Dinsdag 5 April. binnenland. 'Feuilleton. No. 79 48e Jaargang. 1910. ngsche Havendienst mtram dienst. rstrarm Walcheren s Wester-Schelde, tctober 1910. Hef Geheim van den Ouden Visscher» siiigea v.m. 6.6.20, 6.45, 3.50, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, Nm. 12.— 12.30, 1.—1.30*, 3.25, 3.55, 4.3-1, 4.£0, 5.20, 7.20, 7.40, 8.20 Buiteuriuis: va 6.10, 6,30, 8.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, I, 11.50 N.m. 12.10, 12.45.. 2.50*, 3.10*, 3.40, 4.10, 4.40, 6.25, 6 50, 7.10, 7.30, 8.—, 8.30, 'vaarten vaJleE desZordav? uit. s Vlisslagen-BHidel-burg v.v. issingen 4 40f 5.50J 7.55 11.45 12.30 1.15 2.— 2.45 5.5.50 6.55 7.50 8,50 ekken van de Remise, de an* n van het Badhuis. ddelburq 6.15f 6.25| 8.40 5 12.30 1.15 2.— 2.45 3.30 5.50 6.55 7.50 8.50 9.40 10.2o niet verder dan tot de Re" mdere treinen gaan naar het lirsir.gen (Station-1 9.20 12.15. en 8.15. Het vertrek van de de Paul Krugerstraat en het 8 resp. 5, 10 en 13 minuten latei, iddelbnrg6.25, 9.23, 12.18, en 8.18. mdekerke na r Homburg6.4e, 0, 3.20, 6.— en 8.40. >mfcu g (near Vlissingen en Mid- 7.40, 10.40, 1.35, 4.15, 6.55 oudekerke (naar Vlissingen rg): 5.54, 8.30, 11.29, 2.24, 5.04, 12,10 a) b) 3,43 e) en 3,35 d) na. 12,35 a) 4,10 e) en 7,05 0,45 g) nm. 2,15 a) en 5,05 12,10 a) b) 3,43 en 6.3o d) V sr 30 minuten na het vertrek v o 50 oedekanakerke n.Nauzea vïu*°. ikt. joèen naar Breskens, Borsflel®ea d. 15 )t naar Breskenaten hoogst® e 20 minuten wachten, ïgelegd. smaakt, ...j October kan de boot vs*n de Weekdagen van 13 Apr'' VLISSÏNGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden Wetsontwerp Armbestuur. Ingekomen is een wetsontwerp tot regeling van het armbestuur. Aanlei ding tot de kwestie is in hoofdzaak de wenschelijkheid, ten deele zelfs de noodzakelijkheid, van een ge wijzigde toepassing van het bij voegsel, waarbij de ondersteuning is overgelaten aan kerkelijke en bijzon dere instellingen van weldadigheid en van herziening van het beginsel, de burgerlijke armenzorg slechts bij volstrekte onvermijdelijkheid mag ondersteunen, en verduidelijking van bet beginsel, dat de burgerlijke ar menzorg slechts daar steunt, waar ondersteuning van kerkelijke of bij zondere instellingen van weldadigheid ontbreekt. Een succes. Na een scherpe concurrentie, aan welke werd deelgenomen door alle bekende bouwers van onderzeesche booten, zoo in Europa ais in Ameri ka, heeft de Deensche legeering be sloten den bouw der door haar op betverdedigingsprogramma geplaatste booten, toe te vertrouwen aan de bekende firma Whitehead te Fiume. Dit mag als een feit van zekere beteekenis worden geacht, waar de Deensche marine met onze eigen marine gerekend worden tot de zee mogendheden, waar de torpedodienst het degelijkst in elkaar zit en waar aan de ontwikkeling van de torpedo het meest de aandacht wordt ge schonken. Wij voegen hieraan nog toe, dat bel succes van de firma Whitehead inzeker opzicht ook een Nederlandsch succes mag worden genoemd, daar deonderzeebootafdeeling van de firma Whitehead tot dezen bioei is geko men onder de directie van een Ne derlander en in die afdeeling tal van Nederlanders een werkkring vinden Wij meenen dat genoemde firma voor den onderzeebootbouw ook in directe verbinding staat met een onzer scheepsbouw-werven, en wel de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, waar de on derzeebooten der Koninklijke Neder- landsche marine tot nog toe ge bouwd zijn. („N. Ct.") na igj. e-. Onderlinge brandverzekering van gemeenten. Mr. W. A. H. Elink Schuurman, assuradeur te Hilversum, heeft zich met een uitvoerig adres met toelich tingen gewend tot de gemeentebe sturen van Amsterdam, 's Graveohage, Rotterdam, Groningen, Leiden en nog 21 der grootere gemeenten in Neder land gericht, waarin hij mededeelt, dat hij arbeidt aan een instelling, Vrij bewerkt door M. J. Korving. 