"volksbond" VERLOREN Laatste Berichten. Advertentiën. Dansclub „N. V. k C. Een Schildersknecht BUITENLAND. Hoogwater te Vlissingen. WEEKBERICHT. ïereenielng tegen Drankmtsbnik. n sj(je verlost en naar het ziekenhuis te Cerdon gebracht. Van de zes ge iden verkeerden drie in levens- gevaar* D e zaak Hofrichter. Het heeft er allen schijn van, dat de onschuld van den luitenant Hof- richter aan het licht zal komen. De arrestatie van de oplichtster Maria- nowitsj en het door haar reeds on dergane verhoor wijzen er op, dat de justitie sporen gevonden heeft, dte zeer belastend voor die dame ziin. Ui' Agram en Weenen wordt omtrent deze zaak aan de „Berliner Lokal-Anzeiger" geseind 14 October van het vorige jaar heeft Anka Ma- rianowitsj in een apotheek te Boe dapest cyaankali gekocht. Reeds vroe ger heeft men haar, onder verden king de brieven met vergift verzon- den te hebben, te Weenen gearres teerd het toen gehouden verhoor leverde echter niets op. Daarna hield men haar in het oog, omdat men wist, dat zij in een zekere ver houding stond tot verschillende Oostenrijksche officieren. Te Agram waar zij nu in hechtenis zit, heeft de politie haar nogmaals een ver hoor doen ondergaan, dat echter op haar verzoek gestaakt is. Opvallend is de groote overeen komst tusschen haar schrift en het schrift der vergiftbrieven. In haar heeft men verschillende din gen gevonden, die het vermoeden van haar schuld bevestigen. In Riedau (Oostenrijk) heeft een tragische gebeurtenis plaats gehad. Een logementhouder heeft zijn vrouw en twee zijner kinderen, een van vijf en een van acht jaar, terwijl ze sliepen doodgeschoten. Een derde kind, van negen jaar, kreeg drie kogels in het hoofd, doch werd nog levend aange troffen. De dader begaf zich na zijn vreeselijke daad naar de kegelbaan, waar hij zich tegelijk ophing en een kogel door het hoofd joeg. De ver standhouding der echtgenooten liet niets te wenschen over. De reden tot de wanhoopsdaad moet ziekte en gel delijk moeilijkheden geweest zijn. In Philadelphia hielden 10.000 personen Zaterdag een betooging voor liet Onafhankelijkheidsgebouw. Zij werden door de politie in beweging gehouden. Ten gevolge van een ver gissing der politie, zoo seint de New-Yorksche correspondent van de „Frankfurter Zeitung", reden poiitie- afdeelingen op de betoogers in waarop ernstige rusverstoringen volg den. Vijf-en-twintig tramwagens wer den in de Wainustraat vernield. De met die straat evenwijdig loo- pende Chestnutstraat en Marketstraat waren geheel in de macht van de volksmenigte. Vele personen werden zwaar gewond. Men schatte het aantal arbeiders, dat op Zaterdag reeds tot staking was overgegaan, op 75.000. De toe voervan levensmiddelen was beperkt, de arbeiders en beambten bij de waterleiding en de voor de verlich ting zorgdragende inrichtingen zijn echter niet onder de uitgeschreven staking begrepen. Men vreest de uit breiding van de staking over geheel Pennsylvanië. Eene nieuwe delica tesse. Als de teekenen niet be driegen, dan zullen, naar een bericht in hef „Beri. Tageblatt", Pinguin- eieren in de toekomst voor de keu ken van groote beteekenis worden. Tot nu toe werden de eieren der pinguins (vetganzen) zoo goed als uitsluitend door de lagere volksklas sen in Zuid-Afrika gegeten. Thans zijn zij op de Londensche markt reeds zulk een gewild artikel, dat zij met f3.05 het dozijn betaald worden, dus ongeveer een kwartje het stuk. Het succes met den verkoop van deze eieren is in hoofdzaak te dan ken aan hun fijn aroma en lichte verteerbaarheid. Daarbij zijn zij lek kerder van smaak dan kippeneieren terwijl het eiwit, ook bij langdurig koken, noch hard noch geelwit van kleur wordt, doch er uitziet als een