JRamtfactoreit! I Quaker Oafs **büitenland7 Laatste Berichten, Advertentie "1 die door een lijn zijn i de „Utrecht" Zjcf] held, voor de heen- ngenomen is dat dè miil per uur is afge. (reis wasaan andere bij uitgegaan js sielling, dat de boot is afgedreven, op van het oorlogs, tdurend een man 0p id met een binocle erd elk kwartier de it door middel van la werd het zoeklicht tijd op een wolk aandacht te trekken II," welk schip dan zou kunnen antwoor- was uitgeloofd voor |ord die het eerst het :ou opmerken, ischip, hetwelk 26 naar New-York ver- !e boot, die de daarop van daar werd ver- ;en eenigszins gewij- gen, om de „Willem gen" indien het „om t zijn afgedreven. Laatste Berichten.) t 3 uur. hoorden twee 'ii zij de Groote Markt lat, het kantoor van Rubbercompagnie, te eerden, dat inbrekers omliggende perceelen :en aantal agenten en Inder leiding van een izet en jacht gemaakt Irs, die over de daken en hunner viel van in circa 8 M. in een omend aan de Groote ln had kwetsuren aan ee andere inbrekers, uur gevonden in een s aan de Nieuwstraat. voorzien van geladen ■enlantaarns, valsche le bankpapier en spe- itoor nl. was de brand- geworpen en aan de engebroken. Alle drie inbrekers. Een hunner agen terecht voor het 's Hage, alwaar 4 jaar d wegens inbraak; ;eds eenigen tijd in het isticht te Medemblik aatsten tijd werden aan mersfoort herhaaldelijk nist op het tijdstip dat e treinen werden aan- inde den dader te be- nu geregeld door een en op de met pakken is gelet. Maandagavond stdoende commies aldus zich aan diefstallen kte. Een rijtuigpoetser de aankomst van den terdam een pak weg en de lijn op. Achtervolgd echter weg, maar door arresteerd bekende hij diefstallen te hebben e man is gehuwd en kinderen. sprong 'n 18jarig meisje, met haar beminde had Jacob van Lennepkade n. Haar broeder sprong ïocht het genoegen sma- er, hoewel ze zich heftig dding verzette, behouden te brengen. Het meisje et Wilhelmina-Gasthuis nmiddag geraakte een aan de Jan Gijzelvaart tusschen de mangelpers rij van haar vader. Zij edig daarna aan de ge- oen Dinsdagochtend een te Leiden langs de baan Gevangenislaan liep, jk van een militair, wiens t lichaam was afgereden, rt het een milicien was, de gemeente Loosdui- deiijk is weerzin in den nst de oorzaak van deze daad. Te Bussum is het lijk opgehaald van die sinds eenige dagen st. Te Gastel (N.B.) ig een 7jarig knaapje in iet een dorschmachine, beentje verbrijzeld wera. de jongen in het gasthuis sch overleden. Op het ement te Maastricht is een list van een locomotie' met den rechtervoet onder geraakt, tengevolge waar* aamsdeel gedeeltelijk ver- d. Uit de groote Wie* Getjerk is het lijk opge' een predikant te Nyeg<* ie sinds 7 Maart wer ln de rietgorzen aan den s morgens ea s avonds beate voedsel vcor bet schoolkinderen. Daardoor kunnen zij 't bij 't teeren en ln beter uithouden, worden krachtig aerstandsvermogen. krijgen Gebruik Quaker Oats volgens het op ieder pak ge drukte recept: „Voor hot ontbij ■H >2» -:M J Varkenoordschendijk te Rotterdam is gisteren het lijk van een drenkeling Londen. Hel lijk vekeerde in ver- Lorderden staat van ontbinding. Te Ruiverzand (gem. Oud-Gastel) wilden eenige kinderen, die aan het spelen waren, ook een landbouwma chine laten werken. Een 7jarig jonge tje van den landbouwer L. klauterde op de dorschmachine. Op een gege ven oogenblik begint de machine te werken, het ventje verliest z'n even wicht en valt in het reservoir, zoodat een zijner