we Ham Tweede Blad. &ZOON, elpapiei en Banden. Maandag 28 Maart. f. haarsma. No. 73. 1910. "binnenland. ms, alingstraat 31. p, M. 0. KROON, ANTWERPEN. 1.15 13.20 0.85 2.05 1.65 1.55 Gemeentebestuur. pO cent per ons. te in 'ti AZER, Nieuwendijk. \mli mooi ;uwe collectie alkaarten op zicht. childer. - Grossier. Aanbevelend. IE ,te Comestibleshandelaars. am. ELLEN eon ISO. .EES Pz. Hellebardierstraat en) p.!6HL.flT.40 p. 1 p.16 P- M. p. l.M. p. M. p. P 1 1 1 1 99 99 99 99 99 99 99 1." kprijzen. ngsiueg en Singeluieg. H.L. uerhooging. R WERK FN worden onder de strengst leverd. kamerdeuren, Glasdeuren Lijslwerk, te Vlissingen 1 Vraag profielkaarte'1, anbevelend, en STROO. 48e Jaargang:. VUSSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden ƒ1.30. Franco per post ƒ1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abcsnnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige ooorioaarden LANDWEER. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van de verlof gangers der landweer van de lich tingen 1905 en 1909 die verzoeken am vergoeding als bedoeld in art. 15bis der landweerwet hebben inge diend, dat zij ten spoedigste hunne zakboekjes ter gemeente-secretarie (bureau bevolking) behooren in te leveren en zulks in verband met de noteering hunner controle-nummers. Vlissingen, 28 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Hofberichten. H. M. de Koningin woonde gisteren in de Oroote Kerk te 's Gravenhage de godsdienstoefening bij en nam deel aan het Heilige Avondmaal. Voorganger was ds. Weiter. Godsdienstoefening op oorlogs schepen. Aangaande de wijze, waarop de godsdienstoefeningen aan boord van Hr. Ms. oorlogsschepen behooren te worden gehouden, in verband met het in de Staten-Generaal besprokene over de daarbij gehouden preeken, heeft naar 't „N. v. d. D." verneemt - de minister van marine zich thans gewend tot de verschillende kerkbe sturen in ons land om voorlichting. De minister zeifis van oordeel.dat niet kan verwacht worden dat de op lossing te vinden is door het aanne men van een preekenbundel, door de verschillende kerken in onderling overleg aanbevolen of vastgesteld. Daarom acht de minister het wensche- lijk te streven naar een zoodanige regeling van de godsdienstoefening, dat deze door haren eenvoud kans op algemeene voldoening zal geven. De minister meent, dat eene zoo danige regeling is te verkiezen, waarbij de godsdienstoefening thans be staande uit het voorlezen van een gebed en van een leerrede in de toekomst zal bestaan uit het voorlezen van een berijmd lied (indien er ge legenheid is, dit lied te zingen) en het voorlezen van een gedeelte uit den Bijbel en van een formuliergebed. Het Bijbelgedeelte alsdan zoodanig Ie regelen, dat voor eiken Zon- of feestdag een bepaald onderwerp wordt aangegeven. Voor het samenstellen van de formulier-gebeden en de keuze van de Bijbelgedeelten en geschikte liederen, zou de hulp van een of meer predikanten kunnen worden ingeroe pen. Verder stelt de minister zich voor, dat het voorlezen van het bedoelde lied en van het Bijbelhoofdstuk zou moeten worden opgedragen aan den commandant, met de bevoegdheid dit °ok te kunnen overdragen aan een officier, die voor dezen arbeid roe- Ping (genegenheid) gevoelt. Tot deze godsdienstoefeningen zou dan ieder moeten worden toegelaten, tenzij hij vraagt er niet bij tegenwoor dig te zijn. Voor minderjarige schepe lingen zal dat niet-tegenwoordig zijn door hunne ouders of voogden moeten gevraagd worden. Aan de R.