BUITE f 10.71 en de laagste f0.3lVsper hectare bedraagt. Dit is het derde stoomgemaal op het eiland Tolen. In de heden te Middelburg gehou den vergadering van de stoomtram Breskens—Maideghemwerdde balans en winst- en verliesrekening goedge- kenrd en het dividend bepaald op 81 '2 pet. betaalbaar na 1 April a. s. Met 49 stemmen van de 51 uitge brachte stemmen werd de heer H. S. Gratama te Oostburg als commissaris herkozen. Twee waren blanco. Machtiging werd verleend tot aan leg en exploitatie van de lijn Oost burg—Cadzand en voorziening in de eventueele geldbehoeften, die daaruit voortvloeit. Bij Kon. besluit is aan den heerj. de Vlieger, te Zonnemaire op verzoek eervol ontslag verleend als gezworene van den Zonnemairepolder. KERK» en SCHQOLNiEUWïf Ger. Kerken. Beroepen te Hendrik- Ido-Anrbacht ds. H. Meulink te Me- liskerke. Zending. Volgens betrouw bare opgaven staan in onzen tijd 5995 geordende zendelingen, 2956 leeken en 4397 ongehuwde zendingszusters of vrouwelijke zendelingen in dienst van de gezamenlijke heidenmissie. Bovendien wordt aan het zendings werk gearbeid door 98,955 inboor lingen,onder wie 5000 geordende gees telijken zijn. Er zijn 41,563 zending stations met 4,285,200 heiden-christe nen. In 28,164 scholen wordt aan 1,290,582 jongens en meisjes onder wijs gegeven. In 1909 hebben de gemeenten van inboorlingen tot dekking van de on kosten ruim f 12,000,000 bijeenge bracht. Staking te Beek en Donk. De „Ned. R. K. Metaal- bewerkersbond" deelt het volgende mede In den stand van dit conflict komt nog steeds geen verandering. De bemiddeling van den heer Adelmeijer, pastoor te Helmond, heeft nog geen resultaat gehad. Deze bemiddeling geschiedt op verzoek van den bis schop van 's-Hertogenbosch. De R.K. Metaalbewerkersbond is in zijn eischen zeer gematigd, doch de firma wil deze nog niet aanvaarden, zoodat de lange duur der staking het gevolg is van de houding der firma P. van Thiel Zonen. Van een te gemoetkomende houding der firma is tot nu toe absoluut geen sprake. De R. K. Metaalbewerkersbond blijft vasthouden aan zijn eisch, dat alle stakers tegelijk den arbeid zul len hervatten, wijl hij van rneening is, dat de firma daarvoor ruimschoots werk heeft, wanneer de tijdens de staking aangenomen onderkruipers worden ontslagen. Ook blijft de organisatie haar eisch van een collectief contract handhaven, wijl zij dat den meest zekeren weg acht voor een eerlijken, duurzamen vrede. Als eigenaardigheid, welke zich bij een staking kan voordoen, valt te vermelden, dat deze week 's morgens vier onderkruipers uit Boekei aan kwamen, die in het bezit waren van eigengemaakte bewijzen van goed gedrag. Zij leverden deze papieren op het kantoor in en gingen maar vast in de fabriek, in het vertrouwen, dat zij zouden aangenomen worden. Twee hunner hadden reeds de vorige week één uur gewerkt, doch moesten toen eerst zorgen voor goede pa pieren. Toen zij nu eigengemaakte papieren bij zich hadden, wilde de firma hen ook nu niet aannemen. De onder kruipers, eenmaal in de fabriek, ver kozen er evenwel niet uit te gaan, zoodat ten slotte de marechaussée moest komen, om de onderkruipers uit de fabriek te zetten. Deze volijverige werkers waren echter van oordeel, dat de thans wer kenden hen bij de firma hadden zwart gemaakt, zoodat zij dezen een gevoe lige afrekening beloofden. 