reeds op het laatst van 1909 hier geweest zijn, ware het niet dat het recht van bezit van die gronden aan de gemeente, op het oogenblik dat tot overdracht zou overgegaan wor den, betwist was geworden door het bestuur van de domeinen. Was dit niet tusschenbeiden ge komen dan zou een casino en tal van andere veranderingen en bouw werken thans al een heel eind op streek zijn, aangezien alles daarvoor alreeds was voorbereid, en wel door een vermaarden Brusselscben archi tect, die o.m. dergelijke luxewerken ook aan de Reviera gemaakt heeft en die hiervoor al meermalen met een staf knappe mannen op bezoek was. Over dat verschil van grondbezit dan werd wel overeenstemming ver kregen tusschen partijen, doch voor de eindbeslissing dient nog een be sluit van den gemeenteraad te worden afgewacht. Intusschen moest daar alles op wachten, en wie zal ons zeggen waar om deze zaak ruim drie maanden slapende bleef. Natuurlijk gaan geen geldmannen van wal, wanneer eerst niet de offi- cieele titels van het grondbezit in hun bezit zijnmen maakt geen maat schappij en geen prospectus-uitgave op zwevende zaken. Niettemin op het einde van 1909 waren wij reeds in de gelegenheid een gedrukt ontwerp- prospect van de zaak in te zien. Wij zwegen dus niet uit onbekendheid met den loop der dinger. zöo men ziet, doch wilden het oogenblik af wachten van de offïcieeie titels van de voorgenoemde bouwterreinen, wetende dat alle andere gegevens en gevolgen hierop wachtende waren. Het zaakbeginsel en de noodige financiën er voor liggen al vast sedert December 1909. Wij gevoelden ons verplicht nu wel eenigszins uitvoeriger te zijn dan anders wel noodig ware geweest, teneinde ons te déchargeeren tegen onbekendheid en achterlijkheid in het oog van onze lezers, doch wij gaven de voorkeur er aan een afwachtende houding aan te nemen, dan door fan tasie of voorbarigheid later terug te moeten krabbelen. In het „Hbl. van Antw." treffen wij een jammerklacht aan over het Bel gisch loodswezen. Het gezaghebbende Antwërpsche biad schrijft Zoo wij onze loodsen moeten ge- looven, bestaat er in den loodsdienst een ontreddering zonder voorgaande. Zoodanig zelfs dat de loodsen zelf gansch ontmoedigd zijn en men den een of anderen dag zich aan 't ergste mag verwachten, dat noodlottig voor onze haven zou zijn. Spreek er over van den oudsten tot den jongsten loods, het is een geklaag zonder einde, waarvan sommige ge vallen nog al kras zijn. Bijna al het geen dat door hen gevraagd wordt aan hunne oversten tot verbetering van onzen kostbaren waterloop, om de schepen die van dag tot dag groo- ter worden, veiliger op en af te bren gen, wordt geweigerd, zoodanig zelfs dat de loodsen herhaalde malen per soonlijk bij den minister zijn moeten gaan om hunne belangen te doen kennen en het hoogst noodige voor den stroom te bekomen. Zelden worden de loodsen geraad pleegd, wanneer de eene of andere verandering aan den loop van het vaarwater gebracht wordt. Verplaat sing van boeien, wegnemen van boei en of vuren, enz, enz. wordt hun enkel effenaf bekend gemaakt door een dagorde dat van de bureelen komt en daarmee uit. Is het goed of is het slecht, de loodsen hebben er zich maar naar te gedragen. De noodlottige gevolgen laten zich dan niet lang wachten. Verleden week werd daarvan weer de ondervinding opgedaan, door de stranding der „Loksley Hall" en daarna nog de geweldige aanvaring tusschen het vorige schip en de „Clifton". Wat de bevaarhaarheid der Schelde betreft daar werd verledene week reeds in het blad door een vakman over gesproken. Dit alleen willen we er bijvoegen, zegt het „Hbl. v. Antw.", dat volgens de laatste peilingen, op zekere plaatsen er slechts 5 meters water staat! Wanneer met de „Lapland" wordt opgevaren, worden twee sleepbooten van achter geplaatst om het schip in het vaarwater te houden. Zoo smal is de vaarweg dat het reeds gebeurde dat de „Lapland" met voor en achter schip, buiten de roode en de zwarte boeien kwam. 