griekenla Maandagsochtends een postwissel op het hulpkantoor te Abbekerk, dan krijgt de geadresseerde dien den daaraanvolgenden Donderdag in handen. Die wissel, des morgens 9 uur te Abbekerk afgegeven, wordt 's avonds naar het kantoor Medem- blik gezonden en logeert daar. Dins dag gaat hij naar Hoorn, later naar Wognum en arriveert Donderdag. Onze lezers worden attent ge maakt, op de in ons nummer van heden voorkomende advertentie der Hollandsche Credietbank, die Zwitser- sche Canton Freiburger loten van 1861 aanbiedt, zoowel a contant als op maandelijksche aflossing van f 2. Zooals uit de advertentie blijkt moe ien alle nog niet uitgelote stukken binnen 4 jaar getrokken worden. De volgende serie- en premie-trekking heeft plaats op 15 April en 15 Mei a.s. en worden dan uitgeloot 3950 prijzen ten gezamenlijke bedrage van frs. 264.950. Te Enschede is gisterenmorgen bij het graven van een fundamentsleuf voor kolenloodsen een 30jarige on gehuwde arbeider, afkomstig uit Kampen, door instortenden grond bedolven. Hij werd 10 minuten later levenloos uitgegraven. Een tim merman uit Nieuwkoop, die Maandag j. 1. op den straatweg van Utrecht naar Harmeien, toen hij onverwacht op zijn rijwiel overstak, door een hem achteropkomenden automobiel werd overreden, is in het ziekenhuis te Utrecht aan de bekomen kwetsuren en verwonding tengevolge van bloed vergiftiging overleden, een vrouw met 3 nog kleine kinderen nalatende Een 70jarige landbouwer te Ambt- Delden heeft een zoo hevigen trap van zijn paard tegen het onderlijf gekregen, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. Een 16ja rig meisje sprong gisterenmiddag in een vijver in het Zeisterbosch. De boschwachter, die door spelende kinderen werd gewaarschuwd, bracht het meisje, dat reeds bewusteloos was, weer op het droge en voerde haar naar zijn woning, alwaar de hulp werd ingeroepen van een dokter. Deze gelastte overbrengen naar het Ziekenhuis, alwaar het meisje per brancard werd heengevoerd. Zij moet zich hebben schuldig gemaakt aan eenige kleine diefstallen ten nadeele harer mevrouw. Achter den zee dijk te Uithuizen is een lijk aange spoeld, dat in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, zoodat het ter stond moest worden gekist en ter aarde besteld. Een 3jarig kind te Boxtel is in een ketel kokend water gevallen en aan de gevolgen over leden. In de maand Maart is de haven van Antwerpen bezocht door 561 schepen, metende te zamen 1,048,707 ton tegen 548 schepen, metende samen 1,022,774 ton in Maari 1909, zijnde dus voor 1910 eene vermeer dering van 13 schepen en eene ver meerdering van 25,933 ton. Voor de 3 maanden van het jaar bedroeg de totale beweging 1606 schepen, metende 2,987,370 ton, tegen 1536 schepen metende 2,834,272 ton in 1909, zijnde in vergelijking met verleden jaar een vermeerdering van 70 schepen en 153,098 ton. Te Nice is een opzienbarende moord gepleegd. Zaterdag is de ster renkundige Charlois dood in zijn ka mer in het observatorium gevonden met een revolver-kogel in het hart. Het leek eerst moeilijk den dader te vinden, omdat er geen enkele aanwij zing bestond. Welwas ereenoogen- blik aan de mogelijkheid gedacht, dat een familielid van Charlois de mis daad begaan had omdat de vermoorde nadat hij in 1905 weduwnaar geworden was en in 1909 voor de tweede maal gehuwd, met de familie van zijn eer ste vrouw in onmin leefde. Er is bijv. een proces gevoerd tusschen Charlois en de broers van zijn eerste vrouw overde nalatenschap van deze.En thans is Nice opgeschrikt door de aanhou ding van een dezer broers, dr. Bren- gues uit Nimes, een man van vijftig jaar, die bekend heeft Charlois ge dood te hebben. Een arbeider te Mittweida heeft zijn kinderen, wurmen van twee en vier jaar, de keel afgesnedende veertienjarige dochter van zijn kost- juffrouw doodgestoken ook die vrouw