's Avonds hadden de marechaussées drukken dienst, om de onderkruipers tegen onderkruipers te beschermen. De onderkruipers maken het de firma lastiger dan de stakers. Deze laatsten houden zich uiterst kalm en bedaard, en zijn vol goeden moed op een gunstigen afloop van het conflict. Naar het huis van bewaring te Rotterdam werd gisterenmorgen over gebracht zekere v. Z., 48 jaren oud, verdacht van het plegen van onzede lijke handelingen met een 6 jarig meisje. Donderdagavond is weder een verpleegde van het Rijks-Krankzinni gengesticht te Medemblik ontvlucht. De verpleegde is een Franschman hij is zeer geoefend in alle takken van sport. Alle pogingen om den vluchteling te achterhalen, bleven vruchteloos. De21jarige V., die in den avond van 19 Januari op het Museumterrein bij de Brandweerkazerne te Amster dam zijn meisje doodschoot en daarna zich zelf verwondde, is uit het Wil- hehnina-gasthuis, waar hij tot nu toe verpleegd werd, geheel hersteld, ont slagen en overgebracht naar het huis van bewaring. Donderdagavond zag de kor poraal van de wacht van het 7e reg.inf. aan de kazerne „Oranje-Nassau" te Amsterdam dat een burger met een groot pak onder de arm haastig de kazerne verliet. Dit niet vertrouwende liep hij hem na, doch kon hem niet inhalen en raakte zijn spoor bijster. Aangezien de weggeloopene door den korporaal herkend was als een ge wezen militair van het 7e regiment infanterie, is hij met behulp van een rechercheur erin geslaagd diens wo ning te vinden, alwaar bij onderzoek bleek, dat de aangehoudene in het bezit was van twee militaire dekens en een laken. Een paar dagen te voren waren opeen der compagieën dekens en lakens ontvreemd, welke, zooals hij bekende, ook door hem waren gestolen en beleend. Gistermorgen geraakte ten huize van een meubelmaker aan de Só- phiakade te Rotterdam, tweede étage, een petroleum toestel in brand. De vrouw des huizes die alleen thuis was, wilde het naar buiten dragen doch geraakte zelf in brand. In haar angst sprong zij toen twee verdiepin gen hoog in den tuin van de buren. Zij had brandwonden bekomen aan beide armen en handen en ten ge volge van den val kwetsuren aan hoofd en beide beenen. In deernis- waardigen toestand werd zij naar het Franciscus-gasthuis vervoerd. Het meisje, dat eergistermorgen in een woning in de Bloemstraat te Amster dam ernstige brandwonden kreeg, is des avonds in het Binnen-Gasthuis overleden, evenals de houtwerker, die Donderdag tusschen de buffers aan hef station te Zaandam bekneld raakte. Gisternacht is per rijtuig naar het ziekenhuis te Utrecht ver voerd de 16 jarige zoon van een landbouwer te Stolwijk, die zoo on voorzichtig geweest was een pa troon uit een geladen geweer met zijn mes te willen verwijderen. Het schot ging af, en de jongen kreeg de lading hagel grootendeels in 't gezicht. Naar het oordeel van den geneesheer is het eene oog ge heel verloren, terwijl aan het be houd van het andere ernstig wordt getwijfeld. Een landbouwer te Barneveld, is aan bloedvergiftiging overleden. De vorige week had hij een aan besmettelijke ziekte ge storven rund van de huid ontdaan, terwijl hij een wondje aan een zijner handen had. Weldra zwollen nu hand en arm zoodanig op, dat 'n ingeroepen geneeskundige inzag, dat hier geen hulp meer kon baten. Als „historisch" vertelt Jan Mops in de „Noordbr." Het was op een plaatsje in onze provincie, waar door een rijken boerenzoon bij het omspitten van een stuk land, hetwelk reeds jaren onbebouwd had gelegen, een mooie oude kan of urn werd gevonden. De huisgenooten, neen dra het gehsele dorp, was het er over eens, dat deze urn zeer oud en veel geld waard zou zijn. Wie zou echter den juisten ouderdom en de waarde kunnen schatten. Spoedig was het besluit ge- genomen. Men had toch in het dorp een klooster, waar Fransche paters gevestigd waren. Deze paters waren in het bezit van nog meer oude voorwerpen en zouden deze urn voor een grooten prijs in hun bezit willen hebben. Onze boerenzoon belde aan de kloosterpoort aan en vroeg aan den portier-broeder „wel broeder, wat zou deze kan wel waard zijn", en reikte ze meteen aan hem over. De broeder, die geen woord Hollandsch