Maandag Eerste Blad. Draagt Plouvier's Schoenwerk. 14 Maart. 48e Jaargang. iek ski. - - 1910. Dit immer bestaat uit 2 bladen Gemeentebestuur* ittegevencle ste Engelsche tsluitend met m Walcheren ram dienst. M Havendienst )ster*Schelde. Brieven uit de flofstad. Het Geheim van den Ouden Visscher. lang aangeraden an Rijwielen een onderzoeken of FABRIKAAT 2jjn en, Mij zijn uer- Veiling gekochte ALITEIT zijn. De inlichtingen om- ijd door hem op br aankoop eerst Ihandelaren, ^SENS. t' 0,57 b ö,50 0,62 6, 2,07 6,76 b (Station) 9.20 12.15. 5. Het vertrek van de ui Krugerstraat en het 5, 10 eu 13 minuten later, trg6.25, 9.23, 12.18, 8. ke na r Domburg6.45, 6.en 8.40. (near Vlissingen en Mid- 10.40, 1.35, 4.15, 6.55 ke (naar Vliasingen en 4, 8.30, 11.29, 2.24, 5.04, tlngen-HEidielburg v.v. en 4 40f 5.50f 7.5a 5 12.30 1.15 2.— 2.45 5.50 6.55 7.50 8.50 van de Remise, de an- het Fadhuis. foaa 5.15| 6.25| 8 40 .30 1.15 2.— 2.45 3.30 .55 7.50 8.50 9.40 10.25 verder dan tot de Re- treinen gaan naar het n v.m. 6.6.20, 6.45, 9.30, 10.—, 10.20, 10.40, 12.—. 12.30,1.—, 1.30* 25, 3.55, 4.30, 4.50, 5.20, 7.20, 7.40, 8,20. ;eneluis: vm. 6.10, 6.30, 9.15, 9.50, 10.10, 10.30, .60. N.m. 12.10, 12.45. 1*, 3.10*, 3.40,4.10,4.40, 6.50, 7.10, 7.30, 8.—,8.30, en vallen deeZondagfl uit. r 1910. 1) b) 3,43 c) en 8,35 d) 35 a) 4,10 e) en 7,05 nm. 2,15 a) en 5,05 1 a) b) 3,43 en 6.35 d) N inuten na het vertrek va» nakerke n.Neuzsn vm.8,50 aar Breskena, Borsseleun Breekena ten heoeBte 1® inuten v?achten. er kan de boot van 10,45 ekdagen van 16 April i0' COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij allé Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVER-TENTIËNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnements-Aduertentiën op zeer ooordeelige uoorwaarden SCHOOLWEZEN. De Plaatselijke Commissie van toe zicht op het lager onderwijs maakt bekend, dat de Openbare Les aan den Herhalingscursus voor jongens Dinsdag 22 Maart a. s. 's avonds van 7—9 uur in School B zal gehouden worden. Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden wor den uitgenoodigd deze les bij te wonen. De Commissie voornoemd, Jos. VAN RAALTE, Voorzitter. G. H. VüRTHEiM, Secretaris. LVHI. in de stad van houten hammen, elegante kleedij en ieege magen, is Oorne Jan geen onbekende. Mocht de lezer bijgeval niet weten wie Oome jan is, geluk er mee dan Want wie hem heel goed kennen denken doorgaans niet met onver deelde vreugde aan dit familielid van arme stakkerds en gesjochte jongens. De pandjeshuizen zouden van heel wat gebrek en ellende kunnen spreken, als ze niet zoo muurvast zwegen, 't is al treurig genoeg als de arme, door den nood gedreven, 't eene stuk huisraad voor en 't andere na naar Oome Jan moet brengen, maar nog treuriger wordt het als hij daarbij in handen van woekeraars valt, die item ondanks zijn misère nog plun deren op den koop toe. En dat toch is bij de bestaande particuliere pand jeshuizen maar al te zeer het geval, ook in Den Haag. Het valt dan ook te prijzen, dat de „Maatschappij tot oprichting en exploitatie van kredietinstellingen tegen den woeker" naar de mate harer krachten een dam tegen dit ernstige euvel tracht op te werpen. Dezer dagen is de eerste vesting van deze strijders voor het goede verrezen, of, minder hoogdravend uitgedruktde eerste „Beleen- en spaarbank" van genoemde maat schappij is geopend. Deze instelling, die nu den zwaren strijd heeft aange bonden tegen de particuliere pand jeshuizen en hun woekerwinsten, is gevestigd in