NGEN, Vrijdag N: 28 Maart, No. 71. 1910. isse-fartouts. Gemeenteraad. gemeentebestuur. ;raat 63. CHDAQEN -- is 5 uur, fQt 48e Jaargang. p46HL.fl7.40 p. 1 p.16 1.15 43.20 0.85 - 2.05 1.65 - 1.55 1. p. 1 P- 1 p. 1 p. 1 rijzen. CL0WTSM6, m lonyelieeren Costuums Burger- en Uniformkleeding. theekbriefbank» BE WOLFF te hittegevende f 0,57 5.50 - 0,62 beste Engelsche uitsluitend Ftewllleton. Het Geheim van den Ouden Visscher, dL(Tide' Z'i sPron§ ef °P en 2" e verder. Een uur later stond ?i,rfeds *e midden van een menigte tokkelaars van Saint Malo, die 4n vorwonderd opkeken. Weldra zii van liern vernomen, dat den BINNENLAND. ng i, mal Pi. ANTWERPEN. P 1 sweg en Singeliueg. .L. uerhooging. EERMAKERIJ ontvangst der nieuwe Stalen voor en Sadhuisstraat 26. te 's Gravenhage, Lange Vijverberg 9. :en AGENT voor de ge- issingen is aangesteld de at 74, aldaar. De Directie, j. ROOSENBURG. G. H. BIERMAN. VLISS1NGSCHE COIJRAINT Prijs per drie maanden i.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. gek 1. - 2,©7 8 - 8,70 Vrij bewerkt door M. J. Korving. 35.) Terwijl zij dit zeide, wenkte de Wouw afwijzend met de hand en ''eP haastig naar de deur. De mar ges had haar nog willen terughou- maar waagde 't niet te doen. Oie vrouw maakte op hem zulk een 'ndruk, dat hij eerbied voor haar gevoelde. Een oogenblik later was Z'J verdwenen. Met snelle schreden sloeg „de aanilooze" den weg naar de stad Op ongeveer een half uur afstand 3n het kasteel zag zij een paard in zij daarop recht hebben, en tevens oni, zoo zij die gewenscht achten, inlichtingen aangaande de reis te be komen. (Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedt binnen het Rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst of die zich in zijne woonplaats moet aanmelden om nog op denzelfden dag te worden vervoerd naar de plaats voor legering of oefening aangewezen, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f 0.25, waarvan de uitbetaling desgewenscht, plaats heeft ter Gemeente-Secretarie of anders na aankomst bij het korps). Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half'uur voor het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk doen blijken door overlegging van eene gelegali seerde geneeskundige verklaring ter Gemeente-Secretarie. Betreft het ver lofgangers, die zich buitenslands be vinden, dan geldt in het bijzonder, dat het over te leggen geneeskundig getuigschrift moet zijn eene behoor lijke gelegaliseerde verklaring, afge geven door een ter verblijfplaats van den verlofganger tot uitoefening van de genees- en heelkunde bevoegd geneeskundige, houdende, dat de in die verklaring met naam en voorna men aan te duiden persoon door hem ongeschikt wordt geoordeeld om wer- kelijken dienst te verrichten in het daarvoor bij deze"openbare kennis geving aangewezen tijdvak. De verlofganger van de landweer, die niet voldoet aan eene oproeping onder de wapenen of voor den wer- kelijken dienst, wordt als deserteur behandeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den Minister van Oorlog de last is verstrekt. De veilofganger, die zich niet tijdig op de aangegeven plaats van opkomst aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet ontvangen eener hoofde lijke oproeping ontheft den verlof ganger geenszins van zijne verplich ting tot opkomst in werkelijken dienst, daar deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zoodra de verlofganger in uniform is gekleed, staat hij onder de krijgs wetten. Vlissingen, den 24 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen gelet op art. 37 der drankwet doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek van P1ETERNELLA BARTEN- vorigen avond een wagen met vier personen naar de visschershutten aan de oostelijke landtong gereden was en daar was blijven staan. Ver volgens was van de kust een signaal gegeven, waarop men van de brik, die in de haven lag, had geantwoord, en daarna had de brik zee gekozen. Zoodra „de Naamlooze" het kasteel verlaten had, ging de markies naar de kamer van zijn dochter. Zij zag er bleek en angstig uit. „Mijn kind", aldus