Ingezon stad en school hem niet verschaffen kunnen. Nog vele andere voordeelen levert een kamp op. Zelf moeten de jon gens de handen uit de mouw steken behalve voor de kokerij, moeten zij voor alles zelf zorgen. Een dagelijks afwisselende werkploeg brengt het eten op tafel, bedient, wascht groente, houdt de eetzaal schoon enz. Ande ren dragen hout en water aan voor den kok en spelenderwijs en volgaarne getroosten zij zich aldus eenige ont beringen en ontwikkelen daarbij hun gemeenschapsgevoel. Een grooie mate van vrijheid wordt voorgestaan, welke slechts het ver antwoordelijkheidsgevoel en her op eigen beenen kunnen staan ter, go:de zal komen. („Hbi.") De Brusselsche tentoonstelling. Blijkens bij de Centrale Commissie voor de Nederl. afd. der tentoonstel ling te Brussel ingekomen bericht hebben de regelingscommissie der officieele feesten dier tentoonstelling en het uitvoerend comité besloten, om ter vermijding van gedrang in de hallen, op den dag der opening van de tentoonstelling alleen in deze gebouwen toe te laten de personen die deel uitmaken van de commis- siën van inrichting' der verschillende afdeelingen, alsmede de inzenders, mits voorzien van htm bewijs (pho- tographiekaart) van doorloopenden toegang tot de tentoonstelling. De exposanten die niet in het bezit van hunne circulatiekaart zijn, zullen zich bijgevolg den toegang tot de hallen op 23 April zien ontzegd. Deze kennisgeving is ook gericht rot de exposanten in de Nederl. af- deeling, opdat zij, die zich bij hun etalage wenschen te bevinden op het oogenblik van het voorbijtrekken van den koninklijken stoet, daarmede re kening kunnen houden en zich ge dragen naar de aanwijzingen van de circulatiekaarten waarop zij recht heb ben. Voorts worden de Nederl. in zenders er op gewezen dat door hen tijdig de bedoelde toegangskaarten aan de bijzondere commissiën tot het bijeenbrengen hunner inzendingen behooren te worden gevraagd. Vlissingen, 4 April. Gisterenavond werd in het Con certgebouw een openbare uitvoering gegeven doorde barmonie „St. Caeci- lia" en de tooneelvereeniging „Vrien denkring". Een viertal muzieknum mers, waaronder een „Air varié pour tuba" bijzonder de aandacht trok om de verdienstelijke wijze van uitvoe ring, vormden de eerste afdeeling van het program. Gedurende de uitvoering van „Neo of de martelaars in de catacomben," drama in drie bedrijven, heerschte in de stampvolle zaal eene ademlooze stilte, terwijl elk bedrijf luide werd toegejuicht. Dat zeer boeiend ge schreven stuk met zijn aangrijpende tooneelen, vol actie en waarin van de spelers nog al wat wordt ge- eischt, werd goed vertolkt't was merkbaar, dat met zeer veel ijver en nauwgezetheid was gestudeerdde rolvastheid van alle spelers maakte, dat de tooneelen vlot van stapel lie pen. Die kleine Neo heeft zich goed gehouden zijn rol was niet gemak kelijk en nog al veeleischendook Ammon dient op den voorgrond ge noemd voor zijn zeer goed spel de apotheosen na het derde bedrijf waren fraai. Het groepje dilettanten, dat aan zoo velen een recht aangenamen avond heeft verschaft, mag aan spraak maken op den dank van die allenhet luid en herhaald applaus was trouwens daarvan wel een dui delijk bewijs. De mailboot „Mecklenburg" van de maatschappij „Zeeland" vertrekt morgenavond naar Rotterdam om te dokken en schoongemaakt te wor den en zal dit schip Zaterdag a. s. in de geregelde vaart komen. Het Engelsche stoomschip „Blue bell" vertrok Vrijdag 1. 