landweer. De ontslagbrief wordt niet eerder uitgereikt, vóór de ingeleverde wapenen, ledergoed, kleeding en uit rusting in orde zijn bevonden. Is dit niet het geval, dan kan gestraft wor den met oproeping onder de wape nen tot ten hoogste drie maanden. Met 1 Augustus krijgt de eerste lich ting der landweer haar ontslag. Gedurende de maand Maart j.l. zijn voor het O.-I. leger aangenomen 96 personen, onder wie 13 vreemdelin gen en 26 voor drie jaren gedetacheerd wordende miliciens. Naar Oost-lndië werd uitgezonden slechts één deta chement suppletietroepen, ter sterkte van 3 officieren, 5 onderofficieren en 75 minderen. Christen-socialisten. De bond van christen-socialisten zal zijn jaarvergadering te Schiedam houden op 16 Mei a.s. Aan de orde komen, behalve huis houdelijke aangelegenhedenOnt- werp-program van beginselen en eischen. Het bondsbestuur stelt o.a. voor den bond te doen uitspreken als volgt Hij erkent te streven in onderwor penheid aan God den Almachtige, Wiens wil hij volbrengen wil in de bevordering van het socialisme. Hij ziet in den strijd voor het socialisme een rechts-strijd, dien hij als orga nisatie van christenen te strijden heef 1, hij ziet in het socialisme het noodzakelijke economisch middel-om te komen tot een samenleving, waarin God als Souverein geëerbiedigd wordt ook in de onderlinge menschelijke verhoudingen. Hij erkent, dat de kapitalistische productiewijze, dienstig aan mam- monnistische winstmakerij, klassen van bezitters en bezitloozen tegen over elkander stelt. Hij ziet in de uitbuiting door de bezittende klasse en bet verweer der bezitlooze klasse den klassenstrijd ontbrand, dien hij te strijden aanvaardt aan de zijde en ter wille van het verdrukte proleta riaat. En de volgende eischen worden voorgesteld a. Algemeen enkelvoudig rechtstreeks kiesrecht voor mannen en vrouwen boven 21 jaar, met uit zondering van hen, die strafrechtelijk boeten voor vergrijpen tegen de sa menleving b. Evenredige vertegen woordiging op de sub a gegeven basis; Eén college van volksverte genwoordigers, die volgens eigen consciëntie handelen, zonder impéra- tief mandaat der kiezers. De afdeeling Amsterdam stelt nog o.a. voor zich uit te spreken voor wettelijkgeregelde sociale verzekering en om commissies te benoemen, die dit punt en het tegenvraagstuk zullen onderzoeken. Het hoofdbestuur prae- adviseert hierop afwijzend. Vlissingen, 5 April. Wij vestigen de aandacht op den door den „Viissingschen Oranjebond" bij den boekdrukker M. Geelhoed alhier verkrijgbaar gestelden liederen bundel, bevattende den tekst der liederen, die, ter gelegenheid van de feestviering op den eersten verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, op 30 dezer, onder leiding van den heer P. Landsman, in hpt Bellamypark zullen worden gezongen door een koor van pl.m. 1000 kinderen uit de hoogste klassen der verschillende openbare- en bijzondere scholen in deze ge meente. Onder de in den op oranjepapier gedrukten bundel opgenomen zeven liederen zijn er vijf, die door den heer Landsman speciaal voor deze gelegenheid werden vervaardigd en die, op bekende melodiën en in los sen trant geschreven, ongetwijfeld bij oud en jong in den smaak zullen vallen. De prijs van den bundel is, zooals uit achterstaande annonce blijkt, vijf cents. Evenals het vorige jaar bij de ge boorte van H. K. H. Prinses Juliana heeft de buurtcommissie van de Cly- verstraat thans weer het plan opge vat om met den jaardag van de Prinses de kinderen uit die straat te onthalen en de straat een feestelijk aanzien te geven. Voor dat doel heeft men reeds de daarvoor benoodigde som onder de bewoners ingezameld. Met het voeren van de administra tie der landweertroepen, die van 11 16 April a. s. alhier in garnizoen onder de wapenen komen, wordt de luitenant kwartiermeester Kuyper, van de hoofdadministratie van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom, belast. Hedenmorgen arriveerden met den mailtrein ongeveer een 20tal post ambtenaren voor een te verwachten Amerikaansche post. Hedennamiddag werd