Tweede Had. slpapisr en lala ïijdgesst Polissen. «etewj Entis. tijdgeest Loten Maandag 21 Maart, H C. KROON. J—Imerska Lijn, i. ill, Directeur. lilder. - Grossier. Amerika, Canada No. 67. 1910. ekende beveelt zich be- >r het leveren van Koude p Schotels, Garnalen hcroquetten, enz. Aanbevelend, snig moot rwe collectie lkaarten op zicht. Aanbevelend. Per maand f 1.—, rie achtereenvolgen- ien precies dezelfde kan- 10 Staatslot. Klassikaal f 0,60, .50. Klassikaal fO.30. jegel kosten fO.10. iaar te Rotterdam aan het >or der N. V. „DE TljD- 'ijnstraat 16 enteVlissingen DEBT, Hieuwendijk 34. tiiiiu Machinaal yebrclen e Pecco Thee, 14 en 12 ct. per ons. zwaar en waterhoudend, Aanbevelend, THEER, Walstraat 19/21. Rotterdam, passage naar e men zich te vervoe* hunne vertegenwcof ,iier ter stede 0® Jonge Co. 48e Jaargang. VLISSING5CHE COURANT. Prijs per drie maanden ƒ1,30. Franco per post ƒ1,50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0,40, Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en reestdagen, TELEFOONNUMMER 10. j Abonnements-ftduertentiën op zeer uoordseligs uooriuaardert l/gn?öSg Biorieraiarid, De zaak Kuyper—van Heeckeren. Aan de „N. Arnh. Ct." werd van volkomen betrouwbare zijde mede gedeeld 0 De lieer v. Heeckeren heeft, alvo rens zijn nota te verzenden, aan dr. Kuyper medegedeeld, genoodzaakt te zijn diens naam te noemen. Hij wenschte daarbij te vernemen of daartegen zijnerzijds geen bezwaar bestond en verzocht per draad ant woord. Inderdaad ontving hij telegraphisch bericht, dat dr. Kuyper vooraf den letterlijken inhoud der nota verlangde te kennen. Dit lelegram was van den 14den Februari en mr. v. Heeckeren nam dc noodige maatregelen om aan het in het telegram uitgedrukte verlan gen te voldoen. Doch groot waren zijn verbazing en verontwaardiging, toen in het no. van de „Standaard" van Maandag 14 Februari de bekende driestar verscheen, waarin werd ver klaard dat „al wat dienaangaande (betreffende een brief van den Duit- schen Keizer) was rondgebazuind, rustle op pure verzinning." Deze logenstraffing van den in houd zijner nota, terwijl daarover nog van gedachten gewisseld werd, dus voor deze nog was verzonden, deed den heer v. Heeckeren besluiten haar onverwijld af te zenden en open baar te maken." De „N. Arnh. Ct." voegt hieraan toeEen van tweeën is waar öf dr. Kuyper heeft het Duitsche ge zantschap, den minister en de redactie van de „Ned." onjuist ingelicht 61 mr. baron Van Heeckeren van Keil is een volkomen onbetrouwbaar, niet ernstig te nemen man. Het is thans aan den heer Van Heeckeren, om zonder consideratie voor den persoon van dr. Kuyper, feiten, data, namen te noemen, waar uit onomstootelijk de juistheid zijner bewering blijkt of een politieke en maatschappelijke harakiri op zich toe ie passen. De „Standaard" licht thans, onder het opschrift „Blaam" een tipje van den sluier op Ten onrechte wordt het voorgesteld als bedoelde onze driestar spanning, op den heer Van Heeckeren de blaam te leggen, dat zijn beweren louter verzinsel zou zijn. Daarvan staat, in vat we schreven, geen woord. Er staat all een in wit hem niet kan verzekerd zijn. Het dilemma, waarvan roen bij deze averechtscbe voorstel- 'jng uitging, zondigde tegen de stel lige eischen der logica. De eenige grief, die onze driestar te berde bracht, is dat de heer Van Heeckeren, indien zijn voorstelling luist is, alsdan een hem toevertrouwd geheim heeft geschonden. Een Kamer lid mag aan zijn Kamerlidmaatschap «ooit het recht ontieenen, om wat "em in een vroegere