Liihrisehi lolii. ONTVANGEN Manufacturan-Magazijn „De Valk' F. M J WEIJENS, BUITENLAND. Laatste Berichten. Advertenties AIE1DUS COENEN BELLAMYPARK 25 PRIMA Oerookt VLEESCH 24 et Gekookt ROOKVLEESCH 24 Gekookts HAM 24 Rauwe 11 29 zonder zwoerd IS R. F- Haarsma. EMIGRANTEN CANADA. Gebrs. MERK, C. VAN STRIEN, liasverzekaring-iaalschappij C. I. VAN OER El. ven ile lijn „Oranje Nassau." KAOHELKOLEN7jer IB H.L. f IS, 50 I Hl 1,95 1AA1QST1IKEN II Hl -19,-- 1 IE. - 1,25 ANTHRACIEÏ 2% 1 Hl - 1,55 Cokes aan Gasfabrieksprijs. A. HUSON. Een sorteering,ONOYERTREFBAAR in KEUZE en in ONGEKEND LAGE prijzen, van "riTSt&eiag.soiteermg ®aa»g. IijHisdu CMtuwkt Mittn, sfgtpst a 8. GEWASTE TIJKEN, PELUWS en KUSSENS. Window-Holland ?oor Rolgordijnen, in alle breedten en kleuren. Inrichting voor het MAKEN en YERMAKEN van Yeeren- en Kapokbedden, Ressorts, Kapok-, Zeegras- en Stroomatrassen. ïses, maar de zaak is d, en vermoedelijk zai et vóór October geplat („Hbl. v. Antw.") hij het station Muggja een trein, van Triest vertrokken, in een at- pen. Drie reizigers wer- :n 15 gewond, waarvan rnstig. eldige sneeuwmassa, die n heel Oostenrijk ten de Alpen is neergeko- ook te Weenen groote et verkeer gebracht. De bleven Woensdag laat w steken, hoopten zich e risten en versperden huurrijtuigen, auto's en den weg. Ook deze voer- n op vele plaatsen in de Alleen de Stadtbahn rkeer onderhouden. De wburgbezoekers moesten vjacht te voet naar huis. tm en de straatreinigir.» lentedagen geen sneeuw- r bij de hand hadden, tot laat in den nacht' euw zoover weggeruimd tramrijtuigen naar de konden rijden. de gasontploffing en de >lgde instorting van een lau worden nog de vol- nderheden gemeld Een die op de eerste verdie- e, bewoog den concierge, en sterke gaslucht rook, leegstaande woning op ïg gelijkvloers te begeven, en hem gegeven waar- ging de concierge met nde kaars naar binnen, le oogenblik hoorde men slag en viel het achter- n het huis in. Uit alle klonken hulpkreten, en onderwijzer nog levend liggen, maar hij bezweek aar het ziekenhuis. Zijne zijne vrouw zijn zwaar en ander kind van den moet nog onder het puin concierge is licht, een zijne drie dochters zijn /etst. jid-Amerika komen thans te bijzonderheden over ers. Op het Argentijnsche Rio Negro hadden zich die uit hun land waren 'ereenigd tot een roover- de geheele streek door ind en schrik aangejaagd, n tijd overvielen zij in het Armeniërs, die met hun have Zuid-Amerika door- i brood en werk te vin van deze ongelukkigen werd gevonden, vermoed- t de arme lieden door de waren opgegeten. De over at tot een militaire zending roovers, en deze gelukte anvoerder Juan Cuya en van de bende in handen De mannen bekenden in ch te hebben schuldig ge- menscheneten. Vooral Jean cynisch toe, dat hij een :bber van „Turksche filets" anderen verklaarden, dat lachtoffers slechts opaten, laak van menschenvleesch ennen. trent den afschuwelijken New-York vinden wij nog le bijzonderheden gemeldl: bekentenissen van Kaatje „vrouw" van Wolter, heeft te New-York op mejuf- eeler, als volgt plaats ge- verhaalt g om negen uur naar bed vast in slaap. Omstreeks ht werd ik wakker door is alsof er iets brak in de aast. Ik riep „Wie is daar (d. i. Wolter) antwoordde i stuk van den haard kapot n ik maak dat nu weer in in bed." Twee uur later weer wakker. Ik ginK usschendeur en naar bin- ,d zag ik Albert, die Op lag, iets met zijn handen haardrooster drukken, 'k ut is er toch", waarop h>J le „de haard is weer Sfi- a in bed en blijf er in". :e mededeelingen van jut- ie Miller, werd Wolter op- i een verhoor onderworpen. ide niet; maar toen henJ egd, mee te gaan om naa dijfselen van de vermoord en, weigerde hij en barstt tranen. ïeeft hij aan een bericn bij hem in de cel werd geantwoord, den "ïoor ebben gedaan. Wel gaf 11J de omstandigheden tege liem getuigden, „maar daar kon hij „iets aan doen". De reporter vroeg toen of Wolter „jst dat een verkoold hemd van hen1j Wolter, met „W." gemerkt, wa3'gevonden in den haard, cn dat, jn dit hemd gewikkeld, overblijfselen vvaren aangetroffen van het gedoode meisje. Ja, Wolter wist dat weihij vond het ook wel erg vreemd maar hoe j,et zat kon hij niet verklaren. De Amerikaansche bladen houden fich nog steeds druk bezig met de moordzaak. Volgens de laatste be richten had Wolter nog niet bekend. pc politie legde hem echter door toepassing van de z.g. ondervraging- ju-den-derden-graad het vuur zeer „a aan de schenen. Die „derde-graad" js jn het wezen van de zaak een fysieke en moreele marteling, bestaan de in een voortdurende ondervraging van den beklaagde, wien rust, slaap en dikwijls ook voedsel worden ont houden zoolang hij niet heeft bekend. Ook in dit geval is van dat onge hoord en verwerpelijk middel (het is immers de verkapte tortuur) een ruim gebruik gemaakt. Maar met merkwaardige geestkracht bij een coo jongen man heeft Woiter het tot dusver uitgehouden. Slechts één oogenblik scheen het of hij geheel overstuur zou raken. Kafie Miller, het meisje met wie de jongen had samengeleefd, had hem een roerend briefje geschreven. Het luidde aldus Lieve Al. Omdat je goed voor mij bent geweest, smeek ik je, de waar heid te zeggen. Zij hebben den zak gevonden op je brandladder. Naar wat ze mij hebben verteld, geloof ik, datje het hebt gedaan; en ik smeek je het te zeggen. Ik vergeef je. Je bent alijd zoo hartelijk voor mij ge weest, dat ik het nauwelijks moge lijk acht; maar vertel alles watje weet en ik weet. Wat ook gebeuren mag, ik blijf je liefhebben. Katie." Dit briefje was zeker er op bere kend den jongen, die van een zóó vreeselijke daad wordt beticht en het ook wel zal hebben gedaan - het hoofd te doen buigen. Maar misschien zal Wolter hebben ge voeld, dat het briefje niet spontaan door het meisje was geschreven, doch was op papier gebracht zooals het haar door een politieman was gedicteerd. Vandaar ook waarschijn lijk den verraderlijken draai in liet slotzinnetje„vertel alles, wat je weet en ik weet". Dit „al wat ik weet" is niet wel anders te verklaren dan als een valstrik. Immers, het meisje houdt vol, niets van de moordzaak af te weten en er niet mee te maken te hebben gehad. Maar misschien slaat het wel op andere duistere zaken in het leven van Wolter, die toch onder verden king staat, van het verleiden en aan buizen van ontucht verkwanselen van meisjes, wier gezelschap hij tot dat doel zocht. Teekenend is verder, wat sommige Amerikaansche couranten vertellen, dat n. 1, Wolter aan een dei politie mannen gevraagd had, hoeveel jaar bij zou kunnen krijgen, en of iemand die zoo jong was als hij wel ooit op den electrischen stoel werd ge bracht. Omtrent de vreeselijke spoor- wegcatastrophe bij Mülheim berichten de Duitsche bladen nog de volgende bijzonderheden Dadelijk na het be kend worden van het ongeluk wer den twee hulptreinen met dokters, geneesmiddelen, verplegers en arbei ders naar de plaats des onheils ge zonden. Spoedig daarop verschenen ook verscheidene Keulsche professo ren en dokters om de gewonden te verbinden. Over het veld klonken hartver scheurende jammerkreten van ge wonden en stervenden. Vele soldaten, [jie aan den dood ontkomen waren bonden het droevig tooneel, hun doode of vreeselijke verminkte ka mraden niet aanzien. De meesten tanner waren pas in dienst en voor 'let eerst met verlof naar huis ge- weestals waanzinnigen liepen zij 'anSs de puinhoopen der vernielde wagens en men moest hen als kinde ren naar de stad geleiden, waar zij liefderijk werden opgenomen. De spoorwegdirectie had de ouders p verongeIukten zoo spoedig mo- se,|jk telegrafisch de treurige mede ding gezonden, en dientengevolge aren nog denzelfden nacht vele aders en moeders op de ongeluks- Plaats aangekomen. Onmogelijk na- 'aurlijk d't vreeselijke tooneelen te onderen, die zich bij dit treurig l rz'en afspeelden, n den afgeloopen nacht is een der and°n<^en over'eden en voor vijf neren vreest men nog het ergste. 