Gemengd Nieuws. f 30,000, op bier en azijn met f2000 en op het geslacht met f 30,000. Wat de vermeerdering van den accijns op het gedistilleerd betreft, herinneren wij er aan, dat de maand Januari slechts f 13.000 hooger was geweest dan haar naamgenoote van 1909, niettegenstaande de verhooging van den accijns reeds 10 December van het vorig jaar in werking was getreden. De oorzaak hiervan schijnt te- zijn, dat de „vóor-verzorging" met het oog op de accijnsvermeerdering haar invloed ook in Januari nog heeft doen gelden, terwijl Februari in dit opzicht een meer normaal ka rakter heeft gekregen. Op de zegelrechten werd f 24.000 en de successierechten f 104.000 min der ontvangen, waartegenover slechts een geringe stijging van f 27.000 op de registratierechten en van f 2000 op de hypotheekrechten valt te ver melden, waardoor deze rubriek in haar geheel ongeveer een ton minder dan verleden jaar opbracht. Verder is op te merken, dat de domeinen f 23.000 meer opbrachten, de posterijen f 31.000, de rijkstele graaf f 19.000 en de loodsgelden f 21.000 meer dan in Februari 1909. Het resultaat van de twee eerste maanden van 't jaar is, f 22.160.377.01 terwijl in hetzelfde tijdvak van 1909 werd ontvangen f 21.156.950.245. Niettegenstaande we dus in die 2 maan den op verleden jaar f 1.003.446.77' vooruit zijn, schijnt ons het accrès met het oog op bovengenoemde om standigheden niet zoo sterk als wel gewenscht is. („N. Ct.") De minister van justitie. In verband met het aan den mi nister van justitie verleend verlof tot herstel van gezondheid, is het gerucht in omloop gebracht, dat de minister wel niet op zijn post zou terugkeeren maar een ander aanzienlijk ambt hem zou worden toevertrouwd. Naar wij vernemen, zegt het „Centrum" ontbreekt aan dit gerucht vaste grond. Juist in de verwachting dat een langdurige rust hem in staat zal stellen zijn werkzaamheid ais mi nister van justitie te hervatten, is aan mr. Nelissen een langdurig verlof ver leend. De geruchten over zijn aanstaand aftreden zijn dus minstens voorbarig, en hetzelfde geldt voor het noemen van een eventueelen opvolger. Reeds werd als zoodanig een lid van den Hoogen Raad gedoodverfd, terwijl volgens anderen de oud-minister Loeff het meest in aanmerking zou komen. Maar, zooals wij zeiden, dit ailes mist vasten grond. Vlissingen, 16 Maart. Handelsschool. Door Burg. en Weth. is een voor stel aan den gemeenteraad gedaan om thans definitief te besluiten tot oprichting van een handelsschool. Burg. en Weth. lichten dit voorstel als volgt toe: In de vergadering van 26 Maart 1909, werd in beginsel besloten om over te gaan tot de oprichting van eene handelsschool met 2-jarigen cursus, indien door het Rijk en de provincie Zeeland voor dit doel sub sidie zou worden verleend. Tevens werd B. en W. opgedragen voor de aanvragen daarvan ten spoe digste het noodige te verrichten, daar het in de bedoeling lag om de school met 1 September 1910 te openen. Voldoende aan de opdracht van den raad, hebben B. en W. zich ge wend tot den minister van binnen- landsche zaken en Ged. Staten van Zeeland, met verzoek om voor de nieuw te stichten inrichting respec tievelijk een bedrag van f 4080 en f 1632, zijnde 50 °/0 en 20 van de geraamde uitgaven, als subsidie te mogen ontvangen. Het is reeds bekend dat zoowel door rijk als provincie toezegging van subsidie is gedaan, doch tot een minder bedrag dan was gevraagd, n.l. f 3600 door het rijk en 10 der uitgaven tot een maximum van f 1000 door de provincie. B. en W. meenen echter niettegen staande deze lagere subsidie den gemeenteraad te moeten voorstellen thans definitief te besluiten tot oprich ting van de handelsschool met 1 Sept. a. s. en tot het verbinden van deze inrichting aan de hoogere bur gerschool met 3jarigen cursus. Allereerst dient dan door den raad de salarisregeling te worden vastge steld voor directeur en leeraren van de nieuwe inrichting, waarop de goed keuring van den minister van binnen- landsche zaken wordt vereischt. Het komt B. en W. wenschelijk voor om de thans geldende salaris regeling voor directeur en leeraren