't Is te zeggen dat de geheele vaarweg geblokkeerd was en andere schepen moesten blijven wach ten De minste missing van den loods van een groot schip en de haven van Antwerpen, is, voor God weet hoe lang, van allen toegang beroofd. In Vlissingen is de loodsdienst al even ellendig gesteld. De motorboot heeft het eene ongeval op het andere. Over een paar maanden raakte de naftvergaarbak in brand. De man die voor de bediening van de motor stond, een gewoon matroos, raakte in brand en moest in zee springen, om niet als eene fakkel op te branden. De motorboot, geheel ontredderd heeft langen tijd op de zaat van Cockerill te Hoboken gelegen om terug in orde te worden gebracht. Verleden week was dit werkje ge daan en de boot was terug in dienst. Twee dagen wordt er mede gevaren en paf! daar ligt zij weer in duigen! De gewone roeiboot is nu weer voor de pinnen gebracht om de loodsen aan de schepen te brengen Een man van kennis is voor de motorboot noo dig, anders zullen deze ongevallen voortdurend weerkeeren. Men ziet dat er redenen genoeg be staan, om ontmoediging en ontevre denheid te verwekken, het ware te hopen, dat eens duchtig de belang hebbenden, scheepsreeders, scheeps agenten, enz., de zaak in handen na men, opdat er een einde aan dezen ellendigen toestand in den loodsdienst worde gebracht. De generaal-majoor Roest van Limburg, inspecteur der infanterie, zal vermoedelijk op 15 April a. s. de oefening der landweertroepen alhier bijwonen. Aan den heer M. C. van de Putte, milicien der lichting 1910 uit Vlis singen, is op zijn verzoek, met in gang van 21 Maart j. I. een jaar ontheffing van den werkelijken dienst verleend. Tot loodsschipper bij het Belgisch loodswezen alhier is bevorderd de heer R. F. Verstraete, thans loods. De buitendienst gestelde militaire goederen zoogenaamd zonder gelde lijke waarde, afkomstig van de gar- nizoens-kleedingmagazijnen Vlissin gen en Middelburg, zijn onderhands verkocht aan S. A. Mol Jr. te Graven- hage voor de som van f190. Men schrijft ons uit Middelburg In de hedenmiddag gehouden zit ting van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van verschillen de ingekomen stukken. Hieronder was een adres van 7 onderwijzeressen van school G (de vroegere Hoogere Burgerschool voor meisjes) om ver hooging van hare jaarwedden in verband met volbrachten diensttijd. Eveneens werd overgelegd het ver slag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Daaraan is het volgende ontleend Nagegaan hebbende dat in veie gemeenten door het aanstellen van een schoolarts op een hygiënisch ge bied zéér gunstige resultaten zijn verkregen, deelt de commissie mede dal eene commissie uit haar midden zich onledig houdt eene dergelijke aanstelling hier voor te bereiden en hoopt zij in den loop van dit jaar een gemotiveerd voorstel in dien zin bij den raad in te dienen. Het is de commissie opgevallen dat op hare gewone maandelijksche vergaderingen de beide heeren school opzieners geen enkele vergadering bijwoonden, terwijl in vorige jaren, zoo niet geregeld, dan toch nu en dan hunne aanwezigheid kon gere kend worden. In het aantal scholen kwam geen verandering. Uit de verstrekte gegevens betref fende de schoolspaarbanken, blijkt dat op de scholen voor onvermogen- den het saldo bedroeg f 1561,607s dat op de scholen voor minvermo genden f 3430,53' s, terwijl dit in 1908 respectievelijk f 1644,48 en f 3282,14 beliep. Onder dankzegging aan hoofden en onderwijzers voor de moeite en zorg in deze betoond beveelt de com missie deze hoogst