33 overige zwaar gewonden '-/• men te redden, noals wij reeds meldden is het ongeluk aan de onvoorzichtigheid van den machinist te wijten. Op be vel van den officier van justitie is de man in hechtenis genomen en naar Miilheini overgebracht. Bij het eerste verhoor ontkende hij alle schuld en beweerde, dat het signaal veilig stond. De stationsbeambten, die het signaal bedienden verzekerden juist het tegendeel. De Londensche „Daily Tele graph" schrijft over de talrijkheid van de bevolking van China. Juiste gegevens bestaan daaromtrent niet. Gemeenlijk wordt het zielental ge schat op circa 400.000.000, maar andere voorzichtiger schattingen, ko men niet hooger dan 100.0Ö0.000. Een recente schatting, gebaseerd op een tellen van een aantal wonin gen in China (uitgezonderd in de provincies Sjan-si, Kwang-soe, en Tsjetsjoean, en uitgezonderd ook Mongolië, Tiber en het Amoergebied) stelt het zielental niet hooger dan 165.000.000 en met- inbegrip van Sjan-si, Kwang-soe, Tsjetsjoean, Mon golië, Tibet en het Amoergebied op 250.000.000. Het inwonertal van Pe king is, mede volgens den maatstaf der woningen, op l'/j millioen te stellen. ENGELAND. Gister is de discussie begonnen over het officieele amen dement van de oppositie op het voorstel van de regeering, dat het Huis „in committee" zou gaan ter bespreking van de verhouding tus- sclien beide Huizen, en den zittings deur van het parlement. Het amendement verklaart, dat een krachtige Tweede Kamer noodzake lijk isdat het Lagerhuis bereid is voorstellen voor een wijziging van de samenstelling van de bestaande Tweede Kamer in overweging te ne men, maar dat het weigert voorstellen te behandelen, die de bruikbaarheid van eenige Tweede Kamer, hoe dan ook samengesteld, zou te niet doen en die den eenigen waarborg zouden wegnemen, dat er niet door een re geering van den dag veranderingen zouden worden gemaakt, niet alleen zonder toestemming, maar zelfs tegen den wil van de meerderheid der kie zers. Minister-president Asquith sprak de hoop uit, dat de voorioopige discus sies op 4 April ten einde gebracht zullen zijn, de regeering zai dan op den 5de een voorstel doen omtrent den tijd, die toegestaan zal worden voor de moties ontrent het vetorecht. En wanneer deze aangenomen zullen zijn, zal de regeering een voorstel doen ter bepaling van den tijd, die besteed zai worden aan de behande ling van de begrooting voor 1909/1910. In den loop der beraadslaging ver klaarde minister Churchill, dat het dwaasheid zou zijn op de hulp van den koning of het land te rekenen in zake het veto, wanneer het Lager huis de begrooting niet aanneemt. Nadat de resoluties omtrent het vetorecht van het Hoogerhuis aange nomen zullen zijn, zal de regeering de begrooting aan de orde stellen, op de gevolgen. De begrooting was de inzet van den strijd met het Hoogerhuis. De minister verklaarde te gelooven, dat, wanneer en omstandigheden gunstig zijn, begrooting en veto aan de goed keuring van den koning zullen worden onderworpen. De regeering zou niet aan het bewind blijven, tenzij zij reden had om aan te nemen, dat zij de moties in wetten zou kunnen om zetten. Churchill eindigde aldus „Nu de Lords van hun vetorecht gebruik hebben gemaakt om de prerogatieven van de Kroon aan te tasten en zij de rechten van het Lagerhuis hebben verkort, is het noodig geworden, dat Kroon en Lagerhuis, door gemeen schappelijk optreden het evenwicht in de constitutie herstellen en voor goed het vetorecht van het Hooger huis beperken. Het debat werd ver daagd tot 4 April. FRANKRIJK. De luchtscheepsvaart maakte gisteren een onderwerp van beraadslaging uit in den Senaat. De minister van oorlog verklaardeWij hébben drie bestuurbare luchtschepen in staat van herstel of verbetering. Wij zullen er tegen het einde van 1910,7 hebben en 5 hallen. Het vol gende jaar zullen wij vier nieuwe bestuurbare luchtschepen hebben en in 1913 twintig hallen. De kosten zullen 20 millioen