der H. B. S. in te trekken en te ver vangen door eene nieuwe, grooten- deels geschoeid op de leest van die voor de Rijks Hoogere Burgerscholen met 5jarigen cursus. Door de leeraren aan beide scholen te benoemen zullen de betrekkingen behoorlijk bezoldigd zijn, daar bijna alle leeraren in de gelegenheid zullen zijn aan de gecombineerde scholen een aanzienlijk getal lesuren te ver krijgen. Het bezwaar dat vele Hoogere Burgerscholen met 3jarigen cursus aankleeft, hierin bestaande dat de salarissen laag blijven wegens het geringe aantal lesuren, waardoor de leeraren trachten een heenkomen naar elders te vinden, zal dan voor onze gemeente zijn opgeheven. De onderscheiding tusschen ge wone en buitengewone leeraren heb ben B. en W. gehandhaafd en eene verschillende salarieering voorgesteld van de leeraren in teekenen, schrijven en gymnastiek en die in de overige vakken. Aannemende dat de leeraren van de Hoogere Burgerschool voor zoo veel mogelijk, eene aanstelling zul len verkrijgen aan de Handelsschool, zal het bovendien noodig zijn het leeraarspersoneel voor den cursus 1910/11 uit te breiden met: 1 leeraar in Fransch. 1 Duitsch. 1 Aardrijkskunde. 1 Handelswetenschappen. Teneinde zekerheid te hebben dat de te benoemen personen met 1 September a. s. in functie kunnen treden, vragen B. en W. uwe machti ging om bereids tot de oproeping van solticitanten over te gaan. Resumeerende stellen B. en W. aan den gemeenteraad voorlo. definitief te besluiten tot het oprichten van eene handelsschool met 2 jarigen cur sus te vestigen in lokalen van de Hoogere Burgerschool alhier2o. tot vaststelling, onder nadere goedkeu ring van den minister van binnen- landsche zaken, van een ontwerp- verordering bevattende eene salaris- regeling voor directeur en leeraren; 3o. hun college te machtigen tot het oproepen van sollicitanten voor de bovengenoemde leeraarsbetrekkingen. In verband met dit voorstel is door Burg. en Weth. tevens aan den raad aangeboden een ontwerp-verordening tot regeling der jaarwedden van di recteur en leeraren der H. B. school met daaraan verbonden handelsschool. Deze verordening, welke werd overgelegd in de laatste zitting van den gemeenteraad, hebben wij toen reeds opgenomen. Wij vernemen dat weer ernstige pogingen worden aangewend om een stoombargedienst te openen tusschen deze gemeente en Middelburg. Reeds zijn verschillende aandeelen geplaatst. Tot de personen, die door den minister van landbouw, nijverheid en handel, bij beschikking van 15 Maart 1910, bevoegd zijn verklaard tot het regelen van kompassen aan boord van stoom- en zeilschepen, behoort ook de heer S. Visser, directeur der De Ruyterschool alhier. Met ingang van 1 Juli a. s. is aan den heer L. Vuyk, werkmeester aan de Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier, op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Voor de Christel, jongelings ver- eeniging„Gelijk aan het Mosterdzaad" alhier trad gisterenavond in het lokaal Bellamypark op, ds. J. Steinz te Goes met een lezing over Adolf Stöcker, hof- en domprediker te Berlijn. Spreker verhaalde van den strijd, dien Stöcker aanbond tegen het on geloof op maatschappelijk, staatkun dig en kerkelijk terrein, en tegen het socialisme. Stöcker was de stichter der christelijk sociale arbeiders partij. In aanraking gekomen met zekeren Grüneberg, die sociaal-de mocraat geweest was, slaagde hij erin een vergadering van sociaal democraten te beleggen. Aanvanke lijk scheen deze bijeenkomst zonder succes voor Stöcker, doch in een tweede vergadering, waar hij het socialisme onpractisch, onchristelijk en onvaderlandslievend noemde, ge lukte het hem de hierboven ge noemde partij te stichten. Verschil lende bepalingen, die in een voor- loopig programma werden opgeno men, zijn belichaamd in de thans nog bestaande wetten. Van Stöcker werd dan ook gezegd, dat hij als politicus groot was, daar hij zag, wat ieder eerst na 25 jaar zag. Stöcker, ook gekant tegen het moderne jodendom, was een groot voorstander van de stadszending. Toen hij te Berlijn dat werk in han den kreeg, was het er