Februari Het Geheim van den Ouden Visscher* ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij den Uitgever F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen flbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige uooriuaarden TELEFOONNUMMER 10 bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Ned.-Indië. De historische afdeeling zal, zoo de ingeroepen steun .van particulieren en musea wordt verleend, eveneens zeer interessant worden. De overige afdeelingen zullen zeker niet over ge brek aan deelneming behoeven te klagensteeds meer en meer komen berichten in van aardige en gevarieer de inzendingen. En ook bijzondere attracties zullen op de tentoonstelling in grooten getale te aanschouwen zijn. De afdeeling uit koloniën en bui tenland belooft mede te strekken in allen deele ter opluistering. Voor Zweden is hulp toegezegd en voor Noorwegen is eene mooie collectie aanwezig Tyrol, Beieren en verschil lende streken van Duitschland, even eens Bohemen, zullen goed vertegen woordigd zijn. Denemarken's huisvlijt- vereenigingen laten zich officieel vertegenwoordigen voor Rusland en Roemenië wordt gezorgd. En ook uit andere landen is veel, heel veel moois te verwachten, zoodat hier. inderdaad veel tot leering aanwezig zal zijn. Voor deze inzending is vrijdom van invoerrechten verkregen. Voor eene inzending uit de koloniën zoowel Oost als West heeft zich eene bijzondere commissie gevormd. Op ruime schaal wordt door het tentoonsteliingsbestuur dezer dagen een brochure verspreid, welke alle mogelijke inlichtingen en gegevens bevat, en waarin tevens tal van man nen en vrouwen van naam zich over de huisvlijt uitspreken. Exemplaren worden op aanvrage gaarne toege zonden aan belangstellenden. Een brug over de Eendracht. Men schrijft daarover nog nader uit Bergen-op-Zoom aan het „Hbl" Zoo is dan Maandag in de ter ge meentesecretarie te Bergen-op-Zoom gehouden vergadering van de voor- loopige commissie tot overbrugging van de Eendracht eindelijk deze commissie dagteekent reeds van 18 October 1908! een definitieve commissie in het leven geroepen. Die commissie ziet er goed uit en bestaat uit mannen, die voor de zaak veel voelen en als ijverig en door tastend bekend staan. Maar of de brug er daarom komen zal is een andere vraag. Ten eerste komt het oordeel van allen, die voor die over brugging ijveren hierop neer, dat niet Noord-Brabant maar het eiland Tho- len en in het bijzonder het stadje van dien naam daarbij het meest be lang heeft. Maar nu kan Tholen eenmaal de inkomsten van het veer niet missen en is en blijft het nog steeds de vraag of de bewoners van het eiland als er eenmaal een brug ligt, niet nog veel meer het stadje Tholen voorbij en voor hun inkoopen naar Bergen-op-Zoom of nog verder gaan zullen. Dat Tholen alles doen zal wat het kan om de overbrugging van de Een dracht te bevorderen is daarom dan ook nog lang niet zoo zeker. Maar wat ook niet zeer moedgevend is lijkt ons het feit dat reeds op 4 Mei 1865 een eerste poging tot daarstel- ling van een brug ondernomen werd, welke in 1871, 1876 en 1904 werd herhaald, doch waarvan de een zoowel als de andere afstuitte op de groole kosten, die nu eens op f 234,000, dan weer op f 220,000 en op zijn minst toch nog altijd - op f 160,000 geraamd werden. Toch hopen we hartelijk dat deze com missie gelukkiger zijn en de zaak tot een goed einde brengen zal. immers is en blijlt het de vraag of die brug voor Tholen voordeelig zijn zal, zeker is het dat Bergen-op-Zoom van waar het geheele Thoolsche land toch al zooveel betrekt, bij die overbrugging wel zal varen. dezen onwinterschen winter wordt ook door sommigen op rekening der komeet gesteld men leest bv. van bloeiende heesters en broedende vo- geis, alsof het reeds lente ware. Op een dak aan de Boschstraat te Breda werd een nest gevonden met vijf eieren, waarop een musch Vooral de musschen schijnen met den tijd in de war ie zijn. Men ziet ze overa', stoeien en minnekoozen, dat het een lust is om te zien. „Wat zeg je nu van zoo'n lawaai vroeg een Am- sterdamsch dienstmeisje aan den melkboer. Deze antwoordde