BUITENLAND. behoeve van nieuwe werken voor de duinwaterleiding. Door Burg. en Weth. is aan den gemeenteraad een voorstel ge daan tot regeling en wijziging van de jaarwedden van een aantal ge meente-ambtenaren. Volgens deze regeling zullen de jaarwedden van meerdere ambtenaren bij de fabricage, ter gemeente-secre tarie en de gasfabriek verhoogd wor den en ook in de jaarwedden van de agenten wordt een verbetering voor gesteld. Den toestand van thans aanne mende op 1 Januari 1911 zal de ver hooging in totaal bedragen f3145. Vooral de jaarwedden van de agenten van politie worden aanmer kelijk verhoogd en bij aanneming van hun voorstel, zeggen Burg. en Weth., zal de regeling kunnen be- hooren tot de beste in Nederland in gemeenten, die met Middelburg zoo ongeveer op éen lijn kunnen worden gesteld. Volgens de thans geldende ver ordening zouden de gezamenlijke inspecteurs en agenten op 1 Januari 1911 genieten f16430. Volgens het ontwerp f 18275, terwijl wanneer de maximum-bezoldigingen bereikt zijn de jaarwedden f 20750 zullen bedragen. De voorgestelde maximum-salaris sen bedragen voor 2 inspecteurs f 1300 en f 900, 3 hoofdagenten f 850, 8 agenten le klasse f775 en 14 agenten 2e klasse f 700. Te Zierikzee ligt een adres ter tee- kening aan H. M. de Koningin met verzoek tot burgemeester, in plaats van wijlen den heer mr. H. C. Moo- lenburgh, te benoemen den heer mr. D. van der Vliet, eerste wethouder dier gemeente. Het adres wordt druk geteekend door personen van verschillende rich ting. De heer Van der Vliet is liberaal. KERK- en SCHOOLMIEUWS Ned. Herv. Kerk. De intrede van den nieuw beroepen leeraar te Big- gekerke, den heer J. H. Schuurmans Stekhoven, thans candidaat, is be paald op Zondag 5 Juni. Ger. Kerken. Beroepen te Breda dr. A. Kuyper jr. te Vlissingen. De classis Ter Neuzen der ger. kerken heeft het besluit der ger. ker ken A en B te Zaamslag tot plaat selijke ineensmelting, goedgekeurd. Burg. en Weth. van Middelburg stellen den gemeenteraad voor aan de Vereeniging tot stichting en in standhouding eener christ. kweek school ten behoeve van het stichten van een christ. kweekschool te ver- koopen een terrein aan de Wage- naarstraat voor een som van f 5000. De commissie van fabricage ad viseert niet met het voorstel van Burg. en Weth. mede te gaan, omdat zij bezwaar heeft tegen vervreemding van dit bij uitstek gunstig gelegen terrein. De meerderheid der commissie van financiën sluit zich aan aan het ad vies der commisse van fabricage. De minderheid van de commissie erkent dat de voorgestelde koopsom te laag is, maar is van oordeel, dat het wenschelijk is in beginsel tot den verkoop van het terrein te be sluiten, daar het te bejammeren zou zijn, zoo deze nuttige instelling, die ook indirect financieel voordeel voor de gemeente oplevert niet te Mid delburg gevestigd werd, maar naar Vlissingen, waar goedkoop terrein te verkrijgen is, werd overgebracht. Bij een weduwe aan den Geu- zenweg te Hilversum vervoegde zich Donderdag een man, die mededeelde als ambtenaar van de Holl. Spoor van Arnhem naar Hilversum te zijn over geplaatst en om bij haar kamers te willen huren. Dit kon natuurlijk en de a.s. commensaal was zoo royaal om een tijdje vooruit te betalen. Hij gaf een bankbiljet van f 40 in be taling en ontving f 9.50 terug. Na zijn vertrek bemerkte de juffrouw er leelijk te zijn ingevlogen, want het bankbiljet bleek te zijn een reclame biljet van een sigarenfabriek. De politie werd er mede in kennis ge steld, die het biljet in beslag nam, en den oplichter zal trachten op te sporen. Aan boord van een stoomschip te Rotterdam is een matroos in het ruim gevallen, waardoor hij zijn schedel en een arm brak. De man werd naar het gasthuis gebracht en is daar reeds aan de gevolgen overleden. Eengrappige