f- I Gemengd Nieuws. kocht, voor de opbrengst waarvan tuberculossen worden verpleegd. In Zweden bedroeg de opbrengst in 1909 meer dan honderdduizend gul den. In Denemarken werden er op één dag 350.000 verkocht. Thans heeft ook de „Ned. Centr. Ver. tot bestrijding der tuberculose" de zaak ter hand genomen. Dr. Van Oorkom te 's Qravenhage en dr. v. d. Brink, te Monster, hebben de zaak in het tijdschrift „Tuberculose* uiteengezet en het Nederlandsche volk opgewekt dit voorbeeld te vol gen. En men zal een proef nemen of men ook hier kan slagen, en wel op 30 April, Prinses Juliana's eersten verjaardag. Allerwege worden comi- té's gevormd van dames, die zich be schikbaar stellen, om op allerlei plaatsen een celluloidbloempje te verkoopen. 't Bloempje krijgt den vorm van een madeliefje met oran jehartje. Het wordt vervaardigd door de „Eerste Ned. Celluloidwarenfa- briek A. N. Honig", te Koog aan de Zaan, en in den handel gebracht door de firma Stappers en Co. te 's Oravenhage. Beide firma's hebben zich voor dit weldadig doel volkomen belangeloos ter beschikking van de Centrale Vereeniging tot bestrijding der tuberculose gesteld. Het bloempje kost een dubbeltje en zal, naar we vertrouwen, 30 April bij tienduizenden worden verkocht. Legaten. De heer C. H. A. A. Engelenberg, dezer dagen te Kampen overleden, heeft aan die gemeente vermaakt f 200,000, te besteden voor den bouw van een nieuw ziekenhuis of oude mannenhuis, f 10,000 eveneens aan de gemeente Kampen, voor het on derhoud van de algemeene begraaf plaats, en voorts f 100,000 aan de gemeente IJselmuiden, waar de over ledene vroeger burgermeester is ge weest. Verder: f5000 aan de diaco nie der Nederd. Herv. Gemeente te Kampenf 2000 aan het R. C. pa rochiaal armbestuur aldaarf 1000 aan het Israëlitisch armbestuur aldaar; f4000 aan de diaconie der Nederd. Herv. Gem. voor de burgerlijke ge meente IJselmuiden en Grafhorst f2000 aan de diaconie der Nederd. Hervormde Gemeente van Wilsum, en f 1000 aan het R. C. parochiaal armbestuur te IJselmuiden. Alles vrij van rechten en kosten. Het „Hbl." verneemt, dat B. en W van Amsterdam hebben besloten den bouw van de derde, of de zg. Zuider gasfabriek aan den Amstel met spoed en kracht door te zetten. Daar de fabriek noodig geacht wordt in 1913, zal haar bouw zeer krachtig ter hand genomen worden, te meer daar voor dien bouw zeker drie jaar gerekend mogen worden. Voor de reeds uitgevoerde werken inclusief den aankoop en ophooging der terreinen is f 1,200,000 uitgege ven. Ruim 3 millioen gulden moeten nu nog verwerkt worden. Men schat nu dat de geheele fabriek niet meer dan f4,500,000 kosten zal. VHssingen, 7 Maart. Het Duitsche stoomschip „Hercu les" is gisteren hier binnen gekomen van Antwerpen om te dokken. Voetbal. Te Middelburg had Zondag eene ontmoeting plaats voor de Zeeuwsche competitie tusschen „Zelandia" II en „de Mosschen" 1 beiden aldaar. Eerstgenoemd elftal won met 1—0. „E. M. M." II van hier moest voor dezelfde competitie te Middelburg spelen tegen „Concordia" aldaar, maar kwam niet op en verloor alzoo met 0—5. Men schrijft ons uit Middelburg Een commissie uit de leden der sociëteit „de Vergenoeging" te Mid delburg, heeft het plan een nationaal biljart-concours uit te schrijven, waar aan verbonden zal worden een con cours, waaraan alleen kan worden deelgenomen door hen die op Wal cheren wonen. Zaterdagavond had de 40 jarige werkman P. de P. alhier het ongeluk om bij het lossen van de Rotterdam- sche boot van de loopplank in het water te vallen tusschen kaai en schip. Gelukkig wisten de omstanders hem spoedig op het droge.te brengen en kwam de P. met den schrik er af. Het afgeloopen jaar was buitenge woon ongunstig voorden landbouwer. De oorzaken zijn natuurlijk niet ver te zoeken, het weder dat bijna het geheele jaar tegenwerkte en onophou delijke regens, waarvan pas sedert enkele dagen het einde schijnt ge komen. Bij de graangewassen was er geen