bleek-blauwe gelatime. De pinguin-eieren komen van een groep kleine eilanden, die in de na bijheid van Kaapstad gelegen zijn en behoorende tot het gebied der Kaap kolonie. Jaarlijks gaan een aantal zoekers, aan wie de regeering het zoekrecht heeft verpacht, naar deze Elanden en halen zij in het daarvoor gunstig jaargetijde de eieren met een boekvormigen stok uit de nesten. De Pjnguin, die het nest bewaakt, en die als een echte filosoof een zittend, bespiegelend bestaan leidt, spert daarbij wel zijn snavel open met de bedoeling den jager voor zijn stout bestaan te straffen, doch verroert zich niet van de plaats. De eerste motor-wa gen. Mr. GeorgeTangye, hoofd van de bekende ingenieursfirnia van Tangyes, Limited, Cornwall Works, Birmingham vertelde een aardig ver haal op het diner van de Midland Cornish Association over den eersten motor-wagen, die op eenigen weg van Engeland en waarschijnlijk van de heele wereld, heeft gereden. Deze wagen, ieder enthousiast automobilist zal het met genoe gen hooren, bestaat op den huidigen dag nog, en zal in Engeland blijven ais een overtuigend bewijs van het overwicht van dat land in de con structie van motor-wagens. Een motorwagen was gemaakt in Cornwall in 1781. Een klein model, het vernuftige werk van William Murd- dock, aan wien wij ook de uitvinding danken van het gas als lichtgevend product, werd voor de eerste maal beproefd in een donkere laan bij Redruth en wel met verwonderlijke uitkomsten. Murdock nam het onder zijn arm en ging er mee de laan af, waar hij het onder stoom zette. Een van die grillen vertoonende, waartoe de stoom steeds in staat is, reed het model plotseling van zijn vervaardiger weg. Deze liep zoo ver en zoo snei als hij kon er achter aan, maar kwain toen den geeste lijke van Redruth tegen, die in groote opwinding verkeerende, tot hem riep „Satan is er juist van door!" Die kleine motorwagen, zeide de heer Tangype met vergeeflijke vader- landslievenden en technischen trots bevindt zich nu in de Cornwall fa brieken, en het voertuig zou Birming ham nooit verlaten. De Amerikanen zouden er veel voor geven, maar zij krijgen het niet! Natuurlijk juichten de „Midland Cornishmen" deze ver klaring hartelijk toe. DUITSCHLAND. Niet overal heb ben de kiesrechtbetoogingen van Zondag aanleiding gegeven tot maat regelen van geweld door de politie, waarbij slachtoffers vielen, zoo zijn te Frankfort een 9000 personen bij gekomen in een openluchtvergadering, waar drie redenaars spraken en de menigte ging na afloop rustig naar huis. Op een ander punt der stad had ook een betooging plaats, welke eveneens afliep zonder incidenten. Te Kassei was een betooging in de open lucht verboden en vergaderde men in twee groote zalen. In kleine optochten ging men na afloop door de stad. Ook hier geen botsingen. Te Keulen namen vele duizenden deel aan de betooging onder den vrijen hemel. Een resolutie werd aangenomen, waarin het heet, dat de kiesrechthervorming het papier niet waard is, waarop zij is geschreven. De behandeldeling van het ontwerp door de reactionaire partijen acht men niet overeenkomstig de waar digheid van het volk. Er waren 3000 leiders, die de tus- schenkomst van de politie overbodig maakten. De terugtocht naar de stad geschiedde in volmaakte orde. Te Dusseldorp vergaderde men in een zaal en besloot ook met het aan nemen van een resolutie, waarin verontwaardiging wordt betuigd over de kiesrechthervorming. Ingrijpen van de politie bleek hier niet noodig de menigte verliet rustig het lokaal. Soortelijke berichten uit Maagden burg, Essen, Bielefeld, Duisburg, en andere plaatsen. Te Bochum slechts kwam het tot een gewapend optreden van de politie dat de „Köln. Zeitung