de Rembrandstraat no. Vrij bewerkt door M. J. Korvi^o. o— 25.) »Ge zijt een deserteur," riep de graat woedend. „Ge zijt ontvlucht van het Engelsche oorlogsschip dat eenige dagen geleden in de haven lag." «Dat is mis, mijnheerIk ben geen deserteur," zeide Eduard op vasten toon, terwijl opwellende toorn zijn gelaat deed verbleeken. »tk ben laaghartig overrompeld en <*<*n boord van dat schip gesleept" en aan een ingeving van het oogenblik toegevende voegde hij er o']: „en ik geloof, dat gij daarbij de hand in het spel gehad hebt." „ik? Haha!" lachte de graaf, ■naar 't was een gedwongen lach ?Je J^chiildiging had hem getroffen, 'k?" herhaalde hij. „Ge zijt wel grap- 69 (dit voor eventueele belangheb benden Trouwens men kan de in stelling, ook zonder 't huisnommer te kennen, gemakkelijk vinden, want groote borden met kleurige letters vei kondigen den naam op den gevel, benevens het tarief (waarop het dan toch maar aankomt). We lezen daar „De rente bedraagt4 pet. per week 6 pet. per 14 dagen 8 pet. voor de eerste maand; 6 pet. voor elke vol gende maand. Vier weken nadat uw laatste pand is ingelost kunt gij de helft van de betaalde rente terug krijgen m&t 6 pet. interest per jaar daarenboven. Staantjjd 5 maanden. Dagelijks geopend van 8 tot 4 en 6 tot 8 uurdes. Zaterdags tot 2 uur 's avonds des Maandagmorgens vanaf 7 uur. Op Zon- en feestdagen gesloten." Het hoofddoel der nieuwe instel ling is, uit de gewoontebeleeners, die thans een gemakkelijke prooi der woekeraars worden, weerstands krachtige gewoonte-spaarders te kweeken. Daartoe wordt de helft der rente, door de beleeners betaald, op hun tegoed geboekt; daartoe ook strekt de prikkel, gelegen in de hooge rente van 6 pet. 's jaars, over het spaargeld vergoed. Ieder be- leener krijgt een spaarkaart en kan dan, terwijl hij een pand bij de Bank heeft staan, van tijd tot tijd kleine bedragen brengen, die worden bij geschreven op zijn hoofd, waardoor hij in de gelegenheid is, zijn pand sneller in te lossen. De beleeners ui* sleur, de zoogenaamde weekpandjes- makers, krijgen doordat telkens de helft hunner bij lossing betaalde rente wordt bijgeschreven op hun spaarkaart, automatisch een zeker tegoed. Zoodra nu dit tegoed even veel of meer bedraagt dan het be drag, voorgeschoten op eenig pand en de daarvan verschuldigde rente, krijgt de beleener die zijn pand komt inlossen dat pand zonder verdere betaling zijnerzijds terug. Om voorts het beleenen uit sleur tegen te gaan is bepaald dat over het eventueele tegoed dat na aflossing van de pan den nog overblijft, door den belee ner eerst mag worden beschikt in dien er 4 weken zijn verloopen sinds zijn laatste pand is ingelost. Einde lijk wordt de gelegenheid geopend voor beleeners, ook na aflossing van panden, bij de Bank te blijven sparen, steeds tegen een rentever goeding door de Bank van6 pet.,totdat hun saldotegoed f 10 bedraagt. Zij die hoogere bedragen rentegevend wil len beleggen, kunnen zich wenden tot de Rijkspostspaarbank of de Nuts- pig, jonkman „Ik heb u om onze hut zien slui pen," zei Eduard, „en op straat hebt ge mij ook nageoogd. Een geheime vijand heeft die gewelddaad op mij doen plegen, en waarom zoudt gij die vijand niet kunnen zijn „Haha, waarom zou ik uw vijand zijn Verschillende gedachten vlogen Eduard door het hoofd. De opmer king die Henry Gardel over zijn weg voering door de Engelschen had gemaakt het geheim van zijn ge boorte dat bracht hij met elkaar in verband en meende daaruit te mogen besluiten, dat de graaf