""spoed.- 141 Mils patjes Kflt SU Ito Burgerlijke Stand, Advertentiën. Meubelmaker BUITENLAND» J. GOETHEER, WalstraatN. ZANDEE, Wal- straatWed. J. G.H. DOMMISSE, Bellamypark D. YAN YERRE, Coosje Buskenstraat en op het Eiland hij J. VAK RTXTEL MULLER. ent kwaadwillig!,^ Iuis van bewaring te ergebracht een hulp. verdacht van djej. keften tijdens deSt in December ji. g|j werden in beslag o-e. gouden dasspelden ezen diefstal. Idag waren buiten de :r drie jongens aan Door een rukwind scheepje plotseling en met moeite gerecL ISjarig jongmensch' lijk is nog niet ge! ermiddag is een 57ja, Weverstraat te Am- van ae trap van zijn en dientengevolge Op het terrein der dels Vereeniging aan te Katendrecht, is hen de buffers van lis bekneld geraakt Een Sjarig knaap, lbosch was Zondag- t spelen achter de achterplaats grenst elhof", welke echter :gen is en door het el is ondergeloopen. het kindje bij het omrastering gevalien hoofd naar beneden den modder gestikt, ge kuipersknecht te te met zijn linkerhand werij zoodanig tus- kuipen beklemd, dat er werd afgeknepen, ekenhuis ter verple- en. Te Ees, gem. ïeeft een vrouw zich rkend water gebrand, gevolgen is overleden! :rs te ijmuiden, kwam op Java hun zoon overreden en gedood urtschap 't Beiersch is een jongmensch n een diepe wetering evolge daarna over- gebruik van sterken an het ongeluk niet kluizenaar. sten van Twente wel- u.lijkheid, die zich des dikwijls in het bezoek igen mocht verheugen, te wel „De Kluizenaar is op 84jarigen leef- waarvan hij meer dan oorbracht op een half van Denekamp in zijn leem opgetrokken hut. deze er met haar Iicht- de wanden uithaar riet of plaggen met aar rijen pannen. Toch, ïtig geheel vormde deze woning zooals ze daar groepje berken, Zuid- dgevel tot aan den nok klimop. nddoek gebruikte deze nmin als melk in de ntbijt bestond uit een ggebrood met een paar eroosterde aardappels, rd er een „stoete" aan- over de gebeele week met aardappelen of et meel en brood vorm- ageten soms ook wor- ret kool, aardappelen en schrale heide trachtte 's Avonds werd een melk met brood ge- walmende lamp zonder a vergetelheid te zoeken in hetzelfde vertrek morgen is boven Cher- eeselijk onweder losge- oliksemstalen doorklief- delijk het luchtruim en et ongekende hevigheid' alt uur waren alle straten In sommige wijken ater 20 c.M. boven de brand te St. Petersburg dagavond zeven perso- Vijf van deze waren verdieping van het bran- naar beneden gespron- en werden in hun wo- ;evonden. De brandweef nog zes personen, die loos waren, in het !everl en. Zaterdag in Beieren en /ee ernstige automobiel- gebeurd. In de buurt van een auto met vier men' oo heftig tegen een dwar^ eg Iiggenden boom °P" het voertuig kantelde e n eruit geslingerd werden- de Argentijnsche c°nS op slag dood. Zijn vroU ransche consul Korte :r werden zwaar gewon Te Dresden is een auto, die keeren moest, in de uitstalling van een kunst koper gereden. De ruit brak en de uitgestalde kunstvoorwerpen werden „ernield of zwaar beschadigd. Een l,eer en een dame, die voor het raam stonden te kijken, werden er doorheen gedrukt en deerlijk gekwetst. Toen de sneltrein Parijs Bordeaux even voorbij Tours was, werden machinist en stoker door een uitslaande vlam ernstig verwond. Ondanks de pijn van hun brandwon den bleven zij hun plicht vervullen, zonder een oogenblik te aarzelen. De [rej,i zou eerst te Plottiers stoppen, wat een rit van ongeveer een uur is. Wat de ongelukkigen in dien tijd hebben uitgestaan is onbeschrijfelijk, ge bleven, totdat de trein het station pioitiers binnenliep, op de been. Te pioitiers was het reeds te laat om den machinist zijn naam dient vermeldt te wordenAlbert Lavau te redden. Hij stierf kort nadat hij in liet hospitaal was opgenomen. De stoker zal maandenlang verpleegd moeten worden eer hij weer dienst kan doen. Een romantische liefdesgeschie denis met tragisch slot heeft zich te Roetsjoek afgespeeld. Een zestienjarig Turksch meisje werd verliefd op een jongen