-Kath. schepelingen zal gedurende deze godsdienstoefeningen gelegenheid kunnen gegeven worden om zich in een ander gedeelte van net schip bezig te houden met het lezen van stichtelijke boeken en ge bedenboeken. Aan hen, die verzoeken naar hunne overtuiging den Zondag te vieren, zal, naar 's ministers plan, ook gelegen heid worden geboden, zich af te zon deren. Over dit plan vraagt de minister ttt het oordeel der Protestantsche kerkbesturen. Ook is de minister voornemens, indien deze regeling wordt uitgevoerd, te overwegen in hoeverre het wenschelijk is, in de scheepsbibliotheken stichtelijke lec tuur op te nemen ten dienste van hen, wier godsdienstige behoeften door bedoelde godsdienstoefeningen niet geheel worden bevredigd. In die bibliotheken zouden dan ook gebe denboeken voor de Roomsch-Katho- lieken beschikbaar worden gesteld. De neutraliteitsquaestie. Onder leiding van den heer J. B. Meerkerk uit Sappemeer, had giste ren te Utrecht een vergadering plaats, belegd door den heer Meerkerk, ter bespreking der neutraliteitsquaestie. De vergadering was slecht bezocht; een 15-tal personen woonde haar bij. De voorzitter deelde mede, dat door hem van 1084 personen blijken van instemming ontvangen waren hiervan hadden er 370 medegedeeld, niet ter vergadering te kunnen ko men. Nadat de voorzitter nog eens zijn bekend standpunt in dezen had uiteengezet, stelde hij de volgende motie ter behandeling voor: De vergadering enz., bestaande uitslui tend uit besliste voorstanders der in de Grondwet bedoelde openbare school, verklaart als haar meening lo. dat opvoeding door de weten schap alleen onmogelijk is en dat naast de vorming van het verstand en daarmede in harmonie het ge moedsleven van het kind dient ont wikkeld, 2o. dat neutraliteit paedago- gisch gesproken onbestaanbaar is, 3o. dat de Nederlandsche jeugd be hoort opgevoed te worden in on bekrompen nationalen zin, d. w. z. o. a. in liefde en eerbied voor onze volks eenheid en onafhankelijk, zooals die verworven zijn met en onder het Huis van Oranje, zonder dat er on recht gedaan wordt aan personen, van welke richting ook, die zich op eenigerlei wijze verdienstelijk hebben gemaakt voor het vaderland en in eerbied voor het wettige gezag en de Overheid, waarin de hoogste waardigheid thans vertegenwoordigd wordt door de Koningin, 4o. dat hoe wel het eigenlijk gezegde godsdienst onderwijs door de ouders zelf of door anderen namens hen behoort gegeven te worden, de openbare onderwijzer alle godsdienstig leven strikt heeft te eerbiedigen en in waardeering van het goede in elk godsdienstig streven hetnoodzakelijke moet versterken, 5o. dat zij afkeerig is van alle inquisitoriale wetten en maatregelen, doch beslist van oor deel, dat zij die negatief staan tegen over de in deze motie beleden overtuiging in de openbare school als onderwijzers niet thuis behooren. Over de motie werd niet van ge dachten gewisseld. Men was met het oog op de slecht bezochte vergadering er op tegen thans reeds de motie in be handeling te nemen en haar in stemming te brengen. Besloten werd de motie te publiceeren, opdat men bij den voorzitter zijn instemming er over zal kunnen betuigen. W. Pieters. Te Abazzio waar hij tijdelijk ver blijf hield, is deze week de heer W. Pieters eensklaps ernstig ongesteld geworden en blijkens gisteren te Rot terdam ontvangen telegraphisch be richt overleden. De heer Pieters die den 59jarigen leeftijd bereikte, was in de Rotter- damsche zakenwereld een man van beteekenis door