onnoodig achtte. Een kind werd over reden, maar slechts licht gewond. Veertig a vijftig arrestaties hadden plaats. Ook te Qelsenkirchen, Witten en Heme kwam het tor heftige too- neelen op straat, welke afliepen zon der bloedvergieten, maar met eenige aanhoudingen. De „Nordd. Allg. Ztg." schrijft „De betoogingen Zondag in den Thiergarder toonden, wat de sociaal democratie onder een kiesrechtoptocht verstaat. Voor de leiders is de kies rechtquaestie niets anders dan een middel, om de massa duidelijk te maken, wat de sociaai-democratische organisatie vermag en tegelijkertijd om de gehoorzaamheid van wetten en orde zooveel mogelijk te onder mijnen. Een optocht van dichte drom men, waarbij men de arbeiders-Mar seiilaise zingt, de roode vlag ont plooit, jubelkreten op de sociaal democratie uitbrengt en redenaars het woord voeren, is, wanneer zij niet te voren is toegestaan, een on wettige betooging. Wanneer de be toogingen weder eenige offers hebben geëischt, dragen de leiders van de betoogingen daarvan de schuld, die dezelfde zijn als de leiders van de sociaal-demacratische partij. Dat men met een stelselmatige sociaal-demo cratische agitatie over het geheele Rijk te doen heeft, bewijzen de in gekomen berichten. Wanneer wij echter met ophitsing tegen de wet te doen hebben, dan is het volkomen on verantwoordelijk, als de burgerlijke partijen de betuigingen als een over winning op de politie verheerlijken, aldus eindigt het officieus ingelichte Duitsche blad. ENGELAND. Allerlei geruchten, zoo meldt de Londensche correspondent van de „Neue Freie Presse", van toekomstige politieke combinaties, waarbij lord Rosebery een leidende rol wordt toegedacht, zijn in omloop. Men wijst daarom op verschillende interessante bijzonderheden. Koning Eduard, die Engeland nu verlaten zal, soupeerde Zaterdagavond met Rosebery. Deze begeeft zich dan voor eenige dagen naar het slot van den hertog van Rutland, waar hij den eveneens uitgenoodigden Balfour ontmoeten zal. Men maakt daarom de gevolgtrekking, dat Rosebery den leider der oppositie een boodschap van den koning heeft over te brengen. Merkwaardig is ook, dat bij het feest ter eere van Neil Primrose, den tweeden zoon van Rosebery, die komende week ter viering van zijn overwinning bij de algemeene verkie zingen in het graafschap Chambridge zai plaats vinden, lord Rosebery een politieke rede zal houden. Neil Prim rose werd als liberaal gekozen en het optreden van lord Rosebery bij een liberaal verkiezingsfeest is des te merkwaardiger, omdat zijn vrienden zich de moeite geven zooveel moge lijk liberale afgevaardigde tot deel neming te bewegen. Men gelooft dat het doel is een vereeniging van de Whigelementen, de meer gematigden, te bewerken. Dezelfden correspondent heeft ver nomen, dat het kabinet betreffende de veto moties nog lang niet eens van zin is, omdat Sir Edward Orey bij zijn standpunt volhardt. Orey wil namelijk, dat de moties betreffende de andere samenstelling van het Hoo- gerhuis niet abstract gehouden worden maar de regeering tot hervorming ver plichten zullen. Dat de juistheid van al deze ge ruchten met het noodige voorbehoud moet worden aanvaard, zal de lezer wel begrijpen. Het is echter zeer goed mogelijk, dat, als de veto-moties in het Hoogerhuis verworpen zijn, en Asquith weigert verder te regeeren, de koning Rosebery roept om met of zonder nieuwe - verkiezingen een meerderheid rond hem te vormen, die de andere samenstelling van het Hoo gerhuis op haar program heeft en de beperking van het veto laat vallen. OOST ENRiJK-HONGARIJE. De „Neue Freie Presse" schrijft, onder den indruk van de ontvangst van de ontvangst van koning Ferdinand van Bulgarije te Petersburg en de voor