allerbedroe- I vendst mee gesteld. Evenwel kwam er bloei en vooruitgang onder zijne leiding de kerkbouw werd ter hand genomen, Zondagscholen opgericht, de z. g. n. Stöcker-preek, die voor 1 pf. alom werd verspreid, droeg er toe bij, dat het Evangelie overal be kend werd. De stadszending was voorStöcker een rijk gezegende arbeid. Toen hij dit werk neerlegde, mocht hij Gods Woord nog eenige jaren brengen in een eigen stadszendings- kerk. Tot kort voor zijn dood was hij daarin werkzaam. Wellicht was de meer of mindere on bekendheid met't onderwerp oorzaak, dat het aantal toehoorders niet bijster groot was. Met alle aandacht echter werd de spreker door de aanwezigen gevolgd, aldus schrijft ons de vrien delijke hand die ons dit verslag deed toekomen. De 3e lichtwachter S. Hazewindus, thans dienende aan boord van het Rijkslichtschip „Noord Hinder",is met ingang van 1 April bevorderd tot licht- wachter-stuurman en geplaatst aan boord van 's Rijkslichtschip „Ter- schellinger-bank". Lijst van de aan het postkantoor Vlissingen, gedurende de le helft der maand Maart 1910, ter post be zorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de ge adresseerden niet zijn kunnen wor den uitgereikt. Corn. Wiskerke, Amsterdam Frans de Booy, St. AnnalandP. Visser, Oosterland J. van Wageningen, mej. J. Vermeulen, beiden te Vlissingen wed. P. Edelman, C. Barna, Absby Notts; T. Mannwaring, Bat- tersea Park; H. Harrison, S. Collins, beiden te BirminghamN. Levey, Bishop StakeJ. Reynholds, W. J. Wells, CardiffA. Carfieid, Ching- fordWm. Ma. Kichnie, H. Fraser, beiden te CoatbridgeF. Haskin, DatchetC. Carper, Diss G. Gor don (2), W. Bunter, E. J. Paile, allen te Dundee K. Lohman, Durham T. L. Barwick, Edinburgmr. Black, Grangemouth J. G. Livingston, GrimsbyH. Armana, KirtonC. Long- by, Longborough J. Dunn, Leyton J. Giiton (2), LinlittgrandJames Quigby, F. Abel, beiden te Liverpool F. Bell, Lochgilly; W. C. Thomas, James Taylor, W. J. Mills, J. Lee, allen te Londen G. Wade (2), J. Ashton, J. Hilton, allen te Manches ter E. Thatcher, Margate F. Hoad- inan, Newport Frank Schlosser, Paddington J. Chine, Steventon. Nota. Aan de afzenders wordt aan bevolen hun naam en adres op de brieven te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen teruggege ven worden. De surnumerair der posterijen en telegrafie A. W. J. Stofkoper is ver plaatst van Rotterdam naar Zeist en de adspirant-commies J. Andriessen van Rotterdam naar Gouda. Men schrijft ons uit Middelburg Gisterenavond hield de vereeniging „Handelsbelang" hare jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris, dat gedrukt den leden zal worden toegezonden, bleek de voortdurend goede werking der vereeniging en de door haar opgerichte ondeideelen, ais: credietfonds, spaarzegelkas en glasverzekering. Ook de penning meester bracht verslag uit, terwijl de commissie belast met het nazien zijner rekening, bij monde van den heer A. J. van Miert, gunstig rap porteerde. Het financieele der vereeni ging mag bevredigend genoemd worden. Doordien éen der heeren van de bestuurvoordracht vóór de stemming verklaarde eene eventueele benoeming niet te kunnen aannemen, werd de verkiezing van een bestuurslid in de plaats van den heer G. W. A. van Straaten, die aan de beurt van aftre ding, voor een herbenoeming heeft bedankt, tot eene volgende vergade ring verschoven. Alleen nieuwe leden werden toegelaten. Met algemeene stemmen werd voor het lidmaatschap van de Kamer van Koophandel (vacature Mes) candidaat gesteldde heer Frans Keulemans, voorziter der vereeniging en bestuurs lid van den Bond voor den handel- drijvenden en industrieelen midden stand. Ten opzichte der wenschelijkheid eener electrische centrale te .Middel burg werd het bestuur, op zijn voor stel gemachtigd om te onderhande len met een te dezer zake kundig persoon tot het houden eener voor dracht over deze aangelegenheid. Heden was het 25 jaar geleden dat N. Step in dienst trad bij de firma M. H. Boasson Zonen, alhier. Hedenmorgen werd de jubilaris met zijne echtgenoote in een der lokalen der firma, c'at versierd was, ontvan