betrekking, in vanzelf sprekend geheim is toe vertrouwd, als Kamerlid in het pu- Jliek uil te dragen. Nog pas heeft de Tweede Kamer in soortgelijk geval Hch ten duidelijkste uitgesproken. Over het positieve in deze zaak ®ochten we ons daarentegen niet uit- aten. Gelijk we uitdrukkelijk opmerk ten, zou hiertoe machtiging van Hooger "and noodig zijneen machtiging naar een aanleiding, als zich hier Need, niet kon worden aange jaagd. Wie uit zucht tot zelfrecht vaardiging ging spreken, waar zwij- ?en Plicht is, zou in casu den eerbied Jegens de Kroon verzaken. die Or. Kuyper niet naar Indië. Uit de beste bron wordt medege ld, dat het bericht van „De Sche- jmngsche Banier" over een aan- aande reis van dr. Kuyper naar Ned.- indië, waar hij de gast zou zijn van gouverneur-generaaiicienburg ten een- enmale ongegrond is. Die tegenspraak gold ook vooreen andere mededeeling, behelzende, dat niet hij, doch een zijner dochters over eenige maanden een reis naar Insulinde zou ondernemen. De „Utrecht" naar Argentinië. H. M. pantserschip „Utrecht" zal in Mei a. s. van Curajao naar Buenos-Ayres vertrekken, ten einde deel te nemen aan de feesten ter viering van de 100-jarige onafhanke lijkheid van Argentinië. („Tel.") Eiectriciteit en gas. De gemeenteraad van Tilburg heeft gisteravond besloten tot oprichting van eene electrische centrale en uit breiding der gasfabriek. De kosten worden op f 500,000 geraamd. Briefen uit de Hofstad. LIX. Wie een historische studie van het vervoerwezen wil maken, kan niet beter doen dan naar Den Haag te komen want hier vind je een- merkwaardige verscheidenheid van middelen van vervoer. Wie kan er b.v. de beroemde Scheveningsche omnibus met de verhevenheid van haar imperiaal en de lankmoedigheid harer voortsukkelende oude knollen aanschouwen, zonder daarbij beslist voorhisforischen smaak in den mond te krijgen, ondanks de mislukte po gingen om dit merkwaardige vehikel, trots van den Ouden Scheveningschen weg, achter bont reciamebehangsel te verdonkeremanen of wie weet te... moderniseeren Jammerlijk en betreurenswaardig pogen! Want men d. i. Den Haag diende fier te zijn op dit in vrijheid rond- hobbelende museumvoorwerp. Ja men vraagt zich af, of het geen aanbeve ling zou verdienen al onze museum- voorwerpen in praktisch gebruik te steilen; dan was er op eenvoudige en voorn! goedkoope wijze een einde gemaakt aan het schandelijke gebrek aan ruimte in onze musea en behoefde de gemeente b.v. geen schenkingen van oude kunst of dier gelijke meer te weigeren... omdat er geen plaats voor is. Doch ik dwaal af, want in wiide het geenszins over onze musea heb ben. Ware dit wel het gevai, dan zou ik ailicht mijn hart uitstorten over het droevige feit, dat men ons gansche prachtige Mesdag-museurn die vorstelijke schenking van on zen beroemden landgenootschijnt te vergeten. Vreemdelingen schijnen den weg naar deze heerlijke collectie schilderijen en kunstvoorwerpen (nog pas door den milden schenker ver rijkt) nog wel te kunnen vinden, maar de toch ozoo aandoenlijk kunst minnende Hagenaars zelf schijnen op een zoo kosietijk bezit geen prijs te stellenzij kennen dien weg niet, vinden hem misschien wel te lang of te saai.Misschien ook is 't Mesdag-museum alweer vieux jeu, oude kost, door den hyper-modernen Hagenaar in gedachten alweer in een museum van oudheden onder gebracht. Liever dan zich te verdie pen in waarachtige kunst, loopt men allerlei moderne dingetjes na, allerlei zoogenaamd moderne kunst-aanstelle rij, waar de verlakte jonkers en de verliefde