begon de edel man, toen hij naast Marie plaats ge nomen had, „ik kom u een verkla ring vragen van een voorval, waar over ik verwonderd en tevens zeer bekommerd ben. Zeg mij openhartig, wat de ontroering te beteekenen had, die de mededeeling der zonder linge vrouw bij u veroorzaakte „Had ik dan geen reden om te ontroeren vroeg Marie. „Althans niet om zoo hevig te ontroeren, als gij werkelijkdeedt. Beproef niet, mij te misleiden, Marie het zal u niet gelukken." „Ik ben niet gewoon u te mislei den", antwoordde zij, eenigszins ge krenkt. de Keijzer, 0111 verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, in perceel 33, gelegen aan de Clijverstraat alhier. Dat van heden, gedurende veertien dagen, schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het ge vraagde verlof kunnen worden inge bracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 24 Maart 1910. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Een geschenk aan de Koningin. In de volgende week worden te 's-Gravenhage verwacht den com mandant van het Pruisische infanfe- rie-regiment te Mainz, waaraan dooi den Duiischen Keizer den naam ver leend is van „Oranien", kolonel M. Bothe, zoomede de kapitein Wilhel- mi, van hetzelfde korps, ter overhandi ging aan de Koningin van een door laatst gemelden officier geschreven boekwerk, bevattende de geschiede nis van het regiment, waarin tevens het verleden van het Oranjehuis in herinnering wordt gebracht. De Koningin zal beide officieren Woensdag 30 Maart in de gelegen heid stellen het geschenk aan te bieden, in een des avonds te 7 uur te verleenen audiëntie, na afloop waaraan zij aan de Koninklijke tafel worden genoodigd. Minister Neiissen. Van den minister van justitie ko men goede berichten. Zijn gezond heidstoestand is verbeterd en hij schrijft met opgewektheid. De minis ter bevindt zich thans in het Zuiden van Frankrijk. („N. Ct.") Hr. Ms. pantserschip „Friesland", commandant kapitein ter zee De Haan, wordt gereed gemaakt om 16 April a. s. uit Nieuwediep te vertrek ken, teneinde een oefeningsreis te maken naar den Noord-Atlantischen Oceaan en naar de Noorsche wateren. De torpedobooten „G 5", „G 6", „G 7" en „G 8" worden heden te Hellevoetsluis in dienst gesteld tot deelneming aan de zomeroefeningen, die alsdan, ook voor het gepantserd materieel in de onderscheidene di- rectiën, in de verschillende vaarwa ters een aanvang nemen. Liberale Unie. Een commissie uit de Liberale Unie heeft een geheel hervormings program voorbereid, dat in de eerst volgende hoofdbestuursvergadering der Unie zal worden behandeld, ten einde na bespreking in de plaatse lijke afdeelingen zoo mogelijk op de a. s. algemeene vergadering te worden afgedaan. De Volksschool. Het „Huisgezin" schrijftHet „Volk" is over de neutraiiteitsmeeting in de wolken. De onderwijzers-redenaars dier meeting hebben het „Volk" ge huldigd. Het „Volk" huldigt thans op haar beurt de onderwijzers. Daar is niets tegen: het is over en weer eer lijk verdiend. Het „Volk" noemt den dag van Zondag een goeden dag voor de „volksschool". Het begrip volks school moet men hier opvatten in denzelfden zin als het begrip ar beidersklasse, door de sociaal-demo craten gebezigd. Als deze heeren van arbeidersklasse spreken, denken zij enkel aan de socialistische arbeiders de anderen tellen voor hen niet mee. Zoo moet bij volksschool ook gedacht worden aan de Ossendorpsche open bare schoolde school zonder God of gebod. Voor deze school was de 20ste Maart inderdaad een triomfdag. Toch spanne het „Volk" haar ver wachtingen niet te hoog zij is er nog niet, en zij is er vooral niet, indien zij deze „volksschool" als openbare school meent te handhaven. Daarzal een zeerzware wijs op gaan. En zij moet niet denken, dat ze met een paar protestmeetings en ettelijke duizenden onderwijzers de open bare school tot haar peil zal kunnen neerhalen. Met de liberalen zullen de Christelijke partijen dit weten te ver hoeden, want de openbare school zoo ais die door de liberale wetgeving geworden is, hoe weinig sympathiek ze ons als instituut zij, is ons toch nog altijd veel liever dan de Ossendorp sche schepping. Zitting van Donderdag 24 Maart, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. rnr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 16 leden. Afwezig de heer Merckens. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goedgekeurd. Vervolgens werd mededeeling ge daan van de goedkeuring door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten. Van den heer W. A. de Jong, gemeente-bouwmeester, was een dank betuiging ingekomen voor de hem toegekende gratificatie. De concierge-amanuensis der H. B. school heeft een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin hij mededeelt gezien te hebben dat een nieuwe salaris-regeling is ontworpen voor den directeur en de leeraren Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fiduerteritiën op zeer uoordeaiige voorwaarden 0- Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij wekelij&sche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING= SCHË COURANT" k o s t e= loos tot 1 April. LANDWEER. District no. XXXVIII. Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen in 1910. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat de verlofgangers van de landweer, in onderstaanden staat vermeld, krach tens art. 11 der landweerwet, tot het bet houden van oefeningen bij deze voor den tijd van zes dagen onder de wapenen worden geroepenen dat zij verplicht zijn zich daartoe aan te mel den op den dag, het uur en de plaats, als hieronder vermeld Jonker, Wilhelm, lichting 1909 van de 38e compagnie vesting-artillerie. Dag van opkomst 4 April te Willem stad, voor 12 uur v. m. Hij wordt geoefend te Willemstad. Muuren, Johannes, Cristoffel, lich ting 1908 van de 5e compagnie genietroepen. Dag van opkomst 23 Mei te Utrecht (genie kazerne) voor 12 uur v. m. Hij wordt geoefend te Utrecht. Luurs, jannes, lichting 19Q9, als- voren; opkomst 30 Mei. Lute, JohannesHuijsman, Jozias, Johannes, Willem, beiden van de lichting 1908 en Landman, Joseph, Hubert van de lichting 1909, allen behoorende tot de 4e compagnie van liet regiment genietroepen. Dag en plaats van opkomst 11 juli vóór 12 uur v. m., legerplaats bij Zeist, al waar zij tevens geoefend worden. But, Willem, lichting 1908 van de lste compagnie pontonniers. Dag en plaats van opkomst 25 juli voor 12 uur v. m. pontonniers-kazerne Dor drecht. Hij wordt daar geoefend. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij zich in uniform gekleed en voorzien van de hun uit gereikte kleeding- en uitrustingstuk ken, wapenen en ledergoed en van iwn zakboekje, aanmelden op den hiervoren achter ieders naam aange geven daturn, uur en plaats. Het is wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten werkdag voor hun vertrek, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur, ter Gemeente-Secretarie aanmelden, voorzien van hun zak boekje met daarin gehechten verlof pas, tot het desgewenscht in ontvangst nemen van daggeld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoerbewijzen en passage- biljetten, een en ander voor zoover „Ik weet het. Maar wat beteeken- de die hevige schrik? En die on macht „Dat kwam door de vrees, dat mijnheer Dumat misschien in levens gevaar verkeert." „Maar men ontroert in zoo hevige mate alleen, als het personen betreft, die ons zeer ter harte gaan," zeide de Markies, terwij! hij Marie uitvorschend gadesloeg. Deze keek haar vader verlegen aan, maar zeide eindelijk „Als ge uit mijn gemoedsaandoe ningen gevolgtrekkingen kunt maken, dan weet ge misschien alles even goed als ik het zeggen kan. Ik heb nooit het voornemen gehad u te misleiden en wil dat nu ook niet doen." „Bedoelt ge daarmee, dat ge mijn heer Dumat bemint?" vroeg de markies in gespannen verwachting. „Ik bemin hem," antwoordde zij zacht, maar op vasten toon. „Ja, 'ge bemint hem", zei de mar kies met een schemering van hoop, „als een vriend niet waar Als ie mand, wien men dankbaarheid ver schuldigd is „Waarom niet nog anders vroeg Marie haastig. „Ais ge Eduard ken- det, zooals ik hem ken, zoudt ge achting hebben voor zijn edel