2». Zaterdag 12 Maart. binnenland. Feuilleton. No. 60. 48e Jaargang. 1910. Het Geheim van den Ouden Visscher. Land- @n Tuinbouw. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Tweede Kamer. in de gisteren gehouden zitting is aangenomen het de vorige week be handelde wetsontwerp tot wijziging der regeling omtrent militair onderwijs. Mn de agenda zijn nog toegevoegd I eenige wetsontwerpen, o. a. betreffen de het gebruk van trekhonden, zoo mede een motie van den heer Mar- cliant tot het instellen van een on derzoek naar 's lands defensiezaken. Vrijdag 18 Maart wordt sectie-onder zoek gehouden. Gisteren werd de bespreking voortgezet over de sociale verzekeringen. De heer Duys eriti- seerde de tendentieuse agitatie van de groot industrie tegen de Rijks verzekeringsbank, ten einde propa ganda te maken voor de risico-over dracht. Spreker critiseerde 's ministers beleid in zake de landbouwongeval- len-verzekering en drong aan op spoedige indiening eener wettelijke regeling daarvan. De heer de Klerk wenschte den boschbouw opgenomen te zien in de ongevallenwet en bepleitte Staatspen- sionneering, betoogende dat verplichte ouderdomsverzekering onbillijk en on rechtvaardig is. De heer Tydeman was onbevredigd over 's ministers beleid in zake de herziening der on gevallenwet en verdedigde het in stituut der risico-overdracht. Wettelijke regeling Naamlooze Vennootschappen. Nu een wetsontwerp betreffende de naamlooze vennootschappen aan de Tweede Kamer is aangeboden, heeft de heer Sijthoff, directeur der naam looze vennootschap „Rotterdamsch Nieuwsblad" aan de Tweede Kamer ter overweging aangeboden een adres den 19 Januari 1905 te dezer zake tot den toenmaligen minister van jus- stitie, den heer Loeff, gericht, dat aan de verschillende Kamers van Koop handel ter kennisgeving is toegezon den en zooals adressant zegt, vrij alge meen bij die colleges adhaesie heeft gevonden. - Vrij bewerkt door M. J. Korving. o 24.) „Hoe is daar sprake van Heeft graaf plannen op zulk een koop „•k herinner me, dat hij daar eens °P zinspeelde hij zei namelijk, dat de heide bezittingen eigenlijk moesten vereenigd zijn en dat hij dit nog eens verwezenlijkt hoopte te zien." „Was dat alles, wat hij zeide „Ik geloof het wei." Eduard keek haar scherp aan hoch de gedachte, die bij hem op kwam, sprak hij niet uit. „Ik hoop, dat hij vertrekt, voordat 'k naar beneden moet," zeide Marie, nadat zij beide heeren achter een gebouw had zien verdwijnen ik zou hem niet gaarne ontmoeten. Haar hoop werd echter niet ver bid, want nauwelijks had zij dit Adress. deelt mede dat verschil lende personen hem verklaard hebben geen hei) te zien in een centrale Staatscommissie, die slechts de ba lansen ter controle zou ontvangen, maar dat men den eisch gesteld wilde zien, dat de balans afgeteekend moet worden door een notaris met de ver klaring dat de balans met de boeken is vergeleken en accoord bevonden, bijaldien men er de voorkeur niet aan gaf om dit werk op te dragen aan accountants, die onder eede wa ren gesteld. Deze personen zouden onder de verplichting gebracht kun nen worden om aan de justitie kennis te geven, indien zij meenden dat de boeken en balansen niet opgemaakt werden zooals dit behoort. De vennootschappen van koophan del zouden door zulk een controle geen nadeel in haar crediet, door unfaire concurrenten, ondervinden, zooals bij algemeene publicatie te verwachten is en de aandeelhouders, die raen voornamelijk tracht te be schermen, krijgen de zekerheid, dat de balans-cijfers volkomen in over eenstemming zijn met den stand van de onderneming. De neutraliteitsrnotie. Het orgaan van den bond van Nederlandsche onderwijzers bevat den uitslag van het referendum over de besluiten van de jongste alge meene vergadering. De bekende neutraliteitsrnotie werd aangenomen met 2489 stemmen tegen 606. Er waren 150 blanco stemmen. Deze motie luidt aldus „De bond van Nederlandsche onderwijzers", ken nis genomen hebbende van de vijan dige uitingen inverschiliende gemeen