1. van Car diff met een lading steenkolon voor de firma F. Wibaut Zoon, en kan heden avond alhier verwacht worden. De Engelscne stoomschepen „The Sultan" en „The Princess" zijn gis teren middag hier binnen gekomen van St. Malo en St. Brieux, beiden om eene lading cokes in te nemen voor Millom. Bij Kon. besluit van 2 dezer is benoemd tot directeur van de rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg, J. G. Nijk te Amsterdam. Verder is met ingang van 1 Mei benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Ierseke, J. W. Wuyster, thans commies der poste rijen en telegrafie 2e klasse. Men schrijft ons uit Middelburg Voor het nationaal biljart-concours alhier, waaraan de deelneming zeer groot is, is thans de hoogste stand voor baan D (maximum 75 punten) verhoogd tot 70 punten. Voor den korpswedstrijd behaalde Ter Neuzen Zondag als hoogste serie 88 punten. Aan dezen korpswedstrijd wordt door 5 spelers deelgenomen, die ieder 5 seriën maken de caramboles moe ten allen over band of van lossen band gespeeld worden.' Het totaal der 5 seriën wordt te samen geteld. Tot bruggewacbter aan de Ka- naalbrug alhier is benoemd J. A. van Meerendonk thans bruggeknecht. Voetbal. Op de voetbal agenda's voor Zondag kwam o. a. een wedstrijd voor de Zuidelijke tweede klasse competitie A voor tusschen „Zelandia" I uit Middelburg en „Velocitas" lil te Breda, te spelen te Middelburg. Deze opgave is echter een vergissing van het bestuur van den Ned. Voetbalbond, daar deze ontmoeting te Breda moet plaats hebben en de datum nog niet is vastgesteld. Ook de opgave voor de Zeeuwsche competitie van een wedstrijd „M. V. V. O."„Zelandia" berust op een mis verstand, daar deze wedstrijd reeds is gespeeld. Wel werd voor deze competitie te Goes gespeeld tusschen „Zelandia" 1 aldaar en „Olympia" II uit Middel burg. „Zelandia" won met 3—2. De „Mosschen" hebben zich uit de Zeeuwsche competitie terugge trokken, zoodat de aangekondigde wedstrijd „Concordia"—„de Mos schen" niet doorging. „Olympia" I te Middelburg speelde vriendschappelijk tegen haar stadge noot? „Zelandia"! en won met 4—3. De verdachte M. P. te Cortgene, die naar het huis van bewaring te Mid delburg is overgebracht, op vermoe den dat hij een 17 jarigen jongen zoodanig met een mes heeft gestoken, dat de ongelukkige kort daarop is overleden, moet bekend hebben zich werkelijk aan deze misdaad te hebben schuldig gemaakt. "KËRK^enlCHOOLHIEUWS. Na afgelegd vergelijkend examen is een beurs der Christ. Kweekschool te Doetinchem toegekend aan Gosen T. v. d. Schaaf, leerling van de Chr. School, Palingstraat, alhier. Onze stadgenoote S. Jansma, leerling in de afdeeling ketelmakerij aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" alhier, is benoemd tot leeraar voor het smid-, bankwerkersvak en ma chine teekenen aan de ambachtschool te Zierikzee. Voor het toelatingsexamen der Chr. Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Middelburg slaagden van hier de mannelijke ads- piranten H. Blanken en J. Heersma, beiden leerlingen der bijzondere school Kasteelstraat. Benoemd tot directeur van en onderwijzer aan de Rijksnormaallessen te Axel de heer C. Hagers, hoofd der openbare lagere school aldaar. Het stoomschip „Tambora" van de Rotterdamsche Lloyd, als alle an dere mailschepen van deze maatschap pij met Marconi-draadlooze telegra- phie uitgerust, heeft op zijn laatste reis naar Oost-Indië op meer dan 1000 mijlen afstand van de Theems verbinding verkregen met North For- land Station. Kort na Aden gepas seerd te zijn, was de „Tambora" in draadlooze gemeenschap metde „Fox" die in de haven van Bombay lag. Overigens had de boot gedurende de reis verbinding op 21 Februari met de „Jacób van Heemskerk," va rende van Marseille naar Tandzer; met de P. O. boot „Mantua" bij - Port Said op 28 Februari en de Duit- sche