Draagt Plouvier's Schoenwerk. Donderdag 10 Maart. Jemeentebestuur. Feuilleton. No. 58. 48e Jaargang. 1910. Van Week lof Week. Het Geheim van den Ouden Visscher. BINNENLAND. VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. il flbonnements-flduertentiën op zeer uoordeelige uooruiaarden PUBLICATIE. De Burgemeester van Vlissingen; gezien de aanschrijving van den Ingenieur van 's Rijks Waterstaat; brengt ter algemeens kennis dat wegens het te water laten van liet stoomschip „Sophie H" op Zater dag 12 Maart a.s. de Schipbrug van 1 uur n.rm tot zoolang als noodig zal blijken, voor het verkeer zal zijn afgesloten en de Tonnenbrug in den morgen van dien dag zal worden weggenomen en na het van stapel loopen van het schip zal worden gelegd. Vlissingen, 8 Maart 1910. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. SCHOOLWEZEN. De Plaatselijke Commissie van toe zicht op het lager onderwijs maakt bekend, dat de Openbare Les aan den Herhalingscursus voor jongens Dinsdag 22 Maart a. s. 's avonds van 7—9 uur in School B zal gehouden worden. Ouders, voogden of verzorgers van leerlingen en belangstellenden wor den uitgenoodigd deze les bij te wonen. De Commissie voornoemd, Jos. VAN RAALTE, Voorzitter. G. H. VüRTHEIM, Secretaris. Of de inlichtingen, die het Chi- jieesche departement van buitenland- sche zaken aan de Engelsche regee ring heeft verschaft in zake de ge beurtenissen in Thibet, wel volkomen vertrouwen verdienen, valt wel eenigs- zins te betwijfelen. De Dalai Lama, had volgens deze inlichtingen te Pe king de stellige verzekering zijner getrouwheid gegevenmaar toen hij te Lhassa teruggekeerd was, begon hij zulk een ergerlijk net van kuipe rijen te spinnen, dat de onderkoning van Tse-sjwan en de resident te Lhassa daartegen moesten protestee ren maar niets baatte en toen liet de onderkoning 2000 Chineesche sol daten het gebied van Thibet bin nenrukken, waar slechts eenige on beduidende gevechten op volgden, daar de bevolking welgezind was. Van Engelsche zijde hoorde men het heel anders vertellen. Maar toch is dit bijzaak. Hoofdzaak is dat ook China ontwaakt en dat het naarja- pansch en Europeesch voorbeeld ge reorganiseerde deel der strijdkrachten van het hemelsche rijk een groot- schen tocht heeft verrichtwant drie jaar geleden drong de Britsche ex peditie langs een veel korteren weg Vrij bewerkt door M. J. Korving. o— 22.) ..Begrijpt ge mij niet vroeg de graaf. ..Niet al te best." ..Dan zal ik me duidelijker uitdruk ken. Ge hebt slechts een erfgename." ..En aan een tweede huwelijk ..Daar denk ik niet aan, ik ben er te oud voor." ..Ik wist, dat ge er zoo over denkt," zei de graaf en hij dronk voor de tweede maal zijn glas leeg. Toen vervolgde hij „Ik heb zelf geen naaste bloedverwanten. Ais ik nu st|erf, zou mijn bezitting versnipperd worden onder eenige verre neven en n'chten. Ik moet dus een erfgenaam nebben, mijn vriend, aan wien ik de bezitting in haar geheel kan nalaten en ook wensch ik den naam van slechts met ontzaglijke moeite t®t Lhassa door. De hoogepriester schijnt op zijn vlucht, want dit is de aftocht toch inderdaad geweest, nog al veel te hebben moeten achterlatenmaar toen hij over de grenzen was, ver anderde de vlucht in een zegetocht. Hij schijnt voornemens te zijn naar Calcutta te gaan en als de Britsch- Indische regeering niets te zijnen gunste mocht kunnen bereiken, dan naar Peking, waar hij hoogstwaar schijnlijk bij den duivel te biecht komt. De Britsch-Indische regeering moet natuurlijk rekening houden met het feit, dat zulk een groot aantal harer onderdanen Boeddhisten zijn. Op dezelfde wijze is de Dalai lama ook het geestelijk opperhoofd van talrijke Russische Boeddhisten, en dit gaf aan de Russische regeering aanleiding tot haar mededeeling te Peking, dat men van Russische zijde de afzetting zoo maar niet lijdelijk kan aanzien. China schijnt intusschen een vrij leuk antwoord te hebben ge geven en daarbij het feit