bedragen. De mi nister geloofde, dat de motorvliegers weldra de plaats van de bestuurbare luchtschepen zullen innemen. Wij moeten zoo veel en zoo spoedig mo gelijk luchtschepen en motorvliegers hebben. De Senaat nam een motie aan, waarin hij den wensch uitspreekt, dat de minister binnen den kortst mogelijken termijn, de onafhankelijk heid en de vorderingen van de luchtscheepvaart zal verzekeren, en vertrouwen betuigt in de regeering. De Kamer heeft gisteren het ont- werp-arbeiderspensioenen aangeno men in den tekst van den Senaat. Woensdag was de Kamer nog eens getuige van de verdeeldheid omtrent het ontwerp in de uiterste linkerzijde. Terwijl Jaurès, Sembat en Vaillant verklaarden dat zij het ontwerp aannamen, ondanks zijn onvolmaakt heid, besteeg Guesde, die men te Berlijn waande, nog eens de tribune om met sissende stem en afkeurend gebaar fe getuigen wat hij dacht van het ontwerp en de socialistische afgevaardigden, die ervoor stemden. Jaurès verklaarde dadelijk, dat hij voor het ongewijzigd ontwerp zou stemmen maar hij critiseerde scherp de houding van den Senaat. Ten slotte hield de minister van Arbeid Viviani een zeer toegejuichte rede, waarin hij gedurende een uur de verdeeldheid in de partij deed ver geten. Hij herhaalde, dat het voor stel, zooals er thans over moest worden gestemd, niet definitief was. Maar men had moeten rekening houden met den staat der financiën en hij achtte beter een ontwerp aan te nemen, welke voor verbetering vatbaar was en onmiddellijk in werking trad, dan te komen met on zekere beloften. Nog eens gaf hij in bijzonderheden een verklaring van de werking van de wet. Hij kwam op tegen den geuiten twijfel, dat er nooit een regeering en parle ment zouden worden gevonden om de noodige middelen tot toepassing van de wet goed te keuren. De re geering zou deze middelen verschaf fen in de wet op de middelen van 1911 en de wet zou in werking tre den in den loop van het jaar 1911. De Kamer steunde deze woorden van den minister door warme toe juichingen. GRIEKENLAND. De Kamerzitting is gesloten. De troonrede, waarmede gis teren de koning de zitting besloot, luidt als volgt „De omstandigheden, waaronder gij tot deze buitengewone zitting waart bijeengeroepen, zijn u bekend. Gij wordt geroepen, om in den geest der constitutie te werken aan hervormin gen, die de constifutioneele bepalin gen naar binnen en naar .buiten krachtiger zouden maken. Sedert half Augustus duurt de beweging door een pijnlijke crisis ontstaan. Die crisis dreigde te leiden tot een toestand zonder uitweg. Gelukkig heeft zich een uitweg voorgedaan die bij het af treden van het vorig ministerie door alle politieke leiders in het land werd aangeraden. „Het doet mij genoegen, dat het parlement zich bij dien uitweg heeft aangesloten, zooals uit de eenstem migheid der desbetreffende voorstellen op 18 Februari (ouden stijl) blijkt. Ik beloof, dat dat besluit za! worden uitgevoerd Een koninklijk bevel zal worden uitgevaardigd, op voorstel mijner verantwoorkelijke raadgevers, tot het bijeenroepen der in artikel 107 van de grondwet bedoeide kamer, die over de hervormingen in de Grondwet za! beraadslagen en be sluiten." Na de dankbetuiging aan de Kamer voor haar ijver en haar arbeid in het algemeen belang, werd de zitting ge sloten verklaard. Onmiddellijk daarna werd voor lezing gedaan van het besluit tot bij eenroeping der nationale vergadering. De militaire boud heeft zich ont bonden verklaard en de leden ont heven van de plechtige belofte, op 28 Augustus van het vorige jaar afgelegd. Hiermede is het eerste bedrijf van deze Grieksche crisis ten einde ge bracht. De eischen van den Bond zijn door de Kamer overgenomen, en het Kabinet, dat het volkomen ver trouwen bezit tot hoelang? zal nu met de nationale vergadering moeien samenwerken, om de wijzi gingen in de Grondwet aan te bren gen, waarvan men den opbloei van Griekeniand's staatkundig en ocono- misch leven