verstond, begaf zich met de urn de kloostergangen door en komt na eenige oogenblikken terug met de urn, gevuld met.soep, reikte deze onzen boerenzoon over met de woorden „Bon appétit" en onze boerenzoon af met een gevulde kan met soep. Men begrijpt dat er in het ouder lijke huis, neen in het geheele dorp, hartelijk is gelachen en dat de urn, gevonden op het land, een schoone plaats heeft gekregen in de keuken van onze rijke boerenfamilie. Te Woudriehem heeft men in het Kraaieveldsche bosch een wolf ontdektmen vermoedt, dat er zelfs twee zich daar ophouden. Men is bevreesd voor die dieren, vooral met het oog op de schapen en lammeren in 't veld. Er is reeds jacht gemaakt op den wolf, doch zonder gewenscht gevolg. Uit de collectie van den han delaar Hagenbeek te Hamburg is namens Z. K. H. den Prins der Ne derlanden een fraai edelhert aange kocht en naar Apeldoorn vervoerd, om in de omgeving van het Loo in de Hoog-Soerensche bosschen in in vrijheid te worden gesteld. Branden. Te Nes (N.-H.) is een woning door brand vernield. Woensdagmiddag is een wind- korenmolen met woonhuis en berg- schuur te Oene geheel afgebrand. Als oorzaak noemt men een gebrek aan den pefroleummotor, welke onder den molen lag. De gebouwen waren laag verzekerd, evenals het koren in den molen. De inboedel en 't vee hetwelk grootendeels gered werd, was niet geassureerd. Te Eist (gem. Rhe- nen) is een woning door twee ge zinnen bewoond, afgebrand. Door het omvallen van eer. petroleumstel ontstond brand in een woning in de gemeente Sloten. Het pand ging in vlammen op. Te Blijham is gis teravond een boerderij geheel afge brand. Mede verbrandde drie paarden en een koe. De brand ontstond in de schuur door onbekende oorzaak. Ge moedel ij ke recht spraak. Plaats van handeli ng Kantongerecht Hoogeveen. Dag en datum onverschillig. Personen. De weledelachtb. heer kantonrechter, mr. W. B. Getuigen brandmeesters de heeren A. en G. Beklaagden N., F. en P., brandweermannen beschuldigd van wegblijven bij de inspectie der brand- bluschmiddelen. De eerstgenoemde beklaagde was wel, de twee laatst genoemden waren niet verschenen. Brandmeester G. verklaart dat de beklaagden niet tegenwoordig waren bij de inspectie. Brandmeester A. legt dezelfde verklaring af, nl. dat de beklaagden bij het gehouden appèl vóór en het appél na de oefe- nfng niet aanwezig waren. Op een vraag van den kantonrechter of be klaagden tusschentijds aanwezig zijn geweest, antwoordde brandmeester A. dat hij ze niet had gezien, dus, dit wist hij niet. KantonrechterZoo'n getuigenis is vèn nul en geener waarde. Eisch van den ambtenaar O.M.veroordeeling van den beklaagde, die ter terecht zitting aanwezig is en bekend heeft, tot f 5 boete, subs, hechtenis, en vrij spraak voor de beide andere beklaag den, die niet aanwezig zijn. Het verhoor van den kantonrechter en de verklaring van beklaagde Nolde, ging volgens het verslag in de „Mepp. Ct." als volgt Kantonrechter: „Waorumme waar ie niet bij 't probeeren van de spuite?" Beklaagde „Ik wus er niks van, meneer." Kantonrechter„Lès ie dan de kraante niet Beklaagde,,'k Hebt niet e ziene, meneer." Kantonrechter: „Zoo, as 't dan now ies weer in de kraante stiet dan mu'j 't oen kiender maor met inkt zwart laoten maoken, dan ku'j teminsen heelemaole niet meer zien." Beklaagde, erg zenuwachtig, haalde een verfrommeld briefje uit zijn vest zak te voorschijn en wil dit den kantonrechter ter lezing overhandi gen. Kantonrechter t „Wat muk daor- mee Beklaagde„As meneer dat even lezen wil Kantonrechter „Denk ie dak oen knecht bin of die van oen baas Dat zal oen baos wel e schreven hebben, is 't niet?" Beklaagde bevestigt staam'lend het vermoeden van den kantonrechter. Kantonrechter„No'w Nolde, ie hebt heurd