op den voorgrond gesteld, dat de genomen maatregel den zoogenaamden La- maïstischen godsdienst intact laat. Wellicht dat de Russische regeering tot inzicht komt, dat zij haar plicht heeft gedaan en het hierbij verder kan laten. •Jfi Wat de zaken in het Vereenigd koninkrijk betreft, wacht men op het geen gebeuren zal, tot feitelijke uit voering van het voornemen der re geering, in het Lagerhuis te kennen gegeven, dat liet Hoogerhuis met be kwamen spoed zal worden aangetast. Daardoor is de positie der regeering bi] de verschillende groepen harer aanhangers weer wat versterkt, maar natuurlijk komt het op daden aan. Wat de begrooting betreft het is niet langer de eerste zorg der regeering om de begrooting er door te krijgen en men wil dat het plan bestaat om nu maar twee begrootingen, of zoo men dat beter uitgedrukt vindt, een dub bele begrooting, in te dienen. In het buitenland schijnt men vrij algemeen van meening te zijn, dat de houding der Britsche regeering in deze zaak een weinig dubbelzinnig is en niet vrij van tegenstrijdigheden en dat dit haar gezag niet zal verhoogen, al is het voor het behoud van het kabinet dan ook noodzakelijk geweest. De groote koningen reizen en de kleine volgen hen na. mijn geslacht te zien voortleven. Om nu op de zaak te komen ik heb uw dochter leeren kennen, zij heeft indruk op mij gemaakt, ik heb haar lief gekregen." Dit zeggende, legde hij de hand op zijn hart en vervolgde teeder„Ik gevoel leven dig, dat alleen ik gelukkig kan zijn, wanneer ik hart en hand van jonk vrouw Marie de Fiselle mag ver werven en naar ik hoop, mijn vriend, zult ge mijn aanzoek niet afslaan." De markies liet minder verwon dering blijken, dan men zou ver wacht hebben het aanzoek scheen hem wel te bevallen. Dit ontging den graaf niet en hij haastte zich er aan toe te voegen „Op die wijze zouden ons lief en leed vereenigd worden. Wij zouden aan onze opvolgers den naam en titel van de twee vereenigde huizen kunnen nalaten, benevens een aan zienlijk vermogen. Mijn keuze werd echter vooral bepaald door de over tuiging, dat uw dochter voor mij een uitstekende echtgenoote zal zijn. Mijn verklaring moge u verrassen maar wat ik u openbaarde is reeds lang mijn vurige wensch geweest. De koning van Servië gaat nu ook naar St. Petersburg, hetgeen in Bel grado wordt beschouwd als een ver blijdend teeken dat de vorst uit zijne afzondering geraakt. Ook elders komt ontspanning. De Oostenrijksche regeering heeft een smaldeel gezonden naar de wateren van Montenegro en nu zal men zich herinneren dat het in het vorige jaar maar heel weinig had g&scheeid of de Oostenrijkers hadden de havenstad Antivari gebombardeerd. Thans zijn de Oostenrijksche zeeofficieren te Cet- tinje met groote hartelijkheid ontvan gen. De vorst zond een telegram aan den keizer, om hem voor zijne be leefdheid te danken en Frans Jozef seinde onmiddellijk hartelijk terug. Elders merkt men van ontspanning nog niet veel. Te Constantinopei wordt overleg gepleegd omtrent het in orde brengen van den Macedoni- schen straatweg en van bruggen die voor den opmarsch van troepen in aanmerking komen. Aan het ministerie wordt ijverig gewerkt. Dagelijks ko men er troepen aan uit Klein-Azië, die 's nachts naar Macedonië worden doorgezonden en ook worden troepen opgeschoven langs de kust der Zwarte Zee. Ook wordt een militair veld- spoor naar de Bulgaarsche grens ge zonden. In één woord: Turkije be reidt zich op alle gebeurlijkheden voor en de zaken aan de Bulgaarsche grens blijven nog steeds zorg baren. Intusschen heeft het Turksche le ger nieuwe uitbreiding gekregen. Zooals men weet hadden de Turken voorheen een zuiver Mohammedaansch leger. De christenen en andere niet- Mohaminedanen betaalden een weer geld. Dat is echter afgeschaft en in Macedonië is men begonnen een aan tal christenen voor den actieven dienst op te roepen. Het eerste trans port is naar Constantinopei verzon den. In Duitschland was