nmagazijn ISflili BOK. Zaterdag Hinder- No. 66. N: - 6, 2,07 van het rKsfraat No. 2. 48e Jaargang. 1910. n Pecco Thee, irzen, Molières, Pantoffels en HOEN WEEK. liittegevende f 0.57 - 5,50 0,62 - 6,70 /teste Engelsche uitsluitend met I. Het Geheim van den Ouden Visscher. vail IICI illijKe prijzen. lber 1909, No. 51. IDDLESEX-CUP 1908.) oegang 30 cent, .eden. go end verkrijgbaar bij 1 en 12 ct. per ons. ar en waterhoudend, Aanbevelend, lEER. Walstraat 19/21. oor ons is aangekocht, koopwaarde uit te Ver- ;ine Markt 15, Vlissingen 5 tot en met ZATER» ds 9 uur. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-fldoertentiën op zeer uoordeeligs uooru/aarden jpf Nieuwe Abonné's, uitge= zonderd bij wekelijfesche be= taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING= gCHE COURANT" koste loos tot 1 April, Tweede Kamer. De heer Schaper heeft dan zijn voornemen tot het einde toe doorge voerd en twintig maai de Kamer laten stemmen. Over artikel 1, over artikel 2, over consideransen, altijd weer klonk het voor, voor door de Kamer en wij hoorden een geestig collega zeggen, dat sommige leden in hun heele parlementaire loopbaan nooit meer gesproken hebben dan gisterenochtend. Bij het vijfde verzoek om stemming brak het onweer los. De heer Drucker gaf in een gemoedelijk speechje den afgevaardigde voor Appingedam in overweging het er nu maar bij te laten en de Kamer niet langer op te houden. Vergeefs. De heer Schaper zou slechts uitscheiden indien van rechts leedwezen werd betuigd over 'tgebeurde van Woensdag. Een hoon gelach van den overkant was 't ant woord op dien eisch. Dan zal ik twintig keer stemming vragen, opdat de tijd, anders aan het verzekerings debat te besteden, toch verloren ga, dreigde de afgevaardigde. En een volgenden keer zou hij met dubbel krijt rekenen Toen stoof de heer Lohman op de houding van rechts was geen partijdaad en hij zelf had geen oogen- blik getracht den voorzitter te beïn vloeden. De Kamer zou middelen moeten bedenken om aan de ob structie van den afgevaardigde het epitheton „geachte" wou de heer Vrij bewerkt door M. J. Korving. o— 30.) i,Mocht hopen herhaalde Marie, die nu begon te begrijpen, dat de zaak ernstig gemeend was. „Hopen? Waarop zou hij mogen hopen „Op uw hand „Ge moet niet zoo schertsen, va der, en vooral niet met den graaf de MaurèsHij zou het ernstig kunnen opvatten en u aan uw woord willen houden." »MaarMarie! gij zijt de deni ze. die in deze zaak tot schertsen geneigd schijnt te zijn. De graaf spraL in vollen ernst, en ik deed dit ook. Qe zult toch wel begrijpen, dat ge niet altijd bij uw vader kunt blijven?" „Dat juist nietais dit door het '°t voor mij is bestemd, hoop ik Lohman hem niet meer gunnen een eind te maken. Wederom ge raakte de heer Schaper in vuur, en het stemmen hield niet op de ge- heele ochtend ging er mee heen. Som migen lachten, anderen ergerden zich. Stemmachines hebt gij u gisteren getoond, stemmen zuil ge had de heer Schaper te midden van een onbeschrijfelijk rumoer gezegd. De middag passeerde daarop kalm. Eerst werd zonder stemming het ontwerp op de rechterlijke indeeling enz. aan genomen, daarna was wederom aan de orde het een vorigen keer zoo scherp gecrifiseerde wetsontwerp tot aankoop van den spoorweg Bata via—Buitenzorgvan de Nederl.-Indi sche Spoorweg-Maatschappij voor 10 millioen 6 ton. De minister van ko loniën had een nota samengesteld tegenover de verpletterende critiek der heeren Boogaerdt, Bos en Hels-, dingen, doch dat stuk bevatte niets nieuws en de oude stellingen on- noodig en te duur, werden opnieuw door die afgevaardigden verdedigd. De heer De Monté Verloren vond den prijs evenzeer te hoog, maar zou voor stemmen en de heerColijn verdedigde den aankoop als het eeni- ge en dure, maar niet te dure mid del om de spoorwegtoestanden bij Batavia te verbeteren. De minister bepaalde zich tot een herhaling van zijn notaen de eenige stemm'ng, die werkelijk had moeten plaats vinden, ging niet door wijl de Kamer heden met de be