nuttige zaak aan. Uit een bij het verslag gevoegde tabel blijkt, dat de openbare scholen op 31 December 1909 1068 manne lijke en 906 vrouwelijke leerlingen telden, tegen 1071 en 919 op 31 December 1908. Voor de bijzondere scholen waren deze cijfers in 1909 438 en 520 en in 1908 437 en 520. Bij het einde van den cursus 1908—1909 bedroeg het aantal leer lingen van 't Herhalingsonderwijs 84, zijnde 42 jongens 42 meisjes. De nieuwe cursus begon met 38 jongens en 48 meisjes, terwijl op 31 December 1909 die getallen 47 en 51 bedroegen. Aan den heer W. Jansen werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 'lid van de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs. In haar advies omtrent deze ont slagaanvrage wijst de commissie er op, dat zij het heengaan van den heer Jansen betreurt en tevens hoopt, dat de oorzaak van het heengaan niet bij de commissie of bij haarleden ligt. Aan den onderwijzer D. W. Louis werd wederom voor den tijd van 1 jaar en dus tot 1 Mei 1911, verlof gegeven om des nachts te Vlissingen te verblijven, zulks in verband met een medisch advies omtrent den ge zondheidstoestand zijner echtgenoote. Aan G- de Gast werd een stukje gemeentegrond, liggende tusschen den Karelsgang en het oud Arnemuidsch voetpad, verhuurd voor f 2.50 per jaar, met bepaling, dat die grond al leen gebruikt mag worden voor tuin of bleekveld. In de melkverordening werd eene wijziging aangebracht, waardoor voor komen wordt dat een beklaagde kan zeggen: „ik verkocht die melk niet." Thans is het afleveren, rondventen of ten verkoop voorhanden hebben van melk, die niet aan de gestelde eischen voldoet, verboden. Behandeld werd het verzoek van de slagersvereeniging om de politie verordening aldus te wijzigen, dat het in het vervolg verboden is om min der in te voeren dan halve dieren met de organen langs den natuurlijken weg er aan verbonden, zoodat dan een gewenschte keuring kan plaats hebben, en het mogelijk is toezicht te houden op de localiteilen waaraan vleesch verkocht wordt. Zoowel de commissie voor de strafverordeningen als de gezond heidcommissie adviseerden om niet aan dit verzoek te voldoen. Vervolgens was aan de orde het voorstel van B. en W. om aan de Tweede Kamer een adres te richten inzake de wijziging der gemeentewet. Hierna werd behandeld het voor stel van B. en W., waarmede de commissie van fabricage zich ver- eenigt, om aan J. A. van der Heil op verschillende voorwaarden toe te staan het maken van een straat van Klein Vlaanderen naar het Bolwerk. Ook de gezondheids-commissie had zich met dit voorste! vereenigd. Vervolgens kwam ter tafel het voorstel van B. en W. om aan de vereeniging tot stichting en instand houding eener Christelijke Kweek school voor Zeeland te verkoopen een terrein aan de Wagenaarstraat voor eene som van f 5000. De commissie van fabricage en de meerderheid van de commissie van financiën konden zich met dit voor stel niet vereenigen, de minderheid van laatstgenoemde commissie was niet tegen verkoop maar wil trachten meer geld voor het terrein te krijgen. Nog kwamen aan de orde de voorsteilen over de invoering van progressie in de gemeentebelasting. Zooals bekend is stellen B. W. voor geen progressie in te voeren; terwijl het raadslid de heer de Veer een wijze van invoering eener progressie van 4 pet. tot 6 pet. had voorgesteld. (Zie Laatste Berichten.) Men schrijft ons uit Koewacht Door den pastoor te St. Jansteen is bij de justitie te Middelburg een klacht wegens smaadschrift ingediend tegen H. A. v. D. notaris te Hulst, tevens redacteur en uitgever van het aldaar verschijnend weekblad „de Volkswil" en wel wegens het plaatsen in ge noemd blad, van eenige artikelen be treffende het weigeren van de sacra menten, door