enkele dat uitblonk en de prijzen waren min, als gevolg van de slechte qualiteit. Ook erwten en boonen leverden een weinig bevredigend resultaat, be ter was de aardappeloogst. De opbrengst van den hooibouw was bevredigend en de prijzen ervan goed, de qualiteit echter minder. De gezondheid van het vee was zeer goed en ook de veeprijzen waren bevredigend. Onder de varkens kwamen weder om veel gevallen van vlekziekte voor, maar bijna uitsluitend bij niet inge ente dieren. De handel in paarden was bevre digend, die in veulens bleef gering. De zuivelbereiding en de pluimvee houderij gaven reden tot tevredenheid, de zuivelprijzen waren bepaald hoog. Het ledental der afdeeling gaat langzaam maar zeker vooruit, en be draagt thans reeds ruim 500. De marktzettei der afdeeling werkt thans samen met den officieelen rnarkt- zetter der gemeente Middelburg. Verder wordt herinnerd aan den steun, die de afdeeling aan verschil lende instellingen gaf; aan de be moeiingen der afdeeling inzake de oprichting der Zeeuwsche Landbouw onderlingeen aan de gehouden cursussen. Ten slotte sprak de voorzitter de wensch uit, dat het jaar 1910 een voordeelig jaar moge zijn. Bij Kon. besluit is aan A. Wendel, wed. R. Broere, directeur der rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg, een pensioen verleend van f 828. In een Zaterdag te Zierikzee ge houden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Insulaire Hy potheekbank werd het dividend be paald op 3 pet. KERK- en SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Gisteren herdacht ds. L. Hijmans, predikant bij de Herv. gem. te Koudekerke, des morgens voor zijn gemeente op het Zand en des middags op het dorp, in openbare godsdienstoefening zijn 25 jarige ambtsvervulling, naar aanleiding van Galaten 1 10 en 11. Aan het eind d :r morgengodsdienstoefening op 't Zand zong de gemeente den leeraar toe Gez. 911 en 3 des namiddags op het dorp Gez. 96. Beide malen bewees de talrijke opkomst de groote belangstelling der gemeente. Eigenaardig was zeker de verrassing die de Zondagschoolkinderen op 't Zand na de godsdienstoefening hun leeraar brachten. Spoedig verzameld stelden deze zich op en zongen, onder leiding van den heer A. M. C. J. Thomassen, voor deze gelegenheid den beminden leeraar een lied toe. Burg. en Weth. van Haarlem stellen den gemeenteraad voor, we gens het voortdurend afnemen van het aantal leerlingen, een openbare school op te heffen en 5 onderwijze ressen en onderwijzers te ontslaan. Rechtzaken. Bij beschikking van de rechtbank te Middelburg is verwezen naar de terechtzitting de zaak tegen J. M., 15 jaar, koewachter geboren en wonende te Biervliet, beklaagd van diefstal aldaar op 15 Januari jl. In de hedenmorgen gehouden ver gadering van de afdeeling Middelburg van de Zeeuwsche Maatschappij van landbouw, hield de voorzitter, de heer jhr. P. J. Boogaert, een rede, waarin hij een overzicht gaf over het jaar 1909. Hieraan ontleenen wij het volgende Het nut van den politie hond. Donderdagavond half zes miste de heer G. J. H. Hofstede te Almelo zijn 9jarig zoontje. Na den geheelen avond gezocht te hebben, wendde de ongeruste vader zich tot mr. P. S. Gerling aldaar, met de be doeling de hulp in te roepen van diens politiehond Max. De heer G. was echter niet thuis, waarop de po litieagent Oly op zich nam de opspo ring van het knaapje te beproeven, 't Jongentje was het laatst gezien bij de kiosk nabij het station. Daar liet men Max ruiken aan een kieltje, dat de jongen 's morgens had aangehad, en de hond had dra 't spoor, volgde dit over de spoorlijn tot de woning van den kastelein Niemeijer, waar hij eeni- ge malen om het huis snuffelde, zonder resultaat. Later bleek, dat de jongen daar wel degelijk geweest was. Max liep vervolgens terug naar den overweg, maar werd daar, zeker door; de drukke passage, het spoor bijster. Men heeft toen verder de stad door zocht en kwam tegen circa half vier in den morgen