Bulgaar. Daar echter de ouders tegen de verbintenis waren, vluchtte het meisje volgens de oude Bulgaar- sche volkszeden naar de ouders van tiaar verloofde, waardoor de verlo ving eveneens onderworpen wordt aan het volksrecht. De ouders van 't meisje zagen in twee instanties door 't gerecht hun eisch erkend, waarbij zij verlangden uitlevering van het meisje. Zondag zou deze plaats heb ben. Voor alle zekerheid bracht men de Turksche uit de woning van de ouders naar een commissariaat van politie, dat echter Zondagmorgen vroeg door de verloofde en zijn vrien den werd bestormd, terwijl zij het meisje schaakten. De te hulp geroe pen militairen omsingelden de vluch tenden en verlangden uitlevering van de ontvoerde. De menigte antwoordde daarop met het werpen van steenen en met revolverschoten. Vier soldaten en de divisie-commandant generaal Radko Diminitrieuw werden gewond. Daarop schoot de troep met los kruit, maar toen dit niet hielp vuurde ze. Vijftien menschen vielen dood neet, dertig werden gewond. in het proces-Tarnofska te Ve netië heeft Zaterdag jl. eindelijk de hoofdbeklaagde, de gravin Sarnofska, gesproken. Zij zei ongeveer hef vol gende Tegen de politie in Weenen heb ik de waarheid gesproken, maar te Venetië had ik een brief van Priloekof ontvangen, die mij raadde te liegen, daarom loog ik. Nu zal ik alles naar waarheid vertellen op dit afschuwe lijke uur. Op mijn zestiende jaar kwam ik van de kostschool thuis. Weldra huwde ik graaf Tarnofska, hoewel mijn vader er tegen was. Mijn man begon spoedig een schandelijk leven. Hij had een maitresse en bij haar een dochter. Ik betrapte hem eens op heeterdaad met een kamermeisje van mijn moeder. Mijn man werd tot gouverneur van Poltawa benoemd. Daar beviel ik van een zoon; mijn man had een dochter gewenscht. Hij zette zijn slechte leven voort. Ik wachttej nachten en nachten op hem. Wij reisden naar Italië, ik werd ziek en moest in het hospitaalmijn man amuseerde zich en zocht mij nooit op. Toen ik beter werd, vernam ik dat mijn schoonbroer zich van kant gemaakt had. Men zegt dat het mijn schuld was, maar dat is niet waar. in Moskou waar wij in 1899 heen gingen, leerde ik het echtpaar Priloe kof kennen. Na den dood van mijn schoonmoeder gingen wij in Kief wonen. Maar het schandelijke leven van mijn man dwong mij naar Moskou te gaan bij mijn verwanten. Wij ver zoenden ons weer. Ik beviel van een meisje, werd ziek en wij gingen op medischen raad naar Nice. Daar leerde ik het echtpaar Kamerofski kennen. Daarna in Kiëf terug, maakte ik kennis met Borgensky. (Dit is de eenige man, dien de gravin volgens kaar zeggen ooit heeft lief gehad.) Hij zeide dat hij mij liefhad en op zekeren dag, toen wij aan het schijf schieten waren, zei hij„Ik zal u bewijzen hoe lief ik u heb". Hi;' hield zijn hand voor den loop van een geweer en schoot er doorheen, 'oen bezweek ik. Hij was zoo knap, zoo mooi, zoo ridderlijk, en ik had toch wel het recht mij te wreken ™jn man kwam er achter, er zou ge duelleerd worden, maar er kwam een verzoening tot stand. Borgensky werd bg ons ten eten gevraagd. Op een "ogenblik dal ik beide mannen alleen gelaten kionk een schot. Ik ijlde naar binnen en daar lag Borgensky badende in zijn bloed. Mijn echtge noot lachte duivelachtig en zei„Zoo gaat het beter". Borgensky stierf in mijn armen." Hier begon Tarnofska zoo harts tochtelijk te weenen, dat men de zitting tot gisteren verdaagde. -Ontsmetting van spoor wegwagens. Dat is een on derwerp waarover reeds menig woord je is gezegd en geschreven. Aan den spoorwagen wordt inzake het overbrengen van besmettelijke ziekten heel wat verweten. En niet ten on rechte. De gepoisterde kussens, de gordijntjes, de vloerbekleeding, ze bergen heel wat ongerechtigheid. De „Königliche Eisepbahnwerk- statt" te Potsdam wordt thans verrijkt met een inrichting tot't desinfecteeren van spoorwagens die, naar 't ons wil voorkomen, al zeer' doeltreffend mag worden genoemd en die de aan dacht verdient ook van onze