genoemden geestelijke, aan de lezers van „de Volkswil", en het in den biechtstoel verbieden zich op genoemd blad te abonneeren of het zelve te lezen, op straffe van weigering toegelaten- te worden tot den plicht van biechten en communi- ceeren bij gelegenheid van Paschen, waardoor genoemde geestelijke zich als zoodanig en als privaat persoon in de hem, als geestelijke, tegenover zijne parochianen opgelegde ver plichtingen en in zijn eer en goeden naam voelt aangetast. De electrische verlichting van het kanaal van Terneuzen is aanbesteed voor 145.000 francs. De gemeente raad van Gent heeft besloten groote feesten te geven ter gelegenheid der voltooiing van het kanaal van Ter- neuzen. Die feesten zouden in 1911 plaats hebben. KERK- en SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. kerk. Aangenomen het beroep te Amsterdam door ds. G. Oorthuys te Leiden. Over het algemeen bloeit het zendingsleven op Walcheren. Op zeer vele gemeenten zijn hulpzen- dingsvereenigingen, terwijl de afdee- ling „Walcheren" van de Utrechtsche zendingsvereeniging ook zeer veel voor de zending doet. Dit getuigen de zendingsfeesten, ook de zendings tentoonstelling van verleden jaar. Nu is door de Utrechtsche zendings vereeniging het volgende besluit ge nomen Al wat in Walcheren voor de Utrechtsche zendings-vereeniging wordt samengebracht, zal besteed worden voor de zending in het landschap Djailolo op de westkust van Halmaheira, waar de zendeling J. Fortgens arbeidt. Walcheren kan dus dezen als haar zendeling be schouwen. Maandelijks zal door de vereeniging een geïllustreerd Djailolo- blaadje gratis uitgegeven worden met mededeelingen van haar arbeids veld, enz. Rechtszaken. Het gerechtshof te Amsterdam, in hooger beroep uitspraak doende, heeft gisteren den bierhuishouder, die niet had voldaan aan de vordering van een politieagent om een kruik uit te leveren, vrijgesproken. De rechtbank had hem 14 dagen gevangenisstraf opgelegd en de ad vocaat-generaal had een maand tegen hem geëischt. Uit de behandeling der zaak zij herinnerd, dat de kastelein zijn wei gering grondde op de omstandigheid, dat hij in de treurdagen wegens het overlijden van een bloedverwant was en daarom volgens Israëlietisch voor schrift zich volstrekt van zaken ont hield. Een verantwoording, welke door den opperrabbijn voor het Hof als deskundige gehoord, werd ge billijkt. Een bericht van „de Gooi- en Eemlander", dat de vermiste jongen uit Zeist in Amerika bij zijn wettigen vader zou vertoeven, die hem moet hebben laten ontvoeren, wordt van verschillende zijden afdoende tegen gesproken. De vader woont niet in Amerika, doch in de beste eendracht met de moeder te Zeist. - Gisternacht is een onbewoond huisje aan de Lindengracht te Am sterdam ingestort. Het vormde met het aangrenzende perceel een geheel, en met de slooping van beide was men dezer dagen aangevangen. De wijze, waarop dit was geschied, moet de oorzaak zijn, dat het bouwvallige huisje ineenzakte. De brandweer was onmiddellijk ter plaatse en ruimde de puin van de straat. Op last van het bouwtoezicht werd ook het aangren zende huis door de bewoners verlaten. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Gistermiddag omstreeks half een is te 's Gravenhage door een gelddrager een oude portefeuille, in houdende plm. f 4000 aan bankpapier verloren, gaande van de Vaillantlaan- plein, over brug 's Gravezandelaan, Westeinde, Groenmarkt, Hoogstraat naar de Nederlandsche Bank. Ondanks de waarschuwing van het treinpersooneel, bij het vertrek van den trein uit Amsterdam, dat zich in één der coupé's kwartjesvinders bevonden, is gistermiddag op het traject Amsterdam-Leiden, een mede reiziger het slachtoffer geworden van de practijken dezer heeren. De reiziger