zijn leiderschap van een der grootste cargadoorsfirma's Hudig Pieters welke haar belang ontleende, behalve aan andere stoomvaartlijnen, aan de vertegen woordiging van de Great Eastern Railway Co., welken stoomvaartdienst Rotterdam later Hoek-van-Hol land—Harwich, hij tot grooten bloei hielp brengen. De overledene zat in het bestuur - van verschillende andere handels ondernemingen en bekleedde voor jaren ook langen tijd het lidmaatschap van den gemeenteraad, tot welks meest op den voorgrond tredende leden hij toenmaals behoorde. Dat zijn inteliectueeie eigenschap pen ook elders zeer gewaardeerd werden, kan wel hieruit blijken, dat hij in de organisatie der Nederland sche Werkgevers een rol van be teekenis vervulde. Prijsverlaging metaaldraadlampen. Van niet te onderschatten beteeke nis is de prijsverlaging, welke dezer dagen door de Philips-lamp is aan gekondigd, waardoor -ongetwijfeld de gasverlichting meer en meer verdron gen zal worden. Immers waren tot heden de aanschaffingskosten der lampen, met het oog op de vernieu wing welke van tijd tot tijd moet plaats hebben betrekkelijk hoog te noemen en was dit een van de oor zaken, waardoor het gas zich nog op enkele plaatsen kon handhaven, thans zal eerst recht de strijd tus- schen deze beide verlichtingsmidde- len ontbranden en zal noodzakelijker wijze het gas hand over hand ter rein moeten verliezen. Dit was wel de voornaamste fac tor, die de Philips-Industrie tot deze belangrijke prijsverlaging gebracht heeft. Eene andere aanleiding daar toe was voor haarde enorme uit breidingen harer fabrieken in den laatsten tijd, waardoor zij zich op de massa-productie heeft kunnen in richten. Naar verluidt, bedraagt hare productie thans ruim 12.000 tot 15.000 lampen per dag, terwijl nieuwe grootere fabrieken ir aanbouw zijn, die het productievermogen nog be langrijk zullen doen toenemen. Het is o. i. een verblijdend teeken, dat onze vaderlandsche industrie, niettegenstaande de scherpe buiten- landsche concurrentie, zich zoo goed weet te handhaven en op zoo uit nemende wijze op den voorgrond treedt. In het nijvere stadje Eindhoven werken thans meer dan 2000 Hol- landsche arbeiders ter vervaardiging van de Philips-lamp. Vlissingen, 26 Maart. Op verzoek van het bestuur der vereer.igiug tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie, waarin belanghebbenden verzocht worden opgave te doen van te ver huren gemeubileerde villa's aan of nabij het strand. Het is zeker een verblijdend teeken dat het bestuur reeds vele aanvragen heeft ontvangen om villa's te huren hieruit blijkt dat onze badplaats zich in de toenemende belangstelling van de badgasten mag verheugen. Wij vernemen dat in plaats van den hoofdmachinist K. E. J. G. H. Hoffmann, aan wien op verzoek eervol ontslag is verleend, zal benoemd worden tot machinist aan boord van hei stoomloodstransport-vaartuig „Coertzen" de heer K. Schaver, thans machinist op het lichtschip „Schou- wenbank." Gisterenavond werd alhier de laat ste les gegeven van den herhalings cursus voor eerste hulp bij bedrijfs ongevallen, welke cursus door dr. Van Maanen werd gegeven en door een aantal leerlingen aandachtig werd gevolgd. Bij het einde dezer laatste les werd bij monde van den heer P. A. Jon- gepier namens de leerlingen van den herhalingscursus een woord van dank gebracht aan dr. Van Maanen en aan zuster de Wit, die dr. Van Maanen steeds trouw ter zijde heeft gestaan bij de lessen. De heer Jongepier sprak ongeveer het volgende „dr. Van