Draagt Plouvier's Schoenwerk. D-LAMPEN. N: Donderdag 31 Maart. - 0,02 No. 75 Feuilleton. [OXJT Zn. !;tro-technikers. hittegevende briek gekl. beste Engelsche uitsluitend met F. HAARSMA. ingsche Havendienst mtram dienst. mtr am Walcheren Wester-Scheide October XOIO. Het Geheim van den Ouden Visscher. BINNEN LAN D. jaren ondervinding ide Garantie geven. uitgevoerde Electrische nzage. LI f 0,57 - 5,50 - 6, - 2,07 - 6,70 tl !4 cent per ons. uiugenv.m. 6.6.20, 6.45, 8.50, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, Nm. 12.— 12.30,1.—, 1.30*, 3.25, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 7.—, 7.20, 7.40, 8,20. Buitensluiavm. 6.10, 6.30, 5.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 0, 11.50. Sf,m. 12.10, 12.45. 2.50*, 3.10*, 3.40, 4.10,4.40, 6.25, 6.50, 7.10, 7.30,8.—, 8.30, fvaarten vallen desZondags uit. I.en Vlissingen-dffiiddelburg v.v. LISSINGEN4 40f 5.50f 7.55 11.45 12.30 1.15 2— 2.45 5.— 5.50 6.55 7.50 8.50 •rekken van de Itemise, de en van het Badhuis. IIDDELBUKQ 5.15J" 6.25f 8.40 45 12.30 1.15 2— 2.45 3.30 i.50 6.55 7.50 8.50 9.40 10,25 n niet verder dan tot de andere treinen gaan naar M 12.18, lusingen (Station" 9.20 12.15' en 8.15. Het vertrek van «H de Paul Krugerstraat en ie is reep. 5, 10 en 18 minutenJatM Middelburg6.25, 9.23, j8 en 8.18. dudekerke na?r Domburg 40, 3.20, 6.— en 8.40. ombu'g (naar Vlissingen en Mi 7.40, 10.40, 1.35, 4.15, Koudekerks (naar Vlissingeti et urg): 5.54, 8.30, 11.29, 2.24,6.0* S"3' or J, 12,10 a) b) 3,43 e) en 6,35 dj am, 12,35 a) 4,10 e) en 7,03 10,45 g) nm. 2,15 a) en 5,05 12,10 a) b) 3,43 en 6.35 d)") ,8r 30 minuten na bet vertrek ïoedekenakerke u.Nenzen vm ;iakt, looten naar Breakena, Bori jot naar Breakena ten hoogs te 20 minuten wachten, .ngelegd. 'aaueakt. ,n45 1 October kan de boot van de Weekdagen van 16 Api^ 3.50 48e Jaargang. 1910. VL1SS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemenfs-flduerfenfiën op zeer uoordeelige uoorutaarden Van Week fof Week. Het rijk van den Negus of koning der koningen van Abessynië is in lateren tijd een rijk van beteekenis in de wereldgeschiedenis geworden. De ondervorst ligt voor de zoo- veelste maal op sterven en misschien is hij reeds overleden. Zijne eer zuchtige gemalin, die niemand bij den zieke toeliet en na zijn dood naar eigen inzicht de zaken hoopte te regelen, zal daarvan niet veel ge noegen beleven. Zij moet door de rijksgrooten afgezet en uit het pa leis verwijderd zijn, terwijl de door haar reeds genomen maatregelen weer zijn ingetrokken. Reeds hebben de hoofden den eed van trouw aan een aangewezen opvolger afgelegd. Tot nog toe hadden de vertegenwoordi gers der aan Abessynië grenzende bezittingen van Italië, Frankrijk en Engeland, niet veel gelegenheid ge had om invloed te oefenen op den gang van zaken in het groote land en de keizer hield hen gaarne te vriend. Engeland zou gaarne een ruiling van grondgebied wenschen en een deel der kust van Somali afstaan tegen een strook land langs de grens van Soedan. Abessynië zou dan aan zee uitkomen en Menelik zou den ruil wel gaarne tot stand ge bracht hebben, wanneer zijne En gelsche vrienden met wat minder tevreden waren geweest. Het droom beeld van Cecil Rhodes nadert in- lusschen zijn voltooiing. De spoorweg van Kaapstad naar de hoofdstad van Egypte zai weldra de Abessynische grens bereiken en dan zal Engeland wel op de zaak terugkomen. De Franschen grenzen aan het land met hun kolonie Djiboeti jlm a. Vrij bewerkt door M. J. Korving. o— 39.) Tegen den avond kwam er een zachte bries opzetten, maar die hield slechts korten tijd aan. „Wel verduiveld," zei de kapitein ™et een vloek, „nu zal de wind juist uit den goeden hoek gaan bla zen; maar kijk nu eens aan, hoe donker en stormachtig het daar in de verte begint uit te zien." Die woorden werden tot een persoon gericht die in rang op den kapitein scheen te volgen, en deze pl insgelijks als zijn meening te pnnen, dat de wind uit het zuiden uegon op te steken. „Ia," hernam de kapitein, „het is een landwind, die zeewaarts blaast, 'k wilde wel dat we er iets van in °hze zeilen hadden." waaraan zij heel weinig hebben. Italië heeft er de kolonie Erythrea maar de Italianen hebben indertijd zoo geducht klop gekregen