gen. Zoowel van de patroons als van het personeel ontving N. Step cadeaux, welker aanbieding met toepasselijke toespraken geschiedde. Maandagnamiddag kwamen in het „Nederlandsch koffiehuis" te Mid delburg een 40 tal landbouwers uit Walcheren bijeen, om zich onder ling te verbinden tot dekking van het risico opgelegd in het arbeids contract. Een voorloopig comité was reeds gevormd. Na eenige bespreking werd het besluit genomen niet toe te treden tot de Algemeene Onderlinge, maar zelf eene vereeniging te stichten uitsluitend voor Walcheren, welke vereeniging zal heeten Walchersche onderlinge Hulp. Na verdere bespreking en uiteen zetting werd het door het voorloopig comité opgemaakt conceptreglement aangenomen. Een 40 tal landbouwers traden dadelijk toe als lid, terwijl zeker meerderen zullen volgen. Het voor loopig comiié blijft aan, tot regeling van verdere zaken. Aan de algemeene vergadering van aandeelhouders van de stoomtram Hulst—Walzoorden wordt voorgesteld over het afgeloopen boekjaar 8 per cent uit te keeren. Men schrijft ons uit Ter Neuzen: Aar, het hoofdbestuur der schip- persvereeniging „Schuttevaer" is het volgende schrijven verzonden De afdeelinger, Breskens, Middel burg, Schouwen Duiveland en Ter Neuzen zijn 28 Febr. 1.1. in eene gecombineerde vergadertug te Mid delburg bijeen geweest ter bespreking van het voorstel der afdeeling Ter Neuzen om aan de regeering te ver zoeken dat een wettelijke bepaling worde ingevoerd, waarbij binnen schepen, indien deze nachts varen, verplicht worden behalve het top licht een achter- of spiegellicht te voeren. Met overgroote meerderheid be sloten de aanwezige afgevaardigden dezer vier afdeelingen het voorstel der afdeeling Ter Neuzen bij het hoofdbestuur te steunen en wel op grond van verschillende overwegin gen, welke in het adres uitvoerig worden uiteengezet. SSERfê- en SCHOOLH1EUWS. Voor de acte nuttige handwerken zijn gisteren te 's Gravenhage ge slaagd de dames M. G. Lagaaij alhier en C. J. Chevalier te Heinkenszand te Breda slaagden voor datzelfde exa men de dames K. P. Baljé te Mid delburg en C. P. H. van Staalen te üreischor. Door den Commissaris der Ko ningin is bepaald, dat het mondeling gedeelte van het eindexamen der Hoogere Burgerscholen in Zeeland voor 1910 zal worden gehouden te Goes en zijn benoemd tot lid en voorzitter der commissie tot afneming van dat examen de heer L. van Bruggen, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Goeslot lid en plaatsvervangend voorzitter de heer J. A. de Bruijne, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Zierikzee en tot leden de heeren C. J. S. Tet terode, dr. T. de Haan en J. Pot, leeraren aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Zierikzee A. K. Zweede, J. H. Rhoen, M. van Breen en A. D. F. van der Wart, leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Goes dr. H. Japikse, directeur van en C. D. A. Zimmerman, dr. R. van der Laan, H. Snijders, R. Borggreve en W. Kosten, leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg. Voor de akte-examens in Zee land hebben zich 124 candidaten aangemeld, nl. 45 vrouwelijke en 79 mannelijke. De (te Paramaribo verschijnen de) „West" geeft mededeelingen om trent het zoeken door de „Utrecht" naar de „Prins Willem II." Daarbij werd van de veronderstelling uitgegaan, dat het eventueel ongeval aan machine of schroef, dat de boot bewegingloos zou hebben gemaakt, heeft plaats gehad voorbij de Azo- ren, en de boot dus Westelijk is af gedreven. De commandant van de „Utrecht" heeft nu op de kaart uitgemeten waar de „Prins Willem II" bij normale reis, dag voor dag zich had moeten bevinden. Daar men niet weet op welken dag het ongeval heeft plaats gehad, is van elk punt afzon derlijk uitgerekend, hoever de boot kon zijn afgedreven, indien op dat punt het ongeluk heeft plaats gehad. Zoo verkreeg men dus een reeks nieuwe punten, die door een lijn zijn verbonden. Deze lijn had de „Utrecht" ZjC|. als reisroute gesteld, voor de heen. reis, waarbij aangenomen is dat de boot een halve mijl per uur is afge- dreven. Voor de terugreis wasaen