u niet staan Het hek gaat open. Het rijtuig ver schijnt, met de vóorkap op, zoodat men nog niet zien kan, wie er in zitten. En in de paar oogenblikken, die het behoeft om voorbij te rijden, ziet men van het hek tot de straat, op de rij af de gelaatstrekken zich ont spanden, en de nieuwsgierigheid plaats maken voor een glimlach, zoo als men alleen iacht als men iets heel liefs ziet. Dat lieve is het kleine, mollige kindje, het Prinsesje met de rozige blosjes op de dikke wangen, dat tusschen de twee verpleegsters onder de beschutting van de kap zit, en met schrandere oogen, parmantig rechtop, harer Moeders onderdanen vrijmoedig in de oogen kijkt. Het rijtuig is al voorbij, het was maar een oogenblik. Maar als teedere herinneringen aan een liefelijk visioen, gaan onder de menschen liefkeerend woordjes rond „Zoo'n dotje! Wat 'n schat! Wat ziet ze er lekker uit! Wat'n dikke wan gen Zag je die heldere oogen Het rijtuig zwenkt links af de brug op naar de Zeestraat. Het rozenwan- gige Prinsesje met de heldere kijkers zit nog recht op en kijkt nieuws gierig de wereld in. („Vad.") Een afgewezen huldebetuiging. Wij lezen in de „Standaard" „Dr. Kuyper, van een kort verblijf in het buitenland teruggekeerd, nam door de bladen kennis van het vrien delijk voornemen van den Geref. Jongelingsbond, om hem een bewijs van sympathie aan te bieden. Hij heeft terstond daarop aan den voor zitter van den Bond bericht, dat hij, onder alle waardeering voor de goede bedoeling, zulk een bewijs van sym pathie op dit oogenblik niet zou kunnen aanvaarden. Dit zou in strijd zijn met de achting cn eerbied, ver schuldigd aan de heercn, die bereid willig bleken om als commissie van beoordeeling over de tegen hem op geworpen beschuldiging hun oordeel uit te spreken. Tentoonstelling te Brussel. Bij Kon. besluit is Z. K. H. de Prins der Nederlanden/benoemd tot eere-voorzitter van de Centrale Com missie tot inrichting van de afdee- iingen van Nederland en zijn kolo niën en tot behartiging van de be langen der inzenders in die afdee- „Zou hij den graaf aan het ge recht willen overleveren „Dat geloof ik niet, heer markies. Te oordeelen naar hetgeen hij in mijn tegenwoordigheid sprak, moet hij over den graaf zekere macht be zitten een macht waardoor hij hem eenmaal kon ontmaskeren. Hij schijnt echter nog de eene of andere gebeurtenis te willen afwachten." „Ha, thans wordt me veel duide lijk, dat me tot dusver duister was," mompelde de markies, waarna hij opstond en zenuwachtig in de kamer heen en weer liep. Toen hij weer ging zitten, zeide hij„Op mijn woord, het is zeer vreemd," en ver viel daarop weder in zijn vorig ge peins. Na een poos gewacht te hebben, nam Eduard nu het woord en zeide „Mijnheer, laat ons terugkeeren tot de zaak waarom ge mij verzocht hebt u hierheen te volgen. Ik heb uit uw woorden en gebaren duidelijk begrepen, wat uw meening is het is dus onnoodig door verdere verklaringen mij nog meer smart te veroorzaken. Vergun mij nog eens te herhalen, dat ik niet upzeUelijk ge lingen op de aigemeene en interna tionale tentoonstelling, welke in 1910 te Brussel zal worden gehouden. De Eerste Kamer behandelde gis teren eenige wetsontwerpen, o.a. dat betreffende de schenking der schil derijen-collectie door den heer Dru- cker en mevr. Drucker aan den Staat. Daarbij huldigde de heer Van der Does onder applaus de milde schen kers. Minister Heemskerk sloot zich hierbij aan. De Kamer is tot nader uiteen ge gaan. Tegen het Alcoholisme. Het internationaal congres tegen het alcoholisme zal, naar het „Tijd schrift voor Sociale Hygiëne" meldt, ingevolge de uitnoodiging onzer re geering, vermoedelijk in de maand September 1 SI 1 te 's-Gravenhage bijeenkomen. Reeds is daarvoor een comité-generaal gevormd uit vertegen woordigers der verschillende drank- bestrijders-vereenigingen en andere personen, die op wetenschappelijk en sociaal gebied met de drankbe strijding verband houdende,werkzaam zijn, waaruit weer een uitvoerend comité is samengesteld, waaraan de organisatie van het congres is op gedragen. Onkruidschade. Aan onkruidbestrijding wordt door onze landbouwers lang niet genoeg gedaan. Gebrek aan werkkrachten is vaak dé oorzaak, maar ook waar deze niet