bij de fabriek der firma H. ten Cate Hzn. Co., aan het ka naal, waar gewoonlijk eenige wagens van den grossier Polak staan. Deze wagens waren reeds te voren zonder succes onderzocht. Nauwelijks kwam Max met zijn be geleiderbij de voertuigen of de hond sprong er direct blaffende tegen op en na nauwkeurige inspectie werd het knaapje goed verborgen onder een hoop ledige zakken en gerust sla pend gevonden. Reeds geruimen tijd wordt tel kenmale bij de politie te Amsterdam aangifte van de ontvangst van valsche kwartjes gedaan. Soms is het een winkelier die het slachtoffer is ge worden. Meestal echter is het een tramcondecteur, die tot de onaange name ontdekking komt, dat met) van de drukte gebruik heeft gemaakt, om zoo'n waardeloos muntstukje in de hand te stoppen. Hoe echter de po litie ook speurde, het mocht haar maar niet gelukken, de personen, die deze valsche kwartjes in omloop brachten, te ontdekken en achter slot en grendel te zetten. Thans echter schijnen een paar van deze heeren flink tegen de lamp te zijn geloopen. Zaterdagavond had er een slag ge slagen bij een winkelier in de Java- buurt. De winkelier ontdekte echter het bedrog spoedig, nadat de bezoe ker zijn winkel had verlaten. Hij waarschuwde de politie, die er in mocht slagen, den man op straat in de buurt van de Muiderpoort te ar resteeren. De arrestant werd naar het politie-bureau Muiderpoort overge- biacht, waar bij fouilleering niet minder dan 40 valsche kwartjes op hem werden bevonden. Hij bleek ie mand te zijn uit Utrecht en zijn arres tatie leidde nog denzelfden nacht tot aanhouding van een familie-lid, te Utrecht, die verdacht wordt de val sche munt te hebben vervaardigd. Een faillissement.— Door de rechtbank te Rotterdam zijn in staat van faillissement verklaard de Constructie-werkplaatsen,machine fabriek en scheepswerf, voorheen T. Landman te Schiedam. Het te kort moet ongeveer f 600.000 be dragen. Een bankiersfirma en ver schillende ijzerhandslaren te Rotterdam zijn bij dit faillissement betrokken. Vrijdagmiddag omstreeks half twee werden reizigers en personeel plotseling opgeschrikt door het in eens tot stilstand brengen van den exprestrein Brussel—Amsterdam no. 22 H. S. M. Op een zeer kleinen af stand vóór den trein namelijk kwani een jongen met een handkar nabij Leiden een overweg uit. De jongen, die zijn wagen onmiddellijk in den steek liet, kwam met den schrik vrij, doch de wagen werd tot splinters gemaakt. Met eenige vertraging kon de trein zijn weg vervolgen. Onder Nijkerk is een seinwach- ter door een trein gegrepen en ge dood. De overledene laat een vrouw en zes jeugdige kinderen achter. Te Capelle a. d. Ysel is het lijkje van een pasgeboren kind opgevischt. Op den Haarlemmerweg tusschen Halfweg en Sloterdijk is een nog onbekend man, blijkbaar een zwer ver, door een electrische spoor, van Haarlem komende, aangereden en een eind op den straatweg geworpen met groote hoofdwonden werd de man in bewusteloozen toestand in den wagen opgenomen, waar ook een voorloopig verband werd ge legd, waarna hij naar Amsterdam werd gebracht.Zijn toestand is ernstig. De aanrijding was zoo hevig dat de treeplank van den wagen brak. Een le luitenant der infanterie te Delft is van zijn paard gestort, waardoor hij met inwendige kneuzin gen naar zijn woning moest worden vervoerd. Te Drempt (bij Does burg) is een vierjarig meisje, dat een oogenblikje zonder toezicht in de kamer was gebleven, door het spelen met vuur in brand geraakt. Ook de moeder, die op het geschreeuw kwam toeloopen, kreeg ernstige brandwonden. Omtrent de geschiedenis van 't verdwenen knaapje, Jan v. d. Wiel, te Zeist,wordt aan de „Stichtsche Ct„" medegedeeld, dat naar alle waar schijnlijkheid de heer, die het den kelijk ontvoerd heeft, zich met zijn slachtoffer naar Amsterdam heeft be geven. Daar moet hij een melksalon 's avonds hebben bezocht, en dadelijk het tweetal zeer de aandacht der huisvrouw getrokken hebben. Het