beentjes totaal verbrijzeld werd. Spoedig werd de knaap uit zijn benarde positie verlost; de ontboden ceneeslieer achtte het noodzakelijk dat het kind naar het gasthuis te Oudenbosch werd vervoerd, alwaar het gisteren onder hevige pijnen aan de gevolgen overleed. - Wij lezen in het „Hbld. van Antwerpen."Het is nu 40 dagen geleden, dat men nog iets nieuws vernomen heeft van de „Buigarie" Op 5 Februari was het Belgisch schip toen Oitavos voorbijgevaren, en dat was het eenige, wat men ervan wist. Door de meest hoopvolle lieden, is alle hoop opgegeven van een der 29 opvarenden weer te zien. Gisteren is nu een nieuwe toegekomen, dat deze meening komt bevestigen. Een telegram namelijk, toekomen uit Brest meldt, dat de visschersbark „Marsouin" van Guilvinec, schipper Jozef le Cléach, op de kust een roei boot heeft opgepikt. Deze roeiboot, geheel in 't wit geschilderd, metende 4 m. 20 lang, op 1 m. 70 breed en dragende op de achterpiank de naam van „Buigarie", Anvers. Deze boot was geheel bedekt met kolenstof. Zeker is het, dat deze roeiboot voortkomstig is van het verdwenen schip, vergaan in den vreeselijken aanhoudenden storm, die gedurende twee weken op de kusten woedde De firma Deppe, eigenares der „Bui garie", heeft onmiddellijk naar Brest geschreven om alle mogelijke bijzon derheden te vernemen over de op gepikte boot. Een ander telegram uit Brest meldt tevens, dat drie lijken van zeelieden zijn aangespoeld, die van een Engelsch schip zouden voort komen en dadelijk op het kerkhof van Guilvinec werden begraven. In dezelfde haven zijn nog vele wrak stukken aangespoeld, Een reusachtige stalen lucht- kruiser, die 30 ton weegt en 50 tot 60 personen vervoeren kan, met een snelheid van 44—50 mijlen per uur is, volgens een mededeeling in Engelsche bladen, te Trier in aanbouw en zal hinnen korten tijd de eerste proefrei- Mn maken. Het nieuwe luchtschip is ongeveer gebouwd naar het model door graaf Zeppelin voor zijn starre luchtschepen aangenomen, maar ge heel uit staal vervaardigd. Het zal worden bewogen door vijf motors, the een gezamelijk vermogen hebben v»n 480 P. K. FRANKRIJK. De Kamer hervatte gisteren de behandeing van de inter pellaties over de knoeierijen der i'Quidateurs. Jaurès las een protest voor van he Grande Chartreuse tegen zijn ver- Waringen van j.l. Vrijdag. Terugko mende op deze zaak zeide hij, dat Lecou- tie he verantwoordelijkheid van tuner groot blijft. Wanneer er nog geen penale sanc- nls gegeven, moet hij in alle ge- alle ontslagen worden. Dat de hui- -tegeering de verantwoordelijk en draagt is zeker. Hij verzocht de amer een onderzoek in te stellen aaruit zal blijken, hoevelen en wie verantwoordelijk zijn. jJrnister"President Briand verzocht "-amer goedkeuring zonder voor behoud. Hij bracht in herinnering, dat hij, toen hij minister van justitie werd een toezicht instelde waardoor men gelegenheid kreeg Duez in hech tenis te nemen. Te midden van groot rumoer sprak Barthou dank uit jegens den heer Briand, en verklaarde hij, dat hij slechts van de gerechtelijke bewindvoerders had gesproken. Ten gevolge van het tumult; was de mi nister genoodzaakt te gaan zitten. Briand wees erop, hoe moeilijk het is een juist inzicht te krijgen in de liquidaties en tevens om de belan gen van de Grande Chartreuse niet in gevaar te brengen. Wanneer nieu we misdadige feiten aan het licht komen, zullen de bedrijvers vervolgd worden. Briand zeide, dat het parlement een urgente wet kan aannemen, waarbij