2 April. Feuilleton* No. 77 48e Jaargang. 1910. Zaterdag Het Geheim van den Ouden Vssscher,, liï¥ii¥inr" VLISSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. HbonneiTients-fiduerlentiën op zeer woordsaiige uooriuaarden binnenland. Prins Hendrik naar Noorwegen. Prins Hendrik wordt, volgens be richt uit Christiania, den lOen Mei aldaar verwacht met het doel een officieel bezoek te brengen aan het Noorsche Hof en zal in den avond van 13 Mei weder vertrekken. Mr. M. W. F. Ireub. Gisteren was het 25 jaar geleden dat prof. .Vb W. F. Treub promoveerde aan de Leidsche universiteit op het bekende met goud bekroonde proef schrift„ontwikkeling in verband van de rijks-, provinciale- en gemeen telijke belastingen in Nederland." Zijn politieke en andere vrienden en enkele instellingen, waaraan mr. Treub's naam verbonden is, hebben bij deze gelegenheid van hun sym pathie, voor den jubilaris doen blijken. Zoo werd een pracht van bloemstuk ken gezonden, o. a. door het hoofd bestuur van den vrijzinnig democra- tischen bond, het bestuur van de Notarieele Vereeniging, de redactie en de administratie van Land en Volk; de directie van de hypotheekbrief- banlt, en verschelde ingezetenen van Voorschoten, Treub's geboorteplaats terwijl een stroom van teiegraphische gelukwenschen inkwam, o. a, van de Maatschappij voor Zekerheidsstelling, van verschillende afdeelingen van den vrijzinnig-democratischen Bond en van vele Kamerleden en oud-Kamer leden. In den namiddag werd door mr. Treub een receptie gehouden, waarop velen hem en zijn huisgenooten per soonlijk kwamen gelukwenschen. Bij Kon. besluit van 30 Maart is aan jhr. mr. D. G. van Teylingen, op zijn verzoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in rechterlijke betrekkingen aan den lan de bewezen. Arbeidsbeurzen. In de gisteren te Utrecht gehouden vergadering van de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen werd een regeling vastgesteld van de bij dragen voor kleine gemeenten boven 10.000 inwonersvoor gemeentelijke arbeidersbeurzen le jaar f 100, daarna |50, voor particuliere arbeidsbeurs le jaar f 50, daarna f 25 voor gemeen- jen boven 20.000 tot en met 50.000 inwoners voor gemeentelijke arbeids beurzen le jaar f60, daarna f30, Partic. arbeidsbeurs le jaar f30, daar na f 15; voor gemeenten van 20.000 Vrij bewerkt door M. J. Korving. 41.) ■.Als het blijkt, dat Lanet alleen de zaak heeft geleid en jelui slechts op z'|n bevel hebt gehandeld, zal ik wat door de vingers zien." »0, kapitein, het was alles het Werk van Lanet, dat verzeker ik u." »Goed, zeg me maar dadelijk, wie e aanlegger van deze laaghartige «ddald is." »Lanet kapitein, niemand anders. "Ik bedoel, wie hem er toe heeft "•"gekocht. Biftaud talmde met het antwoord. »8preekriep Henri Gardel met vreeselijke stem. Maurf «VaS£raa* hDat dacht ik wel," zeide Henri atdel terwijl het. zenuwachtig trek- inwoners en daaronder gemeent. ar beidsbeurs le jaar f30, daarna f 15, particuliere arbeidsbeurs Ie jaarf 15 daarna f 7.50. De Diaconale Conferentie. Te Utrecht is gisteren de door de Algemeene Synode der Ned. Hervorm de Kerk bijeengeroepen Diaconale Conferentie gehouden, welke zeer druk bezocht was. Aanwezig waren ongeveer duizend personen, onder wie de vertegen woordigers van 310 diaconieën. Om elf uur opende de voorzitter ds. H. A. Leenmans, uit Harlingen, tevens president der Synode de conferentie met gebed. In een korte openingsrede verwel komde hij allereerst den vertegen woordiger van minister Heemskerk, den heer mr. L. Liebaert Peerbolte voorts de vertegenwoordigers van de Ned. vereeniging voor armenzorg en weldadigheid (de heeren mr. W. H. de Beaufort en dr. J. Th. de Visser), en den heer L. j. van Wijk, ais ver tegenwoordigende het „Tijdschrift voor armenzorg en kinderbescher ming." Vervolgens herinnerde spreker, dat deze conferente, iets nieuws in de kerkelijke wereld, saamgeroepen is op voorstel van den secretaris der Synode, welk voorstel, op praeadvies van de kerkelijke hoogleeraren Van Nes en Mallincrodt, met 