kwam haar voor, dat die twee heele- maal niet bij elkaar hoordenhet jongetje, boersch van voorkomen, schuw rondziende, en die zeer net gekleede heer, wiens prachtige chroom-lecren schoenen opvielen. De moeder van Jan is naar Amsterdam geweest, voorzien van een portretje, waarop een groepje schoolkinderen. Onder dat groepje bevond zich ook de vermiste knaap, maar veel jonger, terwijl een ouder broertje, toen iets jonger dan thans de verdwenen 13 jarige, ook daarop voorkwam. Toen mej. Van der Wiel 't groepje school kinderen liet zien, wees de dame uit het melksalon direct het broertje aan. Bij 't verdere gesprek werd het der moeder hoe langer hoe duidelijker, dat haar kind daar den bewusten 11 den Februari met dien heer des avonds moest geweest zijn, vooral ook viel haar op de manier, waarop 't kind 't kopje aangevat had en de wijze van doen van haar kind, toen zij het bij zich thuis had en dan dat zeer lichte haar, en de beschrij ving der schoenen, alles klopte zeer nauwkeurig. Alleen de kleeren waren niet dezelfde. De dame uit het melk salon meent, dat het ventje een nieuw confectiepakje droeg. Een slagersknecht te 's Herto genbosch werd Zaterdag gearresteerd, verdacht een aanzienlijk bedrag aan zijn patroon toekomende, te hebben verduisterd. Zaterdagmorgen is het graan- pakhuis „Alpha" van de heeren Schuithuis en Co. aan de Oosterha ven te Groningen ingestort. Alle vijf zolders zijn naar beneden gekomen, zoodat thans zwarte haver, witte ha- var, gerst en tarwe tot 8 meterhoogte door elkaar liggen, samen eenige hon derden last. Het personeel kon in tijds vluchten. In de Dusartstraat te Amsterdam woont de metselaar H. De man is Vrijdagavond lastig gevallen door een staker, omdat hij aan het werk gegaan is. Zekere B., sloeg nl. eerst een der ruiten van de woning van den werkwillige in en wist daarna binnen te dringen. Toen de indringer op de herhaalde waarschuwingen van H. diens woning niet wilde ver laten, trok de laatste een revolver en loste toen een schot op den staker. De kogel maakte geen ernstig# ver wonding. Slechts kreeg B. een schroei- wondje aan het gelaat. De politie heeft van het gebeurde proces-verbaal opgemaakt. Maskerade op rol schaatsen. Op de rolschaatsbaan in paleis voor Volksvlijt te Amsterdam werd Zaterdagavond en nacht een maskeradefeest gevierd, dat in alle opzichten slaagde. Behalve vele do mino's en gemaskerden in evening- dress, zwierden tal van gecostumeer- den rond onder opwekkende muziek. Zoo bood de feestelijk getooide zaal een even kleurigen als levendigen aanblik. Voor de fraaiste en eigen aardigste costuums waren prijzen uitgeloofd. Van een boerendoch ter, die „dame" wilde z ij n. Zij was een 21 jarige knappe deern en de dochter van een keuterboer te Maarsseveen, maar haar hart zat te hoog om zich in den boerenstand te kunnen schikken. Zij wilde liever „dame" zijn, en naar Utrecht gaan om daar „de dame uit te hangen". Geld bezat zij evenwel niet en aan gezien voor een dergelijke gril veel vereischt wordt en zij dit niet op eer lijke wijze kon verkrijgen, besloot zij oneerlijke middelen te baat te nemen. Nauwelijks in Utrecht zijnde, ver voegde zij zich bij een goudsmid, zekeren R., en bestelde daar een gouden horlogedat zij later wel af zou halen. Tegelijk vroeg zij vier gouden armbanden op zicht, die zij liever maar dadelijk mee wilde nemen, omdat het een cadeautje was voor haar aanstaande schoonzuster, die op trouwen stond. De goudsmid was zoo onverstandig aan haar verzoek te voldoenen hoorde natuurlijk niets meer van haar. De stad was zij echter nog niet uit, althans later bleek, dat zij een ge regelde bezoekster was van een or gelmagazijn, alwaar zij orgelles nam, om zich te perfectionneeren als dame. Zij had namelijk een orgel gekocht,het welk zij later zou afhalen. Intusschen wilde zij zich oefenen op het klavier, en toen zij voldoende vaardigheid had verkregen, verdween zij uit het magazijn om er nooit weer terug te keeren. 