vergis sing. De zeer ehrentfeste heer Jac. Ttemessen, resideerende te Silvolde is niet alleen een braaf, doch ook een ondernemend man. Silvolde is een dorp van pl. m. 1000 inwo ners aan deGeldersch-Duitsche grens. Jac. Tiemersen oefende er het eer baar beroep uit van kunst-, huis- en decoratieschilder. Doch Tiemessen houdt van breeder horizon, dan het dorp zijner inwoning biedt en ge voelde zich tot hooger taak geroepen. Vermoedelijk heeft hij als zoo vele provincialen eens een bedevaart naar de Amstel-stad ondernomen. Natuur lijk was het plan voor dezen tocht in den dorpe Silvolde wijd en zijd bekend geworden. Toen heeft ver moedelijk de dominé of de pastoor den aspirant-globetrotter ernstiglijk op het gemoed gedrukt, toch vooral niet te verzuimen Jeruzalem te gaan zien in de Amsterdamsche Plantage, het panorama natuurlijk Dat Jeruzalem heeft op het blijk baar zeer ontvankelijk gemoed van dezen Gelderschen decoratie-schilder een ontzaggelijken, ja een onverge- telijken indruk gemaakt. Toen de Jeruzalem- Maatschappij liquideerde rees in Jacques het ge niale plan, eigenaar te worden van het heerlijke doek. En ziet, (een pa noramadoek is in een tijd, dat het aantal panorama's sterk vermindert, een tamelijk incourant artikel) onze Jacques werd zoo waar betrekkelijk gesproken voor een appel en een ei eigenaar van JeruzalemWie had dat in den dorpe Silvolde ooit ge dacht? Wellicht komt later nog eens een zelf-portret van den grooten inboorling boven den koeienwagen te prijken Toen de roes van blijdschap eehter eenigszins begon te luwen, rees de practische vraag„wat met het schoon bezit nu aan te vangen Over de verdere groote plannen bewaart de Silvoldenaar een myste- riues stilzwijgen. Waarlijk, men zou naar zijn blozend gezond gelaat te oordeelen, hem zoo veel diplomatieken zin niet toemeten. Het reusachtige doek, dat pl. m. 5000 K. G. weegt, werd op éen plaats doorgesneden, met behulp van een reusachtigen, over rails loopenden steiger van zeven verdiepingen op gerold en in een kist gepakt van 15 M. lengte, 1 M. hoog en 1 M. breed. Dat was een werkje waarmede velen waren gemoeid. Een Jeruzalem, dat indertijd op twee spoorwagens van München naar Amsterdam was vervoerd, was nu voor verzending naar Silvolde gereed. Dinsdagmorgen, al heel vroeg, ving de ondernemende Silvoldenaar met een wagentje, vermoedelijk bestemd om boomen te vervoeren, de groote reis aan. Doch in de practijk heeft elke groote onderneming met tal van onverwachte moeilijkheden te kampen. Wie had daar nu bijv. aan gedacht, dat het paard te Utrecht voor den ledigen wagen reeds kreupel zou worden. Moeilijkheden echter zijn er om overwonnen te worden. Jacques, voor geen kleintje vervaard, verschafte zich voor geld en goede woorden in de bisschopstad een anderen vier voeter, en Donderdagmorgen, reeds te half Inegen bereikte hij zijn Jeru zalem. Daar keek men echter vreemd op, om het zonderlinge misverstand. Jac ques had gemeend dat die lap zoo wat een 1000 KG. zou wegen, en dat kon de bruin best trekken naar Sil volde. Hij begreep nu ook wel, dat het wagentje onder den last van 5000 KG. bezwijken zou. De blozende Gelderschman nam echter de zaken naar zijn aard, dat is nog al gemoedelijk op. Met de internationale Transportonderneming, voorheen Van der Hoop, is thans een overeenkomst getroffen, en wordt het doek naar de Geldersch-Duitsche grens vervoerd. Door 12 man wordt het met behulp van twee domme krachten onder: „Het Beleg van Haarlem" door naar buiten gebracht. Toen we bij den heer Tiemessen belangstellend naar zijn verdere plan nen informeerden, gedroeg hij zich als een tweede Willem de Zwijger. Echter verluidt, hij de optimistische hoop koestert te Silvolde aanvankelijk reeds zijn kosten de dekken. Daar ter plaatse meent