IHGEZONDEH buité Raad en bovendien nog directeur van een groote financieele onderneming. Vlissingen, 23 Maart. Door Burg. en Weth. is een voor stel aan den gemeenteraad gedaan tot wijziging van de Verordening op het pensionneeren van Gemeente- Ambtenaren. Aan dit voorstel ontleenen wij het volgende Reeds eerder werd door ons aan den raad een voors'el ingediend tot aan vulling en wijziging van art. 3 der verordening op het pensionneeren van gemeente-ambtenaren, waarvan de vaststelling echter werd aange houden teneinde gelegenheid te heb ben om met de colleges van regenten van het gast- en weeshuis overleg te kunnen plegen omtrent de rege ling der positie van den vader en de moeder van deze instellingen. Bedoeld overleg heeft inmiddels plaats gehad en Burg. en Weth. heb ben de door regenten gewenschte regeling met eene kleine uitbreiding overgenomen. Bij deze partieele herziening der verordening stellen Burg. en Weth. den raad tevens voor, eene wijziging te brengen in art. 5 der verordening, voor zoover betreft het bedrag, het welk bij de berekening van de jaar wedde van den deurwaarder voor de door hem genoten vervolgkosten in rekening wordt gebracht. Volgens het raadsbesluit van 23 Februari 1899, bedraagt dit f200, doch uit een bijgevoegd staatje blijkt, dat dit cijfer in de laatste jaren aanmer kelijk hooger is geweest en gestegen is tot f 473.95 in 1907, f 510.85 in 1908 en f 736.20 in 1909. Daar het gemiddelde over de laatste 10 jaren f 368.706 bedraagt, stellen Burg. en Weth. voor een afgerond cijfer van f 400 als grondslag te nemen. Burg. en Weth. hebben tcens overwogen of er aanleiding bestond om eene meer principieele herzie ning der verordening ter hand te nemen, waarop door enkele leden van den raad, nl. de heeren Vermaas en Auer is aangedrongen, liet komt B. en W. echter voor, dat het tijd stip om hiertoe over te gaan, thans niet gunstig is, hangende het onder zoek dat van Rijkswege wordt in gesteld naar de mogelijkheid van pensionneering der gemeente-ambte naren, hunne weduwen en weezen. Volgens mededeeling van den mi nister van financiën bij de behande ling van de Staatsbegrooting in de Eerste- en Tweede Kamer, kan het resultaat van dit onderzoek in den loop van dit jaar worden tegemoet gezien. Mocht dit ongunstig zijn, dan stel len Burg. en Weth. zich voor, nader te overwegen in hoeverre de gemeente uitbreiding kan geven aan de rege ling, neergelegd in de geldende ver ordening. In verband met de voorgestelde wijziging zal art. 3 der verordening tot't pensionneeren en op wachtgeld stellen der gemeente-ambtenaren en bedienden, als volgt worden gelezen Voor pensioen zullen alleen in aanmerking komen, die gemeente ambtenaren en bedienden, wier be trekking hun hoofdmiddel van bestaan uitmaakt. Als zoodanig zijn op d toogenblik aan te merken: lo.de secretaris der gemeente2o. de ambtenaren en be dienden ter secretarie, waaronder begrepen worden de deurwaarder en de knecht ten raadhuize3o. de ge meente-ontvanger 4o. de klerken bij den gemeente-ontvanger5o. de ar chivaris 6o. de controleurs der plaat selijke belastingen; 7o. de keurmees ter van slachtvee en vleesch8o. de commissaris van politie 9o. de inspecteur en de adjunct-inspecteurs van politie; lOo. de agenten van po litie llo. de plantsoenwachters 12o. de gemeente-bouwmeester; 13o. de gemeente-opzichters; 14o. de tuin man 15o. de grafdelvers; 16o. de vaste werklieden der gemeente 17o. de opzichter van den reinigingsdienst; 18o. de vaste werklieden van den reinigingsdienst19o. de gymnastiek- onderwijzer bij het lager onderwijs 20o. de teekenonderwijzer bij het lager onderwijs; 21o. de concierge-ama- nuensis aan de hoogere burgerschool; 