17 van de 19 stem men werd aangenomen. Het doel dezer conferentie was zeide spreker het vraagstuk der kerkelijke armenzorg, ook in haar verband tot de burgerlijke en parti culiere armenzorg terdege onder de oogen te zien, teneinde haar ^over eenstemming te brengen met de eischen van den tegenwoordigen tijd te onderzoeken of ook vebeteringen behooren aangebracht te worden, en, zoo ja, welke middelen daartoe het best kunnen dienen. Voorts uitbreiding te geven aan de kennis van de diaconale zaken van de methoden der hulpverleening van de middelen ter voorkoming en be strijding van armoede, opdat gebro ken worde met verouderde gewoonten en afkeurenswaardigen sleur. Algemeene bekendheid te geven aan hetgeen in de klassen Alk maar, Hoorn, en Edam en elders geschiedt, opdat het misschien tot navolging diene. Voorts bezwaren uit te spreken, inlichtingen in te winnen, opdat er ook classicale en provinciale confe renties uit volgen, en opdat deze kerkelijke armenzorg geen gevaar loope verdrongen te worden door de algemeene phiiaiithropie van het ter rein, dat toch allereerst haar terrein is. Onze kerk, waarin jaarlijks vele miliioenen in 1908 meer dan 4 ken van zijn gelaat bewees, dat hij heviger ontroerd was, dan hij Wilde laten blijken. „Hoe weet ge, dat hij het is?" vroeg hij na eenig peinzen. Binauds tong scheen los te raken hij v/as blijkbaar meer op zijn ge mak, nu hij den naam had genoemd, die hij wellicht geheim had moeten houden. „De graaf kwam naar Saint Maio en sloot in mijn tegenwoordigheid met Lanet een overeenkomst om Eduard Dumat te overvallen en te ontvoeren." „Heeft de graaf dus alleen met Lanet onderhandeld?" „Ja kapitein, alleen met hem." „En hoe heb jelui het aangelegd om mijn jongen vriend in je macht te krijgen „Hij werd op een bepaald uur aan het strand gebracht en toen kregen we vandaar een sein. „Wie zijn de personen, die hem aan het strand brachten „Dat weet ik niet, ik geioof, dat het struikroovers warenalleen ben ik te weter, gekomen, dat er een van hen Chauron heette." „Hoeveel betaalde de graaf'voor millioen voor armenzorg worden besteed, mag niet achteraan komen of blijven. Gemeente-ambtenaren. Burg. en Weth. van Delft hebben den raad een nieuwe regeling van de traktementen van het secretarie-per soneel met nieuwe rangindeeling, ter goedkeuring aangeboden. Hecht de raad daaraan zijn sanctie, dan zal de regeling gerekend worden te werken sedert 1 Januari 1910 en zullen genieten hoofdcommiezen f1800 tot f2200; commiezen f 1000 tot f 1600, adjunct-commiezen f 600 tot f 1200, bevolkingsagenten f600 tot f 1200, klerken f200 tot f700. Voor het diploma der Nederl. Ver. voor Gemeentebelangen en voor de acte M. O. Staatsinrichting zal f 100 verhooging van wedde worden toe gekend. De periodieke verhoogingen ad f 100 worden om de twee jaren toegekend. De minister van oorlog heeft be paald, dat behalve de miliciens van 1908, krachtens de tweede zinsnede van art. 99 der militiewet 1901, in gelijfd in 1909, ook alle overige mili ciens van oudere lichtingen, die in 1909 hunne eerste-oefening hebben aangevangen, dit jaar voor herhalings oefeningen onder de wapenen moeten komen. Belanghebbenden zuilen ter zake worden onderricht. We beginnen met een goede daad onzer Koningin. Een doodarme Hol- landsche familie te Antwerpen ver diende daar sinds eenigen tijd haar kost met zingen en vioolspelen in de koffiehuizen, 't Was aan het pu bliek opgevallen, dat een der kinde ren, een meisje van een jaar of acht, met sentiment en niet zonder talent haar viool bespeelde. Hoe het kwam, is niet bekend, maar een paar winters geleden deed zij mee aan het leer lingen-concert in het Koninklijk Vlaamsch Conservatorium, waarin zij optrad met een paar zeer moeilijke stukken en een groot succes verwierf. Nu is zij een der schitterendste leer lingen van de vioolklas. Een zustertje van deze vioolvirtuoze, 14 jaar oud, kwam op de klavierklas en maakte al even verbazende vorderingen. Deze laatste nu werd de vorige week ver rast met een kostbaar