raadslaging nog niet gereed kwam. Het verzekeringdebat. De groote beteekenis van het ver zekeringdebat moest schuilen met „Huisgezin" in het antwoord des ministers. Wat de Kamerleden zouden vertellen was uit de verkie- zingsprograms bekend. Alleen hetgeen de minister zou zeggen kon nieuw zijn, en in dit nieuwe moest de recht vaardiging liggen van den aan het debat besteden tijd. Welnu, hoe knap de rede van mi nister Talma ook was, nieuws heeft hij niet gezegd. Wat de minister zei omtrent het tijdstip van indiening zijner sociale verzekeringen was fei telijk niet nieuw. En omtrent den in houd zijner ontwerpen liet hij niets los. Minister Talma zei leukweg: van 't jaar hoop ik met mijn ontwerjp- invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring klaar te komen. Meer niet. We zijn dus na het debat nog even wijs als te voren. Één lichtpunt zien we in de in stemming, door den Chris telijk-his- torischen afgevaardigde De Visser betuigd met de vrijstelling der lage ioonen van de premiebetaling voor de invaliditeits- en ouderdomsver- zekering. ook eens in het huwelijk te treden. Goed gesproken, mijn kind En nu heeft zich een partij voor u op gedaan, een voortreffelijke partij." „Bedoelt ge daarmee den graaf, vader? Zoudt ge er ooit in toe stemmen, dat uw kind met dien man trouwde „Zeker zou ik dat, het bewijs daarvoor is reeds geleverdik heb hem beloofd, dat ge zijn vrouw zult worden." Marie verbleekte, wat haar vader daar zeide, was ernstig gemeend. Toch kon zij nog niet gelooven, dat de zaak tusschen hem en den graaf reeds vast besloten was het plan kwam haar te bespottelijk voor. „Ik versta wel, wat ge zegt, va der; maar ik kan moeilijk gelooven, dat ge de zaak reeds als beslist hebt beschouwd, zonder mij er eerst over te spreken." Ge vergist u, mijn kind," ant woordde de markies. „Ik heb de zaak goed overwogen en eerst na rijp beraad een besluit genomen. Het wordt tijd voor u om te trouwen. De hoofdvereischte daartoe is een man. Nu weet ik onder al onze be Maar hiervoor waren toch geen 3 dagen debatteeren noodig geweest. Staatspensionneering. De commissie van voorbereiding voor het volkspetitionnement van den bond voor staatspensionneering heeft aan de bijna 350 afdeelingen van den bond eene circulaire gericht, waarin zij de huip der afdeelingen inroept voor het slagen der zaak. Zij begint met er nogmaals op te wijzen dat het niet de bedoeling is stad en land af te bedelen om zoo veel mogelijk handteekeningen te ver zamelen, maar wel om een groot aantal handteekeningen van bewuste voorstanders der betooging te krijgen. Aan de afdeelingen wordt daarom gevraagd, dat zij alle leden zullen laten teekenenzooveel mogelijk handteekeningen zullen verzoeken van invloedrijke personen, desgewenscht vergaderingen zullen bijeenroepen van alle vereenigingen in hare gemeente ter voorbereiding van volksvergade ringen, waarop de petitie behandeld zal worden en waarna eventueel na mens die volksvergaderingen de peti tie kan geteekend wordenvoorts om in de omliggende plaatsen, waar geen afdeeling is gevestigd, de petitie ingang te doen vinden, het liefst door ook daar een optnbare verga dering voor te bereiden. In het adres aan H. M. de Konin gin wordt o. a. gezegd „Wij weten, dat U niet door eigen aanschouwing op de hoogte kan zijn van al wat onder Uw volk omgaat, en vooral niet in die lagen der maat schappij, die, niet door gebrek aan trouw aan hunne maatschappelijke verplichtingen, maar door hun eco nomische positie het verst van den troon af staan. Want ware dit niet zoo, wij twijfelen er niet aan, of U zou het Uwen raadslieden tot taak stellen om zoo spoedig mogelijk mid delen te beramen, die den nood of het verdriet van de ongeiukkigen on der die inwoners zouden kunnen voorkomen, verminderen of lenigen. „Onder Uw volk zijn er velen, mannen en vrouwen, die, na een leven van trouw en gehoorzaamheid aan de geschreven en ongeschreven wetten van het land, en nadat zij met hun arbeid de maatschappij in stand