werd toegevoegd. Te Stiens maakte de kali zich slechts voor de helft of twee derde betaald, te Holwerd bijna geheel, te Ternaard heelemaal en met groote winst. De ondervinding heeft hier der halve hetzelfde geleerd als elders, in ons land, in de laatste jaren. Op sommige kleigronden rendeert de kali-mest wel, op andere niet; op den eenen akker is de winst groot, soms zeer groot, op den ander van geringe beteekenis. Waar de bemes ting niet rendabel is, worden toch vaak de kosten geheel of gedeeltelijk door den meeropbrengst terugbetaald. Dit laatste is een teeken, dat een vingerwijzing is voor de toekomst. Het zegt ons n.l., dat ook op die gronden, waar thans de kali-gift nog niet rendeert, dit spoedig, of althans over enkele jaren, wèl het geval kan zijn. Acht geven op deze waarschu wing, is dus den boer geraden. Ge regeld- door zijn grond onderzocht. Niet langer mag bij zweren bij theo rieën, welke, door veranderde om standigheden, verouderd zijn Zweer met bij theorie, die feilbaar wezen k Maar acht u zonder haar ook nooit een prak- [tisch man 'tls niet genoeg in 't boek der wetenschap te [lezen. Maar evenmin een simpel practicus te wezen. Toet? steeds de theorie aan wat praktijk u leert' Maar onderzoek ook wel wat der praktiik man- [keert. Vlissingen, 17 Maart. Prijsuitdeeling der Vlis= singsche Turnvereeniging. Gisterenavond had de prijsuitdee- iing van de adspiranten der Vlis- singsche Turnvereeniging plaats in de groote zaai van het Concertge bouw. Deze avond is prachtig geslaagd en mocht zich weer verheugen over een overdruk bezoek, de zaal was eivol. Het eerste kregen we een prachtige groep te zien van adspiranten, jon gens en meisjes in tenue, met het bestuur en de leiders, allen geschaard onder hun vaandel. Daarna volgden een paar zeer leuke tooneelstukjes. Beide stukjes wekten zeer dikwijls de lachlust van het publiek op en allen speelsters en spelers viel een daverend applaus ten deel. Goed zoo, turnsters en turners, gaat zoo voort, zoo leert ge van jongs af, wat het vereeniginsleven is, steeds gedachtig het devies van het Neder- landsch Gymnastiekverboud „Mens sana in corpore sano," d. w. z. „een gezonde ziel in een gezond lichaam." Dit alles werd afgewisseld door prachtige nummers van het orkest, onder leiding van den heer C. van Beers. Ons compliment voor de mooie nummers, die zoo in den smaak van het publiek vielen, dat er dikwijls door allen, de adspiranten niet te vergeten, werd meegezongen. Eindelijk kwam dan het lang ge- wenschte. Het scherm ging op en men zag een groote groene tafel met prachtige prijzen en daarachter zaten het bestuur, jury, telcommissie en leiders. De voorzitter, de heer F. G. Lem mers, heette allen welkom en gaf zijn vreugde te kennen, dat het hem nu vergund was eindelijk een einde te maken aan allen twijfel, die er gedurende 4 weken onder de jongens geheerscht had. Tevens dankte hij het bestuur, jury en telcommissie voor hunne werkzaamheden, den lei der L. van der Steen, en den voor werker J. Bakker voor hunne leid'ng en ook den heer G. Burgers, die voor dezen avond de zaai gratis had af gestaan. Tevens spoorde hij de ouders aan om hunne kinderen geregeld de oefeningen te doen bijwonen. De prijzen bestonden uit kunst voorwerpen, doch de eerste drie der hoogste klasse waren medailles. De jongens mochten kiezen. Hoogste klasse: Maximum punten. 