omgebrachten op zolder brand ge sticht. Daarna maakte hij een strop en stak er zijn eigen hals door. Bij tijds heeft men hem nog losgesneden en naar het ziekenhuis gebrachL-Wat den man, tenzij hij plotseling krank zinnig is geworden, bezield heeft, is duister. Met koeien van letters had hij, met een stuk krijt, op een tafel geschreven „Ik ben mijn leven moe." Omtrent de spoorwegramp bij Triëst, waarbij door den hevigen or kaan een trein van den spoordijk stortte, worden thans de volgende bijzonderheden bekend. In den nacht van Woensdag op Donderdag heerschte te Triëst en omstreken een ontzettende bora of wervelstorm, die bij een aanvang een snelheid van 74 kilometer per uur had, die in den loop van Donderdag zelfs aangroeide tot meer dan 100 kilometer per uur. De trein, die om half vier 's mid dags van 1 riëst naar Parenzo was vertrokken, werd bij een sterke bocht, even voorbij het station Muggia, door een zoo hevigen rukwind in de flank aangegrepen, dat de eerste waggon na het postrijtuig omvergeworpen en totaal verbrijzeld werd. De volgende waggon ontspoorde. De locomotief reed nog eenige meters door, waarop de trein tot staan kon worden ge bracht. Uit de puinhoopen van den eersten waggon klonk een luid ge jammer. De passagiers der overige waggons weden door een ontzettende paniek aangegrepen, en vluchtten voor een deel als krankzinnigen naar alle richtingen. De overigen snelden naar den ver brijzelden waggon, waarin zich on geveer 12 personen hadden bevonden. Van dezen waren er drie gedood.de overigen allen meer of minder zwaar gewond. In den geheelen trein be vonden zich ongeveer 150 personen. De Boedapestsche correspon^ dent van de „Kölnische Zeitung geeft nu een geregeld relaas van de ramp in het Hongaarsche dorp Oe- koerito, waarbij meer dan 350 ren schen het leven hebben gelaten. Het bal, dat zoo noodlottig afliep, was op touw gezet door de dorpsjeugd tot bestrijding van de kosten voor de oprichting van een nieuw muziek corps. Ook uit de omliggende gemeen ten waren vele jongens en meisjes genoodigd. Daar men in het dorp ge -n groot lokaal tot zijne beschik king had, zou de danspartij gehouden worden in een schuur van de her berg, die sedert 1856 voor dat doel werd gebruikt. De schuur werd voor de gelegenheid in orde gebracht. Het strooien dak werd met droog riet opgelapt, de wanden met slin gers kunstbloemen en papieren ver sieringen getooid. Van een danspar tij van het vorige jaar waren er langs de wanden nog droge takken blijven hangen, die niet weggenomen wer den. Voor verlichting dienden vijf petroleumlampen en een aantal pa pieren lampions met kaarsen. Men had moeilijk meer brandbare stoffen in de bouwvallige met stroo en riet gedekte houten schuur kunnen op- hoopen. De overheid werd om vergunning gevraagd en deze werd verleend (zonder dat men de moeite nam, de schuur eens op te nemen). Aan de grootste lichtzinnigheid maakten zich echter de jongens schuldig, die de groote koetspoort van de schuur met planken dichtspijkerden, om te beletten, dat niet betalenden zich onder de gasten mengden. Het en treegeld bedroeg een kroon, kleine kinderen en nietdansende menschen hadden vrijen toegang. Men schat, dat er op het oogenblik, dat de brand uitbrak, in de schuur tusschen de 600 en 700 menschen aanwezig waren. s Middags had de jeugd van het dorp en van de naburige gemeenten nog een godsdienstoefening in de hervormde kerk bijgewoond. De dans partij begon om zeven uur's avonds. Om half negen bemerkten de dan sers plotseling, dat een papieren lampion in brand was gevlogen. Dat kwam wel meer voor. Gewoon lijk klommen dan de voorsten op eikaars schouder en haakten de bran dende lampions af. Dit maal trachtte een soldaat, die met verlof over was, de lampion met zijn sabel naar bene den te slaan.Daarbij stiet hij het bran dende papier tegen de als