bestaat, komt het verschijnsel voor. Ander werk is noodiger, meent men dan, doch wist men, hoe groot de onkruidschade vaak kan zijn, tnen zou dan anders oordeelen. Woliny bepaalde bij verschillende gewassen op perceelen van 4 M2. de oogstcij- fers, wanneer ai of niet onkruid was verwijderd; hij kreeg groote verschil len te zien. Erwten gaven met on kruid 487 gram zaad, zonder 608 gramboonen resp. 470 en 850 gram; zomerrogge 180 en 528 gram. Dat zijn cijfers, die menigeen ver baasd zullen doen kijken. Ook de siroo-opbrengsten worden gedrukt bij erwten oogstte Woliny 945 en 1034 gram; bij boonen 910 en 1300 gram bij rogge 339 en 1077 gram. Bij de rogge was dus zoowel de zaad- als de stroo-oogst bijna 3maal zoo groot, wanneer het veld schoon werd gehouden. Schijnbaar neemt op vuil land de stroo-opbrengst soms toe, maar dat komt door het onkruid zelf. Ook aan de kwaliteit bleek het onkruid schade te doen, en, gelijkte begrijpen is, de onkruidschade is grooter naarmate het cultuurgewas, tracht heb, de liefde van uw dochter te winnen. Die is bij ons beiden als vanzelf ontwaakt. Maar tegen uw wil zal ik mij niet verzetten en ik wil u niet hinderlijk zijn. Daarom vaarwel, heer markies, moge God u „Ho, ho, mijnheer ik heb u nog niet gezegd, mijn huis te verlaten!" riep de markies. „Eduard keek verwonderd op en zeide „In uw eerste woorden lag die bedoeling toch opgesloten, mijn heer." „Wellicht is dat zoo, maar toen kende ik u niet, zooals ik u thans ken. Neem weer plaats, mijnheer Dumat: ik heb niet het minste plan, u mijn huis te ontzeggen." „Het zou misschien toch beter zijn, dat ik ging." „Waarom „Hoe kunt u mij zulk een vraag doen Kan ik in de nabijheid van uw dochter blijven, zonder mij diep ongelukkig te gevoelen „Ik dacht, dat de liefde de men schen gelukkig maakte." „Mijnheer ik begrijp u niet. Drijft ge niet den spot met mij? Wat be- vooral in de eerste periode, langza mer groeit enhet onkruid des te weliger tiert. Hoe dunner ook het gewas staat, des te meer ontwikkelt zich het onkruid. 't Onkruid doet in vele opzichten kwaad: het ontrooft natuurlijk onzen gewassen voedsel; voorts licht,warmte en vocht. Door toetreding van minder licht wordt de produktie van orga nische stof verminderd. De geringere warmte, welke bij onderzoekingen een verschil van 2—5 graden Celsius aantoonden op veldjes met en zonder onkruid, heeft tengevolgeeen ge ringer worteiontwikkeling en wortel functie, terwijl ook de omzetting in den bodem van daar aanwezige stof fen tot pasklaar voedsel niet zoo goed en zoo snel plaats heeft. Dat het onkruid ook invloed heeftop hetwa- tergehaite van den grond, hebben Wollny's proeven mede aangetoond. Hij onderzocht den akker van 26 Juni—12 Sept. en vond als gemid deld watergehalte met en zonder on kruid bij mangelwortelen 15.7 en 17.8%; bij boonen 18.1 en 20.2% bij aardappelen 19.6 en 22.4 '/0 bij koolrapen 19.1 en 21% bij erwten 16.6 en 19.5Gemiddeld was het verschil ongeveer 2%, maar in wer kelijkheid is het grooter, daar bij het onderzoek ook de worteldeelen mede moesten worden gewogen de grond met onkruid is daaraan rijker dan die zonder. Als nadeelen van het onkruid noemen we nogze dragen bij tot de ontwikkeling en versprei ding van insecten, wormen en zwam men ze bemoeilijken de bewerking van den grond, alsook het oogsten ze doen de produkten langzamer drogen bemoeilijken de reiniging van het zaad en verminderen bij on voldoende zuivering, de marktwaarde van het produkt. De lijst is groot genoeg, dunkt me. Vlissingen, 7 April. Vlissing's Mannenkoor. Gisterenavond gaf „Vlissing's Man nenkoor" in de zaal van den heer Buning voor een matig opgekomen publiek het tweede concert in dit winterseizoen. Met groote belangstelling volg den de aanwezigen het program ma, dat nogal afwisseling bood. Het koor zong een viertal stukken, waar van een met sopraan-solo. Over 't algemeen werd er goed, flink en met attentie gezongen. Vooral de forto's kwamen goed tot- hun recht. Een en ander is te danken aan de opgewekt heid der leden en den wakkeren di recteur, den heer André J. Geijsen. Heel goed klonk „Euterpe" van Heinze vooral 't laatste deel, waarbij de sopraan-soliste haar heldere, krachtige stem liet hooren. doelt ge