dat de ambtenaar wil heb ben da'k oe veroordeelen mut veur vief gulden en 'd aanderen vri'j spre ker nou wik oe nog wel een goeie raod geeven en wel, as 't oe now ies weer óver komp dan zulk een baos maor niet weer as advocaot neemen en maor stille 't huus blieven, dan wor ie misschien laoter ook vri'jesproken." In de Belgische gemeente Ste- kene had zekere E., werkman, oud 25 jaren, Dinsdag verschillende her bergen bezocht. In dronkemanswaan zin wilde hij zich van bet leven be- rooven en legde zich 's avonds op de rails van de spoorlijn. De trein reed over zijne beide armen. De on gelukkige werd hevig bloedende op genomen. Door drie geneesheeren werden zijn twee armen afgezet. Te München is veel opzien en groote ongerustheid gewekt door een brief, dien een dweepzieke vijand van automobielen aan het politiebestuur heeft geschreven. De onbekende schrijver deelt in dien brief mede, dat hij met opzet het automobiel-ongeluk heeft veroorzaakt, waardoor onlangs de Argentijnsche consul Geiger om het leven kwam en drie anderen gewond werden. Hij wilde den dood wreken van een zijner kinderen dat onlangs door een auto mobiel is overreden. Hij had, zoo schrijft hij, uit wanhoop zelfmoord willen plegenmaar hij werd door een hemelsche verschijning in den slaap,van dat plan afgebracht en aan gespoord, de automobielrijders te ver delgen. Dat zal hij nu ook doen, zoo veel in zijn vermogen is, zegt hij. Er is een onderzoek ingesteld, maar tot dusverre werd de briefschrijver nog niet ontdekt, Volgens de „Daily Mail" heeft Jules Baillaud, de directeur van de sterrenwacht teParijs, bekend gemaakt, dat door hem een nieuwe ster is ont dekt, welke hij voor een kleine planeet houdt. De ster kan beter door pl'.oto- graphie in beeld worden gebracht dan door den kijker waargenomen. Zij is wel een „kleine" ster te noemen, want alleen door zeer sterke kijkers beke ken, wordt zij zichtbaar. Groote brand te Ems. In de badplaats Ems heeft een hevige brand gewoed, die ontstond in het achterhuis van het hotel Kai- serhof, waar in ledige logeerkamers meubelen waren opgeborgen, die door nog onbekende oorzaak in brand geraakt waren. Achterhuis en zijgebouw \an het hotel brandden geheel af. Het vuur sloeg over naar het Kur Theater, ofschoon dit door een brandmuur van het hotel was gescheiden. De schouwburgzaal is geheel uitgebrand. De centenaars- zware gaskroon stortte met donde rend geraas van het plafond. Alleen het tooneeldecor, met brandvrije verf geschilderd, hield tegen het vuur stand. De schouwburg was in 1897 gebouwd, zeer smaakvol ingericht en bood plaats voor 500 toeschou wers. De stedelijke brandweer en die van de lood-en zilverwerken hebben zich kranig geweerd en ver dere uitbreiding van den brand voor komen. De suffragettes. Don derdag hebben de Londensche suf fragettes weder van zich doen spre ken, zij 't door een vreedzame be tooging. Verkleed als brandweer mannen trokken 6 van haar met een brandweerspuit van het nieuwste model, bespannen met twee paarden, in galop door West End. Een van haar belde voortdurend. Achter haar aan gingen een vijftigtal suffragettes met reusachtige gekleurde parapluies, waarop men kon lezen dat een mee ting zou plaats hebben in Albert Hall. In het bosch van ViJs, op de grenzen van Tyrol, hebben jonge lieden, die er in gelukt waren een tot nog toe als ontoegankelijk bekend staande rots te klimmen, in eene spleet een oud arendsnest gevonden. In het nest lagen een geraamte van eenen arend en menschenbeenderen, afkomstig van een kind. Een tiental jaren geleden is uit het dorp Schoenbichl een kind verdwenen en men heeft toen beweerd dat het door een arend ontvoerd was. Kort daarna had een jager op een arend geschoten, nabij Vils en hij beweerde hem ook getroffen te hebben. Geen twijfel of 't was de kinderroover. Ik ben Commissaris van p o i i t i e. 