per relegram bericht ontvangen dat deze post heden niet zou arri- veeren en bedoelde ambtenaren na der bericht hadden af te wachten. De Fransche kotter „Narcissus" welke onlangs in publieke veiling is opgehouden is thans verkocht en zal na het ondergaan van de noodige voorzieningen, voor plezierjacht wor den bestemd. In een gisterenavond gehouden ver gadering van de afdeeling van den Chr. Nat. Werkmansbond, werd me degedeeld dat ds. A. A. Vermeer het eere-voorzitterschap van de afdeeling heeft aangenomen. Van het 1ste en 3de bat. en van het 2de en 4de bat. 3de reg. inf. zullen 2 te formeeren compagniën aan de 2de serie van schietoefeningen in de legerplaats bij Harskamp deelnemen van 2 tot en met 13 Mei a.s. Het fanfarekorps van het 4de bat. zal mede kampeeren. Als commandant zal op treden de majoor Wieringen Borski. De troep zal vervoerd worden per trein tot Arnhem en van daar naar de legerplaats marcheeren. Het Engelsche stoomschip „Blue bell" is hier aangekomen van Cardiff met een lading steenkolen. Na inneming eener lading cokes in het Engelsche stoomschip „The Sul tan" naar Millom vertrokken. Het Engelsche stoomschip „Auck land Castle" van Antwerpen naar Newport, is hedennacht bij Bath aan den grond gevaren. Hedenmorgen met wassend water is het schip vlot gekomen, waarna de reis werd voortgezet. Onze vroegere stadgenoot, de heer Frans Bly, ontvanger der zeevaart- rechten le klasse te Antwerpen, heeft enkele jaren geleden een werk sa mengesteld „Onze zeilvischsloepen", welk werk door de Kon. Vlaamsche Academie voor taal- en letterkunde werd bekroond. In ons blad van 19 Augustus 1902 wijdden wij een bespreking aan dit boek, dat in alle opzichfen aanspraak kon maken op degelijkheid, nauw keurigheid en dat van groot belang voor het visschersbearijf was. Thans heeft de heer Bly een twéede en vermeerderde uitgave van dit werk het licht doen zien. De waarde van dit boek wordt niet weinig verhoogd door 165 illustraties op het visschers- bedrijf betrekking hebbende, zoodat dit boek voor hen die met dit be drijf iets hebben uit te staan groote diensten kan bewijzen. Het werk laat zich prettig lezen door den aangenamen, onderhou denden stijl waarover de schrijver beschikt en men leeft dan ook ge heel met hem mede. Dat de heer Bly voor dit werk destijds bekroond werd is niet te verwonderen. Zulk een boek bewijst voor de zeevisscherij ontschatbare diensten. Aan het werk is toegevoegd een alphabetische naamlijst van de deelen en onderdeelen der Belgische vis- schersvaartuigen en van de voor werpen, aan boord dier booten in gebruik. Voegen wij ten slotte er nog aan toe dat deze nieuwe uitgave 120 bladzijden en 80 illustraties meer bevat dan de eerste uitgave, zoodat terecht van een verbeterde en ver meerderde uitgave mag worden ge sproken. De prijs van dit boek bedraagt f 2 en wij hopen voor den energieken schrijver dat het een ruim debiet mag vinden. Heden is naar het huis van be waring te Middelburg overgebracht H. O., 27 jaar, veldarbeider, geboren te Axel en wondende aldaar, verdacht van het misdrijf genoemd onder art. 246 van het wetboek van strafrecht. Maandag 11 April a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de ge meenten St. Laurens, Serooskerke (W.), Veere, Vrouwepolder, Oostka- pelle, Grijpskerke. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burgemeester van Ritthem, K. Allaart. Uit Oostburg schrijft men ons Gislermiddag vonden de buren een alleenwonende oude vrouw C. v. H., wonende aan den Hoogendijk dood nabij de kachel liggen. Het genees kundig onderzoek zal moeten uitma ken of de vrouw tengevolge van een ongeluk dan wel aan een toeval is overleden. In het Godshuis te Sint Amands- berg, nabij Gent, is Belgisch oudste bewoonster mej. S. Lacompte in den hoogen ouderdom van 106 jaar over leden. Zi] zag het levenslicht den 12 Mei 1804 te Melden. Ondanks haar hoogen ouderdom was zij tot haar dood in het volle bezit van haar ver mogens. KERK- en SCHOQLNIEUWS. Ned. llerv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Rotterdam door