met deze woorden „Ik bedoel, dat ge vooreerst hier moet blijven en dat ge moet beproe ven Marie te troostenzij gevoelt zich ook ongelukkig. Ik zag haar weenen en hoorde haar zuchten, alsof haar het hart zou breken, toen ik haar gezegd had, dat zij nooit uw vrouw zou worden. Versta mij echter goed ik zeg nog niet, dat zij eens de uwe zal zijn. Ik verbind me door geen enkele beloftemaar ik zal toch liever mijn toestemming geven tot een echtverbintenis van u beiden, dan dat ik mijn eenig kind ongelukkig wil zien. Spoed u thans. Marie weent en jammert, terwijl wij hier zitten te praten, misschien is haar smart nog grooter, dan de uwe was, want zij is slechts een zwak meisje." „Maardroom ik niet Ge wilt me niet „Neen, ge gaat Marie opzoeken en haar tranen drogen, is het nu duidelijk genoeg?" Toen de markies dit gezegd had, verliet hij haastig de kamer, daar hij zijn ontroering niet wilde laten blijken. Ernstig en met inachtneming van de piano's klonk het „De Martelaars in 't Colosseum" van L. de Rillé. Plechtig het forsche „Cesar, zij die sterven gaan, groeten U Heel goed kwam hier de pianobegeleiding uit. „Morgenhymne" van Dietrich was een waardig begin, „Rechtdoorzee" van C. Andriessen Jr. een mooi slot van de uitvoering. Soms hadden in deze stukken de bassen wel iets forscher kunnen zijn. Het was een goede gedachte om mevrouw Caro Kolb als soliste het concert te doen opluisteren. Deze Haagsche dame, die als so praan-soliste naam begint te krijgen, mag wel het leeuwenaandeel van 't succes van deze uitvoering hebben. Wat genoten we van het bekoorlijke, frissche, losse, volle en krachtige geluid, dat zij ontwikkelde. Hoe ge makkelijk wist ze leven in de woor den te brengen. Haar dankbaarste nummers waren wel „De Berceuse" van Clutsam en „Maartje van Schalkwijk" van Richard Hol. Het eerste gaf ons gelegenheid haar in de piano's te bewonderen het laatste zong ze zoo echt los en geestig, dat de soliste met luid ap plaus beloond werd. Zeer goed klonken ook het „Lente liedje" van Verhallen en „jeunes Fillettes" uit Bergerettes. Ze hadden veel bekoring en de technische be- heersching van mevr. Kolb kwam hier mooi aan 't licht. Verder zong ze nog heel verdien stelijk „Liebesfeier" en de solo's in „Euterpe". De laatste waren vol en krachtig. De „Kruisweg" is om zijn ietwat duisteren inhoud niet erg in den smaak gevallen, ofschoon de soliste hierin volstrekt niet minder zong. Het werd waarlijk gevoelvol voorgedragen. Nu rest ons nog melding te maken van den heer Arie T. van der Vlies, wien de pianobegeleiding was opge dragen. Genoemde heer heeft verschillende gedeelten verdienstelijk geaccompag neerd. Voornamelijk in „Euterpe" en in de solo-nummers was zijn bege leiding heel goed. Daar het de eerste keer was, dat hij bij „Vlissing's Mannenkoor" accompagneerde, spre ken we den wensch uit, dat we hem nog meermalen als zoodanig hopen te hooren. Wij hadden een genotvollen en „Vlissing's Mannenkoor" een succes vollen avond. Na afloop van 't concert bleven nog velen om aan het bal deel te nemen. Door een vergadering van een commissie, gevormd uit de bewoners van de Palingstraat, is besloten, ter gelegenheid van den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, de kinderen XVlil. Des morgens van denzelfden dag, waarop Eduard naar het kasteel Fi- selle terugkeerde, zat de graaf de Maurès in zijn kasteel Baux in de studeerkamer. Dat vertrek was ruim schoots van boeken voorzien maar die zagen er net uit, of ze den laatsten tijd veel aangeroerd waren. De graaf zat in een leuningstoel bij de tafel, waarop een geopende brief voor hem lag.Hij had dien den vorigen avond uit de hoofdstad ontvangen op zijn gelaat was te zien dat de inhoud hem volstrekt niet beviel. De brief scheen hem wel niet te veront rusten, maar in gedachten verzonken balde hij de vuisten, alsof hij iemand dreigde. Er werd aangeklopt en een bediende kwam melden, dat er iemand beneden was die hem wensch- te te spreken. „Wie is het?" vroeg de graaf. „Ik heb hem vroeger nooit gezien, heer graaf," antwoordde de bediende, „of het moest de man zijn, die om streeks een week geleden 's avonds laat op het kasteel is geweest." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1