't Slot van de historie is, dat de 21 jarige boerendochter, die zoo gaarne „dame" wilde zijn, thans door twee politiedienaars is gearresteerd. Dezer dagen w.erd in een der binnenwateren onder Aalsmeer een in ons land bijna uitgestorven vischsoort gevangen, nl. een meerval. Deze vis- schen, die in den Donau, waar zij nog veel voorkomen, een gewicht van 75 K.G. kunnen bereiken, werden vroeger veel in het Haarlemmermeer aangetroffen. Mogelijk is het te Aals meer gevangen exemplaar een nako meling daarvan. Het woog 25 K.G. De meervallen staan bekend als echte vischdieven, en hunne vraatzucht is zoo groot, dat zij, naar het volks- verhaal wilde, zelfs kinderen die zich in of bij het water waagden, aanvallen, Eenige exemplaren van deze visch soort zijn aanwezig in het aquarium van het Kon. Zoölogisch Botanisch Genootschap, in den Dierentuin te 's Gravenhage. In een bijeenkomst van hel Aardrijkskundig Genootschap te Ber- lijn zette de eerste luitenant Filchner Zaterdagavond een nieuw plan over een Zuidpooltocht uiteen. Het plan van den ontdekkingsreiziger is ora zijn expeditie met twee schepen te ondernemen, van welke het eene vanuit de Wedde-zee en het andere van de Ross-zee zou vertrekken. De kosten bedragen ongeveer twee mil lioen mark, en wanneer over dit be drag kan beschikt worden, zal men reeds in October met den tocht be ginnen. Van particuliere zijde is reeds een som van 360.000 Mark ter be schikking der expeditie gesteld. Te Remscheid was een 70jarige weduwe haar leven moe, omdat haar familie slecht voor haar was. Zij kocht een doodkist en andere begra- fenisbenoodigdheden,o.a. een grafzerk en dronk daarna een flesch met een vergiftig middel, dat de dokter haar druppelsgewijs had voorgeschreven, ineens uit. Na vijf dagen van hevig lijden, vond de vrouw den dood, dien zij gezocht had. Een mijnramp? „Cen tral News" verneemt, dat in de goud mijn van Tredwell in Alaska een hevige ontploffing heeft plaats gehad, ten gevolge van een begin van brand in het magazijn, dat met een groote hoeveelheid ontplofbare stoffen ge vuld was. Er waren honderd arbei ders in de mijn; men vreest, dat ten minste twee derden zijn omgekomen. Vijf en twintig lijken zouden reeds gevonden zijn. De boerenknecht Michailowitsj die pas te Björko, in Finland, een gezin van zes menschen uitgemoord en een groote som gestolen had, is te Helsingfors in hechtenis genomen. Hij bekende zijn misdaad en zeide het geld in een huis verstopt te hebben, waar men hem heen bracht, In een onbewaakt oogenblik sprong hij daar uit de vijfde verdieping en was op slag dood. Te Dallas, is een neger ge lyncht. Twee jaar geleden had de ne ger Allan zich aan een 2jarig kind vergrepen. De zaak werd nu voor de rechtbank behandeld. Onder de ver- hooren stormden eensklaps een 50tal blanken de gerechtzaal binnen. Zij grepen den neger, en wierpen hem uit het raam, waarna hij door de buitenstaande menigte opgevangen, de stad rondgesieept en eindelijk aan een lantaarnpaal opgehangen werd. Toen de zwarte dood was, legde men hem op een kar en reed er mede voor 't raadhuis, waar een paar man nen een toespraak hielden. De geheele stad was opgewonden. De magistraat kondigde den staat van beleg af, en de drankwinkels werden gesloten. Zaterdag heeft Flarman het wereldrecord geslagen voor vlieg machines, door met twee passagiers een vliegtocht te maken, welke éen uur 2 minuten en 23 seconden duurde. Uit Ciudadela is aan het Fran- sche ministerie van marine gemeld, dat duikers een onderzoek hebben ingesteld naar het wrak van de „Général Chanzy", welk stoomschip op de kust van Minorca verging. Zij hebben geen lijken in het wrak ge vonden, maar wel een zak brieven. Het voorschip is van het overige deel afgebroken en het is duidelijk zicht baar, dat het schip op de rotsen aan stukken gestooten is. Men is begon nen met het opdelven van de voor loopig begraven slachtoffers, wier stoffelijk overschot