geschenk een kostbaar klavier, haar gezonden door H. M. de Koningin der Neder landen Of de jonge pianiste verrukt zal zijn en erkentelijk jegens hare hooge weldoenster. Minder ingenomen, veronderstellen we, zal een Hannoversch bankier ge weest zijn met de vorstelijke gift, welke hem werd geschonken. De man de uitvoering van dit schelmstuk „Hij gaf den kapitein vijfhonderd frank en als de zaak naar zijn ge noegen was afgeloopen, zouden we nog tweehonderd frank krijgen." „En wat moest er met mijn jongen vriend gedaan worden Lieg niet zeg openhartig wat de graaf ver langde." „Hij wilde dat wij den jonkman zouden dooden." „Zeide hij ook waarom „Daar had hij twee redenen voor ten eerste had de jonkman hem aan de speeltafel voor een aanzienlijke som bedrogen, die hij zou moeten betalen en ten tweede had uw jonge vriend hem willen doodschie ten." Toen Eduard deze beschuldiging hoorde, sprong hij vooruit om te spreken. Zijn gelaat gloeide van verontwaardiging en hij balde kramp achtig de vuisten. „Bedaard, mijn vriend," zeide Henri Gardei. „Wat die schurkachtige graaf beweert, is geen tegenspraak waard." En zich weer tot Binaud wendende, vervolgde hij „En hoe zou dat plan worden uit won zoo graag een ridderorde hebben en om zijn wensch vervuld te krij gen, bood hij zelfs een der hofbe ambten een som gelds aan Dat hoorde koning George, die, in stede van boos te worden, den hofbeambte toestond het geld te aanvaarden en tevens dezen opdroeg den bankier het door hem zoo vurig gewenschte sieraad te overhandigen. Floe straalde het gelaat van den begiftigde, toen de beambte zich van zijn opdracht kweet, maar ach, zijn vreugde was van korten duur, want o schrik! in de oorkonde las hij, dat de ridderorde op de bloote borst moest gedragen worden Wat had de man nu daaraan, niet waar De beambte, dankbaar voor het reeds ontvangen geschenk, wilde die dankbaarheid ook toonen en gaf daarom den te leurgestelde den raad Ik weet een middel om de orde, niettegenstaande de beperkende bepaling, toch zicht baar te dragen? „En dat is?" vroeg de bankier aangenaam verrast „'t is wel wat omslachtig, maar ga u onder de wilden wonen Of de op 'n ridderorde beluste bankier den raad heeft gevolgd, weet ik niet. Op een andere manier kwam de pre fect van het Vogezendepartement, Causd,_die voor ambtsbezigheden in de gemeente Charmes vertoefde, laatst te pas. Er was een banket te zijner eer en meneer de prefect deed de scho tels alle eer aan hij at en dronk voor drie. Tot aan het dessert ging alles uitmuntend, toen moest hij zich even absenteeren Nu was de zekere gelegenheid in het voornaamste hotel van het vriendelijke Charmes primi tief ze beantwoordde al heel weinig aan de eischen des tijds en het ergste van al de bril was onso- iiede. Toen dan ook de welgedane prefect zich had nedergezet, ging hetkrak krak en de hooge be zoeker kwam terecht in zekere zelfstandigheid Op zijn hulpge roep kwam men toeschieten en ver loste hem uit zijn, in letterlijken zin, niet zeer verkwikkelijken roestand. Deze gebeurtenis zal den prefect zeker nog lang bijblijven, in figuurlijken zin, bedoelen we nu evenals het een Parijsch echtgenoot zeker nog lang zai heugen, wat hem dezer da gen overkwam. Hij was wat jaioersch uitgevallen en dit was de oorzaak, dat hem op zekeren middag de heer lijke boonensoep niet kon smaken. Hij had er meer behagen in zijn vrouw te plagen en een oogenblik vergat hij zich zelfs zoo ver, dat hij zijn wederhelft een klap op de wang toe diende. Moeder de vrouw was ook niet miszij greep den pot met soep en stortte dien uit over het hoofd van haar gemaal. Tot overmaat van ratnp kwam deze te vallen (de gemaal nl.) gevoerd Binaud geraakte in verwarring het viel hem moeilijk de waarheid te bekennen, doch eindelijk ant woordde hij „Daarover hebben we lang be raadslaagd. Lanet wilde hem dadelijk dooden, maar wij hebben ons daar tegen verzet. Wij hebben nog nooit iemand in koeien bloede vermoord en daarom konden wij er nu ook niet toe besluiten. De meeningen onder