wordt bepaald, dat aan amb tenaren de verdere afwikkeling der liquidaties zal worden opgedragen. Wannner er onbehoorlijke hande lingen ontdekt worden, zullen de daders worden gestraft. Het republi- keinsche régime is niet verantwoor delijk voor dit schandaal. Het land heeft geenszins gemeend geld lijk voordcel te zullen trekken uit de opheffing der congregaties. Dat er eenige millioenen teloor zijn gegaan, zal voor de kiezers geen aanleiding zijn om de opheffing te verloochenen. De minister verklaarde vertrouwen te stellen in het gezond verstand van de natie. De regeering verzoekt het land een oordeel te vellen. De minister heeft geheel en absoluut vertrouwen noodig. Binet, radicaal-socialist, verweet Millerand, dat deze minister was geworden, nadat hij hooge honoraria had opgestreken tengevolge van de opheffing der congregaties. Het wordt tijd, zeide hij, dat er een eind wordt gemaakt aan het optreden van Kamerleden, die zich nog met andere zaken dan die van het land bezig houden. Jaurès verklaarde, dat hij er nooit op had aangedrongen, dat de liqui daties gestaakt zouden worden, voor dat er voldoende bewijzen waren geleverd. Hij wilde nog wijzen op een inci dent, dat voorviel, toen een der me dewerkers van den minister werd aangevallen. Wanneer de minister president solidair was gebleven met zijn ambtgenooten, zou hij niet ge aarzeld hebben, maar zou hij naar de tribune gesneld zijn om hun ge meenschappelijke eer te verdedigen. Briand vloog naar de tribune en verklaarde, dat hij het als een be- leediging beschouwde, dat Jaurès had durven veronderstellen, dat de minis terpresident met zijn ambtgenooten overleg had behoeven te plegen om zich solidair te verklaren met den minister van openbare werken. „Millerand", zoo vervolgde hij, „is mijn medewerker en vriend en ik laat mijne vrienden niet in den steek." Er werden zeven moties ingediend Briand aanvaardde die van Emile Cere. Het eerste gedeelte, verklarende dat de Kamer, de schandelijke han delingen, gepleegd bij sommige ge rechtelijke liquidaties, ten strengste veroordeelt, werd met algemeene stemmen (557) aangenomen. Het tweede gedeelte, waarin hel vertrouwen wordt uitgesproken, dat de regeering zal uitmaken, wie voor het gebeurde verantwoordelijk zijn en de bestraffing der schuldigen zal verzekeren, werd aangenomen met 343 tegen 79 stemmen. En toevoeging van Sevaès, ver klarende, dat de Kamer besluit zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp omtrent het toezicht en de controle op liquidateurs in behandeling te nemen, werd bij handenopsteken aangenomen, Het laatste gedeelte van de motie van Cere„en elke toevoeging ver werpend" werd aangenomen met 394 stemmen tegen 37, waarna de geheele motie bij handenopsteken werd goedgekeurd. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Als een vorst is Lueger, de overleden burgemeester van Weenen, Maandag begraven. Zondag waren nog van 's ochtends 8 uur tot 's middags 4 uur 70000 kijkers langs het stoffelijk overschot gedefileerd, waarbij de po litie uitmuntend orde hield. Eergister vormde zich reeds om 9 uur aan beide zijden der straten, waar de lijkstoet :zou passeeren, een dichte drom van menschen. Vanaf 10 uur hield een militair cordon de straten vrij en de menigte in toom. Alle ramen en balkons, alsmede de daken van het Burgtheater, de beide hof- musea en de hofopera en de trappen van het parlement waren dichtbezet. De stoet zette zich om halftwaalf onder klokgelui van