-JCoedetu Vrijdag 18 Maart. LADE nnnenlandT Feuilleton. CACAOFABRIEK flNTWERPEH. p.l6HL.fl7.40 p. 1 - 1.15 p-16 =13,20 p. 1 9, - 0.85 p. 1 2.05 P. 1 - 1.65 p. 1 99 - 1.55 p. 1 99 1.- ijzen, .sche Havendienst Vestsr-Schelde. 12, 48e Jaargang. Het Geheim van den Ouden Visscher» 3S, m laatste Nouveauté's dit niet zal zijn voor mbevelend, g-Kruijsse, ■Ïy'i'y A-'- ïelésu ISO. uieg en Singeluieg. uerhoog'mg. VAN DER MEER, Wil- t 11, vraagt tegen 1 Mei gen v.m. 6.6.20, 6.45, O, 9.30, 10.—, 10.20. 10.40, fai. 12.—, 12.30,1.—, 1.30* 3.25 3.55 4.30, 4.50, 5.20, 7.20, 7.40, 8,20 uiteneluisvm. 6.10, 6.30, .0, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, 11.60 N.m. 12.10, 12.45. ,50*, 3.10*, 3.40,4.10,4.40, 5, 6.50, 7.10, 7.30, 8.—, 8.30, ,rlen va'len desZondaga uit. tram dienst. liasingen-ffliddeïburg v.v. nïöEN 4 40| 5.50j" 7.55 1.45 12.30 1.15 2.— 2.45 5.50 6.55 7.50 8.50 ren van de Remise, de an- van het Badhuis. ïlbukg 5.15f 6.25f 8 40 12.30 1.15 2.— 2.45 3.S0 6.55 7.50 8.50 9.40 10.25 et verder dan tot de Be- ere treinen gaan naar hoi tram Walcheren ingen (Station! 9.20 12.15. 8.15. Het vertrek van tb Paul Krugerstraat en hat asp. 5, 10 en 13 minuten later, elburg: 6.25, 9.23, 12.18, 8.18. skerke nasr Domburg: 6.45, 3.20, 6.— en 8.40. U' g (naar Vlissingen en Mid- 40, 10.40, 1.35, 4.15, 6.55 ekerke (naar Vlissingen en 5.54, 8.30, 11.29, 2.24, 5.04, bes- 191®= 0 g) ,10 m: a) b) 3,43 c; en 6,35 d) ",35 a) 4,10 e) en 7,05 ma. 2, Id a) en 5,05 a) b) 8,43 en 6.35 d) h) inuten na het vertrek va» sanskerke n.Neuzen vm.8,50 naar Breskens, Borsaele®11 ar Breskens ten hoogste 1J minuten wachten. sgd. tober kan de boot van 10,4® Weekdagen van 16 April tot No, 65 1910. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, jj TELEFOONNUMMER 10. ftbonnemsnfs-fldtferienfiën op zeer uoordeeüge uooriuaarden Nieuwe Abonné's, uitge» zonderd bij weKelijlische be» taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING» SC® COURANT" koste loos tot 1 April. Installatie van Amsterdam's, nieuwe Burgemeester. Onder groote belangstelling werd gistermiddag halfdrie, jhr. dr. A. Roëll, opvolger van mr. W. F. van Leeuwen, als burgemeester van Am sterdam, in een buitengewone zitting van den Gemeenteraad geinstalleerd. Wethouder Delprat hield een rede voering, den heer Roëll daarin wel kom toeroepende op dit zoo gewich tige oogenblik van ambtsaanvaarding. De rede van den heer Delprat be antwoordde de nieuwe burgemeester met een toespraak, waarin hij zeide, niet dan na rijp beraad en na veel inwendigen strijd de eervolle benoe ming aanvaard te hebben. Spr. eindigdeindien wij alien, van wat stand of rang of richting ook, met terzijdestelling van wat ver deelt, de handen ineenslaan, om al de ons gegeven krachten en gaven te wijden aan den bloei en welvaart van de stad, die ik van heden af ook de mijne mag noemen, dan houd ik mij verzekerd, dat de waarheid op nieuw zal blijken van de oude va- derlandsche leuze, dat Eendracht Macht maakt en dat Gods onmisbare zegen zal 'rusten op onzen gemeen- schappelijken arbeid, tot heil van Amsterdam Burgemeester van Arnhem. Bij Koninklijk besluit is tot burge meester van Arnnem benoemd mr. A. J. A. A. baron van Heemstra. Baron van Heemstra werd den 22sten Juli 1871 te Vreeland ge boren. Zijn vader was aldaar bur gemeester. Zijn studie voltooide hij aan de universiteit te Utrecht, terwijl bij zich daana als practiseerend ad vocaat en procureur te Arnhem ves tigde. Tevens nam hij daar de functie van kantonrechter-plaatsvervanger