mis schien reden kon hebben om hem te vreezen. Eduard week nog e»n schrede terug en zeide „Ik ben er thans niet op voorbe reid, die vraag te beantwoorden. Het best zult ge echter toonen, dat ge mijn vijand niet zijt, door uw weg te vervolgen en mij ongehinderd den mijnen te laten gaan. ,,Ge zijt een deserteur, en dus mag ik je niet laten ontsnappen „En gij zijt dus een huurling in Engelsche soldij," riep Eduard met spaarbank. Want de beleen- en spaar bank tegen den woeker beoogt al leen, den beleeners sparen te leeren en wie het bij haar weet te brengen tot een tegoed van f 10, na alle pan den te hebben ingelost, kan geacht worden van het verkeerde van het pandjesmaken en het nut van sparen voldoende te zijn doordrongen. De rente, van de beleeners gevor derd, is wel-is-waar nog hoog, maar zij is aanmerkelijk lager dan die welke de particuliere pandjeshuizen vragen, waar de laagste rente minstens het dubbele bedraagt van hetgeen hier in werkelijkheid door de beleeners betaald wordt, terwijl dezen boven dien nog aan allerlei afzetterijen zijn blootgesteld. Zeer zeker is de Gemeentelijke Bank van leening goedkooper dan deze beleenbank der Maatschappij, althans voor de grootere panden want voor de weekpandjes waarop f 0.50 a f 2.50 wordt voorgeschoten, loopt, tengevolge van het bij de ge- meentebank geheven administratie- loon, het tarief van beide instellingen slechts weinig uiteen. Zoo betaalt men aan de gemeentebank bijv. voor een weekpandje waarop f0,80 is voorgeschoten, cent rente en 2 cent administratieloon, dus 27» cent bij de nieuwe spaar- en beleenbank 3 cent, waarvan de helft wordt te goedgeschreven, dus feitelijk 1V3 cent; voor een weekpandje waarop f2,50 wordt voorgeschoten bij de stadsbank 47, cent, bij de bank der maatschappij 10 cent, waarvan 5 cent wordt te goedgeschreven. Maar voor de groo tere panden komt men stellig goed kooper bij de gemeentebank terecht. De vice-voorzitter der Maatschappij die het bovenstaande in zijn openings woord mededeeids, is van meening dat de nieuwe instelling naast de gemeentebank van leening een nuttig arbeidsveld zal kunnen vinden. Leert de ervaring, dat de rente kan worden verlaagd zonder dat het voortbestaan der instelling daardoor gevaar loopt, dan zal daartoe onverwijld worden overgegaan. Maar ook afgescheiden daarvan heeft de nieuwe instelling naast de gemeentebank en haar bij kantoren recht van bestaan, omdat zij het zoo verderfelijke gewoonte- beleenen als het ware automatisch den kop inknijpt door het boven geschetst spaarsysteem, terwijl de gemeentebank zulks niet kan doen, zoolang ook daar het beleenen met het sparen niet is gecombineerd. Zoo ondergraaft de nieuwe instelling ge leidelijk het terrein, waarop de woeker thans maar al te welig tiert. bitteren spot. „ik wist niet, dat Fran sche ede'.en zich zoo verlaagden. Nauwelijks had Eduard dit ge zegd, of de graaf sprong woedend op hem toe. Eduard trok zijn pistool doch de graaf sloeg het hem uit de hand, en richtte het zijne op de borst van zijn tegenstander. „ik zal je leeren tegen een Fransch edelman een pistool te trekken, riep hij knarsetandend van woede. Zijn vinger was aan den trekker. Eduard zag het en begreep, dat de booswicht hem wilde dooden. Met een krachtigen vuistslag wierp hij den graaf aan de andere zijde van den weg. Hij dacht den graaf ook het pistool uit de hand geslagen te hebben en zocht nu met het oog waar het zijne gevallen was. Juist wilde hij het gaan oprapen, toen hij bemerkte, dat de graaf zijn