alle kerktorens in beweging. Toen de kist na de eerste inzege ning uit de volkshal van het stad huis werd gedragen en op den met acht paarden bespannen praalwagen gdegd, zetten 16 bazuinblazers van uit de loggia over den stadhuistoren den treurmarsch uit „Götterdamme- rung" in. Daarna wijdde de vice- burgemeester diepgevoeide afscheids woorden aan den overledene. Tusschen de dichte menschenrijen ging de stoet langzaam voort. Voor op de deputaties van verschillende vereenigingen en de geestelijkheid. Dan volgden 15 wagens met kransen, op den eersten wagen lagen de kran sen van de keizers Frans Jozef en Wilhelm en van de aartshertogen de laatste droeg slechts kransen van. de Roemëensche deputaties en werd begeleid door Roemeensche boeren in nationaal gewaad. Dan volgde de de lijkwagen, waarachter zes equipa ges voor de familie, eindelijk de tweede burgemeester te voet, de raads leden enz. Bij het Parlement waren de Kamerleden bijeen de president der Kamer en de „Landrnarschallver- treter" baron Freudenthal, hielden daar redevoeringen toen de lijkwagen er stilhield. Over Ring en Karntner- strasse ging de stoet naar den Ste- fanusdom. Daar waren sinds 1 uur voor de plechtige inzegening keizer Frans Jozef, de aartshertogen en aart her toginnen met hun kinderen en de hoogen autoriteiten, de nuntius en de diplomaten. De inzegening had coad jutor aartsbisschop Nagikoren deden hun gezang hooren. Na de inzegening verstrooiden zich de meeste deelne mers van den stoet. Een deel ging mee tot het centraal kerkhof, waar nog eenige redevoeringen werden gehouden. BALKAN-STATEN. Uit Roestsjoek wordt melding gemaakt van een bloedige botsing tusschen troepen en een dichte menigte, die met geweld de uitvoering van een rechterlijk vonnis wilde verhinderen, waardoor een minderjarige Turksche vrouw, die met een Bulgaarschen ambtenaar wilde trouwen, aan haar ouders zou worden teruggegeven. De menigte schoot op de troepende generaal Dimitrief werd door een steenworp gewond. De troepen gaven toen vuur, waardoor een aantal personen gedood en gewond werden. Het is bekend, dat er reeds 16 dooden gevallen zijn, terwijl in het hospitaal nog 39 zwaar gewonden liggen. Van de soldaten zijn er iwintig door steenworpen, re volverschoten en dolksteken gewond. Voor het huis van generaal Dimi trief werd een betooging gehouden door een menigte met zwarte vlaggen waarbij alle ruiten werden ingewor pen. De Turkin, om wie de betoo ging werd gehouden is met den man die met haar huwen wilde, een Bul- gaarsche bankbeambte, naar Roeme nië gevlucht. De Turksche gezant te Sofia, Assim-bey, drong er bij den minimier Paprikof op aan dat krach tige maatregelen zouden worden ge nomen voor de bescherming van de Turksche bevolking van Roestsjoek. De minister van binnenlandsche zaken Takef, begaf zich dadelijk naar Roetsjoek. AZIË. De japansche gezant te Weenen, de heer Okoeda, heeft zich op de volgende wijze over den toe stand in het Verre Oosten tot een medewerker der „Neue FreiePresse" geuit „De bewering dat Japan en Rusland tot een overeenstemming zijn geraakt en het voornemen hebben China als vazal te behandelen, moet absoluut onjuist genoemd worden. Een der gelijke overeenkomst is niet gesloten, noch met Rusland, noch met eenige andere macht. Men schijnt in vele Amerikaansche kringen wat zenuwachtig te zijn, an ders zou men een dergelijk denkbeeld, dat in werkelijkheid de grootste on mogelijkheid is, niet voor verwer kelijking vatbaar