verloor met kaartspel f 90. De politie te 's Gravenhage vooraf gewaar schuwd, moest zich er toe bepa len, de kwartjesvinders, op verzoek van den dienstdoenden stationchef, uit den trein te verwijderen. Een vierjarig knaapje te Win schoten werd door een vrachtwagen overreden. Het kind was onmiddel lijk dood. In een boterfabriek te Raamsdonk is een werkman in een koelbak gevallen. In deerniswaardigen toestand werd de man opgenomen men vreest voor het behoud van zijn leven. In het Boertanger-'moeras is het lijk gevonden eener onbekende vrouw, die sedert Passchen werd ver- vermist. Onder Franeker is het lijk gevonden van een bejaarden schipper,die in beschonken toestand te water was geraakt. Te Maten (Gr.) zaten de knecht en de meid van een landbouwer op een kar toen opeens de paarden schrikten voor eene kudde schapen, waardoor de beide inzitten den eene buiteling maakten. De knecht bleef ongedeerd, maar de meid was bewusteloos. De te hulp geroepen geneeesheeren constateerden hersenschudding en vonden haar toestand levensgevaarlijk. In een gracht onder Vucht is een 13-jarige jongen verdronken. Een bericht heeft reeds gemeld, dat, ongeveer tezelfdertijd dat Zondag de Pommern in de Oostzee schip breuk leed met verlies van drie dooden en een gewonde, ook in Silezië een luchtschipper, prof. Abegg, droevig om is gekomen. Hij was Zondagoch tend met den luchtbol Schlesien te Breslau opgestegen. Zijne vrouw, een ander vrouwelijk familielid van hem en een koopman waren zijn tochtge- nooten. 's Middags landde de luchtbol goed en wel bij Latzig, in de pr0. vincie Pommeren. Drie der inzit tenden klommen met de instrumenten uit het schuitje en alleen prof. Abegg was daar nog doende, toen een plotse- linge rukwind den luchtbol opnamen in noordoostelijke richting wegvoerde. Bij Tessin in Pommeren landde de ballon in den namiddag voor de tweede maal. De luchtbol daalde zoo plotseling, dat het schuitje kantelde en prof. Abegg eruit werd geslingerd, Men vond hem later met een ernstige schedelbreuk op den grond liggen en bracht hem naar het ziekenhuis te Köslin, waar hij Zondagavond be zweken is. Abegg zou met October het professoraat in de scheikunde aan de nieuwe technische hoogeschool te Breslau hebben moeten aanvaarden, Een derde ongeluk, dat gelukkig beter afliep, is Zondagmiddag bij Krempe, Holstein, gebeurd. Daarland- de de luchtbol Braunschweig van de Brunschwijksche luchtvaartvereeni- ging. Bij de landing brak een van de reizigers, de fabrikant Löbbecke, een been. Een ander kwam er met een lichte verstuiking af. Ook hier had een rukwind het ongeluk veroorzaakt. Daags na den tragischen dood van LeBlon heeft een lid van de Aëroclub de France, Emile Dubon net, een prachtige vlucht gemaakt, nl. van juvisy naar Sologne. Op een vooruit vastgestelden dag naar een eveneens vooraf bepaald punt vertrokken, vloog Dubonnet over de vlakten van Beance en la Sologne, na de Loire overgestoken te zijn, 100 K. M. ver, waardoor hij den prijs van 10.000 francs won, welken het blad „La Nature" voor een dergelijke vlucht had uitgeloofd. Gisternacht is de hevigheid der uitbarsting van den Etna toegenomen. De lava stroomde ten 250 meter be oosten Cisterna Regina. Te Nicolosi en Borello heeft de lava alle aan plantingen verwoest. Ondanks of misschien juist ten gevolge van de toegevendheid, waar mede de Fransche regeering gewoon is op te treden tegen de ingeschreven zeelieden, hebben deze er het bijltje eens weder bij nedergelegd. De re geering echter heeft verklaard, dat zij krachtige maatregelen zou nemen om te verhoeden, dat de Fransche han delsmarine te gronde gericht zou worden. Van welken aard die maat regelen zullen zijn, wordt vooralsnog niet medegedeeld. Intusschen heeft de