toen ze aan hun veroveringszucht den vrijen teugel wilden vieren, dat ze daarvan vooreerst wel genezen zullen zijn. Nog altijd heeft Abessynië een talrijk en geoefend leger; maar er zijn altijd nog min of meer onafhankelijke grensstammen en het is de vraag, wat deze doen zullen, wanneer de ijzeren vuist van Menelik zijn kracht verloren heeft. De politieke barometer staat op het oogenblik bijzonder mooi. De betrekkingen tusschen Rusland en Oostenrijk-Hongarije zijn nu werkelijk verbeterd en dat werkt gunstig terug op de zaken van den Balkan. Turkije heeft zijn achterdocht tegen de Bulgaren overwonnen en de ko ning van Bulgarije is te Constanti- nopel, waar de Bulgaarsche vlag wappert, als een vriend ontvangen. Voorts komt de gunstige toestand in de internationale politiek ook ten goede aan het Drievoudig verbond. De nieuwe Duitsche rijkskanselier heeft een officieel bezoek aan Rome gebracht en men mag verwachten dat de staatkunde, waarop de bond ge vestigd is, vooreerst behoed zal blij ven voor de gevolgen van verwisse ling der personen die de leiding in handen hebben. - Nadat eenige afgevaardigden in de Kamer te Boedapest zich op 21 dezer zoo schandelijk jegens het kabinet gedragen hebben, zijn vervolgingen deswege begonnen, lntusschen heb ben enkele betergezinden uit de partij van baron Justh, het partijbestuur ge dwongen de verklaring af te leggen, dat de buitensporigheden van enkele leden niet de partij als zoodanig ten laste mogen worden gelegd. Welken invloed het gebeurde op de aanstaande verkiezingen zal heb ben is natuurlijk niet te zeggen. De smijterij in de Kamer zal de onalhankelijkheids-partij wel geen kwaad doen en 't is zelfs vrij waar schijnlijk dat zij opzettelijk onderno men werdwant de Magyaarsche boeren houden wel van zoo'n krach tig aanpakken en in 1905, toen de partij zulk een overweldigende meer derheid verkreeg, was pas ook zoo iets voorgevallen. Het Britsche Lagerhuis vergunt zich slechts een korte Paaschvacantie en na afloop daarvan zal wel dadelijk Voordat het geheel donker was, werd Eduard verzocht, naar zijn cel terug te keeren natuurlijk gehoor zaamde hij dadelijk. Hij sliep den geheelen nacht onrustig. Het minste geraas maakte hem wakker en hij bespeurde aan het klapperen der zeilen, dat er nog altijd weinig wind was. Tegen den morgenstond werd hij eensklaps gewekt door een on gewone beweging op het dek en spoedig begreep hij uit enkele woorden, die hij opving dat er een zeil in 't zicht was. Het was acht uur, voordat hij in zijn overpeinzingen werd gestoord. Men bracht hem zijn ontbijt. Hij vroeg, of hij het aan dek mocht nut tigen, doch kreeg ten antwoord dat dit niet ging. Hierna ging de man, die het ont bijt gebracht had, weer heen, sloot de deur en schoof de grendels er op. Dit verwonderde Eduardhij begreep niet, wat dit te beduiden had. Hij haalde zijn pistolen te voorschijn, overtuigde zich, dat ze in orde waren en ontbeet toen haas tig. Hij liet niets over, want hij had goeden eetiust, en ging daarna weer het debat beginnen over de moties, welke strekken tot besnoeiing der macht van het Hoogerhuis. We zullen dan weer dadelijk midden in den strijd zitten. Het liberale kabinet wordt voortgestuwd door de werk manspartij en de lersche leiders en moet natuurlijk mee. Dat de moties aangenomen zullen worden is niet twijfelachtig, maar hei is wel degelijk twijfelachtig, of de kroon er in zal toestemmen de gewenschte waarbor gen te geven dat werkelijk de con stitutie eene verandering in den zin der moties ondergaan zal. De koning is volstrekt niet op de hand der lords, maar is te echt constitutioneel om niet te gevoelen, wat men buiten Engeland ook zeer goed gevoelt, dat het met den loop der zaken niet heelemaal in den haak is. En wanneer de kroon aarzelt, dan moet het ka binet weg of moeten nog weer eens nieuwe verkiezingen wordengehouden. lntusschen zal de aanneming, met groote meerderheid, van de motie van lord Roseberry, in het Hooger huis, waarbij verklaard wordt dat het erfelijk pairschap op zich zelf niet voldoende mag zijn om in het Huis zitting te nemen, wel niet zonder invloed blijven. Immers, niet alleen zijn de lords de regeering en de linkerpartijen vóór geweest, maar zij hebben ge toond, toch