50 le prijs W. de Ruijter met 42V, p. een verguld zilveren medaille, 2e prijs Langeraar 40'p. een zilve ren medaille, 3e prijs v. d. Velde 39l/4 p. een bronzen medaille, 4e Blaas 34Y4 p., 5e H. de Ruyter 33y4 p., 6e Blommaert 3273 P-, 7e Jansens 32lll p„ 8e Beytel 31P-i 9e Vleeschhou- wer 27V4 p., 10e Sutherland 263/4 p„ 11e Fleurbaay 26 p., 12e Aarnoutse 258/4 p., 13e Kok 231/, p„ 14e Vis ser 22 p. Middelklasse: Maximum pun ten 10. le prijs Boonacker 87s P-, 2e Jasperse 81 '4. p., 3e Adriaanse 73/3 p., 4e Smit 77» P-> 5e Wasch 7 p., 6e Le Rooy 6!/3 p., 7e Roos 6'/4 p„ 8e Van Aartsen 6 p., 9e Roggeband 5»/,, p., 10e Vienne 55/« p„ 1 le Sab- ben 56'8 p., 12e Verheu! 57/ii P-, 13e Koolwijk 5l3/s4 P„ 14e Staal 56/u p., 15e Venteville 5! 0 p., 16e Vader ö'/u p., 17e Sontag 5 p., 18e Van der Lee 3u/h p.. 19e j. Jilleba 3 p. L a a g s i e klasse: .vuiXiinuin punten 10. le prijs P. Maas 97., p., 2e W. Koole 87, p-> 3e Danckaarts 87-, p., 4e N. Kopmels 8'/4 p., 5e H. Fastenau 8'/6 P-. 6e Haaze 818 p., J. P. v. d. Linden 8'/u P-, 8e J.Jan sen 8VS4 p„ 9e Koolwijk 71:/12 p., 10e Spinnaaij 73 4 p., lie Mommaas 7'!/s p., 12e W. Minneboo 77/12 p„ 13e G. Schot 75/is p„ 14e Meijnderts 7", p., 15e Vader 77/u p.. 16e Verseput 774 p., 17e Bourgraaf 77, p., 18e Looff 7 p., 19e Caljouw 6'7'is p„ 20e Jilleba 65/e P-, 21e Willemse 63/4 p., 22e Pieterse 6'/2 p., 23e W. Bailleux 5713 p., 24e A. Bailleux 5 p., 25e J. Smit 47. p- Een zeer gezellig ba!, waarop voor de adspiranten afzonderlijke dansen waren georganiseerd, sloot dezen feestavond. Den heer Barkeloo een woord van lof voor zijne uitstekende leiding. Wegens de Paaschdagen zal de maatschappij „Zeeland" op Donder dag 24, Zaterdag 26 en Zondag 27 Maart geen vleesch verschepen trein 1000, vleeschtrein van Leeuwarden naar Vlissingen zal Woensdag 23, Vrijdag 25 en Zondag 27 dezer niet ioopen doch wel op Donderdag 24 Zaterdag 26 en Woensdag 28 Maart. in een Hedenmiddag te Middelburg gehouden vergadering van aandeel houders in de naamiooze vennoot schap „Hotel Zeeiand" alhier, werden de balans en winst- en verliesreke ning goedgekeurd en het dividend bepaald op 7 pet. voor de preferente en op 5 pet. voor de gewone aan- deelen. De Belgische loodsschoener „No. 5", is hedenmiddag uit zee terug gekeerd en op de haven gekomen, om een man der equipage te landen, die door een val zich had gewond. De eerste geneeskundige hulp werd verleend door dr. Beijers. Per bran card van de Maatsch. „Zeeland" werd de man naar het R. Katholiek Weeshuis vervoerd. Voor de vereeniging „de Dage raad" zal Zaterdag a. s. in een open bare vergadering in de Schouwburg zaal op de Groote Markt, ais spreker optreden de heer A. Mendeli, die tot onderwerp heeft gekozen „Wezen en doel der vrijdenkersbeweging. De heer J. de Groot, brievenbe steller te Amsterdam, die ook ge slaagd is op het eindexamen voor assistent-conducteur enz., laatst ge houden te Utrecht, is thans benoemd tot conducteur der brievenmalen voor de lijn Vlissingen—Breda met stand plaats Vlissingen, ingegaan'f16 dezer, zoodat nu het aantal 14 voltallig is. De kapiteins Goidenberg en Bret- schneider, beiden van het 4 bataljon alhier, worden resp. belast met het commando van de 2e en 4e comp. van het 39e landweerbataljon, die van 11-16 April a. s. voor herhalings oefeningen onder de wapenen komen. Bij het jongsleden bij het 3e re giment infanterie te Bergen op Zoom gehouden examen zijn geslaagd voor sergeant-majoor instructeur, de serg- santen le klasse