teraden en in de Tweede Kamer te genover de opvatting van den Bond en zijn leden ten opzichte van de godsdienstige en politieke neutraliteit der openbare school, van meening, dat het goede inzicht in de opvoeding van het kind eischt, dat het gehouden wordt buiten de politieke en gods dienstige geschillen der volwassenen, van meening, dat bovendien het recht der minderheden vordert, dat de openbare school neutraal zij, ook in staatkundig opzicht en dus geen pro paganda mag maken voor monarchale of anti-monarchale beginselen, van oordeel dat de onderwijzer als staats burger, buiten de school, de volle beschikking behoort te hebben over zijn politieke rechten, verklaart ten krachtigste te willen handhaven punt h van het program „Het openbaar onderwijs moet vrij zijn van gods dienstige en politieke dogma's" en te zullen ijveren voor de verwezen lijking daarvan". Jaarwedden rijksveldwacht. Bij Kon. besluit van 24 Februari gezegd, of een bediende kwam haar uit naam van haar vader verzoeken, in de gezelschapzaai te komen. Toen zij die binnentrad, vond zij er Leon de Maurèshij scheen haar verwacht te hebben. Zij groette hem zoo beleefd, als haar mogelijk was. Spoedig bemerkte zij, dat zijn ge drag haar beter beviel dan anders. De oorzaak hiervan was, dat de graaf weinig gedronken had en alle moeite deed om zich aangenaam voor te doenhij sprak alleen over zaken, waarvan hij wist, dat Marie er belang in stelde. In den loop van het gesprek vertelde zij hem argeloos, dat zij leerde teekenen. Op zijn vraag, wie haar onderricht gaf, ant woordde zij eenvoudig, dat het een arm kunstenaar was, die voor korten tijd op het kasteel verblijf hield. Over het onderwerp, dat de heeren dien morgen besproken hadden werd geen woord gerept, want de markies had beloofd dat hij zijn dochter daarover zou onderhouden, als hij het oogenblik geschikt achtte. De graaf bleef dineeren en was aan tafel weer zoo vriendelijk en voorkomend mogelijk. Toch merkte ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-Adu&rfenfiën op zeer uoordeelige uooriuaarden 1910 is ingetrokken het Koninklijk besluit van 21 Februari 1893, hou dende regeling der jaarwedden van de beambten der rijksveldwacht, zooals dit is gewijzigd, laatstelijk bij Koninklijk besluit van 20 Februari 1905; en zijn de jaarwedden van de beambten der rijksveldwacht vastge steld ais volgt: a. voor de districts commandanten, tevens inspecteurs der rijksveldwacht, op ten minste veertienhonderd gulden en ten hoog ste twee duizend gulden; b. voorde rijksveldwachters-rechercheurs op ten minste negenhonderd gulden en ten hoogste twaalf honderd guldenc. voor de rijksveldwachters, brigadier majoor, op ten minste achthonderd vijf en zeventig gulden en ten hoogste negenhonderd guldend. voor de rijksveldwachters, brigadier, op ten minste achthonderd vijf en twintig gulden en ten hoogste achthonderd vijftig guldene. voor de rijksveld wachters op ten minste zevenhonderd gulden en ten hoogste zevenhonderd vijftig gulden. Bepaald is dat de regeling geacht wordt in werking te zijn getreden met 1 Januari 1910. De Utrechtsche kermis. In de gistermiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Utrecht kwam in behandeling het afwijzend prae-advies van B. en W. op het adres van het anti-kermis- cornité, om tot afschaffing der ker mis over te gaan. In stemming gebracht, werd dat prae-advies aangenomen met 24 tegen 8 stemmen, zoodat de kermis behou den blijft. Het Bespuiten der Vruchtboomen. Tal van ooftboomen en soms ge- heele boomgaarden verkeeren in een toestand van volslagen verwaarloozing. Niet alleen, dat aan bemesting vaak nog weinig of nieis wordt gedaan, maar ook de overige verzorging laat in vele gevallen alles te wenschen ever, zoodat de boomen ter prooi zijn aan schurft, kanker en andere ziekten. Hoe komt dat? Wij willen veronder stellen, dat onkunde hier de voor naamste oorzaak is en velen niet weten, dat sinds eenige jaren een probaat middel in vele gevallen met schitterend succes is