ons waren erg verdeeld, Lanet zei„We zullen hem over boord werpen." Dat was genlakkelijkker gezegd dan gedaan. Gisteravond waren we eindelijk tot een besluit gekomen. We zouden acht stukjes papier ne men in zeven daarvan zou een weinig meel en in het achtste even veel rattenkruit gedaan worden. Dan zouden we die acht papiertjes in een hoed werpen ieder van ons zou er een uithalen en zonder er naar te zien in de soep van den ge vangene leegschudden dan zou de soep omgeroerd en aau hem voort gezet worden. Op die wijze moest hij sterven, en niemand zou geweten tegen de kachel nog wei, zoodat hij een ernstige hoofdwonde opliep, en om die te laten verbinden naar den dokter ging. Dat was verstandig. Wat hij gedaan zou hebben, ais hij thuisgekomen, zijn vrouwtje had we dergezien maar zijn eega was vertrokken.... Geholpen door de buren, had zij ai wat bijeen te rapen was, bijeengegaard/en was daarmee ijlings vertrokken. 'I Was een kale boel! Alleen de boonensoep lag nog op den vloer en een paar kindertjes smulden er van. De jaloersche man stond perplex. Ja, 'tgaat in 't leven vaak droef toe Hier scheidt men uit boosheid, daar is het de wreede dood, die scheiding maakt. Droevige slagen troffen den landbouwer De Weert op Esdonk (N. Br.) Een maand geleden stierven twee zijner kinderen, die beiden op denzeltden dag werden ter aarde besteld. Bij thuiskomst vonden de bedroefde ouders een derde kind dood te bed, en nu, nu overleed nog de vrouw van den zoo zwaar be proefden man. Wat een levenswee En bij al dat wee en lijden gaat het gewone leven met zijn druk ge doe, zijn beweging en strijd, zijn ge wonen gang. ja, wel drukte en strijd, vooral in verkiezingsdagen i In En geland behoeft men zich waarlijk niet voor pleizier car.didaat te laten stellen. Daar kost een verkiezing aan een candidaat niet alleen veel geld, maar ook vele lichamelijke opofferin gen en.... kleerenslijtage. Cozingsby Disraëli, vroeger unionistisch parle mentslid en bij de laatste verkiezing in de minderheid gebleven, heeft in een toespraak tot zijn aanhangers gezegd, dat hij voor de laatste ver kiezing ruim honderd bijeenkomsten heeft gehouden en 6 K.ü. in gewicht was afgenomen. Zijn vrouw had bij het verkiezingswerk bijna 70 paar handschoenen versleten. Hij deelde dit mee als een waarschuwing voor toekomstige candidaten. Of hij daar mee iemand afschrikkm zal? En of hij zelf daardoor afgeschrikt is? Te Oude-Pekela was laatst ook verkie zing, voor den gemeenteraad, 't Was er een heele drukte, de een ijverde voor dezen, de ander voor dien can didaat. Eén kiezer was het, naar het scheen, onverschillig, wie naar den gemeenteraad zou worden gezonden hij uitte zijn gemoed in de volgende dichterlijke ontboezeming: Mensen weet, het is mij eener, Een scheepsbouwer of verveener, Want het komt er maar op aan, Of een raadslid pal durft staan, Als het tijd is van te spreken, Daar heeft men wel mee te reken. Wordt het een van Noach's zonen, Laat hem dan zijn gaven tonen, Wordt het nu eens omgekeerd, Dat heer Huizing worde begeerd. Dat hem nimmer wordt verweten „Als raadslid te vergeefs gezeten Men ziet het alweerpoëzie en hebben, wie eigenlijk den moord op zijn geweten had." Een kilie huivering overviel Edu ard want hij zou de soep zonder eenige achterdocht gegeten hebben, „Jelui bent lafhartige moordenaars, dat moet gezegd worden," sprak Henri Gardei hoonend, „Maar je hebt die heldendaad toch niet uitgevoerd, naar het schijnt." „Neen, toen dezen morgen de dag aanbrak, zagen we in de verte een zeil, en weldra zagen we, dat we achtervolgd werden. Nu werd er raad gehouden. We begrepen wei, dat het om onzen gevangene te doen was, en daarom werd na kort be raad besloten, hem uit den weg te ruimen. Met twee ijzeren stangen aan zijn voeten gebonden, zouden we hem overboord werpen. Ais het vreemde schip ons dan had inge haald, zouden wij zweren, dat we hem niet aan boord hadden en niets van hem wisten. Door ons werd dit plan goedgekeurd. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1