lenaarstr. )S Hherzeil. SB ANK Woensdag Q23 Maart teizoen ïg eu Lijfrente, (Tarief XXIX). No. 69 1910. en ZEKLO0DSEN. dienstbode Iram Walcheren t tram dienst. Iligsche Havendienst Wester-Schelde. MNNENLANO. Feuilleton* Het Geheim van den Ouden Visscher. )STUUMS. 3ERPAKJES. (INGBROEKEN. ERBLOUSEN. 5E OVERHEMDEN HCHETTEN, EN en DASSEN. N. te ZESSTa f 2.700.000 86.000.000 979.000 28.852.000 26.000.000 48e Jaargang. 25 jarige vrouw, verzekert jaarlijksche termijnen van 3int zijn vrouw vó6r hem te Na zijn overlijden wordt in f 500.— per jaar uitbetaald rdt de uitkeering van f 500 ran haar dood verzorgd, zijn verzorging van weduwen 3iresdo tie-kantoor L. A. STOF- L. DOMMISSE, Qroeue- April eenc nette t. Jacobstraat 25. ngen (Station": 9.20 12.15, 8.15. Het vertrek van de Paal Krugerstraat en het ip. 5, 10 en 13 minuten later, elburg6.25, 9.23, 12.18, 8.18. kerke na?r Domburg: 6.45, 1.20, 6.— en 8.40. u g (near Vlissingen en Mid- 0, 10.40, 1.35, 4.15, 6.55 ekerke (naar Vlieaingen en 5.54, 8.30, 11.29, 2.24, 5.04, lissingen-Hiddelburs v.v. ingen 4 40j" 5.50t 7.55 1.45 12.30 1.15 2.— 2.45 5.5.50 6.55 7.50 8.50 Iken van de Remise, de van het Badhuis. ELBURG: 5.15f 6.25J 8-40 12.30 1.15 2.— 2.45 3.30 >0 6.55 7.50 8.50 9.40 10.25 liet verder dan tot de ere treinen gaan naar ingenv.m. 6.6.20, 6.45, .50, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, Nm. 12.—, 12.30,1.—, 1.30*, 3.25, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20 7.20, 7.40,8,20. Buitensluisvm. 6.10, 6.3' 1.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 11.50. N.m. 12.10, 12.45. 2.50*, 3.10*, 3.40,4.10,4.40, .25,6.50, 7.10,7.30,8.—,8.30, vaarten vaJlen desZondags uit. ober 1910. 10 a) b) 3,43 o) es 6,35 d) 12,35 a) 4,10 c) en 7,05 5 g) nm. 2,15 a) en 5,05 *2,10 a) b3,43 en 6.35 d) 5) minuten na het vertrek van ekenakerke n.Neuzen vm.8,50 naar Breskens, Borsseleeu oaar Breskens tea hoogste 15 minuten wachten. legd. akt' 145 -toher kan ie boot van WA0 Weekdagen van 16 April tot VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnsmsnts-Adoertentien op zeer uoordeeiige uooruiaarden pg" Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij wekelijlïsche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLSSSING= SCHE COURANT" K o s t e= loos tot 1 April. De neutraliteitsquaestie. Zondag werd in een zeer druk be zochte meeting door den bond van Nederl. onderwijzers, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam belegd, door verschillende sprekers de neu traliteit der openbare school bespro ken. De schouwburgzaal was te klein om al de opgekomenen te bevatten, r twee zijzalen werden in gebruik genomen en zeifs „Plancius" nog. Vertegenwoordigd warende hoofd besturen van 26 vakbonden, hoofd bestuur en partijbestuur van de so ciaal-democratische arbeiders-partij en de sociaal-democratische partij, de Kamerfractie der S. D. A. P., 28 be stuurdersbonden, 198 vakafdeelingen, met 376 afgevaardigden, één afdeeling van den Vrijz.-Democratischer. Bond, 105 afdeelingen van den bond van Ned. onderwijzers met 347 afgevaar- den, alle uit verschillende deelen des lands. Ten slotte werd in al de vergade ringen de volgende motie door den voorzitter voorgesteld „De vergadering, bijeengeroepen door het hoofdbestuur van den „bond van Nederlandsche onderwijzers" ge houden op Zondag 20 Maart 1910 in liet Paleis voor Volksvlijt te Amster dam, van oordeel, dat de openbare ere school toegankelijk moet zijn en blijven voor de kinderen van alle burgers, onverschillig welke gods dienstige of politieke overtuiging deze burgers zijn toegedaan, van oordeel dat daarom reeds de onderwijzer zich te