ds. N. A. Becht Jr. te Loosduinen. Gisterenmiddag had met een korte toespraak door den oudsten predikant dr. A. Bronsveld de eerste steenlegging plaats van de zevende kerk der Ned. Hev. Gemeente aan de Bollenhofschestraat te Utrecht. Na jaren van voorbereiding is thans met den bouw begonnen en kan waar schijnlijk de kerk voor het eerst met het Kerstfeest gebruikt worden. Nog voerden het woord prof. dr. J. j. P, Valeton en de architect der kerk de heer Posthumes Meyes. Een zangkoor luisterde de door velen bij gewoonde plechtigheid op. Ger. Kerken. Aangenomen het be roep naar Hendrik-ldo-Ambacht door ds. H. Meulink te Meliskerke. Rechtszaken. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg is rechtsingang ver leend met bevel tot gevangenhouding van den beklaagde in de zaak tegen M. C. P., 23 jaar landbouwersknecht geboren en wonende te Cortgene, beklaagd van zware mishandeling den dood tengevolge hebbende, ge pleegd op den tweeden Paaschdag te Cortgene. Nog is naar de openbare terecht zitting verwezen met bevel tot zijn gevangenhouding J. de V„ 29 jaren, veldarbeider, wonende te Axel thans gedetineerd te Middelburg, beklaagd van diefstal van granen te Axel. Waarschijnlijk zal men zich her inneren hoe in December van het vorige jaar, door eene 19jarige dienst bode te Leiden volgens gerucht eene poging werd gedaan om het gezin waar zij in betrekking was, van het leven te berooven door een groote hoeveelheid arsenicum in het mid dagmaal, boerenkool, te mengen. Door spoedig aangewende geneeskundige hulp werd het gezin, man vrouw en knecht gered. Wegens poging tot vergiftiging had de bedoelde dienstbode zich gisteren voor de Haagsche rechtbank te ver antwoorden. Het meisje ontkende be slist hetgeen haar. was ten laste ge legd. Niet zij, maar haar juffrouw zou het eten hebben toebereid. Omdat zij niet van boerenkool hield, zooals die door de juffrouw werd klaargemaakt (met suiker) had zij er maar een paar hapjes van gegeten en de rest in de vuilnisbak gegooid, omdat er een sterk prikkelende smaak aan was. Zelfs na het gebruik van die twee hapjes had zij tweemaal gebraakt. Een en ander had zij ook verklaard aan een inspecteur van politie, die thans ter terechtzitting nadere mede- deelingen deed omtrent het in beslag genomen eten, de uitwerpselen enz. Bij haar ondervraging ten huize van het gezin M. was beklaagde heel gewoon en kalm in haar doen. Ten huize M. had de inspecteur boven op een buffetkast een zakje arsenicum gevonden door den slager M. zelf daar neergelegd. Volgens M. bevond zich dit pakje nog in denzelfden toe stand als hij het er vroeger had ne- dergelegd. De beklaagde had in de kamer, waar het pakje lag, gewerkt, het wel eens verschoven wanneer zij de kast deed, niet wetende wat het inhield. Nimmer had zij het volgens hare bewering opengemaakt. (Toen het pakje door de politie gevonden werd zat het nog stevig dichtgeknoopt en zag er niet uit of het pas open was geweest.) Het O. M. eischte vrijspraak. Poging tot diefstal en moord. Zaterdagavond om streeks 11 uur kwam in den deli- catessenwinkel van den heer Pander in de Leeghwaterstraat te Haarlem een man binnen, die met groote stap pen achter de toonbank ging waar de kas staat. In de kamer achter den winkel bevonden zich de heer Pan der en de boekhouder. Toen de heer Pander naar den winkel wilde gaan om te zien wat de man deed, keerde deze zich om en loste een revolverschot op den heer Pander zonder den heer P. echter te treffen. De kogel vloog in den muur boven de deur. De man wist onmiddellijk te vluchten, daar de heer Pander en diens boekhouder zoodanig door den schrik bevangen waren, dat geen van. beiden de tegenwoordigheid van geest hadden om den dief achterna te snellen, niettegenstaande de man nog op straat voor den winkel strui kelde. Later evenwel werd een man aan gehouden die verdacht wordt de dader te zijn. De aangehoudene is 10 jaar geleden bij den heer Pander in betrekking geweest en heeft zich toen aan diefstal van 300 gulden schul dig gemaakt. Hij is Maandag II. uit de gevangenis ontslagen. De