Maanen en zuster de Wit, nu het einde van dezen cursus daar is, heb ik het genoegen de tolk te zijn uwer leerlingen, om onzen welgemeenden dank over te brengen voor het genoten onderwijs. U heeft ons bij dezen herhalingscursus weder in korten tijd een blik doen slaan op het menschelrjk lichaam en den bouw daarvan, en ons doen zien, hoeveel nut een leek kan doen om zijn hulp te bieden bij ongevallen, voordat de medicus is gerriveerd. Met belangstelling hebben wij an dermaal deze zoo gezellige en Ieer= zame lessen gevolgd en daaruit leeren begrijpen, van hoeveel nut het is eenige hulp te kunnen bieden aan zijne medemenschen. Dr. Van Maanen en zuster de Wit, neem nogmaals onzen welgemeenden, hartelijken dank aan, en wij hopen, dat, zoo onze hulp eens noodig moge blijken bij een eventueel on geluk, u en uwe collega's mogen ondervinden en niet minder de patient dat uwe lessen goede vruchten hebben afgeworpen." Dr. Van Maanen en zuster de Wit dankten voor het gesprokene en hoop ten een volgenden winter zich weder beschikbaar te kunnen stellen voor een nieuwe les. De volgende week zullen voor rir. Ms. „Bever" alhier de oefeningen op de Zeeuwsche stroomen een aan vang nemen. Er wordt veel, zeer veel gedaan, op allerlei gebied om in onzen ge- jaagden, zenuwachtigen tijd de men- schen ontspanning en genot te be reiden. Niet het minst is in den laat sten tijd de bioscope of cinemato- graaf gebruikt voor dit doel. Het Leger des Heils geeft ook reeds gedurende eenige jaren met een eerste klas bioscope, voorstellingen en heeft met zijn bioscope avonden groot suc ces gehad. De naam van het Leger des Heils is een waarborg, dat niets vertoond wordt,datnietstreng zedelijk is, ofschoon natuurlijk ook komische dingen worden vertoond. Iets geheel eenigs is het vertoonen van stille beel den, waarbij liederen op muziek zijn gemaakt, die als solo worden gezon gen en de beteekenis der platen ver klaren. Wij vernemen, dat hier ter stede vanwege het Leger des Heils bios cope voorstellingen zullen worden ge houden op Dinsdag 29 Maart in de zaal van het Leger des Heils, 's mid dags 5 uur voor kinderen en 's avonds 8 uur uur voor volwassenen. Wij voldoen gaarne aan het tot ons gericht verzoek om de aandacht on zer lezers te vestigen op deze voor stellingen en hun aan te bevelen deze bij te wonen. Met het oog op de groote drukte welke steeds een feestdag voorafgaat, lietdeSiaatsspoor heden verschillende voortreinen ioopen om het groot aan tal reizigers te kunnen vervoeren. Alleen op het baanvak Amsterdam Vlissingen liepen 5 zoogenaamde voortreinen. Gisterenmiddag had de dienstbode van den heer v. R. op den Peperdijk de onvoorzichtigheid om, terwijl zij aan het schoonmaken der vensters was, aan de buitenzijde op het glas van een waranda te gaan staan. Dit glas was hiertegen niet bestand en brak. De dienstbode verwondde zich zoodanig dat zij op last van den dokter per rijtuig naar het R.-K. weeshuis moest vervoerd worden. Door Ged. Staten van Zeeland is, door het overlijden van dezheermr. H. C. Moolenburgh, lid der Staten van Zeeland, de verkiezing voor een lid der Provinciale Staten in het kies district Zierikzee bepaald op Vrijdag 15 April, de stemmingenherstemming, zoo noodig, respectievelijk op Dins dag 26 April en Dinsdag 10 Mei. In het „Alg. Politieblad" wordt ge signaleerd A. H., geboren 21 Decem ber 1883 te Vlissingen, handelsreizi ger, laatst wonende te Vlissingen. Tegen hem is op 15 Maart 1910 door de rechtbank te Middelburg, wegens