hij het doek voor verdere reizen gereed te maken.Hij wil het o. a. van ringetjes voorzien, zoodat het als een gordijn kan worden op gehangen Zij, die beter met de techniek van panorama-exploitatie op de hoogte zijn, zijn echter minder optimistisch gestemd, o. a. daar het doek bij ver voer reeds veel heeft te lijden en men voor de tentoonstelling een, zij het eenvoudig, doch in elk geval zeer stevig gebouw noodig heeft van een zeer grooten diameter. Dit alles lijkt wel een operabouffe en toch is het de eenvoudige wer kelijkheid. („Hbld.") De lavastroom is, naar uit Ca tania gemeld wordt, voortgedrongen tot 5 K.M. van Borreno. De schade is aanzienlijk. De streek om Bel- passo en Nicolosie wordt hoe langer hoe meer bedreigd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag was de uitbarsting zeer hevig; zij ging gepaard met zeer luid ge rommel. De hoofdkrater werpt groote steenen uit. De lavastroom blijft voorwaarts vloeien. De lava heeft de omstreken van Galvagna bereikt; een andere lavastroom bedreigt Ni- colosi. Het gerommel houdt aan. In de zitting van Donderdag in hef Tarnowskajaproces werd o. a. gehoord de advocaat Bernstein uit Weenen, die de gravin bijstond in haar echtscheidingsproces en gunstig voor haar getuigde. Verscheidene ge- neesheeren verklaarden dat de gravin hoogst zenuwachtig is. Zuster Claude, hoofdzuster in de gevangenis van Giudecia zeide, dat de gravin zich zeer goed gedraagt, uiterst impres- sionabel is en dat zij in haar cel het portret van Kamarowski heeft. Volgens haar is de gravin bij haar mede-gevangenen zeer bemind wegens haar goedheid. Een andere zuster verklaarde dat La Tarnofskaja zeer zacht, beminneiijk en onderworpen is. Omtrent Priloekof getuigden ver scheidene geneesheeren, dat hij sterk voor suggestie vatbaar is. Donderdagnacht is het te Frank fort a. M. tot groote herrie gekomen in verband met de sinds eenige dagen heerschende bakkersstaking. De bak kersknechts drongen vele bakkerijen binnen en vernielden het gereedschap. In een bakkerij werd de eigenaar zoo geslagen dat hij hevig bloedde; hij nam een revolver en schoot twee aanvallers neer. In een andere bak kerij moest de brandweer de aan vallers met een straal water terug drijven. De politie maakt bekend, dat zij uitgebreide maatregelen heeft genomen om de werkwilligen te be schermen. De staking nu wordt met zooveel verbittering doorgezet, omdat de opengevallen plaatsen telkens door niet georganiseerden van buiten de stad bezet worden. Van een huiveringwekkend on geval, dat door de tegenwoordigheid van geest van den betrokken machi nist voorkomen werd, maakt een telegram uit Evreux aan het „Petit Journal" melding. Een auto, waarin een Engelsche familie toerde, zou bij Nonancourt een overweg oversteken. Door het schokken over de rails brak er ech ter iets aan den motor, zoodat plot seling de auto midden tusschen de rails staan bleef. Juist kwam er op dat spoor een sneltrein aan en de menschen in den auto, die geen kans meer zagen den defecten wagen te verlaten dachten niet anders, of ze zouden verpletterd worden. Gelukkig echter wist de machi nist met zooveel kracht te stoppen, dat de sneltrein enkele meters slechts van den auto verwijderd tot stand werd gebracht. Begrijpelijk verwekte het voorval heel wat beroering en opschudding. Het stoomschip „Campania" van de Cunard-line kwam gisternacht uit New-York te Rotterdam aan. Na gehouden conferenties werd besloten, de passagiers, die het schip nog aan boord had voor Hamburg, per spoor de reis te doen voortzetten. Daardoor komt het schip vrij en zullen heden 1800 van de te Rotterdam vertoeven de landverhuizers ingescheept wor den. Het vertrek is bepaald op Dins dag a. s. Kort voor aankomst in de haven werd van het schip de qua- rantainevlag geheschen, daar