achten. Het is zeker waar, dat Rusland en Japan met be trekking tot vele vraagstukken in Oost-Azië evenwijdig gaande belan gen hebben, in 't bijzonder betreffende den ontworpen spoorweg Kintsjou Aigoen en de Peking- met den Sibe- rischen spoorweg verbindende lijn. Een groep Amerikaansche kapita listen heeft bij de Chineesche regee ring de concessie voor de eerste spoorlijn verzocht en de prins-regent Tsjing is bereid aan de Amerikaan sche wenschen gehoor te geven. Nu maken echter ook Rusland, Japan, Engeland en Duitschland aanspraken op deelneming aan het werk. Ame rika kan daarom den bouw niet met uitsluiting der andere belanghebben den ondernemen. De ongeveer 750 Engelsche mijlen lange spoorweg begint in Kintsjou aan de golf van Liao-Tung, kruist bij Tsitsihar de zich in Russisch bezit bevindende Ost-Chineesche lijn en eindigt te Aigoen aan de Amoerri- vier. Het is duidelijk, dat zoowel Rusland als Japan, wiens Zuid-Man- sjoerijsche spoorweg aan den gepro- jecteerden evenwijdig loopt, hier zeer wezenlijke belangen voor te staan hebben. Japan handelt hier slechts binnen de grenzen van een wettige belangenpolitiek en heeft daartoe geen overeenstemming noodig met een andere mogenheid. De Japanners zijn een geheel vreedzaam volk en hebben daarom niets te vreezen. Het is geheel dui delijk, dat iedere mogendheid gerech tigd is in China economische be langen te behartigen. Bij een derge- lijken economischen veldtocht moet men er echter op rekenen concurrenten tegen te komen, en in dezen zin is natuurlijk de eene natie de mede dingster van de andere. Daarom kan en zal het zelfs voorkomen, dat |apan op handelsgebied als tegen stander der Vereenigde Staten zal optreden. Maar toch moeten de duel- leerenden ook op het economisch oorlogspad elkaar de verschuldigde achting bewijzen en geen heftige uit drukkingen tegenover den ook slechts zijne eigene belangen verdedigenden concurrent gebruiken. Ook de tegen Engeland gerichte aanvallen van Amerikaansche bladen zijn ongerechtvaardigd. Engeland heeft niets gedaan, wat de beschul diging rechtvaardigen zou, dat het de belangen van Amerika in Oost-Azië doorkruisd zou hebben. Engeland geeft veeleer steeds in den geest van vriendschappelijke loyaliteit jegens Amerika gehandeld en verdient daar om de uitvallen der New-Yorksche bladen niet. Het uit Kharbin afkomstige gerucht, dat Japan voornemens is binnen weinige dagen de inlijving van Korea te proclameeren, is volstrekt onjuist. Een dergelijke maatregel is integen deel in afzienbaren tijd niet te wach ten. Het is ook niette begrijpen, wat Japan door zulk een inlijving zou kunnen winnen, omdat bij de tegen woordige verhouding de Japansche belangen voldoende verzekerd schij nen te zijn. Hoogstens zou men, om zich tegen verwikkelingen in het binnenland te wapenen, een straffere inrichting van de door Japan uitge oefende politiemacht kunnen invoeren. De Prins Willem II. AMSTERDAM. De directie van den Kon. West Indischen Maildienst heeft door bemiddeling van het minis terie van buitenlandsche zaken een telegram omvangen uit Lorient (Fr.), dat in zee bij Belle lie (Westkust van Frankrijk) zijn opgeviseht een red dingsboei, dragende het opschrift: „Prins Willem 11, Amsterdam" zoo mede een sloepriem gemerkt „Prins Willem II". Voorls was in die buurt aange dreven een zwart bord waarop witte letters, vermoedelijk behoorende tot den inventaris van het vermiste stoom schip. Naar de directie vermeent geeft het aandrijven