43.) Gij kent haar zeer goed, zegt ge. Waarom kunt ge 't mij dan niet zeg gen "Dat ik haar ken, is nog geen be- !'"!s' dat ik met haar vroeger leven hekend ben." »^aar haar naam kent ge toch." i.Haar waren naam kan ik niet e|gen. Zij noemt zich deNaamlooze." bdiiard werd eenige oogenblikken usschen hoop en vrees geslingerd. '1 gevoelde, dat Henri Gardel meer lst' maar om bijzondere redenen n gedeelte van het geheim ver in ^venwe' wankelde hij niet de overtuiging, dat hij zijn moeder swien had. "Ge wilt mij dus niets meer aan- nde die vrouw zeggen vroeg welke ten doel heeft, verzekering hoofdzakelijk tegen brandschade, op zuiver onderlingen grondslag, dus door en voor de leden en dat hij daarbij gesteund wordt door talloos velen. Betooging voor den wettelijken tienurendag. Door het Nederlandsch verbond van vakvereenigingen en de Soc.~ dem. arbeiderspartij zal met het doel de regeering na het aannemen der motie Aalberse in de Tweede Kamer tot daden te roepen, eene betooging worden gehouden ten gunste van wet telijke maatregelen, waarbij de ar beidsduur voor volwassenen wordt vastgesteld op ten hoogste 10 uur per dag, nachtarbeid wordt afgeschaft in de bedrijven, waarin hij niet ab soluut onontbeerlijk is, en het verbod var. kinderarbeid wordt uitgestrekt over alle bedrijven, de leeftijd van het beschermde kind wordt vastge steld op minstens 14 jaar met sterke bescherming van de jongelieden van 14 tot 18 jaren. De centrale christelijke organisaties zullen aan deze betooging niet deel nemen. De betooging zal gehouden worden op Hemelvaartsdag a.s. te Rotterdam in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen. Een drietal sprekers zullen er het woord voeren. De arbeiders-organisaties uit het gan- sche land zijn tot deelname opgewekt. Om de brooden. De „Std." bevat een driestar onder bovenstaanden titel, waarin er n ge wezen wordt, dat „een breede i.iasse onder de maatschappeiijk lager staan- den zich angstvallig aan de kerk vastklampt, met het oog op de diaconie". Dit verzwakt aldus de driesiar- rer de armenzorg. In het artikeltje lezen we o. m. De kerken beginnen met de gees telijke tucht te verzaken, zoodat ze, bij verdubbeling der bevolking, in de grootere steden voor de grootste helft uit geheel ongeloovigen bestaan. Het is vooral om de brooden, dat die massa aan haar hangen blijft. Daar door schieten haar middelen te kort. Zoo gaat alrneer een ieder het sur plus bij het Burg. Armbestuur zoeken. Dit vervalscht het beginsel. En het eind is, dat een buitenkerkelijke macht tenslotte alle armverzorging, althans wat de regeling ervan betreft, voor zich opeischt. Onderwijzerspensioen. Voor sommige onderwijzers is een belangrijk Kon. besluit genomen inzake de toepassing der pensioenwet. De heer G. J. Frantsen, eervol ont slagen onderwijzer te Hengelo, heeft hij langzaam. „Ik kan je omtrent haar verder niets mededeelen, mijn vriend Nu kwam er weer een andere ge dachte bij den ontroerden jonkman op. Hij keek zijn geheimzinnigen redder scherp in het gelaat, terwijl hij bijna fluisterend zeide „Ge zult mij misschien voor krankzinnig houden, maar ik kan niet nalaten de vraag