onderstaatsse cretaris Chéron nog eens beproefd de zeelieden met zachtheid over Ie halen hun plicht weder te gaan doen. Aan de directeuren van de „inscrip tion maritime" heeft hij een telegram gezonden, waarmede alle ingeschre venen in kennis moeten worden ge steld en waarin hij dezen den ge moedelijken raad geeft zich niet te laten ophitsen, door hen. die geweld en wanorde prediken. „De wet moet geëerbiedigd wor den en zij zal geëerbiedigd worden", zegt Chéron. „Maar daarbij zult gij het niet laten. Gij zult u niet laten ophitsen. Wanneer gij gehoor geelt aan de opruiers benadeelt gij uw eigen zaak. Dat zult gij niet doen, integen deel, gij zult de voordeelen trachten te behouden, die de wet u verzekert." Volgens een bericht van gisteren, had de bemanning van 13 stoom schepen, die in de haven van Mar seille liggen, het werk gestaakt. Het stoombootverkeer tusschen Frankrijk en Algiers ligt zoo goed als stil. De directies hebben zich tot de regeering gewend met het verzoek om, evenals in het vorige jaar, manschappen van de oorlogsmarine tot hare beschikking te stellen teneinde de verbinding tus schen Algiers en het moederland te verzekeren, voornamelijk voor de post en het allernoodigste goederen vervoer. Uit Marseille wordt bericht, dafde reizigers, die ten gevolge van de staking de schepen, waarop zij Pas' sage hadden genomen, weder moes ten verlaten, een eisch tot schade vergoeding hebben ingesteld tegen het marinebestuur, dat zij verantwoor delijk stellen voor de vertraging. De berichten omtrent de be kentenis van dokter Brengues, be schuldigd van moord op zijn zwager Charlois, schijnen onjuist te zijn ge' weest, want de dokter heeft zijn on schuld steeds staande gehouden, ofschoon moeilijk te ontkennen vam dat de bewijzen tegen hem zich m overstelpende mate opeenhoopen. Tenzij men aanneemt, dat be noodlot een zoodanigen samenloop van omstandigheden ten nadeelevan een man kan doen plaats hebbent I nikt het thans m guld van den I .relooven. g Brengues, die i en beslist is lekleede heer, c van het schot >r Je Nizza zich h van den moordf Vrijdagavond va overgebracht. E; I „Matin", dl station een paar kon wisselen, rr *et Vlakke, too tuigingen van Hij scheen zeer Ook zijn vi| vertrokken, ten te kunnen bijsta nrisch noemt zij digheden Mev n0g steeds dc man volhouden Na in het ka van instructie verzocht Brengi rechter hem ze: hij beschuldigd vangenis te mo ten einde tot ri zijn antwoord t Oe rechter st dit verlangen ti hem twee ve bracht, waarvai de twee tramk. te bevatten, afg nacht (men steeds ontkend stad te hebbe enveloppe be verklaring van mes, bevriend aan wien dezt dus na den m waring had g apotheker, Dui den wil van opend, een rev Het zal de moeilijk vallen legen deze ve> Heden zouden tent gehoord v Zaterdage Dessau, een ii betrekkelijk nir verwoest. Om de brand ontc agent, die op Na korten tijd weer met 2 st óm het vernie pen. Een ster! vlammen van naar het hoof tervleugel en eens in branc raas stortte c sancestiji get het hoofdgebc deels op het Deze prachtii schilderijen ei werd geheel het stadhuis, van het hoofc verdieping d verwoest, ter verdiepingen bluschwater 2 Om vier u brandweer hi compagnien 1 blussching di halt en tijd op prins het 'i™ "F "v-i Het trotsche van geheel 10 jaren ge architecten R te Charlottei den brand is De Ar Konstantinop lende steden over een hc plaatse heers Streken is de dat dringenc Duizenden la aan alles. 1 middelen te Voor h wer te Lertc gisteren bijz, gekomen va denis. Een s tteeton, een §anS gehad vrouw. Er ee" kind g v°or 't kinc te zoeken ei der weg. D< gen tijd teri dringen k\ «n kind, het hare r straat uit e Qor dezen met eenige f,!6,, h'i ^P de gevan kw£ c nie

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2