aangehou dene is reeds met eenige personen geconfronteerd. Verschillende dienst meisjes herkennen den aangehoudene als den persoon die Zaterdag voor den winkel in de Leeghwaterstraat heen en weer slenterde. De boek houder meent dat de man toen hij binnen kwam gemaskerd was. Demoordop deNicolaas Witsenkade. Men schrijft aan de „Maasbode Hoe verder wij deze geheimzinnige moordzaak onderzoeken, hoe helder der het aandeel dat de zich nog steeds in ''erzekerde bewaring be vindende dienstbode in deze lugubere zaak heeft gehad, in het licht wordt gesteld. Wat wij achteraf omtrent het verleden van de beschuldigde vernamen, is niet bepaald in staat ons te doen geiooven, dat de rechter ondanks alle ontkentenis dit misda dige meisje vrij uit zal laien gaan. Wij hebben dezer dagen een on derzoek ingesteld in een omgeving waarin het meisje geruimen tijd ver keerde. Indertijd werd reeds mede gedeeld dat bij een notaris daar ter stede waar het jonge meisje, na heel wat omzwervingen in dienst kwam, de gedetineerde ontslagen moest worden wegens diefstal. Toch mag bedoelde stadgenoot nog heel blij zijn er indertijd nog afgekomen te zijn met het verlies van wat geld of enkele sieraden, immers waren de omstandigheden het meisje wat gunstiger geweest, dan had de jonge dame haar „volk" gewis voor een vrij aanzienlijker bedrag bestolen. Op een Zaterdagavond kwam het meisje bij kennissen waar zij gere geld aan huis kwam, met de mede- deeling dat zij morgen alleen thuis was, omdat mijnheer juist heel veel geld in huis had en het huis niet onbeheerd wilde laten. De jonge dame noodigde het man nelijk deel van het gezelschap daarop eenvoudig uit, glen dag bij haar te komen doorbrengen, ten einde eens nader op de hoogte te komen van de aanwezige kasmiddelen. Men wees dit toen vol verontwaardiging van de hand. Merkwaardige overeenkomst echter, dat ook hier weer het meisje tracht over te halen kostbaarheden en waardevolle artikelen en waarvan zij en zij alleen de bergplaats weet, weg te halen. Indien het meisje inderdaad de bedrijfster van de gruwelijke misdaad op de Witsenkade blijkt te zijn, zooals de jongen steeds blijft beweren, dan heeft een en dezelfde gedachtengang plaats gehad in dit misdadig hoofd, nl. den diefstal door derden te laten verrichten om zich zelve te dekken. Eerst trof zij iemand, die haar aanbod dadelijk van dj hand wees. Op de Witsenkade maakte zij tot willoos werktuig een suffen knaap. Wat diens moeder betreft, diep is de arme, rampzalige moeder van haar medeplichtige te beklagen. Langen tijd had zij na den dood van haar man getobd. Na hef eerste ver grijp van haar oudsten zoon wist zij den jongen weder voldoenden moed in te spreken om hem in de maatschappij een betrekkinkje te doen vervullenhaar beide andere zoons zijn oppassende knapen die ook reeds verdienen. Zoo scheen voor deze weduwe en haar gezin een tijd van betrekkelijke welvaart aan te breken. Toen was op dien bewusten Zaterdagmorgen de jon gen, die anders te bevreesd voor zijn moeder is, om na 11 uur thuis te komen, nog niet in de woning te ruggekeerd. Zij zendt een der jongens naar dë kruierij in de Reguliers- dwarsstraat om te vragen of de jon gen daar soms is, doch voor zijn broer terug is, komt de politie de moeder melden dat de knaap op het Bureau Ferdinand Bolstraat in arrest was gesteld. De zaak is tot heden, althans voor zoover ons bekend, nog niet naar de openbare terechtzitting verwezen. Gisteren is te Nijmegen een kindje van 13 maanden door aan raking met een kachel in brand ge raakt. De moeder vond het verkoolde lijkje bij haar thuiskomst. De land bouwer te Roozendaal welke eenige dagen geleden ongelukkigerwijze door een revolverschot in den buik werd getroffen, is gisteren aan de gevolgen overleden. Te Oude Pekela ver dronk Zondag een 4 jarig knaapje, In het Gemeente-ziekenhuis te 's Gravenhage is een 7 jarig meisje overleden, dat Zaterdagmiddag op het Hoogezand op straat spelende door een rijtuig was overreden. Vol gens ooggetuigen had de koetsier geen schuld aan het ongeval. fe Utrecht