kortaf „Vrouwenkiesrecht onder de mus schen 1" Zoo schrijft het „Hbld." Voor het vrouwenkiesrecht onder de men- schen en voor net zwakke geslacht in 't algemeen breekt een goede tijd aan, wanneer de tegenwoordige jeugd gaat doen als eenige knapen in een Oost-Friesch plaatsje deden. Een 7- jarige schoolknaap schreef het vol gende briefje, dat ongelukkigerwijze in meesters handen verdwaalde „Aan Marie Schulz 1 Ik zou graag weten of je reeds een verloofde hebt. Ais je er nog geen hebt, schrijf dan meteen even wie van ons je hebben wiltKarei Z., Ernst M., Willy E. of Arthur G. Als je een van ons hebben wilt, schrijf ons dan dadelijk. Wees gegroet van ons alle vier." In het hart van dat edel 4tal schijnt de liefde dus reeds vroeg ontwaakt. Dit kan men niet zeggen van een paartje, dat te Veenendaal is getrouwd: hij is 72 en zij 68 jaar oud. Bruid en bruidegom schenen zich te schamen voor hun late liefde, want om door 't publiek niet te worden opgemerkt, gingen zij per schuit tot achter het gemeentehuis en vandaar door een tuin naar de plaats, waar de band zou worden gelegd. Die oudjes schij nen het dus te verstaan het hart jong te houden, 't Is te hopen dat de onderlinge verhouding vriendelijker zij en blijve dan tusschen een echt paar in de Richardstraat te Berlijn bestaat. De echtgenoot daar zit onder vrouwliefs pantoffel en de weelde'van het bezit van een huissleutel heeft hij nooit gekend. „Nu had hij dezer dagen de stoutigheid wat lang bij zijn vrienden te plakken, tengevolge waar van hij omstreeks het middernachte lijk uur in een vroolijke stemming huiswaarts keerde. Moeder de vrouw scheen reeds in Morpheus' armen te liggen, hij kreeg althans geen gehoor. Daar stond hij, zonder sleutel, in de nachtelijke koude. Maar hij wist raad evenals in zijn zaligen verlovingstijd hief hij het lied van Madonna The resa aan, waarin Theresa, zijn ge liefde, werd gevraagd naar beneden te komen. Edoch, Theresa kwam niet, maar wel een dienaar van den hei ligen Hermandad, die den pantoffel- De zaak-Van Heeckeren van Keil. Naar het „Centr." verneemt, bestaat in welingelichte kringen de opvatting, dat de heer Van Heeckeren, bij zijn beroep op dr. Kuyper, het slachtoffer zou zijn van een misverstand. De ge wezen premier zou hem geen mede- deeling hebben gedaan en in elk ge val niet den naam van den Duitschen keizer hebben genoemd, maar enkel het oordeel van den diplomaat hebben gevraagd voor een verondersteld ge val. De oud-gezant zou die veronder stelling als een feit hebben opgevat en dus in een verkeerden waan zijn geraakt, waarbij hij later de ernstige fout voegde, hei verkeerd begrepene openiijk ter sprake te brengen. Opleiding voor officier. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat hier te lande in de maanden Juli en Augus tus e.k. examen zal worden gehouden voor toelating van jongelieden als ca det bij de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda, geregeld op de grond slagen der wet van 21 Juli 1890 („Staatsblad" no. 126). Voor dit examen worden openge steld 86 plaatsen, verdeeld als volgt 1. Ten behoeve van de cadettenschool. a. Bij het leger hier te lande 11 voor infanterie, 3 voor de cavalerie, 5 voor de artillerie en 2 voor de genieb. Bij het leger in Nederlandsch-lndië 6 voor de infanterie, 2 voor de ca valerie, 4 voor de artillerie en 3 voor de genie. II. Ten behoeve van de adspiranten, bedoeld bij sub II van art. 25 der vorenverrr.elde weta. bij het leger hier te iande25 voor de infanterie, 5 voor de cavalerie, 10 voor de artillerie en 3 voor de genie b. bij het leger in Nederlandsch-lndië 3 voor de infanterie, 1 voor de cava lerie, 1 voor de artillerie en 2 voor de genie. In dezelfde maanden wordt examen gehouden voor den hoofdcursus ter opleiding van onderofficier voorden rang van 2e luitenant der infanterie en van 2e luit.