verduistering in dienstbetrekking rechtsingang met last tot instructie en bevel tot gevangenneming verleend. De officier van justitie te Middelburg, verzoekt aanhouding en overbrenging naar het huis van bewaring te Mid delburg. Men schrijft ons uit Middelburg Burg. en Weth. hebben aan den gemeenteraad een voorstel gedaan om een adres te richten aan de Tweede Kamer inzake de wijziging der gemeentewet. Burg. en Weth. zetten aan den raad uitvoerig uiteen dat h. i. de wij ziging der gemeentewet als is voor gesteld over het algemeen geen ge lukkige oplossing kan worden ge noemd en dat zij allerminst zal leiden tot oplossing van den financieelen nood der gemeenten. Het belasting systeem, daarin nedergelegd is uiterst ingewikkeld en omslachtig en zal bovendien slechts zeer weinig ge meenten helpen. Niet toch in groote uitbreiding van de subjecten zit de kracht van het ontwerp, maar vooral in direct en indirect zwaarder belasten van hen, die reeds betalen. Hetgeen tocli van buiten de gemeente komt zal hier betrekkelijk gering zijn, althans zeker niet zooveel, dat het deze wijziging met haar ingewikkelde regeling en administratieven omslag wettigt. Het wil Burg. en Weth. trouwens voor komen, dat de grootste nood der ge meenten niet in hoofdzaak zit in een te eng belastinggebied, maar veel ineer in een zich te ruim uitbreiden der uitgaven, niet het minst in takken van dienst die öf geheel óf gedeelte lijk rijksbelang zijn of rijkswerk ver richten. Burg. en Weth. noemen onderwijs, armenzorg, krankzinnigen, politie. Zoolang de Staat er niet toe overgaat deze uitgaven van rijksbelang op zich te nemen, zal aan den gemeen telijken nood geen einde komen, al wordt het belastinggebied ook ver ruimd. Door de regeering wordt als reden opgegeven waarom in deze richting aan den financieelen nood der ge meenten niet wordt tegemoet gekomen dat de toestand van 's rijks financiën overname van sommige lasten der gemeenten of ruimere uitkeering aan de gemeenten niet toelaat. Het komt B. en W. voor, dat het Rijk ook zonder daarvoor een aan merkelijk hooger bedrag dan thans van 's rijks middelen beschikbaar te stellen, toch in deze richting vele gemeenten zóu kunnen tegemoet komen. Zonder den belastingdruk in alle gemeenten gelijk te willen stellen zou een meer gelijkmatige druk van ge meentebelasting in de verschillende gemeenten des rijks wenschelijk zijn en zou het rijk die kunnen bevorde ren door wijziging te brengen in de verhouding van de rijks-uitkeering in de verschillende gemeenten waaraan de wet van 24 Mei 1897 naar B. en W. meenen niet voldoet. Burg. en Weth. stellen ten slotte voor aan de Tweede Kamer een adres te zenden van den volgenden inhoud: „De gemeenteraad van Middelburg heeft met belangstelling kennis ge nomen van het ontwerp tot wijziging der gemeentewet. Dat ontwerp, waarin wordt gestreefd tegemoet te komen aan den steeds stijgenden financieelen nood der ge meenten' maakte in zijn vergadering van (nog te bepalen) een onderwerp van beraadslaging uit. Als gevolg daarvan besloot de raad aan Uwe vergadering zijn bedenkingen tegen het ontwerp te doen kennen met het eerbiedig verzoek daaraan bij de behandeling van het ontwerp wel Uw aandacht te willen schenken." Burg. en Weth. stellen den ge meenteraad voor een geldleening aan te gaan van f 3500, tegen een rente van ten hoogste 4 pet., met jaarlijk- sche aflossing van f 500 te beginnen in 1910. Deze leening is bestemd ten

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6