waar. Daar bleef hij tot 1902. In Augustus van dit jaar werd hij be noemd tot ambtenaar bij het O. M. bij het kantongerecht te Roermond. Daar, te Roermond, maakte hij zich zeer populair, en was hij alge meen bemind. Uit zijn omvangrijken werkkring nep hem op 29 October 1909 het Ko ninklijk besluit, waarbij hij tot sub stituut-officier van justitie bij de ar- rondissements-rechtbank te Maastricht werd benoemd, ais opvolger van mr. Hoyer. Ook daar wist hij, hoewel nog slechts enkele maanden werkzaam, zich algemeen bemind te maken. En nu wacht hem te Arnhem de eervolle positie van burgemeester dezer stad. Vrij bewerkt door M. J. Korving. o— 29.) „Dus ge bemint mij vroeg Edu- ard zacht. „Ja" fluisterde zij, „mijn hart be hoort u reeds lang toe." Hij drukte haar aan zijn hart, ter- W|jl Marie lachte en schreide tegelijk. 'oen de eerste roes der vreugde v°orbij was en zij wat kalmer waren geworden, dacht Eduard weer aan ae ruwe werkelijkheid, aan het groote verschil in stand, dat een onoverkomelijken scheidsmuur tus sen hem en zijn geliefde vormde. „Wat za! de markies er wel van eggen?" vroeg hij beklemd. „Ik weet het niet. Zijne denkbeel- en omtrent onzen rang en de voor ten van ^en ac*e' z'ïn onverzet- '1 ®aar ik ben zijn eenig kind. Onze Prinses en Haar Vader. De Haagsche briefschrijver in de „Opr. H. Crt." vertelt weer een aar dig tafreeitje, bij gelegenheid van een der rijtoeren onzer Prinses naar de Scheveningsche Boschjes. In een der huizen in 't Park werd 30 Aprii j.l. een tweeling geboren, die eveneens in deze voorjaarsdagen van de heerlijke natuur genieten. De jonge Prinses daar rondrijdende, werd door haar geleidster opmerk zaam gemaakt op de twee aardige kleinen, die op denzelfden dag ge boren als de Vorstelijke baby, wel een bijzonder groetje verdienden. Het rijtuig hield stil en de kleine Prinses moest het leuke tweelingpaar een handje geven, waarna 't rijtuig zijn weg weer vervolgde. Ook heeft de schrijver het over Prins Hendrik, die een vak beoefent, waarvan weinigen vermoeden zouden hebben gehad, n.l. het timmervak. Eiken middag houdt Z. K. H. zich bezig met timmeren, zagen, schaven en beitelen, onder leiding van een timmerman, die Prins Hendrik onder richt in de geheimen van het schrijn werkersvak, zoodat Z. K. H. zijn krachten reeds beproeft aan het ma ken van een groote eikenhouten kast. Onze Vloot. Verschenen is het jaarverslag over 1909 van de Nederlandsche Vereeni- ging Onze Vloot. Vermeld wordt een groote vermeerdering van het aantal leden en het vasteren vorm aannemen van plannen tot stichting van meer dere afdeelingen. Het aantal leden bedroeg op 31 December 22.85, is dus, sedert 1 Januari 1909, met 832 toe genomen. In verschillende atdeelingen werden lezingen gehouden deze hadden in den regel een groot succes. De lezing over de opleiding der adelborsten door den heer Aronstcin, welke op twee verschillende tijdstippen in druk over de hoogere burgerscholen werd verspreid, schijnt onder de jongelui goed gewerkt te hebben. Het aantal adspirant-adeiborsten bedroeg ten minste dit jaar meer dan vroege jaren en het departement van marine heeft een 300-tal exemplaren dier lezing van onze yereeniging aangekocht, om ze mede te verspreiden. In Ned.