dames elkander ontmoeten en omfladderen onder aangenaam- prikkeienden kout en met een zuur- zoeten glimlach van Haagsche wel levendheid, beleefd- en verleefdheid. Of menfearoomt, tennist, golft, flirt. enfin, men doet van allerlei, weinig goeds en weinig kwaads en heel veel onbenulligs, maar.voor 't Mesdag-museum laat men onverhoord de gekuischte stem eener allerbe- scheidenste reclame roepen. Aan geroep over „kunst", geklets en geleuter over „kunst", geschwarm met „kunst" enz. is hier in Den Haag geen gebrek, maar 't is op kunstge bied al net als op velerlei ander gebied in deze stad van kouwe drukkie en winderigheid: niet alleen de haren, de tanden, de heupen en wat al niet meer, van de bij uitstek „sjieke en „eieganie" Haagsche dames zijn voor driekwart valsch niet alleen de houten hammen en de glazen druiven bedriegen u maar ook op kunstgebied is er een massa onechts. De kunst der kunsten is nu om het echte uit al het on echte ie ziften en de hoogste kunst van menigen ilaagschen „kunste naar" is het om die Haagsche na- maakkunstüefde handiglijk in klin kende munt om te zetten. Maar, o hemeltje wat ben ik ai- gedwaald. Geiukkig hebben het Haagsch bedrog en de Haagsche geldkiopperij me weer op mijn on derwerp gebrachtonze vervoer middelen. Natuurlijk kennen we in de Hofstad ook nog andere vehikels voor locaal verkeer dan alleen de voorhistorische omnibus. De electrische tram is al een heel gewoon iets en zelfs aan de taxi auto's zijn we al gewend, behalve dan aan het gepeperde tarief waar voor die vlug door de stad schietende lustig-toeterende gele of roodbruine Hato's of Spykers u in een minimum van tijd brengen waar ge zijn moet. Naast de taxi-auto vervult het „aapje" nog steeds een groote rol. Wie kent ze niet, de „Urbaine"'s en „Urbaine neuve'"s, met dikke koet siers en magere paarden en rijtuigjes die u bij gelegenheid over ongecivi liseerde Haagsche keien een wilden apachen-dans zuilen doen dansen. Een berucht soort zijn de „snorders", kenbaar aan hun roode en blauwe neuzen, hun vloeken en scheiden, en aan 't ontbreken van een nomraer op hun „niet-stationneerend" rijtuig. Te gen deze menschensoort wordt ernstig gewaarschuwd en ik vind het nuttig die waarschuwing te heipen ver spreiden opdat vooral zij, die wel eens in Den Haag komen kijken, geen slachtoffers van het edele snorders- gilde zullen worden. Alie rijtuigen, welke een nommer voeren en taxanieter hebben, hebben •een door de politie aangewezen standplaats, een door den hoofd commissaris goedgekeurd tarief, het geen ze verplicht zijn u onmid dellijk ter hand te stellen, zoodra ge instapt. Dit zijn de zg. stationee- rende rijtuigen. Deze rijden binnen den kom der gemeente op het be staande tarief en zijn gewoonlijk goed vertrouwd. Begeeft men zich evenwel buiten den kom der gemeente,dan ver dient het aanbeveling vooraf te con- ditioneeren, daar zij buiten den kom der gemeente komende, hun taxameter kunnen neerslaan, afrekening vragen en voor 't verder vervoer vragen wat ze willen, zoodat het u gebeuren kan dat des avonds b.v. op den Deift- schen of Leidschen weg, de koetsier zijn taxa neerslaat, het tarief vraagt en u verder voor de keuze plaatst te betalen wat hij verder vraagt of te gaan wandelen. Vooral bij slecht weer, is er niet veel keus en be ialen is gewoonlijk de nare bood schap. Wie op zijn hoede is, condi tioneert dus tevoren. Het groote gevaar schuilt echter in de zgn. „snorders", de bestuurders van ongenummerde rijtuigen, gewoon lijk, op enkele uitzonderingen