't Was een deftig heer, die te Rome in een hotel bin nenkwam, waar de gasten aan 't spe len waren, tegen 't verbod der wet in. Kalm maakte de „commissaris" zich meester van eenige duizenden guldens, die op tafel lagen. Voor den rechter zouden die als overtuigingsbewijzen dienen kunnen. Tot de verschrikte spelers zeide hij vervolgens„Eigenlijk moest ik u arresteeren, maar daar ge menschen van fatsoenlijken huize zijt, vertrouw ik dat gij u ter beschikking der jus titie zult stellen." De gewaande com missaris, die niets anders dan een slimmen oplichter was, verwijderde zich vervolgens op zijn gemak en van het geld heeft men niets meer ver nomen. In den ouderdom van 88 jaar is te Londen de wereldberoemde biljart speler Jack Carr overleden. Hij stierf als rijk man, maar had zijn vermogen niet slechts aan zijn fabelachtig spel te danken, doch eveneens aan den verkoop van door hem uitgevonden pillen, die hij op handige wijze aan den man wist te brengen. Deze pillen zouden de eigenschap bezitten om bij allen, die ze na be hoorlijke betaling inslikten, dezelfde vastheid van hand en zekerheid van blik te doen ontstaan, welke den meester kenmerkten, die zijn succes ook aan 't gebruik van dit wonder, middel toeschreef. De pillen hadden onmiddellijk een kolossalen aftrek, zooals men dat te. genwoordig nog bij vele geheimmid- 'delen ziet, en in korten tijd waren tr voor meerdere honderdduizenden gni. dens van verkocht, waardoor jack Carr van alle zorgen werd ontheven, De beloofde gevolgen bleven echter uit, in elk geval heeft geen der koo- pers door de pillen 't meesterschap op 't biljart verworven. Het merk waardige daarbij is, dat onder de vele koopers niet een enkele is geweest, die den vermaarden biljartheid wegens zijn fameuse pillen lastig heeft gevallen. Sedert ongeveer 20 jaar had Jack Carr de queue terzijde gelegd. Hij was het, die den „grooten Roberts" overwon en een nieuw record maakte, want hij speelde 43 uren achter elkaar! zonder ophouden, tot Roberts, geheel uitgeput, den strijd moest opgeven, Met dit record laat Carr den Franschen meester op 't biljard Vignaud ver ach ter zich. Deze speelde 24 uren aan één stuk en maakte daarbij 3238 pun ten, terwijl zijn tegenpartij O'Sullivan in denzelfden tijd 3196 punten mar keerde. in deze gedenkwaardige partij heeft Vignaud niet minder dan 25 K.M. en 350 M. afgelegd, alleen door 't loopen rond het biljart gedurende het spel. De zedenpolitie teBor- d e a u x. Een merkwaardig con flict tusschen het parket van'Bordeaux en zijn burgemeester. Een agent der zedenpolitie nam een vrouw in hech tenis omdat zij op het trottoir een meneer had aangesproken. Laatstge noemde was toevallig een bekend advocaat, die een hevig tegenstander is van de ruime bevoegdheden aan de zedenpolitie verleend. Hij diende bij den officier van justitie zijn be klag in en had het succes, dat de burgemeester werd uitgenoodigd, de vrouw terstond ir. vrijheid stellen, De burgemeester weigerde evenwel en betoogde, dat hij te zorgen had, dat de burgers op straat niet werden lastig gevallen en dat het van ouds her gebruikelijk was, twijfelachtige dames nu en dan 24 uren lang in de doos te stoppen. De officier van justitie antwoordde geprikkeld en de briefwisseling werd ten slotte zoo vinnig, datJWoensdag- avond de officier den burgemeester formeel last gaf, niet slechts de juffer in quaestie te ontslaan,maar alle vrou wen die zich in hechtenis bevonden op vrije voeten te stellen. De burge meester kon niet weigeren, daar de officier formeel in zijn recht was, maar hij wilde het niet voor zijn verantwoording nemen, dat het kwaad zegevierde. Hij zond daarom den