-lndië zijn wij nog niet verder gevorderd dan dat elk oogen blik bericht is te verwachten, dat ook daar een afdeeling is opgericht, In Antwerpen kwam een afdeeling tot stand. Vorming van een Haar- Hij zal me toch niet ongelukkig willen maken, hoop ik Zoo praatten zij nog wat voort en als vanzelf kwam Eduard er toe het geheim van zijn leven aan Marie mede te deelen. „Ik ben niet de zoon van den armen visschër" zeide hij. „Mijn vader was militair en sneuvelde in een veldslag en mijne moeder vertrouwde mij als kind aan Jean Dumat toe." Verder verhaalde hij aan zijn geliefde alles wat ons reeds bekend is en verzweeg ook niet zijn ontmoeting met de geheim zinnige vrouw, die hem het leven gered had. Toen hij zijn verhaal geëindigd had, waarbij Marie met verwondering had toegeluisterd, zeide zij na eenig nadenken. „Het is vreemd, maar ik heb eens een geschiedenis gehoord, die veel met de uwe overeenkomt." „Zoo vertel me dat eens. Wilt ge? „Ik weet stellig, dat ik reeds vroe ger een dergelijke geschiedenis ge hoord heb, maar dat moet wel lang geleden zijn, want ik weet me er nu niet veel van te herinneren. Maar ik hoop, dat ge het geheim eenmaal iemsche afdeeling kan iederen dag worden tegemoet gezien. Ook in Til burg worden pogingen aangewend voor het stichten van een afdeeling. Binnenkort za! worden aangevangen met in de circulaires een algeheel doch populair geschreven overzicht te geven van het wezen en werken der zeemacht in haar vertakkingen en diensten. De circulaires zullen voor zoo ver de stand der kas zulks zal toe laten veelvuldiger verschijnen. Ook hierom verzoekt het hoofdbe stuur nogmaals aan alle leden om hun bijdragen en opmerkingen te zenden, welke daarin kunnen worden opgenomen. Opleiding tot matroos. Met 1 April a.s. zullen de bepa lingen voor de opleiding van jongen tot matroos bij de Koninklijke Marine eenig: wijzigingen ondergaan. Om tot eene verbintenis aljongen te worden toegelaten moeten de be trokkenen den leeftijd van 14 jaar bereikt hebben en dien van 17 jaar nog niet zijn ingetreden, terwijl vroeger de minimum-ieeftijd was ge steld op 13'/a iaar- De cursussen bij deze opleiding zuilen telkens aan vangen op 1 Januari en op 1 Juli, in stede van 1 Aprii en 1 October en beginnen aan de Kweeksciiool voor Zeevaart te Leiden en worden voortgezet aan boord van het in structieschip „Van Galen" te Heile- voetsluis (moederschip van de op leiding) alwaar die cursus l'/s jaar duurt en in drie afdeelingen wordt doorloopen. Ten gevolge van dezQ wijzigingen wordt de „Reinier Gaeszen" met 1 juli aangewezen voor het houden van practische oefeningen te Helle- voetsiuis met de jongens en licht matrozen van het instructieschip en zullen de daaraan toegevoegde kann. booten „Dufa", „Bulgia" en „Havik" aan de opleiding worden onttrokken, doch blijven de Marinekotters „Boe len", „Vooruit" en „Van Goens" mede aangewezen voor vaaroefenin- gen met het in opleiding zijnde per soneel. De opleiding van matroos le kl. tot kwartiermeester, welke eveneens aan boord van het instructieschip te Hellevoetsiuis plaats had, wordt met 1 Juli overgebracht naar de directie Willemsoord. De cursussen vangen eveneens aan op 1 januari en 1 Juli de eerste haltjaarlijksche cursus daar van heeft plaats aan boord van de „Atjeh" en de tweede aan boord van een onzer defensieschepen. Vrouwenkiesrecht en Grond wetsherziening. Op 12 Februari zijn de presidente zuit ontraadselen; misschien blijkt dan wel, dat ge tot de voornaamste edelen van Frankrijk behoort." „Ach, beste Marie, ik kan dat moeilijk gelooven. Waarom zou mijn moeder me verlaten hebben, als het niet uit armoede was Neen, zoo'n groote verandering in mijn lot zal mij wel niet te wachten staan. Zoo spraken de jonge verlietden nog geruimen tijd met eikaar, Van