tot dusver de liberale partij in drie groepen gesplitst. Men had de vrijzinnige volkspartij, de vrijzinnige vereeniging en de Zuid-Duitsche vereeniging. Naar eene vereeniging dier drie groepen had men reeds lang gestreefd en eindelijk is deze nu tot stand gekomen. De partij telt vijftig leden in den Rijks dag en heet de vooruitstrevende volkspartij. In het eigenlijke Pruisen houden de vrijzinnige demonstratiën voor algemeen stemrecht aan. Die te Frankfort a. d. Main moet vooral in drukwekkend zijn geweest, door de aanwezigheid van 18000 manifestan- Hoe denkt ge er over?" „Wel, beste graaf, uw voorstel komt waarlijk geheel onverwacht," antwoordde de markies bedaard. „Ik hoop, dat ge er ernstig over wilt nadenken en dat ge mijne ver wachtingen niet zult teleurstellen." „Op mijn woord, uw aanzoek be valt me wel," verklaarde de markies. „Ge zijt wel niet bepaald jong meer te noemen, maar ik geloof niet, dat dit een groot bezwaar zal zijn." „Hoe zou dit een bezwaar kunnen zijn vroeg de graaf met verhelderd gelaat, daar de woorden van den markies hem hoop gegeven hadden. „Ik erken gaarne, dat jongere mannen van onzen stand naar de hand van uw dochter zouden kunnen dingen maarin de vereeniging van twee zulke schoone bezittingen Ik ben trouwens ook nog geen veertig nog geen veertig, beste vriend. Toen ge zelf pas veertig jaren telde, waart ge nog ais een jong man." „In allen gevalle was ik jonger dan nu," zei de markies lachend. „Maar ik ben ook nog niet oud pas vijftig." „Tien jaar meer of minder is op tenmaar ook op andere plaatsen worden grootsche betoogingen ge houden, waarbij de nieuwe rijkskan selier, die met zijn majoorsrok in den Rijksdag kwam, nog al eens een veer moet laten. Niemand minder dan graaf Posa- dowski, de vroegere Rijksminister van binnenlandsche zaken, heeft thans in een openlijk schrijven gewaar schuwd tegen het drijven van Pruisen naar de invoering van Rijksscheep vaartrechten. Volgens den graaf is dit een politieke fout. Hij betoogt dat die tollen niet kunnen worden in gevoerd zonder wrijving der Rijks constitutie en zonder goedkeuring bij tractaat van Oostenrijk en Nederland. Nog weer een ander economisch gevaar bedreigt ons. Door een aantal afgevaardigden in den Rijksdag is een voorstel verdedigd tot verlaging van de spoorwegtarieven voor Duitsche zeevisch. Men betoogde dat de Duit sche zeevisscherij ernstig lijdt onder de concurrentie van het buitenland en dat de Duitsche visschers vooral in het nadeel zijn tegenover de Ne- derlandsche, Schotsche en Noor- weegsche. De regeering heeft ver klaard veel voor het voorstel te ge- vgelen en de vereeniging voor de Duitsche zeevisscherij heeft bij het bestuur der spoorwegen reeds stappen gedaan, welke ondersteund worden door het Rijksministerie van binnen landsche zaken. Die nog grootere bescherming der Duitsche visschers is voor ons ver van aangenaam. Wij hebben groote belangen bij den export naar Duitsch land. Met name geldt dit voor ljmui- den. Dat men het onzen vischhandel zoo moeilijk maakt was bij de laatste staking van het trawlerpersoneel reeds een argument voor de reeders, waarom het niet aanging de loonen nog te verhoogen. Tweede Kamer. In de gister gehouden zitting werd aangenomen het wetsontwerp, rege lende de heffing van griffierechten en waardoor de financieele positie van griffiers en griffieklerken zoodanig wordt gewijzigd, dat de griffiers- emolumenten komen te vervallen en de klerken door den Staat betaald en rijksambtenaren worden. Daarna is aangevangen met de be handeling der suppietoire begroo ting voor financiën, waarbij een subsidie is uitgetrokken voor de zeventiende predikantsplaats te Rot terdam. middelbaren leeftijd een aanmerkelijk verschil. Op zijn veertigste jaar is de man eerst in den bloei van zijn leven, dan heeft hij eerst de noodige ervaring opgedaan." „Zoo is het, waarde graaf; ik acht u dan ook geenszins te oud, Ik moet echter eerst de zaak