-kwartiermeester. Hier voor worden respectievelijk voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Nederlandsch-lndië, de navolgende aantallen plaatsen opengesteld :I. voor bet leger hier te lande infanterie 20 administratie 5 II. voor het leger in Nederlandsch-lndië infanterie 5 ad ministratie 4. Voor het examen voor toelating van jongelieden als cadet bij de cadetten school te Alkmaar worden openge steld a. 20 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden op geleid voor den dienst hier te lande b- 6 plaatsen voor jongelieden met Stemming Provinciale Staten. Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid der Prov. Staten in dis trict 1 te Amsterdam werden uitge bracht 2089 stemmen. Hiervan ver kregen de heeren rnr. Th. Stuart (vrij liberaal) 1224 stemmen, B. C. E. Zwart (liberaal) 865 stemmen, zoodat geko zen is de heer mr. Th. Stuart. Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. De nationale tentoonstelling voor huisvlijt, welke onder eere-voorzitter- schap van Prins Hendrik te Scheve- ningen dezen zomer wordt gehouden begint meer en meer in plannen zich af te teekenen, en ontwerpen, welke te voren vaag nog schemerden, zijn langzaam aan tot verwezenlijking ge komen. Er wordt door de verschillen de commissiën, elk op haar gebied, hard gewerkt en verschillende resul taten spreken van de belangstelling, die liet streven dezer tentoonstelling reeds allerwege mag ondervinden. Op het terrein dat gelegen is te Scheveningen, in de onmiddeiiijke na bijheid van het Kurhaus,begrensd door de Nieuwe Parklaan en de Neptunus- en Stevinstraat, zal binnenkort een aanvang gemaakt worden met het plaatsen van het gebouw. Het gebouw zal om zich heen een aardige tuin hebben en zeer zeker een vroolijken indruk maken. Zoodra binnen korten tijd de aan besteding van dit werk kan plaats hebben, zullen nadere mededeelingen omirentde indeeling der ruimten vol gen. De ruimte der expositie is plm. 2400 M3. Een reclameplaat voor de tentoon stelling is tevens ontworpen. De Haagsche kunstkring nam in dezen de zorg op zich en schreef een prijs vraag uit onder zijne leden. De jury kende met algemeene stemmen den prijs toe aan het ontwerp van den kunstschilder Jan Franken te 's Gra venhagen. Het wei geslaagde ontwerp geeft op een zeer gelukkige wijze en met prettige tinten aan hoe deze tentoonstelling de huisvlijt opvat in sociaal-ethischen zin en toch niet blind is voor de artistieke beginselen. De reclameplaat zal op zeer ruime schaal door het geheele land worden ver spreid reproducties zullen binnen kort verschijnen. Voor verzamelaars dient, dat de plaat per exemplaar tegen f 0.75 beschikbaar is. Verschillende afdeelingen der ten toonstelling beginnen langzamerhand vorm aan te nemen. Voor de afdeeling der moderne huisvlijtschool wordt inzonderheid veel moeite gedaan, en zij belooft een welslagen te worden. Er is in den laatsren tijd veel ge schreven en gesproken over de ko meet of liever de kometen. Van ouds staan zij in een kwaden reuk en op haar is van toepassing het gezegde „Wee den wolf, die in een kwaad gerucht staat Met een mengeling van vrees en nieuwsgierigheid hebben velen er het oog op gericht, de groote massa keek er een wijle naar met meerdere of mindere belangstelling en ging haars weegs. Zij maakt zich niet ongerust, evenals Piet in het leekedichtje van de Génestet, weet zij immers precies wat een komeet is Wat een komeet is, heeft nog geen wijze ons [verklaard Men vorschte en zocht tot heden.... „Dat weet ik!" zei Piet; „een ster is 't met een [staart I" En met dat licht is Piet tevreden. De wetenschap heeft ons nu wijzer gemaakt dan de menschen waren, toen onze dichter nog leefde. Wij weten nu, dat de kometen geen harde bollen zijn, als de vaste sterren of zonnen en de planeten of dwaalster ren, maar hemellichamen van een ijle massa met een min of meer vaste kern. Die wetenschap heeft veler be langstelling in de kometen doen toe nemen, en ook van die belangstellende zijde had de komeet onlangs veel bekijks, 't Schijnt, dat die belangstel ling zelfs tot in de hoenderwereld was doorgedrongen. Te 's Gravenzande toch heeft een kip aan haar eigenaar een wonderlijke verrassing bereid zij heeft een ei gelegd met een staart ter lengte van 5 duim, waarin het wit zit. Vermoedelijk heeft die kip te veel naar de nieuwe komeet gezien. Het ei wordt druk