te doen, die zich met geweld aan mij opdringt Ik ben in een ongewone gemoeds stemming, mijn ziel wordt door twijfel en allerlei gevoelens be stormd. Reeds toen ik u de eerste maal zag, kwam uw gelaat mij kend voor. Ik meen het reeds vroe; gezien te hebben, maar dat moet zeer lang geleden zijn. Weet gij zeker, dat mijn vader dood is „Ik weet zeker, dat hij reeds jaren dood is. Doch waarom vraagt ge dit?" „Kunt ge het niet raden „Misschien wil je vragen, of ik je vader ben. „Juist, maar nu heb ik er geen reden meer toe. En toch moest ge op de een oi andere manier tot in het iaatst van 1909 pensioen ge vraagd wegens vergevoiderden leef tijd. Ruim 8 jaren is de heer F. werk zaam geweest te Stad-Voilenhove en verder te Hengelo. Te Vollenhove werd hij benoemd uit een voordracht van één persoon de heer F. was indertijd de eenige sollicitant. De minister van financiën, die in gevolge het bepaalde bij art. 19 der Burgerlijke Pensioenwet juncto art. 14 der Lager Onderwijswet zijn mede werking moet verleenen bij de toe kenning van onderwijzerspensioenen, had er bezwaar tegen, den heer Frantsen het volle pensioen van f784 toe te kennen, daar hij te Vollenhove niet benoemd was uit een voordracht van drie personen, zooals de wet eischt. Volgens art. 28 der Burger lijke Pensioenwet verlangde de heer F. het advies van den Raad van State, afdeeling geschillen van bestuur, over deze aangelegenheid. De heer F. is in het gelijkgesteld, en de minister van financiën heeft zijn bezwaren niet gehandhaafdin het Kon. besluit, waarbij het pensi oen van den heer F. op f 784 het volle bedrag werd bepaald, komt de overweging voor, dat, mocht de benoeming geacht werden te zijn ge schied in strijd met de wet, het raads besluit, waarbij ze werd gedaan, wei voor vernietiging vatbaar is, maar niet van rechtswege nietig zou zijn. Rotterdamsche Lloyd. Aan het verslag dezer maatschappij over 1909 ontleenen wij het volgende Opnieuw kan op een bevredigend resultaat gewezen word er', niettegen staande de vergrooting van het ka pitaal met f 1.00.000, welk bedrag, bestemd voor de betaling van een gedeelte der bouwkosten van het mailschip „Tambora" en de vracht boot „Bandoeng", nog niet productief was. Tijdelijk gebrek aan lading voor de thuisreis noodzaakte de di rectie, drie vrachtbooten elders te bevrachten, terwijl een schip van Cardiff naar Java bevracht werd. In 1909 werden gedaan 26 reizen in den veerlier.daagschen maildienst naar Java via Marseille vice versa, 21 reizen met de gargabooten naar Java vice versa, en 3 reizen met de car- gabooten naar java en terug van Eng. Indische havens. Het stoomschip „Gorontalo" werd geleverd door de firma Bonn Mees. Het volbracht 2 rondreizen en vol doet in alle opzichten. Op 31 De cember 1909 waren nog in aanbouw de s. s, „Tambora" en „Bandoeng". De „Tambora" werd sedert door de Koninklijke maatschappij„de Schelde" afgeleverd en heeft 12 Februari 1910 haar eerste reis naar Java aangevan gen. Volgens berichten van den ge- mij in betrekking staan." „Misschien heb je gelijk. Maar laat dit nu rusten. Ge kwelt mij met al die vragen en ze baten u thans niets. Toon mij je dankbaarheid voor je redding, door me niet langer met zulke vragen lastig te vallen." „ik heb u toch niet beleedigd vroeg Eduard smartelijk aangedaan „O neen, volstrekt nietMaar laat ons nu over dit onderwerp niet ver der spreken Henri Gardel werd door een der manschappen geroepen en Eduard werd aan zijn gedachten overgelaten. Hij sloeg zijn redder opmerkzaam