andere I lijn opgemaakt, waarbij uitgegaan i$ van de veronderstelling, dat de boot een mijl per uur is afgedreven. in den voortop van het oorlogs- schip bleef voortdurend een man on uitkijk, gewapend met een binocle Des nachts werd elk kwartier de horizont afgezocht door middel van zoeklicht. Daarna werd het zoeklicht telkens eenigen tijd op een wolk gericht, om de aandacht te trekken van de „Willem II," welk schip dan door vuurpijlen zou kunnen antwoor den. Een premie was uitgeloofd voor dengeen aan boord die het eerst het vermiste schip zou opmerken. Een bacovenschip, hetwelk 26 Febr. van bier naar New-York ver trok, zoomede de boot, die de daarop volgende week van daar werd ver wacht, zouden een eenigszins gewij zigde route volgen, om de „Willem II" „op te vangen" indien het „o,n de West" mocht zijn afgedreven. (Zie Laatste Berichten.) Gisternacht 3 uur. hoorden twee rechercheurs toen zij de Groofe Markt hoek Nieuwstraat, het kantoor van The Holland Rubbercompagnie, te Rotterdam passeerden, dat inbrekers bezig waren. De omliggende perceelen werden door een aantal agenten en rechercheurs onder leiding van een inspecteur, afgezet en jacht gemaakt op de inbrekers, die over de daken ontvluchtten. Een hunner viel van een hoogte var, circa 8 M. in een brandgang uitkomend aan de Groote Markt. De man had kwetsuren aan het hoofd. Twee andere inbrekers, werden om 4 uur gevonden in een groentenpakhuis aan de Nieuwstraat. Alle drie waren voorzien van geladen revolvers, dievenlantaarns, valsclie sleutels, zoomede bankpapier en spe cie. In het kantoor nl. was de brand kast voorover geworpen en aan de achterzijde opengebroken. Alle drie zijn bekende inbrekers. Een hunner stond dezer dagen terecht voor hel gerechtshof te 's Hage, alwaar 4 jaar geëischt werd wegens inbraak; hij heeft ook reeds eenigen tijd in het krankzinnigegesticht te Medemblik doorgebracht. In den laatsten tijd werden aan het station Amersfoort herhaaldelijk goederen vermist op het tijdstip dat dat ze door de treinen werden aan gevoerd. Teneinde den dader te be trappen werd nu geregeld door een der commiezen op de met pakken geladen wagens gelet. Maandagavond kwam de dienstdoende commies aldus te weten wie zich aan diefstallen schuldig maakte. Een rijtuigpoetser nam nl. bij de aankomst van den trein uit Amsterdam een pak wegen ging daarmede de lijn op. Achtervolgd wierp hij het echter weg, maar door j de politie gearresteerd bekende hij I volmondig de diefstallen te hebben bedreven. De man is gehuwd en vader van 9 kinderen. Zondag sprong 'n 18jarig meisje, dat woorden met haar beminde had gehad, in de Jacob van Lennepkade te Amsterdam. Haar broeder sprong haar na en mocht het genoegen sma ken zijn zuster, hoewel ze zich heftig tegen haar redding verzette, behouden op het droge te brengen. Het meisje werd naar het Wilhelmina-Gasthuis vervoerd. Gisterenmiddag geraakte een 2jarig meisje aan de Jan Gijzelvaarl te Santpoort, tusschen de mangelpers in de bleekerij van haar vader. Zij overleed spoedig daarna aan de ge volgen. Toen Dinsdagochtend een baanwachter te Leiden langs de ban» nabij de z.g. Gevangenislaan liep, vond hij het lijk van een militair, wiens hoofd van het lichaam was afgereden. Het bleek dat het een milicien was, afkomstig uit de gemeente Loosdui- nen. Vermoedelijk is weerzin in den militairen dienst de oorzaak van deze noodlottige daad. Te Bussum is uit een sloot het lijk opgehaald van een vrouw die sinds eenige dage» werd vermist. Te Gastel (N.B-) kwam Vrijdag een 7jarig knaapje i» aanraking met een dorschmachine, waarbij een beentje verbrijzeld werd- Gisteren is de jongen in het gasthuis te Oudenbosch overleden. Op hef stationsplacement te Maastricht is een ondermachinist van een locomotiel gevallen en met den rechtervoet oude' de machine geraakt, tengevolge waar van dit lichaamsdeel gedeeltelijk ver brijzeld werd. Uit de groote Wie* len onder Tietjerk is het lijk opge* haald van een predikant te Nyeg» Opeinde die sinds 7 Maart we'd vermist. In de rietgorzen aait del1

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2