22o. de gemeente-geneesheeren 23o. de keurmeester van visch 24o. de marktmeester; 25o. de klerk bij den gemeente-bouwmeester26o. de amb tenaar bij de comptabiliteit; 27o. de vader en moeder in het gasthuis; 28o. de vader en moeder in het bur ger weeshuis. De vader en moeder in het gast huis en die van het burger weeshuis dragen gezamenjijk in het pensioen bij naar een totaal inkomen van res pectievelijk f 1000 en van f 900. Bij ontslagname wegens 65jarigen leef tijd van een hunner of bij invaliditeit van een van beiden, worden zij te zamen gepensionneerd naar dit in komen van respectievelijk f 1000 en f 900 en wordt het bedrag van het pensioen bepaald op zooveel zestig ste deelen van dit inkomen als het getal dienstjaren bedraagt. Bij het overlijden van een van bei den, hetzij gedurende hun diensttijd of na het tijdstip hunner pension neering. wordt de overlevende gepen sionneerd resp. naar een inkomen van f 500 of f 450 en wordt het bedrag van het pensioen bepaald op zoovee! zestigste deelen van dit inkomen als het getal dienstjaren bedraagt. Bij de berekening der jaarw -dden van de in dit artikel genoemde amb tenaren, worden bovendien in reke ning gebracht de jaarwedden die zij mochten genieten voor het bekleeden van andere betrekkingen, he'.zij on middellijk, hetzij middellijk uit de gemeentekas bezoldigd. Met wijziging in zooverre van het bij raadsbesluit van 23 Februari 1899, ingevoegde 4e lid van art. 5 te be palen, dat het bedrag hetwelk bij de berekening van de jaarwedde van den deurwaarder voor de hem genoten vervolgkosten in rekening wordt ge bracht, bedraagt f 400, zulks ingaande 1 Januari 1910. Overgangsbepaling. De op 1 Januari 1910 in functie zijnde hoofd commies en commiezen bij de plaat selijke belastingen behouden, indien zij aan art. 12 dezer verordening blijven voldoen, de aanspraken die zij krachtens art. 3 oud, konden doen gelden. Door Burg. en Weth. is aan den ge meenteraad een rapport uitgebracht omtrent de verbetering van het ver keer over het zgn. Eiland. Reeds in de jaren 1904—'06 werd hieromtrent correspondentie gevoerd met den ingenieur van 's rijks water staat en vervolgens met den minister van waterstaat. De aanleg van een met steenslag verharden weg dwars over het Eiland kon toen door genoemden minister niet worden toegestaan omdat er on derhandelingen loopende waren om trent den verkoop van het Eiland. Daarop werd door Burg. en Weth. gevraagd om als tijdelijke voorziening in den onhoudbaren toestand een ver bindingsweg van koolasch te maken tusschen de (oost de Moorstraat en Kanaalstraat. Ook hiervoor kon geen vergunning worden verkregen. Nu tengevolge van den zwaren regenval der laatste maanden de toe stand waarin het Eiland verkeert we derom .veel te wenschen overlaat en het verkeer niet anders mogelijk is dan over het bestaande klinkerpad, dat echter van onvoldoende breedte is om daarover alle verkeer te doen plaats hebben, hebben Burg. en Weth. zich gewend tot den ingenieur van's rijks waterstaat, met verzoek om op kosten der gemeente (langs den klinkerweg eene verharding te mogen aanbrengen. Burg. en Weth. verzochten hier omtrent eene spoedige beslissing. De ingenieur maakte bezwaar daartoe machtiging te verleenen zonder ver gunning van den minister van water staat. Hierop hebben B. en W zich opnieuw tot genoemden minister ge wend, met verzoek om op rijksgrond langs de bestaande klinkerbestrating een verharding met steenslag te mogen aanbrengen over eene breedte van 3 M. Tevens drongen B. en W. aan op het nemen eener spoedige beslissing ten einde de bevolking van dat deel onzer gemeente te kunnen helpen en aan hare billijke klachten tegemoet te komen. Hierop