gade, toen deze naast het kompas huisje stond, en telkens werden zijn vermoedens sterker. Dat gelaat scheen hem uit vroeger tijd bekend te zijn maar hij was niet in staat het raadsel bevredigend op te lossen. Echter stond bij hem de overtuiging vast, dat er een geheim bestond, dat met zijn eigen levenslot in zeer nauwe betrekking moest staan. XVil. Het was bijna middernacht, toen het schip, dat onzen held aan boord zagvoerder voldoet deze boot uit muntend. De mailvloot bestaat thans geheel uit moderne stoomschepen, waarvan het oudste nog slechts 10 jaren ia dienst is. In vereeniging met de stoomvaart-maatschappij „Ne derland" werd besloten in het be lang der veiligheid van passagiers, alle mailbooten te voorzien van eene inrichting voor draadlooze telegraphie en het onderwaterkloksignaal waaraan sedert gevolg werd gegeven. Het sportfeest bij het Koninklijk bezoek. De plannen voor de sportbetooging te houden bij gelegenheid van het a, s. bezoek der Koninklijke familie aan de hoofdstad, beginnen vasten vorm te krijgen. De betooging zal plaats hebben op een nader te bepalen namiddag in de feestweek. Mocht, waarop zeer gehoopt wordt door inrichters en deelnemers, H. M. de Koningin bereid worden gevonden de betooging met Hare tegenwoordigheid te vereeren, dan zal aan de uitvoering voorafgaan een défilé van de deelnemers voorbij H. M. met een vaandelgroet aan de Hooge bezoekers. De uitvoering is verdeeld in vijf groepen 1. gymnastiek2. schermen 3. voetbal4. korfbal5 lawntennis en krachtsport. De gymnastiek zal bestaan in de masalle vrij-oefe.ning en oefeningen aan toestellen door de deelnemende vereenigingen het schermen in een groote colonne geweer door militaire en burgerschermvereenigingen, afge wisseld door trekken op verschillende wagens. De overige takken van sport worden in een kort spel gedemon streerd er zullen geen volledige wedstrijden worden gespeeld. De commissie stelt zich voor, dat op deze wijze een overzicht kan worden gegeven va» wat te Amsterdam wordt gedaan tot bevordering van de licha melijke ontwikkeling. Enkele takken van sport leenen zich niet tot een demonstratie op een terrein, bijv. wa tersport. De vereenigingen echter, die zulk een tak van sport beoefenen, zullen in een optocht en bij het de- filé vertegenwoordigd kunnen zijn. Zeer waarschijnlijk zullen in den op tocht verschillende zegewagens wor den medegevoerd. Voorts wordt een vaartocht met verlichte vaartuigen door de grach ten der stad georganiseerd, waartoe ook verschillende roeivereenigingen haar medewerking hebben toegezegd. Eenige muziekkorpsen verklaarden zich bereid tot opluistering van de betooging het hare bij te dragen. De ramp van de „Prins Willem II' Het voorloopig onderzoek hetwelk had, de askerplaats aan den weste lijken oever der Cancallebaai be reikte. Een uur later zaten Henri Gardel en Eduard Dumat te paard en waren reeds op weg naar Saint Malo. Zij reden de stad aan de zuid zijde langs en rechtstreeks naar de hut van Jean Dumat, waar zij om streeks drie uur aankwamen. De oude man stond haastig op, trok snel een paar kleedingstukken aan en opende op hun kloppen de deur. Toen hij zag, wie de bezoekers waren, was hij buiten zichzelf van vreugde. Verscheiden malen omhels de hij zijn dierbaren pleegzoon en de goede man wist niet, wat hij zou doen om Henri Gardel zijn dank te toonen voor de redding van onzen held. Maar Henri Gardel kon zich niet lang ophouden. „ik heb bezigheden, die geen uit stel kunnen lijden", verklaarde