genomen reis van koning Peter„In Oostenrijksche politieke kringen acht men het tijdstip voor de reis van den Bulgaarschen en den Servischen koning naar Petersburg, met het oog op den internationalen toestand wei nig gunstig. Men wijst er op, dat de opwinding, in de Balkanstaten ont staan door de annexatie van Bosnië en onafhankelijkheidsverklaring van Bulgarije, en door het krachtige op treden der Jong-Turksche regeering, nog niet is bedaard, en dat men hier en daar in den Balkan wenschen en verwachtingen heeft, die het territo riale bezit van derden zouden aan tasten, en alle politieke levensuitingen met onrust zouden vervullen. Daarom is de vraag gewettigd, welke bedoelingen de buitenlandsche politiek van Rusland met die plech tige ontvangst heeft. Men krijgt den indruk, of Iswolski den vroegeren koers der Russische politiek, die tijdens de annexatie-crisis wat uit het oog verloren werd, weer volgen wil, en de traditie der Slavische we reld wil voortzetten, dat Rusland geroepen is, om in den Balkan de rol van protector te spelen. Dat zulk een streven niet geschikt is om de orde te bewaren, heelt Europa in de dagen der annexatie crisis voldoende kunnen ontwaren. In Oostenrijksche politieke kringen is men daarom van meening. dat de tamelijk ongelegen ontvangst van deze Balkanvorsten aan 't Hof van den Tsaar niet zonder nadeelige gevolgen voor de rustige ontwikkeling der toestanden blijven kan." De „Frankf. Ztg." teekent hierbij aan „Het is begrijpelijk dat men in Weenen de ontvangst der Balkan vorsten te Petersburg met eenig mis noegen ziet. Of nu echter de opge wonden wijze, waarop te Weenen sedert eenigen tijd de gebeurtenissen in den Balkan en wat daarmede samenhangt behandeld worden in s'aat is, OosKnrijk's positie te ver beteren, is de vraag Het zou er zeker gunstiger voor staan, als het na het eindigen van de Baikancrisis vóór alles aan Servie had getoond, het werkelijk voordeeiig is aanslui ting te zoeken bij Oostenrijk. Doch in Weenen en Pesth heeft men het tegenovergestelde gedaan van een verzoeningspolitiek, en dan ver baast en verwondert men zich erover, dat de Balkanstaten bij Rusland steun gaan zoekenMen kan het toch heusch Rusland niet kwalijk nemen, dat het de goede gelegenheid gebruikt, om tegenover de onbekwaamheid en on nadenkendheid der Oostenrijksche staatslieden als reddende bescherm heervan de Balkanstaten op te treden? Het is mogelijk dat de verwachtingen, die met deze handelwijze samenhan gen, niet van onschuldigen aard zijn, maar wat heaft de Oostenrijksche politiek gedaan, om die verwachtin gen te onderdrukken, of het streven der Balkanstaten op gevaarlooze we gen te leiden TURKIJE. Volgens een telegram uit Konstantinopet zouMilowanowitsj, de Servische minister van buitenland sche zaken, in een langdurig onder houd met den Turkschen minister van buitenlandsche zaken en den grootvizier uitdrukking gegeven heb ben aan zijn levendig verlangen om de economische en politieke betrek kingen tusschen de beide rijken te ontwikkelen. Bijzondere vraagstukken heeft hij niet aangeroerd. Ook de Sultan heeft den heer Milowanowitsj in gehoor ontvangen. Men gelooft dal het doel van den Servischen minister is den Sultan gerust te stellen ten aanzien van het aanstaand bezoek van den koning van Servië te Petersburg, de moge lijkheid te openen van een bezoek van Koning Peter aan Constantinopel op zijn terugreis van Rusland, onder handelingen aan te knoopen over een handelsverdrag en de toestemming te verkrijgen van Turkije voor den aan leg van den Adriatischen Spoorweg. Milowanowitsj zal heden met den Minister van Financiën, Djavid Bey, beraadslagen over het handelsverdrag. De Turksche.regeering moet