zich aan boord een geval van typhus had voorgedaan bij een kind. Dit kind, dat naar het ziekenhuis werd ver voerd, overleed spoedig na aankomst. Door de zorgen van den ontsmet- tingsdienst is het schip ontsmet. De half Januari te Port-Arthur ter dood veroordeelde moordenaar van den vorst Ito, Angel, is gisteren morgen aldaar terechtgesteld. Sedert eenige dagen geeft een troep van 8 vrouwen, uit den harem van sultan Abdoel Hamid, begeleid door twee eunuchen en een ceremo niemeester, gastvoorstellingen in het „Intimes Theater", te Frankfort. Zoo vermelden namelijk de aanplakbiljet ten. Van de 8 dames zaten er 7 in haar vrije uren druk te babbelen in het Turksch, nummero 8 zweeg ech ter als een mof. Dat trok de aan dacht van de directie, die begon te twijfelen aan de echtheid van de achtste Turkin. Nu werd een proef genomen. Een der artisten, die vast aan het theater verbonden zijn, sprak de Turkin toe. Deze antwoordde daarop in onvervalscht Berlijnsch dialect. Men haalde daarop een po litieagent, die echter door de beide eunuchen met ontbloote zwaarden verhinderd werd de kamer van de dame binnen te dringen. Eindelijk ging de politie naar den Turkschen consul. Deze onderzocht de zaak en bevond, dat 7 passen echt waren, terwijl echter de achtste niet klop te. Daar de politie vreesde voor de wraak der eunuchen, heeft zij het Berlijnsche meisje onder haar hoede genomen. Het meisje bekende nu, dat zij gedwongen was voor harem dame te spelen. Uit Youngstown (Ohio) meldt men een griezelige geschiedenis. Een geestelijke van negerafkomst begaf zich naar de gemeentelijke gezond heidscommissie. Hij vertelde dat een goddelijke stem hem had geopenbaard, dat een dame, Ella Jefferson genaamd, reeds eenige dagen geleden levend begraven was. De geneesheeren wa ren ongeioovig, maar tenslotte had een opgraving plaats en bleek inder daad, dat het sterven eerst enkele uren tevoren was ingetreden. De houding van de doode bewees, dat zij geruimen tijd had geworsteld tegen den dood. Over de tegemoetkoming, door he' bestuur der Kaapsche universiteit aan het Hollandsch verleend, schrijft het „Christelijk Schoolblad" De Kaapsche Universiteitsraad heeft besloten toe te staan, dat het matriculatie-examen geheel door mid del van de Hollandsche taal zal kunnen worden afgelegd. Dat is on getwijfeld een hoogst gewichtige beslissing. Voor scholen, waar het Hollandschdegelijkonderwezen wordt voor kinderen van Hollanders en Hollandsch sprekende Afrikaners, wier moedertaal dus het Hollandsch en voor wie het Engelsch slechts tweede taal is, mag dat besluit, zeker uiterst billijk, eene ware uitkomst heeten. Voor het matriculatie-examen gelden dan gelijke taalrechten. Eigen lijk is Z.-Afrika er nog niet rijp voor. Zoozeer heeft het verplichte Enge- sche medium voor dat examen invloed gehad, dat de hoogere scholen over wegend Engelsch zijn. Dat zal nu niet meer noodig zijn. Laat er nu naast de Engelsche hoogere scholen, ook eene Hollandsche staan, die het profijtelijke iaat zien van hooger on derwijs, in het Hollandsche gegeven, en die dan hare leerlingen voor het matriculatie examen toerust. De be lemmering is nu weggenomen. Die belemmering was een rechtskrenking en niet minder eene paedagogische fout. Met 1911 te beginnen zal nu iedereen in Zuid-Afrika bij zijn ma triculatie-examen de taal kunnen ge bruiken, met welke hij het best ver trouwd is. Andrew Carnegie, de vermaarde millionnair, heeft te Los Angelos (Californië,) een redevoering gehou den, waarin hij nogmaals zijn sociaal politieke denkbeelden verkondigde. Hij verklaarde zich opnieuw een te genstandervan de „trusts" en betuigde zijne instemming me! de wettelijke maatregelen van president Taft tegen die corporatiën, welke geen vertrou wen verdienen en schadelijk