officier de sleutels der politiegevangenis en liet hem weten, dat hij daarmede doen mocht wat hij wilde. Een uur later verscheen een commissaris in het gemeentehuis met het bevel, de cellen te openen. De dames, die zich in de bescher ming der overheid verheugden, had den zich de vacantiedag te nutte gemaakt en waren vroeg naar bed gegaan. Haar rust duurde maar kort; zij moesten zich aankleeden en nu trok er uit de gevangenis een optocht zooals Bordeaux nog niet gezien had Of de bevrijden den officier van justitie een adres van dank zonden,, meldt de geschiedenis niet. De bur gemeester deelde het geval mede aan den gemeenteraad en gaf bevel, dat de zedenpolitie voorloopig haar werkzaamheden geheel zou staken Hoe men goedkoop mil- lionnair kan worden.—'11 een Berlijnsch blad vond men onlangs dit mogelijk vraagstuk op de aller eenvoudigste wijze door een zijner lezers opgelost. Noodig is slecMi een bedrijfskapitaal van twee pfennl- gen. Voor die twee penningen ka» men in den taartjeswinkel van Gum- pert in de Königstrasse een briefkaart koopen. Deze kaart is van een inge' drukten vijfpenningpostzegel voorzie» en men krijgt haar zoo goedksoj omdat eenige winkeliers er een ad vertentie op hebben geplaatst waar mee zij hopen nieuwe klanten trekken, om er aldus de kosten dubbe en dwars uit te halen. Deze kaa' beschrijft men, zendt ze niet af, ma» gaat naar de post en ruilt ze oin Men krijgt dus voor een kaart die penningen heeft gekost 4 penning6 vergoed.Voor die 4 penningen koof men bij Gumpert 2 kaarten met gedrukten postzegel. Daarmede do men als met de eerste kaart en W dan 8 penningen.Voor die 8 penning6 koopt men hij Gumpert 4 kan»1 met ingedrukten 5 penningpostzoge waarvoor men weldr handen heeft. Op c handelende, kan iede dat hij, wanneer hij bij Gumpert kaarten J de post omgewi een vermogen van beschikt. Cook. Na| mededeelt, dreigt ii niet onvermakelijk g nert zich dat Cook i loof vond voor zijil hij met het eereburg I werd begiftigd. Dal bruikelijke plechtig! I staande in de aanbiiS sleutels en een geel honde. Een en andg eulden gekost, welk betaald is. Het ste met deze zaak w want het vindt het, z00 over Cook aail komen, wel wat all lastingbetaler voor 1 opkomen. En de levl tels zoowel als de I voerder der oorkon I toekomende beloorj De vraag is nu, moeten betalen. Handen Wasch uw handen van een entrefilet Want wij hebben al Zoowel de blanke teere handjes der George Ohnet al onze beste vriende nissen, van onzel vuil. Treurig, maar I handen brengen mee. Want zij if' voor veie ziekte voornamelijk voord Men heeft herha teerd, zegt profess dat keukenmeider handen voedingsmi oorzaak zijn gewe van febris typhoid" namelijk de vuile- vertegenwoordiget betrekking hebbe delen, vergemakki ging van bacillen..' kellners en melkc onbewust typhus de voedingsiniddt geschikten bode deze kiemen gaa Moraal Wasct ten wij hen, die bereiding van on:M steeds voorhoud» te houden door I Onze gezondheid» ENGELAND. Britsche Hooge moties van Lord ging der samens in behandeling natuurlijk nog ook aangenomen inderdaad lang n zijn verschillende breken met het en die het Huis nu bestaat de t stelling achten, kan. Intusschen za niet lang laten stel tot hervorrr huis. De „Time punten aan, d door de regee zullen worden geheel overeen! «Daily Chronic De regeering wenschen, beste 'eden. Met opz 'eden zijn, ten conflect tussc 'e zamen ven eele meerderh gemakkelijk te de wijze van regeering nog ™en, maar he dat de helft de andere helt kozen. Voorts wezen: Peers van het Lagerb achter den Personen die tllduu het lan "ebben bewez Hoe de cc conservatieve er regeering H a,re°, maar dat zijn j geeft, want """ster Gazett 26 "'et tegen DUITSCHL/

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 6