en rechtschapen karakter. „Antwoord me bepaaldBemint ge den jongen Dumat zoozeer, dat ge zijn vrouw zoudt willen worden?" Marie aarzelde een oogenblik haar boezem hijgde en een traan blonk in haar oog. Doch stilzwij gend zag zij haar vader vastberaden aan en antwoordde bedaard „Ge hebt de waarheid gesproken. Ik bemin hem van ganscher harte niets zou mij gelukkiger kunnen maken, dan dat ik hem tot echtge noot kreeg. Zonder het te willen of te weten, ben ik hem gaan liefheb ben. Berisp mij er niet om vader als ge mij liefhebt en me gelukkig wilt maken, tracht dan niet deze liefde uit mijn hart te verbannen." De markies zag met gevouwen handen zijn kind aan. Zijn gelaat was bleek en had een smartelijke uitdrukking. Marie" sprak hij met bevende stem, „het ergste wat mij kon over komen, is nu gebeurd. Ais het mij aan de H. B. school. Hij heeft te vergeefs uitgezien of ook voor hem een nieuwe saiaris-regeling was ge maakt, daar toch zijn werkzaamheden door de uitbreiding der school niet onbelangrijk zullen toenemen. Hij is van oordeel, dat aan boven genoemde school met 1 September a. s. de werkzaamheden voor den concierge-amanuensis zeker niet min der zullen zijn dan die voor derge lijke titularissen aan een Rijks H. B. school met 3 jarigen cursus. Redenen waarom hij zich tot den raad wendt met het beleefd verzoek, zijn salaris aan een herziening te willen onderwerpen en in overeen stemming te willen brengen met die van concierge-amanuensis aan een R. H. B. school met 3-jarigen cursus, zoowel wat salaris betreft, als voor gemis van vrije woning, vuur en licht. Burg. en Weth. zullen te dezer zake ter gelegener tijd een voorstel doen. De Vereeniging van Nederlandsche Loodwittabrikanten, gevestigd te Rot terdam, geeft aan den gemeenteraad' in overweging, in verband met de mededeeling van den minister van landbouw, waarbij de regeering in uitzicht stelt, dat binnenkort ver schillende maatregelen zullen worden genomen om de arbeiders bij het verwerken en bereiden van loodwit de noodige bescherming te verleenen, deze maatregelen der regeering af te wachten en tot zoolang het gebruik van loodwit en zinkwit te laten, zooals het tot dusver is geweest. Dit adres werd voor kennisgeving aangenomen. De firma Rijswijk Co. te Zutfen verzoekt aan den raad het besluit te nemen, dat voor werken, uitge voerd onder beheer van of namens de gemeente uitsluitend Nederland sche cement zal worden verwerkt indien nl. de prijs en de kwaliteit daartoe geen beletsel blijkt te zijn. Dit besluit wordt voor notificatie aangenomen. Van D. Engels, vertegenwoordiger der Aachener en Münchener Brand verzekering-maatschappij, alhier, is een adres ingekomen waarin hij uit eenzet dat zijn maatschappij de minste inschrijfster >vas voor de verzekering der gemeentegebouwen en wel voor een totaal van f354,9072, hetwelk een bedrag aangeeft van f47,12, be neden de inschrijving der beide maat schappijen aan wie de verzekering is opgedragen. Adressant zet uitvoerig de redenen uiteen die hem nopen aan den raad te verzoeken het daarheen te willen leiden, dat aan hem alsnog het ver zekeren der gemeente-eigendommen wordt toegestaan. Hij wijst er 0. a. op dat hij zich door een engel uit den hemel gezegd was, zou ik het niet geloofd hebben," „Vader, hoe kunt ge het zoo ver schrikkelijk vinden, dat ik Eduard Du mat bemin Is dat dan iets zoo bui tengewoons? De liefde hangt immers niet van onzen wil af en is evenmin een zaak van opvoeding. Het is een gevoel, dat in ons ontwaakt, zonder dat wij het kunnen verklaren. Het toeval bracht mij met Eduard samen ik leerde hem achten om de goede hoedanigheden, die ik in zijn karakter opmerkte en toen kwam de liefde van zelf." De markies begreep dat zijn dochter de waarheid had gesproken maar hij bleef toch bij zijn besluit om zich tegen haar liefde te verzetten. Een straal van hoop verhelderde zijn gelaat, toen hij vroeg „Ge hebt toch niets van uw gevoel iaten blijken Het zou ook dwaas van mijnheer Dumat zijn, als hij toegaf aan zulk een dwaze liefde." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1