spoor wegdirecties. Tot nu toe geschiedde er het reinigen van de wagons in 't bijzonder van die welke, het verkeer met 't vlooienrijke Rusland onderhouden door alle bekleeding af te nemen en een beurt te geven. Hierdoor waren de voertuigen weken lang aan 't verkeer onttrokken en de kosten niet gerihg. De reiniging van één wagon eischte reeds ruim f 200 arbeidsloon. Thans is vervaardigd, uit gietijze ren ringen, een liggende buis, 23 M. lang en niet 5 M. doorsnede. Eén der uiteinden is open en kan met een groote, aan een kraan hangende deksel luchtdicht worden gesloten nadat een wagon is binnengereden. De ontsmetting heeft dan plaats door verhitting gepaard aan luchtverdun- ning. Een bijzonder sterke construc tie werd daartoe vereischt, het appa raat toch weegt zelf reeds 135,000 K.G., het wagongewicht bedraagt 60,000 K.G. en de atmosferische druk bij de bereikbare luchtverdunning is berekend op 4,142,000 K.G. De buis rust op roiien, omdat ze bij verwar ming ongeveer 2 c.M. in de lengte richting uitzet. Is de buis gesloten, dan wordt stoom gelaten in een stel circuleer- buizen, bijna 2000 M. lang. Twee zich in den ketel aan elke zijde éen bevindende ventilators jagen de lucht rond 'en langs die verhitte buizen. Na een uur is de 490 M3 groote ruimte in den ketel tot 50'' ver hit. Om ook alle onderdeelen van den wagon op die temperatuur te brengen zijn 5 uren noodig. Dan vangt de luchtverdunning aan, waar toe 2 uren noodig zijn. De verhitting tot 50° C. gaat inmiddels voort. Daar bij een verdunning van 70 tot 74 cM, kwikzilverzuii onder den normalen stand water reeds bij 40'' C. kookt (en het is door verhitting 50' C. gebracht) wordt aan alle levend on gedierte in den wagon het lichaams vocht onttrokken, zoodat doodgaan onvermijdelijk is. Zelfs het broed wordt vernietigd. Is het doel, den wagen ook te zuiveren van ziekte kiemen, dan wordt mede een vat met voor verdamping bestemde for malin in duis geplaatst. De uit de buis gezogen lucht gaat in het ketelhuis langs de rooster van een vuurhaard, opdat eventueel zich in die lucht bevindende kiemen ook vernietigd worden. De kosten zijn betrekkelijk gering te noemen. De inrichting vergde on geveer f 57.000. De onkosten voor 't reinigen van een grooten D-of slaapwagon bedragen f 12. Rente en afschrijving medegerekend bij het reinigén van slechts éen wagon per dag, zijn de gezamenlijke kosten f 21. Dat is dus een tiende van wat daar toe tevoren noodig was. En de reiniging is veel betrouwbaarder en geschiedt veel vlugger. FRANKRIJK, in de Kamer werden gisteren de interpellaties behandeld naar aanleiding van het liquidatie schandaal. Millerand pleitte voor Duez, omdat hij geloofde dat ht niet het recht had zich te onttrekken aan de verdediging van een daad der regeering, waarvan hij deel uit maakte. Hij wilde niet antwoorden op de lasteringen, voor zij de deuren van het parlement overschreden. Als er morgen nieuwe lasteringen inko men, zal hij er op antwoorden. Minister Barthou toonde vervolgeas aan, dat de regeering nimmer trachtte politieke vrienden tot liquidateur te doen kiezen. Duez werd benoemd op verzoek van zijn voorganger, en de twee anderen op aanwijzing der kanselarij. De noodige maatregelen zullen worden genomen en de re- grrccMs- hoven vestigen op zekere uitspraken, die het resultaat zijn van een over eenkomst tusschen liquidateurs en congregaties. Verder nam minister Barthou eenige terughouding in acht ten aanzien der door Jaurès gebruikte documen- betreffende de Grande Chartreuse.! De minister ging de geschiedenis na der liquidatie van de Grande Char treuse en toonde aan, dat het gerechts hof van Grendole de onderstel ling van een frauduieuse afspraak tusschen den liquidateur en den per soon, wien de koop gerechtelijk was toegewezen, had ontkend en Mamier veroordeeld had tot betaling van 2 millioen francs schadeloosstelling. De regeering vervulde haar plicht door de tenuitvoerlegging van dit vonnis te verzekeren, dat slechts „sanctions