rijpelijk overwegen." „Neem er gerust den tijd toe, waarde markies het is een zaak van groot gewicht. Ik heb er ook eerst ernstig over gedacht, voordat ik tot dezen stap besloot, die over mijn verder levenslot zal beslissen. Ik zou ongelukkig zijn, als mijn hoop werd teleurgesteld, maar toch zal mijn vriendschap voor u steeds de zelfde blijven, onverschillig welke beslissing uw vaderlijk gevoel u mocht ingeven. Er is slechts éen zaak, die mij eenige vrees inboezemt." „En wat is dat vroeg de markies met belangstelling. „Wellicht zal mejuffrouw Marie toegeven aan den eersten indruk dien de mededeeling van mijn aan zoek op haar zal maken en dje zou misschien ongunstig kunnen zijn. Het is mogelijk, dat zij niet dadelijk de De heeren Roessingh en De Beau fort bestreden het ontwerp, betoogen- de dat hier voor het geven'van subsidie niet aanwezig zijn de buitengewone omstandigheden, bedoeld bij art. 171 der Grondwet. De heeren Heemskerk en De Visser verdedigden het ontwerp met een beroep op de historie. De heer Vliegen verklaarde tegen het wetsontwerp te zullen stemmen, omdat sprekers partij staat op het standpunt der scheiding van kerk en staat. De minister van financien verde digde het ontwerp, dat ten slotte werd aangenomen met 45 tegen 21 stemmen. Burgemeester van Arnhem. Naar de „N. A. Ct." vernam, werd A. J. A. A. baron van Heemstra aan gezocht om burgemeester van Arn hem te worden. Hij heeft evenwel bedankt om voor een eventueele be noeming in aanmerking te komen, daar hij zijn rechterlijke loopbaan niet wenscht te verlaten. Als ernstige candidaat voor het burgemeesterschap wordt genoemd jhr. mr. dr. J. P. Hooft Graafland, schoolopziener in het arrondissement Zutphen. Spoorwegplannen. Naar de „Tel." verneemt, is aan het departement van waterstaat een zeer belangrijke ombouw in voorbe reiding van de spoorbanen rond het Oostelijk deel van Amsterdam. Deze ombouw, met enkele wijzi gingen gelijk aan die, welke indertijd door de Staatscommissie voor het ontwerpen van een ve. betering van iLen spoorwegtoestand rond de hoofd stad geprojecteerd is, komt in hoofd zaak hierop neer, dat de sporen, welke thans over den beganen grond loopen, op een viaduct worden gelegd, gelijk bv. in Rotterdam geschied is. Een reusachtig viaduct zal dus rond het Oostelijk deel der stad worden gebouwd, ongeveer langs den weg, waar thans reeds de spoorbanen loopen. In verband daarmede zal aan de Zuidzijde een hoog station worden gebouwd, gelijk in Rotterdam het Beursstation, maar dan beter, meer naar de eischen des tijds ingericht, en zal het Weesperpoortstation ver moedelijk verdwijnen. De bedoeling is, dat de werken zallen worden uitgevoerd door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij, en voor rekening van het Rijk, terwijl de g:meente Amsterdam voor een deel in de kosten zal bij dragen. Reeds zijn tusschen de Regeering en het gemeentebestuur van Amster dam onderhandelingen gevoerd over de financieele zijde van de zaak, welke tot een bevredigend resultaat hebben geleid. voordeelen inziet, die aan het door mij voorgestelde huwelijk zijn ver bonden." „O, dat vrees ik niet van haar." „Maar ge weet, beste markies, dat jonge meisjes soms eigenaardige denkbeelden omtrent het huwelijk hebben en dat ze daar wel eens hardnekkig aan vasthouden." „Dat weet ik zeer goed, maar ik heb nog geen afstand gedaan van alle vaderlijke macht over mijn kind. Wees verzekerd, waarde graaf, dat mijne dochter zich geheel naar mijne inzichten voor haar welzijn zal schikken." Deze laatste woorden werden langzaam en met nadruk uitgespro ken de graaf de Maurès kon zijne dankbaarheid nu niet bedwingen en drukte den markies hartelijk de hand. zeggende „Ik vertrouw, dat ge alles ten beste zult schikken." „Ja, dat wil ik. Op onze goede overeenstemming in deze gewichtige aangelegenheid zullen we nu nog een flesch ledigen." (Wordt veivolgd.)

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1