kruiser „Arcona" in de Roode Zee op 2 Maart. De politie te Gouda heeft de hand gelegd op een 4tal jeugdige roovers, tusschen de 9 en 12 jaar. Reeds ge- ruimen tijd maakten de roovers het daar onveilig. Gestolen werd ten na- deele van kruidenier, brood-, banket bakkers, melkslijters en van de wagens van melkrijders werden flesschen melk gekaapt; buiten de stad werd het gestolene opgemaakt. Van kinde ren werd de portemonnaie gerold, of de inhoud daarvan geledigd en de portemonnaie uit „edelmoedigheid" terruggegeven. Alsof zij over jaren lange routine beschikten, gingen die knapen te werk. Het is te wenschen, dat de justitie deze roovers zoolang mogelijk in een tuchtschool onder dak brengt. De valsche brief. De politie is den schrijver van den val- schen brief aan den gemeenteraad van Achtkarspeien waarin mej. de Jong, no. 1 der voordracht voor on derwijzeres in die gemeente, bedankte om verdér in aanmerking te komen, op het spoor. Door dit valsche schrij ven werd inej- de Jong niet benoemd, In de maand Maart zijn in de haven van Hamburg aangekomen 1431 schepen metende 1,005,403 ton, tegen 1231 schepen metende 952,929 ton in Maart 1909. Er is dus een vermeerdering met 200 schepen en met 52,474 ton. De cijfers van de havenbeweging over de drie eerste maanden van 1910 en 1909 zijn (met herleiding van de Antwerpsche cijfers, om ze met de andere vergelijkbaar te ma ken) Hamburg 1910 3644 schepen en 2,751,655 ton, 1909 3094 schepenen 2,566,680 ton. Er is dus een vermeer dering van 550 schepen en 184,985 ton Antwerpen 1910 1606 schepen en 2,539,265 ton, 1909 1536 schepen en 2,409,131 ton. Er is dus een ver meerdering van 70 schepen en 130,134 ton N. Waterweg 1910 2149 schepen en 2,296,652 ton, 1909 1889 schepen en 2,019,757 ton. Er is dus een ver meerdering van 260 schepen en 276,895 ton. De scheepvaartbeweging van Ant werpen heeft dus in de drie eerste maanden die van den Nieuwen Wa terweg met 242,613 ton overtroffen, terwijl het verschil ten gunste van Antwerpen over de twee eerste maanden 389,374 ton bedroeg. Zaterdagavond viel een 6-jarig knaapje te Amsterdam al spelende te water. Hoewel spoedig hulp kwam opdagen, was het niet mogelijk den drenkeling boven te krijgen. De moeder kwam ijlings toegeloopen en wilde tweemaal te water springen om haar eenig kind te redden. Het lijkje is nog niet gevonden. De persoon die op den tweeden Paaschdag onder Harmeien dooreen automobiel werd overreden is aan de gevolgen bezweken. Uit het Kanaal ter hoogte van de Delistraat te 's Gravenhage is Zaterdag op gehaald het reeds tn staat van ont binding zijnde Tijk van een totdusver onbekenden persoon. Op het lijk werd o. a. bevonden een retourkaartje Den Haag—Leiden. Op de Schie- kade te Rotterdam geraakte een meisje, tusschen een wagen en een boom zoodanig beklemd dat het hoofd werd ingedrukt. Naar het St. Franciscusgasthuis gebracht bleek het meisje bij aankomst aldaar overleden. Ie Wouw is de 9-jarige zoon van een aannemer hij het afbreken van den gevel van een huis, die gedeel telijk instortte, daaronder bedolven en eerst na geruimen tijd bevrijd kunnen worden. De knaap was zeer ernstig gekwetst. Een 5-jarig kind te Oorschot heeft een beentje in de keel gekregen en is hieraan reeds overleden. Onder de spoorwegarbeiders bij het Parijsche spoorwegnet gist het reeds lang. Zij verlangen een minimumloon van 5 francs daags en hebben door het bestuur van hun vakvereeniging eenige weken geleden de spoorwegmaatschappij in kennis gesteld met dezen wensch. De maat schappij neemt echter een afwijzende houding aan. Op de uitnoodiging tot een ver gadering vereenigden zich Vrijdaga vond 