i JHSFH VLISS1NGSCHE COURANT Draagt Plouvier's ThnnenlandT Schoenwerk. Donderdag 17 Maart f' 0,57 - 5,50 - 0,02 Gemeentebestuur, Feuilleton. No. 64. 48e Jaargang:. 1910. begevende - 6, kl - 2,07 - 6,70 te Engelsche sluitend met rlijke tarieven. he Havendienst ram dienst. 18> ester-Schelde. Van Week tof 'Week. Het Geheim van den Ouden Visscher. OSKADE. 18- lerlei goederen. ivrage verstrekt. iKHUIJSEN-KLOP. tECTIE. is de alleen echte i-Lelienmelk-Zeep <ANN Co., Rade» geeft een zacht rein end jeugdig uiter= fluweelzachte ;hitterend mooie per stuk bij P. DE TON SALET. u v.m. 6.6.20, 6.45, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, 12.—, 12.30,1.—, 1.30*, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, .20, 7.40, 8,20. enBluiaym. 6.10, 6.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, .50. N.m. 12.10, 12.45. 3.10*, 3.40,4.10,4.40, i.50, 7.10,7.30,8.—, 8.30, va'lan dssZondags uit. ülagen-Midélelljurg v.v. gen: 4 40f 5.50f 7.56 t5 12.30 1.15 2.— 2.45 5.50 6.55 7.50 8.50 van de Remise, de an- het Badhuis. deg 5.15f 6.25J 8.40 .30 1.15 2.— 2.45 3.30 5.55 7.50 8.50 9.40 10.25 verder dan tot de Re* treinen gaan naar het am Walcheren ;en (Station) 9.20 12.15* .15. Het vertrek van de 'aul Krugerstraat en het 5, 10 en 13 minuten later, iiirg6.25, 9.23, 12.13, rke na?r Domburg 6.45, 10, 6.en 8.40. v (near Vlissingen en Mid- 10.40, 1.35, 4.15, 6.55 erke (naar Vlissingen en .54, 8.30, 11.29, 2.24,5.04, er 1»10. a) b) 3,43 O) ea 6,35 d) 1,35 a) 4,10 o) en 7,05 nm. 2,15 a) en 5,05 0 a) b) 3,43 en 6.35 d) n) uinntec aa het vertrek var jtisirerkü n.Neuzen •aar Breekena, Borssele en ir Breskens tea hoogste 15 uinuten wachten. L ier kan de boot van 10,'D iekdagen oan 16 April tot O Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIËN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en TELEFOONNUMMER 10. flbonnsments-Hdvertentiën op zeer ooordeelige voorwaarden PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Personeele Belasting no. 1,dienst 1910. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezon den het executoir verklaarde kohier wegens de Personeele Belasting no. 1, dienstjaar 1910 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook (.er voorko ming van vervolgingen en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter be koming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den Directeur der directe belas tingen binnen zes weken na het ver laten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 16 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Met het Pruisische kiesrecht loopt het dan vrij treurig af, zooals na tuurlijk te wachten was. De broeder lijk vereenigde conservatieven en clericalen hebben de voorstellen, zoo als die door de leden hunner partij in de commissie smakelijk gemaakt waren, er door gehaald en hebben daarmede nog meer gedaan dan de regeering verlangde. Deze had, zooals men zich herinneren zal, de getrapte verkiezingen willen afschaffen, maar dat vonden de heeren nog te liberaal. Het eenige waarin men wilde toe stemmen was, dat de verkiezing der Wahlmanner, dat zijn de lui die ten slotte de afgevaardigden kiezen, door de kiezers van den eersten trap zal geschieden en bij geheime stemming. De Wahlmanner zelf blijven in 't open baar stemmen. De regeering heeft, althans volgens de verklaring van den minister-presi dent, nog geen partij gekozen. Er zijn verschillende kleine veranderingen in het ontwerp gebracht en nu wil men het geheel eerst nog eens over zien. Het is echter zoo goed als zeker, dat de regeering zich eenvoudig bij de verknipte voorstellen zal neerleg gen en het fraaie ontwerp tot wet zal doen verheffen. Het overlijden van den burgemees- Vrij bewerkt door M. J. Korving. o— 28.) Zij vroeg, wat hij met haar te be spreken had, doch kreeg geen ant woord op die vraag. Den volgenden morgen zat Eduard ln de kamer, waar hij Marie steeds onderricht gaf. Het was een vertrek °P de tweede verdieping, met uit- j-'cht op den tuinMarie noemde e' ..de studeerkamer." Het was bij na tijd om de les te beginnen en de leermeester wachtte nog slechts op Z'jn leerlinge. Hij had de schets van "en ouden molen bijgewerkt en ™de haar op deze teekening de ehaduw leeren aanbrengen. [ren groot