versiering aangebrachtte dorre takken, die in een oogwenk vuur vatten. In enkele oogenblikken stond de schuur aan alle kanten in brand. Er ontstond een vreeselijke paniek. De meeste aanwezigen trachtten door den uit gang van een meter breed in een der hoeken, die vrij was gebleven, een heenkomen te zoeken. In het ont zettende gedrang slaagde er alleen de minderheid in, om naar buiten te komen. Toen de menigte zich aan den uitgang steeds meer ophoopte, raakten vrouwen en kinderen onder den voet. Van het brandende strooien dak vielen voortdurend brandende stroowisschen op de gasten neer, waaraan de kieeren van de meisjes vlam vatten. Een dikke walm vulde de ruimte en overal weerklonken hartverscheurende hulp- en pijn- kreten. Een deel van de aanwezigen had beproefd, de dicht gespijkerde koetspoort open te krijgen. Voor den druk van wel tweehonderd wanhopige menschen bezweek ten slotte niet alleen de poort, maar de heele bouwvallige zijwand. Een aantal menschen renden daarop door de opdringenden, ten deele in brand staande menschen op den grond geworpen, zoodat er een heele wal van rnenschenlijven ontstond. Velen liepen met brandende kieeren weg en zakten midden in liet veld ineen, waar men hunne verkoolde lijken vond. In een kwartier had het vreeselijke onheil zich afgespeeld. De gemeente Oekoerito is als uitge storven. Er zijn huizen waar niemand het leven er afgebracht heeft. In an dere gezinnen zijn zes tot acht men schen dood en is alleen een oude grootmoeder of zuigeling overgeble ven en er is in het heele dorp geen huis, waar men niet den een of anderen doode betreurt. Het ongeluk, dat tot de ijselijkste van de laatste twintig, dertig jaar be hoort, heeft allerwegen deelneming en ontzetting gewekt en men verlangt algemeen een scherper toezicht van overheidswege voor zulke bijeenkom sten. Maar er valt helaas niet op te rekenen, dat de gruwelijke gebeurtenis de menschen voorzichtiger zal maken Te Totfalu, een gemeente bij Oekoe rito, is namelijk den dag na de ramp een danspartij onder dergelijke om standigheden, ook in een zeer brand bare schuur, gehouden, zonder dat de jongens en meisjes zich hun plei- zier lieten bederven. Toen de heer v. A., steenko lenhandelaar te 's Hertogenbosch Vrijdagvoormiddag jl. van het post kantoor aldaar op zijn kantoor was teruggekomen, bemerkte hij dat hij, door andere zaken in beslag geno men, had verzuimd een brief met f 500 inhoud, ter verzending aan te bieden, en dien hoogstwaarschijnlijk daar ter plaatse, op de schrijftafel voor het publiek bestemd, had laten liggen. Gelukkig had de heer B. den brief daar zien liggen, en hem ter bewaring aan het loket voor aange- teekende brieven afgegeven. Op 21 December van het vorige jaar werd de Engelsche hoofdont vanger der belastingen, de heer Jackson, in den schouwburg te Nasik door vijf revolverschoten gedood. De dader bleek te zijn een student, Kanhere genaamd, die thans, nadat de behandeling zijner zaak ongeveer drie weken geduurd heeft, door de rechtbank ter dood is veroordeeld. Twee zijner medeplichtigen, Karve en Desphande, die in het komplot waren en hem in den schouwburg hadden vergezeld, werden eveneens ter dood veroordeeld. Drie leden van het geheime ge nootschap, dat den moord had be volen, werden tot levenslange depor tatie, en Kanhere's vriend Datto Joschi, die van het moordplan kennis droeg, zonder het te verraden, tot een jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Het slachtoffer Jackson, die niet alleen onder de Engelsche, maar ook onder de Indische bevolking zeer bemind was, had zich den haat van het geheime genootschap op den hals gehaald, omdat door zijn toedoen een nationalistische schrijver Ganeh Damode Savarkan genaamd, die voortdurend in woord en geschrift heftig tegen de Engelsche heerschap pij had geagiteerd, gevangen geno men en naar