bezichtigd, en velen schudden zich het hoofd over dit ei-mysterie. Al het on- en buitengewone van niet naar bed. Zijn geest werd zoo zeer door allerlei gedachten bezig gehouden, dat de slaap hem ont vlood. De stem van het meisje dat hij gered had, - klonk nog altijd in zijn ooren en naar die stem had hij in zijne verbeelding een beeld van haar geheele wezen gevormd. Hij had haar bij het verlaten van het rijtuig slechts vluchtig gezien, maar toch bemerkt, dat zij zeer schoon •vas. Dit was evenwel niet de hoofd zaak, dien den jonkman wakker hieldnog meer peinsde hij over zijn wonderlijke bevrijding door Henri Gardel en over enkele woor den, die deze zich had laten ont vallen. Hij had van Gardel verno men, dat deze zijn vader gesproken en hem beloofd had, zijn zoon te zullen bevrijden. Gardel wendde voor dat hij het gevaar had getrotseerd om een armen jonkman uit zijn deerniswaardigen toestand te verlos sen en tegelijkertijd den gehaten Engelschen een vlieg af te vangen maar Eduard meende reden te hebben om te gelooven, dat een andere, ge wichtiger reden hem had aangespoord. (Wordt vervolgd.) schen kunnen nu toch onmogelijk zoo groot gebrek aan scheepsvolk hebben, dat ze zich aan vreemde lingen vergrijpen. Kunt ge niet ver moeden, wat de eigenlijke reden daarvan is „Misschien weldoch laat ons daarover liever het stilzwijgen be waren. Zooveel is zekerhij is ge prest geworden en de eerste weken zal hij niet buiten gevaar zijn van opnieuw te worden gevat, .want een paar officieren en eenige'matrozen van het Engelsche fregat zullen nog eenigen tijd hier aan wal blijven." „Met welk doel „Alleen uit bijzondere oplettend heid voor mij," antwoordde Henri Gardel lachend. „Aha," sprak de markies, „ze schijnen dus nog altijd een beetje bezorgd voor u te zijn." „Zoo is het," verklaarde Gardel „wat mij betreft, mogen ze het zich zoo moeilijk maken, als ze willen. Als ze goed uitkijken, zuilen ze over tuigd worden, dat ik hier tamelijk veel vrienden heb. Zelfs in Engeland heb ik meer oprechte vrienden dan men wel deiiKeu zou uie waarschu wen mij steeds te rechtertijd, als ik op mijn hoede moet wezen. Het Engelsche bestuur zuigt het volk uit door de zware belastingen, die op de eerste levensbehoeften druk ken het moest toch begrijpen dat het volk elke gelegenheid aangrijpt, om die artikelen tegen billijken prijs te krijgen. Ieder die deze artikelen met ge vaar voor leven en vrijheid aan voert, kan rekenen op de bescher ming van de leden, op wie de be lastingen drukken. Doch laat ons hierover zwijgen. Mijn streven als smokkelaar is alleen, den last der armen te verlichtenduizenden ze genen mij daarvoor. Laat het Engel sche bestuur mij een misdadiger noemen, ik gevoel geenerlei gewe tenswroeging bij hetgeen ik doe." „Ik moet erkennen, dat uwe in zichten wel eenigszins met de mijne overeenkomen," zeide de markies. „Tegen den dief of roover verheft zich mijn gevoel van recht en bil lijkheid, maar niet alzoo tegen een stoutmoedig man, die de armen te gen billijker prijs de noodige levens middelen levert, door de zware tol rechten te ontduiken. Maar zooeven hebt ge gezegd, dat ge de reden wist, waarom deze jonkman geprest werd, niet waar?" „Ja, maar die kan ik nog niet mededeelen. Laat ons dus daarover zwijgen, als ik u bidden mag en verleen hem. slechts een schuilplaats, totdat hij van de Engelschen niets meer te vreezen zal hebben." En zich tot Eduard Dumat richten de, zeide hij „Ik zal morgen naar uw vader gaan Eduard en hem zeg gen, waar ge u bevindtdan kan hij u hier komen bezoeken." lntusschen hadden de bed enden het avondmaal opgedragen en de drie heeren zetten zich aan tafel. Eduard Dumat zag te vergeefs uit naar het meisje, dat hij gered had. Hij had nog gehoopt haar van avond weder te zien doch hij werd bitter teleurgesteld. Zoodra de maaltijd was afgeloo- pen, gaf Henri Gardel zijn verlangen te kennen om zich ter ruste te be geven, en Eduard en hij werden naar de voor hen ingerichte kamers ge leid, die aan elkander grensden. Eduard Dumat ging echter nog Vrij bewerkt door M. J. Korving.

Vlissingse Courant | 1910 | | pagina 1