niet blind te willen zijn voor de eischen van den tijd. Zij hebben als 'tware aangeboden, zich zelf van hun grootste voorrecht te willen ontdoen en dat zal nu ook zeker wel gebeuren maar zij hebben daardoor aan hun tegenpartij tevens een geducht wapen ontnomen. De toestand in Griekenland is lang niet naar wensch. Daargelaten nog al de reeds bestaande moeilijkheden, is nu de Thessalische landquaestie in den weg gekomen en die is van meer beteekenis dan al het andere te zamen. Thessalië is een heetlijk vrucht baar land, dat de korenschuur van Griekenland kon zijn maar het on dervindt de nadeelen van het groot grondbezit. Veertig procent van den grond wordt met olijven en druiven beteeld, die naar het buitenland worden uitgevoerd 30 procent wordt voor de graanteelt gebruikt en de rest ligt braak. De Turksche grondeige naars zorgen er wel voor, dat de graanbouw beperkt biijft, zoodat er in Griekenland altijd broodnood heerscht, daar het buitenlandsche ko ren aan zware invoerrechten onder* worpen is. Het brood is er dan ook bij zijn kooi zitten. Omstreeks een uur later werd de deur opnieuw geopend en de man, die hem zijn ontbijt gebracht had, verzocht hem te volgen. Eduard bespeurde op bet gelaat van dien man een smartelijke uitdrukking en maakte hieruit op, dat er iets bui tengewoons gaande was. Hij volgde den man naar het dek en keek on middellijk uit naar het vreemde zeil, waarvan hij had hooren spre ken. Op nauwelijks een halve mijl afstand zag hij een brik onder volle zeilen, die met snelle vaart de zee doorkliefde. De wind blies nu uit het oosten en beide schepen hadden alle zeilen bijgezet; maar éen blik was vol doend: om Eduard te overtuigen, dat de vreemde brik verreweg de beste zeiier was. De kapitein was met de beman ning in druk gesprekzij schenen over een gewichtige zaak te beraad slagen. Eduards geleider voegde zich bij hen. Er ontbraken nog twee man. Waar waren zij Weldra kwa men zij van het tusschendek, ieder met een zware ijzeren stang in de zoo duur, dat het volk zich in hoofd zaak voedt met olijven en maïsmeel. De Grieksche boeren zijn uitslui tend pachters, of liever zetbazen, want zij beteelen den grond tegen genot van een klein deel van de op brengst der vruchten, maar dan moe ten zij daarvan nog een aanzienlijk deel aan den staat afdragen, terwijl de grootgrondbezitters vrijdom van grondlasten genieten.Onteigening van het grootgrondbezit kan de staat niet betalen en Turkije ziet scherp toe dat de belangen der Muzelmansche landheeren niet geschaad worden. Deze landquaestie schijnt meer en meer de ontevredenheid der bevolking te wekken, hetgeen in den laatsten tijd tot allerlei onaangename en op roerige tooneelen aanleiding heeft gegeven. Verzuimt de regeering wets voorstellen in te dienen tot eene af doende regeling dezer zaak, dan voor ziet men ernstige onlusten. Reeds in 1896 was er een wets ontwerp in voorbereiding, strekkende om het land door den staat te doen aankoopen, die het dan weer in kleine perceelen van de hand zou doen. Men heeft thans de voorspraak van den almachtigen officiersbond ingeroepen om te bewerken dat de zaak doorga. De quaestie loopt over tachtig duizend hectaren, maar er is geen geld en de tijden zijn te slecht om de staatsschuld te vermeerderen, terwijl naasting zonder meer door Turkije nooit zou worden geduld. lntusschen is men voornemens om eene opruiming op groote schaal te beproeven onder het talrijke officiers korps. Alle onbekwame elementen moeten weg, maar vermoedelijk zal men onder „onbekwaam", hier wel moeten verstaan „oneens" met den Griekenland regeerenden officiers- bond. Een commissie is reeds inge steld om de zuivering van het corps in orde te maken en de regeering zal zeker wel doen wat haar gelast wordt, De Unie. Gisteren had te Utrecht de 32ste jaarvergadering plaats van „De Unie", school met den Bijbel, onder leiding van baron Schimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken, die de ver gadering opende met een korte toe spraak, waarin hij naar aanleiding van een voorgelezen bijbelhoofdstuk o. a. zeide, indien het nog noodig is te wijzen op de hooge beteekenis van de Christelijke school, op den zegen die daarvan voor land en volk hand. Zij gingen er mee aan