wordt thans door B. en W. de beslissing van den minister tegemoet gezien. In het Concertgebouw van den heer Burgers wordtop den tweeden Paasch- dag eene buitengewone specialiteiten voorstelling gegeven, onder directie van den heer Van Golde uit Amster dam. Het gevarieerd programma verzekert de liefhebbers van dergelijke voorstellingen een aangenamen avond. Door den heer J. F. Hennequin, bestuurslid en voorzitter van het wa terschap der Sluis aan de Wielingen te Sluis, is te kennen gegeven, dat hij, met het oog op zijn hoogen ou derdom, bij zijn periodieke aftreding in Juli a.s. niet meer voor eene her benoeming in aanmerking wenscht te komen. Gedurende een halve eeuw heeft de heer Hennequin dit water schap gediend. Op den tweeden Paaschdag zal de Bondsdag vanwege den Bond van Christ. Jongelings-vereenigingen in Zeeland, te Goes worden gehouden. Men schrijft ons uit Ter Neuzen: Naar aanleiding van een protest van den heer Kerkhoven dat de heffing van het loon voor het ruimen van privaatputten de vorige week is vastgesteld na beraadslaging in be sloten zitting wat in strijd is met art. 44 der gemeentewet werd in de zitting van Dinsdag dat besluit der vorige week ingetrokken. Na breedvoerige bespreking werd die zelfde regeling opnieuw vastgesteld. In verband daarmede werd thans evenwel besloten de aflossing van de desbetreffende leening te bepalen op f 1200 per jaar, in plaats van f 250 zooals nu geschiedt. Het hoogste tarief is nu f 1,25 voor minvermo genden 75 cent, onvermogenden 30 cent, armlastigen gratis. Een voorstel om het voor alle ingezetenen gratis te doen, werd verworpen. Aan eene commissie uit den raad, waarvoor werden benoemd de heeren Lensen en Kerkhoven, met een lid uit het dag. bestuur als voorzitter, werd opgedragen te onderhandelen met de directie der electrische cen trale, of besparing op de straatver lichting mogelijk is. Men schrijft ons uit Hontenisse Dinsdagmiddag zijn door de ma rechaussee alhier aangehouden een man en vrouw afkomstig van Sel- zaete, die door middel van bedelen enz. den kost trachtten te verdienen. Daar beide nog wat met de justitie te vereffenen hadden zijn ze beiden, de vrouw te Kloosterzande en de man te Hulst dezen nacht in verze kerde bewaring gesteld om Woens dagmorgen per eerste gelegenheid voor den officier van justitie te Mid delburg te worden geleid. KERK- en SCHOOLMEUWS Geref. Kerk. Op het tweetal te Breda komt voor dr. A. Kuyper Jr. te Vlissingen. De geref. gemeenten te Zaamslag hebben besloten tot ineensmelting. Er worden ihans plannen gemaakt voor den bouw van een nieuwe kerk met 800 zitplaatsen. - Voor het machinisten examen, di ploma B, zijn gisteren te Utrecht geslaagd de heeren A. J. Withagen, H. Snoep en J. Dekker, deze laatste leerling van de De Ruyterschool al hier. Te 's-Gravenhage slaagden voor het stuurlieden-examen groote stoom vaart, voor eerste stuurman de heeren G. J. Jagtenberg, G. J. de Jonge en L. A. Mulder en voor derde stuurman de heer D. Lijzenaar. Rechtszaken. De rechtbank te Middelburg deed gisterenmiddag uitspraak in de des morgens behandelde zaken en ver oordeelde wegens diefstalJ. S., 56 jaar, leurder, te Arnemuiden, tot 3 maanden gevange nisstraf huisvredebreukP. M., 55 jaren, leurder, zonder bekende woonplaats, tot f 15 boete, subsidiair 15 dagen hechtenis vernieling: C. S., 22 jaar, varens gezel en A. L. 23 jaar, werkman, beiden wonende te Middelburg, de eerste tot f5 boete, subsidiair 3 da gen hechtenis, de tweede tot f 5 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis en eene week gevangenisstrafP. F. de S., 25 jaar, landbouwersknecht te Bier vliet tot f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis mishandelingH. de H., 23 jaar werkman te Kamperland, tot eene week gevangenisstraf; A. de H., 21 jaar, arbei'der te Kamperland tot 6 weken gevangenisstrafH. G. S., 24 jaar, werkman en E. F. G., 19 jaar, werkman, beiden te Vlissingen ieder tot f 7 boete, subsidiair 7 dagen hechtenis smokkelarijF. v. L.