toegepast om verwaarloosde, zieke boomen te ver jongen en vruchtbaar te maken. Een sterk, sprekend geva! deelde prof. Ritzeina Bos mede de heer W. Balk Wzn., fruitteler te Zwaag, had schurftzieke appelboomen, welke in de laatste jaren bijkans geen lot maakten en niet meer droegen. Na herhaalde bespuiting met bedoeld Marie iets op in zijn trekken, dat haar wantrouwen inboezemde. Die trekken waren gemeen en zinnelijk en zijn blikken dwalend en gluiperig. Bij het gesprek aan tafel hield Marie hem goed in het oog en bemerkte, dat zijn gelaat verhelderde, wanneer er over wijn en tafelgenot werd ge sproken doch wanneer kunsten of wetenschappen werden aangeroerd, dan toonde zijn gelaat volstrekt geen belangstelling. Zij doorgrondde nu zijn karakter en was recht blij, toen hij opstond om te vertrekken. Zij kon maar niet begrijpen, dat haar vader hem zoo dringend verzocht, zijn bezoek zoo spoedig mogelijk te herhalen. De weg van het kasteel Fiselle naar het slot Baux, de woonplaats van den graaf De Maurès, liep on geveer een kwart mijl in zuidelijke richting langs het riviertje Iile en volgde dan drie mijlen oostwaarts den loop van de kleine rivier de Baux. Nadat Marie hem verlaten had, nam Eduard zijn teekengereed schap en sloeg dien weg in, om een schets van de kleine rivier te maken ter plaatse waar een oude watermo middel Bordeauxsche pap bloeiden in 't volgend voorjaar de behandelde boomen volop, terwijl de andere van dezelfde soort in 't geheel niet bloeiden of slechts een nietig bloempje vertoonden. De in 1902 be handelde boomen (6 stuks) gaven in 1903 meer vruchten dan de andere 500 te zamen Dit voorbeeld pakte en sedert heeft de bespuiting met Bordeauxsche pap in vele streken reeds het burgerrecht verkregen. De eerste behandeling moet plaats hebben, wanneer de boomen nog in bladerloozen toestand verkeeren2 a 3 weken vóór het opengaan der knoppen de tweede bespuiting, zoo deze noodig geacht wordt, als de vruchtjes zich pas gezet hebben de derde, wanneer de vruchten de grootte bereikt hebben van een wal- of ok kernoot. Voor een 2e en 3e bespuiting wordt slechts 1 kilo, hoogstens U/s kilo, kopervitriool en kalk, van elk, gebruikt. De laatste bespuiting dient achterwege te blijven in die boom gaarden, waar kruis- of aalbessen als ondervrucht worden geteelddeze vruchten toch beginnen in dien tijd reeds te rijpen, de pap zou er aan kunnen blijven kleven en de bessen daardoor niet leverbaar zijn. Ook tegen Monilia-rot bij appelen en peren, waarbij de vruchten voor zij geheel volgroeid zijn, tengevolge van een zwam, tot rotting overgaan, en de toppen der twijgen soms af sterven, kan de B'sche pap gunstig werken eveneens tegen de Monilia- ziekten bij de morellen, en andere, waardoor de bladeren zieke of doode plekken krijgen en dientengevolge minder werkzaam zijn. Zelfs teger, boomkanker is de bespuiting niet geheel onnut, daar een sterkere groei er het gevolg van is, zoodat de aan getaste tak niet dood gaat. Eindelijk is de pap een goed, hoewel niet steeds afdoend middel tegen de „krul- ziekte" der perzikboomendewijl deze boomen evenwel voor de pap zeer gevoelig zijn, moet het middel worden aangewend, zoolang de knop pen nog gesloten zijn. Het middel kan men zelf bereiden door U/s (of 2) kilo kalk te blus- schen en er 50 L. water bij te gieten en deze kalkmelk, ter verwijdering van grove stukjes kalk en steentjes, door een fijne zeef of melkteems te gieten. Veider lost men l'/2 (of 2) kilo kopervitriool in 50 Liter water op, dat men kan doen door b. v. het vitriool in een netje of zakje boven in het water te hangen het oplossen moet in houten emm#rs of vaten plaats hebben. De kalkmelk wordt onder gestadig omroeren bij de vi triooloplossing gevoegdaldus ver krijgt men een lichtblauwe, troebele vloeistof, de Bordeauxsche pap. Wie deze drukte liever niet heeft, kan bij len stond. Hij had die schets vol tooid en was weer op weg naar huis, toen hij, op den straatweg ge komen, in zijn nabijheid den hoef slag van een paard