onthouden heeft van iets te leeren te doen of toe te laten wat strijdig is met de godsdienstige of politieke begrippen van andersdenkenden, over wegende, dat deze onthouding ook in het direct belang is van het kind zelf, omdat het inprenten van derge lijke dogma's slechts schaden kan aan de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling, spreekt als haarmeening alt, dat het openbaar onderwijs neu traal behoort te zijn ten opzichte van godsdiensten politiek, en protesteert tevens ten ernstigste tegen elke aan randing van de vrijheid van den on derwijzer, om buiten de school voor zijn politieke en paedagogische in zichten propaganda te maken." Het „Hbl." zegt van deze neutrali- teitsmeeting dat het een sociaal-de- mocratische partijdag is geweest, een strikte bevestiging van de overtuiging Vrij bewerkt door M. J. Korving. —o 33.) „Komaan, zeg op, waarom zouden we je dan hebben moeten oppakken ïr°eg de kerel weder. „Welnu, houdt het er voor, dat 'K een deserteur ben en dat jelui eei1 goede belooning voor je vangst zu)'.. Krijgen," antwoordde Eduard s®jnbaar onverschillig. „Ah zoo," grijnsde de ander, „ik oemerk, dat je langzamerhand je Z'nnen weer bij elkaar krijgt." Onze held bespeurde, dat zijn wakers elkaar een eigenaardigen °i'k toewierpen, en hij was blijde, ™at hij zijn vermoeden omtrent den 'aat niet had uitgesproken. XIV. dag was nauwelijks aangebro- van het blad omtrent het ware ka rakter van de Ossendorpsche neutra liteit. Het reisplan in Europa van den oud- Uniepresident Roosevelt omvat ook een bezoek aan ons land. Hij vertrekt na een 8-daagsch verblijf aldaar 28 April uit Parijs, om na een kort oponthoud te Brussel zijn reis naar Nederland voort te zetien. Viiasingen, 22 Maart. Lager Onderwijs. Aan het verslag der plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs te Vlissingen over het jaar 1909, aan den gemeenteraad uitge bracht, is het volgende ontleend Op 1 September 1909 werden de lagere scholen bezocht door 3660 kinderen, van welke 2465 de open bare en 1195 de bijzondere scholen bezochten; op 1 September 1908 be droegen deze aantallen resp. 3714, 2496 en 1218. Voor de openbare scholen alzoo eene vermindering van 31 en voor de bijzondere scholen van 23 kinderen. Evenals in vorige jaren laten de schoolgebouwen, wat ruimte aangaat, veel te wenschen over. In schooi A werd in Augustus 1909 eene hulpklasse geplaatst, aangezien de toeloop van kinderen op die school meer en meer toeneemt. De 7e klasse dier school moest tijdelijk geplaatst worden in een der lokalen van het voormalige burger weeshuis en daar het te voorzien is, dat deze klasse-uitbreiding zal doorgaan in volgende jaren, doet zich de be hoefte aan een nieuwe school van het type A dringend gevoelen. De schoolruimte en localiteit van school C eischen eveneens eene dringende verbetering. Genoemde school heeft van de Burgeravond school twee bovenlokalen in gebruik op haar beurt heeft de Burgeravond school drie benedenlokalen van school C tot hare dispositie, terwijl 2 klas sen van schooi C, nl. 4b en 5b, ge vestigd zijn in 2 lokalen van school E. Op den duur is deze toestand natuurlijk onhoudbaar, eene verdee ling der school over 2 gebouwen kan nimmer ten goede komen aan de éénhoofdige leiding, voor derge lijke uitgebreide scholen van zoo groot belang. Na de verbouwing van school C bleken verlichting en ventilatie van enkele lokalen zeer veel te wenschen over te latenhoewel eenige verbe tering is aangebracht, blijft toch de toestand alleszins gebrekkig en mag een nieuw gebouw voor deze school geen overbodige weelde genoemd worden. School D werd in het afgeloopen ken of