5000 arbeiders. Na heftige re devoeringen hunner leiders, besloten zij, indien hun voor Het aanstaande congres niet voldoening wordt ge geven, de vertegenwoordigers van de vereeniging in Frankrijk, op Corsica en in Algiers aan te sporen, alle noodige maatregelen te nemen, om met alle mogelijke middelen, met in begrip van de algemeene staking, hun eischen door te zetten. Het congres komt half April bijeen. Er waren 500 menschen aan boord van het stoomschip „Pericles" dat, bij Kaap Leeuwin, aan de zuid punt van Australië, is verongelukt. Maar van die allen is er, ondanks het stormweer, niemand om het leven gekomen. Zes reddingbooten met mannen, vrouwen en kinderen kwamen be houden bij den vuurtoren op Kaap Leeuwin aan land, en om 11 uur 's avonds waren ook de laatsten der aan boord geblevenen in veiligheid gebracht. Er heerschte voorbeeldige orde aan boord na het stranden. Zoodra het schip lek was, liet de kapitein den boeg naar Australië wenden. Maar men was nog geen drie mijlen ver gevaren of de toestand werd bedenkelijk zoodat de redding booten uitgezet moesten worden. Bij de haast, waarmee de vrouwen en kinderen in de booten werden ge bracht, konden velen slechts het allernoodigste meenemen. De schade wordt met inbegrip van het verloren schip, geschat op circa vijf millioen gulden. Uit het ambtelijk onderzoek is gebleken, dat de schuld voor het spoorwegongeluk te Mühlheim den machinist van den luxetrein treft. Tegen de verklaringen van de wis- selwachfers in, houdt hij weliswaar vol, dat het sein op veilig stond, maar het objectieve onderzoek van de blokinrichting heeft het tegendeel aangetoond. Het sein stond op on veilig. Het ongeluk zou vermoedelijk nog grooter geweest zijn, indien de trein met soldaten niet toevallig nog in matige beweging geweest was. Het aantal slachtoffers bedraagt in het geheel 80; van dezen zijn er 22 dood en 58 gewond, onder wie 3 treinbeambten. Onder de soldaten van het gar nizoen te Munchen zijn eenige ge vallen van hersenvlies-ruggemerg- ontsteking voorgekomen. De militaire overheid heeft daarop maatregelen genomen, om alle 10.000 soldaten aan een bacteriologisch onderzoek te on derwerpen. Bij 2763 onderzochte sol daten heeft men er totnutoe 25 gevon den, ilie den bacil bij zich hadden. De bacillen kunnen wel een jaar lang op het slijmvlies van de neus- keelholte blijven, en zulke soldaten kunnen zoodoende een bron van be smetting voor anderen worden. De dragers van de bacillen zullen nu een bijzondere behandeling ondergaan. De uitbarsting van den Etna. De uitbarsting van den Etna neemt een normalen loop. Nog altijd hoopt Borelio dat de lavastroom zich door een terreininzinking zal laten afleiden van zijn weg en het dorp sparen. De bevolking houdt bedevaarten, smeekt tot de Madonna en laat door de priesters de lava be zweren, stil te staan. Een dam, niet onmogelijk aan te brengen, zou ver moedelijk veel helpen. Nu stroomt de lava onverbiddelijk voort, alle leven voor zich uit vernielende. Voor den stroom trekken processies met heiligenbeelden klagend en schreiend heen en weer. De directeur der sterrenwacht, prof. Ricco heeft vastgesteld, dat de uit barsting geschiedde op plaatsen waar reeds in 1883, 1886 en 1892 de berg wand scheurde en dat er een ge weldige, samengestelde radicale scheuring is ontstaan, loopende van den middenkrater naar de Monti rossi. Daaruit verklaart de geleerde het groote geraas en gedonder waar mede het verschijnsel ditmaal gepaard gaat. Na het ophouden van de eruptie acht hij daarom aardschokken moge lijk hoe hevig die zullen zijn kan hij niet zeggen. In verband hiermede zijn de aard schokken te