hebben helpen houden en de natio nale welvaart hebben doen ver meerderen, op een leeftijd zijn geko men, dat hun werkkracht is opge bruikt of dat zij aanspraak kunnen doen gelden op rust. „Volgens de meening van onder- geteekenden, opkomende voor zich zelf of als vertegenwoordigers van vereenigingen van den meest uiteen loopenden aard, maar uitmakende duizenden en duizenden uit alle stan den en rangen, ontleenen deze lieden kenden niemand, die beter daarvoor in aanmerking kan komen dan de graaf. Hij is in zijn beste jaren hij heeft verstand er, ondervinding hij is goed en vriendelijk en hij bezit een der schoonste landgoe deren in de provincie. Hij kan u een eervolle plaats en een voorname rang bezorgen. Ziedaar, waarom ik tot dit huwelijk heb besloten." Marie bleef geruimen tijd zwijgen. Zij werd beurtelings bleek en rood, terwijl haar kleine blanke handen krampachtig gesloten waren. Zij wist zich echter te beheerschen. „Ik moet nu wel gelooven, dat ge in ernst spreekt," zei ze eindelijk; „maar ik hoop dat ge mij toch niet het recht zult betwisten, in deze zaak ook een woordje mee te spreken." „Zeker wil ik aanhooren, wat ge te zeggen hebt, doch ge moet niet vergeten, dat ik me laat leiden door de ondervindingen en mij door geen kinderlijke vooroordeelen van mijn plannen af laat brengen." „Spreek zoo niet vader," zeide Marie met warmte. „Zeker schrijver zegt: Jonge harten hebben dikwijls een voorgevoel van gevaren, die door aan het feit, dat zij door hun arbeid aan den opbouw en instandhouding der maatschappij hun deel hebben geleverd, een rechtsgrond die er hun aanspraak op geeft, dat de staat hen zonder meer als contra-praestatie in het bezit stelt van een pensioen, tot een bedrag en op een leeftijd bij de wet te bepalen." Het adres verzoekt dan de indie ning van een wetsontwerp in dezen geest bij de volksvertegenwoordiging. Het Eerste Kamerlid Scholten. Naar de „Prov. Gr. Crt." verneemt, heeft de heer J. E. Scholten, het lid maatschap van de Eerste Kamer neergelegd. De heer Scholten had sinds 1902 zitting en zou in 1916 moeten aftreden. Het antirevolutionnaire weekblad „de Scheveningsche Banier" meldt, dat dr. A. Kuyper een reis naar Indië hoopt te ondernemen, waar hij de gast zal zijn van Gouverneur-Ge neraal Idenburg. Opleiding tot monteur. De minister van marine brengt ter kennis, dat dit jaar bij den aanvang van den nieuwen cursus op 1 October a. s. bij de opleiding tot monteur te Amsterdam, kunnen worden geplaatst drie jongelieden, die ambachtsscholen voor metaal- of houtbewerking met een gunstig diploma hebben verlaten en den 20jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt. Zij die bij die opleiding wenschen te worden geplaatst moeten, na ge neeskundig ic zijn goedgekeurd, eene proef afleggen en bij gunstigen uitslag eene verbintenis aangaan om het land 10 jaren bij de zeemacht te dienen (waarin de opleidingsjaren zijn be grepen,) tegen genot van eene premie van f 100, uit te betalen in twee gedeelten gedurende het verblijf bij de opleiding. De opleiding duurt vier jaren. Sollicitatiën vóór 15 Juli in te zenden aan den dir. en comm. der marine te Amsterdam. Voor verdere bijzonderheden kun nen belanghebbenden zich wenden tot den dir. en comm. der marine voornoemd en den comm. van het wachtschip te Amsterdam. Het hoofdbestuur der posterijen heeft aan de post- en hulppostkan toren een schrijven gezonden, waarin voor de statistiek opgave gevraagd wordt van de kerkelijke gezindte van het personeel. Dat er, in figuurlijken zin namelijk, veel kool wordt verkocht, weten we het koele oordeel van oude hoofden niet worden voorzien. Ik geloof dat dit waar is, want mijn voorge voel doet me met walging terugdein zen voor den graaf de Mauris. Als ik zijn vrouw werd, zou ik ótïgeluk- kig zijnik zou liever sterven dan hem naar het altaar te volgen. Neen, nooit kan ik zijn vrouw worden." De markies werd door deze woor den geheel ontstemdzulk een ver zet had hij niet verwacht. Hij was eenige oogenblikken