pistool op hem richtte. „Je laatste uur heeft geslagen," riep de graaf. „Je zult nooit weer beproeven een Fransch edelman op 's konings wegen neer te schieten.'" Eduard doorzag de bedoeling van den graaf. De schurk zou hem doo den en dan beweren, dat hij 't uit Ik heb bij deze zaak iets lamger stil gestaan, omdat het goed is, dat het doel en werken der maatschappij zoo algemeen mogelijk bekend worde; immers het ligt in haar bedoeling om zoo spoedig mogelijk meer dergelijke banken, niet alleen in Den Haag maar ook in andere plaatsen, op te richten en daartoe is de financieele steun van zeer velen noodig. Moge het daaraan niet ontbreken. Zoo bestrijdt men het kwaad in al zijn vormen. Ook aan de praktijken van den z. g. n. „dr. Hage" (ex~ „bankier, ex-„dr. Reteau"), van wien ik u al 't een en ander verteld heb, wil men paal en perk stellen. Men heeft daartoe de justitie in den arm genomen, maar gemakkelijk zal het niet gaan om dit heer te vangen de man is al meermalen voor den rechter geweest, maar slim als hij is, heeft hij steeds den dans weten te ontspringen. Men vertelt van hem o. a., dat hij voor enkele maanden met behulp van zijn curator, uit zijn faillissement een bate heeft weten te halen van ruim f 30,000. De „bankier" Hage zag er namelijk niet tegen op gelden uit te leenen met woekerwinsten en jeugdige stu denten accepten te laten teekenen tot zeer hooge bedragen. De sommen vloeiden als baten in het faillissement, waarin de schuldeisclters volledig werden voldaan, terwijl er voor den „specialiteit in beperking van gezin nen" (zooals de man zich nu adver teert) genoeg over bleef om aan de Valkenboschiaan eenige heerenhuizen te laten bouwen, in één waarvan hij zich thans gevestigd heeft, 't Is te hopen, dat men den sluwen en ge vaarlijken vos thans eens stevig in de klem kan krijgen. Gelukkig hebben we ook minder naargeestige onderwerpen om over le praten. Zoo b.v. stelt men zich veel voor van de Nationale tentoon stelling voor Huisvlijt, vanwege den Volksbond dezen zomer te Scheve- ningen te houden. Men gaat er een flink eigen gebouw voor zetten, waar voor de plannen thans zijn vastge steld. Het terrein voor het gebouw is gelegen in de onmiddellijke nabij heid van het circus Schumann en wordt begrensd door de Nieuwe Parklaan en de Stevin- en Neptu- nusstraten. In verband met den on geveer driehoekigen vorm van het terrein, wordt het gebouw ook in zoodanigen vorm opgetrokken, het vertoont dientengevolge een sterk vooruitspringenden zijkant langs ge heel de Stevinstraat. De hoofdingang is gelegen aan de zelfverdediging had moeten doen. Maar zijn eigen pistool kon hem nu niet dienen, zoodat Eduard weerloos stond. Voortdurend met den vinger aan den trekker en het pistool op Eduard gericht, zei de graaf„Alvorens je neer te schieten, wil ik je zeggen, dat ik je ken en juist daarom moet je stervenvoor ons tweeën is er geen plaats in Frankrijk. Je zoudt dus verstandig gehandeld hebben, als je aan boord van dien Engelsch- man was gebleven. Maar nu is het te laat, je weet te veel om je in het leven teDe graaf hield plotseling op en liet met een vree- selijken vioek zijn pistool zakken. Op datzelfde oogenblik trad een zon derlinge vrouwengestalte tusschen Eduard en zijn belager. „Leon de Maurès, wat wilt ge doen vroeg de vrouw die zoo on verwachts verschenen was. „ik wil mij verdedigen tegen een moordenaar," stotterde de graaf. „Ge liegt!" sprak de vrouw met een vreeselijke uitdrukking in haar stem. De graaf deinsde terug, in »ijn verwarring ontglipte het pistool aan Niwrwe Parklaan. Door den tuinaan leg voor het gebouw bereikt men spoedig den in twee deelen geschei den ingang. Deze ingang voert naar een ruimen corridor,die aan den eenen kant heeft het kunstzaaltje, waarin door de zorgen van den Haagschen Kunstkring een collectie schilderijen zal worden bijeengebracht, en aan de andere zijde toegang geeft tot de beeldengroepen, die trachten weer te geven het ontzaglijke raoreele voordeel, dat de huisvlijt biedt, en waardoor deze een zoo goede bond- genoote is in den strijd van den Volksbond. Aan beide kanten van de hal groe- peeren zich de verschillende afdee- lingen, waarin de tentoonstelling is verdeeld. Naar rechts gaande komt men allereerst in de afdeeling voor koloniën en buitenland. Daarna be reikt men de historische afdeeling, dan de moderne huisvlijtschool, en de eerste afdeeling, welke een sys tematisch overzicht van de beweging w ons land zoowel in heden als verleden tracht te geven. Hier vindt men ook opgesteld het Czaar Peter huisje in ware grootte, huisvlijtwerk van Zaanianders, dat de woning"van den Russischen keizer weergeeft, zooals ze in het begin van de 18de eeuw was. Aan den linkerkant strekken zich de verschillende gewone groepen der inzendingen uit. Allereerst komt men langs inzendingen van instellingen, dan ziet men het metaal- en hout snijwerk, daarna het papier- en riet werk, vervolgens de handwerken, daarna teeken- en schilderkunst, fotografie, boetseer- en kleiarbeid. Ten slotte de verscheidenheden ais postzegel- en scherfwerk. De afdeeling der verzamelingen sluit dezen vleugel van het gebouw waarvan de tentoonstellingsruimte on geveer 2400 vierkante meter bedraagt. Een aardige tuinaanleg verfraait het gezicht op het gebouw. Die tuin biedt tevens een zitje voor het restaurant, dat aan den oostelijken hoek aan de Stevinstraat komt, en ook vèör het theesalon, dat uitzicht op het Gevers Deynootplein geeft. In den tuin za! een sierlijke Zaansche windmolen op verkleinde grootte, ook echt huisvlijt werk, worden geplaatst. Dat belooft een heele attractie te zullen worden voor Scheveningen waar men thans alweer hard aan 't werk is om alles voor 't aanstaande seizoen in orde te brengen. Als nu een mooie zomer maar een beter jaar voor onze aantrekkelijke badplaats mag brengen. Men doet hier heel wat om de men- schen te trekken en bezig te houden. Nu het rolschaatsenrijden zoo in de mode is, wil men op het sportterrein Houtrust een rolschaatsenbaan aan leggen, welke zal worden verkregen zijn handdoor den val ging het schot af, zonder iemand te treffen. „Gij kunt mij niet bedriegen," ver volgde zij. „Ge waart van plan dezen jonk man te vermoorden Hall' verroer je niet, je zietik ben gewapend." Dit zeggende, richtte zij haar pistool op hem. „Wijf of duivel, wie zijt ge riep de graaf. „Wie ik ben ik zou u een per soon voor den geest kunnen roepen, van wie ge liever niet zoudt willen hooren. Ge kunt u de moeite bespa ren, mij zoo uitvorschend aan te zien, ge zult mij toch niet herken nen. Bestijg uw paard en ga heen, als uw leven u lief is," antwoordde de vrouw. De graaf aarzelde nog een oogen blik toen raapte hij zijn pistool op, stak dit bij zich en ging naar zijn paard, dat rustig stond te grazen.Toen hij in het zadel zat, wendde hij zich tot Eduard en zeide met geveinsde kalmte „Ik zou er niet aan gedacht hebben te bedreigen, als ge uw pistool niet tegen mij opgeheven hadt." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1