deel van den nacht had ter der hoofdstad van een groot rijk, is op zich zelf zeker geen historische gebeurtenis van belang, maar het overlijden van Karl Lueger, den „Ko ning van Weenen", maakt op dien regel toch eene uitzondering. Niet ten onrechte was hem dien bijnaam gegeven en met zijn heen gaan is een stuk der geschiedenis, niet alleen van Weenen, maar zelfs van Neder-Oostenrijk, afgesloten. Hij was een gevierde demagoog. Zijn leuze was weg met het joodsche kapitaal, weg met dezen voornaam- sten vertegenwoordiger van de libe rale kapitalistische huishouding. Niet alleen dat hij den kleinen man op zijn hand wist te krijgen, maar ook verzekerde hij zich den steun van de katholieke massa en vooral van de lagere geestelijkheid. In 1885 kwam hij in de Kamer en van daar gingen zijne gloeiende redevoeringen het gansche land door. Vervolgens kwam hij in den Neder-Oostenrijkschen Landdag en in 1893 in het Dage- lijksch Bestuur van Weenen. Tot burgemeester gekozen, weigerde kei zer Frans Jozef tot driemaal toe die verkiezing goed te keuren maar de geheele liberale partij werd nagenoeg uit den raad verdreven en ten slotte moest ook de keizer toegeven. Van dat oogenblik af aan was Lueger in derdaad de Koning van Weenen. Hij wist alle takken van algemeen nut tot gemeentebedrijven te maken en ontzaglijke leeningen moesten wor den aangegaan om het particuliere bedrijf daaruit te verdringen. Na Weenen veroverd te hebben werd ook Neder-Oostenrijk veroverd, waar men o. a. het geheele lager onderwijs in zijn macht kreeg. Van algeineene be kendheid is het, dat Lueger en de zijnen ook in de buiten- en binnen- landsche politiek van Oostenrijk een machtigen invloed hebben geoefend. Deze heerscher werd door zijn vol gelingen als een afgod vereerd, maar in menigen kring zal zijn dood een gevoel van verlichting geven en op den aigemeenen gang van zaken zal zij waarschijnlijk niet zonder invloed blijven. ïj! Er gaan weder geruchten omtrent een oorlog in het Oosten. Een New- Yorksche financier, zekere heer Schiff, die bij president Roosevelt in een bijzonder goed blaadje stond, heeft een nin of meer opzienbare rede ge houden. Het was wel is waar aan een feestmaal, maar het verdient toch vermelding. Schiff dan ver klaarde beducht te zijn voor een grooten oorlog in het Verre Oosten, het geregend, de lucht was bewolkt en nog viel er bij tusschenpoozen 6,1 fijne motregen. Het sombere weder bracht Eduard in een zwaar moedige stemming. Al wachtende kwamen de dagen van zijn kinds heid hem voor den geestdaarna kwam het beeld van Marie de Fi- selle hem voor oogen en hij peinsde over de verhouding, waarin hij tot haar stond. Het verschil in stand en geboorte kwam hem voor als een onneembare klove. Dit stemde hem nog treuriger en ten laatste kwamen hem de tranen in de oogen. Daar werd de kamerdeur geopend en Marie trad binnen. Eduard keek op, veegde haastig zijn tranen weg en wenschte haar goeden morgen, maar zijn stem klonk zachter dan gewoonlijk. „Wel, mijnheer," zei Marie, „ge schijnt treurig te zijn; hebt ge ge weend „O, neen, mejuffrouw," antwoord de Eduard met een gedwongen lachje. „Ja, toch welik zie nog tranen." „Welnu, het is zoo; ik dacht aan het verleden en dat maakte me treurig." „Hoe zijt ge zoo op de gedachte aan het verleden gekomen Gevoelt als een gevolg der verstandhouding tusschen Rusland, Japan en Enge land. Schiff zelf is een dergenen die medewerkten om bij den kamp tegen Rusland, Japan financieel te steunen, maar hij moest nu erkennen dat de overwinning van dat land een gevaar was geworden. Met schrik had hij eenige weken te voren ver nomen dat Japan thans hand in hand ging met Rusland, dat een vijand is van het geheele inenschelijk geslacht. Beiden leggen het er op toe om China tot hun ondergeschikte te maken en ook Engeland is toegetreden tot een bond, die binnen tien jaren de grootste bedreiging zou wezen voor den wereldvrede. Daarom meende de heer Schiff, dat de Amerikaansche diplomatie er het grootste belang bij heeft om die overeenkomst te ver breken, daar Amerika anders zeer zeker in een toekomstig conflict zal worden medegesleept. In geruimen tijd vernamen wij wei nig nieuws van beteekenis uit Per- zië. Thans wordt van daar bericht dat de patriotten