W. J. Wegeling, J. M. Verhulst en D. C. F. Hendrikse van de 17 adspiranten die aan het examen deelnamen, terwijl van de 25 candidaten voor den rang van sergeant le klasse zijn geslaagd de sergeanten Marchand, Waage, Grof- fen, Romijn, Blom, van Krieken, van Setten van der Meer, Versluijs, Kok, de Vlieger, Mesu, Marits, Bekker en de sergeant fourier Scheijgrond. Bij de Staatsspoor is bevorderd J. Bek van arbeider tot rangeerder en L. Frangois van rangeerder tot wis selwachter. Men schrijft ons uit Middelburg In de Woensdagavond gehouden vergadering van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer in Walcheren, werd het jaar verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de vereeniging steeds aan haar doel bleef beantwoorden. Geregeld werd doorgegaan met het verspreiden van kaarten en folders. Gidsen wer den in grooten getale verkocht en ook enkele werden gratis verzonden. In het register op het bureel werd door 465 personen voor 1686 perso nen geteekend. Het ledental ging iets vooruit en bedroeg 370. De rekening van den penning meester wijst aan f2258,421/, in ont vang 'en uitgaaf, met een nadeeiig sa'.do van f327,3772, tegen een dito van f366,05 in 1908. De penningmeester deelde mede, dat met den aanvang van dit jaar vele leden bedankten. D- volgende bestuursverkiezingen hadden plaats: herkozen werden de heeren H. P. den Bouwmeester en J. Appel, met wie resp. waren aanbevolen de heeren Jacq. Hacken- berg en J. R. D. den Boer. Gekozen werden de heeren Jacq. Frank, mr. G. J. Sprenger en H. J. van Nederveen, met wie waren aanbevolen de heeren C. H. j. van Benthem Jutting, P. Polet en H. J. Brouwer. Door Ged. Staten van Zeeland is aan de heeren J. Belderok en H. W. Lenselink te Middelburg op hun ver zoek eervol ontslag verleend, respec tievelijk als lid-werkgever en lid werkman van de plaatselijke com missie (art. 86 ongevallenwet) zetel Middelburg. De commissie, weike voor de prov. Zeeuwsche vereeniging „het Groene Kruis" rapport zal uitbrengen over de beste wijze, waarop de tubercu lose in de provincie Zeeiand zal kunnen worden besteden, bestaat uit de heeren jlir. mr. W. H. Snouck Hurgronje, voorzitter der gezondheids commissie te Middelburgds. N. M. de Ligt, voorzitter van de af- deeling Middelburg van de Zeeuwsche Herv.Diaconessen-inrichtingteMiddel- burg J. C. van der Harst, apotheker te Middelburg dr. B. Vaandrager, arts te Domburg M. Noordijke, notaris te Colijnsplaatds. Siemelink te Goes; A. J. Kooiweg, arts te Heinkenszand; P. M. Dikkenberg, arts te Zuidzande; J. Doyer, arts te Aardenburg; mr. H. Polvliet, secretaris der gezondheids commissie te Zierikzee; C. E. Liesker, arts en lid van de gezondheids-com missie (zetel Huist) te Hontenisse C. E. Piugge, arts, voorzitter van het hoofdbestuur van de prov. Zeeuwsche vereeniging „het Groene Kruis" te Oost- en West Souburg; mr. F. S. Witieveen, lid van het hoofdbestuur van „het Groene Kruis" te Vlissingen en dr. W. J. van Gorkom, secretaris- penningmeester van de Ned. centrale vereeniging tot bestrijding der tuber culose te 's-Gravenhage, Tot rapporteurs van deze commis sie zijn benoemd de heeren Hooiweg, Piugge, Witteveen en van Gorkom. Gisteren heeft zich vrijwillig in handen der justitie gesteld J. L„ 49 jaren, brievengaarder en gemeente ontvanger,geboren en wonende te Ou delanden. Hij verklaarde zich te hebben schuldig gemaakt aan ver duistering van een aanzienlijk bedrag in geld ten nadeele