na, menschen wien om een of andere weinig eervolle reden een standplaats door de politie geweigerd werd, en die daardoor geen nummer op hun rijtuig mogen voeren. Maar de politie kan deze menschen niet beletten om rond ie rijden met een soort rijtuigje, waarvoor de schim van een paard is gespannen, die met behuip van zweep slagen en vloeken in gang gebracht en gehouden wordt. Aan niets of niemand ter wereld hebben zij zoo stierlijk het land als aan politie agenten, die streng op dit rijdende volkje moeien letten. Roept onderweg iemand hun rijtuig aan, dan mogen de snorders dat ver huren, doch zelf aanbieden mogen ze niethet armgezwaai, zweep- en handgeklap, het pst-pst enz. waarmee de stationeerende koetsiers bij aan komst van een trein de reizigers welkom heeten in de Hofstad, het is den snorders niet geoorloofd. Zelfs wanneer ze rijden met volgens de politie kennelijk doel hun rijtuig te verhuren en ze passeeren binnen zekeren tijd tweemaal denzelfden agent, dan gaan ze „op de bon", doch niettegenstaande de agenten van het vervoerwezen zeer streng op deze rijtuigen letten, ze kunnen niet overal zijn en niet overal tegen waken, en zelfs kan men de snorderskoefsjes in tegenwoordigheid van de politie on der de beknapping van het station aantreffen. „We zijn besteld" zeggen ze als de politie hen verwijderen wil en dus functioneeren ze ais gewone rij tuigverhuurder die bij aankomst van een trein besteld is, en hoewel de „heer" die hen besteid heeft nooit met dien trein meekomt, ze hebben althans een kansje dat een argeloos reiziger, het rijtuig onder de kap ziende slaan, instapt, in de meening met een gewone Urbaine te doen te hebben, daar ze nog vaak op 't por fier hebben staan Urbaine of Urbaine- neuve, maar dan zonder nummer na tuurlijk. De reiziger geeft het adres op waarheen hij zich wil laten vervoeren, om zich bij aankomst een ongehoorde prijs te hooren afvragen. Betaalt men niet gewillig en dadelijk, dan lucht de snorder overluid zijn welbe spraaktheid, welke die van de achter buurt der achterbuurten is hij scheldt en vloekt zijn arme slachtoffer stijf en stom, een heerlijk Haagsch op stootje ontstaat om den armen stak kerd heen en hij betaalt in godsnaam maar. Komt een politie agent op 't relletje af, dan noteert hij zeer gewetensvol den verheven naam van den snorder, maar raadt den reiziger aan, te betalen wat hem gevraagd wordt. De man kan er ook niets aan doen. En de snorder triomfeert. 'i Zou een heele zuivering zijn als men de snorders hun bedrijf kon verbieden en onmogelijk maken. Tot zooiang echter is het zaak om te conditioneeren en op 't nommer te letten. Un homme averti en vaut deux Lepelaar. Viissisigen, 19 Maart. Zonder buitengewone omstandig heden, kan bijna met zekerheid wor den gemeld, dat op Woensdag 6 April a. s„ den historischen gedenk dag voor Vlissingen, door „Vlis- sings Mannenkoor" een concert zal worden gegeven in het gewone lokaal van den heer Buning, alwaar de muziekkoepel, uitsluitend voor dergelijke uitvoeringen vervaardigd, weder geheel tol zijn recht zal komen. Onder de solisten, die alsdan zullen medewerken, bekleedt de eerste plaats mevrouw Caro Holle den voorrang. Eene uitgebreide beoordeeling der pers staat het Mannenkoor ten dienste en hopen wij daarvan in een volgend nummer een ruim gebruik te maken. Het gedeelte van den boulevard vanaf de uifwaferingsluis fot aan den hoek van het fort „de Nolle" zal door 10 booglampen electrisch wor den verlicht. In de ie klasse wachtkamer van het station alhier, is thans in