hoorde. Hij keek op en herkende den graaf De Maurès. Zijn eerste gedachte was den straat weg te verlaten en zijn weg dwars door het land te nemen, maar de graaf had hem ook gezien en nu wilde Eduard niet den schijn aan nemen alsof hij den graaf ontweek. Bovendien was hij gewapend en vreesde daarom geen gevaar. In weinige oogenblikken was de graaf bij hem hij had den wande laar herkend en hield zijn paard staande. „Halt!" riep hij den jonkman toe. „Wie zijt gij „Ik ben een eenvoudig wandelaar, een vrije Franschman," antwoordde Eduard flink, terwijl hij den graaf strak in het gelaat keek. „Oe zijt in allen gevalle zeer ver metel, naar het mij voorkomt. Wat voert je hierheen Eduard had reeds een ontwijkend antwoord op de lippenmaar hij bedacht zich en antwoordde naar den kunstmesthandelaar „poeder voor B'sche pap" koopen, waarbij men slechts water heeft te doen, om de vloeistof tot gebruik gereed te heb ben het komt wat duurder uit, maar het werkt evengoed. De bespuiting geschiedt niet een z. g. pulverisateur of sprenkelaarde prijs daarvan is f 20 en hooger, een uitgave, waartoe niet ieders particu lier zoo dadelijk komt. 'tis dan ook zeer wenscheiijk, dat belanghebben den in een streek gezamenlijk zoo'n sprenkeiaar aanschaffen iedere land- of tuinbouwvereeniging dient ten behoeve harer leden één of meer dezer toestellen in eigendom te heb ben, het geld er voor is nuttig be steed. Een éénmalige bespuiting is sftet altoos voldoende, kan soms maar weinig uitwerken, vooral als de boomgaard als het ware vergeven is door de schurftziekte. 't Hangt van de omstandigheden af of één, twee of driemaal bespuiten noodig is. Éénmaal zal in den regel voldoende zijn, wanneer men niet te zeer aan getaste boomen daardoor wil bescher men. Bij een warmvochtige weersge steldheid, welke de ziekte zeer be vordert, zal het wenscheiijk zijn 2 of 3 maal te spuiten. Vlissingen, 11 Maart. Gisterenavond hield de afdeeling Vlissingen van den „Volksbond, ver- eeniging tegen Drankmisbruik," in een der lokalen van den heer Buning hare eerste ledenvergadering in dit jaar. Oe afgevaardigde naar de alge mene vargadering te Utrecht deed een kort verslag van het aldaar be handelde de secretaris bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de afdeeling zich in toenemenden uit- wendigen bloei mag verheugen, daar haar ledental in 1909 met 146 is toegenomen de penningmeester deed rekening ©ver zijn in 1909 gehouden beheer. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden, de heeren C. A. Kalb- fleisch en A. H. Polak, werden her benoemd en verklaarden zich beiden bereid hunne bestuursfuncties te blij ven vervullen. Als candidaten voor het hoofdbe stuur werden gesteld de beide af tredende heeren dr. W. P. Ruysch en A. van der Voort Az„ terwijl in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer L. P. Walburgh Schmidt, de heer A. Klontje, militie commissaris te Middelburg, werd ge kozen. Naar aanleiding van eene door het hoofdbestuur gezonden circulaire, over huisvlijtbeoefening in de kazerne, werd eene commissie benoemd, be staande uit de heeren C. A. Kalb- waarheid „Ik heb een schets gemaakt van gindschen ouden molen." „Een schets van dien molen Wat bedoel je daarmee „Ik bedoel een teekening, een schil derij," zei Eduard langzaam, alsof hij aan een kind een éénvoudig woord verklaarde. De graaf verbleekte en zijn grijze oogen flikkerden boosaardig. „Ge zijt dus een kunstenaar vroeg hij, de teugels vaster aantrek kende, om het beve# van zijn hand te verbergen. „Ik maak nu en dan een teeke ning." „Aha, dan zijt gij het misschien, die aan de jonkvrouw de Fiselle on derricht geeft „Juist geraden," antwoordde onze held en hij deed een schrede ach terwaarts, omdat de bewegingen van den graaf hem weinig goeds voor spelden. Deze sprong uit den zadel en trad op hem toe. Eensklaps bleef hij staan en tastte in zijn borstzak. Eduard deed hetzelfde, want hij had daar eveneens zijn pistool. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1