onder de dienstboden op het kasteel Fisselle werd het gerucht verspreid, dat Eduard Dumat werd vermist. Hij had den vorigen dag niet aan den gemeenschappelijken avondmaaltijd deelgenomendoch hierop had men minder gelet, om dat het wel meer gebeurd was, dat hij met zijn ouden vader, als deze hem bezocht, in een andere ka mer at. Maar reeds zeer vroeg, even na het opgaan der zon, was er een vrouw op het kasteel gekomen om naar den jonkman te vragen. Een der bedienden was naar zijn kamer gegaan om hem *e roepen hij was er niet en het bed was niet be slapen. Toen de vrouw dit vernam en haar tevens werd medegedeeld, dat Eduard den vorigen avond een wan deling was gaan doen, waarvan hij blijkbaar niet was teruggekeerd, ontroerde zij hevig. Zij verzocht den markies te mogen spreken, doch kreeg ten antwoord, dat hij nog niet was opgestaan. Pas was dit ant woord gegeven, of de markies ver scheen in de gang. jaar uitgebreid met 2 nieuwe lokalen, welke den 20sten September in ge bruik werden genomen. Deze nieuwe lokalen werden voorzien van banken van de H. B. S. overgenomen. Van den gemeente-bouwmeester ontvingen B. en W. in het afgeloopen jaar een rapport omtrent den slechten toestand van trap en bovenlokalen, zoowel wat bouw als ventilatie aan gaat, in de R. K. bewaarschool (Bel- lamypark.) Een nader onderzoek, door de commissie ingesteld, toonde aan dat deze toestand inderdaad te wenschen overlaat, doch dat alleen afdoende verbetering aan te brengen is, door aigeheele verbouwing dezer schooi. Door bijzondere omstandigheden is echter tot nu toe nog geen gevolg gegeven aan het verzoek om dezen toestand te verbeteren. In de R. K. Jongensschool (Gla- cisstraal) werden de oude banken vervangen door nieuwe van Ameri- kaansch systeem. Gedachtig aan het „frappez tou- jours", wijzen wij nogmaals op den gebrekkigen toestand der speelplaat sen van enkele scholen. Waar in den iaatsten tijd zoo zeer de aandacht gcyestigd wordt op flinke lichaamsbeweging voor óe jeugd en dientengevolge veel werk wordt gemaakt van ruime en doeltreffende speelplaatsen, daar moet hier (in dat opzicht niet verwend) niet zorg de hand worden gehouden aan de be staande speelplaatsen, om deze zoo goed mogelijk aan het doel te doen beantwoorden. De speelplaats van school E kan bogen op veel boomen en struikge was, doch op weinig ruimte voor spelende kinderen; in de bedompte gangen dier school kunnen de kinde ren toch moeilijk voldoende lichaams beweging en frissche iuchf vinden De in de laatste jaarverslagen ge noemde speelplaats van school B is nog steeds met hobbelige en puntige keien bestraat, lijdt aldoor nog aan verzakkingen, kortom, wacht nog steeds op verbetering. Van harte hopen wij, dat dit ver slag het laatste moge zijn, waarin deze klacht voorkomt. Moge zij ein delijk eens weerklank vinden in de ooren der bevoegde autoriteiten Hoewel in het vorige jaarverslag- de hoop werd uitgesproken, dat in 1909 het aantal schoolgebouwen mocht vermeerderd worden, vooral met eene school voor on- en minvermogenden en ééne voor zwakzinnige kinderen, zoo is deze wensch helaas niet ver vuld. Met genoegen valt evenwel tecon- stateeren, dat door het gemeentebe stuur ijverige pogingen in het werk worden gesteld om, zoo spoedig de omstandigheden zulks toelaten, aan „Markies De Fisselle," sprak de vrouw in hevigen angst, „waar is de jongeling, die den Iaatsten tijd op uw kasteel vertoefde „In zijn kamer, denk ik," antwoord de de markies, wien de verschijning en de spraak der vrouw zeer schenen te bevreemden. „Hij is den afgeloopen nacht niet hier geweest, heer markies. Heeft hij u ook gezegd, waar hij gister avond