zijn. Het eenige wat hem zou kunnen bewegen, zoo zei hij verder, om weer deel te nemen aan het actieve leven, zou het denkbeeld zijn, den 40.000 arbeiders der Carnegie Steel Compag nie aandeel te verschaffen in de winst. De rijkdom is tegenwoordig on rechtvaardig verdeeld. Meer en meer zal door het publiek worden gevraagd niet hoeveel de millionnair verdient, maar met welke middelen hij zijn rijkdom vergaarde. Daarna viel Car negie'scherp uit tegen het speculan- tendom aan de beurs. Er zal een tijd komen, zeide hij, waarin de mannen der effectenbeurs niet meer geteld zullen worden onder de mannen van zaken. Verkeerd gebruikte spreekwoorden. Daar is het spreekwoord „Alle hout is geen timmerhout." Als alle hout géén timmerhout is, welk hout is het dan wel Oorspron kelijk zal dat geweest zijn „Niet alle hout is timmerhout". Een ander „Als het getij verloopt verzet men de bakens" inplaats van „Als het diep verloopt verzet men de bakens". Nog een „Iemand een riem onder het hart steken",inplaats van „Iemand een hart onder den riem steken". Want het hart was in de schoenen gezakt en dat moest vervangen wor den. Dit gezegde komt tot ons uit den tijd, toen het dragen van 'n wanbuis met een riem om het middel de gewone dracht was, en bloohartig zijn iemand licht in ongelegenheid kon brengen men denkt aan den tijd, toen het groote publiek moed niet alleen als een onmisbaar bestanddeel van den soldaat beschouwde, doch ook een burger moed en koelbloedigheid moesi bezitten. Want juist een krijgsman uit die dagen droeg niet een riem om zijn middel, niet iets, wat tegenwoordig koppel heet. De spreekwijze zag 0p poorters, niet op krijgslieden. In die dagen werd een karabinier, of een arkabusier, of een musketier, of welken naam hij mocht dragen, niet belast met een aantal patronen, waarvan het gewicht alleen door de heupen wordt gedragen, en die door haar zwaarte belemmerend werken bij lan- durig in beweging zijn. In die dagen droegen de voetknechten wat zwaar was op of over de schoouders. Een riem diende alleen den burger tot sieraad. Vervolgens „Iemand aan de kaak stellen" in stede vaner „op." Dit komt tot ons uit den tijd dei lijfstraffelijke rechtspleging. De kaak was een kleine verhevenheid g6. metseld aan- en behoorende tot hel gebouw waar recht gedaan werd, en op die verhevenheid plaatste men den strafschuldige. Te Woerden en te Veere zijn k nog aanwezig aan de stadhuizen. In het laatst genoemde stedeke is zelfs nog de ijzeren ring ter plaatse in den muur, boven de kaak, de ring, die den hals omsloot van hem oi van haar, die te „pronk" moest staan, De kaak te Veere bestaat uit slechts twee kleine verhoogingen, eigenlijk kunnen we zeggen een klein stoepje van twee treden. Nog een uit lang vervlogen tijden „Niet op de bres springen of staan, maar er in." Op de eene of andere wijze trachtte men een bres te verkrijgen, d.i. een vrij breede opening, een stuk uit den ntuur, en in die bres, dus in de on- stane ruimte, daar ging het als laatste kampplaats, man, tegen man, gemeen lijk heet toe en kon de moed en de behendigheid van enkelen soms be slissend zijn. ENGELAND. Over het algemeen heeft men het tegenwoordig ministerie nog slechts een paar weken levens vatbaarheid gegeven en overal werd reeds druk over het toekomstige Kabinet en den uitslag der nieuwe verkiezingen gedebatteerd,en nu komt eensklaps uit Londen het bericht dat tusschen de regeering en de Iersche leiders een overeenkomst tot stand gekomen zou zijn betreffende da te volgen gedragslijn in de naaste weken. Donderdagavond heeft minis ter Lloyd George en de eerste liberale Whip met de heeren Redmond et Dillon een conferentiegehad en zooals de „Daily Cronicle" meldt, sprake» de heeren vrij tegenover elkander hun meening uit met het resultaat, dat