Bombay gevoerd was. De moordenaar en zijn medeplich tigen legden een volledige bekentenis af. Kanhere verklaarde het te be treuren, dat hij genoodzaakt was ge weest iemand, die persoonlijk zoo achtenswaardig en een zoo voortref felijk kenner der Indische literatuur was, te dooden. Maar over den moord zelf gevoelde hij niet het minste berouw. Amerika is op 't oogenblik het tooneel van verschillende groote sta kingen. In de haven van New-York dreigt de bemanning der spoorweg booten met een staking. Tweehonderd duizend arbeiders uit de kolenmijnen der Vereenigde Staten hebben Woens dag het werk wegens loougeschillen neergelegd en gisteren zouden 250 duizend mijnwerkers uit Indianopolis het voorbeeld hunner kameraden volgen. Zij zijn vast besloten om den strijd tot het uiterste te voeren en zullen niet toegeven voordat de loon- kwestie volgens hunne eischen ge regeld is. De New-Yorksche moordzaak. Het is nu gelukkig uit met de even onbehoorlijke als dwaze behan deling, die Wolter in de gevangenis heeft ondergaan van den kant der politiemannen. Er staat hem nu een advocaat ter zijdeen zoowel voor ondervragingen door politiemannen als voor bezoeken van journalisten, is een stokje gestoken. Deze advocaat, Walter D. Scott, heeft al verklaard dat Wolter onder den derden graad" bekentenissen in soorten heeft afgelegd, waaronder de allerdolste en meest fantastische ver zinsels. Het streven zal zijn, aan te toonen (of aan de jury te suggereeren) dat Wolter een willoos werktuig is ge weest in de handen van een groep schavuiten, betrokken bij den handel in blanke slavinnen, die dan den moord op hun geweten zouden heb ben, maar er nu Wolter voor laten opdraaien, na het lijk in zijn, Wolters, kamer te hebben gebracht en achter gelaten. Een heel waarschijnlijke hypothese is" dit niet; Wolter zou dan natuurlijk wel hebben verteld wat hij weet. Bovendien schijnt bewezen te zijn, dat Wolter petroleum heeft gekocht om het lijk voor zooveel doenlijk te verbranden; terwijl het eveneens vaststaat, dat hij groene verf heeft gekocht om in zijn kamer de sporen te doen verdwijnen. Wolter is door een jury naar de openbare terecht zitting verwezen, onder beschuldiging van den moord op het meisje te hebben gepleegd. Hoegrijptdeotterzijn visschen? Een deskundige schrijft daarover in een Duitsch blad: Zoowel overdag als op alle uren van den nacht heb ik de ge legenheid gehad om het leven en de handelingen van den vischotter waar te nemen. In een tijdsverloop van ongeveer 40 jaren heb in 210 stuks otters bemachtigd kleinere niet mee gerekend. De zwaarste woog 37 pond; een was pikzwart en een heldergeel van kleur. Den laatsten heb ik ge ruimen tijd in het leven gehouden en later aan den zoölogischen tuin in Frankfort verkocht. De otter verslond, bij een eigen gewicht van 16 pond dagelijks 10 pond visch, In 1886 doodde ik 26 stuks, tot 1890 nog ongeveer 10 stuks per jaar en thans hoogstens éen, elke drie jaren. Meer dan 2/3 van die otters werden in de Webersche klemmen gevangen. Daar ik verschillende otters levend in het bezit kreeg en ook dikwijls jonge otters heb grootgebracht, ge temd en gedresseerd heb, om met mij te visschen, had ik alle gelegenheid om het verborgen leven van deze vischroovers te leeren doorgronden. Wanneer ik een levenden, ouden, wilden otter hield in mijn inrichting, waarin zich een bassin bevond, 50 cM. diep, dan kon ik zien hoe hij het aanlegde om de levende visschen te grijpen. Altijd kwam hij met een visch te voorschijn, dien hij bij den buik gegrepen had. Vroeger geloofde ik, evenals zoo- velen, dat de otter den visch bij den rug greep en dien later tegen den grond drukte om hem om te draaien. Doordat het water iu het bassin zoo snel troebel werd kon ik dat niet precies uitmaken. Doch later met mijn getemde otters, in het helder stroo- mende water, kon