heen gegaan is „Neen," antwoordde de markies, die meer op de vrouw dan op haar woorden lette en haar niet geheel begrepen had, „Dan is hij overrompeld en op gelicht Herinnert gij u niets, dat ons op het spoor van de gruwel daad kan brengen." De vrouw sprak zoo gejaagd, dat de markies haar slechts gedeeltelijk had verslaan. Hij dacht een oogen- blik na en antwoordde toen „Als hij het voornemen heeft ge had eenigen tijd afwezig te blijven, zal hij het zeker aan mijn dochter gezegd hebben, want hij geeft haar onderricht in het teekenen. Volg mij naar haar studeerkamer, ik zal haar deze billijke eischen gevolg te geven en zal, misschien binnenkort reeds, tot den bouw eener nieuwe school aan de Van Dishoeckstraat worden overgegaan. Het plan zal dan zijn in het nieuwe gebouw school C te ves tigen, terwijl de tegenwoordige school C dan bestemd zal worden voor on- en minvermogenden. Met ingenomenheid is algemeen in deze stad het feit vernomen dat het departement „Vlissingen" der Maat schappij „Tot Nut van 't Algemeen" eene nieuwe, naar de eischen des tijds ingerichte en georganiseerde fröbelschool laat bouwen. Op het gebied van fröbelonderwijs liet de tegenwoordige bewaarschool van het Nut zeer veel te wenschen over; binnenkort mag echter onze gemeente, dank zij de moeite en zorgen van genoemd departement, bogen op eene doeltreffende fröbelschool. Deze nieuwe school komt te staan in de Paul Krugerstraat, hoek Hobeinstraat. Op het gebied van onderwijs werd, wal school E aangaat, in 1909 eene ingrijpende verandering aangebracht, door de reorganisatie dier school. Door de oprichting der H. B. S. bleek al spoedig dat eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs hier ter stede geen reden van bestaa» had vooral niet, nu het leerplan voor de 8ste en 9de klasse der school E, sommige vakken zelfs verder ging dan het leerplan voor de 1ste en 2de klasse der H. B. S. Deze school E, met 9 klassen, stond dus feitelijk gedeeltelijk naast de H. B. S., hetgeen niet in het be lang van laatstgenoemde inrichting kon geacht worden. Na ernstig be raad en met reden is dan ook in dien toestand verandering gebracht en werden de 8ste en 9de klassen dier school opgeheven,terwijl de 7de klasse gesplitst werd in 2 parallelkiassen. Zeer gewenscht zou het nu zijn, dat het leerplan der school E zoo danig gewijzigd werd, dat hel on derwijs in de klasse 7a voortaan ten doel heeft de leerlingen voor te be reiden voor het toelatingsexamen tot de H. B. S. of 't Gymnasium en in klasse 7b leerlingen opgenomen wor den, die geen examen voor de H. B. S. of het Gymnasium wenschen te doen, doch nog een jaar langer het lager onderwijs willen volgen. Wat verder het onderwijs op deze school aangaat, zoo moet vooral de aandacht gevestigd worden op de omstandigheid, dat reeds in de 4de klasse onderricht wordt gegeven in de Fransche taalhet is zeer te wenschen, dat ook daar verandering in komt en niet eerder aangevangen wordt met het onderwijs in die taal, voor de leerlingen de 5de klasse bereikt hebben. In school C werd in het afgeloopen dadelijk laten roepen." Marie was reeds een wandeling in den tuin gaan doen en terwijl de markies en de vrouw zich naar de studeerkamer begaven, ging een der dienstboden haar zoeken. Zoodra zij binnenkwam ontroerde zij bij het aanschouwen der zonderlinge vrouw. Haar edele gelaatstrekken, haar don kere oogen en zwart haar, haar fiere gestalte en daarbij die vreemde kieeding, dat alles verbaasde Mariezij zag de vrouw met de grootste verwondering aan. „Marie," vroeg de markies, heeft mijnheer Dumat ook gezegd, waarom hij het kasteel heeft verlaten He den stotterde