Messina, waarvan een telegram Zaterdag melding maakte, geen onrustwekkend teeken. Tijdens de vaart van Marseille naar Conakry weigerde de beman ning van de mailboot „Pelion" eenig werk te verrichten. Men begrijpt in welken bedenkelijken toestand het schip geraakte en het is dan ook alleen aan de tegenwoordigheid van geest en het flink optreden van den kapitein te danken, dat een ernstig ongeluk vermeden werd. Bij aankomst werd de bemanning gearresteerd en door de scheepvaartautoriteiten in verhoor genomen. De manschappen beklaagden zich over slechte behan deling en voeding. Wij hebben een paar dagen geen melding gemaakt van den gang van zaken in het proces-Tarnofska. Het getuigenverhoor heeft nog steeds voortgang, maar 't gaat al heel lang zaam. Men is nu aan het verhooren van de professoren, die Kamarofski's wonden hebben behandeld, om te weten te komen of hij wel aan de door Nautnof toegebrachte verwon dingen overleden is. De geneeskun digen geven nogal verwarde antwoor den en worden zoo nu en dan door den president uitgescholden. Voorts werd gehoord een advocaat uit Moskou, medewerker van Priloe- kof, die omtrent dezen de beste in lichtingen geeft. Priloekof werkte van 's morgens 8 tot 's nachts 2 uur en verdiende van 20,000 tot 25,000 roe bels jaarlijks. Totdat Tarnofska in zijn leven kwam. Toen ging het mis. Priloekof trachtte zich van het leven te berooven en ging daarna aan den drank. Tarnofska kostte hem 4000 a 5000 roebels in de maand. Zij liet hem nooit met rust en verbood hem zijti vrouw en kinderen te zien. Zij bracht hem er toe dingen te doen waardoor hij zich belachelijk maakte- zoo liet ze hem eens in een schouw burg uit een loge op het tooneei springen. (Terwijl de getuige dat ve telde, kostte het Tarnofska de groot, ste moeite, haar lachen in te houden) Het vermiste stoomschip Loo diana", van de British India Steam Navigation Company, geeft in h. laatste dagen weer aanleiding tot vele berichten in de pers. De Lon diana", een in 1884 gebouwd schin yan 3269 bruto registerion, vertrok 10 Jan. van Mauritius naar Colombo met 10 Europeanen, 70 inboorling^ en 2600 ton suiker aan boord. 0n 12 Jan. werd het eiland Mauritius door een orkaan geteisterd en daar men vreesde, dat de „Loodiana" daardoor getroffen zou zijn, zond men het stoomschip „Itala" op 0n- derzoek uit. De „Itala" keerde li Februari te Port Louis (Mauritius! terug, na de Cagados eilandengroen te hebben bezocht en ten zuiden van Mauritius tot aan Reunion te hebben gezocht, zonder een spoor van de „Loodiana" te vinden. Vóór enkele dagen nu werd uit Mauritius een telegram ontvangen meldend, dat het reeds zoo lang vermiste stoomschip op het eiland Cosmoledo was gestrand. Het eiland Cosmoledo ligt ten N. W. van Ma dagascar, dicht bij het eiland As- tove, ten O. van het eiland Assumn- tion. De British India Steam Navi gation Company zond onmiddelliik haar stoomschip „Islanda" uit ter on- derzoek, doch de kapitein van dil schip seint nu van de Seychellen dat hij geen spoor van de „Loodiana" heeft kunnen ontdekken. Ook het Fransche oorlogsschip „Vaucluse" dat eveneens was uitgezonden om' te assisteeren, heeft volgens bericht uit Tamatave geen te Cosmoledo gestrand schip kunnen vinden. Bo vendien wordt nu uit Londen ge meld, dat Lloyds niet de minste waarden hechten aan de berichten omtrent het vinden van de „Loodia na zoodat het lot van dit stoom schip evenals dat van de„Waratah" wel steeds een ondoorgrondelijk ge heim zal blijven. Voor eenigen tijd reeds werd de „Loodiana", die een waarde verte genwoordigde van f 756000, nadat er tot 90 p.Ct. herverzekering op was betaald, als onverzekerbaar