suiker tentoongesteld het nieuw gebouwde Strandhotel. Het wordt des avonds electrisch verlicht en trekt door zijn goede gelijkenis en nette afwerking bijzonder de aandacht. Vervaardiger is de heer De Keizer, chef de cuisine van het hotel „Zee land. Het Zweedsche stoomschip „Upp- land" is gisterenavond van hier naar Sharpness vertrokken, na te Middel burg eene deklading piichpinebaiken te hebben gelost voor de Naamlooze Vennootschap Houthandel voorheen G. Alberts Lzn. Co. Het Engeische stoomschip „The Emperor" is gisterenavond hier bin nengekomen van Ter Neuzen om een lading cokes in te nemen voor Millom. Het hoofdbestuur der schippers- vereeniging „Schuttevaer" heeft aan den minister van waterstaat een adres verzonden met herhaald verzoek het wel daarheen ie willen leiden, dat in de buitenhaven van Vlissingen vóór de kleine sluis eenig remmingswerk worde aangebracht. Hedenmorgen omstreeks half tien had de kolendrager K. door op een met vet besmeerde plank te loopen, het ongeluk van een der vleugels der „Koningin Regentes" te water te val len. Door spoedig toegeschoten hulp en door een zijner kameraden, den kolendrager Q., die den drenkeling nasprong, mocht het gelukken beiden aan wal te brengen, waarna beiden huiswaarts keerden en eerstgenoemde zich ondergeneeskundige behandeling stelde. De sergeanten Van Setten van der meer en Musu, van het 4e bataljon alhier, zijn heden bevorderd tot ser geant le klasse, en de sergeant Ro- mijn met ingang van 21 Maart a. s. Aan den milicien der lichting 1910, J. H. van der Mort, van het korps tor- pedisten, en aan de miliciens J.j. H, Loekemeijer en C. L. Goossens, bei den van het 4e bataljon alhier, inge deeld voor de gemeente Vlissingen, is een jaar uitstel van eerste oefening verleend. De zuivelconsulent van Zeeland de heer C. Zwagerman hield Donderdag avond te Serooskerke eene lezing over de verbetering van het geitenras en over geitenfokvereenigingen. Over tuigd van het groote nut, dat er ligt in de verbetering van het ras (vooral wat de meikopbrengst betreft) van de koe der arme, besloten al de aan wezigen tot het vormen van een ver- eeniging voor dat doel. Niet minder dan 33 leden, samen fokkende 87 geiten, traden dadelijk als lid toe. Een vijftal personen uit hun midden n.l. J. Jongepier, P. [o- ziasse, L. Adriaansen, H. Tavenier en A. Goedbloed werden als bestuurs leden gekozen. Ook besloot men zich aan te sluiten bij de provinciale vereeniging. De heer J. R. Tak zal eene Zwitsersche bok aan de vereeniging cadeau geven. Te Hulst is door de politie een valsch bankbiljet van 40 gulden in beslaggenomen. Het draagt tot datum 5 September 1909 en tot nummer N W No. 3559. De groene kleur is wat donkerder dan die van de echte biljetten. Te Rotterdam is overleden mr. H. C. Moolenburgh, burgemeester van Zierikzee, lid der Provinciale Staten van Zeeland en voorzitter der Zeeuw- sche landbouwmaatschappij. De heer Moolenburgh had 1.1. Dinsdag te Rotterdam een ernstige operatie ondergaan, en hoewel de toestand van den zieke nadien vrij ernstig was, was niemand voorbereid op dezen plotselingen zwaren slag, die niet alleen de zwaar beproefde familie, maar geheel Zierikzee in rouw dompelt. Ingelanden van het waterschap Poortvliet (Zeeland) hebben met 45 tegen 33 stemmen besloten tot het oprichten van een stoomgemaal tus- schen den Schelp- en den Wester- hoek. De bijdragen der landbouwers zijn, naar de hoogte hunner landen,verdeeld in 10 klassen, waarvan de hoogste

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 5