civiles" (sanction is hier waarborg voor de uitvoering eener wet) in zich sloot; de „sanctions penales" (straf) zal worden toegepast, ideien de wettigheid daarvan bewe zen is. Aangaande Dhez verklaarde minis ter, Barthou, dat hij van meening was, dat hij moest worden gearresteerd. Het gilde der administrateurs zal georganiseerd worden. De liquidateurs zullen solidair moeten zijn in geval van failliet van een hunner. De controle zal scherp worden uitge oefend. De regeering heeft noch persooniijk, noch partijbelang bij het smoren der waarheid. Het werk der republiek zal niet in gevaar worden gebracht door proces-bandieten aldus besloot Bar thou. DUITSCHLAND. In den loop van de debatten, gisteren in den Rijks dag gehouden over de beginselen van het rijksland, waarin vooral de El- zassers en Lotharingers eischen, dat de grondwettelijke toestand van het Rijksland in den zin van autonomie geregeld zou worden, verklaarde de rijkskanselier, dat diepgaande de batten over de quaestie van 'n grond wet voor Elzas-Lotharingen bewezen, dat het den Rijksdag ernst is de sa mensmelting van het Rijksland met het Rijk te bevorderen. Reeds op 13 December 1909 had spr. verklaard, dat de aangewezen weg naar de politieke zelfstandigheid voert, die echter afhankelijk wordt gesteld van waarborgen, die Elzas- Lotharingen zelf geven moet. Spr. geeft niets om z.g, „Hurrapatriotis- mus," maar loyaliteit en trouw aan den Staat zijn dergelijke waarborgen. Tot de verlangde waarborgen behoort niet die vaderlandsliefde in alle bij zonderheden, die slechts door het schenken van de zelfstandigheid ge- eischt kan worden. Spr. liet daarom een wetsontwerp gereed maken, dat de grondwet voor het Rijksland ver der uitwerkt. Na verkregen instemming van den Bondsraad zal spr. den inhoud van dit wetstontwerp mededeelen. Moei lijkheden op staatsrechtelijk gebied zullen overwonnen worden. De stad houder en het rijksbestuur doen op recht hun best om de zaak afgehan deld te krijgen. ENGELAND. In het Hoogerhuis is gisteren het debat geopend over de resoluties-Rosebery. De behande ling za! vier dagen duren. Rosebery drong in een rede, welke twee uren in beslag nam, bij het Huis erop aan, toe te stemmen in de afschaffing van het beginsel der erfelijkheid en in de vestiging van een krachtige en doeltreffende tweede kamer. Bij de indiening in het Lagerhuis van de Marinebegrooting zeide Mc. Kenna, dat deze noch overdreven noch onvoldoende was. Sprekende over de toekomstige positie van de Marine, verklaarde hij, dat wij in Maart 1912 twintig Dreadnougths zuilen hebben, terwijl wij in den zomer van dat jaar, daarbij nog twee Dreadnoughts krijgen, welke de re geeringen van Australië en Nieuw- Zeeland laten bouwen en welke de binnenlandsche wateren niet zullen verlaten voor den herfst van het daar opvolgende jaar. De vijf Dreadnougts van het nieuwe programma zullen dan bijna voltooid zijn. Daarom was altijd, tot Maart 1912 toe onze volstrekte overheer- sching in het laatste type van schip verzekerd. Mc. Kenna was sterk tegen de be spreking van de programma's van buitenlandsche mogendheden maar een vergelijking tusschen de uitbrei ding van de Britsche vloot en die van andere landen zou het programma van de Admiraliteit rechtvaardigen. In antwoord op een interruptie, waarin het heette, dat Duitschland 13 Dread noughts in aanbouw had, zeide hij dat er in 1909 en 1911 nog voor vier de kiel kor. worden gelegd dit kon reeds geschieden 1 September, dan kuilden zij voltooid zijn binnen twee jaar en twee maanden. Wij zijn bezig met een raming waarbij reke ning wordt gehouden met alle om standigheden. Hij hoopte, dat wat hij had gezegd, niet zou worden opgevat als een re den voor een paniek, alsof een be vriende mogendheid op haar program ma vooruitliep met eenige vijandel'ijke bedoeling tegen het Britsche rijk. Wij hebben bij den aanbouw voor onze vloot fe doen met de werke lijkheid en wij nemen nu met ons tegenwoordig programma voorzorgen, om