hun geduld begin nen te verliezen over het voortdu rend verblijf van Russische troepen op Perzischen bodem. De regeering te Teheran is niet bij machte om het gouvernement van den Tsaar Perzië van den militairen druk te doen ont lasten. Jabav-chan, de vermaarde kampvechter voor de constitutie in den strijd tegen den afgezetten Sjah, heett te Tabris een bijeenkomst ge had met de staatshoofden van den Perzischen Kaukasus en daar is men overeengekomen om alle markten en bazars voor de Russische troepen te sluiten, opdat dezen, in de on mogelijkheid gebracht zich van leef tocht te voorzien, op die manier wel tot aftrekken genoodzaakt zullen zijn. Het is zeker zeer vaderlands lievend maar of het een practisch middel is staat nog te bezien. De radicaal-socialistische regeering van Frankrijk zit op het oogenblik wel een beetje in de klem. Frankrijk is het land der groote financieele schandalen en daarvan kan men staaltjes bij hoopen vertellenmaar het geval met den heer Duez spant toch wel eenigszins de kroon. Nu moeten wij toegeven dat het erg ver leidelijk is, vooral wanneer men weet niet op de vingers te worden geke ken, om namens den staat op te treden als liquidateur van een aantal ontbonden vette geestelijke orden. Als de millioenen zoo maar voor het ge u hier niet gelukkig „Ik ben hier zeer gelukkig ge weest," antwoordde Eduard. „Onder dit dak heb ik de gelukkigste uren van mijn leven doorgebrachtmaar die tijd zal weldra voorbij zijn. Kom laat ons nu met de les beginnen. Zie eens hier, ge moet op deze schets de schaduw aanbrengen." Marie ging zitten en begon te werkenmaar het ging haar niet goed van de hand het werk wilde niet vlotten. Zij keek eens op en bemerkte opnieuw een traan in Eduards oog. Dit stemde haar tot medelijden. „Ach, mijnheer," zei ze, „ik zie dat ge zeer treurig zijt. Wilt ge mij de oorzaak daarvan zeggen Mis schien kan ik „O, vraag mij nietshet zal wel overgaan." „Het geeft toch altijd verlichting, als men zijn hart eens kan uitstor ten," sprak de jonkvrouw vriendelijk. Eduard was hevig ontroerd maar zweeg. „Komaan, mijnheer," drong de jonkvrouw, terwijl zij vertrouwelijk de hand op zijn schouders legde. grijpen liggen, is het minder gemak kelijk om de handen thuis te houden. Men beweert dat drie vierden van de goederen der congregaties in de zakken der liquidateurs zijn terecht gekomen. Ook is er gruwelijk ge knoeid. De bekende Grand Chartreuse, die voor vijf millioen francs verkocht werd, moet wei acht millioen waard zijn geweest, en die drie millioen zullen de koopers wel niet cadeau gekregen hebben. En dan staat het vast dat de regeering lont geroken had, maar niet tijdig ingreep. Het openbaar ministerie is belast met het toezicht op de liquidatie, maar bleek voor die taak niet opgewassen en nu lag er een wetsontwerp gereed, waarbij een administratief toezicht werd ingesteld. lntusschen kan men naar de mii- lioentjes van den heer Duez natuur lijk fluiten. Toen de Russische regeering be merkte dat de bezoeken van zekere hooge gasten de bijzondere opmerk zaamheid trokken, schijnt zij de pers te hebben geïnspireerd tot de verkla ring dat geen mogendheid reden tot ongerustheid behoeft te hebben. Daartegen wordt in Oostenrijksche bladen opgemerkt, dat die verklaring wat iaat komt, want het schijnt wei vast te staan, dat men zich in Bul garije en Servië heel wat van de zaak heeft voorgesteld en dat de achterdocht van Turkije sterk is opgewekt. Toen de koning der Bulgaren en zijn ministers op de terugreis van St. Petersburg eenige dagen te Wee nen waren, heeft de Oostenrijksche minister van buiteniandsche zaken gezorgd dat hij weg was, teneinde te Constantinopel de zaak niet erger te maken; want de Turken, die nog steeds voor Bulgarije op hun hoede zijn, ofschoon de toestand wel wat gekalmeerd schijnt, wenschen Oos tenrijk te vriend te houden. Trouwens, ook de Serviërs willen het bij Tur kije niet verkerven en men zegt dat koning Peter, ten biijke daarvan, den Sultan ook een bezoek zal gaan brengen. Waarlijk, als de heeren van het Balkan-schiereiland onderling be leefdheden gaan wisselen, zal het eerst recht goed worden. Tweede Kamer. in de gisteren gehouden zitting werd voortgezet de bespreking van de so ciale verzekeringen. „Zeg