Lloyd George kans gezien heeft een wel is waar nog smal bruggetje te slaan waarover de leren en de re geering weer tot elkander zulle» komen. In elk geval zou Redmond beloofd hebben om zoolang als het tegenwoordige parlement zou blijven bestaan, met de regeeringspartij te stemmen en zich in geen enkel op zicht tegen de aanneming der be grooting te zullen verzetten. Deze berichten van de „Chronicle' die bij hoog en laag beweert vooi de waarheid ervan te kunnen instaan, komen in elk geval slecht overeen met de uitlatingen van Redmond in zijn rede j.l. Zondag in Liverpool gehouden, want daar sprak hij op een wijze die allerminst vriendschap pelijk tegenover de regeering ka» genoemd worden. Maar natuurlijk is het mogelijk dat tusschen Zondag en Donderdag ach ter de schermen besprekingen zijn gehouden, die Redmonds zienswijze weer hebben doen veranderen, want van uitsluitend practisch standpunt geredeneerd, zouden de Ieren, wan neer zij tegen de begrooting stemde» een regeering ten val brengen, die de eenige is waarvan ze nog iels omtrent Home Rule te hopen hebben, Maar ten doode opgeschreven men schen leven dikwijls bijzonder lang en onder deze omstandigheden ka» zelfs het tegenwoordig Lagerhuis nog wel eens blijk geven van ongewone taaiheid. Maar hiertegenover staal dat de Ieren niet alleen te beschikken hebben over het wel en wee van het kabinet Asquith. Ook wanneer zijin April het ministerie niet door een verwerping der begrooting ten val brengen dan wordt de crisis ook zonder hen in Mei toch weer acuut als namelijk de Veto-voorstellen de' regeering in het Hoogerhuis in be handeling komen. Het is imme(S zeker dat de Lords deze voorstellen ten heftigste zullen bestrijden en kan die tegenstand van het Hoogerhuis dan niet door de Kroon zelve over wonnen worden dan zal de regeering weigeren langer haar functies blijven vervuiler crisis hoogstens ven- Volgens de uith Donderda: Aieede zal de re. indienen zoodra door het parlen genomen. De be dan met behulp beteekeni onder heid van sprek „elijk ten eincS zoodat de gehee een week er do< den. Daarmee streden levenswr eindelijk onder kan de regeerin gaan beginnen groon heeft bij stand der politi geen reden om peers uit te oei groot aantal li noemen dat he van aanneming krijgen. Het 1 ministerie Asqu beslist te zijn nieuwe verkiez zullen zeer zeke liberale partij u FRANKRIJK, gisteren aan de taire kredieten - dienstjaar 1909 Minister Pich veldtocht op tou ving van de ee uitgaven door zullen worden. Wij hebben, een contract aan waarbij alle moe worden geruim Het is geen 1 rechten van F hebben doen e Franschen, die gewroken hebb dige goedkeurii heden hebben v kunde van Fran land hebben w niet te verzette en onze beweg wij de veilighe verzekerd en dt gewroken. Het krediet v> 262 tegen 74 s In den Sen: ling van de tol gezet. Art. 2 hetreff lating werd aanf stel ten gunste gebleekt moete in Belgische i brieken. Art. 9 van d genomen tekst, wordt opgelegc kooplieden die ders of bedienc hebben, welke plaats in Franki werd na een la verzoek van de porteur, aanger Daarna werd gekeurd met i ITALIË. Ove Duitschen rijks meldt het Woli brengt den we Hoilweg in ver hoofd der Kat Duitschland zi persoonlijke vl Bij de ontmoet seller met den dende persoonl vormden de k Duitschland n punt der ge echter niet de zondere overe De „Corriere" Jn de laatste Duitsche rijksr, van het Vatica; 'eeren waarsch Daarom is he w merken, dat K°me samenva tocht naar hetl prins Ei tel Fric genwoordigt. D Van den keize voor het gew hecht aan de gc een goede O® kerk. Hede fret Duitsche natie meer nof beken vormen gedeelte der i invloed van hun -- is derhalve hoogste belang ?aoht, die dl .oestuurf, de ha een het Het 'te onderhouder

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 7