onszelf te verzekeren tegen alle mogelijke kansen. De conservatief Lee gaf toe, dat de begrooting beter was dan de opposi tie verwachtte, maar hij kon niet toe geven dat zij voldoende was. GRIEKENLAND. Tusschen de re geering en den militairen Bond is een „entente cordiale" tot stand ge komen, om nieuwe verwikkelingen in de toekomst te vermijden. Voor het tot stand komen dier overeen stemming heeft Venizelos met zijn raad veel bijgedragen hij wenscht, dat de militaire Bond den toestand niet zal verergeren door overdreven eischen, voorriamelijk wat betreft de Thessalische landquaestie en de wij ziging der kieswet, die tot betere tijden moeten worden uitgesteld. Een poging om de Thessaiische quaestie te regelen werd onderno men, door aan de Athenschc banken een binnenlandsche leening van 50 millioen voor te stellen, maar deze poging is mislukt. De verkiezingen voor de nationale vergadering, een Kamer op dubbele sterkte, zullen plaats hebben in groote districten, wijl de partijleiders vree zen, dat bij verkiezingen in kleine districten te veel radicalen en repu blikeinen zullen worden gekozen, die wellicht er toe zouden overgaan ook andere dan de in het besluit aangegeven wijzigingen in de grond wet aan te brengen. De Kamer zal nog deze maand voortwerken en dan uiteengaan. De begrooting zal in de laatste week van de maand worden behandeld. De reinigings-comm. voor de ma rine heeft reeds 14 actieve kapt. en kapiteins-luitenant, 11 intendance ambtenaren, 4 officieren van gezond heid en 6 mach nisten afgezet. Maar de jonge officieren vinden het op treden der commissie nog te zacht zinnig, en zijn daarom ontevreden. Ook onder de onderofficieren heerscht ontevredenheid, omdat niet meer dan 15 onderofficieren tot de otficiersschool zijn toegelaten. Een andere grond voor ontevredenheid geeft de houding van den afgevaar digde en officier Lynbritis, die in de Kamer tegen de bijeenroeping der nationale vergadering, tegen de re volutie en tegen den militairen bond gesproken heeft. De onderofficieren in Athene hiel den een bijeenkomst, waarin besloten werd den heer Lymbritis in een schrif telijk en door allen onderteekend pro tocol hun verontwaardiging en afkeu ring uit te spreken. De militaire Bond wil, wanneer het professorencorps der hoogescho- len gezuiverd is van onbekwame elementen, alle aan buitenlandsche hoigescholen werkzame Grieksche docenten gelasten, naar hun vader land terug te keeren. van 12—15 Maart. BEVA LLEN: E. Drent, geb. de Nooijer, d. J. Lefeber, geb. Lous, z. C. A. P. de Veij, geb. Thomassen, z. ileo^waier fe Viissingen. Maart vm. hm. Woensdag 16 4.34 4.54 Donderdag 17 5.20 5.40 Vrijdag 18 6.13 6.33§ Zaterdag 19 7.33 7.53 Zondag 20 9.13 9.33 Maandag 21 10.47 11.07 Dinsdag 22 11.51 12.11 Eerste kwartier 's morg. 3.57. WEEBBERIOHT. medegedeeld doorliet Kon. Ned, Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 15 Maart 1910.) Hoogste barometerstand 774,5 te Horta. Laagste barometerstand -750,8 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 16 Maart: Zwakke uiteenloopende win den. Licht tot half bewolkt, droog weer. Zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. Viissingen 15 Maart. Boter f 1.50 p. a f 1.55 K.G. Eieren f4.a f3.80 p. 100 st. Voor de talrijke en hartelijke be wijzen van belangstelling en vriendschap, ontvangen bij gelegen heid van onze 25-jarige Echtvereeni- ging, zeggen wij onzen vriendelijken dank. M. GEELHOED en Echtgenoote. Viissingen, 15 Maart 1910. In de voormalige Stadsbank van Leening zijn voor spotprijs TE KOOP eenige NIEU WEKARPETTEN van Dr. O. Schmidt Majoor-Geneeslieer, Ohcl van den gezondheidsdienst geneest vlug en volledig Doaïheid, Kar«i« BaQ©s?igikei«3B Oorswiz&sn en vïoeisig zelfs bij ver ouderde gevallen f 2.—. per Fl.metgebruiks-j Apofch, [arst J.Jz. "Middelburg. Gevraagd voor direct een bekend met de Behangerij. Adres STADSVERKOOPHUIS, Lepelstraat 7. zijn o.a. verkrijgbaar bij

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3