heeft zich wederom eer, ge- val van gasverstikking voorgedaan, De bewoonster van een perceel in de oude stad stak een gascomfoor aan, dat op tafel stond en met een gummi-slang was verbonden met de lamp. Zij zette zich daarna neder in een stoel om te wachten totdat het water op het confoor zou gaan koken intusschen viel zij in slaap. Het schijnt dat de slang niet voldoende stevig aan de lamp was bevestigd, want tijdens den slaap van de juffrouw is de slang van de lamp geschoten en heeft zich het vertrek met gas gevuld. Toen de andere huisbewo ners het onraad bemerkten, was hel reeds te laat. De juffrouw bleek reeds overleden. Geneeskundige hulp kon niet meer baten. Een luitenant van de artillerie te Arnhem is onder zijn paard terechtgekomen doordat het dier in een konijnenhol trapte en viel. De luitenant heeft de ruggegraat gebroken, waarschijnlijk door een trap van het paard, terwijl hij tevens een hersenschudding kreeg. Onder Grootegast is uit het Doezumerdiep hef lijk opgehaald van een man, die sedeit eenige dagen werd vermist. Te Zuid-Beierland is een 42 jarige bakker achter zijn woning te water geraakt en verdronken. Zondag werd te Wolvega in een buitenstaand privaat, het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Uit het ingesteld ondetzoek bleek het geleefd te hebben. In verband met deze vondst is eene jonge vrouw, die gescheiden van haar man leefde gearresteerd en heeft naar men ver neemt bekend. Zij is naar het huis van bewaring te Leeuwarden over gebracht. Zondagavond heeft men zich toegang verschaft tot de woning van een waker op de derde verdieping van een pand aan de Groote Draai- steeg te Rotterdam. Er was niemand thuis. Uit verschillende kasten die doorzocht werden, zijn verscheidene gouden en zilveren voorwerpen ge stolen, benevens twee spaarbank boekjes, aan het echtpaar toebehoo- rende, en twee spaarbankboekjes die zij van anderen in bewaring hadden. Op deze spaarbankboekjes staat een gezamelijk bedrag van ruim f 1000 ingeschreven. Volgens een telegram uit Fal mouth is de viermaster„Kate Thomas", komende van Antwerpen, die op sleeptouw was genomen door een Belgische sleepboot, door een on bekend gebleven stoomschip aange varen en na tie n minuten gezonken, Achttien a negentien personen ver dronken slechts één werd gered. De vliegsport heeft wederom een slachtoffer geëischt. Een berichl uit St. Sebastiaan, nabij de Fransche grens, meldt dat de Fransche vlieger Lebion, niettegenstaaande het ongun stig weer, een vlucht deed boven de zee, tegenover het Paleis Miramar van koning Alfonso, toen plotseling, tengevolge van het onklaar raken van zijn vliegmachine, hij van een groote hoogte viel. Lebion was onmiddellijk dood. Een nader bericht meldt, dat Lebion op een hoogte van 140 voet was, i toen er, naar men veronderstelt, iets aan zijn machine onklaar geraakte, Hij deed nog een poging om mei stilstaanden motor omlaag te zweven maar hij kon zijn machine niet vol doende in de hand houden en hij werd tegen de rotsen geslingerd. De vliegmachine vielen boven op hem, Het duurde eenigen tijd voordat men het lijk van den verongelukte uit het ondiepe water aan de kust gevonden had, want, daar men niet verwacht had dat er dien dag gevlo gen zou worden, was er zoo gauw geen hulp bij de hand. Mevrouw Lebion was getuige van het verschrikkelijk ongeluk van haat echtgenoot. Zij was aan vertwijfeling ten prooi en wilde de ambulance, waarheen het lijk van den veronge lukte vervoerd was, niet verlaten. Volgens de geneesheeren, die het lijk schouwden, moet de dood on middellijk na den val zijn ingetreden, Lebion was een leerling van IDela- grange, die slechts weinig maanden geleden den dood vond. Als aviateur heeft hij vooral naam gemaakt na de Engelsche vliegwedstrijden te Don- caster, toen hij door een gevaarlijke zwenking zijn leven waagde, om 'e voorkomen dat zijn vliegtoestel ziek te midden van toeschouwers zou stor ten. Bij die gelegenheid en ook late' toonde hij groote stoutmoedigheid ek kalmte.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2