\ 56 jaar, koop man te St. Laurijns (België) gedeti neerd te Middelburg, tot 14 dagen ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en met bevel tot zijn in vrijheidstelling bedelarijJ. F. v. d. B., 40 jaar, zonder beroep en zonder vaste woon plaats, gedetineerd te Middelburg, tot 12 dagen hechtenis; vrijgesproken: A. v. 0„ 18 jaar, varensgezel te Vlissingen, beklaagd van mishandeling. De Centrale Raad van Beroep voor de ongevallen-verzekering te Utrecht deed gisteren uitspraak in het hooger beroep van de Rijksver zekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Middelburg, waarbij met vernietiging eener beslis sing van de Bank, aan H. de B., te Gent, ingaande 27 September 1909, voorloopig eene rente is toegekend van 35 pet. van zijn dagloon, ter zake van een ongeval, waardoor zijn rech terhand is verminkt. De Centrale Raad bevesiiöuc de uitspraak, behalve wat betreft de toegekende rente en stelde die vast op 241/s pet. van het dagloon. Verkoopingen en aanbestedingen. Aan het gebouw van het Provin ciaal bestuur te Middelburg, werd heden aanbesteed het afbreken en vernieuwen van een gedeelte be schoeiingsmuur in de haven te Bres- kens. Raming f 9300. Inschrijvers de heeren J. de Jonge, Middelburg, f 9687, A. du Burck, Breskens, f 9439, A. van Male, Schoondijke, f 9400, H. J. Keulemans, f 9355, A. Cambier Iz., Retranche- ment, f 9179, G. J. Balkenstein Jr., Neuzen, f 9145, R. Verschelling, Breskens, 8999, C. J. de Smit, Bres kens, f 8990, J. M. H. van de Sande, Breskens, f 8948, J. de Bourgraaf, Vlissingen, f 8880, H. H. Romijn, Middelburg, f 8500, P. Dekker, Veere, f 8288. De officier van justitie te Rot terdam looft f 5000 uit aan hem of hen, die ter beoordeeling van den officier van justitie zoodanige inlich tingen aan de justitie zal of zullen leiden tot de ontdekking van den dader of de daders van den diefstal van een trommel met effecten, in September 1909 gepleegd ten kan tore van de firma H. Kikkert te Vlaardinge.n, ten nadeele van me vrouw de weduwe Kikkert, geboren Ensing, en kinderen. Ontvreemd werd bij die gelegenheid ver boven de f 100,000 aan effecten. DevergiftigingteGes- tel.— Omtrent het geval met de zieke marechaussées wordt aan de ,,'s-H. Ct." gemeld, dat deze weer geheel hersteld zijn. Het onderzoek heeft uitgemaakt, dat niet de minste verdenkingen berusten op de hospita en haar man. Deze, die slachter is, laat trouwens geregeld zijn vee keuren door den keurmeester uit Eindhoven. De marechaussees hebben dan ook hun oude kosthuis weer opgezocht. De groote kluiskeur uit Lips' brandkastenfabriek te Dordrecht, be stemd voor de wereldtentoonstelling te Brussel, is gisternacht op den voor het vervoer daarheen bestemden spoor wagen gebracht. Nadat de 26,000 kilo zware deur Vrijdag uit de fabriek was gehaald, werd zij Zaterdag op een spe ciaal daarvoor vervaardigden vracht wagen gelegd, welke dien avond met behulp van takels tot den overweg bij den Spui weg was gehaald. Met het oog op het drukke verkeer is tot 12 uur, toen de laatste trein naar Rot terdam was gepasseerd, gewacht moe ten worden om het zware lichaam met behulp van kelderwinden op den spoorwagen te leggen. Deze wagen is de eenige, welke de S.S. voor het vervoer van zulke zware vrachten be schikbaar heeft. Hij zal deel uit maken van een trein van 12 wagens, welke de gansche inzending der firma Lips, tot