het teekenonderwijs kwam dien dag niets zoete woordjes en liefdesbetui gingen waren schering en inslag, en toen ze scheidden, hadden ze elkaar trouw gezworen. Hun harten waren vereenigd en voor het oogenblik waren zij gelukkig. XII. Den volgenden morgen kwam Marie ais gewoonlijk in „de studeerkamer en de les begon. Op de teekening van den ouden molen bracht zij nu de schaduw aan maar natuurlijk werd de les nu en dan door teedere liefdesbetuigingen afgebroken. De minnende jongelieden spraken met elkaar, alsof zij de eenige levende schepsels op den aardbodem en of der Vereeniging voor Vrouwenkies recht, dr. Aietta H. Jacobs, en de vice-presidente, mevr. F. S. Van BalenKiaar, op audiëntie geweest bij den minister van binnenlandsche zaken, ten einde den minister te ver zoeken een of meer vrouwen te willen benoemen in de commissie tot voor bereiding der grondwetsherziening. Het verzoek had zooals dan ook niet anders verwacht werd weinig succes. Het „Maandblad" der Vereeniging van Vrouwenkiesrecht meldt er van „Hoewel door de dames deze benoe ming zoo krachtig mogelijk werd bepleit, was toch de indruk, dien zij ontvingen van het onderhoud met den minister, geenszins bevredigend. Zonder dat de minister absolute wei» gering gaf op het verzoek, was toch uit de door den minister gestelde vragen duidelijk merkbaar, dat hij noch de rechtvaardigheid nóch de noodzakelijkheid eener dergelijke be noeming beaamde. Land» Tuinbouw. Aardappelcuiiuur. De Commissies voor de aardappel cultuur in de provincie Friesland hebben het vorige jaar (1909) cul- tuurproeven genomen met verschil lende aardappelvariëteiten, waarvan de uitkomsten belangrijk mogen worden geacht voor de aardappel telers in alle deelen des lands, zoo wel voor die, wonende op het zand. als voor de kleiboeren. Die proeven beoogden allereerst: een onderzoek in te stellen naar den besten aard appel, die de oude Magnum Bonum ais export-aardappel kan vervangen. Ofschoon in de zandstreken een der gelijke aardappel niet verbouwd wordt, heeft men toch een proefveld op zandgrond aangelegd, teneinde na te gaan of de teelt van een export aardappel voor Engeland daar loonend is, terwijl de ervaringen met de ver schillende soorten opgedaan, natuur lijk ook voor de klei befeekenis heb ben. Bovendien zijn naast deze ex port-aardappelen nog een paar con sumptie-soorten verbouwd, terwijl op een proefveld in een streek, waar vrij veel aan die cultuur gedaan wordt, een paar nieuwe fabrieksaard appelen geteeld zijn. Voorts zijn er proeven genomen om na te gaan of door het zwaarder maken der be mesting, zooals die in de praktijk gebruikelijk is, de opbrengsten ren dabel kunnen worden verhoogd. In 't bijzonder is daarbij een onderzoek iugesteld naar het toevoegen van chili en patentkaii aan de gebruike lijke bemesting. Eindelijk zijn nog proeven genomen met poters, welke in den hoop, en poters, die in den kelder bewaard zijn. er geen omstandigheden waren, die hun noodlottig konden worden. Na het middagmaal zocht de mar kies zijn dochter in haar kamer op. Nadat hij op zijn gemak was gaan zitten, begon hij over het doel van zijn komst te spreken. „Hoor eens Marie," zeide hij, „ik ben hier gekomen om met u over een zaak te spreken. Ik heb een onderhoud gehad met den graaf De Maurès en wij hebben besloten onze landgoederen te vereenigen." „Hoe? Wilt ge de beide land goederen vereenigen vroeg Marie verwonderd. „JaIs dat niet een goed denk beeld „Ik hoop toch niet, dat ge het onze aan den graaf wilt verkoopen, vader „O neen, hij verlangt het niet te koopen." „Aha! dan wilt gij het zijne koo pen nu begrijp ik het." „Neen, Marie, ge vergist u." „Wat bedoelt ge dan, vader Wilt ge een soort van compagnie oprich ten en de beide landgoederen tot een gemeenschappelijke bezitting Betreffende de beide eerste punten van onderzoek geeft het rapport het volgende op te merkenVan een 13-tal variëteiten was bij den eet- aardappel De Wet het zetmeelgehalte het hoogstvan de exportsoorten stonden Whats Wanted en New Champion beduidend boven de andere. Hassia vertoonde van alle het laagste gehalte. Uit den opbrengststaat blijkt, dat de 3 nieuwe exportsoorten Whats Wanted, Russel Queen en Nieuw Champion te lage beschotten hebben gegeven om aangehouden te worden. Ook Edina is achteraan gekomen. De export-aardappel Alma heeft op 't veld, waarop hij verbouwd is, de grootste opbrengst gegeven, en zal dit jaar nader onderzocht worden. In Hassia mag men waarschijnlijk geen toekomst-aardappel zien. Mod- row's Industrie zal eveneens nader onderzocht worden. De reeds vroe ger geteelte soorten hebben, zich zeer goed gehouden, zoowel de ex- portsoorten Factor, Table talk en Mayfield Blossum, als de vroege aardappel Midlothian Early en de consumptiesoort De Wet. Bij de bemestingsproeven is men uitgegaan van de gebruikelijke be mesting. Op de klei is dat de sa mengestelde meststofammoniak- superphosphaat. Men geeft daar dus de stikstof in den vorm van den vrij langzaam werkenden zw. ammoniak, voorts het phosphorzuur in den in water oplosbaren vorm van super- phosphaat, terwijl men de kali een voudig weglaat, stilzwijgend zeker veronderstellende, dat kleigronden van nature kali genoeg bezitten, ".en dus geen kali-bemesting behoeven. De commissies van aanleg gingen met die veronderstelling blijkbaar nietjaccoordzij wilden door onder zoek uitmaken, of dit werkelijk zoo is, en daarom werd aan de gebrui kelijke bemesting nog toegevoegd pantentkaii, en verder chiiisalpeter, zoodat men behalve een langzaam werkenden ook een snelwerkenden stikstofmest aanwendde, en eindelijk nóg wat super bij die, welke reeds in het mengsel werd gegeven. Over 't geheel werd dus een zwaardere be mesting toegepast. Het rapport loopt over acht kleiproeven. Wat leeren deze? Te Pingjum kwamen de kos ten van de toegevoegde patentkali er uit, en deze meststof werk loonend, wanneer over 't geheel krachtiger werd bemest. Te Wijnaldum was het juist andersom: daar loonde de kali- mest ongeveer, als hij alleen werd toegevoegd. Te St. Anna Parochie was die meststof zéér loonendte Kimswerd ging het vrijwel als te Pingjum. Op twee velden te Beet gumermolen was de patentkali zeer loonend, zoowel waar zij alleen, als waar zij met de andere meststoffen maken „Volstrekt nietMaar kunt ge u niet een andere manier voorstellen om de landgoederen te vereenigen." „Neen, vader!" „Dan zal ik me duidelijker ver klaren. Welnu, graaf Leon de Maurès heeft aanzoek om uw hand gedaan." „Wat? De graaf?" vroeg Marie verbaasd. „Ja! Begrijpt ge het nu Marie lachte zenuwachtig om het bespottelijke aanzoek en antwoordde „De graaf is nog onbeschaamder dan ik dacht." De markies was blijkbaar onaan genaam verrast door deze ontboeze ming van zijn dochter; maar hij wist zich volkomen te beheerschen en zei „Hij heeft me het aanzoek gedaan en ik heb hem aangehoord." „Natuurlijk moest ge hem aan- hooren." „Juisten ik heb hem niet alleen aangehoord, maar ook gezegd, dat hij mocht hopen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1