aan de markt onttrokken. Behandeling van ver dachten. Op bevel van Gayner, den burgemeester van New-York, heeft de politiecommissaris Baker verboden, dat in het vervolg perso nen, onmiddellijk nadat zij gearres teerd zijn, door de politie worden gepholografeerd of gemeten. Ditinag eerst geschieden, nadat hun schuld bewezen is. „Ik ben het te dezer zake volkomen eens met den burge meester", zegt Baker, „en zal er voor zorgen, dat aan 't verbod stipt de hand wordt gehouden. De wet geeft geenszins verlof, portretten of vinger afdrukken te nemen, of metingen te doen van in hechtenis genomen per sonen. Het is een rechtskundig axio- mo, dat ieder voor onschuldig moet worden gehouden, zoolang zijn schuld niet is bewezen en het past geens zins, dat een fatsoenlijk wan behan deld wordt, alsof hij een misdadiger was. Sedert ik mijn ambt heb aan vaard, heb ik bijna dagelijks ver zoeken ontvangen om portretten van onschuldige personen te verwijderen uit de „Rogues Gallery" en in 500 gevallen heb ik, na behoorlijk on derzoek, de wegneming gelast". Nu in de meeste Parijsche schouwburgen het den dames ver boden is haar hoeden op te houden, lijden de modisten betrekkelijk groote schade. De kappers daarentegen varen wel bij dezen maatregel. Want daar het niet langer geoorloofd is, door den hoed een voordeelige omlijsting van het gelaat te scheppen, moet de natuurlijke hoofdtooi, het haar, ertoe dienen, het verlangde effect te be reiken. Meer afwisseling eischen de dames thans van den kapper, meer vrije fantaisie, zooals vroeger de mo diste voor de theatercoiffures had te leveren. Het tulbandkapsel heeft lang genoeg geduurdbovendien is het te een voudig, een tekortkoming, die niet le verhelpen is door de glimmendstei kleurigste lintversiering. Indertijd toen het pas in de mode kwam en on middellijk volgde op het krulletjes kapsel kon het voldoen door zij" eenvoud. Maar de geestdrift voor het eenvoudige duurt nooit lang. Het tuibandkapsel oefende zeker zijn eigenaardige bekoring op de mannelijke hoofden der Attische en Etruskische vrouwen, van wie het tamelijk onveranderd overgenomen was. Daar men toch met klassieke voorbeelden bezig was, probeerden de parijsche ha met de frisuur ;en, zooals zij de beeldhouwe geland bekend weede bandeau aan het achter! Maar wie w. len, of de al beeldende kunr destijds ook zwang was? en Holbein, en brandt op hJ schilderen zijn tijd trouwe voc van hun tijd. Niettemin vrouw in staat niet alleen te te parfumeeren in allerlei vorj bet met stoffen den rijkelijk te; vaardigheid o' de Parijsche k; beweren. Fjet tegenwoordig j blond te voors hoofdlokken p golvingen en der dames met afkomstig zijn den weelderig kenden. Als noviteit kapsel samen gescheiden vo gegolfd en gf noodig is vooi gepoefd, naar ooren, gefrise rolde lokken e. Niet minder tuinbandkapse dicht met geri breed lint, e voile of fluwe' bezette metali wijden ring hoofd gelegd aan het oor hoofd doorget of halve man houden het ha Deze betrekkq dracht geeft kunstige en z ringen. (De copie wol (Buiten verantvj S. S. Prins* Eindelijk br Dat Julia z<3 Wat al gj Voor dit Rustig ligt Strah Aan enk'le f Een Een wellu Een sieraad w Een kunstg Een ideaal Een schip vol Den boeg Die voor gee) En'tbolwerl Wanneer de De plank 't Klinkt zwaar Stoomt statig Zij zet nu 1 Vanwaar h; Terwijl de for Die dei Snel klieft het Dat achter De mijlen s Waar 't zee tn striemend Doch verder De zeewind tn snerpt en s Van hen d uoch koelt de Met starrenr Of lender Trotseerei net wrijveni °er snelheii Die Thans Pas onts schich Als voorfgej num in een L De in schoot

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2