ik hen veel beter waarnemen. Daar zwommen de otters zeer rustig en langzaam, zich dicht aan den bodem houdend, om plot seling loodrecht naar boven te snel len en den visch van onderen bij den buik te grijpen. Eerst nadat de otter zijn prooi gegrepen had, sche nen de andere visschen het gevaar te begrijpen en stoven zij uit elkaar. De otter liet zich de visschen niet afnemen, zoolang hij nog honger had later liet hij die aan den oever kant liggen, oin telkens weer nieuwe te gaan halen. Op zekeren dag had hij bij een slootkant een zwarten salamander gevangen en opgevreten. Twee uren later stierf hij dientengevolge. De otter wordt er bijzonder door gediend, dat de visschen onder zich moeilijk iets kunnen onderscheiden. Ik heb niet waar kunnen nemen, dat de otter ook warmbloedige dieren greep en opvrat. Ratten, eekhoorntjes en vogels, die ik mijn wilden otters in het hok toe wierp, werden zeer zeker snel gedood maar nooit opgevreten. Kikvorschen echter at de otter liever dan visschen. In vele geschriften op den otter be trekking hebbende heet het, dat de otter niets kan ruiken, dat onder water ligt. Tal van proefnemingen hebben mij overtuigd, dat het tegendeel waar is en dat een otter in een kom vol troebel water onmiddellijk visschen, kreeften, kikvorschen als anderszins speurt, onderduikt en die gaat halen. Wanneer ik echter een steen in het water wierp, zonder dat de otter weten kon wat ik in het water had ge worpen, kwam hij uit zijn hoek, be- rook overal het watervlak, schudde dan den kop en ging weer in zijn hok liggen. Daarentegen kunnen honden en vossen volstrekt niet het vleesch ruiken, dat onder water ligt. DUITSCHLAND. Het Russische blad „Roeskoje Slowo" stelde ter beschikking van het „Berl. Tgb|,« een interview dat zijn correspondent te Rome zou hebben gehad met den Duitschen rijkskanselier. Deze ver- klaarde dat de Russische pers een groote fout beging door de operjbare meening op te hitsen tegen Duitsch- land, door te doen gelooven, dat dit land de Russische belangen wil be- nadeelen. De regeering te Berlijn on- derhoudt de beste politieke betrekkin- gen met het ambtelijke Rusland en beoogt een politiek van samenwer king in alle internationale quasties, Het beste bewijs ervan is geleverd bij de Balkanquaestie. Duitschland heeft in den Balkan alleen economi- sche belangen en hecht daarom aan het behoud van den status quo. Ten opzichte van de inlijving van Bosnië zeide Bethmann Hollvveg „Duitschland heeft natuurlijk in zijn hoedanigheid van bondgenoot van Oostenrijk de wettigheid van de in lijving erkend. Wat betreft het feit, dat het Rusland een ultimatum zon' hebben gesteld, dit is slechts een persfantasie. Over zijn reis zeide de rijkskanse lier „Ik ben naar Rome gegaan om persoonlijk mijn collega's te leeren kennen en met hen de groote inter nationale quaesties te behandelen, hoofdzakelijk de quaesties van hei nabije Oosten. Het drievoudig verbond staat pal. Er over te redeneeren of het zal worden verlengd of niet is eenvoudig belachelijk. Aan de goede betrekkingen tusschen Italië en Oostenrijk bestaat hoege naamd geen twijfel. De ministerieele crisis heeft geen invloed gehad op mijn verblijf te Ro me. Ik ben er van overtuigd, dat de buitenlandsche politiek van het nieu we kabinet dezelfde zal zijn als die van het vorige. Aehrenthal en Tittoni waren het eens over alles wat betrek king heeft op den Balkan. Giucciar- dini heeft niets zoeken te wijzigen. Daarom is Oostenrijk het eens ge weest over alle zaken welke te Rac- conigi zijn besproken." Bethman Hollweg eindigde met deze woorden „Ik heb vasten wil de vreed zame ontwikkeling der volkeren te bevorderen. Thans is er geen strijd mogelijk dan op oeconomisch en cul tuurgebied. RUSLAND. De nieuwe Doemapre- sident heeft bij het aanvaarden van zijn ambt een redevoering gehou den, die zeer