hij. „Ik moet me dus dadelijk weer op weg begeven. Ik zal je spoedig weer zien Eduard Intusschen moet je de grootste voorzichtigheid in acht ne men. Ben je van plan, naar het kas teel terug te keeren „Zeker," antwoordde Eduard, blijk- door den hoofdinspecteur van de scheepvaart, den heer A. E. Arken bout Schokker, ingevolge art. 27 der schepenwet, is ingesteld naar de oor zaak van de ramp der „Prins Willem II" is nagenoeg geëindigd. Doorhem zijn verschillende personen in verband met deze zaak gehoord, o.a. de beëedigde experts, die voor de Uitreis van het bewuste schip aan boord zijn geweest, alsmede de heeren W. Fenenga, di recteur der Amsterdamsche Droog dokmaatschappij en .C. M. van Rijn, directeur van den Kon. West-Indi- schen Maildienst. Art. 27 der schepenwet luidt „Van Staatswege wordt onderzoek gedaan naar de oorzaken van plaats gehad hebbende scheepsrampen. Het onderzoek bestaat uit een voorloopig onderzoek door de scheepvaart in spectie, zoo noodig gevolgd door een onderzoek door den raad voor de scheepvaart. Het voorloopig onderzoek wordt ingesteld wanneer een schip door een ramp is getroffen". Voorts vernemen wij nog van wel ingelichte zijde dat als vervolg van het plaats gehad hebbende voorloopig onderzoek, deze zaak binnenkort door den raad voor de scheepvaart zal wor den behandeld. Het onderzoek zai dan over de vraag ioopen uit welke oorzaken de ramp eventueel te verklaren is. Jongenskamp Ned. Gymnasiasten-Bond. De Ned. Gymnasiasten-Bond zond ons een aardig geïllustreerd boekje, bevattende eenige mededeelingen be tredende de plannen voor den aanst* zomer en tevens strekkende als pro- paganda-geschrift voor dergelijke kringen in het algemeen. De Bond zai dezen zomer van 20 Juli tot 3 Augustus voor zijn leden een jongenskamp houden in de buurt van Vierhouten, bij Nunspeet. Door het groote succes, dat het kamp het vorige jaar gehad heeft, is de kampcommissie in staat gesteld een eigen kamphuis te doen bouwen op een terrein van pi. m. 4 iiectaren, over welks aankoop reeds onderhan delingen worden gevoerd met de ge meente Ermelo. Het nut van kampen in het alge meen mag als onbetwistbaar worden aangemerkt. Na een tijd van hersen inspanning, van blokken voor over gang en examens, is het een ware weldaad voor een jongen, als hij, ver van het stadsgewoel, te midden van vele anderen van gelijken leef tijd, zich aan het buitenleven te goed kan doen, zijn hart kan ophalen aan sport en tochtjes, zich kan vergasten aan een dagelijksch bad, kortom met voile teugen gaat genieten van wat baar door die vraag verrast, „ik ben er toe verplicht. Zoodra de dag is aangebroken, ga ik er heen." „Dan is het best, dat je het paard gebruikt. Kun je op het kasteel er goed voor zorgen „O ja, er is plaats genoeg in de stallen van den markieshij zal er niets tegen hebben, dat ik het daar onder dak breng." „Behoud het dan, zoolang je wilt. Ik kan niet juist zeggen, wanneer ik je zal wederzien, maar lang zai het niet duren. Alleen raad ik je aan wees voortdurend op je hoede. En nu, vaarwel Na dit gezegd te hebben, zette Henri Gardel zijn muts op en verliet de hut. De oude Dumat noch zijn pleegzoon beproefden hem terug te houden, en eenige oogenblikken later hoorden zij reeds in de verte den hoefslag van zijn paard. „Vader," sprak Eduard toen, „kunt ge dien man doorgronden Weet gij, wie hij is „Neen, mijn jongen," antwoordde de oude man. „ik was juist van plan, je dezelfde vraag te doen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1