van de Rijks postspaarbank en hun inleggers. Na door den rechter-commissaris te Middelburg te zijn gehoord, is de verdachte voorloopig naar het Huis van Bewaring aldaar overgebracht. De equipage van de „Prins Wil lem II" was volgens de door de directie verstrekte monsterrol als volgt samengesteldKapitein J. W. van Slooten. le officier W. K. de Groot, 2e of ficier H. O. Friedrich, 3e officier J. C. G. Jongman, le machinist A. de Weger, 2e machinist F. L. Kelders, 3e machinist M. Kersloot, 4e machi nist R. Meijer, geneesheer L. Vrind, hofmeester F. v. d. Ben, 2e hofmees ter A. van Leiden, linnenjuffrouw C. M. Buysinan, chefkok J. Noordenbos, 2e kok J. H. j. Fouiloir, koksjongen D. Hermandez, bediende 2e kl. H. H. Lugten, bediende salon M. J. Pothuys, bediende messroom K. M.Tatgenhorst, bediende pantry M. Hermandez, boots man W. H. van Leeuwen, timmerman L. Biesbrouch, lampenist D. Lepplaa, matroos D. Roda, matroos Warner Bakker, matroos C. Hofker, matroos S. Wiebenga, matroos C. K. Kuyper, matroos J, Sparrius, lichtmatroos T. Vogelzang, lichtmatroos - S. Postma, donkeyman J. P. de Vries, le stoker Jozef van Uiter, le stoker J. Rooijer, 2e stoker Jan de Jong, 2e stoker L. Vornier, 2e stoker P. Cuales, tremmer J. Laher, tremmer J. Crips, tremmer Q. Koeiman. Het vergane stoomschip had de vol gende passagiers aan boord E. Reichel, W. N. Sevenoaks en echtg., F. Vog- ier, R. C. Tyson, S. D. F. Th. Bont, N. J. Bijl, echtg. en 3 kinderen. F. Stempel, H. HövelmanJ. van Raden- bach en A. van Kregten. De heer R. C. Tyson, ingenieur, was vanwege de firma Thom and Cameron uitgezonden met opdracht een onderzoek in te stellen op het placer La Fortuna. De heer Sevenoaks, districts-ge- neesheer, had gedurende zijn verlof tijd het artsexamen afgelegd, en maak te te Berlijn en Londen studies in huid- en geslachtsziekten en aan de Londen school of Topical Medicina in tropische ziekten, waaronder beri beri, Lopls.T.: dyser.trie enfihrtosis. In Januari j.l. was de heer Seveno aks gehuwd met mejuffrouw Helene Hempel te Dresden. Een nader telegram van den Ne- deriandschen vice-consul te Lorient meldt, dat nog is aangespoeld een kist met vernis, behoorende tot de deklading van de „Prins Willem II". Zoodat het vermoeden dat het schip is vergaan nu zekerheid is geworden. Trouwens men moest een grenze loos optimisme er op na houden om dit schip niet reeds enkele weken als verloren te beschouwen. In het huis van bewaring te Rotterdam heeft Dinsdagmiddag de confrontatie plaats gehad met den 30 jarigen S. J. de K„ uit Schiedam, die Zondag een aanslag pleegde op een achtjarig meisje en de 12 jarige Maria van K„ uit Rotterdam, die in begin Februari aan den Heemraad singel werd aangerand door een man, die haar met een mes in de borst stak. Door het meisje werd De K., pertinent herkend ais dezelfde persoon. in de Zandstraat te Rotterdam zijn gisternacht twee kooplieden van buiten beroofd van f 2000 en van f575. Twee verdachte vrouwen zijn aangehouden. Dinsdag middag meende een meisje te Scholen in een voor haar uit loopende jongen de veertienjarige Jan v. d. Wiel te herkennen, welke jongen, zooals bekend is, spoorloos uit Zeist, waar zijn ouders wonen, verdween en van wien nog niet het minste spoor is ontdekt. Inplaats van direct een politieagent aan te spreken, bleef ze hem volgen, totdat hij op den Doodweg aan haar ontkwam. Toen stelde zij de politie met het geval in kennis, waarbij zij te kennen gaf, dat zij Jan heel goed kende en zij in dezelfde klas op school hadden doorgebracht. De ouders van Jan n.i. hebben een tijdlang te Haarlem en ook te Schoten gewoond, zoodat het meisje hem heeft kunnen herkennen. Door de politie werd zoo spoedig mogelijk een onderzoek in de aan gegeven richting ingesteld, terwijl de Schotensche politie in haar gebied een nauwkeurig onderzoek instelde, echter zonder eenig succes. 