stuur boord en knoopten ze met twee sterke touwen aan elkaar. „Waartoe zou dit moeten dienen vroeg Edu ard zich af en hij verbleekte, want hij kreeg kwaad vermoeden. Toen de twee mannen gereed waren, gingen zij bij hun kameraden. „Alles is in orde, kapitein," meld de de een. „Zou hij dadelijk zinken?" „Als een dertigponder," luidde het antwoord, terwijl allen naar den ge vangene keken. De kapitein knikte goedkeurend en richtte zijn blik nu op het vervolgende schip. De vreemde brik naderde met groote snelheid. Zij vuurde een kanon af waarop een der matrozen zeide „We hebben geen tijd meer te verliezen, kapitein. Die snaak zal ons binnen weinige minuten hebben ingehaald, en we moeten schoon schip hebben, als hij hier een kijkje komt nemen. ,,Ja, we zullen er een eind aan maken," sprak de kapitein en riep nu den gevangene toe „Kom eens hier, beste vriendIk wil je iets bijzonders laten zien kan uitgaan, dat zeker de gevoelens daartoe aanleiding geven, die zich juist dezer dagen bij een deel der openbare ouderwijzers hebben doen kennen. Spr. zegt een deel, want hij gelooft gaarne dat de groote meer derheid van die gevoelens te eenen male afkeerig is, maar de zwakheid van hun positie ligt daarin, dat zij, op het gebied der neutraliteit staande, zich niet-principieei tegenover die ge voelens kunnen stellen. Aan de vrije, met name aan de Christelijke school, de taak en de roeping dat alles recht te zetten en op het rechte standpunt te houden, daarbij bestraald, niet door het wan kelend licht van de evolutie der geesten van deze wereld, maar door het licht van het eeuwig Evangelie en van de leiding des Heiligen Gees- tes. Het recht van de ouders ge handhaafd, dat zij in de eerste plaats geroepen zijn te beslissen in, welke richting zij hun kinderen wenschen te zien onderwezen. Geen onmoge lijke neutraliteit, die slechts leidt tot ongeloof, tot onverschilligheid, tot uitdooving der edelste inspiraties van den menschelijken geest, maar het onderwijs rustende op hettundament hetwelk niemand anders leggen kan dan Jezus Christus, die gekruisigd is. Spr. eindigde met den wensch, dat in „De Unie" moge blijven de rela tieve neutraliteit, dat er bij alle een heid wat den grondslag betreft, waarop zij staat bij de toepassing der eeuwige beginselen in het practische leven de verschillende meeningen mogen ge ëerbiedigd worden. 'Uit het jaarverslag bleek, dat de laatste Unie collecte opgebracht heeft f 91.235, d. i. f 205 meer dan het vorig jaar. Het aantal scholen bedroeg op 1 Jan. 1910 1985. Paasehoefening der Kon. Ned. Weerbaarheidsvereeniging. Heerlijk voorjaarsweer, zoo geen zomerweer, begunstigde den eersten dag der Paasehoefening der Neder). Weerbaarheidsvereeniging. Omstreeks kwart over tienen voormiddags stoom de de trein die de deelnemers aan deze oefening uit de groote steden van Holland aanbracht het station Ede binnen. In voorbeeldige orde werd de troep verzameld, gemonsterd en ingedeeld. Het bleek, dat meer dan honderd man aan den oproep van den commandant van het korps gevolg hadden gegeven en weldra marcheerden de blauwe soldaten, voorafgegaan door een drietal tam boers, de kazerne binnen. Grooten indruk maakte de oudste dezer mu zikanten, een veteraan met bijna twaalf dienstjaren, uitgerust met kap laarzen, die zijn stokken hanteerde op een wijze die de beste beroeps- Eduard ontstelde hevig, zijn hart dreigde te barsten. Maar spoedig overwon hij alle vrees en volgde den kapitein met vaste schreden naar den fokkemast. „Wat wilt ge mij laten zien vroeg hij schijnbaar argeloos, maar zóo plaats nemende, dat hij de ge- heele bemanning voor zich had. „Wij zullen een proef nemen, hoe snel ijzer zinkt," antwoordde de ka pitein met een duivelachtigen lach. „Voor een paar dagen werd door twee wandelaars aan het strand de vraag besproken, binnen hoeveel tijd ijzer in het zeewater den bodem zou bereikt hebben. Dit zullen we nu onderzoeken; om daaromtrent een zeker bericht te ontvangen, zullen we jou mee naar beneden zenden. Maak je dus gereed 1" En met donderende stem riep hij de matrozen toe „Bindt hem en zet hem overboord De matrozen wilden toegrijpen maar Eduard voelde eensklaps leeu wenmoed. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1