van deze stukken zeer vermoedelijk aanleiding dat het ergste te vreezen is. Er waren zooals bekend is 15 pas sagiers en 38 man equipage aan boord van de „Prins Willem", die dus hun graf in de golven hebben gevonden. Heosjwafer fe Vlissingen. Maart vm. nm. Donderdag 17 5.20 5.40 Vrijdag 18 6.13 6.33 S Zaterdag 19 7.33 7.53 Zondag 20 9.13 9.33 Maandag 21 10.47 11.07 Dinsdag 22 11.51 12.11 Woensdag 23 12.12 12.32 Eerste kwartier 's morg. 3.57. Dinsdag avond was te Klooster- zande eene vergadering door eenige landbouwers uit den omtrek belegd, teneinde te geraken tot oprichting van een Onderlinge Verzekeringmaat schappij tegen landbouw ongelukken. Als spreker was uitgenoodigd de heer Theunissen, propagandist der onlangs opgerichte Centrale land bouw onderlinge Verzekeringsmaat schappij. Nadat hij het voor en tegen had besproken werd gedebatteerd door 3 verschillende vertegenwoordigers van andere maatschappijen, o. a. die der Zuid-Hollandsche Verzekerings maatschappij tegen ongelukken te Middelburg. Het debat kenmerkte zich door niet al te aangenamen geest. Besloten werd een afwachtende hou ding aan te nemen teneinde te zien wat de boerenleenbank in deze zal doen. Een groot aantal belangstellenden woonde de bijeenkomst bij. Per telegraaf. Tweede Kamer. 's GRAVENHAGE. In de heden ge houden zitting werd door den heer Goeman Borgesius een voorstel in gediend tot heropening der debatten over de sociale verzekering. Met 43 tegen 20 stemmen werd dit voorstel verworpen, zijnde een stemming van rechts tegen links met uitzondering van den heer De Stuers, die voor stemde. Er ontstond groot tumult. De heer Schaper riep verontwaar digd „Smerige bende, dompers, stommeriken", waar de heer Van Asch van Wijck tegen inschreeuwde. De Voorzitter hamerde maar aldoor en zeide zulke uitdrukkingen niet te kunnen toelaten. De heer Ankerman sloof op den heer Schaper toe, waarbij de heer Helsdingen uitriep: „smerige dominee, dat hebben jelui gisteren avond be konkeld". Onder heftig stemmengedruisch werd vervolgens door den voorzitter het woord gegeven aan den heer Ter Laan tot het houden van zijn interpellatie over de schooltoesPr- den. WESEKBEBICHT. medegedeeld doorlietIvoa Ned.Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 16 Maart 1910.) Hoogste barometerstand 774,9 te Horta. Laagste barometerstand 737,2 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 17 Maart: Toenemende later matige tot krachtige W.-lijke wind. Toenemende bewolking. Waarschijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. overleed Behuwd- onze lieve en Groot- Heden Moeder, 1 Moeder JACOBA JOHANNA FAGG, Weduwe L. H. Heijblom, in den ouderdom van 72 jaren. P. W. HEIJBLOM. Baarn. Wed. M. W. J. DE MUNCK Heijblom en Kinderen. Vlissingen. E. DE STEUR—Heijblom. C.J. DE STEUR en Kinderen. Vlissingen. J. HEIJBLOM. Bussum. j. P. HOEKSEMA- Heijblom. HOEKSEMA en Kinderen. Middelburg. L. HEIJBLOM. HEIjBLOMfukken en Kind. Amsterdam. Vlissingen, 16 Maart 1910. Algemeene kennisgeving. Bezoeken worden niet afgewacht. A. H. E. Voor de vele bewijzen van belang stelling ondervonden vóór en bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader, betuigen wij onzen harfelijken dank. Wed. P. J. PEPERS—Barbé en kinderen. In een drukke Zaak wordt gevraagd een WINKELJUFFROUW niet beneden de 17 jaar. Eenige vakken nis strekt tot aanbeveling. Franco brieven letter P. P. Bureau „Vlis- singsche Ct."

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3