een gewicht van 80,000 kilo, zal vervoeren. Van haar agent te H&vre ontving de directie van den Kon. West-In- dischen Maildienst gisteren bericht dat aan de Fransche kust een lijk is aangespoeld, dat herkend is als dat van een der mannen van de equipage der „Bulgarie", welk stoomschip on geveer ter zelfder tijd als de „Prins Willem II" moet vergaan zijn. Het dienstmeisje te Watergraafs meer, dat onlangs zoo voortvarend en beleidvol optrad bij hare buren aan den Breedenweg, waar het echt paar v. M. den verstikkingsdood in de badkamer nabij was door gebrek aan zuurstof, heeft van genoemd echt paar, uit dankbaarheid voor haar hulpbetoon, een gouden horloge met inscriptie ten geschenke ontvangen. Gisterenmorgen is te Oss een werkman bij het rangeeren van goe derenwagens tusschen de buffers be kneld geraakt. Zijn borstkast werd in gedrukt. In de Zuiderzee is bij Leek (N.-H.) een 30-jarige ongehuwde visscher uit een vlet gevallen en verdronken. Uit de rivier de Mark, bij Breda, is het lijk opgehaald van een man die ontvlucht was uit het Gasthuis aldaar. Te Zaandam is een vierjarig knaapje te water ge raakt en verdronken. In het zie kenhuis te Rotterdam is overleden een vrouw die sedert 8 Februari al daar werd verpleegd wegens ernstige brandwonden aan armen, hals en borst. De vrouw was met haarklee- ren in brand geraakt bij een kook- stel. Te Oudehaske (Fr.) is een driejarig knaapje verdronken. Een treinsmid te Dordrecht, die Don derdagmiddag bij het spoorwegstation aldaar, terwijl hij met een machi nist op de lijn stond te praten, door een van Rotterdam komenden trein werd aangereden en weggeslingerd, is in het ziekenhuis aldaar aan de gevolgen bezweken. In een grens plaatsje is de twaalfjarige zoon van een onderwijzer die met een land, bouwer op een wagen meereed, van den wagen gevallen. Een der wiele„ ging hem over de bort; de knaap was onmiddellijk dood. Jeugdige A v o n t u r iet, sters. Maandag tegen den avond vervoegden zich aan het brooddepo! van den heer H. v. G. aan de Spoor, laante Tilburg, 2 netjes gekleede meis jes om een paar broodjes te koopen Al pratende met den winkelier infor meerden zij of hij geen kamers te huur had, dat zij zich hier wilden vestigen. Op zijn vraag waar zij van- daan kwamen, hoe oud ze waren en hoe ze heetten, konden de meisjes geen ander antwoord geven, dan dat zij door een rijken heer werden op. gevoed, maar dezen nu ontloopen waren, en thans haar eigen kost wilden verdienen Deze antwoorden kwamen den win. keiier verdacht voordaarom verzocht hij de kinderen binnen te komen terwijl hij intusschen de politie liet waarschuwen. Deze nam een weinig later de meisjes mee naar het poli- tiebureau en stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat het waren de 12jarige G. P. en de 13jarige F, H, uit Deurne bij Antwerpen. Aldaar woonden ook hare ouders. Naar aanleiding van een straf, haar op school opgelegd, hadden zij Maan dagmorgen de school verlaten en aan het station een kaartje naar Tilburg genomen. Een dubbel stel kleeren hadden zij aangetrokken, terwijl nog andere voorwerpen in hare kleeren verborgen waren. Bovendien werd op haar nog bevonden een klein strijkijzertje, dat waarschijnlijk verklaarde, hoe zij hier te Tilburg aan den kost wilden komen, nl. door het oprichten van een strij- kerij. Terstond, nadat de politie de namen en de woonplaats bekend waren, te legrafeerde zij naar de ouders te Deurne, die hedenmorgen alhier ar riveerden om de twee avonturiersters in ontvangst te nemen en weer naar hare woonplaats terug te brengen, Hiervan waren wij hedenmorgen ge tuige, toen wij de beide kinderen, ieder een groot pak dragende, waarin vermoedelijk de