niet tegen het beginsel van den Adriati schen spoorweg gekant zijn, maar de essentieele voorwaarde van haar toe stemming zou zijn, dat het eindpunt van de spoorlijn zich op Turksch grondgebied bevinden zal en niet in Montenegro. Ten gevolge van het ingrijpen van de Italiaansche en Fransche gezant schappen zal een door de Porte in gestelde commissie de oude geld vorderingen van Italië en Frankrijk onderzoeken. In geval men niet tot overeenstemming zou geraken, is de Porte voornemens de aangelegenheid aan het oordeel van het Haagsche Hof te onderwerpen. Per telegraaf. Ongesteldheid van Prins HendriK, 's QRAVENHAGE. Het bericht omtrent den gezondheidstoestand van den Prins luidt heden De toestand van Z. K. H. blijft vooruitgaande. De Prins moet nog het bed houden. Temperatuur heden morgen 37.4. 's GRAVENHAOE. Geslaagd voor het examen in de nuttige handwer ken de dames L. Bakker en G. Bak ker, beiden alhier. Maart vm. nm. Woensdag 9 12.— 12.20 Donderdag 10 12.31 12.51 Vrijdag 11 1.09 1.29 Zaterdag 12 1.44 2.04 Zondag 13 2.21 2.41 Maandag 14 3.03 3.23 Dinsdag 15 3.51 4.11 Nieuwe Maan 's nam. 12.32. Springtij namiddag. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Overzicht en verwachting. (opgemaakt 8 Maart 1910.) Hoogste barometerstand 775,7 te Riga. Laagste barometerstand 742,7 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 9 Maart Zwakke tot matige Z.-lijke tot Z.W.-lijke wind. Gedeeltelijk be wolkt. Weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. MARKTBERICHTEN. Vlissingen 8 Maart. Boter f 1.50 p. a f 1.45 K.G. Eieren f3.60 a f3.80 p. 100 st. Vrijdag den 1 ln Maart a.s. hopen onze geliefde Ouders JANUS POPPE en JOHANNA CHRISTIAANSE hunne 25-jarige Echt- vereeniging te herdenken, g Dat zij nog lang gespaard g mogen blijven is de wensch van hunne liefhebbende Kin- r deren, Behuwd-en Kleinzoon. ANDR1ES POPPE. TANNETJE POPPE. 6 KOOSJE POPPE. JANUS POPPE. J.C. DE ROOY—Popper Ph. J. DE ROOY. RENIER DE ROOY. Vlissingen, 8 Maart 1910. Heden overleed te Veere, Me juffrouw de Weduwe K. PELLE, geboren Schuiten, in den ouderdom van ruim 67 jaren. Namens de Familiebetrekkingen, A. BUT. Middelburg, 6 Maart 1910. De begrafenis zal plaats heb ben te Veere op Donderdag 10 Maart a.s., des voormiddags 10 uur. Volstrekt eenige kennisgeving. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND maken bekend I. dat eene aanvraag is ontvangen om vergunning tot het leggen van spoorstaven in verschillende wegen, ten dienste van den aanleg van een tramweg van den wissel in den zij tak van den Staatsspoorweg op den Koningsweg naar de terreinen van de maatschappij „De Schelde" aan de Aagje Dekenstraat te Vlissingen, welke spoorlijn zal eindigen nabij het Betje Wolffplein aldaar; II. dat dagelijks op de werkuren ter Provinciale griffie inzage en tegen betaling der kosten af schrift of uittreksel der stukken kan worden bekomen door hen, die bij de aanvraag belang hebben III.' dat binnen drie weken, te re kenen van 15 dezer, schriftelijke be zwaren bij hun college kunnen wor den ingediend. Middelburg, 4 Maart 1910. DIJCKMEESTER, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. —o—o ALGEMEENE VERGADERING van de Afdeeling Vlissingen op Don= derdag 10 Maart a. s., des avonds te half 9, in het lokaal van den Heer BUNING. HET BESTUUR. Het Bal, te geven op 9 Maart, in het Badpaviljoen „Wilhelmina" is UITGESTELD. Alle kaarten, gedateerd op Maart, zijn vervallen. Eer, Diamanten Steen, om trek Korte Nieuwstraat, Walstraat en Nieuwendijk. Bij terugbezorging Lampsensstraat 13, zal eerlijke vin der beloond worden. (bekwaam vakman) gevraagd bij A. C. BENIEST, Mr. Schilder.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 3