'tWas een bejaard man, die te Eemnes (Utr.) bij de politie onder dak vroeg, hetgeen hem werd ver strekt in het arrestantenlokaal. De man verklaarde in de godgeleerd heid te hebben gestudeerd, doch had, naar zijn zeggen, die studiën wegens allerlei omstandigheden niet kunnen beëindigen.Hij sprak vloeiend Fransch, Duitsch en Engelsch. Van zijn gees tesgaven deelde hij verder blijkbaar gaarne aan zijn minder begaafde natuuigenooten mede. Althans voor den Eemnesser gemeenteveldwachter fabriekte hij in een oogenblik tijds een vers (een akrostichon) van welks regels de eerste letters den naam „Eemnes" vormden. Het geheele vers was gewijd aan een koperen bruiloft. De veldwachter was er mede in de wolken. De dichterlijke iandlooper sliep voortreffelijk op de brits en vertrok den volgenden morgen op weg naar Amsterdam. Een tweetal politieagenten, die gisterennacht dienst deden, troffen een drietal zwervende knapen aan. Bij onderzoek bleken deze jongens verpleegden te zijn uit het Doorgangs huis te Bussum. Zij waren deze in richting ontvlucht en zonder geld op stap gegaan. Door de politie zijn ze weder naar Bussum teruggebracht. Gisterenochtend is te 's Gra- venhage een heer, terwijl hij paard reed aan het kanaal langs de Staatsspoorstoomtrambaan, vermoe delijk doordien hij plotseling onwel werd,van zijn paard gevallen. Hij werd in de Roode Kruiskliniek aan de Jan van Nassaustraat binnengebracht en en de te hulp geroepen geneeskundi gen konden slechts den dood consta- teeren. Een 8jarige jongen fe Rot terdam is in de ouderlijke woning van de trap gevallen. De jongen kreeg een hoofdwond en vermoedelijk een hersenschudding en is in het zieken huis ter verpleging opgenomen. Aan een scheepsslooperij te Hendrik- Ido-Ambacht had een droevig ongeluk plaats. Een werkman kreeg een laad boom op het lichaam en werd op slag gedood. Hij laat een weduwe en 5 kinderen na. Een 2jarig meisje te Santpoort is tusschen de mangel pers in de bleekerij van haar vader geraakt en gedood. Bij het lossen van ijzererts werd een bootwerker te Rotterdam door een uit een bak rollend stuk erts op het hoofd getrof fen. De man had een hersenschud ding bekomen en overleed eenige uren later. Onder Maassluis is het lijk gevonden van een persoon uit Maas land. Uit de rivier de Maas te Rotterdam is het lijk opgehaald van een persoon, dat herkend is als dat van een schippersknecht die sedert I drie weken van een Rijnschip WeI(] I vermist. Gisterenochtend heefttus-1 schen Amsterdam en Haarlem een bot, sing plaats gehad tusschen een auto pakketrijtuig uit Haarlem en een e!ec I trische tram. De 18jaiige jongen dj, naast den chauffeur zat werd 2,7 ernstig gewond dat hij reeds aan gevolgen is overleden. GisferavoJ had te Weesperkarspel een vreeselif ongeluk plaats. Tegen den avonn I ging de knecht van een fourageha?;. delaar te Weesperkarspel met een zwaar beladen wagen, bespannen me, 2 paarden, naar een veehouder aa» den langen Muiderpoord, aldaar. Daar gekomen moesten de paarden op |,et