Marie. „Neen, va der Hij is toch niet vertrokken „ja, gisterenavond heeft hij het kasteel verlaten en hij is niet terug gekeerd. Deze vrouw wenscht hem te spreken." „Gij P" vroeg Marie, zich tot de zonderlinge vrouw wendende. „Wenscht gij mijnheer Dumat te spreken „ja, mejuffrouw! En nu ik ver neem, dat hij niet hier is, vrees ik, dat hem iets kwaads is overkomen." jaar een begin gemaakt met afschaf fing der lei en wel voor de 6de klasse. Met genoegen hebben wij den heer Jurry tot dien stap zien over gaan en zouden het toejuichen, wan neer alle hoofden van scholen ook tot deze afschaffing overgingen. In andere steden is men tot dezen maatregel reeds lang overgegaan en dat hij sterk aanbeveling verdient blijkt uit het feit, dat, niettegenstaande de grootere financieele offers, aan directe aanschaffing van papier en schrijfboeken verbonden, het aantal scholen waar de lei geweerd wordt, aanzienlijk toeneemt. Zoowei uit een hygiënisch ais paedagogisch oogpunt beschouwd is het gebruik der lei te veroordeelen; de brochure van den heer Vreeke geeft daaromtrent voldoende ophel deringen. Van de hoofden der scholen C en D kwamen voorstellen in om van gemeentewege subsidie te verleenen voor de aanschaffing van leesboeken ten dienste eener bibliotheek voor de 6e en 7e klasse der schooi C, en tot oprichting eener bibliotheek voor hoofd en onderwijzend personeel aan school D. Na rijp beraad zijn, wegens de te groote financieele offers aan deze aanschaffing en oprichting verbonden, deze verzoeken niet ingewilligd. Door de oprichting eener hulpklasse aan school A zijn de administratieve werkzaamheden voor het hoofd aan zienlijk toegenomen met waardeering en genoegen moet er op gewezen worden dat de heer Landsman zich vrijwillig aangeboden heeft deze werkzaamheden belangeloos op zich te nemen, zoodoende geen moeite en tijd ontziende om het onderwijs in deze gemeente naar beste krachten te bevorderen. De toelating van leerlingen tot het le leerjaar van school D was, in verband met de verbouwing dier school, 20 September in plaats van 16 Augustus. Deze school telt nu 12 klassen overweging verdient het de over plaatsing van leerlingen uit hoofde van het te betalen schoolgeld te doen plaatshebben onmiddellijk voor de groote vacantie en eveneens vóór den aanvang der zomervacantie de ouders te waarschuwen. Voor een geregelden gang van het onderwijs, vooral, nu de uitbreiding der scholen steeds toeneemt, verdient het ten zeerste aanbeveling dat zoowel voor den onderwijzer in het teekenen als voor dien in de gymnastiek, eene vaste instructie wordt vastgesteld, zoodat in den vervolge hunne werk zaamheden volgens een vaste iijn af gebakend zijn. Van de R. K. Jongensschool stelden twee onderwijzers zich disponibel „Iets kwaads herhaalde Marie verbleekend. „Wie zou hem leed willen doen „Hij heeft vijanden, mejuffrouw, die niet zouden schromen hem het leven te benemen. Maar heeft hij u waarlijk niet gezegd, dat hij van plan was ergens heen te gaan?" „Neen," stamelde Marie. „En wanneer hebt ge hem het laatst gezien „Gisteren, een uur voor zonson dergang." „Hebt ge gezien, dat hij het kas teel verliet?" Marie was niet in staat te ant woorden. De vrees, die de vreemde vrouw voor Eduards lot toonde, had aanstekelijk op haar gewerkt. Zij slaakte een gil en zonk onmachtig op een stoel neer. De markies snelde toe, greep haar bij de hand en vroeg „Marie, wat overkomt u Hij stond als van den donder getroffen hij begreep, waar om zijn dochter zoo ontstelde, en dit deed hem verbleeken. Eensklaps was hem nu alles duidelijk. (Wordt vetvolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1