verwacht, SERVIË. De Servische pers is zeer slecht te spreken over de ontvangst, die koning Peter te St. Petersburg ten deel gevallen is. Terwijl de ko ning nog op Russisch grondgebied is, durft men te Belgrado reeds ver zekeren, dat de vernederende wijze, waarop de tsaar tegenover hem op getreden is, waarschijnlijk het aftre den van den vorst tengevolge zal hebben. Niet alleen was de toast van den tsaar zeer koel, evenals alle formali teiten, die het bezoek van den vorst medebracht, maar zelfs zou de tsaar koning Peter bedekteiijk aangeraden hebben zijn waardigheid neder te leggen. De Servische koning bood zijn gastheer de eereteekenen van de den door hem zelf ingestelde orde van Karageorge aan. De tsaar wees deze onderscheiding van de hand met de bemerking, dat deze zelfde orde ge schonken was aan twee officieren, die, zooals algemeen bekend was, aandeel hadden gehad aan den moord op het Servische vorstenpaar. De tegenwoordige kroonprins zou aan het hof te Zarskoje-Selo beter gezien zijn dan zijn koninklijke vader. Op verzoek des Russischen keizers zal de kroonprins een reis naar Rus land ondernemen. Het zou een stre ven der Russische diplomatie zijn, hem aan het bewind te brengen. In hoeverre bovenstaande geruchten die grootenaeeis ontleend zijn aan een correspondentie der „Daily Cro- nicle," juist zijn, is moeilijk uit te maken. Zeker is, dal men ook aan het Russische hof nog steeds de bloeddaad niet vergeten is, waardoor koning Peter aan de regeering kwam. Naar de „Beiiner Lokal Anzeiger" meldt, gaat ook in Servische kringen te Konsiantitiopel het gerucht, dat koning Peter na zijn reis naar de Turksche hoofdstad de kroon neder zal leggen. Per telegraaf. TER NEUZEN. De burgemeester heeft verklaard het besluit van den gemeenteraad betreffende den school- bouw (zie onder „Provincienieuws") niet te zullen uitvoeren en het ter vernietiging te zullen voordragen. Moogwafer fe Vüssingert. April vm. nm. Zaterdag 2 5.41 6.01 Zondag 3 6.43 7.03 Maandag 4 8.05 8.25 Dinsdag 5 9.31 9.51 Woensdag 6 10.52 11.12 Laatste Kwartier 's morg. 1.07. WE EBAËSÏCHT7 medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 1 April 1910.) Hoogste barometerstand 777,7 te Hernosand. Laagste barometerstand 760,2 te Nice. Verwachting tot den avond van 2 AprilMeest matige N.O.-lijke wind. Half bewolkt, droog weer. Zelfde temperatuur. Nachtvorst. Heden overleed plotseling, na een korte ongesteldheid van 3 dagen en na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden, ons geliefd Zoontje en Broertje PIETER, in den ouderdom van ruim 9 jaar en 7 maanden. Zijn diepbedroefde Moeder, Broeder en Vriend. Wed. G. ZiETSE—Batens. G. ZIETSE. B. REMERY. Vlissingen, 29 Maart 1910. MUZIEKLEERAAR is VERHUISD naar (vroeger Bierkade). St. jacobstraat. Telefoon 161. WAARSCHUWING Voor hen die emigreeren naar Canada of Amerika, is het beste en goedkoopste adres voor hut, maii, bagage en handkoffers bij: Gravenstraat I 247. Middelburg. Zeemanskisten en Monster-Koffers worden direct naar alle afmetingen gemaakt. te verkrijgen bij 's Heer Hendrikskinderen. „PRUDENTI A". Gemtti te Amsterdam. Opgericht en Kon. goedgekeurd in 1865. Maatschappelijk kap. f 100.000, met ruime reserve. Directeur G. T. RANDAG Jr. Verzekert Spiegelruiten, Spiegels, gewone Ruiten enz., tegen het geval van breken, ontstaan door onvoor zichtigheid, kwaadwilligheid, straat rumoer, etc., tegen lage premiën. De Hoofdagent voor Zeeland, Badhuisstraat 44. Dokkade 51 - Telefoon 7. Agent voor de prov. Zeeland van de Mij. tot Expl. van Limburgsche Steenkolenmijnen. Walstraat 25 Walstraat 25 Karpetten VLOERZEILEN. Kurkzefi ess Linoleums Wollen-, Linnen- en Qocos La® pers. jg Matten, M'amerkleedj es H, Waseh en Laerdoeken HespitaaSdoek. Tafelzeilen. Tafeikleeden. Afgepaste gordijnen. Hoorden en Franjes, Gordijnk noppen. Traproeden. Kastranden. Spreien en Dekens. Leggen van Vloerzeilen ORATIS.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3