mij gerust, wat u deert. „Als ik u dat zeide „Ge hebt toch geen misdaad be dreven vroeg zij angstig. „Neen, dat niet!" verzekerde hij; „maar het zou een misdaad zijn, als ik „Ga zoo voort, fluisterde zij. „Ik durf, ik kan het niet zeggen," zuchtte hij. „Ik ben uw vriendin spteek openhartig. Ik zal u geen verwijten doen, zelfs als ge Een oogenblik keek hij de jonk vrouw in het schoone gelaat en dit oogenblik was beslissend. „Welaan," zeide hij, ik zal het u zeggen. Ik kwam hier op het kasteel, zonder het eigenlijk te willen of te weten. Qe weet, hoe dit is toege gaan. Den eersten nacht, dien ik onder dit dak doorbracht, dacht ik aanhoudend aan de jonge dame, die ik uit de handen der roovers had verlost. Den volgenden dag zag ik haar en voelde mij tot haar aange trokken. Weldra waart ge mijn leer linge. Ik kwam zoodoende eiken dag met u in aanraking cn langzamerhand De heer Borgesius kritiseerde de schromelijk eenzijdige houding van den heer Duys, die daardoor de ar beiders eer benadeelt dan bevoordeelt. Scherp critiseerde spreker voorts het beleid van den minister, aan wiens vermogen hij twijfelde op het gebied van sociale verzekeringen een goed gemotiveerd vast plan te ontwerpen en uit te werken zonder zich in aller lei kleinigheden te verdrinken. De heer De Visser sprak zijn ver trouwen uit in de vastheid van beleid van den minister, in wien hij zag een bekwaam, practisch man die zijn beste krachten za'i aanwenden om een of andere sociale wet tot stand te brengen. Wat de ouderdomsverzeke- ring aangaat keurde preker het Deen- sche en Engelsche stelsel af. Hij stond voor een stelsel van ver plichte invaliditeits- en ouderdoms- verzekeringen met eenige vrijstellin gen, welke verzekeringen hij in het belang van een spoedige tot stand- koming, aan de ziekte-verzekering wenschte te laten voorafgaan. De heer De Wijkerslooth keurde 's ministers standpunt inzake land- bouw-ongevallenverzekering goed. De Rijksmiddelen. Hel maandelijksch overzicht in de „Staatsct." geeft over Februari 1910 een opbrengst aan van f 10.563,383.565 tegen f 9,907,425.51' in dezelfde maand van 1909. Het voor dit jaar gun stig verschil bedraagt dus f 655,958.05. Heel mooi kan dit niet heefen, omdat Februati 1909 een zeer slechte maand was, die f 460.000 minder had opgebracht dan Februari 1908. We zijn derhalve slechts met een bedrag van 2 ton gekomen boven de opbrengst van Februari 1908, en be denkt men daarbij, dat de accijns- verhooging van het gedistilleerd dit jaar een bedrag van f732,000 boven de opbrengst van Februari 1909 heeft opgeleverd, dan is er zeker niet veel reden om over het gunstig verschil met verleden jaar te juichen. De voornaamste schuld hiervan dragen de directe belastingen. De grondbelasting gaf f 16,000 minder, de bedrijfsbelasting (met de opcenten ad f 25,000) f 185,000 minder en de vermogensbelasting (met de opcenten ad f 12,000) f 53,000 minder dan verleden jaar, waartegenover een meerdere ontvangst van f 9000 uit het personeel niet veel beteekent. Een geringe stijging (f 40,000) viel waar te nemen bij de rechten op den invoer. Beter hielden zich de accijnzen. Zondert men den wijnac cijns uit, die f 1000 minder opbracht, dan kan geconstateerd worden, dat de suikeraccijns vermeerderde met f 75,000, die op het gedistilleerd met f 732,000, die op het zout met werd ik overmeesterd door een ge voel, dat ik nog nimmer had leeren kennenmijn hart was voor u in liefde ontgloeid. Nu kent ge mijn ge heim. Ik bid u, veracht mij niet; ik zal die liefde bestrijden, zooveel ik kan. Ik zal er voor zorgen, dat ge nooit weer iets van mijn treurigheid bemerkt. Wilt ge mij vergeven, jonk vrouw Marie was hevig ontroerd, de tranen parelden in haar oogen en onder het slaken van een diepen zucht zonk zij aan Eduards borst en weende in stilte. Onwillekeurig sloeg hij zijn arm om haar slanke leest en legde haar hoofd tegen zijn schou der. Zwijgend hield hij haar in zijn arm zij stiet hem niet af. Eindelijk maakte Marie zich van hem los. Zij streek zich het losgeraakte haar uit de oogen en keek Eduard met schitterende oogen aan. „Kunt ge mij vergeven vroeg hij. „Vergeven herhaalde zij. „Het is mij juist zoo gegaan." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1