in verlegenheid wat hij zou antwoorden. Tot heden was zijn dochter steeds zeer volg zaam geweest; zij was altijd bedacht om hem genoegen te doen en voor zijn gemak te zorgen. Als hij ziek was, verpleegde zij hem met de teederste zorgzij was de vreugde van zijn huis. Maar thans zag hij met verbazing, dat haar schroomval ligheid plotseling geweken was, nu het gold de dierbaarste rechten van het hart te verdedigen. Hij had ech ter een besluit genomen en zijn woord gegeven; daarom zei hij eindelijk: „Ge zult wel tot andere gedachten komen, mijn kind." „Neen nooit," verzekerde Marie. allen. Maar vreemd klinkt het, dat er ook in letterlijken zin te veel kooi is, en dat nog wel in dezen tijd van het jaar. Dat is het geval in de buurt van Middelburg, waar tengevolge van het zachte winterweer de kleine, minderwaardige kooltjes, v/elke men op 't land had laten staan om ze later ais mest onder te werken, lustig zijn doorgegroeid, lustig ais kool, die nu in massa's ter markt wor den gebracht. Door dien invloed van versche kool is de zuurkool voor een prikje te krijgen, ze doet maar 4 cent de Kilo. Een huismoeder kocht zelfs voor haar middagmaal een half pond zuurkool voor 1 cent. Liefhebbers van dat gerecht zullen dus goedkoop kunnen smullen. Nie mand kome er echter toe, om aan een vriend of familielid in Duitsch- land, bv. wat van die heerlijke zuurkool plus een Geldersche rook worst cadeau te willen doen, want dat zou niet terecht komen de rook worst zou eenvoudig in het tolkan toor worden verbrand. En onder de nieuwe wijnwet behoeft men iemand ook geen wijn te sturen. In de „Frankf. Zeitung" klaagt een teleur gestelde, dat een vriend uit Hongarije een postpakket met 5 flesschen To- kayer had gezonden om hem een ge noegen te doen. De fiscus legde be slag op 2 der flesschen om te on derzoeken of die wijn zuiver was de kosten daarvan 18 tot 20 mark moest de ontvanger dragen, be nevens het invoerrecht van 10 tot 12 mk„ te zamen 30 mk. of 18 gulden. Geen wonder dat de man geen lust had om het cadeautje te aanvaarden. „Merci I" zei ook een Hollandsche uitgever van een scheurkalender, waarin bons van bij hem verschenen boekwerken waren verspreid. De ge lukkige vinder van een der bons schreef hem nu dezer dagen „ik doe afstand van mijn bon. Het be doelde boek is geprijst op f 2,90. Dit verminderd met 60 ct. (den prijs van den kalender) is" f 2,30. Stuur me nu de helft f 1,15 toe, dan kunt U het boek houden en verdienen we allebei en ik heb liever geld dan het boek." Dat was een „schappelijk" voorstel, niet waar De uitgever ging echter op deze transactie niet in. 't Schijnt toch maar zoo, dat de meeste men- schen maar liefst „geld" hebben of houden, en geidgebiek is bij aiie zaken aan de orde van den dag. Dat schijnt ook zoo te zijn met de stoomtram Venlo-Nijmegen, die nog komen moet; wij lazen althans de volgende dichterlijke ontboeze ming Zuster Anna, zeg eens, zie je r.og niets komen Hoor je nog geen stoomfluit gillen op den weg? Wordt onze wensch, een Tram, misschien een [eeuwig droomen? Ontbreekt er soms nog geld voor d'onderneming, Ik verafschuw Leon de Maurèshij is oud genoeg om mijn vader te wezen, hij is ruw en in zijn oogen ligt iels boosaardigs. Daarbij is hij een dronkaard, een woesteling, een..." „Ho, ho, mijn kind", viel de mar kies in, „ge laat uw tong al te veel den vrijen teugel. De graaf drinkt tegenwoordig slatfits zeer weinig en wat ge verde^Wn hem zegt, berust op vooroordeelen. Ik wil er niet meer van hooren en hoop, dat ge me niet zult noodzaken om mijn vader lijk gezag te laten gelden." Marie verbleektehaar vader sprak de laatste woorden op een toon, die omtrent de bedoeling geen twijfel overliet. „Nog éen woord," sprak zij met samengevouwen handen. „Zijt ge vast besloten, dat ik den graaf moet huwen „Ja „Dan blijft mij niets over dan mij een dolk in het hart te stooten." „Ik verzoek u den tijd te nemen om er over na te denken, Marie. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1