de aandacht trok. Bij het bekend worden der keuze was Goetsjkof niet in de vergadering aan wezig; hij had zich opzettelijk ver wijderd, om daardoor een precedent te scheppen. Het reglement van orde toch schrijft voor, dat zoodra de nieuwe president verklaard heeft de benoeming te aanvaarden, de werk zaamheden worden geschorst, totdat de keizerlijke bewilliging op de ver kiezing verkregen is. Dit gaat goed bij het begin van een zitting, maar midden in een zitting zou het te tijd- roovend zijn. Goetsjkof deed het dus anders. Hij was niet in de vergadering aanwezig en kon dus zijn ambt niet aanvaardenmaar hij begaf zich on middellijk nadat hij de schriftelijke kennisgeving zijner benoeming had ontvangen naar Tsarskoje Selo, waar hij door den Tsaar ontvangen werd. Eerst toen aanvaardde hij zijn ambt en hield hij een redevoering, die door deze voogafgaande voorvallen nog in beteekenis won. Goetsjkof heeft juist onder de tegen woordige omstandigheden zijn moei lijk ambt aanvaard, om den tweespalt tusschen de volksvertegenwoordiging en de anderen wetgevende factoren in Rusland weg te nemen. Hij wil niet als een strijdbare held aan het hoofd van het huis plaats nemen, maar als een krachtige bemiddelaar, en in zijn redevoering heeft hij de richtlijnen aangegeven, die hij daarbij wil volgen. De rechterzijde was er op gebrand, of hij het woord „Constitutie" zon gebruiken, en bereid om dan een gruwelijk schandaal te maken. Goetsj kof heeft dat voorkomen, door op diplomatieke wijze de klip te omzeilen- Hij verzekerde een beslist aanhangt' te zijn van den constitutionneel-mo* narchalen regeeringsvorm, maar het in het midden, of die in Rusland be staat op die wijze kenschetste Goetsjkof zijn eigen postitie, zonde' de Echt-Russische mannen gelegef heid te geven, hun voorgenomen protesten te lanceeren. Diepen indruk maakten de woor den van den voorzitter over de tb' vloeden van buiten, waarmede Doema niet alleen rekening m° houden, maar waarmede zij welhcn ook eens zal moeten afrekenen. Ue scherpe uitval van Goetsjkof geldt de eerste plaa' de geheele wet stilstand dwing die afrekening bleken. Maar tu fflet die woorde gehad, dat hij heeft gesproken Uit het door arbeidsprogram liaald, dat hij de landsverdedif voorrang geven aangPzien a,s e binnenlandscne staatkundigen a -t vindt zijn ve belasting die d voor het herstl het Rijk naar bi In de kringe werd Goetsjkol zonder uitzond deeld; de opi ünks heeft verk stemming zijn vernomen, dat voor de vrijheicf gevaardigden houden met d behooren. En dat de rust en zittingen ondei hebben geheer teeken zullen ninklijke Bood staatslieden a knap stuk woi zij door andere gelegd zijn, kier zondereen voni beloften voor c De Kamer decreet words zittingsperiode eindigt. De meeste a reeds naar hu ruggekeerd om regelen te nem verkiezingen. Dragoemis i ministers zulle voor de Natioi Voor de reg drukke tijd a de hervorming voerd en daa tegenstand stu ten vele belan dan moeten worden gevoe> ook al niet 1 loopen, verdei selen getroffen tionale Verga moet zij maati uitbreiding v- deze zijn nat het slagen dei Het bericht zou aftreden heeft op de o ten indruk gei Zij hebben den hun aanlei om krachtige c daar in de d akte de voorv dat de tegen v gewijzigd zou In Thessali steeds onver Larissa zijn geestelijken ir hofsteden, dis bedreigd, wor militairen bev Een door t pende aanval nog tijdig on verijdeld, een ditza eveneei hadden gedrs ioos alle opst sabelen. De treiner bewaking en door troepen ABESS1NIÊ maal met ze werd, dat K was, wordt 1 twijfel getrok daar verschi Addis Abeba z°uden deze gevingen aa zonden hebb zooals men sehe gezant Aha- S': Abdis Abeb buitenlandse noch een a •egenwoordii over den ds gust! geseim Het feit, d |e Ghebi vei ana gemaa' ander bewijs 'n leven is. °ver de gj

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6