door het oorlog schip „Calvados" naar Frankrijk zal worden gebracht. Deoverstroomingenin België. Over het hooge water lezen wij nog in de Belgische bladen In Vlaanderen staan, ondanks den val der rivieren, nog alle weiden en velden onder water, vooral rond Gee- raardsbergen, Ninove en Erenbodegem. Zeer nadeelig zijn de gevolgen ge weest in Limburg. De Maas stroomde voor de zesde maal over. Te Cotthem, Boorsheim, stond het water tot aan de bovenverdieping der huizen. Heel het dorp is overstroomd en de inwo ners varen rond in waschkuipen en bootjes. Een briefdrager, welke op die wijze zijne ronde deed, is bijna verdronken. Men had moeite om hem te redden. Nog andere ongelukken gebeurden. Een boer die van de markt kwam zag dat zijn wissen wegdreven en hij zond zijn 17 jarigen zoon met een schuitje om deze te verzamelen. Maar de jon- viel in het water en i t hulp kwam, deed hi kantelen- Hij klampte z Som waar hij meer dan hing.steeds om hulp ro; S lijk uitgeput zijnde len en verdronk. CM vïnd men het lijk van dt Leuth is een achtjarig str°°m mneeeg?MaasP k( verdronken. De Maas ki Namen langzaam tot hare kehjken stand terug. Het honderden hectaren verl "ivier heeft hare vroege hernomen. Op de Sambe Semois, de Ourthe i „og belangrijker. De burgemeester van Na in een manifest den overst volgende maatregelen vo water uitpompen 2o, Oj Ln manier alle sporen L plaveien en muren do nen 3o. Alle voorwerpen me door het verblijf in h ontbinding geraakt zijn oplossing van cresol en on 10 liters water al de 1 ren afboenen en vervolge1 ver water afwasschen 5( Hers groote schalen met ve kalk plaatsen 6o. Zoove de muren afkrabben en op witten; 7o. Zooveel moge Het water van de wat gedurende deze dagen bi derzocht geworden en to ruststelling van de bewon verslag van het bacterid- tuut, volkomen zuiver gel fabrieken staan nog stil. den omtrek is de toestan terend. Minister Delbeke onderzoek komen doen fabrieken Cockerill bezoa Door een strandb Tenby werd Vrijdag op - Giltar Sands opgepikt h van een scheepskanonn stuk van een boot, waars koinstig van een reddir een groot schip. Hierdooi bericht bevestigd te woi den hevigen storm van 1 groot schip op de klipp step Haven is vergaan naambord van het schif doch er was niets me naam te lezen dan de le; Depoolreisvaij Peary, de beroemde ontde Noordpool, geeft in de „Cl Sera" een boeiende besc' de avonturen, die de poo dervindt, wanneer hij ii schip den romantischen machtige, misschien duii oude ijsbergen begint, die reld aan de menschen, d vering belust zijn, in de Van Etah, het meest we van Groenland, dichtbij breedtegraad gelegen, moi sevelt" probeeren zich do naar de Kennedystraaten v waarts door de gevaarlijl straat een weg te banen. Men stelle zich een 350 veld van ijsmassa's voor, sa's van allerlei vormen ten, van enorme, hoogi groote, kale vlakten. En door dit rijk van ijs tracht het kleine sch doortocht te banen. Aai vinden zich 60 mensche vrouwen, kinderen, blat kimo's, die den vero naar het noorden ondt tusschen het dreunende ijsmassa's mengt zich he fen en huilen van 246 h- Slechts smalle kanalen heid der kusten maken h voortdringen mogelijk. Ma in ontmoet het vaartuig derpalen, dikwijls moet m wachten, vóór een der n reuzen, die door de zee uit het verre Noorden zu: dreven worden, voorbijg Dan wacht men aan b zwijgend af, of het moge verder te varen, totdat e gevaar voorbij is vlug ge- de spreekbuis een bevel chinist, en in het binnei schip hoort men het siss stoom, aan den boeg schuimende golven en de maakt een sprong van mi tig meter vooruit. Dan weer moet men nuten lang, waarin het g dreigender wordt, en de n den dikwijls halve uren stand van nauwelijks 3ÓC men een geheel open ka door men snel verder na ben zou kunnen doordr geweldige ijsmassa's ver weg daarheen en moet me bedacht zijn om het dr dringen der ijsbergen te Slechts vier schepen h - J

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 2