voorwerpen die zij hadden meegenomen, naar het station zagen gaan, onmiddellijk gevolgd door de beide papa's die naar het ons voorkwam, nog al erg boos keken, zoodat hedenavond te thuiskomst dei ondeugende kleinen wel niet erg prettig zal zijn. („N. T. C."j - De „Nieuwe Gazet", van Ant werpen, schrijftMen zegtmaar men zegt het nog zeer stil, dat de koninklijke familie (van België) zal vergroot worden, en dat wij eerlang een prins'e of een prinsesje méér zullen hebben. Het nieuws, dat in het paleis van Brussel nog maar gefluis terd wordt, zal, zoo zegt een Brtts- selsch blad, op het einde der maand efficieel zijn. Na het verhoor der beklaagden in het proces-Tarnofska is dat van de getuigen begonnen. Veel belang rijke getuigen zijn nog niet gehoord: een bank-directeur die kwatn verkla ren dat de gravin veel geld bij hem had staan en weer weghaaldevoorls een hötel-kellner, die vertelde dat Tar- nofska en Priloekof samen in het hotel te Venetië waren geweest, terwijl Ka- marofski op een andere karner lo geerde. Perrier werd behandeld als een vriendin, niet als een kamer meisje. Een dokter had het verhaal van den moord uit Kamarofski's mond zelf vernomen. Er was weinig publiek- - Uit verschillende streken van Spanje komen berichten over zeer zwaar weder. Te Calatayad in Aragon zijn twee huizen tengevolge van een hevige orkaan ingestort en werden acht personen onder het puin be; dolven. Vijf hunner vonden daarbij den dood, terwijl de drie anderen zwaar gewond onder het puin van daan gehaald werden. Volgens berichten uit Oviedo, Leon en Vigo zijn in het Noordwesten van Spanje groote massa's sneeuw ge vallen. Op verschillende spoorweg- lijnen is het verkeer gestoord en d' treinen uit Madrid komen metgrooie vertraging aan. De correspondent van de „Frankfurter Zeitung" in Sydney waarschuwt voor landverhuizing naar Australië. De correspondent doe' het met vermelding van dezelfde waarschuwing, die een tijd gelede# de Deensche en de Zweedsche re* geering in de pers van hun land hebben geplaatst. Naar het schijn' deed de Zweedsche regeering dat of grond van een rapport van grant Morner, den Zweedschen consul|e Sydney. Dat werd in Australië be- kend en verschil den consul over aan.Ook hebben lische ministers het Gemeentebe landverhuizers el Maar een Sydnl Zweedschen conl aangevallen, mol nen, dat slechl immigranten ge-I andere landverhl lei bezwaren in Maar ook wie komt, moet niet weg geëffend w lië een voortre zegt de corresp ter Zeitung". D Sydney heeft troj slaggever geze boerenknecht, aj vriendelijke beha in Australië aan c wennen die hem Zelfs Engelse! De Australian m klachten der orj huizers rechtma beidersbond te en besluit den Z- Sydney gelijk daarin verder, duizenden Austi zijn werk te vin Hoe gij vergiftic kunt Wanneer ov zich in uw licl hoopen, zult gi dat iedere weers stel aandoet, ei tige, nevelige mc prikkelbaar gevo den dan stijf e krijgt waterzwei eu in de enkels, lendenen en zijt gevoel in uw i geus bij het o. krijgt gij ook stoo neerslag of gravi De verschijns dat nog erger zijn, want hoe niet wordt vermi vergiftigt het uw het overvloedig! de nieren wore gij lijden aan len ontsteking van steen, rheumatic en zullen uw ni nietigd worden gevend eiwit on: Foster's Ru staan de nieren bij in hun gro„ overvloedige urii en om het lich; de niergiften, d en vrouwen zwal maken. Wij waaischu en maken er op doos de handte rosters voorkom Rugpijn Nieren F Sen verkrijgbaar •r: Beniest, Lepe a'ng geschiedt v3n postwissel 'u voor de zes ENGELAND, geworden van A betreffende de b et Hooger- en eze moties, s 'n het Lagerl worden, zij "boud: „Dat bet Ï-Jco;

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2