I erf der boerderij omzwaaien. De knecht liep daartoe voor de paarden uit, de. ze bij den teugei leidende. Doordat hij achteruit liep, merkte hij niet dat hij tegen een daar staanden boom on. liep, met het gevolg, dat hij tusschen de boomen van den wagen beklemd raakte, en zijn bortkas ingedrukt werd De man was dadelijk een lijk. In „Holland Express", komt voor I een sport-spotliedje, gewijd aan het Voetbal. Eenige coupletten luiden als volgt Een stuk land keurig net Met een touw afgezet, 'n Tweetal „poorten" met netten er [achter, Een terrein, viezig zwart, En de aarde, vrij hard, (Na een regenbui, doorgaans iets [zachter). „Langs het lijntje", publiek Ais een groot mozaiek, Jonge dames en jongens bij zwermen1 Met een neuswijs gelaat Worden kansen bepraat, In een sportaai, vol uitheemsche [termen. Een mijnheer met een vlag Kijkt met blik van gezag, Alsof allen voor hem moeten wijken; Een mijnheer met een fluit Staat met waanwijze snuit Op zijn goud remontoirtje te kijken. De dichter berijmt zoo een heelen wedstrijd en eindigt aldus Zietzóó is in het kort Deze nobele sport Waar een trap of een val niets be- [teekent! En een voetballershuid Houdt het 0zoo lang uit, Want die is op die dingen be trekend. De door visschers van Guiloi- nec, op de zuidkust van het schier- eiland Bretagne, opgepikte roeiboot van het sedert 5 Februari jl. ver miste stoomschip „Bulgarie" laat geen twijfel meer omtrent het lot van dit schip en zijn bemanning. Algemeen is men van meening, dat de oorzaak van deze catastrophe gezocht moet worden in de aanhoudende stormen, welke in januari en Februari op de Fransche kust hebben gewoed. Hoe wel zeker deze stormen hebben bij gedragen tot het vergaan der „Bul garie", zoo zijn zij niet als de on middellijke oorzaak te beschouwen, De „Bulgarie" passeerde 5 Febr, Oitavos (Taagmonding) en moest 8 Februari Ouessant passeeren. Tus schen 5 en 8 Februari hebben er in de Golf van Biscaye geen zware stormen gewoed. Wel waren weken achtereen de winden hier uit westelijke richtin gen, zoodat er een vrij sterke drift- stroom om de oost zal hebben ge- ioopen. Deze driftstroom zal als de aanleidende oorzaak van het vergaan van de „Bulgarie" te beschouwen zijn, daalt zij hierdoor om de oost verzet is. Doordien bedekte lucht geen astronomische plaatsbepaling mogelijk was, kon deze inzet niet geconstateerd worden. De gezagvoer der zal zeker gelood hebben (diepte bepalingen) en de verkregen loodin gen zullen overeen zijn gekomen mei die op zijn gegiste standplaats volgens de zeekaart. Vooral op dit gedeelte der Fransche kust moet men zeer voorzichtig zijn met de controle der standplaats van het schip door loo dingen. Eenige jaren geleden verging hierdoor de Engelsche Cape-line' „Drumond Castle" op de klippen tusschen het eiland Ouessant en de kust van Bretagne. Wij vernemen, dat er slechts één of twee van de opvarende passagiers levend zijn aangespoeld. Hierdoor werd deze schipbreuk bekend, want het stoom schip zonk onmiddellijk, na op de klippen te hebben gestooten, in de diepte weg. Met een dergelijke catastrophe z"'" len we hoogstwaarschijnlijk in bel geval der „Bulgarie" te doen hebben. Zij zal zich op de ver in zee uitste kende klippen der Chaussée de Sein, ten zuiden van het eiland Ouessant, te pletter geloopen hebben en me' man en muis in de diepte zijn ver dwenen. Wellicht, dat een onderzoek

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2